Zorgen over hoge kosten Rijntheater Verhit debat over huizen aan Raadhuislaan Veenstreek Iotorhandelaar Keessen niet gegijzeld tijdens de feestdagen iroot geworden met turners warm water loudse verliest macht over uur en belandt in de sloot f eners moeten conflict zakelijk' uitvechten DEZE GRIJS KENTEKEN 4x4 WORDT NIET VERBOUWD Afvalplan GroenLinks krijgt een nieuwe kans Bibliotheek ontziet jeugdlezers Wandbord voor kweker Van der Eijk IJDAG 19 DECEMBER 1997 fcduwe van verongelukte coureur Mike Hailwood 'coulant' <800 hui JgRUGGE MARUN KRAMP Moubrugse motorhandelaar ;sen wordt dit jaar niet in gijzeling genomen, wel Keessen de motor van [legendarische coureur Mike ifood niet bij diens weduwe ingeleverd, heeft zij beslo- jom Keessen tijdens de feest- niet achter slot en gren- te zetten. Gisternacht liep [ultimatum af dat de Haagse iter Van Delden de motor- lelaar op straffe van gijze- november, hechtte Van Delden weinig waarde aan de medede ling van Keessen dat hij niet weet waar de motorfiets is. Hij zou de Hailwood six die een ge schatte waarde heeft van twee miljoen gulden, ruim tien jaar geleden met een Oostenrijker hebben geruild voor een aantal andere motoren. Van Delden geloofde hier niets van. Hij oor deelde dat de koop begin jaren tachtig onrechtmatig was geslo- dan mocht de weduwe de Wou- bruggenaar laten gijzelen. De advocaat van de weduwe, J. van der Pijl, vindt het zeer 'coulant' van zijn cliënt dat zij Keessen kerst en oud en nieuw thuis laat doorbrengen. „Zij heeft alle reden om hem op te pakken. Wij hebben namelijk niet de indruk dat Keessen daadwerkelijk actie heeft onder nomen om de motor terug te brengen." Volgens de advocaat ten en gaf Keessen tot gisteren van Keessen, W. Roelink, is dit de tijd om de Honda Hailwood' onzin. „Wij proberen de Hail- six uit 1962 bij Pauline Hail- wood six wel degelijk op te spo- jdens het kort geding van 4 wood terug te brengen. Zo niet ren met advertenties in natio nale en internationale motor bladen. Dit zijn alleen maand bladen dus dan kan het even duren voordat ze daawerkelijk zijn gepubliceerd. Of Pauline Hailwood Keessen na de feestdagen laat opsluiten weet haar advocaat Van der Pijl niet. „Dat hangt af van de actie die Keessen onderneemt. Tot nu toe heb ik nog geen poging gedaan om een plaatsje in een gevangenis te vinden." De ei sende partij moet zelf zorgen voor een beschikbare cel. De kosten van het verblijf in de ge vangenis komen ook voor reke ning van Hailwood. „Dit kun nen wij echter via de rechtbank terugvorderen van Keessen." Om te voorkomen dat er bij Keessen niets te halen valt. heeft Van der Pijl twee maan den geleden beslag laten leggen op de bezittingen van de Wou- bruggenaar. Keessen is ondertussen in ho ger beroep gegaan tegen het vonnis van de Haagse recht bank. De zitting bij .het ge rechtshof staat gepland voor april. Roelink vindt deze datum veel te laat. „Mijn cliënt kan tot die tijd in de cel zitten. Voor ie mand met een hoge dwarsleasie is dit een groot probleem." Hij hoopt dat de zitting om die re den kan worden vervroegd. Roelink denkt dat Keessen goe de kans maakt op herziening van het vonnis. „Behalve dat de koop onrechtmatig tot stand was gekomen, bracht zij ook naar voren dat de motor emo tionele waarde had. Dit laatste argument is echter achterhaald omdat zij enkele weken na de zitting haar hele collectie op een veiling heeft verkocht. Het gerechtshof kan ondertussen dus best anders oordelen." ir en Niek Oosterom verkopen buurtsuper IENAAN DEN RIJN» WESTERLAKEN moet nog komen voor Uanten. Want in de loop van ;ende week maken Cor (58) Niek (51) Oosterom officieel eldkundig, dat ze hun irtwinkel aan de Grijpen- nstraat in Alphen van de id hebben gedaan. Ze vinden jtorit welletjes. Cor sleet 42 jaar zijn leven tussen de levens- jdelen, Niek 36 jaar. Ie eerste aanzet tot wat nu buurtwinkel is, zette vader iterom ruim zestig, jaar te- In het smalle straatje, waar •Ifsuper' nog altijd zit, begon f I emmers warm water te ver- \J' vn. Vijftien liter voor twee L Het liep als een trein. De eens iten stonden 's morgens om uur al op de stoep, och kreeg vader Oosterom niet cadeau. Zo reed hij in oorlogsjaren met regelmaat t ditj^f de Veluwe om heidebe- is in te kopen. Op de bak- ngev i- Vaak gebeurde het dat hij ?gees bezems al kwijt was aan de itgees ten die hij passeerde, voor- j hij terug was in Alphen. atwij o bouwde vader Oosterom g om kje bij beetje zijn kruide- nen rswinkel op. Hij was een g am n die vooruitkeek. Niet bang iets nieuws te ondernemen, iterom-senior was de eerste idenier in Alphen die zijn i ombouwde tot een zelfbe- ningswinkel. Dat was in nl. Hoewel zijn klanten hem t 'gek' versleten, zette hij ir. Later bleek, dat hij gelijk r en Niek waren nog jong ze in de zaak kwamen. Ze iden het klappen van de kref|P zweep al een beetje. Want als ze uit school kwamen stond er al tijd wel een doosje met bood schappen, dat even bij een klant thuis moest worden v bezorgd. Dat was een klusje voor de jon gens. Ze groeiden op in het le vensmiddelenwereldje. Een we reldje, dat ze nu voor goed de rug toekeren. Met pijn in het hart? „Nee hoor", zegt Niek resoluut. „We praten er al jaren over. Wellicht waren we al uit de zaak geweest als er in september vorig jaar overeenstemming was geko men met een kandidaat-koper. Maar dat ketste af. Nu hebben we in de familie Keijzer, die ook in Aarlanderveen een buurtsu per heeft, een goede vervanger gevonden. We verrichten tot de kerstdagen nog wat hand- en spandiensten, maar dan zijn we weg. Officieel is de winkel al vanaf 17 november eigendom van Keijzer." De broers beseffen, dat ze wel iets achterlaten. Maar tegelijk knijpen ze in hun handen, om dat ze weten dat de zaak blijft doordraaien en niet sluit. Inte gendeel zelfs. De nieuwe eige naar gaat verbouwen en moder niseren. Zo wordt elektronisch betalen (pinnen) straks moge lijk.Nu moeten de boodschap pen nog handje contantje of met een cheque worden be taald. De nieuwe ontwikkelingen hebben ook een rol gespeeld in het besluit van de broers om de winkel te verkopen. Cor zegt het zo: „Als wij nu veel geld in de zaak zouden stoppen om de boel te moderniseren, dan moe ten we nog jaren doorgaan. Daar hadden we geen zin in. WAAN DEN RIJN* 'tem 'echter maant tot kalmte lenv 1(1 !c IV bes NHAAG/ROELOFARENDSVEEN SBUREAU CERBERUS genaar G. de Koning van het ttei esbedrij f Eskimo in fêlofarendsveen en zijn lurman E. Braaksma mogen laar niet meer lastigvallen. i moeten hun conflict zake- k uitvechten. Dat was de 'erdenking die rechter J. Boll ii de Raad van State de ru- 2 mde Veners gisteren tijdens t zitting van een rechtszaak leegaf. Braaksma zegt erg veel last 'hebben van de koelwagen n De Koning en vroeg daar- n de gemeente Alkemade op te treden. Het gemeen- 'stuur weigerde dat, waar- Braaksma naar de Raad al le^State stapte. Volgens Braaksma laat De rapp "^g de koelinstallatie op n inl I" vrachtwagen veel te lang aaien. „De gemeente moet Konings overtredingen van in <k geluidsgrenzen aanpak- nhak n aldus Braaksma. die tij iet de zitting onderstreepte 11 andere bedrijven in de iurt zich wel aan de geluids armen houden. Diepvriesondernemer De Gel! toing benadrukte dat hij zijn )rek« ^hvagen meestal in het be de p ijkpand heeft staan of bij andere ondernemer in de buurt. Daar laat hij de koelin stallatie draaien zodat nie mand er last van heeft. Alleen tijdens het laden en lossen staat de koelwagen buiten voor het bedrijfspand en draait de installatie op volle toeren. Gemeentewoordvoerder S. Hartog wees rechter Boll op het feit dat De Koning een nieuwe milieuvergunning 'heeft aangevraagd. „We zijn nog bezig met het opstellen van geluidsvoorschriften voor de vergunning. Het is zeer waarschijnlijk dat de geluids overlast van Eskimo tot het verleden gaat behoren", aldus de gemeentewoordvoerder. Braaksma bleef ondanks de aankondiging van een nieuwe vergunning bij zijn eis dat de gemeente snel tegen De Ko ning moet optreden. Hij voeg de er aan toe dat De Koning hem en zijn gezin in het verle den bedreigd heeft. De Koning ontkende dat en zei op zijn beurt dat Braaksma zijn vrouw had beledigd. Daarop riep rechter Boll de partijen op tot kalmte. „U moet beloven dat u elkaar niet lastig valt en het conflict zakelijk afhandelt", al dus Boll. De Raad van State doet vol gende week uitspraak. CHEF TIM BROUWER DE KONING. 071 -5356417, PLV.-CHEF MARIETA KROFT, 071 -5356411 Politiek Alphen krabbelt terug Politieke partijen weigeren om nu al een definitieve keus te maken voor de bouw van een bioscoop met theater. Een overgrote meerderheid van de raad wil eerst weten of het allemaal niet veel te duur wordt en pas dan wenst de raad te beslissen. Uitgangspunt blijft wel dat er aan de Rijn een volwaardig theater/bioscoopcomplex kómt. ALPHEN AAN DEN RUN* ROBBERT MINKHORST Tijdens de gemeenteraadsver gadering van gisteravond bleek dat politici niet alleen van het 'Rijntheater' willen weten of dat wel te betalen is. Er moet een herijking van de financiering van alle projecten uit het Mas- terplan Stadshart komen. Bijna alle fracties maken zich grote zorgen, nu de eerste pro jecten allemaal duurder blijken. Voor het Rijntheater is ruim vier miljoen gulden meer nodig, ter wijl ook het jaarlijkse exploita tietekort zon 400.000 gulden hoger uitvalt. Eerder trok de raad 2,5 miljoen gulden extra uit voor de bouw van het Cen trum Beeldende Kunsten. Het terugkrabbelen van poli tici is niettemin opvallend, want ruim twee weken terug was er voor het theater nog geen vuil tje aan de lucht. Alle grote par tijen vonden dat Alphen het lef partij eiste de toezegging van de geen weg meer terug was. Ook WD'er D. van der Schilden wei felde. „Het moet niet zo zijn dat een project zoveel opslokt, dat andere daardoor in de knel ko men." RPF/GPV dreigde bij voorbaat al tegen te stemmen. „Er is nog geen enkele bouwput geslagen of het zit al financieel tegen", wist K. Tigelaar. „Dit voorstel is een beetje als don't worry, be happy. Zo van: We zien wel waar we het geld vandaan ha len." Wethouder D. van der Veen Meerstadt (WD/stadsontwikke ling) voedde daarop nog eens de vrees van raadsleden. Hij zei dat de gemeente voor het eind van deze maand aan project ontwikkelaar MAB (die het Mas- terplan schreef) moest laten we ten of er een Rijntheater komt, of iets anders. Daarop vroeg het CDA meteen een schorsing aan. De moest hebben om te kiezen voor een duurder, maar ook mooier theater met bioscoop. „De zorg van het CDA is dat we misschien ongewild over de grens worden getrokken", zei raadslid J. Kroft. Hij vreesde dat als zijn partij nu met het voor stel zou instemmen, er straks bestuurder dat de politiek in een later stadium altijd nog 'nee' kan zeggen. „U heeft tota le vrijheid antwoordde Van der Veen Meerstadt. Met die uitspraak trok de liberaal de weifelaars over de streep. Uit eindelijk stemde alleen de SP tegen. Cor (rechts) en Niek Oosterom verlenen tot Kerstmis nog wat hand- en spandiensten in de winkel aan de Grijpensteinstraat. Bovendien hadden we van dat geld hoogstwaarschijnlijk niets teruggezien. Dat is ook de reden dat we de laatste jaren een wat afwachtende houding hebben aangenomen. Ik besef, dat we onze klanten daardoor mis schien wel te kort hebben ge daan. Ik heb wel eens een op merking van een klant gehoord, die zich erover verbaasde dat hij niet bij ons kon pinnen. Ik troost me met de gedachte dat er meer zaken zijn waar dat niet kan. Maar als je met de gedach te rondloopt ermee te stoppen, doe je toch geen grote investe ringen meer?" Niek voegt er fijntjes aan toe, dat hij blij is terug te treden vlak voordat de enro zijn intrede doet. „Gelukkig hoeven wij ons daarover geen zorgen meer te maken. De mensen, die na ons de zaak voortzetten, mogen zich daarmee bezighouden." Al doen de broers de winkel van de hand, definitief afscheid nemen is er niet bij. „We blijven hier onze boodschappen doen. Dus zien we onze oude klantjes van tijd tot tijd nog wel eens te rug." Die klanten, die maandag 29 december ongetwijfeld massaal afscheid komen nemen in speeltuin Kindervreugd, kunnen dan herinneringen ophalen. Over, bijvoorbeeld, de overval zes jaar geleden waarbij Cor een rover met bivakmuts een pistool uit handen sloeg, maar er ver volgens toch vandoor ging om dat de dief het wapen weer te pakken kreeg. De buit, waarmee 121 -jarige Goudse automobiliste is gisteravond rond zeven'uur rond geraakt nadat zij met haar auto in de sloot belandde. Het eluk gebeurde op de Westkanaalweg in Alphen aan den Rijn. 'it zij de macht over het stuur verloor, ramde de vrouw een lan- mpaal en dook vervolgens de sloot in. Het slachtoffer liep daar- terwondingen op aan haar hoofd. De ruime Land Rover Discovery Commercial voldoet aan alle eisen die de overheid aan 'grijs' stelt Zonder lelijke verbouwingen. De Discovery Tdi 3-deurs XE is bovendien standaard voorzien van speciale lichtmetalen velgen, roof rails, en )(E is standaard versnellingsbak, bag, air ct en speciale lichtmetalen velgen. De Land Rover Discovery heeft een zuinige 2.5 liter dieselmotor met turbo, directe inspuiting en intercooler. Met z'n enorme trekkracht (tot 3500 kg) is de Discovery gemaakt voor zelfs de zwaarste omstandigheden. Weer of geen weer. Weg of geen weg. De Land Rover Discovery Tdi 3-deurs XE is verkrijgbaar vanaf 52.681,- (excl. BTW) en de 5-deurs XE vanaf 60.339,- (excl. BTW). FOTO HENK BOUWMAN de overvallers (ze waren met zijn tweeën) aan de haal gingen was gering, omdat de kassa juist was 'afgeroomd'. Nog een wens? „We willen geen cadeaus bij ons afscheid", zegt Cor. „En als er klanten zijn die toch iets willen geven, laat ze dat dan in een envelop doen. Dan zorgen wij dat het bij de Zonnebloem, een organisatie die zich inzet voor langdurig zieken, terechtkomt. Wij zijn te vreden." Jonge amazone valt van paard RUNSATERWOUDE* Een jonge amazone uit Ter Aar is gisteren tijdens het paardrij den van haar viervoeter geval len toen deze uitgleed. Zij is voor onderzoek overgebracht naar het Rijnlands Ziekenhuis waar zij klaagde over hoofdpijn. ALPHEN AAN DEN RUN* Onderzoek naar betere inzameling kca de inzameling niet efficiënter en zorgvuldiger kan, wilde de be stuurder er niets van weten. Daarop stelde fractievoorzit ter A. de Groot van GroenLinks schriftelijke vragen aan burge meester en wethouders. Zij zeg den vervolgens wel zo'n onder zoek toe. Die toezegging werd gisteravond nog eens herhaald. „Het onderzoek moet wel dege lijk worden gedaan", vond De Groot gisteravond, „en mag geen zoethoudertje worden. GroenLinks wil een onder zoek omdat Alphenaren nu veel te weinig hun klein chemisch afval scheiden van de rest. De streefgetallen in kilo's per jaar die het Rijk de gemeenten op legt, worden nog bij lange na 'niet gehaald. ROBBERT MINKHORST Alphen aan den Rijn gaat toch onderzoek doen naar een bete re inzameling van klein che misch afval (KCA). De gemeente wil de huidige, falende manier van inzamelen in het tweede kwartaal van volgend jaar onder de loep nemen. Dat bleek gis teravond tijdens de raadsverga dering. Het alternatieve afvalplan van GroenLinks leek aanvankelijk bij voorbaat te sneuvelen, om dat verantwoordelijk wethouder H.J. Habermehl er helemaal niets in zag. Ondanks herhaalde verzoeken van ook andere frac ties tijdens een commissiever gadering van begin deze maand om wel degelijk te bekijken of Contributie gaat niet omhoog NIMARC B.V., LIJNBAANSTRAAT 4, 2222 AR KATWIJK, TELEFOON 071 - 4090922. WOUBRUGGE* Uit handen van burgemeester W. van Beek heeft kweker Teun van der Eijk gisteravond een wand bord met het gemeentewapen ontvangen. Van Beek zette Van der Eijk in het zonnetje omdat zijn bedrijf, V.D.E. Plant b.v. uit Woubrugge win naar is geworden van de Nationale Tuinbouwon- dernemersprijs 1998. Van Beek toonde zich heel blij met het toon aangevende potplantenbedrijf binnen de grenzen van zijn gemeente. „Als gemeente ben je afhan kelijk van de dynamiek van de inwoners", aldus Van Beek. In zijn dankwoord ontzenuwde Van Eijk de ge ruchten als zou hij op korte termijn terugtreden uit het bedrijf. „Het is een veel te mooi beroep', aldus Van der Eijk. HAZERSWOUDE MARUN KRAMP De openbare bibliotheek van Hazerswoude krijgt alsnog sub sidie van de gemeente om een verhoging van de contributie voor jeugdlezers te voorkomen. Een kleine meerderheid in de raad, D66, PvdA en SGP/RPF stemde gisteren voor het aange paste voorstel van B en W om de 'bieb' de komende drie jaar gemiddeld vijfduizend gulden per jaar te geven. De openbare bibliotheek trok enige tijd geleden aan de bel omdat zij een tekort van 17.000 gulden in haar begroting heeft. Dit is het gevolg van het zoge naamde leenrecht dat begin vo rig jaar werd ingevoerd. Voor heen betaalden bibliotheken al leen een bedrag aan de auteur als zij een boek aanschaften. Nu moeten zij ook een bedrag beta len voor het uitlenen. Het college vond dat de bi bliotheek deze kosten moest doorberekenen aan haar lezers. De fracties van D66 en PvdA waren hier tegen. Zij verzochten het college dringend om in elk geval de jeugdlezers hiervan te vrijwaren. Gisteren kwam het college met een compromis. De bieb krijgt een afbouwregeling die gebaseerd is op de tege moetkoming van voor de wets wijziging. Toen ontving de openbare bibliotheek immers wel een bedrag van 7.500 gul den om de kosten van het leen recht te dekken. De WD en het CDA stemden tegen het aangepaste voorstel. Zij waren niet bereid om meer geld uit te geven. De fractie van SGP/RPF herzag tijdens de raadsvergadering haar stand punt en ging akkoord met de nieuwe subsidieregeling. Daar mee kreeg het compromis een meerderheid. Wennen Dit houdt in dat de bibliotheek volgend jaar nog een tegemoet koming krijgt van 7.500 gulden. De jaren daarop wordt dit tel kens verminderd met 2.500 gul den tot nul. De gemeente geeft de bibliotheek hiermee de tijd om aan de wetswijziging te wennen en een oplossing te vinden voor haar begrotingste kort. College Jcicobswoucle zwicht voor clruk van gemeenteraad JACOBSWOUDE GERARD VAN DER GEEST Er komen vijf woningen aan de Raad huislaan in Leimuiden. Aannemer Van Berkel wilde er oorspronkelijk zes hui zen neerzetten. Planologisch gezien blijkt dat niet haalbaar. Vier van de vijf woningen komen ten laste van het con- tigent, zoals dat door het Rijk wordt vastgesteld. Met dit gewijzigde eindbod van het college ging de raad gisteravond na een verhit debat akkoord. Een eerder voorstel van het college om vijf woningen van het contingent af te halen, kon rekenen op hardnekkig verzet van de hele raad. De commissie ruimte lijke ordening had dit voorstel al eerder afgewezen. Alle partijen verbaasden zich dan ook over de hardnekkigheid van het college. F. Witteman van Gemeentebe langen zag geen enkel nieuw argument. Het CDA was verbaasd. „Er is geen ruimte om ruimer te doen", aldus C. Vink. WD'er T. Kroes vond zes wonin gen 'gewoon één te veel'. CDA-wethouder C. de Lange wees op het prijsopdrijvend effect als er een wo ning minder wordt gebouwd. De raad wilde er niet van horen. CDA'er Vink betichtte het college er zelfs van de raad 'een rad voor ogen te draaien'. Volgens hem kon de aannemer met vier wonin gen 'ook best door de deur'. De Lange ontkende dat ten stelligste. „Het college is steeds uitgegaan van zes huizen. Dan moet u niet aankomen met vier." K. de Lange van Gemeentebelangen hekelde het gebrek aan communicatie tussen het college en de raad. „Waren de wethouder en wij eigenlijk wel op de zelfde VROM-vergadering?" Na wat ge steggel over en weer nam burgemeester W. van Beek de suggestie van de raad over: vier woningen ten laste van het contingent. De Lange had daar ogen schijnlijk vrede mee. Zijn verklaring daarvoor schoot de fractievoorzitter van Gemeentebelang in het verkeerde keel gat. Spuugzat „Per saldo zijn het er toch zes", zei de wethouder. Daarbij doelde hij op een foutje bij het CBS in de Jacobswoudse woningvooraad. „Ik ben het spuugzat", brieste De Lange. Met zijn tweede en laatste voorstel wist Van Beek de verhitte gemoederen enigszins tot bedaren te brengen. Dief rolt zaktelefoon uit binnenzak ALPHEN AAN DEN RUN* Een 18-jarige Alphenaar is gisteren zijn zaktelefoon kwijt geraakt aan een zak kenroller. Tegen het einde van de middag botste de man in het centrum van Al phen aan den Rijn tegen de dief aan. Even later bemerkte het slachtoffer dat zijn GSM- telefoon uit zijn binnenzak was verdwenen. Van de da der is een vaag signalement bekend.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19