Herenweg Warmond wordt niet verbreed Ms je toegeeft, is het eind zoek' Munnikenpolder moet geen compromispolder worden' Gemeenteraad Oegstgeest geeft het slechte voorbeeld Leiden Regio ROLF BENZ Zoeterwoude gaat lobbyen in Den Haag over Grote Polder kroes interieur Rijkswege PAG 19 DECEMBER 1997 n preenen, 071-5356414. plv.-chef erna straatsma. 071-5356437 mgen (11) naar ziekenhuis na val ^thoten Door een val met zijn fiets op de SLxlaan liep een .jarige jongen uit Voorschoten gisteren hoofd- en nekletsel Hij is naar het Academisch Ziekenhuis Leiden overgebracht, .jongen was met zijn hoofd op het wegdek gevallen. ilddreef verder zonder subsidie mdorp De bewonersvereniging van de flat aan de Wilddreef 102 in Leiderdorp heeft bij de commissie beroep- en be- laarschriften geen gehoor gevonden voor haar protest tegen Istopzetten van de jaarlijkse subsidie van 750 gulden. De fJJ mniissie vindt dat de gemeente een juiste beslissing heeft ge pen. Het stopzetten van de bijdrage heeft te maken met ver- derd beleid. Bewonersverenigingen kunnen van de gemeente wel een startsubsidie krijgen, maar moeten daarna op eigen .oen staan. Volgens de bewonersclub kan zij echter niet voort- 'lc'i staan zonder de jaarlijkse toelage. Jrin- Als hamerstuk bedoeld voorstel over efficiency levert ellenlange discussie op oegstgeest arjan van dijk Een efficiënter, goedkoper ge meenteapparaat dat vlot com municeert en minder bureau cratisch is. Dat visioen zweeft de Oegstgeestse gemeenteraad voor ogen, zo blijkt uit het plan van aanpak 'Naar een nieuwe organisatie van de gemeente Oegstgeest'. Dat de politiek wat dergelijke zaken aangaat niet altijd het goede voorbeeld geeft, bleek gisteravond tijdens een vergadering van de ge meenteraad. Twee schorsingen en een ellenlange discussie wa ren nodig om het als 'hamer stuk' op de agenda geplaatste plan van aanpak erdoor te loodsen. Hoewel de verschillende po litieke partijen en de onderne mingsraad van de gemeente stuk voör stuk het volste ver trouwen in het plan hadden, was er één belangrijke sta-in- de-weg: Leefbaar Oegstgeest (LO) miste een 'behoorlijke fi nanciële paragraaf. Daarover ontstond gisteren dan ook prompt een langdurige discus sie, die de aanwezige wethou ders zichtbaar van de kook bracht. Zo betoogde een ge belgde CDA-wethouder G. Kempen: ,,Het gaat er alleen om dat de raad groen licht geeft voor een concreet reorga nisatieplan. Als dat er is, weten we om hoeveel geld het gaat. Op dat moment kunt u nog al tijd 'nee' tegen reorganisatie zeggen." Omdat LO'er J. de Soeten voet bij stuk hield, besloot bur gemeester S. Scheenstra de ver gadering voor vijf minuten te schorsen. Daarna kwamen B en W met een voosstel, dat De Soeten een eind tegemoet kwam. Aan het plan van aan pak zou de zin worden toege voegd, dat 'de reorganisatie niet tot structureel hogere kos ten per inwoner' mocht leiden. Vervolgens vroeg De Soeten een tweede schorsing aan, om zich over deze handreiking te beraden. Uiteindelijk ging hij akkoord. ,,Mits ik over een half jaar een volledig overzicht van de kosten, inclusief de beoogde bespafingen, onder ogen krijg." Zoals van meet af aan de be doeling was dus. Een zucht van verlichting en ingehouden er gernis ging door de raad, waar na de burgemeester met een buitengewoon krachtige slag het hamerstuk alsnog de anna len insloeg. Dijk volhardt in aanpak 'illegalebedrijven gdorp judy nihof §8 maakt hem niet bij ieder- populair, maar dat zij zo. iiderdorpse wethouder Ar- van Dijk (BBL) staat vier- achter het besluit om vier jale' winkels aan te pakken de nieuwe woonboulevard de Zijldijk. „Vier jaar gele zijn we begonnen om strak - le vinger aan de pols te len als het gaat om de dhaving van bestemmings- inen. Ik zie geen reden om 'an af te wijken", aldus Van die gisteren gelijk kreeg de rechter. m p woonboulevard is onlangs V|j ezen aan de Zijldijk, op het pin van de vormalige Verto- ieken. Het is een project van mdernemers W. Regeer en r linkenberg. Van alle winkels k011 hebben Huigen tapijt, Be lla, Sleeptrend en Novi H heg ibel niet de vereiste vergun- i-tói [.Overigens zijn deze zaken luchtend gewoon openge- voor publiek. Nog voor de ieente de zaken kon sluiten, Regeer al een andere con- ctie bedacht. Het zijn nu winkels meer, maar 'toon- i, Klanten moeten elders n hekkenen. :n ie constructie lijkt Van Dijk leginsel' toelaatbaar. „Maar moeten hier nog eens heel vai Inaar kijken. Er mag in elk il niet worden geadverteerd iinkel." nds het aantreden van wet- der Van Dijk in 1994 zijn de lola ende kwesties over 'illegale' 'ingen van bedrijven niet de lucht. De gemeente de afgelopen tijd onder de strijd aan met pizzeria jongustaio, slijterij Klerks en itatiedienst GBM, die in dmet het bestemmingsplan delden. :ns Van Dijk zijn al die kwesties het gevolg van het be leid om bedrijven, die niet in het bestemmingsplan passen, aan te pakken. Vroeger werd in Leiderdorp nog wel eens een oogje toegeknepen als iemand niet of niet helemaal volgens de regels handelde, aldus Van Dijk. Dat werkt volgens hem niet. „Je kunt wel hier en daar toegeven, maar dan is het eind zoek. Dat is in het verleden wel gebleken. Dat is ook een van de redenen dat Burgerbelangen (BBL) is op gericht. Je moet een zorgvuldige procedure in acht nemen." Een heleboel ellende kan vol gens Van Dijk worden voorko men, als je als gemeente je be stemmingsplannen tijdig aan past. In Leiderdorp wemelt het echter van de verouderde exemplaren. Van Dijk: „In een paar jaar tijd moeten nu alle be stemmingsplannen worden herzien. Voor het Doeskwartier is het al gebeurd. Daar ben ik best trots op. Vóór mijn komst was hier niet één bestemmings plan geactualiseerd Desondanks hebben enkele bedrijven zich 'illegaal' tn Lei derdorp gevestigd. Alle fracties - op zijn eigen partij na - hebben Van Dijk daarover regelmatig onder vuur genomen. Zij wijzen erop dat de gemeente veel aler ter moet zijn om langdurige ju ridische procedures te voorko men. Zo moest de felicitatie- dienst GBM drie maanden wachtèïf Voordat een brief werd beantwoord, waarin GBM aan kondigde per 1 november te verhuizen van Zoeterwoude naar het Kwikstaartplein. Toen de dienst daar al enkele dagen zat, kwam de afwijzende reactie van de gemeente pas. Schade Van Dijk geeft toe dat niet altijd alert is gereageerd. „Die brief is inderdaad relatief laat beant woord. Maar je moet niet verge- WD en Progressief Warmond dwarsbomen varkensachtigcollegevoorstel Wethouder Arnold van Dijk: „Ik vind het ook heel jammer dat het zo is gelopen. Vooral omdat ik veel respect heb voor Regeer en Klinken berg." FOTO LOEK ZUYDERDUIN De Warmondse Herenweg tussen de Van Duvenvoorde- straat en de Van Wassenaarstraat wordt niet verbreed. WD en Progressief Warmond stemden gisteravond tij dens de raadsvergadering tegen dit plan. Wel gingen alle partijen akkoord met het aanleggen van een fietsstrook. Ook wordt bekeken of de weg een 30-kilometerzone kan worden. Een compromisvoorstel van het CDA, om de weg wat minder te verbreden, of daar in ieder geval een onderzoek naar te laten doen, werd afgewezen. CDA-wethouder van ruimte lijke ordening J. Wassenaar en burgemeester I. van der Wel waren wel voorstanders van verbreding. Zij baseerden hun standpunt op het advies van di verse verkeersdeskundigen. Ook bij de fractie van het CDA gaf de mening van de deskundigen - zoals de Werkgroep Verkeers veiligheid, Veilig Verkeer Neder land, de politie en een inge nieursbureau - de doorslag. Met een bredere weg kan een auto makkelijk een fietser pas- warmond arie schakenbos Door het tegenstemmen van WD en PW kreeg kreeg wet houder van verkeerszaken W. de Vos (WD) toch nog zijn zin. Enkele weken geleden verdedig de hij weliswaar het verbre dingsplan nog tijdens een com missievergadering maar naar gisteren bleek, deed hij dat toen tegen zijn zin. In de raadsverga dering werd duidelijk dat De Vos degene in het college was die niets in het plan zag. seren, zodat die niet meer in paniek de stoep oprijdt, was het idee van Wassenaar en Van der Wel. Wanneer aan de andere kant de parkeerhavens worden verbreed, kunnen er bomen bij komen aan die kant van de weg. Bovendien hoeft er niet meer op de stoep geparkeerd te wor den'. De omwonenden daarentegen, vreesden voor een race-baan en zagen ook niets in het plan om de stoepen aan weerszijden van de weg te verkleinen, ten gunste van het autoverkeer. „Het is een 'varkensachtig' probleem", zei C. Saris (WD), die daarmee doelde op de twee spalt binnen de Warmondse co alitie en niet op het verkeers- vraagstuk cils zodanig. Zij had wat mensen naar hun mening gevraagd over de verkeersveilig- heidsplannen. „En die vonden het maar een gek plan", aldus het raadslid. Fauteuil ROLF BENZ model 515 in stof v.a. 2389,- in leer v.a, 3169,- ten dat hier ook een zekere brutaliteit in het spel is. Met GBM was al in juli telefonisch contact geweest, waarna we de bepalingen van het bestem mingsplan hadden toegezon den." Van Dijk vindt niet dat hij bij de woonboulevard een steek heeft laten vallen. „We hebben er echt alles aan gedaan om te voorkomen dat men te vroeg zou openen. Ik heb er steeds bij de ondernemers op gehamerd. Ik vind het ook heel jammer dat het zo is gelopen. Vooral omdat ik veel respect heb voor Regeer en Klinkenberg. Het is natuur lijk fantastisch dat ze de sane ring van het vervuilde Verto-ter- rein in eigen hand hebben ge nomen." Van Dijk wil ook best mee werken om winkels mogelijk te maken. Dat heeft hij steeds ge zegd. Maar dan moeten wel precies de regels worden ge volgd, die in regionaal verband zijn afgesproken. Zo moet eerst worden onderzocht of de win kels 'geen onevenredige schade' toebrengen aan andere zaken in de regio. Van Dijk sluit niet uit dat de provincie, die het laatste woord heeft, uiteindelijk posi tief adviseert. „Maar dan ben je zo een half jaar, of misschien wel een jaar, verder." 'zoeterwo,ude Zoeterwoude gaat een 'heldere brief' schrijven naar de provincie Zuid-Holland en de Tweede Kamer waarin moet staan dat het dorp 'het van het allergrootste belang acht dat de Grote Polder groen en onbebouwd blijft'. Vervolgens moeten burgemeester en wethou ders lobbyen bij de leden van de Tweede Kamer om dat standpunt kracht bij te zetten. Tegelijk met het bewandelen van deze weg keurde de gemeente raad van Zoeterwoude het gisteren goed dat de contacten met pro jectontwikkelaars Amvest en Bouwfonds - die het leeuwendeel van de Grote Polder bezitten -- in ieder geval tot oktober volgend jaar niet worden verbroken. Volgens de partijen, uitgezonderd het CDA, is het namelijk nog steeds niet zeker dat de Grote Polder altijd groen zal blijven. adviseurs in modern wonen Rijksweg 4 telt nu nog vier rijstroken. Rijkswaterstaat wil er zes van maken en over een poosje zelfs acht. De alsmaar uitdijende A4 drijft een wig tussen twee wijken in Leiderdorp én tussen burgers en overheid. Ook onderling kunnen de overheden het maar niet met elkaar eens worden. Zelfs leden van één en dezelfde partij houden er compleet tegengestelde opvattingen op na. De miljardenoperatie grijpt diep in. In de levens, portemonnees, woonomgeving en de denkwereld van honderden mensen in de Leidse regio. In de serie "Van rijkswege' wordt het asfalt gelaten voor wat het is en krijgt de lezer een kijkje achter de (geluids)schermen. Vandaag deel 10. Waarom vogels en vogelaars beter af zijn met meer asfalt. werkgroep, alleen maar beter kan worden van de omstreden infrastructurele ingreep. „Veel mensen denken dat ik zo'n 'geschifte groene' ben. Waarom maak je je nu zo druk om een polder langs de rijks weg, vragen ze me. Maar ik u droom van een Leiderdorpse variant van de Starrevaart bij Leidschendam. Die ligt ook pal langs de A4. De Starrevaart is een van de meest hoogwaardige vogelbiotopen van de wijde om geving. Met al die kemphanen. bonte strandlopers, lepelaars, tureluurs, kieviten en zwanen is het daar niet alleen leuk voor 'vogelaars' als ik, maar voor ie dere recreant die graag in de natuur rondbanj ert. Alblas betreurt het dat de ge meenteraad nog te weinig aan dacht heeft getoond voor de mogelijkheden die de Munni kenpolder in zich heeft. Alle hens zijn aan dek om de schade elders in het dorp binnen de perken te houden, stelt hij. „Maar hier liggen de kansen voor het oprapen om dicht bij huis betekenisvolle natuurwaar den te creëren." Als pleister op de Leiderdorpse wonden neemt rijkswaterstaat namelijk de financiering voor zijn rekening van de herinrich ting van de polder langs de rijksweg. Dat de gemeente de Munnikenpolder reeds op de tekentafel heeft gelegd, duidt op voortvarendheid. De inrich- tingsschets is volgens Alblas ook het bewijs dat Leiderdorp van goede wil is. Toch wordt hij niet vrolijk van het resultaat. Zo is er een fietspad dwars door het ge bied getekend. Alblas pleit er voor deze te verleggen naar de rand. De onverharde 'zwerfpa- den' hoeven van hem niet aan de randen te worden geconcen treerd, maar hij heeft liever niet dat ze door het hele gebied lo pen. „Fiets- en wandelpaden zijn hoe dan ook bronnen van verstoring. Zijn die er overal, dan heb je ook niets aan een in- getekendé vogelkijkhut. Alblas mist een keuze: een visie. „Er moet straks ruinjte zijn voor agrarisch medegebruik, voor wandelaars en fietsers en voor speelweiden om frisbees te gooien en te voetballen. Ook zijn er politieke partijen die wel wat voelen voor een autoweg langs de polder. En partijen die er volkstuinen willen onder brengen. Ondertussen moet de zaak ook nog 'verruigen' door natuur- en moerasontwikkeling en zo voor vogels interessant worden. Dat vind ik wat veel, ja. De Munnikenpolder wordt zo een compromispolder, 'een ge bied van vlees noch vis." Alblas helpt het misverstand uit de wereld dat de plannen met de 50 hectare metende polder pas in 2005 echt gaan spelen. Het is waar, zegt hij, dat het ge bied, waarvan de A4 een enkele meters brede strook opslokt, tot die tijd dienst doen als grond- depot. En dat het pas kan wor den heringericht als het 'verbre dingscircus' voorbij is getrok ken. Maar Alblas is ervan over tuigd dat als Leiderdorp nü geen goede afspraken met rijks waterstaat maakt, de Munni kenpolder een gemiste kans wordt. „Nu al moet Leiderdorp eisen stellen aan de wijze van grondopslag. Wat doet rijkswa terstaat met het veen, de klei en het zand? In de stukken staat dat de klei en het veen in Bent woud, het nieuwe bos bij Zoe- termeer, wordt gebruikt. Zo worden - en nu citeawk - de vogels over de hogesnelheidslijn geleid. Ik heb in de kantlijn ge schreven: vogels kunnen vlie gen." „Als klei en zand verdwijnen, blijft één grote zandvlakte over. Dat is een wel heel bizarre eco logische schakel met veenwei- degebied. Het is beter om op de natuurlijke processen aan te sluiten dan de natuur tegen te werken. Het laatste is altijd duurder en pakt verkeerd uit. Deze polder komt in natte pe rioden dras te staan. De natuur moet er gewoon z'n gang kun nen gaan, net als in de Starre vaart. Bovendien is onderhoud veel goedkoper wanneer je geen voetbal- en frisbeevelden glad hoeft te houden. Onderhoud kan dan beperkt blijven tot be glazing. Daarvoor kunnen run deren, bijvoorbeeld galloways worden ingezet." 'Zoeterwoude heeft niets aan regio-onderzoek parkeerbehoefte zoeterwoude De WD-fractie in Zoeterwoude gaat akkoord met een regionale onderzóek naar parkeerbehoef- ten, maar niet van harte. „Het is duidelijk dat deze behoefte al leen in Leiden speelt. Droevig is het daarom dat je geld besteedt aan een onderzoek waar je als dorp niets aan hebt", zei frac tievoorzitter H. van der Kooi gisteravond tijdens de raadsver gadering. De raad gaf wel toe stemming om 4.000 gulden mee te betalen aan het onderzoek. Het onderzoek is uitbesteed door de 'parkeerwethouders' van het Samenwerkingsverband Leidse Regio (SLR). Zij kregen opdracht van de zes gemeente raden om de mogelijkheden van een gezamenlijk parkeerbe leid op papier te zetten. Doel daarvan is het autogebruik in de regio te verminderen. Zwaarste middel daarbij is het invoeren van betaald parkeren. Volgens liberaal Van der Kooi is alleen Leiden gebaat bij het onderzoek. „We hebben beslo ten om samen te werken, en dat heeft nou eenmaal een prijs. Maar we stemmen er niet spon taan mee in." Slingerland trekt lijst Progressief Warmond G. Slingerland is opnieuw geko zen tot lijsttrekker van Progres sief Warmond. Ook de nummer twee op de lijst, J. van de Velde, zit nu in de gemeenteraad. De twee andere raadsleden, A. Heemskerk en A. Willemze, hebben zich op eigen verzoek lager op de kieslijst laten zetten en staan op de plaatsen zes en zeven. De nieuwelingen op drie en vier zijn N. van Mameren en H. Goudsmit. Vogelaar W. Alblas aan de rand van de Munnikenpolder: moois van te maken." ,Alle hens zijn aan dek om de schade elders in het dorp te beperken, maar hier is iets FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17