Industriebond FNV eist geen 36-urige week meer Kabinet wil studie naar concurrentie waterleiding Binnenland Groeten uit tentenkamp AATSTE LOTEN! Rupsen nog jaren een overlast Koop nu uw Oudejaarsloten. Gemeenten verdelen 'snip van Zalm' zelf Advocaat wil volledige vrijspraak Etienne Urka jjPAG 19 DECEMBER 1997 (ootdieven van koude kermis thuis oniMGHUizENIn Biddinghuizen zijn eergisteren drie onderkoel mannen aangetroffen. De drie bleken de nacht daarvoor een rgeefse poging te hebben gedaan met een gestolen bootje ar Harderwijk te komen. Ambulancemedewerkers hebben de ie, twee mannen van 23 en 25 jaar uit Hoogeveen en een 24- jige uit Elburg, onderzocht en geholpen. Zij mankeerden niet pel maar legden wel verschillende verklaringen af. Na onder- gele van de politie bleek dat de drie na een avondje stappen in [burg een slaapplaats hadden gezocht en daarvoor een bootje phet oog hadden. Dat bootje werd opengebroken waarna de lie ermee naar Harderwijk wilden varen. Ze kwamen echter in Pt ijs vast te zitten. Na een paar uurtjes geslapen te hebben, tobeerden zij de wal te bereiken. Het liep voor hen uit op een oude en natte wandeling. IS beschuldigd van dassenmoord jatsTRiCHTDe Algemene Inspectiedienst en de politie stellen en onderzoek in naar de beschuldiging van de Stichting Das en oom dat de Nederlandse Spoorwegen een dassenburcht heb- en verwoest en een andere ernstig hebben vernield. Daarbij ijn vermoedelijk enkele dassen om het leven gekomen. De das alt onder de beschermde diersoorten. De NS en de stichting las en Boom voeren al sinds 1994 samen met de provincie Lim- het ministerie van landbouw overleg over het dassen- robleem in de spoordijk langs het traject Roermond-Swalmen. :ele dassenfamilies hebben zich daar gevestigd en ondergra- de dijk waar het spoor overheen loopt. In strijd met de af- jraken zou de NS een stuk dijk hebben afgegraven om deze te unnen verstevigen. Daarbij zou een burcht zijn verwoest. Vol- ens de NS is van verwoesting geen sprake en zijn er ook geen assen om het leven gekomen. Milieuschade bij uitdiepen Schelde' nRECHTDe Europese Commissie beschuldigt Nederland ervan 'oldoende maatregelen te nemen om de natuurschade te UI ompenseren die het uitbaggeren van de Westerschelde veroor- t. Diverse milieubewegingen, waaronder de Stichting Na- en Milieu, hadden hierover bij de Commissie geklaagd. Ne- i erland is medio 1997 begonnen met de uitdieping van de vaar- 'P' fill op verzoek van België. De Westerschelde is, met de Wad enzee en de Oosterschelde, het derde belangrijke vogelgebied an internationale betekenis in Nederland. Aantasting van der- elijke gebieden moet volgens een Europese richtlijn worden «meden. Zijn er toch dringende redenen, dan moet het verlies m an natuurwaarde worden gecompenseerd, maar dat is volgens !TeEuropese Commissie niet gebeurd. Mhout (CD) lid Tweede Kamer nhaag Haarlemmer W. Elsthout is gisteren beëdigd als lid nde Tweede Kamer voor de Centrum Democraten. Elsthout ;el|4) is tevens lid van de Haarlemse gemeenteraad. De Haarlem- er werkt al een viertal jaar als fractie-medewerker van de CD de Kamer. Hij is een van de vertrouwenspersonen van voor- irter Janmaat. Elsthout komt enkele maanden voor de verkie- ngen in de Kamer door het overlijden van zijn partijgenoot C. onneveld. Op de nieuwe lijst van de CD staat Elsthout op plaats Janmaat en diens echtgenote Schuurman. (rouw overreden door eigen auto Een 27-jarige v t Utrecht is gisterochtend verleden nadat zij bij de ingang mersfoort door haar eigen auto was overreden. Het slachtoffer ipte voor een met rolluiken afgesloten parkeergarage onder n bedrijf aan de Stadsring. Nadat zij de deuren met een sleutel ld geopend, liep zij terug naar de wagen. Op dat moment rolde lauto waarschijnlijk de schuine helling af, waardoor zij enkele eters werd meegesleurd. Het slachtoffer was op slag dood. De ilitie vermoedt dat de auto door de gladheid in beweging is ge- imen. Ook is het mogelijk dat de wagen niet goed op de indrem stond. lezelschapsspel voor Zeeuwse agenten iDELBURGDe 950 Zeeuwse politiemensen krijgen dit jaar, in latsvan een kerstpakket, het 'Bouw-je-Wijk-spel'. Het cadeau eelt in op het plan van de Zeeuwse politie om wijken vanaf ilgend jaar hun eigen agent toe'te wijzen. Onder het motto Vijkzorg, uw zorg, onze zorg" krijgen één of meer politiemen- n de verantwoordelijkheid in een klein gebied. Door zichtbaar aanspreekbaar in de wijk aanwezig te zijn, hoopt de politie de ntacten met de bevolking grondig te intensiveren. In het spel I ilde kaart van Zeeland, die als speelbord dient. Daarop kan 3 iet kaarten en pionnen contact worden gelegd tussen politie en 'j urgers in de verschillende wijken. Wie zich het beste aan de re- i els houdt, wint. ewapende overval GWK Hazeldonk Vier onbekenden hebben gisteravond een gewapende 'erval op het Grenswisselkantoor (GWK) bij de grenspost Ha- eldonk gepleegd? Ze namen een nog onbekend geldbedrag jee. Twee daders waren gewapend. Er vielen geen gewonden. |rie van de vier daders drongen om half acht het gebouw bin- en dwongen twee klanten op de grond te.gaan liggen. Bij de 'eival schoot een van de daders met een riotgun in het pla- )nd. Een ander was gewapend met een pistool. De overval ge- eurde zo gejaagd dat de overvallers op hun vlucht naat'buiten en hoeveelheid biljetten verloren. Het viertal kwam aan in een stolen VW Golf, waarmee ze na de overval in de richting België ijn gevlucht. (anhouding voor bedreiging vrouwen PiioooRNEen 44-jarige man uit Apeldoorn is eergisteren in ijnvvoning aangehouden omdat hij minstens een jaar lang louwen hinderlijk heeft gevolgd en bedreigd. De Apeldoorner 0 et zijn oog vallen op vrouwen die hij op straat of in winkels ont- noette. Hij achtervolgde hen naar hun woningen. Daarbij chreef hij geregeld vunzige teksten op de muur of op hun auto. ommige vrouwen benaderde hij na verloop van tijd telefonisch, marbij hij oneerbare voorstellen deed. De politie ontving diver- «meldingen over het gedrag van de man. De woordvoerder van lepolitie wil niet zeggen hoe het team uiteindelijk de identiteit an de Apeldoorner achterhaald heeft. De politie heeft tot nu toe Ine aangiftes binnengekregen, maar weet dat er veel meer vrou- fên zijn die last van de man hebben gehad. Het gedrag van de apeldoorner heeft in bepaalde wijken voor veel onrust gezorgd. 'Korter werken niet verstandig bij tekort aan vaklieden De Industriebond FNV laat in de CAO voor de metaalin dustrie de eis voor een 36-urige werkweek definitief val len. De bond vindt het niet verstandig om bij het huidige tekort aan vaklieden de werkweek verder te verkorten. Twee jaar geleden leidde de eis voor een kortere werk week nog bijna tot een staking. „Wij achten het niet mo gelijk. Het leidt alleen maar tot meer overwerk", aldus vakbondsonderhandelaar H. de Vries gisteren in een toe lichting op de CAO-voorstellen, waarin ook een forse loonstijging yan totaal 9,9 procent in twee jaar is opgeno men. amsterdam De onderhandelaar van de FNV-industreibond wil afspra ken maken om met hulp van al gereserveerde CAO-gelden werklozen een vakopleiding te geven. Omdat zo'n opleiding bijna twee jaar duurt wil De Vries onder voorwaarden toe staan dat er vaklui uit andere Europese landen in Nederland kunnen gaan werken. „Het kan niet zo zijn dat bedrijven naar het'buitenland verhuizen, om dat ze hier geen mensen kun nen krijgen. Maar wij willen eerst goede afspraken maken over instroom van werklozen, voordat hier mensen van buiten tijdelijk aan de slag kunnen." De Industriebond wil een tweejarige CAO afsluiten en ziet daarvoor een totale onderhan delingsruimte van 9,9 procent. Per'jaar moeten de 180.000 me taalarbeiders er 3,75 procent bijkrijgen. Daar bovenop wil de bond een eindejaarsuitkering van 1 procent. Alleen bedrijven die verlies leiden kunnen van de extra uitkering worden vrijge steld. De Vries heeft een opleidings plan ontwikkeld waarmee hij mikt op het reservoir van 70.000 langdurig werklozen die te ken nen hebben gegeven een tech nische functie tfe willen hebben. De huidige opleidingen leveren jaarlijks 2000 mensen te weinig af om de uitstroom op te van gen. Daarnaast groeit de werk gelegenheid volgend jaar naar verwachting met 4000 vaste ba- Het geld voor het plan komt gedeeltelijk uit een 'potje' dat twee jaar geleden werd inge voerd om de bonden de moge lijkheid te geven per bedrijf af- den haag Met brandende papierbakken hebben uitgeprocedeerde asielzoekers uit het bungalowpark in Dwingeloo gisteravond voor het Tweede Kamergebouw in Den Haag betoogd tegen het Nederlandse asielbeleid. De 'technisch onverwijderbare' vluchtelingen werden min of meer op hun wenken bediend: staatssecretaris Schmitz van justitie komt nog deze week met een wetsvoorstel, dat voorziet een een beperkte vorm van Hoger Beroep tegen uitwijzing. foto anp marcel antonisse VEWIN-directeur is ongerust Het kabinet wil studie laten verrichten naar de introductie van marktwerking in de openbare watervoorziening. Dat staat in de zogeheten Hoofdlijnennotitie over de herziening van de veertig jaar oude Waterleidingwet. Het kabi net buigt zich vandaag over dit onderwerp. Directeur Cals van de VEWIN (Vereniging van Exploitanten van Waterleidingbedrijven) is bezorgd over de kant waarop de discussie in het kabinet volgens hem dreigt uit te gaan. De VEWIN is niet tegen een onderzoek, maar wil dat alle mogelijke vormen van marktwerking in de beschouwing worden betrokken en niet alleen het Franse model. In Frankrijk is het waterleidingnet in ge meentelijke handen. De exploitatie wordt door middel van concessieverlening uitbe steed aan particuliere bedrijven. Volgens Cals zijn er in Frankrijk maar drie grote bedrijven, die naar zijn waarneming de markt onderling hebben verdeeld. In Groot-Brittannië is de markt geheel in handen van particuliere bedrijven. Cals wil dat het kabinet de studie laat verrichten zon der vooringenomen standpunt. De Neder landse watervoorziening is volgens hem zeker niet slechter dan in Engeland of Frankrijk. De VEWIN is op zich geen tegenstander van concurrentie. Wellicht, aldus Cals, kunnen er op het punt van de klantgerichtheid of op het gebied van de kosten verbeteringen worden bereikt. Maar hij ziet ook nadelen aan de con currentie, met name voor de kleinverbruiker. Als waterleidingbedrijven in een concurre rende markt grote klanten, bijvoorbeeld in de industrie, willen behouden zullen ze met ge reduceerde tarieven werken. Maar omdat het meeste geld gaat zitten in het onderhoud van het waterleidingnet, zullen deze kosten toch gedragën moeten worden. Een deel van de re kening, zo vieest Cals, verschuift dan naar de particuliere huishoudens. Studenten boos over verkoop persoonsgegevens Studentenbond ISO vindt dat de Informatie Beheergroep zijn boekje te buiten gaat door per soonsgegevens van studenten aan te wenden voor commer ciële doeleinden. IBG heeft een contract afgesloten met uitgeve rij VNU om aan alle afstudeer ders een reclamefolder te sturen voor een Intermediair Jaarboek. ISO vindt dat onacceptabel. Het Interstedelijk Studenten overleg beticht IBG van 'handel met studentengegevens' aan uitgeverij VNU: „Nu is het VNU, de volgende keer zijn het de banken waar onze gegevens naar toe gaan. Dat kunnen ze moreel gewoon niet maken." Minister Ritzen van Onderwijs steunt het bezwaar. IBG bestrijdt de kritiek van ISO.„Alleen wij zien de gege vens van studenten. Het adres senbestand gaat niet naar VNU, het blijft hier in huis", aldus een woordvoerder. Brandbaren in bossen blijven pijnlijke plaag ARENDONK GPD )0=OP E zijn nog loten voor de Oudejaarsloterij, dus u kunt nog multimiljonair v\ IQ niet te lang, want het aantal loten is beperkt en het loopt storm. Trekking 31 december. De processierups verliest weliswaar terrein, maar zal ook volgend jaar voor duizenden klachten zorgen. Uit onderzoek blijkt dat de haren van de rupsen nog jarenlang hun brandende werking op de huid, ogen en luchtwegen behouden. Grote delen van de Brabantse en Noordlimburgse bos sen liggen bezaaid met deze brandharen. Dat is een van de belangrijkste conclusies van het Nederlands/Belgische onderzoeksprojekt 'Ei- kenprocessierups'. In het Belgische Arendonk presenteerde onderzoekers vandaag hun resulta ten en aanbevelingen. Het aantal processierupsen is het afgelopen jaar met ongeveer 75 procent verminderd ten opzichte van 1996. Niet alleen de mens heeft de beestjes bestreden, maar ook de sluipwesp. Daarnaast bleken veel rupsen door spraken te maken over de 36- urige werkweek. Dat blijkt bij slechts tien van de 1250 bedrij ven gelukt te zijn. Nog eens 190 bedrijven kregen hun geld te rug, omdat ze een werkgelegen- heidsafspraak met de vakbon den maakten. De rest stortte keurig 1,1 procent van de loon som en liet het daarbij. Verder wil de bond werkne mers de mogelijkheid bieden zes ATV dagen te ruilen voor geld voor een hogere VUT-uit- kering of om die dagen op te sparen om vroeger te kunnen uittreden. De Vries vindt niet, dat de bond hiermee het eigen werkgelegenheidsbeleid fnis- treert waarvan een kortere werkweek de spil vormt. ,ATV wordt ook als een arbeidsvoor waarde beschouwd. Voor een deel zullen mensen nu eerder stoppen met werken. Dat is ook goed voor de werkgelegenheid." Registratiekamer Justitie: 'Privacy weggebruiker in gevaar door rekeningrijden' Het wetsvoorstel over reke ningrijden bevat onvoldoen de waarborgen voor de pri vacy van de weggebruiker. Het ministerie van verkeer en waterstaat kan van elke individuele automobilist, die een tariefgebied binnenrijdt, tijdstip en plaats vastleggen. Dat constateert de Registra tiekamer van het ministerie van justitie, die een zorgvul dige naleving van de wettelij ke bescherming van de per soonlijke levenssfeer in de gaten houdt. Volgens de Registratieka mer is het risico groot dat het gedrag van individuele auto mobilisten in kaart wordt ge bracht en dat gegevens, be halve voor controle van de betaling, ook voor andere doeleinden zullen worden gebruikt. De Registratiekamer had minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) geadviseerd een methode te gebruiken, elektronische beta lingen worden geverifieerd zonder de identiteit van de betaler vast te leggen of zichtbaar te maken. Alleen dan is de anonimiteit van de weggebruiker gewaarborgd. Nu Jorritsma het advies van de Registratiekamer in de wind heeft geslagen, zal deze instelling haar bezwaren te gen de wet uiteenzetten in een brief aan de Tweede Ka- Het ministerie van verkeer en waterstaat bestrijdt dat het wetsvoorstel de privacy zal aantasten. De automobi list die elektronisch betaalt is net zo anoniem als iemand die zijn chipknip gebruikt. Over het betaalsysteem, al dus een woordvoerster van het ministerie, is overleg gaande met de Registratieka mer, de belastingdienst en Interpay, de overkoepelende organisatie van de banken. De banken krijgen geen per soonsgegevens, aldus het mi- Door verlaging heffingen den haag anp de verde in hebben i daarvoor De 'Zalmsnip', het extraatje van honderd gulden voor alle huis houdens volgend jaar, belandt op verschillende gezinsportemonnee, meenten zorgen voo ling van het extraatje daarbij de vrijheid or een tijdelijke verlaging van de afvalstoffenheffing, van de rioolbelasting of van de onroe rende zaakbelasting toe te pas sen. Deze mogelijkheid heeft de Tweede Kamer met een aantal wijzigingen in de wet aange bracht. Het plan voor de 'Zalmsnip' werd op prinsjesdag gepresen teerd en de gemeenten maak ten direkt bezwaar tegen de be paling dat het geld alleen doo een verlaging van de afvalstof fenheffing aan de huishoudens ten goede zou komen. De ge meenten vonden dat een te dwingend verdelingsvoorschrift en eisten ook andere mogelijk heden om het extraatje naar de gezinnen door te sluizen. De Tweede Kamer heeft dat nu mogelijk gemaakt. De verdeling mag nu ook plaatsvinden door middel van een verlaging van de rioolrechten of de de zaakbelasting. amsterdam gpd Justitie eist 7,5 jaar tegen drugsbaron sen. Hij is volgens justitie de tweede man van de bende die in stelling werd gebracht als er echt belangrijke (drugs)zaken afgehandeld moesten worden. Voor 'de Boekhouder' en de bende-coördinator hebben de aanklagers vijf jaar in gedach ten. Voor de andere vier ver dachten had justitie eisen van 2,5 tot vier jaar cel. Alle eisen waren exclusief aftrek van het jaar dat de bendeleden al in voorarrest zitten. Een aantal onderdelen van de aanklacht trokken de aanklagers tijdens hun slotbetoog in. Zo achtte justitie betrokkenheid bij een in Amerika onderschepte partij drugs voor de meeste bendeleden niët bewezen. Ook de binnenlandse handel van drugs werd van de aanklacht te gen een aantal verdachten ge schrapt. Tegen geen van de ver dachten kon justitie hard ma ken dat ze betrokken waren bij de invoer van drugs. Justitie heeft gisteren 7,5 jaar gevangenisstraf geëist tegen Etienne Urka. De 43-jarige Am sterdammer wordt door justitie gezien als leider van de bende die op grote schaal in hasj han delde. Hij is volgens justitie de opvolger van de in 1991 ver moorde maffiabaas Klaas Bruinsma. Urka zou zich ook schuldig hebben gemaakt aan belastingfraude, valsheid in ge schrifte, wapenbezit en het wit- crimineel verdiend De advocaat van Urka, C. Korvinus, verwierp in zijn pleidooi alle beschuldigingen en vroeg vrijspraak voor zijn cliënt. Ook de raadslieden van de zes andere verdachten zullen de komende zittingsdagen er voor pleiten hun cliënten on middellijk in vrijheid te stellen. De rechterhand van Urka hoorde zes jaar tegen zich, ei- onbekende oorzaak ziek en verzwakt. De vermindering van het aantal klachten is blij ven steken op 66 procent en zal ook volgend jaar weinig meer dalen. Oorzaak zijn de oude brand haren die vooral nog in de bossen liggen en niet op te ruimen zijn. Een volwassen rups heeft zo'n honderdduizend haartjes en die blijven jaren scherp. „We hebben een hoeveelheid oude haren in de grond gestopt en na twee jaar opgegraven. Ze 'branden' nog steeds. Wanneer ze zijn uitge werkt weten we niet", licht projectcoördinator T. Jenniskens toe. Een picknick of wandeling in de bossen kan dus ook volgende zomer weer eindigen in de wachtkamer van de huisarts, waar in '96 duizen den Brabanders en Limburgers klaagden over huidirritaties, ademhalingsproblemen en zwellin gen aan de ogen. AMSTERDAM DELFT DUIVEN EINDHOVEN GRONINGEN HEEREEN SLIEDRECHT UTRECHT IKEA informatielijn 0900 235 45 32 (22ct/min). Ben je nog niet op ons Zweedse kerstfeest ge weest? Kom dan snel. En smul van de Zweedse kerstlurch voor 10.- p.p. Bezoek onze Zweedse kerstmarkt. En laat op 20 december de kinderen met de kerstman foto graferen. Of ontwerp je eigen Zweedse kersttafel, waarbij we je natuurlijk kunnen adviseren. We wensen iedereen een vrolijk kerstfeest, of zoals we op z'n Zweeds zeggen 'God Jul'!

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3