Leiden Regio Leiden heeft genoeg plaatsen voor circus 'De strijd gaat gewoon door' 'Het systeem legt zichzelf uit' Beeldje Cornells Joppensz voor docente krkstraf voor Leidenaar die Stadsbouwhuis binnenreed urgemeester eet snert en offertjes voor anderen lorter werken op universiteit Pakket eco-groenten wint aan populariteit MARESTAD OCCASION [oofdwond na aanrijding Een 37-jarige fïetster uit Warmond is gistermiddag aan ar hoofd gewond geraakt, omdat een automobilist haar op de raising Anthony Fokkerweg/Schipholweg aanreed. De autobe- uiirder reed plotseling achteruit en merkte daarbij de War- ondse, die met haar fiets achter hem stond, te laat op. De ouw is in het ziekenhuis aan haar hoofdwond geholpen. lan mishandelt ex-vrouw ggj» Een 35-jarige Leidenaar is gisteravond om half elf aan houden, omdat hij in een woning aan de Hogewoerd zijn ex- ouvv heeft mishandeld. Ook vernielde hij het huisraad. De an is ingesloten, omdat hij bij zijn aanhouding de politieagen- nbedreigde. luivesteijn krijgt gouden speld foto mark lamers n/voorschoten De gemeente Leiden heeft Jan Duivesteijn, eidend voorzitter van woningbouwvereniging Zijl en Vliet, n onderscheiden met de gouden speld voor externe rela- Wethouder Tjeerd van Rij (volkshuisvesting) reikte hem de iderscheiding uit tijdens een feestelijke bijeenkomst in Alle- ansgeest in Voorschoten. Van de medewerkers van Zijl en Vliet eeg hij een straatnaambordje met zijn naam. Duivesteijn is age tijd actief geweest in de woningbouwsector. In 1981 werd ivoorzitter van woningbouwvereniging De Goede Woning, die ler met De Eendracht en de christelijke WBV Voorschoten fu- erde tot Zijl en Vliet. Ook op andere fronten was en is Duives- ijn actief. Zo was hij van 1972 tot 1979 lid van de Leidse ge- eenteraad. Ook leidde hij jarenlang de dienst sport en recrea- ;.Daarnaast bekleedde hij het penningmeesterschap van de ichting Kabelnet Merenwijk. Op dit moment is hij nog lid van !5 mei comité Leiden en lid van de jury van de Co Verhoog- ijs voor vrijwilligers. Vijf locaties scoren een voldoende Het terrein naast het Gorlaeus laboratorium waar eind augustus Cirque Plume zijn tenten opsloeg, de parkeer terreinen bij zwembad De Vliet en Lugdunum, het par keerterrein bij molen De Valk en ten slotte de Beesten- jnarkt. Leiden heeft ook na het afvallen van het terrein bij de Groenoordhallen voldoende plekken voor een circus. Dat blijkt uit de gemeentelijke nota Circuslocaties. plekken kwam het terrein van de Groenoordhallen weliswaar als beste uit de bus, maar nog vijf andere plaatsen scoorden een voldoende. Daarbij zijn plekken (bij het Gorlaeus en bij Lugdunum), die groot genoeg zijn om zo ongeveer elk circus te kunnen huisvesten. Het circusverhaal werd giste ren in de commissie Milieu be handeld, twee dagen nadat de raad akkoord was gegaan met het evenementenbeleid van vol gend jaar. Dat leverde meteen al problemen op, zo constateerde O. Welling (D66). „Sommige lo caties zitten al zo vol met activi teiten dat daar geen plek meer is en op andere plaatsen zijn De exploitanten van de Groen oordhallen maakten in april van dit jaar bekend dat zij geen cir cussen meer op hun terrein wil len. Door het nieuwe evene mentenbeleid mogen zij niet meer dan twaalf herrie-evene- menten per jaar organiseren. Zij geven de voorkeur aan de com mercieel veel interessantere popconcerten. Gevreesd werd dat het circus uit Leiden zou verdwijnen. Maar zo ver hoeft het niet te komen, zo blijkt uit een ge meentelijk onderzoek naar ge schikte circuslocaties. Uit een vergelijking van verschillende per jaar maar vier evenementen toegestaan." Zijn partijgenoot wethouder A. Pechtold probeer de hem gerust te stellen door er op te wijzen dat in een open ruimte een circus geen herrie- evenement is, waardoor het niet gebonden is aan een maximum aantal. „En wanneer toch blijkt dat dit verhaal botst met het evenementenbeleid, dan moe ten we dat volgend jaar bijstel len." Van de voor circus geschikte locaties is naast het terrein van de Groenoordhallen ook het grasveld bij het Gorlaeus niet van de gemeente. Bij het labo ratorium aan de Wassenaarse- weg levert dat geen problemen op. De universiteit, die eigenaar is van het terrein, wil het terrein in principe vaker beschikbaar stellen voor een circus. De komst van Cirque Plume is goed bevallen. Na het vertrek van het circus is het terrein geë galiseerd en opnieuw ingezaaid. kerst-inn voor bejaarden. De school hield die kerst-inn - waar 120 bejaarden werden vergast op een drankje en een hapje, muziek en dans - voor de 25ste keer in successie. De organisatie ervan berust al meer dan twintig jaar bij Van Breukelen. Op school staat zij verder bekend als uitdraag ster van de gedachten achter Amnesty Internatio nal en als zeer gemotiveerd vertrouwenspersoon. Zij voedt ook nog drie geadopteerde, gehandi capte kinderen op. Docente Yol van Breukelen van het Aquino Colle ge heeft gisteren uit handen van burgemeester Goekoop een beeldje van Comelis Joppensz ont vangen. Ze was hiervoor door de directie van de school voorgedragen bij de gemeente 'gezien het opvoedkundig belang in de schoolse situatie' en omdat ze voor menigeen 'een voorbeeld van so ciaal functioneren' is. De uitreiking had plaats in de aula aan de Eijmerspoelstraat tijdens een 31 juli reed hij zwaar onder invloed alcohol het Stadsbouwhuis binnen [wee weken later sloeg hij er de deur De 28-jarige Leidenaar en de in het Isbouwhuis ondergebrachte afdeling onruimteverdeling konden maar i vriendjes worden en de man had zijn eigen manier om dat te uiten, t zijn gedrag kreeg hij gisteren door Haagse politierechter zestig uur ïstverlening en een half jaar ontzeg- gvan de rijbevoegdheid opgelegd. Ij wilde een huis. Een woning voor k zijn vrouw en zijn twee jonge kin- Én. In de zolderkamer van twintig ■kante meter werd hij na de geboorte van de tweede gillend gek. Van de dokter had hij kalmerende middelen, maar bij Woonruimteverdeling konden ze hem op korte termijn niet helpen. Toen hij op 31 juli flink gedronken had, reed hij om vijf uur 's middags met zijn auto naar binnen. Getuigen verklaarden dat hij zo ver mogelijk probeerde het gebouw in te rijden. Boos Twee weken later werd hij opnieuw boos. Hij sloeg 's avonds tegen elf uur twee ruiten van de deur in. De politie trof hem even later aan, zittend naast de ingeslagen deur, met bloed aan zijn han den. De gemeente claimde voor beide inci denten een schadevergoeding van in to taal ruim 2.400 gulden. De betaling van de schade was geen probleem, ware het niet dat hij op dit moment geen geld bij zich had. Zijn advocaat ontdekte echter dat de schadeclaim niet werd onder bouwd door nota's, waardoor de vergoe ding onmogelijk kan worden toegekend. Helemaal los van zijn aanvaringen met Woonruimteverdeling had de ver dachte op 18 januari ook nog iets ge daan dat niet door de beugel kon. Op de Langegracht sloeg hij samen met zijn broertje zonder duidelijke reden in op een automobilist. „Ik schoot gewoon in voor mijn broertje", verklaarde de Leide naar. De officier van justitie sprak van 'een vreemde serie strafbare feiten'. Dat de verdachte op zijn zolderkamertje gefrus treerd was geraakt, kon zij zich wel voor stellen. „Maar er zijn er meer zoals u die in hoge nood zitten. Dit kan natuurlijk niet", hield zij de man voor. Zij eiste zes tig uur dienstverlening, invordering van het -rijbewijs voor een half jaar en een voorwaardelijke celstraf van een maand. De rechter nam de relatief lage eis on gewijzigd over. Zij vond dat de gemeen te de uitbarsting van de man een beetje aan zichzelf te wijten had. „Ik vind dat instanties er begrip voor moeten hebben dat je niet met een gezin op zo'n klein kamertje kan zitten. Dan roep je gewoon problemen op", aldus de rechter. tot het opsparen voor opfrisver lof en in bepaalde gevallen tot het omzetten in geld. Als gevolg van de arbeidsduurverkorting worden de toeslagen voor onre gelmatige diensten en overwerk verhoogd. Werknemers van 58 jaar en ouder krijgen de komende drie jaar recht op een kortere werk week. Na twee jaar vier dagen per week werken met volledig salaris wordt de werkweek ver der verkort tot drie dagen. Bij een driedaagse werkweek wordt het salaris echter met tien pro cent verminderd. Nog niet bekend is hoe de Leidse universiteit de arbeids tijdverkorting gaat invullen. iknemers van universiteiten per jaar zeven dagen min- jwerken. Die arbeidstijdver- ing wordt gebruikt om loop- oontwikkeling te stimuleren, ïal oudere werknemers len gebruikmaken van de gelijkheid met behoud van volle salaris korter te gaan ';n. werkgeversclub VSNU en bonden zijn dit gisteren teengekomen. De wijziging in op 1 augustus 1998. De sidsduurverkorting kan op billende manieren worden vuld. Die varieert van een liddelde 36-urige werkweek Winkel heeft 270 abonnees Een papieren zak met biolo gisch geteelde groenten voor vier dagen waarbij een lijstje met recepten is gevoegd. Met deze simpele formule heeft na tuurvoedingswinkel de Zaailing in negen maanden tijd 270 abonnees geworven die elke week een pakket afnemen. Gis teren werd de tienduizendste zak met seizoensgroenten uit gereikt aan Marijke Hendriks uit Leiden. Volgens eigenaar Paul van Ginkel van de Zaailing hebben zijn klanten, die uit de hele re gio komen, allerlei redenen om voor een abonnement te kiezen. „Nieuwe klanten zien het als kennismaking met onze pro ducten. Andere abonnees kwa men al in onze zaak en merkten dat een pakket voordeliger is. Er zijn ook klanten die het leuk vinden om zich te laten verras sen. En er zijn natuurlijk altijd abonnees die het gemakkelijk vinden dat ze niet hoeven na denken wat ze zullen eten." Het abonnement is een initia tief van Odin, een groothandel in biologisch-dynamische pro ducten. In 1994 is Odin begon nen met het abonnement. Aller lei natuurvoedingswinkels in Nederland doen inmiddels mee. Hierdoor kan Odin afspraken maken met biologische telers. Zij zijn op deze manier verze kerd van de afzet van hun groenten. Vijftig abonnees zor gen ervoor dat één hectare landbouwgrond biologisch kan worden bewerkt. Bij de Zaailing is het mogelijk om te ruilen. „Als iemand aller gisch voor andijvie is of een groente niet lust, zijn we flexi bel, hoor." Als abonnees opzeg gen komt dat vooral omdat ze verhuizen of geen tijd hebben om groenten klaar te maken, meldt Van Ginkel. Wethouder A. Pechtold reikte ook twee groentepakketten uit aan Pien Lambermont en Ineke Danes uit Leiden, die hebben meegedaan aan de prijsvraag Word milieuactief in de wijk'. Ze kwamen met het idee om eco-miles uit te reiken aan mensen die groene producten kopen. Gisteravond kregen raadsleden een proefabonne ment aangeboden. Ze mogen vier weken lang het groentepak ket uitproberen. CENTRE Peugeot 306 Sport aug. '96 blauw met., 39.000 m 28.500,- Peugeot 306S16 2.0 16V, rood met., maart 1994, veel extra's 26.950,-. Peugeot 806 SR 2V0, rood met., april 1997, 24.000 km, airco, CD/wisselaar etc. 53.500,- Peugeot 605 SRTi sept. 1994, 83.00 km, als nieuw veel extra's 35.950,- Peugeot 106 Accent 1.1. 1992, rood, 82.000 km 10.950,- Peugeot 405 1.6 GL, 69.000 km 1993, rood 15.950,- PSlAuto Marestad Weversbaan 9 fllfjAJ (Autoboulevard), SS# 0712-5411110 internetadres: http:fwww.outobank.nl E-maO: marastndacistfon.nl i 19 DECEMBER 1997 lil JAN PREENEN, 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 LEIDEN/AMSTELVEEN AAP RIETVELD VERVOLG VOORPAGINA In Amstelveen huurde bus maatschappij NZH de eerste dagen hostesses in om de men sen op het nieuwe busstation uit te leggen hoe het DRIS, het dynamisch reizigers informatie systeem, werkt. Dat was niet echt nodig, ontdekte projectlei der M. Platell. „Het systeem is heel duidelijk. Het legt zichzelf uit." Boven het centrale plein van het busstation in Amstelveen hangen twee gigantische bor den, waarop vertrektijden van tientallen bussen en de letters van de perrons waar zij vertrek ken in felrode letters staat aan gegeven. Op de plaats waar de meeste reizigers het onder een parkeergarage gelegen station binnenkomen, hangt nog een 'renbord', zoals NZH-directeur D. Corzilius het noemt. Daarop staan de vijf eerst vertrekkende bussen, die de passagiers als ze een beetje opschieten nog kun- nen halen. Een lamp in het wegdek geeft aan wanneer de bus mag ver trekken. Gaat die lamp knippe ren dan weet de chauffeur dat hij over vijftien seconden moet wegrijden. De reiziger, meent Corzilius, wordt steeds kritischer. „Wij hebben met dit systeem na drukkelijk de kwaliteit van ons product willen verbeteren." En dat werkt, zegt Platell. „Anders dan de vergeelde vettrekstaatjes die we vroeger hadden geeft dit systeem informatie waar de mensen op kunnen vertrou wen." In Amstelveen kostte het DRIS vier miljoen gulden. En in onderhoud is het ook heel wat duurder dan de ouderwetse pa pieren vertrekstaatjes. „We we ten het nog niet precies, maar we schatten de kosten op drie ton per jaar", zegt Corzilius. Leiden investeert 3,7 miljoen in het elektronische informatie systeem. In Leiden komt geen groot centraal bord, maar een simpele monitor in een infor matiezuil. „Als de mensen uit het station komen, kunnen zij ook alle informatie op de bor den boven de perrons zien", zegt ZWN-manager J. Jongerius. Op de tientallen miljoenen die al in het stationsgebied zijn gestoken, onder meer om een tunnel voor het autoverkeer aan te leggen en een bustunnel on der het spoor te bouwen, zijn de kosten van het DRIS maar een schijntje. „Maar al die andere investeringen", zegt wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke or dening), „waren voorwaarde- scheppend." „We beginnen nu met de din gen waar het echt om gaat. Van het Stationsplein een aantrek kelijk wandelgebied maken. Een kwalitatief beter busstation bouwen. En aan de andere kant van het station, op de verkeers- tunnel, een grote onbewaakte fietsenstalling maken, met daar boven weer een taxistand plaats." bedrijfsfilosofie van Happie- een tijdelijk restaurant e Botermarkt 17/18 dat tóllig wordt gerund door enten, luidt 'Eten voor een er'. Naast een vast bedrag de maaltijd wordt aan de en een donatie gevraagd 'reen project van de stich- TEAR Fund. Deze stichting ersteunt onder meer een lingsproject voor blinde Af- anse vluchtelingen in Pakis- toor vitaminegebrek en een (rijpend oorlogsverleden veel naar Pakistan gevluch- fghanen blind geworden", Marieke Rijksen, één van de tappietaria betrokken stu- ten, uit. stermiddag heeft burge ster C. Goekoop in de Hap- [aria gegeten voor een ander, 'fin met zijn secretaresse en ambtenaar. Behalve de 'tijdvergoeding overhandig- ZWN-manager J. Jongerius en projectleider P. Prudhomme van Reine van het Leiden Centraal Project bij een maquette van het nieuwe busstation in Leiden. foto dickhocewoning de Goekoop namens de ge meente een gift van 1.500 gul den. Goekoop koos gistermiddag voor een niet alledaags menu. Hij begon onder het genot van een glaasje rode wijn aan een bord erwtensoep. „Echt heerlijk. Een voortreffelijke erwtensoep. Alles wat er in hoort te zitten, zit er in", evalueerde Goekoop zijn voorafje. Als hoofdgerecht kreeg hij poffertjes met poedersuiker en het bekende klontje roombo ter voorgeschoteld. „Mijn lieve lingsgerecht", zei Goekoop, die onmiddellijk reclame voor Hap- pietaria maakte: „Ik ben hier op uiterst vriendelijke en adequate manier bediend. Lekker gegeten voor een heel vriendelijke prijs." Tot en met 24 december is Happietaria aan de Botermarkt 17/18 tussen vier uur 's mid dags en tien uur 's avonds ge opend. Op zaterdag gaan de deuren van Happietaria om één uur open. Vrijwilliger David tussen het unieke boekenaanbod van Manifest. VERVOLG VAN VOORPAGINA „Eigenlijk is Manifest een boekhandel die nooit goed gedraaid heeft. Het lukte altijd net om met het ene gat het andere weer te vullen." Boekverkoper David zit achter de toonbank waarop een grote kartonnen doos met buttons staat. Twintig voor een gulden. De oude merktekens van hen die zich verzetten tegen de gevestigde orde zijn anno 1997 zo goed als onverkoopbaar. Wie heeft er nog interesse in een ronde button met 'Weg met de NAVO' of een vierkante met 'Vierkant tegen kernwa pens'? „Ik ga er zelf ook niet meer mee lo pen", bekent David. De vrijwilliger had wel venvacht dat de pers zich op de noodlijdende winkel zou storten. Echt gelukkig is hij er niet mee. „Ik ben bang voor zielige stukjes. Zo van: ach, het is failliet, ja, het stelt toch ook niks meer voor, hè?" Terwijl het verscheiden van Manifest wat hem betreft geen ramp is. „Voor alle vrijwilligers hier is Manifest slechts één van de activiteiten waar ze mee bezig zijn. Je hebt dus meer tijd voor ande re dingen, en dat is weer positief." „Manifest is een initiatief dat gewoon niet meer werkt, andere initiatieven gaan gewoon door. Zo zit er nu weer aan de Boerhaavelaan bij Eurodusnie een groep jonge mensen die allerlei dingen wil orga niseren. De strijd gaat gewoon door." De beroemde rood-zwarte affiche met Ché Guevarra is op. Uitverkocht. „Ché is lange tijd heel populair geweest en we hebben de laatste tijd nog maar weinig in gekocht", verklaart de verkoper. Een affi che van Loesje dat nog wel op voorraad is, roept op tot eigentijds verzet: 'Proletariërs aller lande, hang uw aktentas aan de haak'.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13