eidsch Dagblad e 3 Winkelalarm gaat de deur uit Straks n miljoen op de bank? «•SC Leiden krijgt slaaphuis voor daklozen jjGebruikte spuiten potentiële landmijnen' Leiderdorp kan winkels op boulevard sluiten Martelgang van een landbouwwoordvoerder TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. ONDERDAG 18 DECEMBER 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 (Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Premier Kok met stip de beste politicus Rusland wil een grotere rol in de NAVO Extra gladde y\ première'Spiceworld J The Movie' Sport Jaap van der Kooy maakt zich op voor y zesde Parijs-Dakar )\epvriestassen maken proletarisch winkelen in Leiden tot kinderspel 1 ie anti-diefstalpoortjes bij uitgangen van winkels heb- m hun langste tijd gehad. Leidse detaillisten willen er iaf nu algemeen bekend is geworden dat met diep- lestassen proletarisch winkelen kinderspel is. Door het ilerende laagje aluminium in deze tassen wordt bij het iseren van het poortje het alarm buiten werking ge ld. Geen magnetisch veld of radiogolf die het de dief itig maakt. ze deze truc zelf al lang kenden, 4 - (oordvoerders van Leidse filia- n Vroom Dreesmann, dro- sterij-parfumerie Maasdam en >k& Cloppenburg zeggen dat r dat ze het e r lief namen omdat het systeem wel degelijk een preventieve wer king heeft. „Had", kun je nu dus beter zeggen, aldus J. Bergman <k,. Waarschuwing ouders Wassenaarse peuter itfsenaar erna straatsma schrokken zich dood toen 3-jarig dochtertje op het jnd van Wassenaar in een in- sctiespuit trapte. Wellicht was naald afkomstig van een met et HIV-virus besmette heroï- Vier maanden later réft het meisje een reeks van en behandelingen achter Ie rug, met een 'aidsremmende jocktail'. Er is nog geen zeker der een eventuele be- netting. In een brief aan diverse ge- leenteraden, waaronder die Leiden, waarschuwen de uders voor de 'meer verborgen ut van het drugsprobleem'. k beseffen dat je een junk ;t kunt aanspreken op immo- il gedrag", zegt de moeder _jihet slachtoffer, die anoniem fl blijven. „Maar gemeentera- ?n kunnen misschien wel iets oen. We wilden in ieder geval ]ij2 f en waarschuwend geluid laten - -^oren. Verder willen we niet al veel zeggen over de hele ge- :hiedenis. Onnodige publici st in het belang van ons Pagina 13: 'Het blijft tengewoon lastig dilemma' bui- nooit was ome speciale Kerstshow zó veelzijdig, van modern tot «ntisch. En weet u wat uw meubelaankoop nu zo extra spannend "kt! Bij besteding vanaf f 1.000,- krijgt u van ons een Oudejaarslot* It Staatsloterij, hoe meer u besteedt, hoe meer loten u cadeau krijgt! van Peek Cloppenburg. Door de berichtgeving over zeven vrouwen die met in gewone tassen verstopte diepvriestassen in Amsterdam wekelijks voor twintig mille aan goederen sta len, zijn de poortjes zo goed als waardeloos geworden, meent hij. De chef diensten van V&D sluit zich daarbij aan. De poortjes bij het warenhuis aan de Aalmarkt zijn vooral preven tief voor 'gelegenheidsdieven'. „De echte dief kende die truc al lang. Dat type houd je toch niet tegen. Maar nu die truc op de voorpagina's van de kranten staat, komt de gelegenheidsdief nu met diepvriestas winkelen. Ik vrees dat de directie moet be slissen op een ander systeem over te gaan. Vrezen, ja. Want het zijn gigantische investerin gen voor al onze filialen." P &C'er Bergman: „De labels op de artikelen kostten lang gele den al een knaak per stuk, in middels 25 gulden." L. van der Born van Jeans Centre aan de Haarlemmer straat is toch opgelucht dat de zwakke plek van het systeem nu is blootgelegd. „De poortjes zul len nu wel worden vervangen door iets anders. Blij toe, want we moesten de klanten alsmaar in de gaten houden. Of ze zo'n tas bij zich hebben. Daar heb ben we geen tijd voor. Het alarm ging vaker voor niets af dan met reden." Directeur J. Heuker of Hoek van het Hillegomse bedrijf Se- ceurtronics geeft volmondig toe dat zijn beveiligingssysteem zo goed als waardeloos is gewor den. leiderdorp judy nihof Bebinella, Sleeptrend, Huigen Tapijt en Novi Meubel op de nieuwe woonboulevard aan de Zijldijk in Leiderdorp mo gen niet opengaan voor het publiek. Dat heeft de rechter vanmorgen bepaald. Daarmee is de gemeente, die de winkels wil aanpakken omdat ze niet de vereiste ver gunning hebben, in het gelijk gesteld. Gistermiddag was de feestelijke opening van de winkels voor genodigden. Vanmorgen zouden ze open gaan voor het publiek. De uitspraak betekent een klap voor W. Regeer, eigenaar van de woonboulevard. „We moeten de uitspraak respec teren, maar we laten ons niet uit het veld slaan", zegt hij. Regeer wil het nu over een andere boeg gooien. Door de winkels te openen onder de noemer 'toonzalen', kunnen de deuren wel open. Klanten kunnen dan iets uitkiezen, waarop een 'toonzaalorder' wordt uitgeschreven. Ze moe ten dan elders betalen. De twee tests die het meisje inmiddels heeft ondergaan, wij zen niet op een besmetting met het HIV-virus. In februari moet een derde test definitief uitsluit sel geven over een mogelijke besmetting. „Hoewel wij weten dat de kans minimaal is dat zij besmet is geraakt, zijn wij toch heel bang", schrijven de ouders in hun brief. Op advies van een aids-spe cialist in het ziekenhuis is het meisje behandeld met een cocktail van de aidsremmende middelen AZT, Epivir en Crbri- van. „Ons meisje, dat op haar blote voetjes letterlijk weerloos was, heeft al zo veel prikjes ge had en al meer dan 300 maal heeft ze iets moeten slikken." In hun brief noemen de Was- senaarders gebruikte spuiten die verslaafden op straat weg gooien 'de potentiële landmij nen van de Nederlandse sa menleving'. „Op stille stranden, bij speelplaatsen en in de dui nen liggen zij te wachten op hun slachtoffers." leiden» Uit ruim vijftig kinderkeeltjes klonken gistermiddag kerstliederen in de ijskoude hal van het Leidse Centraal Station. De Nederlandse Spoorwegen hadden het mini-con cert georganiseerd om het de treinreizigers in deze barre tijden iets aangenamer te ma ken. De Leidse Streekmuziekschool had voor de gelegenheid twee van zijn kinderkoren samengevoegd. Kinderen van 6 tot 9 jaar en van 9 tot en met 14 gaven gezamenlijk ui ting aan hun kerstgevoel. Begeleid door de warme klanken van een synthesizer zongen ze bekende liedjes als 'De herdertjes lagen bij nachten', 'Er is een kindeke geboren op aard' en enkele Engelstalige kersthits. De koukleumende kinderen zetten wat aarzelend in, maar al snel zongen ze uit volle borst. „Ach, wat schattig, hè", zei een reizigster die net de trap van perron 1 kwam afdalen. „Boven bij de trein hoorde je het geluid al op stijgen. Ik dacht dat ze plaatjes draaiden." „Geweldig. Heel origineel. Dit zouden ze veel vaker moeten doen", aldus een familielid van een van de zangertjes. De kinderen wer den tijdens het concert omgeven door een dichte rij van ouders en andere belangstellen den. Na een half uur zingen en blauwbekken was er voor ieder een zakje snoep als belo ning. FOTO DICK HOGEWONINC Er komt een slaaphuis voor dak lozen in Leiden. Stichting De Binnenvest, die nu al het dien thuislozen, het sociaal pension, crisisopvang en begeleid wonen onder haar hoede heeft, opent begin januari een pand in de binnenstad met vijftien tot twintig bedden. De exacte plek wil de stich ting nog niet bekend maken. Eerst moeten voor kerst de om wonenden worden ingelicht over de komst van het slaap huis. De Stichting Studenten huisvesting heeft bemiddeld bij de zoektocht naar een geschikt pand. De opzet van het slaaphuis is eenvoudig. Daklozen kunnen zich 's avonds melden voor een slaapplek. 's Ochtends moeten ze weer naar buiten. Het slaap huis doet van begin januari tot half maart dienst, ook als het niet vriest. „Deze voorziening is echt nodig in Leiden", zegt Marjan Besemer, hoofd van het Sociaal Pension aan de Haag- weg. „Hier is het vol. We heb ben 25 vaste bewoners en een passantenverblijf met vijf bed den. Dat passantenverblijf is de laatste tijd telkens vol. Met deze kou zou je het liefst iedereen die aanklopt binnen willen halen. Maar als het hier zo druk is, wordt het ook onrustig voor de vaste bewoners." Het is volgens Besemer moei lijk te schatten hoeveel dak- en thuislozen Leiden telt. „Het is een ruim begrip, dak- en thuis lozen. Sommige mensen leven echt op straat, anderen zwerven van vriend naar kennis voor on derdak. En in bijvoorbeeld het sociaal pension komt niet iede re bewoner rechtstreeks van de straat. Maar ik denk dat we, met alle voorzieningen die er straks zijn, de ergste noden goed kun nen opvangen." LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 2,25 Kerstarrangement Bilderberg Gratis rondleidingen Katwijks Museum Fantastische kerstaanbiedingen alléén bij Leidsch Dagblad ƒ5,- korting Tikibad Duinrell Kerstconcert Vox Humana Zie aanbieding elders in de krant HET WOORD IS AAN Madame Stael Een charmant uiterlijk heeft een charmante geest nodig om een charmant mens te maken. WEERSVERWACHTING VOOR VRIJDAG ÏSSSdS? 10% 10 VANDAAG 32 PAGINA'S Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur17,18,19,21 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving10 Randstad12 Regio9,11,13,15 RTV/programma's23 Sport25,27 Strips22 De kortingsbon betreft een Mis uit de Leidse Koorboe ken die wordt uitgevoerd in de Leidse Hartebrugkerk. Grieken spreken vondst verwoest toestel tegen De Griekse autoriteiten hebben rond elf uur vanmorgen ont kend dat het boven hun land zoekgeraakte Oekraïense vlieg tuig, een Russische Jakovlev-24 volledig verwoest is teruggevon den, zoals eerder het Russische persbureau Interfax meldde. Volgens een zegsman van het Griekse ministerie van defensie gaat de zoekactie nog steeds door. Interfax verklaart zijn in formatie te hebben van bron nen in de luchtvaart. De woordvoerder van het mi nisterie zei inmiddels te weten dat onder de zeventig inzitten den drie Oekraïense en twee Griekse kinderen zijn. Volgens een Oekraïense functionaris zouden er ook delegatieleden aan boord zijn die de Griekse president Stephanopoulos be geleiden bij zijn bezoek aan Oekraïne volgende week. Een Grieks bouwbedrijf meldde dat 23 van zijn medewerkers in het vliegtuig zaten. Zij gingen naar huis voor de kerst. Het toestel was op weg naar Thessaloniki en verdween kort voor de landing tijdens slecht weer van de radar. De zoektocht die daarop volgde, werd ernstig bemoeilijkt door dikke mist. De actie concentreerde zich aan vankelijk in het gebied rondom de berg Olympus, maar werd la ter uitgebreid. den haag gpd Pieter ter Veer, de landbouw- specialist van D66, leek van nacht te bezwijken onder de druk die hij en zijn fractie de af gelopen dagen hebben gezet op de varkenskwestie. In de laatste vijf minuten van een uren du rend debat stond Ter Veer op instorten, en vroegen toeschou wers, onder wie verbijsterde parlementariërs zich af of de D66'er de sluiting van de verga dering wel zou halen-. Ter Veer, die in een keiharde confrontatie met de PvdA en de WD na twee dagen debat nog altijd met lege handen stond, vroeg rond middernacht het woord. Met een stem die af en toe brak, begon hij een politieke verklaring af te leggen, daarbij minister Van Aartsen van land bouw aankijkend. „Onze fractie heeft groot respect voor deze minister. In de afgelopen drie ënhalf jaar was het samen uit en samen thuis. Maar waarom is er sinds enkele weken een omslag in het denken van de minister? Kan hij dit uitleggen?" Smekend weerklonken zijn woorden in de vergaderzaal. Ter Veer heeft als landbouwwoord voerder, sinds Van Aartsen zijn varkensplan in juli bekend maakte, veruit de meeste steun gegeven aan het voorstel van de minister. Maar in het zicht van de haven, heeft Van Aartsen ge kozen voor een andere lijn in de richting van WD en PvdA. Het onbegrip bij de D66-frac- tie is totaal. De kleinste rege ringspartij voelt zich in de hoek gezet en verraden. En Pieter ter Veer zette de afgelopen dagen met instemming van zijn fractie een strategie uit die in alle ge vallen tot een nederlaag van de democraten zal leiden. Ter Veer, vannacht tollend van vermoeidheid en spanning, kon geen antwoord geven op de vraag of D66 vandaag het wets voorstel wegstemt, zodat het kabinet valt. Vanaf heden geopendi Zijlbaan 30b Huigen Tapijt bv Leiderdorp Diverse Kamerleden uitten in de wandelgangen hun onbegrip over de actie van Ter Veer. Nie mand begreep wat hij beoogde. Van Aartsen sprak na afloop met enige ironie van „een prachtige apotheose" van het debat. „Een schande, ik geneer me ervoor dat ik op dit niveau over zo'n belangrijk onderwerp moet praten. Dit is een genante vertoning", aldus het veront waardigde WD-Kamerlid Blauw. Door de halstarrige houding van D66 zijn de verhoudingen in de coalitie op scherp gezet. De verwachting is dat premier Kok vandaag zal dreigen met een kabinetscrisis om de demo craten alsnog achter het voor stel te krijgen. Ja, ik wil een abonnement op bet Leidsch Dagblad. e weken betaal ik mijn abonnement: Per kwartaal Qautomatisch (f. 94,1 D acceptgiro (f. 95.15) Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadet Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128030

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1