Champagnehuis Mumm slaat slag in Californië Smaak Mineraalwater mag op feestdis niet ontbreken Net geen kookboek VRIJDAG 19 DECEMBER 1997 Het Champagnehuis Mumm staat wereldwijd bekend als een van de beste champagnema kers. In 1984 begon een geheim project van het Franse huis in de VS, het project Lafayette. Doel van het project was om een bijzondere sprakling wine te maken van Amerikaanse bo dem, die voldoet aan de strenge kwaliteitseisen van het gere nommeerde Mumm. De ont moeting tussen Frankrijk en Ca lifornië leverde twee sparkling wines op van niveau: de goud achtige Cuvée Napa Brut en de zalmkleurige Cuvée Napa Rosé. Champagne mogen de wijnen niet genoemd worden, omdat ze niet uit Frankrijk komen. Maar de vergelijking dringt zich op. Vier jaar reisde Guy Deveaux, een wijnmaker met liefst veertig jaar ervaring, door Amerika op zoek naar de beste druiven. Van Oregon tot Texas en van New York tot Californië. Deveaux vond wat hij zocht in de be roemde Napa Valley in Califor nië. Cuvée Napa by Mumm werd het eindresultaat, gemaakt van de beste druiven in combi natie met een productieproces van hoge kwaliteit: Methode Traditionelle. In 1987 werd Greg Fowler betrokken bij Cuvée Na pa by Mumm. In Californië is hij een van de belangrijkste wijnmakers van sparkling wines. Vanaf '92 zwaait Fowler de scepter in Rutherford, de plaats waar Cuvée Napa by Mumm geproduceerd wordt. De spar kling wine is gemaakt van de druiven Pinot Noir (60%) en Chardonay (34%).Daarnaast wordt de smaak van de Brut mede bepaald door een gedo seerde hoeveelheid Pinot Meu nier (4%) en Pinot Gris (2%). De druiven'worden geselecteerd uit ruim vijftig verschillende wijn gaarden gelegen in Napa Valley. Het fruit is hoofdzakelijk af komstig uit de regio rondom Carneros. De druiven worden met de hand geplukt en verzameld in speciale kistjes, yellow bins, met een inhoud van 17,5 kg. Vervol gens worden de druiven op een viendelijke manier geperst, waarbij gebruik gemaakt wordt van de Franse methode. En al leen het sap van de eerste pers wordt gebruikt voor Cuvée Na pa by Mumm. De smaak van Cuvée Napa Brut wordt bepaald door natuurlijk gerijpt fruit zoals meloen. Daar naast heeft het een vleugje va nille in combinatie met het aro ma van rozenblaadjes. Het ge heel heeft een frisse, maar toch volle en rijke afdronk. Het maken van een goede rosé is de ultieme uitdaging van een wijnmaker. Een subtiel uitgeba lanceerd proces is de basis van rosé. Het gevaar dreigt van een veel te zware of te lichte wijn. De balans tusssen deze twee is de uitdaging, een uitdaging die Fowler heel goed is afgegaan. Cuvée Napa Rosé is een tradi tionele sparkling wine gemaakt van blauwe druiven. En wan neer de wijn naar een kleur ver noemd is, is de kleur van enorm belang. Cuvée Napa by Mumm heeft en fraaie zalmkleur en mag dan ook met recht de naam rosé dragen. Het bouquet van de Pinot Noir (85%) geeft deze rosé een direct meer zacht karakter. De kleine hoeveelheid Chardonay (15%) zorgt voor kracht en structuur. Hubrecht Duijker had Cuvée Napa al ontdekt in Amerika en was direct heel enthousiast. ,,De Brut bezit fijne belletjes en een opwekkende, zeer zuivere, stijl volle smaak, terwijl de Rosé een fraaie mousse combineert met fris fruit en een grote zuiver heid. Kortom, met Cuvée Napa van Mumm krijg je optimale kwaliteit voor een hele smakelij ke prijs", zegt de wijnschrijver. Cuvée Napa Rosé en Cu vée Napa Brut uit de Ame rikaanse 'stal' van het Champagnehuis Mumm. MARTHA DE JAGER In deze üjd van het jaar waarin mooie flessen met alcoholische dranken royaal over de toon bank gaan, mag gebotteld water niet vergeten worden. Het neu traliseert de nasmaak van koffie, wijn en de gerechten, zodat er van de volgende smaakervarin gen weer ten volle-valt te genie ten. Kraanwater voldoet meestal uitstekend, volgens een test van de Consumentenbond, maar variatie in smaak en bruisend water levert de waterleiding niet. Bovendien ogen de bijzondere flessen goed op de feestdis. Zoals de kobaltblauwe fles in druppelvorm met 'Acqua delia Madonna' en de 'Ty'Nant'-ver- pakking uit Wales die 'the bottle-of-the-year-award' heeft gewonnen en mooi genoeg is voor de Britse koninklijke tafels. De knotsen in een gymzaal vormden de inspiratiebron voor de flessen Perrier, het meest be kende mineraalwater ter we reld. Een traditie op het gebied van bron- en mineraalwater hebben we niet. Hoewel het gebruik van flessenwater in vijf jaar is ver dubbeld tot een gemiddelde van 15 liter per persoon per jaar, is het maar een achtste deel van wat Italianen en Bel gen consumeren. Restaurants hebben soms een speciale wa- terkaari. Water is namelijk niet allemaal één pot nat. De Am sterdamse Waterwinkel ver koopt wel honderd soorten. Het is de hoeveelheid en sa menstelling van mineralen in het water die de smaak bepalen en die is uit iedere bron weer anders. Koolzuur, van nature aanwezig of toegevoegd, geeft een wat zurige smaak en vooral in Duitstalige landen prefereert men veel bruis. Het heeft een conserverende werking en licht koolzuurhoudend water bevor dert de spijsvertering. 'Marie- Henritte' van Spa is zo'n zacht bruisende drank die sinds kort overal te koop is naast de be kende Spa-rood met veel bellen en de Spa-blauw zonder kool- Het verschil tussen mineraal en bronwater is in 1985 in de Warenwet beschreven. Het bot telen van mineraalwater moet direct bij de bron gebeuren, bronwater mag, voordat het vanuit een erkende bron de fles ingaat, vervoerd worden. Wan neer het water uit een bron geen interessante mineralen be vat kan het wel geschikt zijn als basis voof bier. De brouwers van Hertog Jan-bier gebruiken water uit de bron bij het Lim burgse Arcen, dat als mineraal water niet bijzonder smaakt. Het kan ook anders. Het Zwit serse 'Aqui' werd in de jaren 70 ontdekt bij het boren naar wa ter op een bierbrouwerij. Het was te alkalisch voor het gis tingsproces vanhier maar door de verscheidenheid aan mine ralen werd het als flessenwater een succes. Te veel mineralen veroorzaken overwerk voor de nieren. Drankjes als 'Apollina- ris' en 'Tönissteiner' moeten met mate gedronken worden. Apollinaris bevat bovendien veel natrium. Een hoeveelheid 123456789 OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal^. Losse naad, ver lichtingsmiddel; 2. herkauwer, Franse stuiver; 3. voertuig, geslo ten, muzieknoot; 4. dartel; 5. wachthuisje, hetzelfde; 6. voeg woord, persoonlijk vnw.; 7. grondsoort, gekheid; 8. carbol- zuur; 9. loofboom, vrouw van Ae- gir, persoonlijk vnw.; 10. hoogste punt, wilde haver; 11. vrouwelijk zoogdier, heldendicht. Verticaal:1. Bosgang, vaartuig, Griekse letter; 2. grondsoort, warm zeepwater; 3. muzieknoot, deel v.d. voet, wiskundig getal; 4. beroep; 5. doortochtgeld, voch tig; 6. navolger; 7. spil, handvat, voorzetsel; 8. masker, dierentuin; 9. ondergevel, afgemat, gravure. OPLOSSING SLEUTELWOORD De woorden op de eerste en der de verticale kolom zijn: TOVENAAR en EDELHERT. Het sleutelwoord luidt: PALING- KORF Een feestelijk gedekte tafel zonder mineraalwater is niet compleet. die overeenkomt met een gram keukenzout per liter. Toch gaat een zacht, wat bitter water als Tönissteiner zeer goed samen met zacht smakende ge rechten. Bij zwaardere vleesge rechten met krachtige sausen is de Franse 'Badoit' geüefd. Het is licht koolzuurhoudend en een tikkeltje zoutig van smaak, de chemicus Louis Pasteur dronk het dagelijks. Leonardo da Vinci bezocht het Italiaanse San Pellegrino, waar het gelijknamige water al sinds de twaalfde eeuw de dorst lest en kwalen geneest. Door de strenge wetgeving in Italië wor den ijzer en zwavel niet wegge- filterd en het sulfaatrijke 'San Pellegrino' heeft daardoor een licht bittere smaak. Het watertje wordt veel gedronken bij Itali aanse pasta's en gebruikt om de wijn te verdunnen. Om een sterke whisky met wa ter te mengen leent het licht ge mineraliseerde 'Highland Springs' uit de grootste Engelse bron zich uitstekend. De Schot se whisky 'Tuüibardine' stookt men ermee. Naast een whisky, om de smaak weer te neutrali seren, past de zachtzure Engel se 'Hildon' heel goed. Het van nature licht koolzuurhoudende 'Bru' uit de Ardennen werd in de achttiende eeuw al uitge roerd naar restaurants in Euro pa. Het was tsaar Peter de Grote die zich bij deze bron liet laven en hij at daarbij kersen en vij gen. 'Evian', het meest verkochte mi neraalwater in Frankrijk, en de uiterst zachte 'Fertilia' zonder koolzuur, zijn in de natuurvoe dingswinkel te vinden. Gezond heidsclaims nemen we met een korreltje zout, sinds een test van de Consumentenbond uitwees dat de Fertilia-bottelaars wat slordig de chemische oplosmid delen uit hun flessen spoelden. Erg lekker is het water uit de bronnen van Léberg wel. Hanneke en Dimitri van Veen durven hun gids voor 'lekker en goedkoop koken en eten' net geen kookboek te noe men. Ze kiezen voor eetboek. Dat kan er mee door, want een mens gaat niet dood aan het volgen van hun adviezen. Tenminste niet van de hon ger. Het gemis aan genot ech ter kan ook zijn tol eisen. Zelf gaan ze daar niet onder ge bukt, tenslotte zijn zij vrek ken, afkomstig uit het wereld je van de voormalige Vrek- kenkrant. En dat steken zij in hun eetboek niet onder stoe len of banken. Goed en ge zond eten hoeft per dag nog geen vijf gulden te kosten. Hun kerstdiner komt op 1,25 gulden. Drie gangen! Hanneke en Dimitri, broer en zus, zijn grootmeesters in het bij eenscharrelen van hun kostje. Het oprapen van weg geworpen lunchpakketten van schalieren staan ze niet toe, vissen naar resten in con tainers mag alleen onder voorwaarden, maar verder ligt de wereld open. Plukken uit plantsoenen, rapen op de markt,.azen op oud brood, loeren op aanbiedingen, het is hun tweede natuur. Een ar geloze consument houdt niet voor mogelijk wat zijn voor hem in petto hebben. Met de smoes dat het voor de hond of het konijn is, de cavia desnoods, valt er gratis of spotgoedkoop vlees en groen te los té peuteren. Wie de vis- koppen aan de kat geeft, laat een smulpartij aan zijn neus voorbijgaan. Bij het scheiden van de markt hoeft een kist witte druiven niet meer dan een gulden te kosten en er kan een mandfles wijn uit worden gepeurd. Pannenlik- ker en flessenschraper bren gen hun gewicht in goud op. Vlierbes groeit eigenlijk alleen om er gratis limonade en thee van te trekken. Zo gaat het pagina na pagina door in Schraalhans' wegwij zer. De theemuts moet in ere worden hersteld, evenals de hooilcist. Het petroleumstelle tje verslaat het gasfornuis, een vatenkwast van zwart paar denhaar gaat duizend afwas beurten mee en een taart ma ken kan ook zonder bakken. Uitspattingen zijn mogelijk met vrekkensnacks als pelpin- da's en bloemkoolstronkjes in dipsaus. Een verantwoord ontbijt kan voor twee kwart jes, een dito lunch voor hoog uit een gulden en een com pleet diner voor een riks. Dag in dag uit. Er staan niet eens zo veel re cepten in dit boek. Het gaat de schrijvers ook meer om het propageren van hun leefwijze. Milieu-, maar vooral prijsbe wust. Onzinnig is het allemaal niet. Alleen zo vreugdeloos. Zo echt helemaal voor zuinige Hollandse prakkers. Lekker Zuinig, Hanneke van Veen en Dimitri van Veen; uitgeverij Ara- mith; ISBN 90 6834 178 2; 24,90 gul- TJA F&'TS, J/J HAS ZO P&ÜH &EZ/& MET P/E M'EJA/A VAKJE PAT O ACHT: /Ar ORL/H M V S/VOH EEH J&OSJE. HOE tOAAT HET TPOCTHEHC TPSSEH JOIJ-/E 7 HOO STEEPS' O/Er AA/V HEE J/J PE fOST HOE &ECHECEEP, HE'HZ 7 TOMPOES Tom Poes en het Kukel Aan de rand van het moeras hield het politievoertuig halt en de inzittenden ontlaadden behoedzaam een zwaar, metalen vat.Voorzicht!" vermaande professor Prlwytzkofsky, die de lei ding van de operatie op zich had ge nomen. „Gene schokkens, bid ik u, her Bas! Der springstof is gans sterk en ontbindt licht." „Des te beter", gromde de politiechef. „Wat deze Droon is, weet ik niet. Ik wil het daar om niet weten, want ik heb al genoeg van hem gemerkt. En daarom is het beter om hem te vernietigen voordat het zeker is dat hij werkelijk bestaat. Want dan zou ik hem moeten arres teren." „Praw! Der waanzin!" riep de geleerde uit. „Men kan geen levens vorm arresteren, die ener kwinten- straler heeft!" Zo sprekende hadden de beide heren het fust naar de oever gerold en nu begon de natuurkundi ge er met grote zorg een soort klok op te monteren. „Over een halve stonde ontspringt der ganse poel!" prevelde hij onder het sleutelen. „Het is ja ene schande om de inwo ners van een welvaartsstad te ver plichten hun kukel te laten meten om tien uur des voormiddags!" „Het is ongehoord!" gaf de commissaris toe. „Geen nood!" besloot de ander met een laatste ruk. „Vóór die tijd is deze droon ontbonden." Nu waren de meeste Rommeldammers onkundig van zijn bedrijvigheid en in het stad je en omstreken heerste dan ook gro te verslagenheid. Zo betrad bijvoor beeld de bediende Joost geheel ver bleekt het studeervertrek van zijn meester. „Het avondblad, heer Oli vier", sprak hij. „Eh... Ik lees daar, dat Rommeldam wordt ontbonden, met uwwelnemen." „Stoor me niet, Joost", zei heer Bommel met doffe stem. „Ik ben bezig mijn testament te maken." REDACTIE. WIM VAN BEEK H T W «TiJi DOORJOSBROEKE In onze regio bleef de temperatuur zo'n 3 4 graden boven nul, maar in de afgelopen nacht stroomde de vrieslucht we weer uit over Groningen, Drente en Friesland. De tempera tuur daalde daar tot -1 graad en de wegen werden glad dot ijzel. Tegelijkertijd kwam de temperatuur in Zuid-Limburg niet lager dan 8 graden. Een golvend front dat de scheiding vormt tussen de koude en de zachte lucht veroorzaakt veel bewolking; vanochtend viel daar wat regen of motregen uit, later werd het op de meeste plaatsen droog. De temperatui liep in de middag tot circa 7 graden op bij een zwakke tot matige zuidoostelijke wind. De komende dagen staat het weer onder invloed van een omvangrijk lagedrukgebied ten zuidwesten van Ierland. Morgen en zondag is het bewolkt en plaatselijk valt wat licl, te regen of een enkele bui. Vanaf maandag nemen de regenkansen toe bij het opdrin gen van nieuwe oceaandepressies. De temperatuur ligtovs dag rond de 7 graden en 's nachfs wordt het niet kouderd; 4 graden. De wind is zwak tot matig uit zuidelijke richtin gen. De afgelopen 36 uur waren de temperatuurverschillen in ons land groot. Zo werd het in het noordoosten van Gronin gen gisteren 1 graad, terwijl de thermometer in Oost-Maai land in het Maasdal 13 graden aanwees. In Biarritz waar het woensdag nog sneeuwde werd het gislt ren 20 graden, een gevolg was een föhn over de Pyreneen, De kou in Europa is teruggedrongen tot in Wit-Rusland; da vroor het vanmorgen 25 graden. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag Noorwegen: Afwisselend opklaringen en wolkenvelden. Eerst in het noorden misschien nog een (sneeuw-)bui. La ter in het zuidwesten kans op regen, in de bergen sneeuw. Aan de kust maxi ma meest rond plus 2 gra- Zweden: Vrij rustig weer met flinke opklaringen. Later in het zuiden meer bewolking en kans op wat regen of In het maxima rond het vries punt; in het noorden over dag meest matige vorst. Denemarken: Van het zuidwesten uit meer bewolking en kans op regen of ijzel. De koude oostenwind gaat liggen. Middagtemperatuur oplo pend tot net iets boven het vriespunt. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Veel bewolking en vooral in het zuiden en westen af en toe regen; in het noor den of oosten misschien een paar opkla ringen. Middagtemperatuur omstreeks 9 graden. België en Luxemburg: Wolkenvelden en donderdag misschien wat regen. Middagtemperatuur ongeveer 9 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Veel bewolking. In het uiterste noorden overwegend droog; elders af en toe re gen. Middagtemperatuur omstreeks 9 graden. Portugal: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen en soms veel wind; zaterdag in het zui den kans op wat zon. Middagtempera tuur langs de kust van 13 graden in het noorden tot 17 m de Algarve, in het bin nenland frisser. Madeira: Wolkenvelden en overwegend droog. Middagtemperatuur tegen de 20 gra- Spanje: Vrijdag half tot zwaar bewolkt en af en toe (buiige) regen; in de Pyreneeën bo ven 1600 meter sneeuw. Zaterdag een toenemende kans op zon en vooral in het noorden nog een bui. Soms veel wind. Middagtemperatuur landinwaarts ongeveer 11 graden, aan zee uiteenlo pend van een graad of 13 in het noorden tot rond de 20 aan de Costa del Sol. Canarische Eilanden: Hier en daar zon en overwegend droog. Middagtemperatuur rond 23 graden. Marokko: Westkust: half tot zwaar bewolkt en vooral vrijdag een paar stevige buien, misschien met onweer. Maxima-uiteen lopend van een graad of 15 in het noor den tot boven de 20 in het zuiden. Tunesië: Flinke zonnige perioden; later vooral rn het noorden meer bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Eerst maxima rond 20 graden; in de loop van het weekeinde frisser. Zuid-Frankrijk: Veel bewolking en perioden met regen; in het zuidoosten flink wat neerslag. In de Alpen en Pyreneeen vanaf 1600 me ter sneeuw. Middagtemperatuur tussen 10 en 15 graden. Mallorca en Ibiza: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd een bui. Middagtemperatuur dalend tot omstreeks 15 graden op zaterdag. Italië: Vrijdag in het zuiden nog zonnige perio den; in het noorden bewolkt en kans op regen, in de bergen boven 1500 meter sneeuw. Zaterdag overal bewolkt en nat; vooral in het noorden veel neerslag. Ta melijk veel wind. Middagtemperatuur uiteenlopend van een graad of 6 in het noorden tot een graad of 20, vrijdag op Sicilië. Corsica en Sardinië: Meest bewolkt en vooral zaterdag een aantal buien, misschien met onweer en veel wind. Vrijdag nog maxima rond 18 graden; daarna frisser. Malta: Vrijdag overwegend droog en zonnige perioden. Zaterdag meest bewolkt en kans op een paar buien. Middagtempe ratuur omstreeks 19 graden. Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden; in het westen meer bewolking en vooral zaterdag kans op een paar buien. Middagtemperatuur uiteenlopend van een graad of 9 in het noorden tot 16 graden in het zuidwes- Turkije en Cyprus: Flinke zonnige perioden. Overwegend droog maar vooral langs de zuidkust en op Cyprus eerst nog een kleine kans op een bui. Geleidelijk iets minder koud; ^aterdag maxima van ongeveer 7 graden op de Dardanellen tot 16 op Cyprus. Duitsland: Wolkenvelden en af en toe wat regen, in het noorden en oosten kans op ijzel. Minder koud en minder wind; zaterdag middagtemperatuur uiteenlopend van plus 2 graden in de omgeving van Ber lijn tot 9 in het zuidwesten. Zwitserland: Veel bewolking en voor; enige tijd (flinke) regen, boi?" meter sneeuw. Maxima in dec; Cl 7 graden. Oostenrijk: Wolkenvelden en vooral in het; ten enige tijd regen, boven 153 je sneeuw. In het noordoosten kaï klaringen. Middagtemperatuui; uiteenlopend van een graad d Wenen tot rond 7 in de dalen ra d Polen: Van het zuidwesten uit meert* en kans op wat regen of ijzel. ft 1 minder koud met op zaterdag J]1 van rond het vriespunt in hein w ten tot meer dan 5 graden lold iei zuidwesten. Tsjechië en Slowakije: Van het zuidwesten uit wolken*: vrijdag misschien regen meti ijzel. Geleidelijk minder winde 'r koud met op zaterdag m 4 graden. Hongarije: Wolkenvelden en kans op reg; misschien ijzel. Maxima opltj J omstreeks plus 4 graden op zats ZATERDAG 20 DECEMBER 1997 Zon- en maanstanden Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.41 20.06 07 14 Laag 03.46 15.34 03.27 Weerrapporten 19 december 07 e station weer winc Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Boedapest Dublin Franklurt Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenturt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid half bew. zwaar bew. half bew. grondmist half bew. sneeuwbui licht bew. licht bew licht bew regen onbew Zurich Bangkok New York Tel Aviv Toronto H365

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16