Rechtlijnige Van Aartsen langs rand van de afgrond Nederlanders grootste vijanden bewoners Vitez Nieuw D66 heeft gevaarlijke kanten Feiten &Meningen Anto Furundzija vandaag voor Joegoslavië-tribunaal m m wi? óffN ww VAM V/ijiÊN WIJ MÉT KW QWmZH.,. VRIJDAG 19 DECEMBER 1997 Liberaal zorgt voor historische verandering agrarisch Nederland Hij gaat de geschiedenis in als de politicus die een historische verandering teweeg bracht in het agrarisch gezicht van Nederland. Maar het scheelde slechts een haartje, of hij was de geschiedenis ingegaan als de eerste minister die letterlijk uitgleed over de stront. Jozias van Aartsen, minister van landbouw, scheerde de afgelopen dagen langs de afgrond, en kon slechts zijn evenwicht be waren omdat zijn kabinetsploeg hem overeind hield en D66 op de knieën dwong. De evenwichtskunst die de paarse coalitie deze week moest betrachten, was grotendeels een gevolg van nogal onhandig ma noeuvreren van de landbouw minister zelf. Eerst diende hij, als reactie op de varkenspest, op 10 juli van dit jaar een plan in dat in één klap de varkens stapel met een kwart zou ver kleinen. Elke individuele boer moest een kwart van zijn var kens inleveren, ongeacht of hij net tonnen had gestopt in dier vriendelijke stallen. Alleen zo kon het overschot van 14 mil joen kilo fosfaat worden wegge werkt. En alleen zo konden nieuwe pestepidemieën worden vermeden. Want de pest was mede veroorzaakt door te veel varkens in te volle stallen in een te klein gebied. Met een voor hem kenmerken de onverschrokkenheid ging Van Aartsen voorbij aan de be zwaren van het landbouwbe drijfsleven. De 'sector', zoals het Produktschap voor Vee en Vlees en LTO-Nederland (opvolger van het Landbouwschap) mocht luisteren, maar niet meepraten. Die rol was alleen weggelegd voor de politiek, vond Van Aartsen, een rechtlij nig aanhanger van de opvatting dat het de politiek is die bepaalt wat er gebeurt. En niemand die hem durfde tegen te spreken, gezien de onmacht van de sec tor zelf om boeren tot verant woord gedrag te brengen. Van alle karaktereigenschappen van Van Aartsen zijn z'n recht lijnigheid en standvastigheid de meest opvallende. De stijf ogen de liberaal staat voor wat hij zegt, zelfs als dat hem kan ko men te staan op molestatie door boze varkensboeren. Hij is niet de man van de relativeren de grap, de kwinkslag die in een klap de spanning van het debat kan halen. Jozias houdt zich be zig met serieuze zaken, en daar bij past een serieuze houding. Dat hij buiten het licht van de camera's uitermate joviaal is, goedlachs en nauwelijks nog herkenbaar als die steile libe raal, weten slechts weinigen. Juist door dat imago van on buigzaamheid was het des te opvallender dat ook Van Aarts en moest buigen voor de wetten van de politiek. En die luiden dat er in de samenleving toch op zijn minst enig draagvlak no dig is voor drastische maatrege len, willen de partijen hun kie zers niet gillend weg zien lopen. Die steun voor Van Aartsen was Waar is D66 mee bezig? Die vraag zong de hele week rond in de fameuze wandelgangen van de Tweede Kamer, op politieke redacties van media, onder Ka merleden van oppositiepartijen en coalitiegenoten. Met welk doel heeft D66 de varkenskwes tie op de spits gedreven, waar om die onverzettelijkheid over het 'voerspoor', wat stak er ach ter de 'powerplay' van Thom de Graaf en Pieter ter Veer? Niemand van de buitenwacht heeft tot dusverre een echte strategie bij D66 kunnen ont dekken. D66 zelf doet alsof het machtsspel de normaalste zaak van de wereld was. De partij heeft toch gewoon geprobeerd het onderste uit de kan te krij gen? Dat bleef wel zonder resul taat. Maar het is toch niet zo gek dat de fractie het heeft ge probeerd? Alleen begrijpt nie mand wat ze eigenlijk wilden bereiken, omdat de nederlaag van tevoren min of meer vast stond. Daardoor resteren er twee op ties: er is sprake van een derma te briljante hogeschool-tactiek dat zelfs doorgewinterde poli tieke 'watchers' er niets van be grijpen of er was geen strategie maar slechts ego-therapie. Misschien is het handig de mo gelijke verklaringen voor de handelwijze van D66 eens op een rijtje te zetten. 1. D66 wilde publiciteit. De De mocraten kopieerden het kunstje van de WD. Liberale leider Frits Bolkestein heeft een simpel recept om de steun voor zijn partij in de opiniepeilingen op te peppen: in het nieuws ko men. Het geeft niet hoe, als hij maar in het nieuws komt. Zelfs als je van tevdren weet dat je niet kunt winnen. Wat bij de WD werkt, moet bij D66 ook kunnen. Of niet? Nou nee. De WD is in de 'winning mood' en publiciteit versterkt dat. D66 staat op fors verlies en hier is het reëel te veronderstel len dat al het mediageweld de neergang versterkt. De WD is een machtspartij waarvan je een dergelijk optreden ver wacht, van het redelijk alterna tief D66 niet. Het huidige optre den is wezensvreemd, het past niet bij de Democraten. 2. D66 wilde het eigen gelijk ha len. Het is altijd erg sneu als je gelijk hebt, maar het niet krijgt. Natuurlijk is dat 'voerspoor' (boeren hoeven 5 procent min der varkens in te leveren, als ze milieuvriendelijk voer gebrui ken) nauwelijks te controleren en frauduleus. Daar heeft D66- Kamerlid Ter Veer groot gelijk in. Maar dat gelijk kan hij niet krijgen, omdat WD en PvdA een gebaar naar de boeren wil len maken. En WD-minister Van Aartsen is daarin meege gaan. Dat 'voerspoor' is een goedmakertje en dan doet het er niet toe dat het in de praktijk moeilijk uitvoerbaar is. Dat heeft D66 niet kunnen accepte ren. Het 'eigen gelijk' werd bo ven het politieke compromis gesteld. 3. D66 wilde het ego masseren. De D66-fractie en -partijtop zijn het zat almaar 'gepiepeld' te worden. Altijd worden ze gezien als de watjes van de coalitie, als de partij die er het minst toe doet, de 'junior-partner' die toch wel door de bocht gaat. De net opgestapte fractievoorzitter Gerrit Jan Wolffensperger beli chaamde dat. Zijn opvolger Thom de Graaf was er veel aan gelegen onmiddellijk een ande re indruk te vestigen. Hij moest degene worden die D66 neerzet als zelfbewuste partij die het ge vecht met de coalitiepartners aan durft te gaan, op het scherp van de snede. De boodschap aan de coalitiepartners was: met D66 moet je voortaan reke ning houden. Daar kwam nog bij dat ze in het varkensdossier zijn genegeerd door WD en PvdA, die samen aan een com promis gingen werken. Dat was een pijnlijke afwijzing voor D66. 4. D66 heeft zich laten meesle pen door emotie en er is in de fractie te weinig zelfkritiek en onvoldoende regie geweest. D66 is een milieupartij. Ook al heeft Van Aartsen wat water bij de wijn gedaan bij de inkrim ping van de varkenshouderij, het plan is nog steeds zeer in grijpend. Het is een hard wets voorstel voor boeren en hun ge zinnen. De positieve gevolgen voor het milieu zijn groot. Het uiteindelijke doel van D66 móet zijn dat de varkenshouderij in gekrompen wordt, om zo de mestproblemen en fosfaatver vuiling terug te dringen en het dierenwelzijn te verbeteren. Het is ridicuul dat D66 dreigde een wetsvoorstel af te wijzen, dat verder gaat dan D66 en PvdA nog maar enkele jaren geleden hadden durven dromen. Het wetsvoorstel verwerpen was niet te verkopen aan de achterban. Een kabinet laten vallen omdat je net iets minder hebt bereikt dan je wilde, nog minder. Als je alles bij elkaar optelt, dan is het resultaat van een week varkensdebat voor D66 treurig. De kleinste regeringspartij kan zich op de borst kloppen dat ze pas door de knieën is gegaan na langdurige pressie van de coali tiepartners en minister Van Aartsen. Maar het is treurig dat de fractie zo'n politieke span ning heeft veroorzaakt over een klein verschil van mening. Het varkensdebat was een lange D66-show, met als hoofdact de halsstarrige Pieter ter Veer, die nu met lege handen staat. Verder is de positie van toekom stig lijsttrekker Borst nog verder verzwakt. Zoals het D66 be taamt, wordt Els Borst geheel en al niet begeleid. Dat betekent dat ze in al haar spontaniteit blunders begaat. Zoals deze week weer met haar staatkundi ge misstap: een minister hoort een kabinetsstandpunt niet openlijk af te vallen. De manier waarop ze vervolgens door het Een van de twee van oorlogs misdaden Bosnische Kroaten die gisteren in Bosnië door Nederlandse mariniers en commando's zijn gearres teerd, wordt al vanmiddag voorgeleid voor het Joegosla vië-tribunaal. Het gaat om de 27-jarige Anto Furundzija, die volgens de beschuldigingen van het tribunaal als soldaat van het Bosnisch-Kroatische leger HVO zou hebben deel genomen aan de etnische zui vering van het dorpje Ahmici in het voorjaar van 1993. Het is nog onduidelijk wanneer de andere verdachte, Vlatko Ku- preskic (39), voor het tribu naal verschijnt. Hij raakte ge wond toen hij zich verzette tegen zijn arrestatie en ver blijft in de ziekenboeg van de Scheveningse strafgevange nis. Beide verdachten werden gis teren naar Nederland overge vlogen. De hoofdaanklager van het tribunaal, de Canade se Louise Arbour, sprak giste ren haar dankbaarheid uit over de arrestaties. „Zonder deze actie had het tribunaal zijn mandaat niet volledig kunnen vervullen", aldus Ar bour. Arbour zei erop te vertrouwen dat 'het mandaat dat Sfor ge kregen heeft soortgelijke in terventies in de toekomst mo gelijk maakt'. Zij nodigde alle nog loslopende verdachten uit zichzelf over te geven. De arrestatie-operatie was formeel een operatie van de Sfor, de Navo-vredesmacht in Bosnië. Ook Amerikaanse en Britse troepen waren betrok ken, maar volgens minister Voorhoeve van defensie speelden de Nederlandse troepen een 'sleutelrol'. „Een opsteker voor de Nederlandse troepen", aldus de bewinds man. Mariniers verwachten alle oorlogsmisdadigers op te kunnen pakken Het witte huis van de van oorlogsmisdaden ver dachte en gistermorgen vroeg gearresteerde Bosnische Kroaat Vlatko Kupreskic ligt in de vel den, een beetje omhoog in de heuvels. Het kijkt uit op Ahmici, het dorp waarin hij woonde, het dorp dat hij vernietigde en het dorp dat hem uit eindelijk een enkeltje naar een cel in Den Haag bezorgt. Tijdens de oorlog was Kupreskic hier een van de baasjes. Plunderen, moorden; het was oorlog en niemand die hem iets maakte. Zijn. huis werd vol gens getuigen gebruikt als de plek van waaruit in 1993 de pogroms tegen de moslims werden inge zet. Samen met Ante Furundzija, de eveneens'gis- teren gearresteerde leider van de beruchte Kroati sche para-militaire groep 'de jokers', wordt hij verantwoordelijk gehouden voor het vernietigen van de moslimgemeenschap in Ahmici; 103 mos lims werden gedood, 176 huizen in brand gesto ken en twee moskeeën opgeblazen. Het werd hiermee een van de grootste bloedbaden uit de Bosnische oorlog. Ondanks het feit dat Kupreskic en Furundzija beiden op de lijst stonden van het Haagse Oorlogstribunaal konden ze tot gisteren gewoon vrij rondlopen in het gebied, omdat de Bosnisch-Kroatische autoriteiten en de bevolking beide mannen als lokale helden beschouwen. Maar donderdag waren de rollen omgedraaid. Nederlandse mariniers gooiden roet in het eten door in de vroege ochtend beide mannen van hun bedden te lichten in een bliksemactie waar bij Kupreskic gewond raakte. Twaalf uur nadat ze rustig naar bed waren gegaan, bevonden ze zich in een gevangenis in Den Haag. Naast het huis van Kupreskic staan nu Neder landse SFOR-jeeps. Mariniers lopen af en aan. Pantserwagens geparkeerd langs de weg. Twee ramen in het huis zijn kapot, omdat de Nederlan ders aan het begin van de actie een granaat naar binnen hebben gegooid waardoor Kupreskic ge desoriënteerd moest te raken. Een groep van dertig razende buurtbewoners staat rondom het huis. Ze dreigen met geweld als we dichterbij komen. „Jullie honden", roept een man. Oude vrouwen schreeuwen dat ze de Ne derlanders als hun grootste vijand beschouwen. De Nederlandse mariniers kijken toe en proberen de situatie niet te laten escaleren. De groep bewo ners laat het bij verbaal geweld. „Wij zijn afgelopen vrijdag speciaal voor deze ac tie ingevlogen", zegt sergeant Boudewijn Schoofs, terwijl hij met helm op en geweer om zijn schou der de wacht houdt bij een pantserwagen. Vol gens Schoofs zijn de mariniers die nu voor een halfjaar naar Bosnië zijn gestuurd, extra getraind voor het arresteren van verdachte oorlogsmisda digers. Zo verbleven de mariniers enkele weken in een Amerikaanse woestijn waar ze een oplei ding kregen om met munitie om te gaan die ge bruikt wordt tijdens de jacht op oorlogsmisdadi gers. Hiermee lijkt er definitief een einde te komen aan het officiële beleid van SFOR dat inhoudt dat er niet actief op zoek wordt gegaan naar mensen die op de lijst van het Haagse Oorlogstribunaal staan. „Alle oorlogsmisdadigers zullen uiteindelijk wor den gearresteerd", meent Schoofs. Volgens bronnen binnen de Nederlandse troepen zijn er 'enkele weken aan voorbereiding voorafge gaan voordat er opgetreden kon worden'. De sa menwerking met Britse SFOR-troepen verliep uit stekend, zeggen betrokkenen. Het grootste pro bleem was echter om beide verdachten op het zelfde moment te arresteren, zodat geen van bei den tijd had om te vluchten. Diplomaten in Bosnië zien deze geslaagde actie van de Nederlanders tevens als een afrekening met het verleden waarin het Screbenica-debacle keer op keer ter sprake kwam. „We gunnen het de Nederlanders", aldus een diplomaat in Sarajevo. De Nederlandse actie zorgde er voor dat het leven HARALD DOORNBOS GPD Felicitaties voor minister Van Aartsen van zijn grootste tegenspelers in het debat, de D66'ers Thom de Graaf en Pieter ter Veer (links). foto gpd rob keeris er in ieder geval niet onder de boeren zelf. 'De sector' ver hoogde, na mislukt overleg met de minister, de druk op de coa litiepartijen. En daar vonden ze inderdaad meer gehoor voor hun noden dan op het ministe rie van landbouw. Van Aartsens rechtlijnigheid bleek dit keer overtroffen te worden door zijn pragmatisme. Vrijwel moeiteloos ging hij ak koord met een forse aanpassing van zijn wetsvoorstel, op aan drang van PvdA en WD. Die kwamen met de boodschap dat boeren de kans moesten krijgen nog iets aan die inkrimping te doen. Het zonder meer afpak ken van varkens was te hard, te onrechtvaardig ook. En hoewel Van Aartsen altijd had volge houden dat 14 miljoen kilo fos faat gelijk staat aan een kwart minder varkens, bleek die re kensom nu plotseling heel an ders te liggen. Het kon ook wel met wat minder. Jammer alleen dat hij vergat die andere coali tiepartner, D66, bij die koerswij ziging te betrekken. Het bracht hem in grote problemen. Opvallend was ook dat Van Aartsen niet eens de moeite nam zijn ommezwaai inhoude lijk van argumenten te voorzien. Zo was hij altijd tegen een lage re korting voor boeren die milieuvriendelijk voer gebrui ken - een van de veranderingen in het plan. Toen hij dat op aan drang van PvdA en WD toch in zijn wetsvoorstel opnam, ver wees hij naar 'de politieke reali teit'. „U heeft toch ook de de batten meegemaakt? Ik heb stof ging, heeft de fractie wel licht nog verder op een dwaal spoor gebracht. Tot slot: de verhoudingen in de coalitie zijn er ook niet beter op geworden. In het zicht van de verkiezingen is dat een natuur lijke gang van zaken. Maar hier is volgens de coalitiepartners van een mug een olifant ge maakt. De opstelling van D66 heeft tot onbegrip geleid, en de goed geluisterd", zo antwoord de hij op de vraag hoe hij die omslag kon verdedigen. Maar een inhoudelijke verdediging ontbrak. Van Aartsen mag dan zelf zeg gen goed te kunnen luisteren, hij lijkt meer in zich zichzelf ge keerd dan nuttig is. De los ope rerende Van Aartsen van buiten de Kamer vindt te weinig aan sluiting bij de formeel optre dende minister van daarbinnen. Iemand die alleen bereid is tot aanpassingen van z'n wetsvoor stel als hem de duimschroeven worden aangedraaid, is te laat. Die moet 'dan veel verder gaan dan bij eerder overleg mogelijk bereikbaar was. Van Aartsens afkeer van het handjeklap met politiek en sa menleving zorgde daardoor dit fractie is een risico geworden. Dat is gevaarlijk, voor elke par tij. ANS BOUWMANS EN WILCO DEKKER ILLUSTRATIE TOM J ANSS!or keer voor ongemeen hoog opl pende politieke spanning. De man die tot zijn jeugdige ver bijstering zijn vader als minisi van volkshuisvesting zag uitgS den over een paar duizend ws ningwetwoningen, leek hetze! fj de te gebeuren over de mest van miljoenen varkens. Het moet een nachtmerrieachtig schrikbeeld zijn geweest. over een maand weet meer dat Van Aartsen bijna zij ar biezen moest pakken. Dan gel W alleen nog het indrukwekkend ie wapenfeit dat hij de varkenss! K pel met zo'n twintig procent verkleinde. Thom de Graaf kijkt teleurgestel^' tijdens het voor D66 ongelukkig n_ verlopen debat over reductie van jjr de varkensstapel. foto •gpd» rob Kt ch

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2