'ultuur Kunst Van gezapige goedzak tot prijsstier 3i Groothof opnieuw een meester in het betoveren UITSCHIETERS Amsterdam! wereldstad bNDERDAG 18 DECEMBER 1997 piobe aan Broadway geeft weer licht York De reusachtige glazen globe bovenop de Paramount- ren aan Broadway is weer verlicht. Met lampen van in totaal I kilowatt is de wereldbol sinds vannacht opnieuw de toprecla- ieaan de Newyorkse theaterbuurt. De globe brandde niet meer nds 1942, toen de verlichting uit angst voor Duitse luchtaan- dlen was uitgeschakeld. ;.B. King schenkt gitaar aan paus [Ticaanstad De Amerikaanse blueszanger B.B. King zal zijn Expositie Koe en Kunst in Zwolle en Beurs van Berlage ide rode elektrische gitaar 'Lucille' aan paus Johannes Paulus schenken. De 72-jarige zanger heeft zo'n vijftig jaar op het in- rument gespeeld. King treedt morgen op tijdens het jaarlijkse irstconcert van het Vaticaan. lios voor betere films in Amsterdam msterdam Amsterdam krijgt er een nieuw filmhuis bij. Deze Precies 350 jaar nadat Paulus Potter zijn wereldberoemd geworden stier schilderde, blijkt de belangstelling voor runderen in de beeldende kunst nog nauwelijks ver flauwd. Het aantal hedendaagse kunstenaars dat zich liefdevol, gedreven en met toewijding op de verbeelding van het rundvee stort, neemt zelfs toe. trthouse-cinema', voor de vertoning van de wat artistiekere Ims, verrijst op palen in het water langs de Oostelijke Handels- ade. Cineship, zoals het theater gaat heten, herbergt vier bio- :oopzalen, twee van 120 stoelen en twee van tachtig, plus een restaurant. Veduwe Disney overleden is angeles De weduwe van tekenaar en filmmaker Walt Disney overleden. De 98-jarige Lillian stierf dinsdag in Los Angeles in de gevolgen van een beroerte. De weduwe Disney droeg bij an de creatie van Mickey Mouse en aan de bloei van de firma. DE 8 BAAN Martin Fondse (piano) I Eric Vloeimans (trompet) Pieter Bast (drums) zaterdag 20 december De Waag Aalmarkt 21 Leiden .30 UUR ENTREE 12,50 zwolle wim van der beek De artistieke affiniteit met de goedmoedige diersoort is meestal tijdelijk, maar behalve kunstenaars die zich incidenteel met het thema bezighouden, zijn er volhardende collega's die zich er langdurig in vastbijten en het eindeloos in allerlei vari anten herkauwen. De drijfveren van schilders en beeldhouwers die de koe als onderwerp voor hun kunst gebruikten, veran derde door de eeuwen heen. Ook binnen de hedendaagse kunst zijn er opmerkelijke ver schillen in de artistieke benade ring van het zwart- of roodbon te dier. Melkfabriek Voor de één is de koe een sym bool van kalmte. Anderen zien haar in de eerste plaats als melkfabriek, trage herkauwer, voorstadium van de malse run derlap of als vruchtbaarheids symbool. „Hoe er ook over het dier gedacht wordt, iedereen heeft er wel iets mee", consta teert Jaap van Dijk. De directeur van Ecodrome Zwolle is aange naam verrast over de positieve reacties op de (te elfder ure in gelaste) tentoonstelling 'Koe en Kunst' die zijn nieuwe thema park op een presenteerblaadje kreeg aangeboden nadat Leeuwarden het liet afweten. De bekendheid van de koe is niet per definitie evenredig aan haar populariteit. Iedereen heeft eigen associaties bij het zien van het zoogdier. De kwali ficatie 'stomme koe' spreekt boekdelen. Vaak worden het vrouwelijk huisrund en haar mannelijke soortgenoot gezien als lomp, sloom, traag en saai. Ook kunstenaars kijken ver schillend tegen de diersoort aan. Voor de één is een koe een handig zetstuk in de compositie of een bruikbaar middel om het zonlicht te vangen en te reflec teren in impressionistische landschappen. Anderen bena deren koe en stier als goddelijke wezens, heilige dieren, speelse kleurvlakken in een geabstra heerd beeld, surrealistische ele menten in een bovennatuurlijke setting, rustbron, symbool van onvoorwaardelijke trouw of (in geslachte vorm) als aankondi ging van een naderende dood. Grotten Hoewel Paulus Potter vaak ver eenzelvigd wordt met het the ma, was hij in vorige eeuwen slechts één van de vele kunste naars die zich met de verbeel ding van koe en stier bezig hield. Ook zijn tijdgenoot Hendrick ten Oever kon er nau welijks genoeg van krijgen. En in allerlei oerbeelden staat het rund centraal. Prehistorische rotstekeningen in de grotten van Lascaux en in de Lybische woestijn werden eeuwen later Gaat u uit uw dak, of blijft u thuis? Wilt u iline skaten of danst u ever square? Of je nou szzcat, pluchepoes of oegtijger bent, vrijdag na vijven wil iedereen zichzelf uitlaten. Wat doen we in het leekeinde? Waar, hoe aken vooral: waarom? Ik ga altijd stappen met een groep men- 1^^ sen die ik al een he- le tijd ken. Routi- niers, door de wol geverfd door de housescene. De lenden die ik ken van de tijd it ik zes keer per week uitging, en house nog underground en Eddy de Clerq het voor n eerst in de Roxy draaide, niseparty's zijn nu eesmarkten waarde kids in- ipen doen. En er is ook veel >pe hè. In de tijd dat house was, experimenteerde 'waarschijnlijk om precies 1zelfde redenen als cle kids nu. jn verlangen om iets mee te aken dat je niet in je dage- kse leven tegenkomt. Alleen, mse was toen zó revolutio- lirdat je niet zoveel nodig d Nu is het zo ingeburgerd 1 gewoon dat jongeren al die dingen waarschijnlijk moe- n gebruiken. I mensen met wie ik omga, bruiken drugs als een extraa- als onderzoeksmateriaal, of scommunicatiemiddel. Het truimt je bewustzijn maar a laat je tegelijkertijd ookfo- 'ssen. Ik persoonlijk heb tot I toe alleen positieve ervarin- II gehad met de dingen die ik 'bgenomen. Maar dansen al- 'II is voor mij ook bewust- nsverruiming, absoluut. iPer weet met zijn manier indraaien bij mij een hele waallijn op te roepen. Nu jaait hij op de Time Machine jKte/z in de Melkweg, maar ik 1 hem leren kennen op een fetergasfabriekparty samen et Spider Willem. Hij heeft ts bijzonders dat je bij geen "dere dj vindt. Een lange reeks in kleine climaxen in plaats méén hele grote. In Per's set init het vrij snel tot een gezel- NAAM: Servaas Coumans LEEFTIJD: 31 WOONPLAATS: Voorschoten BEROEP: Distributiemedewerker GEZIEN: Timemachine in de Melk weg lig sfeertje van tralalie tralala. Maar die climaxjes worden zelf weer opgebouwd tot het on houdbaar wordt en dan 'Ka- boem!' Hoe druk je dat uit? Het zit in je hoofd. Je maakt een reis. Dan denk je 'goh we zitten op een woeste rivier' en dat ontwikkel je verder. Of er komen klanken of hele volzinnen in mijn hoofd op. Dromen in sferen met tek sten. Maar het zijn geen dag dromen. Die zijn veel re passief. Een soort getranscendeerd ra ken door drum 'n'bass. Vooral bij drum 'nbass. Daar voel ik het sterker bij dan bij trance. Daar voel ik het weer sterker bij dan bij techno. En daar voel ik het weer sterker bij dan bij hit parade house. Eigenlijk voel ik het daar helemaal niet. Maar voor mij is house alleen niet zaligmakend hoor. Ik kan het prima naar mijn zin heb ben meteen avondje new wave of oude soul. Van de zomer was er een zwembadfeest in het LVC. Moet je je voorstellen alle maal mensen in zwembroekje of badpak in een enorme bad kuip. Ik ontmoet altijd weer mensen, en mensen ontmoeten mij. Dat is het heerlijkste van uitgaan. Zonder dat ze er enig belang bij hebben stellen mensen zich open en zijn vrien delijk naar elkaar. Niet de muziek, of de drugs of wat dan ook, maar dat is voor mij de S grootste reden om te gaan stappen. tekst: pablo cabenda foto: dick hogewoning Een groot aantal hedendaagse kunstenaars heeft zich liefdevol op de verbeelding van het rundvee gestort. FOTO GPD ringd door verbouwereerde koeien in strip-uitvoering. Zo sensueel als Paula Potter zijn koeien zelden. gevolgd door 'koeschilderijen' van Pieter Brueghel de Oude, Peter Paul Rubens en Adriaan van der Velde. Toch blijft de naam Potter meer dan die van andere kun stenaars onlosmakelijk met het thema verbonden. Zó sterk, dat hij nog steeds reacties uitlokt. Tjebbe Beekman bedacht zelfs een vrouwelijke variant die hij 'Paula Potter' doopte: een pin up met wulpse blik, volle borsten en sexy netkousen, om Pin-up Deze humoristische interpreta tie vol dubbele bodems (strip, strippen, striptease, oormerk, seks, vleeshandel) is slechts één van de vele opties. In 'Koe en Kunst' komt rundvee in allerlei vormen en (grillige) gedaanten voor, maar nooit als pin-up. As- trid Engels gaat terug naar de oerbron. Primitieve hoedanig heid en mystieke beleving zijn de basis voor haar geschilderde bijdrage aan de thema-tentoon stelling. Voor Floor de Bruyn zijn koei en vooral kleurvlakken, speelse elementen in de compositie waarmee naar hartelust gescho ven kan worden. Jan Asselbergs zoekt in zijn gewassen krijtteke ning aansluiting bij traditionele stijlopvattingen en Herman Brood vervormt de koe tot een jolige karikatuur. Ze zijn er in alle soorten en maten. Van gezapige goedzak ken in grazige weiden tot opge fokte spierbundels van prijsstie ren. Naast kleurrijke Cobra-ach- tige varianten (Clemens Briels en Peter Diem), komen bizarre en absurdistische taferelen (Herman Krikhaar, Egbert de Rooij) en surrealistische scènes (Tobias Baanders en Ellen Kooi) voor op de tentoonstelling die niet meer dan een globale in ventarisatie van mogelijkheden pretendeert te zijn. 'Koe en Kunst', t/m 23 dec. in het Ecodrome Zwolle (tel. 038- 4215050). Beurs van Berlage, Amsterdam, 26 dec. t/m 4 jan. Daarna tot begin mei rondreis door Nederland. Boek: 'Koe en Kunst', teksten Monica Rotgans, Frans van der Beek; Uitg. De Bookmakers Diemen, prijs f 49,50. UIT IN DE LEIDSE SCHOUWBURG TIJDENS DE FEESTDAGEN de laatste voorstellingen van het jaar 1997 di. 23 dec. 19.00 uur: Agnes en Axel, een droomspel Theatergroep Maccus (fam. vrst. v.a. 8 jaar) za. 27 dec. 20.15 uur: Trijntje Cornells* Het Toneel Speelt jeugdtheater Loslopende vrouwen* Kitty Courbois, Trudy de Jong e.a. Bij deze voorstellingen kunt u voorafin de Leidse Schouwburg feestelijk dineren (Tel. Kassa 071-531943/4). Handelsreiziger in de Zwarte tulp lisse Het museum de Zwarte Tulp heeft als thema voor een nieuwe tentoonstelling 'de handelsreiziger' gekozen. Van 15 de cember tot 2 maart wordt in 'De dood van de handelsreiziger' de koopwaar van de huis-aan-huis bloembollenman door de eeu wen heen gevolgd. Van de geschilderde en gegraveerde afbeel dingen van tulpen en narcissen tot de software waarmee tegen woordig een hele tuin kan worden ontworpen. Het museum ligt aan de Grachtweg 2A te Lisse en is van dinsdag tot en met zon dag geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Amsterdam is misschien kleiner dan Parijs, Londen of New York, maar op haar manier toch een wereldstad. Met een verbluffend aanbod van muziek, beeldende kunst, theater, films en bijzondere evene menten. Met de meest fantastische winkels. En de gezelligste restau rants, cafés en terrassen. Amsterdam. Een stad met internationale allure en bovenal sfeer. Trek er een dag of weekend voor uit. Feestelijke zondag volop in kerststemming! Voor vroege vogels 21 december De belangrijkste warenhuizen in het centrum van Amsterdam zijn speciaal voor kerst al om 10.00 uur open (tot 18.00 uur): C&A, Peek Cloppenburg, Hema, de Bijenkorf en Vroom Dreesmann heten u van harte welkom! Combineer kunst en kerst 21 december Uniek arrangement met historische stadswan deling onder begeleiding van een kunsthisto ricus over de verlichte grachten en bezoek aan het Museum Amstelkring (prachtige kerststal len) en het Bijbels Museum (Kerstsier exposi tie). Bel 020-6259303 voor reserveringen. Museumkwartier 21 december Ook de P.C. Hooft-, Hobbema- en Van Baerle- straat staan vandaag (12.00 - 17.00 uur) geheel in het teken van de kerst: kinderen kunnen meerijden op de slee van de kerstman of met engeltjes spelen en u kunt luisteren naar live gezongen kerstliederen. t toeristische informatie 0900 - 4004040 (VW Amsterdam) a 100 ct/m BON Pak de Canal Bus: het leukste vervoer over water. Nu 2 voor de prijs van 1! Onbeperkt in- en uitstappen op 5 haltes tussen CS en Rijksmuseum. Dagkaart normaal ƒ19,75 p.p. Nu bij inlevering van deze bon de 2e kaart GRATIS! Deze aanbieding is geldig van 20 december t/m 4 januari 1998 (1 januari gesloten). recensie paulien koopmans Voorstelling: Boris Codoenov door Frank Groothof. Gezien: 17/12, Schouwburg, Leiden. Als koning of tsaar heb je een beroep van extremen. Zó loop je nog met een hermelijnen mantel en een kroon die lood zwaar is van de edelstenen. En het volgende moment wordt je stapelgek. De jeugdopera 'Boris Go- doenov' gaat over macht en bedriegerij aan het Russische hof. De oude tsaar Ivan de Verschrikkelijke sterft zonder wettelijke troonopvolger. Zijn zoon Dimitri is te jong, en Bo ris Godoenov regeert voorlo pig het land. Als Dimitri op een zondag waterlelies voor zijn vriendinnetje Xenia gaat plukken, valt de jongen in de Wolga en verdwijnt. Al snel verspreidt de jaloerse Sjoeski het gerucht dat Boris de jonge erfgenaam heeft verdronken. Met 'Boris Godoenov' speelt Frank Groothof inmiddels zijn achtste eenmansopera. En ook nu weer met succes. Als een geoefende kameleon wisselt hij telkens van rol. Soms speelt hij de door schuldgevoelens en vertwijfeling geteisterde Boris en dan is hij weer de i kwaadaardige zuiplap Sjoeski. De voorstelling is nooit echt zwaar. De dramatiek van be drog en ellende wordt afgewis seld met luchtige vindingen. Met bijvoorbeeld een knipoog naar de muzikanten van het Max Tak orkest: „Speel eens een afscheidsdeun zodat Sjoeski zich kan afschmin- ken", en de gekke toverkol Ba ba Jaga in een huisje met kip penpoten. Groothof is een meester in het betoveren. Hij weet een historische sfeer te scheppen. In een luxe omgeving van flu weel, goudverguldsel en wie rook. Maar tegelijk wekt hij een grappige vervreemding op. Met rinkelende zaktele foons en Dimitri die tijdens zijn afwezigheid heeft „ge- mountainbiked door de Oeral en op overlevingstocht is ge weest in Tsj er nobyl Toch is er één minpuntje: De voorstelling heeft zo'n snelheid dat je bijna vergeet om echt droevig of vrolijk te worden. De scènes krijgen geen tijd om werkelijk op je in te werken. Zo blijft de droevige aftakeling van Boris een beetje in het luchtledige hangen. Maar Groothof maakt dit ge mis ruimschoots goed met een voorstelling die vooral bol staat van de afwisseling in mu ziek en beeld. concertgebouw Concertgebouwplein 2-6. Telefoon 671 83 45 Bach Solisten Vocale o.l.v Philippe Herreweghe mei o a Peter Harvey. locgang f 70,-/f 60.- Regina Albrink piano - Kerstrecital Beethoven - Schubert - Chopin - Liszt toegang f40,-, CJP/PAS-65/Stadspas f 35.- het muziektheater Amstel 3. Telefoon 625 54 55. Agendalijn 551 81 00 leder weekend brunch Et diner, voor meer informatie bel 020-625 54 55 za 3, ma 5 Gastprogrammering presenteert het Spaanse gezelschap 20 15 uur La Cuadra de Sevilla met Carmen, een Andalusische opera zo 4 jan 14 00 met bugels, trommels, gitaar en wervelende flamenco do 8 vr 9 Rosas met de Nederlandse premiere van Just before van za I0|an Anne Teresa De Keersmaeker, eendans-percussieavondm.nl 20 15 uur het Ictus Ensemble. 'De ritmes zuigen je diep in de voorstelling en geven ook de dans iets krachtigs, iets directs' (De Morgen)

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17