'Na hersenletsel nieuwe doelen stellen in het leven' Wetenschap Techniek MEG dringt dieper in de hersenen door DONDERDAG 18 DECEMBER 1997 Neiiropsycholoog Van Balen in proefschrift: Veel mensen met traumatisch hersenletsel ervaren de beper kingen na het oplopen ervan in het dagelijks leven als een han dicap. Negentig procent van de patiënten met traumatisch her senletsel gaat echter uit het zie kenhuis direct naar huis en krijgt geen revalidatie. Klinisch neuropsycholoog Eric van Balen pleit in zijn proefschrift voor re validatie die is gericht op het verminderen van of het leren omgaan met de beperkingen in het dagelijks functioneren. Mijnheer X. loopt vast op zijn werk omdat hij minder goed dan vroeger in staat is feiten te onthouden. Ook thuis wekt zijn 'vergeetachtigheid' wrevel. De man heeft enkele jaren geleden na een verkeersongeluk een traumatisch hersenletsel opge lopen. Na onderzoek blijkt dat hij nog steeds kampt met de be perkingen die direct of indirect met dit letsel samenhangen. Veel mensen met traumatisch hersenletsel ervaren de beper kingen die zij hebben na het oplopen van het letsel, als een duidelijke handicap. De (vaak subtiele) beperkingen belem meren hen in hun dagelijks le ven, zo blijkt uit het promotie onderzoek van klinisch neuro psycholoog Eric van Balen, werkzaam bij het revalidatie centrum van de St. Maartenskli niek in Nijmegen. Revalidatie van mensen met traumatisch hersenletsel zou volgens hem gericht moeten zijn op het ver minderen van of omgaan met de beperkingen in het leven van de patiënt en zijn omgeving. Nu gebeurt dat volgens hem vaak te laat en te weinig doelgericht. Van Balen pleit voor een syste matischer onderzoek naar de beperkingen van mensen met traumatisch hersenletsel op korte en langere termijn. Nu gaat volgens hem de aandacht nog te eenzijdig uit naar de stoornissen die het gevolg zijn van het hersenletsel. De patiënt krijgt in zijn leven echter vooral te maken met verlies aan vaar digheden en kan daar vaak geen handen en voeten aan geven, meent de promovendus. Hij zocht een groep patiënten met traumatisch hersenletsel gemiddeld vijf jaar na dato thuis op. Hij vroeg hen welke beper kingen zij ondervonden en hoe zij die ervoeren. Bij 67 procent was sprake van situatiegebon den beperkingen (moeheid, hoofdpijn etc.), bij 55 procent ging het om cognitieve beper kingen (aandacht, geheugen, waarneming) en bij 45 procent om emotionele en gedragsmati ge beperkingen (prikkelbaar heid, depressiviteit). 41 procent van de patiënten ervoer deze beperkingen als een duidelijke last in het dagelijks leven. Bij traumatisch hersenletsel ontstaat een hersenschudding of -kneuzing vaak als gevolg van een verkeersongeval of een on verwacht harde klap op het hoofd. Bijna altijd gaat het ge- Jaarlijks worden er rond de twaalfduizend mensen met traumatisch hersenletsel in een ziekenhuis opgeno men. FOTO ANP paard met bewusteloosheid. Vlak na het ontstaan van het letsel bemerkt de patiënt vaak geheugenverlies en gebrek aan concentratievermogen. Maar ook als hij hersteld is verklaard en uit het ziekenhuis komt, blij ven er nogal eens subtiele be perkingen over die ook op lange termijn gevolgen hebben voor het functioneren op het werk, thuis en in sociale contacten. Jaarlijks worden rond de twaalf duizend mensen met trauma tisch hersenletsel in een zieken huis opgenomen. Van Balen constateert dat 90 procent van hen uit het ziekenhuis naar huis gaat en maar 10 procent revali datie krijgt. Veel beperkingen die minder zichtbaar zijn worden volgens hem kennelijk over het hoofd gezien. Via een verwijzing van de huisarts is het namelijk wel mogelijk om een behandeling bij een revalidatiecentrum te krijgen. ,,In het ziekenhuis con centreert de arts zich op het be houd van vitale functies en de effecten van eventuele bloedin gen en wondvocht in de herse nen. Ook richt men zich op het herstel van duidelijk zichtbare symptomen als spraak- en be gripsstoornis, verwarring, apa thie en verlamming die in het begin voorkomen en na verloop van tijd minder worden of ver dwijnen." Van Balen verbeterde de me thoden om onderzoek te doen naar de beperkingen die een patiënt ondervindt in zijn leven. Dit onderzoek is van belang voor de behandeling in revali datie. Tijdens de revalidatie zou de man uit het voorbeeld die min der goed kan onthouden, bij voorbeeld getraind kunnen worden in het werken met een agenda. Zijn werk zou hij op zo'n manier kunnen inrichten dat zijn geheugen minder wordt belast. Iemand die sneller moe is, zou tijdens de revalidatie kunnen leren goed naar zijn li chaam te luisteren, de werk zaamheden anders te verdelen en misschien met zijn omge ving te praten over de achterlig gende oorzaken van zijn moe heid. Van Balen: „Vaak leggen mensen dat verband tussen hun beperkingen en de gevolgen van het hersenletsel niet. Ze gaan door totdat ze chronisch over spannen zijn maar beseffen niet dat dingen die ze vroeger auto matisch deden hen nu veel meer inspanning kosten. Bij revalidatie gaat het vooral om het verminderen van de be perkingen en het leren leven met.de blijvende beperkingen in gedrag, denken en gevoelsle ven, benadrukt Van Balen. „Mensen moeten vaak leren nieuwe doelen in het leven te stellen, minder eisen aan zich zelf te stellen, hulpmiddelen te gebruiken en emotioneel weer op de been te komen. Juist de klinische neuropsychologie kan daar in de revalidatie een be langrijke bijdrage aanleveren." Interesse in magnetisme had hij als natuurkundige al jaren. Maar van de hersenen wist hij niet zo veel. „Het feit dat de af deling natuurkunde van de Uni versiteit van New York, waar ik werk, aan die van psychologie grenst, heeft de ontwikkeling van dit hersenonderzoek een enorme impuls gegeven." Prof. S. Williamson doelt op het on derzoek naar magnetische vel den in en rond de hersenen, waaraan hij nu al bijna dertig jaar werkt. Hij is een pionier op het gebied van de magneto-en- cefalografïe, kortweg MEG. On langs hield hij in Groningen de jaarlijkse Hendrik de Waardle- zing. Lange tijd kon het functioneren van de hersenen alleen worden bestudeerd door op het hoofd een aantal elektroden te plak ken. Via deze elektroden meet men elektrische stroompjes die in de hersenen worden opge wekt. Het resulaat laat zich afle zen op een elektro-encefalo- gram of EEG. Later kwamen daar nieuwe technieken bij, waarbij gebruik werd gemaakt van magnetische resonantie (MRI) of het uitzenden van po sitronen (PET). Wat voor voor delen biedt de MEG? „MEG heeft de snelheid van het EEG. Dat is een groot voordeel, om dat hersenprocessen zich afspe len in duizendsten van een se conde, en hij biedt bovendien de mogelijkheid te laten zien waar in de hersenen deze pro cessen plaatshebben. MRI en PET zijn aanzienlijk tragere technieken." MEG is dus een prima mix tus sen EEG, MRI en PET. Dat is fei telijk een wonder. De sterkte van de magnetische velden in de hersenen is buitengewoon zwak, een miljard maal zwakker dan die van-het magnetisch veld van de aarde. De velden worden opgewekt door de zeer vele, zeer zwakke elektrische stroompjes waarmee de hersen cellen met elkaar communice ren. Dat deze magnetische vel den toch meetbaar zijn, is mo gelijk geworden door het be schikbaar komen, in het begin van de jaren zeventig, van ui terst gevoelige detectoren (de zogenaamde squids). Om on- derzdek te kunnen doen zonder verstorende magnetische ruis moet een MEG-kamer omgeven zijn door drie metalen wanden. Een verstorende bron is bijvoor beeld autoverkeer. Vandaar dat de ingang van de parkeergarage onder de polikliniek van het Academisch Ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Amsterdam, waarboven Nederlands enige MEG-apparaat staat, op verzoek is verlegd. Onderzoek met MEG gebeurt niet zoals bij MRI of PET in een soort grote buis, maar men komt onder een enorme haardroger te zitten. Met MEG kunnen gebiedjes in de hersenen in kaart worden gebracht met een omvang van slechts drie bij drie bij drie mm. Dat komt overeen met zo'n tien- tot honderdduizend her sencellen. MEG laat vooral pro cessen zien die zich aan de bui tenkant van de hersenen, in de hersenschors, afspelen. „Maar het is zelfs al mogelijk om ook processen dieper in de herse nen te bestuderen zoals in de hippocampus, een gebiedje dat reageert op onvervulde ver wachtingen," aldus Williamson. In New York doet hij vooral fun damenteel onderzoek. De Ame rikaan is zeer geïnteresseerd in de manier waarop de hersenen reageren, wanneer iemand iets ziet of hoort. „Laatje iemand een afbeelding zien, bijvoor beeld een cartoon, dan worden in totaal zo'n tien tot twaalf ge biedjes in de hersenen geacti veerd. „Die gebieden zijn be trokken bij het visuele geheu gen, u moet ze zien als een soort 'werkgeheugen'. Uit ons onderzoek is gebleken dat de activering van het eerste ge biedje - de primaire visuele cor tex - maar heel kort duurt, en kele duizendsten van een se conde. In de laatste van die tien gebieden, in 'hogere' delen van de hersenschors, duurt de acti vering aanzienlijk langer - in de orde van tien tot twintig secon den. Elk van die gebiedjes heeft een heel karakteristieke tijd dat het actief is, waarna het signaal uitdooft. Met MEG kun je dat Hersenonderzoek bij hyperactieve kinderen in het AMC in Amsterdam. FOTO ANP heel goed zien." Klinisch heeft MEG tot nu toe nog voornamelijk betekenis voor het opsporen van epilep- sie-haarden. „Door de nauw keurige lokalisatie met MEG kan de neurochirug heel precies de 'vuurhaard' verwijderen." Daarnaast wordt nog vooral fundamenteel onderzoek ge daan naar enkele psychiatrische ziekten, de ziekte van Parkinson en de ziekte van Alzheimer. „Dat onderzoek staat echter nog in de kinderschoenen." Toch denkt de Amerikaanse hoogleraar dat het in de toe komst mogelijk wordt de ziekte van Alzheimer vroeg op het spoor te komen. „Ik denk dat het patroon van werkgeheugens zoals bij het zien van een af beelding bij Alzheimer-patiën- ten is verstoord." Waar sommi gen zich jaarlijks lichamelijk la ten onderzoeken om verborgen kwalen, van bijvoorbeeld hét hart, op het spoor te komen, zou dat in de toekomst met de hersenen kunnen worden uitge breid, is zijn Amerikaanse over tuiging. !S 4 5 7 2 1 8 9 3 8 8 9 1 8 5 3 3 8 8 6 5 2 8 3 3 5 2 5 7 8 2 10 9 4 7 2 2 5 9 8 4 10 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De letters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Verticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? 1Atletiekonderdeel; 2. chao tisch; 3. overzetvaartuig; 4. arm gewricht; 5. narennen; 6. leuk verhaaltje; 7. bewoner van zeker werelddeel; 8. vogel. CRYPTOGRAM -k-o hulplijn s--i-z-k- hulpj e-e- o-o--tank wagen-c-o m-g-oehoe a-e-o-t- narede HEINZ Laat in de middag werden overal in de goede stad Rommeldam bedrukte papieren opgehangen. Het waren oproepen voor de burgerij om zich bij het kukel te laten meten; de vol gende morgen om 10 uur bij het moeras. Het valt te begrijpen, dat de ze biljetten de aandacht trokken. Bij alle openbare gebouwen kon men groepjes waarnemen die het geleze- ne lieten inzinken en mompelend bespraken. „Iets voor de televisie", meenden sommigen. „Een april grap", was de opvatting van anderen. Doch er waren ook voorbijgangers die er op wezen, dat het iets met de welvaart te maken had - en die hel den over tot de opvatting dat het hier een verkiezingsstunt betrof. Aan al deze meningen werd een einde ge maakt door het verschijnen van het avondblad. Want daarin werd de ernst van de toestand onder zware koppen uit de doeken gedaan, en de Rommeldammers die lezen konden werden er ernstig door geschokt. On der deze was ook de markies de Can- tecler. „Parbleu!" mompelde de edel man in de stilte van zijn bilbiotheek. „De Droon zal de stad ontbinden omdat er te veel welvaart is. De brutaliteit van het rode gebroed kent geen grenzen! Ik zal mij onverwijld met mijn neef de minister in verbin ding stellen. Direct gevaar is er wel niet, maar zolang ik er ben kan er van een laag kukel geen sprake zijn. Maar doet de overheid dan niets te gen dit rapalje?" Nu, zoals we weten zat de overheid niet stil. In de avond schemering reed een politieauto met grote snelheid naar de moerassen, een groot vat springstof met zich voerend. „Praw", zo riep één der in zittenden uit. „Wij zullen der Droon ontbinden voordat hij ontdekt, dat het geen hoog kukel in deze stad geeft!" REDACTIE SASKIA STOELINGA 022- H W DOOR JAN VISSER Veni, vidi, foetsie! Gisteren een hele koude dag met door de vl; komst van een neerslagzone ijzelproblemen, vandaag winter Met een zuidelijke hoogtestroming dringen zachte luchtmassa ons land binnen. Vanmiddag komt het kwik in de regio uit ops den tussen 6 en 9 graden. Deze waarden worden overigens pai |6 in de middag bereikt. Het binnendringen van de zachte lucht gaat gepaard met veeli wolking waaruit vooral tijdens de middag en avonduren regen De wind waait uit het zuidoosten, in het Waddengebied eerst oosten, en is aan de kust en op het IJsselmeer hard. Vanavond zwakt de wind af. Morgen breekt het wolkendek en met maxirr omstreeks 9 graden en minder wind (zuid tot zuidoost) is hetj heel ander weer dan de laatste dagen. In het weekeinde wordt het weerbeeld bepaald door een ziet boven Europese vasteland uitstrekkende uitloper van een oce; depressie. Het systeem veroorzaakt vrij veel bewolking-waaruil 12 de nacht van vrijdag op zaterdag regen of buien vallen. Ook op zondag kan het enige tijd regenen. Voor de rest is het zacht, maar begin volgende week loopt het kwik wat terug. DcèO geringe drukverschillen stagneert namelijk de aanvoer van zac luchtmassa's. Bij Sint Petersburg komt ondertussen een nieuw hogedrukgeb tot ontwikkeling, maar het ziet er niet naar uit dat dit systeem vuist gaat maken. Kortom met kerst in het vizier geen nieuww ters stuntwerk op til. Gisternacht vroor het bij ons in de buurt matig tot-7,5 graad; 10 toe in Zaandam. Gistermiddag trok een neerslagzone met lich 15 gen en ijsregen over onze streken hetgeen tot plaatselijk glad: wegen leidde. De temperaturen kwamen aan het einde van de dag op -2 a -3 graden uit. 7 E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Vandaag in het uiterste noorden nog een regen- of sneeuwbui. In de rest van het land flink wat zon. Vooral in het zuidwesten veel wind. In het binnen land en uiterste noorden temperatuur iets onder nul, langs de kust onge veer plus 3 graden. Zweden: Vrij rustig weer met flinke opklaringen en droog. In Lapland bewolkt en eerst wat regen, later kans op sneeuw. Maxima dalend tot enkele graden onder nul, in Lapland tot onge veer min 7 graden. Denemarken: Droog en vrij helder, vrie zend weer. Morgen be wolkt en kans op ijzel. Tot morgen een koude zuid oostenwind. Middagtemperatuur onge veer -2 graden, vanaf morgen iets boven nul. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Veel bewolking en eerst kans op ijzel of sneeuw, vandaag overgaand in regen. Morgen alleen in Schotland nog wat re gen en in Engeland enkele opklaringen. Maxima oplopend tot rond 9 graden op morgen, in het zuidwesten tot 11 gra den. Afnemende wind, vandaagochtend nog een stormachtige zuidoostenwind. België en Luxemburg: Bewolkt en eerst ijzel. Vandaag over gaand in regen. Eerst nog een stevige zuidoostenwind. Middagtemperatuur oplopend tot ongeveer plus 6 graden op morgen. Noord- en Midden-Frankrijk: Veel bewolking en flink wat regen. Mor gen in de westelijke departementen droog en een enkele opklaring. Vandaag nog een stevige zuidenwind. Middag temperatuur oplopend tot ongeveer 9 graden op morgen. Portugal: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen, soms veel regen Vaak een stevige wind. Middagtemperatuur langs de kust van 13 graden in het noorden tot 17 in de Algarve, in het binnenland frisser. Madeira: Vandaag nog een enkele bui. Morgen droger en geleidelijk meer zon. Eerst nog tamelijk veel wind. Middagtempera tuur tegen de 20 graden. Spanje: Veel bewolking en regen, in het zuiden en hoorden flink wat regen. In de Pyre neeën, boven 1500 meter sneeuw. Eerst nog tamelijk veel wind. Middag temperatuur landinwaarts, ongeveer 11 graden, aan zee rond 17 graden. Canarische Eilanden: Af en toe zon en vooral vandaag nog een enkele bui. Eerst nog tamelijk veel wind. Middagtemperatuur iets boven de 20 graden. Marokko: Westkust: Flink wat wolken en stevige buien. Maxima ongeveer 20 graden, morgen iets lager. Tunesië: Vandaag geregeld zon. Morgen meer wolken, maar waarschijnlijk tot de avond droog. Middagtemperatuur rond 20 graden. Zuid-Frankrijk: Veel bewolking en flink wat regen. In de Alpen en de Pyreneeën boven de 1500 meter sneeuw. Morgen van het westen uit droger. Middagtemperatuur verder oplopend tot ongeveer 12 graden op morgen, in het zuiden tot een graad of 15. Vandaag vooral in het oosten r|ag een stevige wind. Mallorca en Ibiza: Buiig en winderig weer met kans op on weer. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Vanaf morgen wat lagere tempe raturen. Italië: Veel bewolking en af en toe regen. In het noorden hoog in de bergen ook sneeuw. Maxima uiteenlopend van 6 graden bo ven nul in het noorden tot ongeveer 19 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Veel bewolking en met name op Corsica enkele buien, mogelijk met onweer. Op Sardinië kans op wat zon. Middagtem peratuur oplopend tot ongeveer 18 gra den. Malta: Veel wolken en kans op een regen- of onweersbui. Soms wat zon en maxima ongeveer 18 graden. Griekenland en Kreta: Wat meer. zon, maar eerst nog kans op wat regen, in de noordelijke bergen sneeuw Morgen vrijwel overal droog. Middagtemperatuur van 4 graden in het noorden tot 13 langs de kusten in het zuiden en westen. Turkije en Cyprus: Geleidelijk meer zon en vrijwel overal droog. Eerst nog een stevige en koude noordelijke wind. Middagtemperatuur in het zuiden rond 15 graden, op de Dar- danellen hooguit 6 graden. Duitsland: Veel bewolking en van het zuidwesten uit ijzel of sneeuw, morgen overgaand in regen. Minder koud: maxima morgen uiteenlopend van rond het vriespunt in het noordoosten tot 8 graden in het zui- den. Vandaag nog een ijzige zuidoosten- Zwitserland: Wolkenvelden en met n kant van het Alpenmassief rege de 1500 meter sneei op flink wat sneeuw. Maxima in oplopend tot 8 graden op morg bergen toenemende wind. Oostenrijk: Wolkenvelden en met nan den wat regen, boven 126 sneeuw. In het noorden mee wat zon. Middagtemperatuu uiteenlopend van 2 graden ii ving van Munchen tot rond 7 ii van Tirol. Polen: Zonnig, helder en droog v op morgen in het zui sneeuw. Minder koud met ij morgen ongeveer min een stevige zuidelijke wind. Tsjechië en Slowakije: Vandaag flink wat zon veel meer wolken en hier sneeuw. Koud met maxima ró graden, morgen minder koud.j Hongarije: Geregeld zon en waarschijnlijk! de loop van morgen toenemeia king en kans op wat s temperatuur later oplopend enkele graden onder nul. VRIJDAG 19 DECEMBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.45 Maan op 22.32 Maanoj Waterstand IJmuiden Hoog 07.01 19.16 06. Laag 03.06 15.06 02.41 licht bew. half bew. zwaar bew Weerrapporten 18 december 07 Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen half bew LasPalmas Lissabon onbew. licht bew. regenbui motregen half bew. zw 4 hall bew. Split nietonl Stockholm mist Warschau onbew Wenen zwaar b Bangkok licht bew. Buenos Aires onbew Casablanca regen Johannesburg licht bew. Los Angeles hall bew. New Orleans onbew. New York zwaar bew. half bew. licht bew onbew. half bew. half bew. Tel Aviv

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 22