25% Verouderde F27's aan het werk in Zuid-Afrika fl,Cl korting Staat betaalt alsnog rente over joodse leningen Ziekenhuizen willen ook 'privé-kliniek' Binnenland OM boos over schrappen bekeuring politieagent Kapamba emigreert naar Australië i\ji f inf I ;n I ird I «lei VN: Veel verkeersdoden rond kerst ,2en I let aantal verkeersdoden mag de laatste jaren flink zijn daald. dat geldt niet voor de periode tussen kerst en de jaar- sseling. Vorig jaar eiste het verkeer in de laatste twee weken ii december 36 mensenlevens, bijna net zoveel als in dezelfde riode in 1990. Bij 252 ongevallen raakten 264 mensen zwaar ivond. Dit blijkt uit een overzicht van Veilig Verkeer Neder- ,d (WN). Veel mensen hebben vanaf zaterdag dertien dagen ng vrij tot en met 1 januari, maar toch gebeuren er relatief veel igelukken in deze periode. Volgens WN komt dat vooral door jdlieid en andere winterse weersomstandigheden. Inderzoek vernietigen MID-archief mhaag De Tweede Kamer wil een onderzoek naar de vernie- ig van delen van het archief van de Militaire Inlichtingen enst (MID). Welke vorm dat onderzoek zal krijgen, moet nog urden bepaald. Minister Voorhoeve (defensie) zegde de Kamer teren toe dat het archief beter zal worden opgezet en be- eid. Daartoe lanceerde hij een plan dat binnen een jaar moet nverwezenlijkt. Ondanks andersluidende instructies blijken er laatste jaren 100.000 stukken uit het archief te zijn vernietigd. ,orhoeve erkende dat die vernietiging door ambtenaren naar >en inzicht heeft plaats gevonden. Dat heeft de bewindsman doen besluiten de instucties aan te scherpen. et gaat goed met de ooievaars utrecht Het gaat goed met de ooievaars in Nederland. Wer- de Nederlandse ooievaars zo'n twintig jaar geleden nog met istërven bedreigd, nu staan er bij de elf ooievaarsstations ruim jjzend exemplaren geregistreerd. Daarvan vliegen er jaarlijks i vijfhonderd uit, aldus een woordvoerder van buitenstation Doove Gat in Haastrecht. Het station begon in 1982 met :ee paren en tien jonge ooievaars. In de vijftien broedseizoe- !iizijn 236 jongen grootgebracht, geringd en uitgevlogen. 'ier jaar ontvoering Valkenburger iastricht De rechtbank in Maastricht heeft gisteren drie man- veroordeeld tot gevangenisstraffen van twee tot vier jaar we ns ontvoering en afpersing van een eigenaar van een oarmazaak in Valkenburg. Hel drietal bewerkte de Valkenbur- met een mes en ontvoerde hem onder bedreiging met een iiool naar een bungalowpark in de buurt. Daar wist de man fzelfde nacht te ontsnappen. De verdachten beweerden tij- nsde zitting twee weken geleden dat er ruzie was doordat de [voerde slechte kwaliteit cocaïne had geleverd. Zij eisten bete kwaliteit of hun geld (30.000 Duitse mark) terug. De gijzeling u niet gepland zijn geweest. De officier van justitie meende [het cocaïneverhaal was verzonnen en dat er sprake was van dinaire afpersing. leisje werd mishandeld 'voor de lol' idhoven Een 14-jarig Eindhovens meisje is het slachtoffer ge urden van vijf kinderen die zin hadden om zomaar iemand te shandelen. De politie heeft de 14- en 15-jarige verdachten ïgehouden. Het vijftal trok het slachtoffer van haar fiets en legen en trapten haar vervolgens gedurende een half uur. Ook mielden ze haar fiets. Als er voorbijgangers langskwamen, rongen ze het meisje haar mond te houden. ,aat trein over Oude Waalbrug rijden' nhaag De oude Waalbrug bij Zaltbommel kan mogelijk wor- n gebruikt voor de voorgenomen verdubbeling van de spoor- itussen Utrecht en Den Bosch. Dat denkt de CDA-fractie in Tweede Kamer. Dat zou wel eens goedkoper kunnen zijn dan brug te slopen. CDA-Kamerlid Leers doet deze suggestie in hriftelijke vragen aan minister Jorritsma (verkeer). atuurmonumenten koopt Fries bos versum De Vereniging Natuurmonumenten heeft het bosge- ;dDe Slotplaats in Friesland aangekocht voor 2,8 miljoen gul- Dit bedrag heeft de vereniging verkregen door een speciale tie onder een beperkt deel van haar leden. De 205 hectare pro- ictiebos bij het plaatsje Bakkeveen is volgens Natuurmonu- enten een belangrijke schakel tussen de natuurgebieden Bak- veensterduinen en Oude Bos-de Duurswouderheide. ubbers weg bij universiteit Nijmegen wegen. Oud-premier R. Lubbers stapt per 1 januari volgend uit het stichtingsbestuur van de katholieke universiteit jmegen. Hij zegt zijn nationale en internationale taken niet eer te kunnen combineren met de toenemende bestuurslast universiteit. ien miljoen voor projecten in Hongarije Minister Ritzen van onderwijs trekt de komende jaren n miljoen gulden uit voor diverse projecten op het gebied van derwijs en onderzoek in Hongarije. In totaal gaat 7,5 miljoen Iden naar het onderwijs. De nadruk ligt op het beroepsonder- js,de informatie- en communicatietechnologie en lerarenop- dingen. Het onderzoeksgeld, drie miljoen gulden, is voor pro ten op het gebied van de fysica, geneeskunde, wiskunde, bio- chnologie, waterbeheer en talen. leen experimenten met drop-outs' Scholen moeten niet op eigen houtje allerlei metho- n bedenken om schooluitval tegen te gaan. Ze moeten hun erlingen naar de gewone vervolgopleidingen sturen en niet zelf n alternatief aanbieden. Pas als leerlingen echt nergens te- cht kunnen, kan de school andere oplossingen zoeken. Dat zei bister Ritzen van onderwijs gisteren bij een onderwijsdebat nde PvdA in Zuid-Holland. Ritzen pleitte ook voor een goed jderscheid tussen de verschillende schooluitvallers. Voor som- igc jongeren kan best een geschikte opleiding worden gevon- terwijl anderen zulke complexe problemen hebben dat de )ol hen niet meer kan helpen. Ritzen reageerde op uitlatin- nvan de voorbereidende beroepsopleidingen in de afgelopen •ken. Zij zeggen dat hun leerlingen afhaken, doordat ze te veel eorie in dc eerste jaren van de vervolgopleidingen krijgen. Ook 'VVD, CDA en D66 waarschuwen daarvoor. Bij besteding van 25.- in de winkels van Schiphol Plaza /we ■Jj Déti/rance I l'fwa -Hut. Hying Colours r King, Délifrance, Bar Hello There, Pizza Hut, Flying Colours, Juggle Juice Bar en Pronto ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassociei Defensie vindt eindelijk koper ROTTERDAM GPD DEN HAAG GPD Het ministerie van defensie is er na jaren in geslaagd een koper te vinden voor acht oude Fokker F27-vliegtuigen van de Koninklijke Luchtmacht. Ze worden voor een zacht prijsje verkocht aan een bedrijf in Zuid-Afrika. Nog voor de kerst zullen de circa 35 jaar oude en buiten dienst genomen vliegtuigen worden overgevlogen. zetten voor vracht- en passa giersvervoer in en vermoedelijk ook rond Zuid-Afrika. Het be drijf heeft volgens een zegsman in totaal circa acht tot tien mil joen gulden betaald voor de toestellen, In luchtvaartkringen wordt dit beschouwd als een koopje. In 1995 werden de toe stellen in een Amerikaans de fensietijdschrift ('Negen voor de prijs van één') nog aangeboden voor het driedubbele: dertig De vaste Kamercommissie voor defensie is vertrouwelijk geïn formeerd over de deal met het Zuid-Afrikaanse bedrijf Valid Trade ltd in Pretoria, bevestigen bronnen op het Binnenhof. De verkoop is tot stand gekomen met behulp van een makelaar in vliegtuigen. De jonge onderneming Valid Trade wil de acht F27's gaan in- 'Pechkist leverde extra orders op' DEN HAAG GPD De aankoop door Defensie van het tweedehands Gulfstream - zakenvliegtuig, later vaak beti teld als^ 'pechkist', heeft 'ach teraf 450 miljoen gulden aan compensatieorders opgeleverd. Dat beweerde staatssecretaris Gmelich Meijling (defensie) gis teren toen hij zich in de Kamer moest verantwoorden over de problemen met zijn 'vliegende Mercedes'. De bewindsman moest giste ren uitleggen waarom hij eeri advies van de luchtmacht had genegeerd om de Challenger aan te schaffen. De keuze voor de Gulfstream werd bepaald doordat dit type meer mensen kan vervoeren en verder kan vliegen dan z'n concurrenten, aldus de staatssecretaris. De fracties, die deze uitleg slikten, erkenden dat een staatssecreta ris een ambtelijk advies niet hoeft op te volgen. Al vond het CDA dat de Kamer wel van 'dit afwijkende advies op de hoogte had moeten worden gesteld. Er was ook kritiek op de rom melige aankoopprocedure, de kostenoverschrijdingen ter waarde van vijf miljoen, alsme de de vele reparaties aan het toestel en de veelvuldige pech waarmee het kampte. De Ka mer nam het de staatssecretaris niet in dank af. „Eens maar nooit meer", zo luidde het oor deel. Gmelich Meijling gaf toe dat er misverstanden waren ge weest, maar weersprak dat de Gulfstream' een miskoop zou zijn. miljoen gulden. Dat de verkoop niet makkelijk zou worden, realiseerde Defen sie zich toen al. De toestellen voldoen niet aan de eisen voor de burgerluchtvaart en in veel landen ook niet aan de milieu normen. Aanpassen zou veel geld gaan kosten. Dat ze nu toch verkocht zijn, kan als een succesje voor de luchtmacht worden beschouwd. Voordeel van de momenteel op vliegbasis Woensdrecht gestalde toestellen is dat ze, ondanks hun ouder dom, weinig vlieguren hebben gemaakt en goed onderhouden zijn. De defensiecommissie zal vandaag zijn goedkeuring moe ten hechten aan de verkoop, maar de verwachting is dat dit weinig problemen oplevert. De vliegtuigen worden niet be schouwd als 'strategisch goed' en mogen verkocht worden aan een land als Zuid-Afrika. De luchtmacht nam begin ja ren zestig in totaal twaalf F27's in gebruik. Ze zijn in de afgelo pen jaren vervangen door nieu we Fokker 50's en 60's, twee Flercules transportvliegtuigen, twee DC 10's en de Gulfstream. De vier overige Fokkers zijn in middels vergeven: één wordt gebruikt voor brandweeroplei- dingen, één is verkocht aan een Canadees bedrijf, de andere twee zijn geschonken aan vlieg basis Eindhoven en aan het mi litair luchtvaartmuseum in Soesterberg. Het openbaar ministerie (OM) piekert er niet over om het lan delijke beleid dat is vastgesteld bij de handhaving van de maxi mumsnelheid, los te laten. Offi cier van justitie J. Spee, landelijk coördinator verkeershandha ving, stelt vast dat een recente uitspraak van de Rotterdamse kantonrechter daaraan niets verandert. Die heeft begin deze maand een boete wegens te hard rijden in Ridderkerk ge schrapt. Het betrof hier een boete die was opgelegd aan een politie man. Deze had bij de kanton rechter betoogd dat bij snel heidscontroles te weinig wordt gelet op de omstandigheden en de algehele verkeerssituatie ter plekke. Volgens de politieman staat de opbrengst en niet de verkeersveiligheid centraal. De kantonrechter beloonde de agent wegens zijn intentie om een discussie op gang te bren gen door geen boete op te leg gen. emmen Het jonge neushoornmannetje Kapamba staat klaar voor vertrek naar Melbourne, Australië. Kapamba moet het Noorderdierenpark in Em- men verlaten omdat het personeel hem niet aankan. foto anp jananninca DEN HAAG GPD Tientallen joodse organisaties en perso nen die voor de oorlog een eeuwigdu rende lening hebben verstrekt aan de Nederlandse staat, krijgen alsnog hun achterstallige rente. Sinds 1945 is dit op gelopen tot een totaalbedrag van enkele honderdduizenden guldens. Dat kan nog hoger uitvallen als het klopt dat veel leningen door de nazi's zijn geruild te gen staatsobligaties die zij konden ver zilveren. Documenten die daarop wij zen zijn aangetroffen in het onlangs te ruggevonden archief van de Liro-bank. Het Agentschap van Financiën, onder deel van het ministerie, heeft dinsdag toegezegd alsnog over de brug te komen met de achterstallige rente. Dat gebeur de in ee.n gesprek met het Centraal Joods Overleg. Dat orgaan is al sinds 1989 met Financiën over deze kwestie in de slag, zegt woordvoerder R. Nafta- niël, directeur van het Centrum Infor matie en Documentatie over Israël (CI- DI). Hij verwacht dat in de loop van vol gendjaar de eerste rentegelden worden uitgekeerd. Daarvoor moet het Centraal Joods Over leg nog wel eerst het Grootboek der Na tionale Schuld doorvlooien. Hierin wor den sinds 1813 de leningen bijgeschre ven die de staat afsluit bij particulieren en instellingen. Het onderzoek van het Joods Overleg spitst zich volgens Nafta- niël toe op ongeveer 3.500 'slapende' le ningen, waaronder verscheidene van niet-joodse personen en instanties. De verstrekte leningen variëren van enkele honderden guldens tot een bedrag van 50.000 gulden van een niet nader ge noemde stichting. Daarover wordt nor maal een eeuwigdurende rente van twee tot 2,5 procent per jaar uitbetaald. De recente vondst van het vergeten ar chiefvan de Duitse roofbank Lippman- Rosenthal Co (Liro) heeft volgens Naf- taniël plotseling een heel nieuw aspect toegevoegd aan de slepende rentekwes tie. In dit bestand is een brief gevonden waarin de Duitse bezettingsmacht het plan aankondigt joodse leningen uit het Grootboek om te ruilen voor staatsobli gaties. Die konden te gelde worden ge maakt voor de opbouw van het oorlogs apparaat. Het staat niet vast of dit daad werkelijk is gebeurd, en op welke schaal. Het Agentschap wil volgens Naftaniël de commissie Kordes vragen dit 'mee te nemen' in haar onderzoek naar de gang van zaken rond de Liro-bank. Naftaniël is ingenomen met de toezeg gingen van het Agentschap. „Dit is een belangrijke zaak: voor het eerst kunnen we weer recht doen aan deze groep mensen, voor zover we hen of hun erf genamen kunnen achterhalen. Dat is dankbaar werk." Dat de kwestie zo lang bleef liggen en door een aantal joodse organisaties moest worden aangekaart, is volgens hem niet te wijten aan onwil van het Agentschap of het Grootboek. „Er zijn wel meer leningen waarvan de rechthebbenden de rente niet meer op- wagen. Dat wordt als een vaststaand ge geven beschouwd waarop geen actie wordt ondernomen. Er is nooit aan ge dacht een uitzondering te maken voor de joden die na de oorlog terugkeerden, hoewel dat natuurlijk wel op zijn plaats was geweest." Het Rotterdamse OM gaat te gen deze uitspraak bij de Hoge Raad in cassatie. Officier van justitie J. Wesselink van het Rot terdamse parket: „Volgens ons wordt een dergelijk verweer in vergelijkbare gevallen niet ge honoreerd. Dit is dus afwij kend." Hel OM vreest prece dentwerking: iedereen met een goed verhaal gaat dan in beroep in de hoop geen boete te hoe ven betalen. Volgens verkeers- rechtsdeskundige van de Eras mus Universiteit J. van der Hulst is het niet geven van(een boete, ook al is men schuldig aan de overtreding, niet bijzon der. „Het is alleen niet alledaags dat een politieman deze kwestie heeft aangekaart." Landelijk officier Spee meent echter dat we 'af moeten van de kruideniersmentaliteit van 'mag het een beetje meer zijn'.' „Je kunt niet zeggen dat op de ene dag ergens 60 kilometer per uur mag worden gereden en de dag erop 50. De wet is hierin erg duidelijk." Ambtenaren gezocht voor homohuwelijk VELUWE-ZEEWOLDE GPD De gemeente Barneveld moet twee nieuwe ambtenaren aan trekken die homo-huwelijken willen sluiten. De vijf ambtena ren die nu huwelijken mogen voltrekken, zijn daartoe niet be reid. Met ingang van 1 januari '98 wordt het voor koppels die niet traditioneel in het huwelijk willen of kunnen treden, moge lijk hun partnerschap bij de ge meenten laten registreren. Na de gebleken onwil van de ambtenaren heeft Barneveld nu een advertentie geplaatst om ambtenaren te vinden die wel homohuwelijken willen sluiten. Voor de vijf huidige ambtena ren heeft hun principiële opstel ling geen gevolgen. In het Veluwse Ermelo heb ben drie van de vier ambtena ren van de burgerlijke stand be zwaren tegen het voltrekken van homo-huwelijken. Er wordt een nieuwe kandidaat gezocht. Uitkering voor nabestaanden van verzetsman CULEMBORG ANP Verzekeringsmaatschappij Aegon is bereid de drie kinde ren van een in 1944 vermiste verzetsman geld uit te keren van diens levensverzekering. Dat heeft één van de nabe staanden, de 56-jarige A. Gillard uit Culemborg, gisteren gezegd. Na de oorlog heeft de echtge note van de uit Rheden afkom stige verzetsman al eens gepro beerd geld te innen van de maatschappij waar haar man voor de oorlog éen levensverze kering had afgesloten. Die maatschappij ging toen van het standpunt uit dat zij niet uit keerde zolang de familie geen lichaam kon tonen. De maatschappij kwam later in handen van Aegon. Afgelo pen zomer trok Gillard, mede namens de andere twee kinde ren, opnieuw aan de bel naar aanleiding van de kwestie van de joodse tegoeden. Aegon leg de de kwestie voor aan de Om budsman Levensverzekering, die Aegon aanraadde uit te ke ren. Inmiddels is een schikking aangeboden. De nabestaanden hebben nog niet besloten of ze met dat aanbod akkoord gaan. UTRECHT. HANS LEBER Ziekenhuizen willen met eigen privé-afdelingen concurreren met de opruldcende privé-kli- nieken. Volgens directeur Over- kamp van het Sint Antoniuszie- kenhuis in Nieuwegein moeten ziekenhuizen daarvoor wettelijk dezelfde mogelijkheden krijgen als de privé-klinieken. „We zul len alles in het werk stellen om dat voor elkaar te krijgen. Via de wetgever of desnoods via de rechter." Nu nog wordt extra geld dat zie kenhuizen verdienen, afgetrok ken van hun budget. Volgens Overkamp willen veel zieken huisdirecties, gedwongen door de aanwezigheid van de privé- klinieken, de concurrentie aan gaan met die klinieken. „We hebben qua personeel en mate rieel restcapaciteit die we daar voor kunnen gebruiken. Wat privé-klinieken kunnen, kunnen wij ook. En beter." Volgens Overkamp denken het Westein de-ziekenhuis in Den Haag en het Onze-Lieve-Vrouwegasthuis in Amsterdam er net zo over. Een woordvoerder van de Ne derlandse Vereniging van Zie kenhuizen (NVZ) vind ook dat ziekenhuizen dezelfde moge lijkheden moeten krijgen als privé-klinieken. „Ziekenhuizen hebben last van regelgeving, terwijl privé-klinieken hun gang kunnen gaan." Volgens de NVZ denken inderdaad ziekenhuizen aan eigen private initiatieven, maar nog slechts 'een minder heid'. Evenals Overkamp stelt de NVZ dat gezondheidszorg zonder privé-klinieken de voorkeur ge niet, maar dat de praktijk nu eenmaal uitwijst dat ze bestaan. Gisteren werd bekend dat privé- klinieken door een rechterlijke uitspraak dezelfde prijs voor verrichtingen mogen rekenen als ziekenhuizen. Een poging van minister Borst van volksge zondheid om privé-klinieken te verbieden, lijkt te mislukken. De privé-klinieken doen door-' gaans de eenvoudiger behande lingen, waarvoor iemand niet langer dan 24 uur hoeft te wor den opgenomen. Volgens Over kamp krijgen ziekenhuizen daar last van. „Wij rekenen iets meer voor goedkope verrichtingen zodat we de dure dingen van dat geld iets goedkoper kunnen maken. Als voor ons alleen de dure verrichtingen overblijven, zal dat landelijk tot een enorme kostentoename leiden." Dat zijn ziekenhuis eventueel privé-patiënten gaat helpen, be tekent niet dat zij voorrang krij gen, aldus Overkamp. „Zolang ik hier directeur ben, wordt er niemand eerder geholpen om dat hij of zij meer geld heeft. Met privé-ldinieken is de twee deling in de zorg begonnen. Als die ontwikkeling doorgaat, zal de wetgever moeten ingrijpen en ons toestaan wat de klinie ken nu doen. We zullen niet schromen dat ook af te dwin gen. Ik zet gewoon een privé- kliniek in of naast mijn zieken huis." Overkamp hoopt dat in de toe komst ook privé-klinieken on der strakke budgetbepalingen van de overheid gaan vallen. „Wij krijgen een budget waar mee we een bepaald aantal ver richtingen kunnen doen. Dat moet voor privé-klinieken ook gelden. Een groot deel van hun klanten wordt nu gewoon via de verzekeringen betaald, dat wordt dan ook aan budgetten gebonden." Met de Rabobank Tante Agaath Obligatie kunt u zonder risico een extra rentevrijstelling van 5.000,- (voor gehuw den zelfs 10.000,-) krijgen. Ideaal voor wie de bestaande rente- en dividendvrijstellingen al volledig benut. Het risico wordt volledig door de Rabobank gedragen. Met de Tante Agaath Obligatie steunt u startende ondernemers. Geïnteresseerd? Neem dan contact op met uw financieel adviseur van de Rabobank.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5