SFOR arresteert verdachte Kroaten Buitenland Europarlement: Gouden 100-euromunt Schuiver Nederlandse soldaten houden rekening met Kroatische rellen Ankara eist Europees-Turkse top Rusland wil grotere voet tussen NAVO-deur Zo'n vijftig doden door extreme kou in Europa QNPERDAG 18 DECEMBER 1997 tid( )uitse jam vergiftigd met medicijn 1 0CKi In Duitsland is een nieuw geval van afpersing met ver- levensmiddelen bekendgemaakt. Een onbekende stopte tn medicijn in een pot jam om geld van de fabrikant af te ^vingen. Het slachtoffer is confitureproducent Schwartauer Verke. De pot jam was een week geleden in Hamburg verkocht e% ngisteren op een politiebureau afgegeven. Op de binnenkant f I' an de deksel was een papiertje bevestigd met de tekst: Opge- ust! Gif! De politie raadt consumenten aan op hun hoede te 'r ^2 jjn. Er is een speciaal telefoonnummer ingesteld voor vragen. l' '1 iver de eisen van de afperser is nog niets bekend. 'ooffl tomo's New Jersey mogen adopteren trdt a ar a jWARK Als eerste Amerikaanse staat heeft New Jersey de adop- twiö ievani^n<deren door homoparen goedgekeurd. Een rechter ver- rifiek *ndehomoseksuele stellen en ongetrouwde hetero's dezelfde ?atus adoptie als getrouwde paren. Tot nu toe konden ho- teg joseksuelen in New Jersey alleen afzonderlijk een kind adopte- eUfJ en. Een partner van de toekomstige ouder moest zelf ook een verti anvraag indienen, wat enorme vertragingen en extra onkosten «tekende. Volgens de rechter druiste het beleid van de staat om doptie door homoparen niet toe te staan in tegen de doelstel ui ngom de belangen van het kind zo optimaal mogelijk te behar- e vai igen. De staat gaat niet in beroep tegen de uitspraak. ld 1 Treinrovers Tokyo spuiten traangas 'rs ini oicYo - Zeker 60 passagiers van een forenzentrein in Tokyo zijn -leidi fimorgen naar het ziekenhuis gebracht, nadat zakkenrollers rkt°[i aangas hadden gespoten om aan de politie te ontkomen. Twee igenten in burger hadden zich onder de passagiers gemengd. lan8i )p een zeker moment stapten vijf zakkenrollers in, van wie er hd „kele bewapend waren met messen. Toen de agenten wilden *us k ïgrijpen, renden de zakkenrollers de trein uit, waarbij een van en traangas spoot. Tientallen reizigers werden niet goed en aoesten met oog- en ademhalingsklachten naar het ziekenhuis iiirden gebracht. De zakkenrollers ontkwamen. 1 bet exe] iVeer onderzoek justitie naar Le Pen «HG Het Franse openbare ministerie heeft gisteren een nieuw font oderzoek geopend naar de extreem-rechtse leider Jean-Marie bé ^en' omdat hij wederom heeft gezegd dat de gaskamers van was lenazi's tijdens de Tweede Wereldoorlog een 'detail in de ge- „gU chiedenis' zijn geweest. Le Pen werd tien jaar geleden al ver- on(j ordeeld wegens dezelfde opmerking. Ditmaal uitte hij zijn me- ling begin december op een persconferentie in München. Hij ierscheen daar aan de zijde van de leider van de extreem-recht- 1 Duitse Republikaner, Franz Schönhuber. Le Pen riskeert een aaximale celstraf van een jaar en een boete van 100.000 gulden. Imerikaanse zevenling krijgt manager ikmoines De enige zevenling in de wereld, vier jongens en drie ]0 aeisjes, heeft een manager gekregen. De ouders, Bobbi en Ken- io yMcCaughey, hebben een bureau ingehuurd om de roem van ao i unop 19 november geboren septet optimaal te benutten. De aanager, Wes Yoder, zal de christelijke levensovertuiging van de s imilie en de behoudende gemeenschap waarin ze wonen be- iemtonen. Yoder behartigt de belangen van het gezin ten aan- lenvan bijvoorbeeld auteursrechten of het maken van foto's. lij hoopt dat er komende lente een televisieprogramma over de 2o tvenling kan worden vertoond. De zeven maken het goed. Ze 502tinnen waarschijnlijk volgende maand naar huis. 00 i w': Jetuige verzon bekentenis Carlos De Colombiaanse Myra Tobon heeft gisteren tegenge- 20 proken dat terrorist Carlos haar heeft verteld dat hij in juni 1975 nParijs twee agenten en hun Libanese informant heeft gedood, fobon zei dat ze de verklaring in haar in 1978 verschenen boek Carlos, terrorist of guerrillastrijder' zelf 'bijelkaar heeft geïnter- m reteerd', maar dat ze zich 'niet bewust was van de gevolgen'. !eColombiaanse geldt als een van de belangrijkste getuigen in ge |g, iel proces tegen de terrorist, die in Parijs terechtstaat voor de moord. Tobon was in het begin van de jaren zeventig de vrien- Éivan Carlos. Zij sloot zich later aan bij Palestijnse guerrilla- itrijders en heeft in Frankrijk politiek asiel gekregen. feel gewonden door storm op Guam Sana. Op het Amerikaanse eiland Guam zijn dinsdag tientallen :ensen gewond geraakt door de wervelstorm Paka. De storm inggepaard met windstoten tot een record van 380 kilometer er uur. Paka teisterde Guam meer dan twaalf uur. De wervel- rarm blies op een legerbasis de meetapparatuur voor orkanen neg. Vier grote elektriciteitscentrales werden beschadigd, waar- !oor de meeste van de 135.000 eilandbewoners zonder stroom tien. Een Japanse toerist liep een schedelbreuk op toen hij ierd getroffen door rondvliegend puin. Ook raakten mensen ge- rond doordat huizen instortten. Guam ligt 6.000 kilometer ten lesten van Hawaii. 1 Mishandelende para's vrijgesproken 1 eussel Twee Belgische para's, die tijdens een vredesmissie in iomalië een kind hebben mishandeld, zijn gisteren in hoger be- Dep opnieuw vrijgesproken. Het krijgshof bevestigde een eerder onnis van de rechter in juni. De twee militairen hadden een So- 7 lalische jongen boven een vuur gejonast. Foto's daarvan ver- i dienen in de krant Het Laatste Nieuws. Een anonieme getuige, j A ermoedelijk een andere soldaat, had het tweetal beschuldigd ai bedreigingen en martelingen. Maar de daders zelf spraken 3 an een 'spelletje' om de verveling te verdrijven tijdens de ope- j aie in Somalië. Uir moet camera-satelliet opgeven i 35quov. De kosmonauten van het Russische ruimtestation Er hebben gisteren besloten een camera-satelliet op te geven. J ïletéén jneter grote Duitse apparaat, 'Inspektor' genaamd, was erder op de dag vanaf een onbemand ruimtevrachtschip gelan- terd, maar functioneerde slecht. Het ding was stuurloos en leek i en bedreiging te gaan vormen voor het ruimtestation. De be- mgrijkste camera stond precies de verkeerde kant op en de sa- 'o reageerde onvoldoende op de besturingscommando's. ür-kapitein Solovjov zei niet het risico te willen lopen van een io ötsing met de Inspektor. straatsburg marc peeperkornciën hebben weliswaar het laatste woord, maar zij kunnen het voorstel van het parlement alleen unaniem verwerpen. Als één van de lidstaten de gouden munt wil, komt hij er dus. Het parlement handhaafde verder gisteren zijn eis dat er niet acht, maar zes euromunten moeten komen voor dagelijks gebruik. De muntjes van twee en twintig eurocent kunnen volgens het par lement worden geschrapt. Eerder verwezen de ministers van financiën dit idee naar de prullen bak. Omdat het parlement nu voor de tweede keer de wens heeft uitgesproken, geldt ook hier dat de ministers deze nog slechts unaniem kun nen blokkeren. Nederland heeft nu ook al zes munten. correspondent Het Europees Parlement wil een gouden munt van honderd euro (220 gulden) invoeren. Volgens PvdA-Europarlementariër Metten is de munt niet alleen leuk voor verzamelaars, hij biedt tevens al le nationale banken een mooie kans om hun goudvoorraden te verminderen. Dat is nodig nu de goudprijs de laatste tijd sterk is gedaald en het edelmetaal steeds minder wordt gebruikt als dek king voor de hoeveelheid geld in omloop. Metten acht de kans reëel dat de gouden munt inderdaad in 2002 met de andere euromunten in omloop komt. De Europese ministers van finan- Verdachten betrokken bij zuiveringen in Alvnici Nederlandse mariniers en commando's hebben afgelo pen nacht in Bosnië twee van oorlogsmisdaden verdach te Bosnische Kroaten gearresteerd. Daarbij is één van de verdachten, Vlatko Kupreskic, ernstig gewond geraakt. De tweede, Anto Furundija, is vandaag overgebracht naar Den Haag en uitgeleverd aan het Joegoslavië-tribunaal. den haag gpd Minister Voorhoeve (defensie) zei vanmorgen dat de operatie volledig is geslaagd. „Een opste ker voor de Nederlandse troe pen", aldus de bewindsman. Formeel ging het om een SFOR- operatie, waarbij volgens Voor hoeve ook Amerikaanse en Brit se troepen betrokken zijn ge weest. „Maar de Nederlandse eenheden hebben een sleutelrol gespeeld", zei Voorhoeve. De operatie had plaats in de Nederlandse SFOR-sector in Bosnië, in de Bosnische-Kroati- sche enclave rond Vitez. Voor hoeve wilde uit militair oogpunt geen details prijsgeven. Dit om repercussies in het gebied te voorkomen en om toekomstige arrestaties niet te belemmeren. De chef defensiestaf, luite nant-generaal Van den Bree- men, zei desgevraagd dat Ku preskic tijdens zijn arrestatie met een kalasjnikov heeft ge schoten op Nederlandse militai ren. Die schoten terug, waarbij de verdachte in arm, been en borst is geraakt. Hij is in het Ne derlandse veldhospitaal in Novi Travnik behandeld en buiten le vensgevaar. Hij is inmiddels naar 'elders' overgebracht en wordt zo spoedig mogelijk naar Nederland overgevlogen. Furundija heeft volgens de aanklager van het oorlogstribu naal als commandant van een speciale eenheid in het voorjaar van 1993 het dorpje Ahmici et nisch gezuiverd. Daarbij zijn ze ker 103 moslims gedood. Ku preskic is eveneens betrokken geweest bij oorlogsmisdaden in de Lasva-vallei waar het dorpje Ahmici ligt. Twee neven van Kupreskic en vier andere Bosnisch-Kroatische soldaten hebben zich op 6 oktober onder grote druk van Kroatië ter be schikking gesteld van het Joego slavië-tribunaal. gL "'5;v ï- den haag gpd frederictonEen toestel van de Canadese maatschappij Air Canada is gisteren bij de landing in Frede- ricstown het bos ingeschoven, nadat de piloot in dichte mist de landingsbaan had gemist. Bij de schuiver lie pen 35 mensen lichte verwondingen op. foto reuters steve Mckinley De arrestatie van twee Bosnisch-Kroatische oorlogs misdadigers in de buurt van Vi tez is vannacht grotendeels aan de lokale bevolking voorbij ge gaan. Behalve de verdachten zelf heeft niemand weerstand geboden. „Maar nu ontwaakt men daar", zei defensieminister Voorhoeve vanmorgen. Zijn boodschap was duidelijk: De Nederlandse eenheden in de buurt van Vitez moeten reke ning houden met opstanden. De operatie van vannacht is de laatste maanden met grote zorgvuldigheid voorbereid. De 'arrestatie-eenheden' van Ne derlandse commando's en ma riniers, die met Britse en Ameri kaanse ondersteuning geheel zelfstandig hun opdracht vol tooiden, trainden samen met die Amerikanen en Britten op meerdere plaatsen, onder meer in Duitsland. De Nederlandse eenheden, een gemechaniseerd bataljon vanuit Sisava ondersteund door een transporteenheid in Busovaca, hebben sinds begin 1996 de controle over een deel van de sector zuid-west-Bosnië, dat onder commando van de Brit ten staat. In het gebied hebben zich grote oorlogsdrama's afge speeld, waarbij ook de Kroaten zich schuldig maakten aan mas samoord en etnische zuiverin gen op de moslimgemeen schap. Twee eerdere arrestaties van Servische oorlogsmisdadigers 'Die Nederlandse maniakken'. Dat zijn de eerste woorden van Ljubica Kupreskic, de echtgenote van de vannacht gearresteerde Vlatko. „We lagen gewoon te slapen tot plotseling een bom via het balkon in onze slaapkamer werd gegooid. Daarna een enor me klap, en militairen die naar ons toe renden. Ze schoten op m'n man en voerden hem af. Ik weet niet eens hoe zwaar hij ge wond is geraakt." Volgens Ljubica is het niet waar dat haar man zich heeft verzet tegen zijn arrestatie en daarbij als eerste schoot. „Dat kon hele maal niet. Ik lag naast hem en het gebeurde allemaal zo snel, Vlatko had absoluut geen tijd om op die soldaten te schieten. Zonder reden vuurden ze op mijn man. Het gebeurde allemaal in een seconde." Wel geeft ze toe dat er een wapen in huis was. „Maar dat is tegen dieven. Je haalt het toch niet in je hoofd om op een groep militairen te schieten die je huis binnen stormen." door de Amerikanen in hun noordelijke sector van Bosnië, liepen uit op onlusten waarbij de SFOR-eenheden het moes ten ontgelden. De Nederlandse manschappen zijn inmiddels voorbereid op dergelijke 'protesten'. In het gebied zijn ook vijftig mariniers gestatio neerd die een speciale zijn op geleid voor bestrijding van on lusten. Patrouilles die dagelijks te voet in het gebied worden af gelegd, zullen de komende da gen met meer militairen wor den uitgevoerd. Onduidelijk is nog wat de reactie is van de Kroatische autoriteiten in het gebied, waarbij voor zover be kend geen oorlogsmisdadigers zijn betrokken. De lokale in vloed van oorlogsmisdadigers, in het dagelijks leven vaak af hankelijk van criminele activi teiten, is hoewel op de ach tergrond doorgaans nog steeds groot. De Nederlandse eenheden heb ben de vannacht gearresteerde oorlogsmisdadigers Furundzija en Kupreskic langere tijd in de gaten kunnen houden. Op de vraag waarom juist deze twee mannen werden gearresteerd, antwoordde chef defensiestaf Van den Breemen dat dergelijke observatie niet bij iedereen mo gelijk is. „De mogelijkheid om deze mensen te arresteren, heb ben we moeten ontwikkelen. Er zijn meer oorlogsmisdadigers, maar wat weten we van ze?" Vorige week werd bekend dat Nederlandse SFOR-troepen in juli een verdachte Bosnische Kroaat hadden laten lopen. De man meldde zichzelf bij de Ne derlandse basis, maar niemand wist op dat moment wie hij was. De man wordt verdacht lid te zijn geweest van een paramili taire eenheid die in 1993 107 moslims zou hebben afgeslacht. Eerste overval ooit in Lhasa De Tibetaanse hoofdstad Lhasa heeft zijn eerste bankoverval beleefd, zo heeft het Tibetaans Dagblad gemeld. De overvaller kon ter plaatse in de kraag wor den gevat. Hij drong de Land- bouwbank op 20 november bin nen, nadat hij de nachtwaker met een ijzeren staaf had neer geslagen, zo meldde de krant in zijn editie van 9 december, die pas vandaag in Peking aan kwam. Politieagenten die in de buurt surveilleerden, gingen het gebouw ook binnen en hielden de man aan. De verdachte, uit de provincie Guizhou, had het filiaal een dag eerder bezocht ter voorbereiding van de over val. brussel paul koopman met de EU te verbreken, omdat de regering zich geschoffeerd voelde door de Eurotop afgelopen weekeinde in Luxemburg. De Europese staats- en regeringsleiders besloten daar elf kandidaat-lid staten uit te nodigen voor gesprekken of onder handelingen over toetreding, maar lieten de Turkse aanvraag op de plank liggen. Door nu een topconferentie zonder voorwaar den vooraf te eisen, brengt de regering-Yilmaz het Britse EU-voorzitterschap in een lastig parket. Een datum is al geprikt voor de Europese Confe rentie (12 maart) maar deze conferentie heeft zonder Turkse deelname volgens sommige lidsta ten (Nederland en België voorop) weinig zin. Het beleggen van een aparte Europees-Turkse top kent weer geen precedent in Europa en vermoe delijk zal met name de Griekse premier Simitis voor zo'n bijeenkomst bedanken. „We zullen het in overweging nemen, maar het wordt niet een voudig", reageerde een Britse diplomaat in Brus sel. correspondent Turkije wil dat de Europese Unie nog voor juni een top belegt om de gespannen relatie met Ank ara te bespreken. Als de EU er niet in slaagt de staats- en regeringsleiders tijdig bijeen te roepen, trekt Turkije zijn aanvraag voor het EU-lidmaat- schap definitief in. Dit ultimatum heeft de Turkse premier Yilmaz gisteren in Brussel op tafel gelegd. Het Turkse initiatief kwam als een volkomen verrassing voor Britse diplomaten, die het Euro pees voorzitterschap in het komend halfjaar voor bereiden. Dinsdag nog had de Britse minister Co ok (buitenlandse zaken) ook een gesprek onder vier ogen met zijn Turkse collega Cem bij de NAVO in Brussel. Cook wilde nagaan of er moge lijkheden waren om de dialoog met Turkije tij dens het Britse voorzitterschap weer op gang te brengen, maar Cem bood volgens betrouwbare bronnen geen enkele opening. Turkije besloot zondag alle politieke contacten loarlem, Grote Houtstraat 130 Leiden, Haarlemmerstraat 1 19 brussel paul koopman correspondent Rusland en de NAVO verschil len fors van mening over de vraag in welke mate het Krem lin mag meepraten over interne NAVO-aangelegenheden. De Russische minister Primakov (buitenlandse zaken) deponeer de gisteren op het NAVO- hoofdkwartier in Brussel het verzoek de Russische Federatie te betrekken bij besprekingen over drie gevoelige onderwer pen: militaire investeringen in Polen, Hongarije en Tsjechië, het ontwerp van een nieuwe NAVO-defensiestrategie en de vormgeving van de nieuwe vre desmacht in Bosnië. De NAVO vindt echter dat het bondge nootschap Rusland over deze kwesties slechts hoeft te 'infor meren'. De NAVO en Rusland sloten in mei een akkoord over nauwere samenwerking, bedoeld om het wederzijds wantrouwen weg te nemen en Moskou nauwer bij het reilen en zeilen van de de fensie-organisatie te betrekken. In deze 'Stichtingsakte' werd onder meer bepaald dat de Rus sische minister van buitenland se zaken, evenals zijn defensie collega, twee keer per jaar het recht heeft aan te schuiven bij de zestien NAVO-ministers. Gis teren werd bij de tweede geza menlijke NAVO-Rusland Raad de 'werkagenda' voor het ko mend jaar vastgesteld. Primak ov greep de gelegenheid aan om een plaats aan tafel op te ei sen bij alle besluitvorming over zaken die mogelijk Russische belangen raken. Het Kremlin is vooral geïnteres seerd in de NAVO-plannen voor het op peil brengen van de strijdkrachten in de voormalige Sovjet-satellietstaten Polen, Hongarije en Tsjechië. Volgens NAVO-diplomaten zal in de eer ste fase vooral in de luchtafweer worden geïnvesteerd: een de- fensietaak die met het vertrek van de Russen uit de drie lan den vrijwel is ontmanteld. Ge vreesd wordt dat Rusland be zwaar zal maken tegen deze en andere infrastructuur die nodig is om NAVO-troepen te ontvan gen in tijden van externe drei-> ging. Primakov onderstreepte na af loop van zijn besprekingen dat de Stichtingsakte hem het recht geeft over 'infrastructurele aan gelegenheden' in de nieuwe NAVO-lidstaten mee te praten. NAVO-secretaris-generaal Sola- na reageerde echter afhoudend. „Wij menen dat over deze za ken niet hier, maar in Wenen bij de OVSE (Organisatie voor Vei ligheid en Samenwerking in Eu ropa red.) moet worden gedis cussieerd", zei hij. Ook de herziening van de NAVO-defensiedoctrine wil Rusland in de gezamenlijke mi nisterraad bespreken. Dit laatste onderwerp is evenzeer gevoelig, omdat het 'strategisch concept' van de NAVO nog de sporen van de Koude Oorlogs tijd draagt. „Bij die discussie willen wij echt geen zeventien de partner aan tafel", klonk het gisteren in het hoofdkwartier. De NAVO wil zijn 'Grondwet' gemoderniseerd hebben voor dat de Alliantie in april 1999 in Washington haar 50ste verjaar dag viert en formeel drie nieu we lidstaten toelaat. Het belangrijkste artikel uit het NAVO-verdrag artikel 5, dat wederzijdse bijstand garandeert in geval van een aanval op het NAVO-grondgebied wordt vrijwel zeker niet gewijzigd. Wel is het de bedoeling dat de nieu we doctrine meer ruimte schept voor operaties buiten het NAVO-verdragsgebied en een grotere nadruk legt op de strijd tegen de verspreiding van mas savernietigingswapens. moskou-reykjavik afp-dpa-anp Strenge kou heeft in Europa al ongeveer vijftig levens geëist. In Rusland vroren gisteren drie mensen dood bij nachte lijke temperaturen van min 28 graden. Moskou beleeft de koudste decembermaand sinds jaren. Een aanzienlijk deel van de slachtoffers zijn daklozen die teveel hebben gedronken. In de dierentuin van de Russische hoofdstad kregen olifanten juist wat wodka toegediend. Niet om op te warmen maar om stress te voorkomen. In Oost-Europa zijn sinds maandag zo'n veertig mensen omgekomen. De slachtoffers vielen voorzover bekend voornamelijk in Rusland, Bul garije, Oekraïne, Roemenië en Polen. Hoeveel doden de kou elders heeft geëist, is niet be kend. In de Zuid-Russische Kaukasische republiek Dage stan is alarm geslagen omdat de uitzonderlijke koude er ge paard gaat met een tekort aan aardgas, doordat leveranties uit Turkmenistan uitblijven. Rond de Zwarte Zee stormt het bovendien. Er. is grote schade aangericht aan onder meer elektriciteitsleidingen. West-Europa, met name België, Duitsland, Frankrijk en Nederland, werd gisteren overvallen door ijzel. Het ver keer werd op veel plaatsen volkomen ontregeld. In Elzas- Lotharingen en het zuid-oos ten van Duitsland was gister middag door gladheid geen verkeer meer mogelijk. Terwijl het continent en de Britse eilanden vernikkelen, heeft het polaire IJsland een bijzonder warme december maand. Het eiland beleeft een 'hittegolf met temperaturen van 18 graden. Bloemen bloeien en de normaal over vloedige sneeuwval is uitge bleven.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7