N 'Voorlopig gaat het heel goed met mij' Piet Kerkhof verdient weinig op z'n eiland WÊÊÈÈÈÊÊÈÈËÊÈÊM LOEWE. Number One Leiden Regio Drinken voor het Ronald McDonaldhuis Schommelen op kameel rond de Beestenmarkt WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: leidschdagblad@hdc.nl. ZUID BOS GASTHUIS In de Vijf-Meihal aan de Boshuizerlaan houdt jongerencentrum 't Stathuys dinsdag een basketbaltoernooi. Van 13 tot 16 uur werken jongeren van veertien tot zeventien jaar zich in het zweet. Voor deelname wordt een bijdrage van vijftien gulden per team gevraagd. Voor inschrijving per team en inlichtingen kan men terecht bij Mounir Dadi (5130983). NOORD DE KOOI Een kerstfeest voor 55-plussers staat dinsdag op het pro gramma in buurthuis de Kooi. Naast een maaltijd en een bingo is er een optreden van zanger Leidse Thijs. Het kerstfeest is van 11 tot 16 uur. Het buurthuis staat aan de Driftstraat 49. De toegangsprijs bedraagt vijf gulden. NOORDERKWARTIER De Leidse Ruilvereniging Koningskerk houdt vanavond in buurthuis 't Spoortje een ruilbeurs. Van suikerzakjes, postzegels tot telefoonkaarten en bierviltjes. Iedereen, die zijn ver zameling wil uitbreiden door ruilen, is welkom De entree is voor leden gratis, niet-leden betalen 1,50 gulden. De jeugd tot vijftien jaar kan voor één gulden naar binnen. Het Spoortje aan de Bern- hardkade 40 is van 19 tot 22 uur geopend. MIDDEN PIETERSWIJK De gebruikelijke zaterdagse open inloop in 't Stathuys wordt opgesierd met een optreden van de 'huis'dansgroep. Deze groep geniet enige bekendheid na het verzorgen van de afsluiting van Leiden Cultuurstad. Voor iedere jonge belangstellende is 't Stadhuys morgen open van 16-18 uur. Het jongerencentrum staat aan de Breestraat 19. BINNENSTAD In het Leidse Volkshuis treedt dinsdag het Leidse (kinder)theaterduo Kuiper Berber op met een kerstshow. Na deze slapstick-achtige show wordt de jeugd verdeeld over verschillende workshops. Onderwerpen als dans en vogels in de natuur komen aan bod, terwijl in het kinderatelier getekend, geschilderd en ge knutseld kan worden. De bijeenkomst, die van 13-15 uur duurt, is bedoeld voor kinderen in de leeftijd van vier tot en met acht jaar. De toegang is vijf gulden. Voor informatie en reservering kan con tact worden opgenomen met het Leidse Volkshuis (5149180/5149090). PIETERSWIJK Jongerencentrum 't Stathuys houdt dinsdag een tafel tennistoernooi. Om drie uur 's middags wordt het eerste pingpong balletje geslagen. De deelname kost 2,50 gulden. Inschrijven kan bij Mounir Dadi 5130983. BINNENSTAD Een rondleiding door de Hortus Botanicus biedt zon dag een blik op het winterse natuurschoon. De knoppen, takken en de vaak kenmerkende tekening van schors zijn door het vallen van de bladeren goed zichtbaar. Ook de naaldbomen en de niet-blad- verliezende loofbomen laten juist in deze periode hun schoonheid zien. 's Morgens om elf uur start de rondleiding, waarvoor een bij drage van 2,50 gulden wordt gevraagd. De Hortus is te vinden aan het Rapenburg 73. Voor informatie kan worden gebeld met 5277249/5275144. BINNENSTAD Kinderen van acht tot en met twaalf jaar kunnen woensdag in het Leidse Volkshuis verschillende workshops volgen. Van 13-16 uur komen in groepsvorm muziek, theater, natuur en striptekenen aan bod. Aan de workshops zijn kosten, vijf gulden per kind, verbonden. Voor informatie en reservering: Leidse Volks huis tel. 5149180/5149090. BINNENSTAD In het Modelbouwmuseum is woensdag een speur tocht. Met de tien gulden voor deelname krijgen de kinderen ook de mogelijkheid om de mooiste bouwplaat te maken. De speur tocht start om 10.30 uur en duurt ongeveer tweeënhalf uur. Het adres van het Modelbouwmuseum is Noordeinde 2a. De toegangs prijs bedraagt 7,50 gulden voor volwassenen, kinderen en 65+ers betalen vijf gulden. WEST 10-17.30 uur zate'fiag 9 -17 uur IT?) )AG 19 DECEMBER 1997 zondag, biedt de winkeliersver eniging Haarlemmerstraat/Beesten markt het winkelende publiek een kerstprogramma aan. Het in Anton Pieck-stijl geklede mu sicalgezelschap OTIS brengt vanaf één uur 's middags onder een acht meter hoge kerstboom een middagvullend programma op de Beestenmarkt. Voor kin deren is er een gratis ritje in een arrenslee of een tochtje op een kameel. Op de Haarlemmer straat speelt een kerstorkest. Ook de kameel en de drie wij zen uit het Oosten komen langs. Planus Schitterende televisies in de beeldmaten 63 en 72 en in 70 en 81 cm breedbeeld. Volledig digitale 100 Hertz techniek. In twee kleuren met bijpassende racks en videorecorders leverbaar. Prijzen vanaf 2699,- The Hifi Studio Leiden /Korevaarstraat 2f- tel. 071 - 513 15 12 Sociaal Pension viert feest na bewogen eerste jaar MORS In 't Mierennest is maandag een kinder- doe-middag. Voor kinderen van vier tot dertien jaar is het buurüiuis van 13.30 tot 15 uur geopend. De toegang bedraagt 2,50 gulden, 't Mierennest is te vinden op Mors weg 59. Een jaar open, genoeg reden voor de bewoners en medewerkers van het Sociaal Pension om een feest te vie ren. Marian Besemer, zittend op de voorgrond: „Dit huis heeft zijn bestaansrecht bewezen." foto henk bouwman mevrouw aan de overkant van de straat me opgevangen." Besemer denkt liever terug aan de goede dingen. „Het leu ke is, dat dit huis zijn bestaans recht heeft bewezen. We heb ben altijd tegen de bewoners gezegd dat ze hier zo lang mo gen wonen als ze zelf nodig vin den. Daar is wel eens kritiek op geweest, men was bang dat het pension binnen een mum van tijd vol zou zitten en vervolgens vol zou blijven. Dat er geen plek meer vrij zou komen. Maar het afgelopen jaar hebben toch veel bewoners hiervandaan een nog beter plekje kunnen vinden. Die stapten over naar het project begeleid wonen of waren zo ver dat ze zelfstandig konden gaan wonen." De bewoners van het Sociaal Pension vormen een gemêleerd gezelschap. En soms botst dat. „Nu is iedereen in een goede bui, maar het is hier ook wel eens minder gezellig. Er leven hier 25 mensen in eeiï betrekke lijk klein gebouw", zegt Marian Besemer. Jaap klopt weer aan. Hij wil zó graag zijn zegje doen. Het plekje in het Sociaal Pension is zijn redding geweest. „Ach", zegt hij. „Ik heb een werkzaam leven achter de rug. Ik werkte bij de marine op kantoor, had een huis in de Varkevisserstraat. Dat is verkocht en toen heb ik twintig jaar op een woonboot gewoond. In '79 ben ik geschei den. En toen kwam ineens de dip. De boot is verbrand en ik ben gaan zwerven. Ik heb een hoop ellende gehad. Na die scheiding werd ik depressief. Ik ben gaan drinken. Kijk wat ik nu heb. Ik ben schipper te voet. Geen boot meer, geen geld meer. Maar ik houd de moed erin hoor. En ik heb nog goed contact met mijn zoons, Kees en Jan. Jan dat is er één. Die gaat op de surfplank in vier uur tijd van de vaste wal naar de ei landen." „Weet je nu genoeg?", vraagt hij. „Dan ga ik weer terug naar mijn tafeltje, een kaartje leggen. En denk eraan, hè. Zonder ge luk vaart niemand wel. „Ik kan het niet alleen", zong de coverband Safe Six gister avond De Dijk na. „Elke mor gen, elke middag, elke avond, maar vooral vannacht op de Leidse Hogeschool voor het Ronald McDonaldhuis." Want 'ik kan het niet alleen' geldt ook voor het Ronald McDo naldhuis. Deze organisatie zorgt voor de opvang van ou ders van zieke kinderen. Als die in het ziekenhuis liggen, kunnen de ouders tijdelijk in het Ronald McDonaldhuis ver blijven, zodat ze toch in de buurt van hun kind zijn. Het fonds moet zichzelf bedrui pen, want het krijgt geen over heidssubsidie. „Dat was een belangrijke reden om het Ro nald McDonaldshuis te steu nen", vertelt Roos van Steden, „zij zijn helemaal afhankelijk van giften." Met medestuden ten en personeel van de Leidse Hogeschool organiseerde zij daarom een Benefiet-Gala. Er werden bedrijven aange schreven om het gala te spon soren. De winst uit de kaart verkoop en de drankopbrengst wordt overgemaakt aan het Ronald McDonaldhuis. De studenten van de Hogeschool dronken graag voor dit goede doel. Hoewel, niet iedereen lijkt doordrongen van de ideë le kant van het feest. „Ik heb wel gehoord dat het voor een goed doel is, maar ik kom hier vooral omdat het een leuk feest is", zegt een student. De feestlust van de studen ten zal de kas van het fonds al leen maar spekken. „De spon sors hebben al een kleine vijf duizend gulden opgebracht", zegt Roos van Steden. „Met de winst van de avond hopen we op tienduizend gulden uit te komen." Terwijl 'Safe Six' de zaal plat speelt, vloeit de drank rijkelijk. Naarmate de avond vordert, groeit ook het opti misme van de organisatoren. „Die tienduizend gulden halen we wel." LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN4 V M, -$${ Ll'l Het filiaal van Piet Kerkhof is door werkzaamheden aan het riool van de Haarlemmerweg in Leiden al ge- mime tijd slecht bereikbaar. Voor vermaarde veldrijders als Adri van der Poel en Richard Groenendaal is het een koud kunstje de zandvlakte voor de winkel te nemen. De ge middelde Leidenaar blijkt er meer moeite mee te hebben. Fietsers die vanaf de Rijnsburger- singel komen, werden tot begin de ze week 'omgeleid' via Snelliusplein en Hansenstraat richting Willem de Zwijgerlaan. Bouwmateriaal en vrachtwagens ter hoogte van de Musschenbroekstraat blokkeren re gelmatig de andere kant. Juist in de ze periode waarin veel omzet kan worden gedraaid, komt dat bedrijfs leider Peter de Beer van Piet Kerk hof bijzonder slecht uit. „Want we zitten hier al in een afgelegen hoek je." De gemeente is half augustus be gonnen met de vernieuwing van het riool. Begonnen werd op de hoek van de Haarlemmerweg en de Rijnsburgersingel. Langzamerhand verplaatste het werk zich in de rich ting van de Willem de Zwijgerlaan. „Eerst waren we vanaf de singel nog redelijk bereikbaar voor fietsers, maar na verloop van tijd werden we steeds meer ingesloten", aldus De Beer. Al voegt hij er meteen aan toe dat de laatste dagen de situatie iets is verbeterd, omdat de herbestra ting inmiddels tot enkele meters voor zijn bedrijf is voltooid. Vanaf de Willem de Zwijgerlaan is er een smalle doorgang voor potentiële Piet Kerk hof-klanten, maar 'bouw materiaal en vrachtwa gens blokkeren regelma tig de straat', weet De Beer. „Dit kost omzet, dat is duidelijk. Hoeveel is moeilijk aan te geven, want dat is van eep hele boel factoren afhankelijk. Hoe dichter de werk zaamheden bij mijn win kel worden uitgevoerd, hoe minder mensen er in mijn zaak komen en mo- voor mezelf", zegt ze. Ze weet nog goed hoe ze vorige winter voor het eerst hoorde dat er aan de Haagweg een pension zou komen. Ze sliep op dat moment met haar vriend Jan in een hok- -je aan de Lange Voort in Oegst- geest. „We zijn gelijk gaan kijken. Ze waren hier nog aan het verbou wen", vertelt ze. „Jan woont hier ook nog steeds. Eerst zaten we samen op een kamer. Maar dat ging niet meer zo goed. Nu hebben we allebei zelf een ka mer. Dat is wel lekker, op je ei gen. Als je je niet prettig voelt, ga je naar boven. Even lekker liggen, televisie kijken. Goede Tijden, Slechte Tijden, dat vind ik prachtig. En die serie met dat blonde meisje. Hoe heet dat ook al weer. Goudkust." „Ja, we zijn jarig", zegt Mari an Besemer, hoofd van het So ciaal Pension. „En dat vieren we gezellig met zijn allen. Het is een enerverend jaar geweest. Het was voor iedereen toch nieuw, een sociaal pension." En dan was er die vreselijke brand in het pension, waarbij een 50- jarige bewoner zodanig gewond raakte dat hij naderhand over leed. Een harde klap voor de be woners en de medewerkers van het pension. Mieke kan het zich nog goed herinneren. „Ik heb zitten bidden op mijn kamer tje", zegt ze. „Later heeft een menteel staan de werklui praktisch op de stoep." Naast omzetverlies door de werk zaamheden klaagt De Beer ook over het verlies van parkeerplaatsen. „Omdat sommige bewoners mo menteel hun auto's niet voor hun huis aan de Haarlemmerweg kun nen parkeren, zetten ze hun wagen bij mijn zaak neer als ze de kans krijgen. Dat neem ik ze niet kwalijk, maar er blijft voor de weinige klan ten die hier dan toch nog komen helemaal geen parkeerplek meer over. Mensen van buiten de stad zie je hier dus nauwelijks meer." Vol gens De Beer wil een groot deel van de klanten 'het liefst met de auto de winkel in', om maar aan te geven dat hij een aardig stukje inkomsten misloopt. Ook op koopzondagen en -avonden blijft het tegenwoordig angstig stil in Piet Kerldiof. „Er waren veel mensen die hun auto in de buurt parkeerden en dan het centrum in liepen. Die kwamen dan automa tisch hier even binnenlopen, maar ook deze groep ben ik kwijt." Rond de kerstdagen zouden de werkzaamheden zijn voltooid, heeft de gemeente de middenstanders en bewoners beloofd. „Maar dat halen ze nooit", weet De Beer zeker. „Vooral in het begin heeft het de aannemer behoorlijk tegengezeten. Ik denk dat we hier nog zeker twee maanden in de troep zitten en dan moet het niet blijven vriezen. Maar ja, wat kan je er tegen doen? Het is vervelend, maar het is niet anders." Volgens Hans van Rij, gemeentelijk opzichter, valt het met de overlast rond Piet Kerkhof allemaal nog wel mee. „De winkel is altijd van mini maal één kant te bereiken. Dat moet ook wel, omdat de gemeente vindt datje zo'n zaak natuurlijk niet van de buitenwereld kunt afsnij- den." Van Rij geeft toe dat de klus niet vóór de kerst is geklaard. „Momen teel zitten we pal voor Piet Kerkhof op de hoek Haarlemmerweg/Groenoordstraat. Het riool wordt vervangen tot aan cle Musschenbroekstraat, dus we zijn er bijna. Als het weer goed blijft, zijn we eind januari klaar." Helaas voor aannemer, bewoners en middenstand zijn er deze week door vorst en ijzel weer kostbare uren verloren gegaan waardoor de werkzaamheden weer ietsje verder achterop het schema zijn geraakt. Een kameel, een Zuid-Ameri kaans orkestje en bedoeïnen komen morgen in actie op de Beestenmarkt. Ze zijn daar van wege de opening van de nieuwe 'verre reizen winkel' Lito aan de Steenstraat 7. De kameel schommelt tussen de winkel en de Haarlemmer straat heen en weer. De winkel combineert de opening met een speciale actieweek die loopt tot woensdagmiddag. Overmorgen, tijdens koop- Door de werk zaamheden aan het riool van de Haar lemmerweg is Piet Kerkhof bijna onbereik baar voor klan ten. foto henk bouwman Dat zal Bob Owel van de gelijkna mige slagerij aan de Haarlemmer weg een zorg zijn. Hij zegt 'het erg ste gelukkig achter de rug te heb ben', omdat de werkzaamheden langzaam zijn opgeschoven van zijn voordeur richting Willem de Zwij gerlaan. Hij was vooral in het begin de pineut. „Gemak heb ik niet van dat werk gehad, alleen maar last." Volgens Owel is het gebrek aan in formatie de grootste bron van ellen de geweest. „Het leek wel alsof ik op een eiland zat. Nooit hoorde je iets en er moest eerst een hoop heisa worden gemaakt voordat je op de hoogte werd gebracht van het ver loop van de werkzaamheden." „Gelukkig zijn ze bij mij voor de deur klaar en ben ik voor de kerst redelijk uit de troep." Jiang ik hier blijf? De tijd lieren. Voorlopig gaat het met mij. Toen ik hier 3esta ,was het of de hemel voor en ging. Ja, ja, ik heb drie jaar gezworven. Dat is Js je het niet gewend Jaap, een oudere Katwij- iet een indrukwekkende zit op zijn praatstoel, shier zó", zegt hij, twee >n omhoog, avond is het extra gezel- ïstaai lipt Sociaal Pension aan de tiijnli veg' De 25 bewoners en begeleiders vieren feest, aar geleden opende het in zijn deuren. En daar nu uitgebreid bij stilge- Zonder 'hotemetoten', mensen van buitenaf, in gezellig met elkaar, an met een mooie geruite aakt voorzichtig een dans- Mieke, één van de eerste ïers, schenkt zichzelf nog in. Nee, geen drank, ie al wordt binnen de muren leschonken. „Bovendien er van af. Ik drink geen el meer. Ik kan er niet tegen", zegt Mieke (55) tevoren heeft ze nog ge- Het papiertje met de nu keurig opgevouwen in haar mouw. wil ik bewaren, enten van de Haarlem Business School hebben gisteren cadeaus overhandigd aan kinderen van het Ronald McDonaldhuis aan de Boer- elaan. De studenten arriveerden in een rode Engelse dubbeldekker. Ook kinderen in de Ronald McDonaldhuizen in Amsterdam, Rotterdam, hten Nijmegen werden op die manier verrast. foto marklamers

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15