if 'apengracht vreest ieer overlast jeugd ,EIDEN Regio Ritzen had best kraamverzorger willen worden Hennepkweker nog vast Lenen bij de specialist fan Rij had conflict NS kunnen voorkomen Muurschildering 'Huurders betalen dubbel voor parkeren' petskoerier wordt niet Ijk van kerstpakketten Dupe van gladheid De 31-jarige Leidenaar die wordt verdacht van grootscha lige hennep-kweek zit nog steeds vast. Hij wordt ook ver dacht van diefstal van een aanhangwagen. De man die dinsdag in zijn woning werd aangehouden, had voor 70.000 gulden aan verdovende mid delen - wiet en hennep - in een loods en een garage aan het Trekvaartplein. „Een deel van de drugs was gedroogd en professioneel verpakt, klaar om de markt op te gaan", al dus een politiewoordvoerder. „Bovendien hing een videoca mera buiten, waarmee werd geregistreerd wie zich buiten bevond. Het was duidelijk een professioneel opgezette drugs onderneming." 071 -516 77 77 Stadsbank Leiden Breestraat 24, Leiden Weinig belangstelling voor Clean Team Het aantal aanmeldingen voor het Clean Team'98 valt met zes tien erg tegen. De Dienst Milieu en Beheer van de gemeente wil op 2 januari samen met tachtig jongeren van 15 en 16 jaar de stad in om vuurwerkrestanten, lege flessen en blikjes en ander afval op te ruimen. De deelne mende jongeren krijgen dertig gulden, een lunch en een cap voor hun schoonmaakactivitei- ten. Wie nog wil meehelpen met de grote winterschoonmaak kan zich tot 24 december aanmel den bij Luba Uitzendbureau aan het Kort Rapenburg. leiden Een aantal jonge vluchtelingen heeft sa men met Leidse jongeren en beeldend kunstenaar Tineke Jacobs (rechts op de foto) zes muurschilde ringen gemaakt in het kader van Leiden Cultuur stad '97. Het winnende ontwerp is door de jonge ren gezamenlijk geschilderd op een houten bill board van 2x4 meter. Het schilderij is gisteren be vestigd aan de buitenmuur van vluchtelingenhuis Het Foyer aan de Middelstegracht in Leiden. FOTO HIELCO KUIPERS Jacobus Rietbergen onderscheiden leiden Leidenaar Jacobus Rietbergen mag zich sinds gisteren Lid van de Orde van Oranje Nassau noemen. Rietbergen kreeg de onderscheiding onder meer voor zijn inspanningen voor de Franciscus Verkennersgroep waaraan hij in totaal 32 jaar ver bonden is geweest. inde als leuk stukje Leiden zo achteruit gaat' roners van de Papengracht hebben schoon genoeg ■overlast van jongeren, die na een avondje stappen in JDe Harmonie, jongerencentrum 't Stathuys of stu- lltendiscotheek Nexus hun rust verstoren, hun plantjes fielen of tegen hun voordeur plassen. Het plan van ei- r R. de Jong van Nexus om op de hoek van de Lan- rug en de Papengracht een restautant te beginnen, jilleen maar voor meer narigheid zorgen, betoogden fcsteravond in de commissie voor ruimtelijke orde- pier bewoners van de Pa- acht die gisteravond in de missie kwamen klagen over lan van De Jong hebben er enkel vertrouwen in dat restaurant over zes maan- nog een restaurant is. „Als [emeente hiermee akkoord igt de weg naar andere open", zei een van hen. eruststellende woorden van d jemeente, dat restaurants ^®,aans een 'rustig karakter' wenste bewoner J. Cre- yghton met een korreltje zout te nemen. A. Bosma, die pas een maandje op de Papengracht woont, vertelde de commissie leden dat hij in zijn vorige woonplaats Amsterdam toch echt wel wat gewend was. „En ik kom uit de Nieuwmarkt- buurt, dus niet uit een rustige buurt. Maar de Papengracht is wel erg onrustig. In de weekein den heb je er last van ge schreeuw en autoradio's die keihard aanstaan. Mensen die urineren tegen je gevel, elke ochtend braaksel op de stoep, en als je er wat van zegt word je bedreigd." Die problemen zijn volgens Creyghton niet nieuw. „Daar wordt al jaren over geklaagd, er zijn stapels brieven gestuurd naar politie en gemeente, maar er wordt niets aan gedaan. Dat maakt de bewoners buitenge woon wantrouwend." Creyght on pleitte voor een buurtverga- dering met gemeente, politie en horecamensen. „Want dit kan zo echt niet doorgaan. Daar ko men ongelukken van." Volgens De Jong hebben de bewoners van zijn studenten restaurant niets te vrezen. „Ik heb met de buurt een heel goed contact. Toen ik twee jaar gele den de mensen ging vragen wat zij vonden van mijn plan kreeg ik bijna alleen positieve reacties. Ik heb Nexus vrijwel honderd procent geluiddicht gemaakt. Vrijwillig. Je kunt niet zeggen dat ik maar wat aarirotzooi." Maar hij zou wel mal zijn, zei De Jong, als hij niet zou profite ren van de ligging van het pand. „Ik zit tussen Quintus, Minerva enAugustinus." De klachten van de Papen gracht veranderden niets aan de mening van de raadsleden over de vestiging van een restaurant in het al jaren leegstaande hoekpand. „Het is een goede zaak dat dat pand wordt opge knapt", vond CDA'er R. Breed- veld. Een restaurant zou alleen maar bijdragen aan de sociale controle, vonden de raadsleden. Zij vroegen wethouder T. van Rij alleen ervoor te zorgen, dat het restaurant niet over een paar maanden een disco zou zijn. Van Rij vond dat de commis sie maar eens op een zaterdag avond op de Papengracht moest gaan kijken. „Over een poosje, als het wat minder koud is." De klachten van de bewo ners gingen hem aan het hart. „Het is zonde als zo'n leuk stuk je Leiden zo achteruit gaat." P Haagweg-parkeerterrein lijkt de dupe Iworden van de koppige houding van (thouder Tjeerd van Rij. Hij wil al jaren pen bouwen op het terrein. Sinds vrij- R eist hij echter van de Nederlandse oorwegen dat er ook nog eens duizend leerplaatsen moeten verschijnen. Een licale ommezwaai van de wethouder die (februari van dit jaar nog een plan in- jnde bij het ministerie van volkshuisves- k en milieu om vijfhonderd woningen lergarage voor vijfhonderd au- op het terrein te plaatsen. Het plan F NS wijkt namelijk niets af van zijn eer- je idee: ook zij willen evenzoveel wonin- len dezelfde parkeergarage, loor de duizend plaatsen te eisen ma- fuvreert Van Rij zichzelf en de NS in een p moeilijke positie. Het spoorbedrijf is iielijk niet van plan om ruimte te ma li voor Van Rij's parkeerplaatsen, want iworden de huizen minder waard. Daar tegenover heeft de wethouder al laten we ten dat hij de bouwplannen van de NS zal afkeuren als niet naar hem wordt geluis terd. De wethouder vergeet hierbij dat de NS de troef in handen hebben. Zij zijn name lijk eigenaar van de grond en kunnen het parkeerterrein, waarvoor Van Rij de plaat sen eist, binnen twee weken sluiten. Dat zou slecht zijn voor de stad. Het par keerterrein is een groot succes. De mid denstand krijgt eindelijk klanten terug die Leiden links lieten liggen vanwege het par keerprobleem. Waarom heeft de wethou der niet eerder ingezien dat hij minimaal duizend plaatsen op het terrein wil? Dan hadden de NS daar in hun plannenmakerij rekening mee kunnen houden. De reden is dat Van Rij zijn aandacht liever richtte op de ambitieuze Boommarktgarage die ach ter de Breestraat moet verschijnen. Het Haagweg-parkeerterrein werd door hem als tijdelijke overbrugging gezien totdat het troetelkindje van wijlen wethouder Joop Walenkamp (economische zaken /CDA) af zou zijn. Het is dan ook niet duidelijk of zijn eis kan worden gezien als erkenning voor het door de middenstand opgezette parkeer terrein, of dat de wethouder slechts de NS wil dwarsbomen, omdat hij de grond nooit van ze heeft kunnen kopen. Van Rij had er veel beter aan gedaan in een vroeger stadium te overleggen met de NS. Dan was dit conflict waarschijnlijk niet ontstaan. Het enige dat hem nu rest is een harde onderhandeling met de NS over zijn duizend plaatsen. Want die heeft de stad harder nodig dan vijfhonderd dure huizen. thomas erdbrink Hotel 2 De eigenaar van De I J Beukenhof wil het Zendingshuis in Oegst- geest kopen en er een ho tel in vestigen. In beroep A C De 68-jarige pas- I 3 toor van Rijpwete- ring gaat in beroep tegen de uitspraak van de Haag se rechtbank. „Ik had ook best kraamverzor ger willen worden." Deze ont boezeming deed minister J. Rit zen (PvdA/onderwijs) gister middag tijdens het kennisdebat over de zorgsector 'Blik in de toekomst'. De ruim honderd toehoorders in het Holtlant Col- lege/ROC Leiden aan de Ter Haarkade - politici, docenten, studenten en andere belangstel lenden fluisterden tegen el kaar: „Zal hij die ambitie echt ooit hebben gehad?" Ritzen maakte na afloop van het debat aan alle speculaties een einde: „Ik heb dit uiteraard in abstracto bedoeld. Het lijkt me echter wèl een prachtig be roep. De geboorte van mijn vier kinderen hebben me doen in zien dat de kraamverzorger een heel verantwoordelijke baan heeft en de eerste levensdagen van je kind een belangrijke rol speelt." Ritzen blijkt door de roes van het vaderschap alleen maar de mooie kanten van het vak van kraamverzorger te hebben ge zien. „In de praktijk is het echt keihard werken", verzekerde MDGO-student Janine van de Braak tijdens het debat. „Als stagiair krijg je in de kraam geen enkele vorm van vergoe ding en in de verzorging ont vang je voor tien weken op je tenen lopen slechts 250 gulden. Beslist geen vette hap." „Daar moet dan snel wat aan worden gedaan", reageerde Ritzen be sluitvaardig. „Ik pleit voor een wet waarin vaste, meer reële stagevergoedingen worden op genomen. Dat zou de duidelijk heid voor zowel de stagiair als de instelling alleen maar ten goede komen." De studenten klaagden dat begeleiding op de stageplek ver te zoeken is: „Of je wordt bege leid door iemand die net is be gonnen en óók nog niet alle fij ne kneepjes van het vak kent, óf ze hebben helemaal geen tijd voor je. Er jij je maar uitslo ven." De huidige opleiding MDGO mag volgens de meeste studen ten ondanks de vele negatieve stage-ervaringen wel wat prakti scher: „Je leert tenslotte toch het meest in de praktijk." Rit zen: „De theorie mag beslist niet worden verwaarloosd, het minimum van 850 uur theorie laat ik niet los. Het examen moet van een goede kwaliteit zijn, anders blijkt het diploma een wassen neus. Dan kan ie dereen de verzorging in en is het geen vak apart. Maar leer- /werk-ervaiingen juichen wij van harte toe. Flexibiliteit is het sleutelwoord voor een dynami sche samenleving. De studen ten mogen van mij best zelf in vullen wanneer ze praktijkerva ring opdoen en wanneer ze de theorie volgen." Wethouder H. Baaijens (PvdA/onderwijs en gezond heidszorg): „In de zorg werken tegenwoordig ook veel studen ten. Er bestaat dan al snel de gedachte van 'dit vak kan toch iedereen'. Dat noem ik een ver keerde tendens." „Na anderhalf uur debatte ren, is een aantal conclusies te trekken", vatte Ritzen samen. „Organisatorisch is er op de scholen en in de zorg nog te veel mis en derhalve voor ver betering vatbaar. Ik ben ervan overtuigd geraakt dat een Wet op de stagevergoeding er moet komen. De toekomstperspectie ven in de zorgsector zijn uitste kend door de vergrijzing en het toenemende tekort aan vakkun dig personeel, op korte termijn komen er bijvoorbeeld 30.000 banen bij. Het imago van de zieken- en kraamverzorgenden moet nodig worden opgepoetst. Het is beslist geen vak voor doetjes." leiden aap rietveld In buurten waar Leidenaars een parkeerverjjunning moeten hebben, betalen huurders dub bel voor parkeren. Dat beweren de huurdersorganisatie van wo ningbouwvereniging Zijl en Vliet en de bewonersraad van De Sleutels. Want in de punten waardering van een huurhuis wordt rekening gehouden met de aanwezigheid van parkeer ruimte in de buurt. De Leidse huurdersorganisa ties onderzoeken nu, of zij een kans maken bij de huurcom- missie om het puntentotaal van huizen in betaald-parkeergebie den te verlagen. „Daar staat zo'n drie punten per woning voor", weet bewonersdeskundi- ge V. van der Hidde. „Een punt is gemiddeld zo'n vijf gulden, dus mensen betalen in de huur al vijftien gulden per maand voorparkeien." In Amsterdam heeft de huur- commissie al een uitspraak ge daan over het betaald parkeren en het puntensysteem voor huurhuizen. In buurten met be taald parkeren werd daar de 'waardering' van woningen met twee punten verlaagd. De huur dersorganisaties hopen dat ook in Leiden te bereiken. „Maar we zijn voorlopig nog bezig die zaak te onderzoeken", zegt Van der Hidde. Een voorlichtster van de huurcommissie, die voor het re sort Leiden gevestigd is in Rijs wijk, weet niet of ooit een Lei denaar huurverlaging heeft ge vraagd omdat hij ook al 240 gul den per jaar moest betalen voor een parkeervergunning. WDERDAG 18 DECEMBER 1997 nwel door schadelijke stoffen 'Ot Vermoedelijk omdat ze schadelijke stoffen had inge- «nd in een laboratorium aan het Diamantplein is een 19-jari- lidse gisteravond onwel geworden. De vrouw was aan het in het laboratorium. Ze is naar het AZL gebracht. sbak in gezicht Twee mannen van het Opvangcentrum Leiden (OCL) ■5: nde Willem van der Madeweg zijn gisteravond slaags geraakt. n26-jarige OCL-bewoner sloeg een 29-jarige medebewoner teen asbak op zijn oog. Het slachtoffer moest zich in het ademisch ziekenhuis Leiden (AZL) laten behandelen. ibreker betrapt De Leidse politie trof vannacht na het afgaan van een in- larm in een huis aan de Zoeterwoudsesingel een man aan lijn aanwezigheid niet kon verklaren. Bovendien was de igeforceerd. De onbekende is aangehouden. Mare Mante heeft het toe niet druk met het be- van kerstpakketten of re- benken. Mante runt drie maanden het enige iriersbedrijfje uit de re- lij moet het vooral hebben spoedopdrachten uit de ische sector. In de binnen- pretendeert de koerier Ier te zijn dan de auto, om- lij overal kan komen, heb voor de feestdagen vage toezeggingen binnen het afleveren van relatiege- nken", meldt Mante. „Een flesjes wijn kan ik op de natuurlijk altijd wel bezor gen. Maar om nu te zeggen dat het storm loopt, nee. Ik denk dat mijn bedrijfje nog te onbe kend is." Beter loopt het met het aantal opdrachten uit de grafische sec tor. Fotostudio's en grafisch ontwerpers hebben te maken met deadlines. Zij zijn vaak ge baat bij snelle bezorging in de binnenstad. Ook architecten en een apotheek maken inmiddels gebruik van de diensten van Mante. „De meeste klanten ko men terug met nieuwe op drachten. Ik ben dan ook niet ontevreden. Ik word niet rijk van mijn bedrijf, maar het loopt steeds beter." 971 leiden Toen de sneeuwvlokjes en ander he melwater gistermiddag de Leidse straten in spiegelgladde ijsvloeren omtoverden, raakte een onfortuinlijke Leidenaar in de slip met zijn auto. De 22-jarige man reed vanaf het parkeerterrein op de Kaasmarkt in de richting van de Hooigracht en kon zijn voertuig even later niet meer onder controle houden. Hij kwam bovenop twee Leidenaartjes - paaltjes - terecht en kon geen kant meer op. De auto liep flinke schade op, de bestuurder had geen schram. Verder bleef het rustig in de stad. In allerijl werden gistermiddag de Leidse bruggen voorzien van zand en strooizout. De politie kreeg geen opvallende meldingen binnen van botsingen of aanrijdingen. Sommige mensen gingen onderuit, maar niemand raakte ge wond. Vanmorgen was van de gladheid wei nig meer te merken. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9