Borst biedt Kamer excuus aan V: beroep hogere celstraf feeëist tegen sekstoerist Binnenland Poollandschap in Nederland Pers vindt Kok beste politicus van het jaar' 'Nazi's infiltreerden al voor mei 1940' politie actief op Duitse kerstmarkt jnster Agenten lopen deze maand patrouille op de kerst- ^dctlrTMünster. Samen met hun Duitse collega's zijn zij het aanspreekpunt voor de tienduizenden Nederlanders die deze traditionele Weihnachtsmarkt bezoeken. De agenten houden in icties je(jere Nederlandse bus bij aankomst een praatje en waarschu- to wen voor zakkenrollers. De politie rekent zaterdag op veel be- -1 zoekers uit Nederland, zegt een woordvoerder. „Op de laatste 2 'O0t dag van de kerstmarkt verwachten we dat ten minste de helft Plande 150 ouringcars Nederlands is. En dan komen er nog veel Nederlanders met eigen vervoer. Miljoenen voor ruimen mijnen pwHAAG» Nederland stelt vijf miljoen gulden beschikbaar voor onen het opruimen van mijnen in Cambodja. Dit heeft Ontwikke- [ingssamenwerking gisteren laten weten. In Cambodja liggen als erfenis van de burgeroorlog naar schatting tussen de vier en de ruin zes miljoen mijnen en andere explosieven. Iedere maand vallen jcu3 daardoor 150 tot 300 doden en zwaargewonden. Japan aan de vingerbloeddrukmeters nu ial qmcrFRDAMTNO gaat draagbare vingerbloeddrukmeters verko ts pen in Japan. Met het elektronicaconcern Otsuka is een contract ge voor drie jaar gesloten. Het is de eerste keer dat TNO met medi- n' ets sche apparatuur de Japanse markt op gaat. De meter, die 50.000 Privas gulden kost, wordt al gebruikt in een aantal Europese landen. Jet apparaat is ontwikkeld en geproduceerd door de afdeliing BioMedische Intrumentatie van TNO. Aan het apparaat is een kwarteeuw gewerkt. Soepele regels voor siervuurwerk 7wolle Door het toelaten van zwaarder siervuurwerk wil de overheid de illegale handel een slag toebrengen. Tot voor kort mocht de hoeveelheid werkzame stof in siervuurwerk maximaal ijjftiggram bedragen, nu is dat tweehonderd gram. Het gevolg is lat het vuurwerk langer in de lucht blijft en mooiere effecten reeft. De verruiming van de richtlijnen is tot stand gekomen in [verleg met de vuurwerkbranche. Het zwaardere siervuurwerk zal mondjesmaat te koop zijn omdat niet alle handelaren heb ben ingespeeld op de nieuwe richtlijnen. Forse eis voor doodsteken student ven bosch Voor het gerechtshof in Den Bosch is gisteren tegen een 25-jarige man uit Hoorn achttien jaar cel geëist. De man zou op 25 mei 1996 in Heerlen een 25-jarige filosofiestudent uit Am sterdam zonder enige aanleiding hebben doodgestoken. Een 19- jarige medeverdachte uit Heerlen hoorde voor zijn aandeel in de steekpartij zes jaar en tbs tegen zich eisen. De rechtbank in Maastricht veroordeelde beide mannen eerder tot respectievelijk twaalf jaar en drie jaar met tbs. Zowel de verdachten als Justitie i gingen tegen die uitspraak in beroep. Procureur-generaal mr. A- .Franken wil met haar eis een signaal afgeven. Voor doodslag staat een maximumstraf van vijftien jaar cel. „Het moet duidelijk worden dat dergelijk geweld niet wordt geaccepteerd." Metaalwerker naar school in werktijd AMSTERDAM De Industriebond FNV wil dat alle 200.000 werkne- fciers in de Metaal- en Electrotechnische Industrie (grootmetaal) irlijks minstens 40 uur aan cursussen mogen besteden in de jdvan de baas. Het moet ook mogelijk zijn om die uren gedu ide zes jaar op te sparen zodat ze in één keer kunnen worden pgenomen voor een lange opleiding. De lonen moeten zowel in 1998 als in 1999 met 3,75 procent worden verhoogd. Daar- ast mikt de bond op meer vakantietoeslag en een hogere ein dejaarsuitkering. Jerdachte is pedofiele gevoelens de baas egen een 25-jarige sekstoerist oedi it Den Haag is in hoger beroep iekel isteren voor het gerechtshof in Vak *1 Ha g een hogere celstraf coai fëist. De procureur eiste drie cel, waarvan één jaar voor- Eerder dit jaar ver- jordeelde de rechtbank de Ha- snaar tot twee jaar cel, waar- ndt an acht maanden voorwaarde- diuG ijk :out De sekstoerist ging in beroep dep mdat hij de straf van de recht- htvê ank te hoog vindt en Justitie ontvankelijk acht. De man ui te ou op de Filipijnen twee meis- esM 5 van negen en veertien jaar evai eksueel hebben misbruikt. Hij «klaarde gisteren dat hij niet it was op seks, maar op een re ine en op romantiek. „Ik vond iet prettig om met haar te zoe- en, ik hoefde niet meer dan Zijn advocaat betoogde dat iet ten tijde van de rechtbank sak niet duidelijk was of de sak in de Filipijnen nog liep. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPO Geassocieerde Pers Diensten Premier Kok: 'En daarmee is de kous af D66-minister Borst is gisteren door het stof gegaan voor de Tweede Kamer. Zij bood haar excuses aan voor haar oproep deze week aan de D66-fractie om het verzet te handhaven tegen het kabinetsbesluit over de inkrimping van de varkenssector. Als minister, die onverkort het standpunt van het kabinet moet uitdragen, had zij deze uitspraak niet mogen doen. den haag gpdeenheid van het kabinet. Ik heb deze uitspraken echter gedaan „Als dienaar van de kroon had in mijn sympathie voor mijn ik dit niet mogen zeggen. Dat politieke geestverwanten, roept verwarring op over de Staatsrechtelijk was het niet juist." Ze beloofde in de toe komst niet opnieuw zo'n uitglij der te zullen maken. „In het le ven van een minister is weinig plaats voor gevoelens. Aan de ene kant staat een minister voor het kabinetsbeleid, maar aan de andere kant zijn er de gevoelens voor de eigen paitij. Het eerste gaat dus voor. Ik zal mij daar aan houden." Premier Kok zei niet gelukkig te zijn met de uitspraak van Borst omdat de eenheid van het kabinet hiermee in het geding is gekomen. Maar hij vond ook dat de situatie niet moet wor den overdreven. „De minister heeft haar excuses aangeboden en daarmee is de kous af." Het ging Kok echter te ver om te spreken van 'eens maar nooit weer', waarmee CDA-premier Lubbers ooit vice-premier De Korte (WD) pijnlijk terecht wees. SGP'er Van der Vlies, die het debatje aanvroeg, toonde zich ook tevreden met de excuses. Volgens CDA-leider De Hoop Scheffer is de houding van Borst een nieuw bewijs van de ex- cuus-cultuur van paars, be windslieden mogen blijven als ze maar sorry zeggen. D66-frac- tieleider De Graaf gaf toe dat Borst zich als minister eerst moest houden aan het kabi netsbeleid. Om verwarring in de toekomst te voorkomen gaf Groen Linksleider Rosenmöller de minister twee petten, één als lijsttrekker en één als minister. - -A m 4KA *3 v t I KREiLEROORD Door de vrieskou en de harde wind zag het er bij De Oude Zeug, het haventje van Kreileroord aan de westkant van het IJsselmeer uit als een poollandschap. Even onver wacht als de winter gisteren kwam is hij alweer verdwenen. De ijzel van gisteren heeft twee levens geëist, één in Alkmaar en één in Amersfoort. foto anp paul vreeker Zolang hier onzekerheid over bestond, kon het Nederlandse openbaar ministerie volgens hem destijds geen rechtbank zaak tegen de man aanspannen. De'procureur betoogde dat de zaak wel degelijk in Nederland kon worden behandeld. De raadsman wees verder op het feit, dat ontucht in Neder land een klachtdelict is waar voor het slachtoffer zelf aangifte moet doen. Dat was in eerste instantie niet het geval. De Ha genaar verklaarde dat een Duit se medeverdachte hem min of meer dwong verder te gaan dan alleen zoenen. Een Duitser maakte video-opnames van de Hagenaar maar de Hagenaar filmde ook terwijl de Duitser met de meisjes bezig was. De verdachte vertelde het hof dat hij zijn pedofiele gevoelens in middels weer volledig onder controle heeft. „Wat mij betreft, legt u mij een voorwaardelijke straf van tachtig jaar op, ik doet dit niet meer. den haag gpd 'Sorgdrager heeft politieke diepgang van een platbodem waar de politiek niet zonder kan en weet hij als puntige 'meningenmachine' steeds op nieuw de aandacht te trekken. Maar hij staat ook als tweede op de lijst van de 'slechtste politicus van het jaar'. Deze titel dankt hij aan zijn belletjestrekkerij: Hij roept iets en rent daarna hard weg. Ook weet hij geen nieuwe thema's meer aan te snijden en ging hij onderuit in twee belang rijke debatten: het Bouterse- en het Navo- debat. In de top-zes van de beste politici staan verder op de rijfde plaats CDA-fractieleider De Hoop Scheffer en op zes Groen Links fractievoorzitter Paul Rosenmöller. Als slechtste politici komen achter Sorgdrager en Bolkestein ook Kamervoorzitter Bukman (op drie), de D66-ministers Van Mierlo en Borst en voormalig D66-fractieleider Wolffensperger (respectievelijk vierde, vijf de en zesde) voor. D66-fractievoorzitter: De Graaf wordt door de parlementaire pers roept hem uit tot het meest talentvolle par lementslid- Premier Kok staat met stip op één als beste Nederlandse politicus. Tot zijn eigen ver rassing, biechtte hij gisteren op. PvdA-mi nister Melkert volgt met ruime achterstand op twee en SP-voorman Marijnissen prijkt op nummer drie. De parlementaire pers. die op verzoek van het RTL 5-programma De Kwestie 'de politicus van het jaar' heeft gekozen, was overduidelijk: Wim Kok mag deze titel dra gen. Waarderende opmerkingen als 'de va der des vaderlands', 'hij komt veel betrouw baarder over dan zijn voorganger Lubbers' en 'Kok weet het opgeklopte sfeertje in Den Haag te relativeren' onderbouwden de keu ze. Als prijs voor de behaalde titel kreeg de premier een paar klapschaatsen uitgereikt. Kok noemde het vak.van minister-presi dent, waarbij hij regelmatig problemeh moeten oplossen, een 'leuke sport'. Zijn on geduld wil hij proberen iets meer in toom te houden en dat hij als saaiste premier van de geschiedenis te boek staat, vindt hij niet erg. „Neem me maar zoals ik ben. Mis schien komt voor sommigen die saaiheid overeen met betrouwbaarheid." In de ver kiezingsstrijd, waarmee Kok begin april vol gend jaar wil starten, zal waarschijnlijk niets meer van die saaiheid zijn te merken. Hij ziét het liefst een verkiezingsstrijd op het scherp van de snede en met een polarise rend karakter. Als slechtste politicus komt D66-minister Sorgdrager uit de bus. Zij hobbelt van inci dent naar incident, het ontbreekt haar aan elke vorm van zelfkritiek en ze heeft de po litieke diepgang van een platbodem, zo oor deelt de parlementaire pers. Sorgdrager re ageerde zeer verontwaardigd op de uitslag. „Wat stelt zo'n verkiezing nu helemaal voor?", vroeg zij zich kwaad af. „Het gaat er niet om of je zo'n titel krijgt, maar of je in houdelijk goed bezig bent. En ik heb be hoorlijk veel voor elkaar gekregen." Opvallend is dat WD-leider Bolkestein zowel bij de beste als bij de slechtste zes politici wordt genoemd. Hij staat op num mer vier van de beste politici omdat hij nog altijd de enige in de Haagse politiek is die voor vuurwerk zorgt. Ook is hij de 'lefgozer' Universiteit Eindhoven deelt computers uit eindhoven «anp De Technische Universiteit van Eindhoven deelt vandaag draagbare computers, laptops, uit aan tachtig eerstejaars stu denten scheikundige technolo gie. Volgend jaar krijgen ook al le andere elfhonderd eerstejaars in Eindhoven een laptop. Een deel van de kosten moeten ze zelfbetalen. De universiteit trekt in totaal 25 miljoen gulden uit voor dit project. Het is de bedoeling dat de Eindhovense studenten jaar lijks vijfhonderd gulden betalen voor hun laptop. Aan het eind van hun studie hebben ze dan 2.500 gulden neergeteld en kun nen ze het apparaat tegelijk met hun bul meenemen naar huis. De studenten krijgen hun com puter het eerste jaar in bruikleen. Onderzoek naar schuld in zaak doodgedronken student groningen gpd De ouders van de in september in Groningen bij een indrinkri- tueel om het leven gekomen student Reinout Joost Pfeiffer betreuren het besluit van Justi tie om een gerechtelijk vooron derzoek in te stellen naar de dood van hun 18-jarige zoon. „We zijn het er niet mee eens", zei de moeder van het slachtof fer gisteren in een korte reactie. Het openbaar ministerie in Groningen maakte gistermid dag bekend negen studenten officieel aan te merken als ver dachte in de geruchtmakende zaak. In het aangekondigde ge rechtelijk vooronderzoek zullen deze negen studenten, die eer der al door de politie waren ver hoord, nogmaals aan de tand worden gevoeld, ditmaal door de rechter-commissaris. Het onderzoek moet Justitie hou vast geven bij het nog te nemen besluit om wel of geen vervol ging in te stellen wegens de dood van de eerstejaars stu dent. Volgens justitie kon op basis van het afgeronde opsporings onderzoek van de politie nog geen verantwoorde beslissing worden genomen. De politie verhoren hebben volgens woordvoerster T. Tjeerdema onvoldoende aan het licht ge bracht wat zich die fatale nacht precies heeft afgespeeld in het studentenpand Huize Van Marum. De vraag die Justitie vooral beantwoord wil zien, is of stu denten die bij het indrinkritueel betrokken waren tekort zijn ge schoten jegens het slachtoffer maar ze zouden ook nalatig kunnen zijn geweest. Omwonenden betalen mee aan geluidsscherm laren gpd Twintig inwoners van Laren die aan de rijksweg Al wonen, wil len 340.000 gulden op tafel te leggen als bijdrage aan de aan leg van een geluidsscherm aan één zijde van de snelweg. Dat is een behoorlijk deel van wat nodig is voor een scherm over een afstand van 750 meter aan de 'Hilversumse' zijde van de Al. Rijkswaterstaat wil hier één miljoen aan besteden. Het gemeentebestuur van Laren dubt nog over de vraag of het het resterende bedrag ook 340.000 gulden wil betalen. 'Een novum' noemt initiatief nemer Lengkeek die langs de rijksweg, de opzet. Het is vol gens hem nog niet eerder voor gekomen dat particulieren be reid zijn geld op tafel te leggen voor een geluidsscherm. Lengkeek is een aantal weken geleden de buurt af geweest om de bereidheid te polsen. „Daar bij gold dat bewoners van hui zen die in de frontlinie liggen meer betalen dan mensen in huizen die verder staan." Werkdag te kort foor eisen tegen llrka-bende üjsterdam gpd ustitie is gisteren na een acht uur durend requisitoir niet tot eis tegen Etienne Urka en ijn vermeende drugsbende ge- omen. Het uitzonderlijk lange totwoord over de verdachten zo dik (147 pagina's) dat ustitie vanmorgen nog een antal uren nodig denkt te heb- «n voor zij haar straffen be- end zal maken. Etienne Urka, de 43-jarige ^sterdammer, wordt gezien k de man met 'macht' en 'lei- torschap' binnen de bende die vp grote schaal in hasj handel- to-Hij zou de opvolger zijn van !e in 1991 vermoorde maffia- aas Klaas Bruinsma. Volgens ustitie heeft Urka zich ook thuldig gemaakt aan belasting- taude. Ingewijden venvachten to'Urka zo'n zeven jaar cel te échten staat. Een andere Am- edammer, alias de Boekhou- tor, wacht eveneens een zware !traE Zijn advocaat denkt acht a ton jaar. London City Airport Londen heeft alles wat een w inkelend hart begeert. London Stansted En Oxford Street is slechts één van de fascinerende Manchester - East Midlands locaties. Met Air UK bent u goed op weg. U hebt Inverness de keuze uit maar liefst 15 vertrektijden per dag. Aberdeen - Edinburgh U kunt vanaf Amsterdam vertrekken naar London Glasgow - Newcastle Stansted of London City. Vanaf Rotterdam brengen Leeds/Bradford wij u naar London City. Humberside - Teesside Een enkele reis kunt u nu al "boeken vanaf 99,-*. Birmingham - Norwich En voor een Londen-retour betaalt u dan slechts Jersey - Guernsey 198.-. Waag uw reisbureau naar Air l K of bel ons Belfast rechtstreeks: (023) 567 47 77. Air UK Ltd. Planetenweg 5, 2132 HN Hoofddorp Reserveringen. (023) 567 47 77 Nederland is in de jaren 1933 tot aan de inval in 1940 veel intensiever geïnfiltreerd door nazi-Duitsland dan tot nu toe is aan genomen. Dat gebeurde via hoge ambte naren, bedrijfsleven, bankwereld, politie, legerofficieren en culturele en politieke groeperingen. amsterdam anp Nieuw archiefonderzoek van prof. dr. G- van Roon van de Vrije Universiteit in Amsterdam heeft dat opgeleverd. De his toricus doorzocht in 1994 en mei dit jaar een grote hoeveelheid Gestapo-dossiers in archieven in Moskou en Berlijn. Daar ont dekte hij dat de Duitse infiltratie en het vantevoren collaboreren van Nederlan ders al ver voor de bezetting grote vormen hadden aangenomen. Vooral hoge ambtenaren op het minis terie van economische zaken speelden een actieve rol. Dit ministerie eiste in 1933 de buitenlandse handelspolitiek voor zich op en concentreerde zich meer en meer op Duitsland. Het departement trok ande re departementen als koloniën, defensie en sociale zaken hierin mee. In Nederland woonden destijds 75.000 Duitsers van wie er 2000 lid waren van de Duitse partij NSDAP. „Procentueel is dat niet veel, maar wat aantal partijleden be treft nam Nederland de tweede plaats in", zegt Van Roon. Van Roon stuitte op allerlei onbekende zaken in de archieven. Zo meldt hij dat de Nederlandse ministerraad al begin '34 vreesde voor een uit Duitsland geïnitieer de staatsgreep van de NSB. Deze ultra rechtse Nederlandse beweging genoot een grote aanhang onder politie, legerofficie ren en rechterlijke macht. Ook ontdekte de historicus dat de Ge stapo begin 1935 de procureur-generaal in Amsterdam, Van Harinxma thoe Slooten, ertoe had gebracht een brief te schrijven aan de minister van justitie om concentra tiekampen op te richten voor buitenland se asielzoekers, en vooral voor communis ten. Daarop werd in maart 1935 het Fort Honswijck, ten zuiden van Utrecht, voor dat doel in gereedheid gebracht. Diverse Nederlandse instanties waren hierbij be trokken. In een andere brief aan Justitie wees de Amsterdamse PG erop dat de Nederlandse politie en de Gestapo eigenlijk dezelfde vijand bestreden: het communisme. Van Roon denkt dat hoge Nederlandse ambte naren, hoge politiefunctionarissen en offi cieren onvoldoende beseften dat er in Duitsland vanaf 1933 nogal wat was ver anderd. In december 1936 richtten onder ande ren Emil Hellfrich, een hoge nazi uit Ham burg, het Deutsch-Niederlandische Ge- sellschaft op. Deze instelling wist een aan tal Nederlandse prominenten uit industrie en bankwereld aan zich te binden, waar door ze met het netwerk van het Derde Rijk werden verbonden. Hoge functiona rissen bezochten elkaar. „Op deze wijze was Nederland in die tijd al hard op weg een satelliet van nazi-Duitsland te wor den". aldus Van Roon. In oktober 1939 stelden Duitse autori teiten in verband met een eventuele aan val lijsten op van honderden in Nederland te arresteren personen. Ook was er een lijst van twee bladzijden van pro-Duitse Nederlandse (hoofd)commissarissen van politie tot wie de Duitse troepen en in stanties zich konden wenden na de inval. Onder de namen bevindt zich de politie commissaris Einthoven, die na de oorlog directeur werd van de Binnenlandse Vei ligheids Diensten (BVD). Toch noemt Van Roon de voorbeelden aspecten van een voorgeschiedenis van de bezettingstijd. De onderzoeker relativeert de infiltratie en collaboratie ook. „Want niet vergeten mag worden dat deze jaren ook de voorgeschiedenis waren van het verzet in Nederland. Daarbij volgden bur gers hun eigen geweten om Duitse vluch telingen en vervolgden te helpen. En daar mee werden ze weerbaar voor de dreiging vanuit Duitsland."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3