'lan voor hotel n Zendingshuis 'Het blijft een buitengewoon lastig dilemma' 'Leiderdorper moet de auto uit, de bus in en de fiets op' Leiden Regio Handtekeningenactie voor een Leiderdorpse brievenbus Buurt is niet blij met uitbreiding Op Dreef Kerstbal met hoofdletter K 'Bieb als wegwijzer voor de samenleving' Automobiliste glibbert de sloot in PNDERDAG 18 DECEMBER 1997 CHEF JAN PREENEN, 071-5356414, PLV -CHEF ERNA STRAATSMA, 071-5356437 •aj tIEOB gaat stakend nieuwe jaar in f c^r.EESTDe werknemers van het Marine Elektronisch- en jpiisch Bedrijf (MEOB) in Oegstgeest leggen de eerste week van muari twee dagen lang het werk neer. Dat zijn de bonden Ab- akabo en CFO gisteren met het personeel overeengekomen, ilist fn informeel gesprek met Defensie, afgelopen vrijdag, heeft onij oggeen concrete resultaten opgeleverd. „We zijn een weg in- eget plagen die ongehoord is", verklaart CFO-onderhandelaar er-ai Oskam het wekenlange stilzwijgen van het ministerie. „Het v°ot inniogelijke is hier waar geworden: werknemers van de marine idei |oen nu eens niét wat hun superieur ze zegt. Bonden en actie- 'e oordvoerders gaan er van uit dat een verharding van de acties g ge nvermijdelijkis. ded >ez:; P LEIDERDORP JAAP VAN SANDU K De bewoners van het bejaardencomplex Huis ter Does in Leiderdorp moeten voor het posten van hun brieven een paar honderd meter extra lopen. En daar zijn ze niet blij mee. De gemeente heeft de brievenbus die naast de bloemenkiosk aan de Voorhoflaan stond, verplaatst naar de oversteek plaats in de bocht van diezelfde laan, zonder daarover met de ouderen te overleggen. „Naar aanleiding van klachten van bewoners aan de overkant van de Voorhoflaan hebben deze bewoners het voor elkaar gekregen om de brie venbus te verplaatsen", schrijft J. van Steijn, voorzitter van de Vereniging Algemene Bejaar denzorg Leiderdorp in een brief aan de bewoners. „En daarvan bent u de dupe". De voorzitter van de vereniging die Huis ter Does exploiteert, be schikt inmiddels over een lijst met ruim honderd handtekeningen die zullen worden doorgestuurd naar burgemeester en wethouders. Van Steijn is vooral kwaad omdat de gemeente de ouderen helemaal niet heeft betrokken bij het besluit over de brievenbusverplaatsing. „Voordat je zoiets doet, kijkje toch om je heen? Jd vraagt je toch af wie er door een dergelijk besluit bena deeld zou kunnen worden? We praten wel over ruim tweehonderd ouderen", aldus de voorzitter, die eraan herinnert dat de eerste ijzelperiode al weer is aangebroken. „Het is waanzin dat men onze mensen nu verder laat lopen dan die twintig meter die men gewend was. Het is Van Steijn bekend dat Voorhoflaan-be woners klagen over de verkeersdrukte en over au tomobilisten die brieven posten met draaiende motor. Maar dat voor een oplossing van dit pro bleem ouderen in het zand moeten bijten, gaat hem te ver. „Dan heb ik nog liever dat de brie venbus in het plantsoen van Huis ter Does komt te staan", meent Van Steijn. Verantwoordelijk wethouder A. van Dijk wil niet zo veel kwijt over 'de kwestie'. „Het is alle maal wat ongelukkig verlopen. Ik vind overigens wel dat Van Steijn de zaak opblaast", reageert hij. )e Beukenhof wil gebouwencomplex in Oegstgeest kopen rGEEST ERNA STRAATSMA win Rozendal, eigenaar van restaurant De Beukenhof Oegstgeest, heeft zich aangemeld als kandidaat-koper /eletln het Zendingshuis. Rozendal wil het gebouwencom- ex aan de Leidsestraatweg een tweede leven geven als -congrescentrum. In de panden zou plek zijn voor kamers en 20 luxueuze suites, denkt de Oegstgeestse irecaman. zelf zoveel mogelijk behouden moeten blijven. Daarmee lijkt de weg naar een toekomstige horeca-bestemming nog altijd open. Of de naam 'Beukenhof ooit aan de poort van het Zendings huis prijkt, blijft voorlopig de vraag: de Raad voor de Zending der Nederlandse Hervormde Kerk, die eigenaar is van het complex, hakt pas in de loop van volgend jaar de knoop door over de verkoop van het Zen- 1 Q, ide plannen van De Beuken- f werkelijkheid worden, blijft (park rond het Zendingshuis ïandhaafd. Rozendal ver- icht dat er zelfs in het geheel ;n nieuwbouw nodig is om (hotel-congrescentrum te re- ieren. De gemeente bepaalde dat het terrein groen blijven, toegankelijk moet voor publiek en dat de ge- iiwen van het Zendingshuis lts;: dingshuis. De Raad vertrekt rond de eeuwwisseling uit Oegstgeest. „Voorlopig zijn we bezig met een eerste inventari satie van partijen die belang stellinghebben." Rozendal is een van ongeveer tien belangstellenden die zich hebben aangemeld. Al eerder klopte de Oegstgeestse project ontwikkelaar W. Deenen aan bij de Raad voor de Zending. Dee nen wil het Zendingshuis om bouwen tot een zorgcomplex voor ouderen. Ook horeca-gi- gant Van der Valk zou interesse hebben. „Dat gerucht gaat in derdaad", zegt Rozendal. „Maar het lijkt me voor Oegstgeest geen goede zet, om pal naast de Beukenhof een Van der Valk vestiging te hebben. «iderdorpse •vdA'ster wil iiiet hogerop oyce van Reijn wil niet naar iven opschuiven op de andidatenlijst van de PvdA n Leiderdorp. Dat bleek gis- ivond tijdens een slecht ichte ledenvergadering de partij. Van Reijn, die de vierde plaats staat, is het voorstel van de ler drie, OlafMcDaniël, 'stuivertje te wisselen' af. McDaniël betreurde het t de PvdA er niet in is ge- agd om vrouwen op hoge latsen te zetten. „Bij drie els (waarop de partij re it, red.) zitten er alleen ke- Is in de raad", klaagde Mc- aniël, die nadrukkelijk *zei it te willen ruilen met Van eijn omdat hij niet in de lad zou willen. „Dat lijkt me nst leuk", aldus de Leider- arper. Zijn inititatief bleef echter under resultaat. Van Reijn ilde aan de vierde plaats tsthouden. „Daar heb ik nedover nagedacht", zei ze. De kandidatenlijst, met ictor Molkenboer als lijst ekker gevolgd door Ramon lunnissen, kon verder de ledkeuring van de veertien twezige leden wegdragen. LEIDERDORP ARJAN VAN PUK Ondanks de belofte van de ge meente Leiderdorp dat het aan tal wedstrijden, trainingen en toeschouwersplaatsen gelijk blijft, vrezen omwonenden van Op Dreef meer overlast als de sportzaal aan het Van Alphen- plein wordt vergroot. Dat bleek gisteravond tijdens een infor matiebijeenkomst in de kantine van de zaal, waar de gemeente de .uitbreidingsplannen toe lichtte en omwonenden voor het eerst hun zegje konden doen. Op Dreef moet groeien, om dat de huidige zaal niet meer voldoet aan de eisen die door dè landelijke sportbonden wor den gesteld. Zo is er voor volley en basketballers te weinig uit loopruimte, wat een gevaar voor de sporters oplevert. Daar bij komt nog, dat de ruim twin tig jaar oude zaal dringend aan renovatie toe is. Uitbreiding en renovatie gaan bij elkaar 1,3 miljoen gulden kosten. Omwonenden stellen dat zij worden opgezadeld met het probleem van de sporters. „Die zaal ligt midden in een woon wijk. Waarom bouwen jullie geen sportcomplex in een afge legen hoekje van de Leyhof?", vroeg een buurtbewoner zich af. Volgens wethouder van sport C. Kerner is dat echter onmogelijk, omdat veel schoolkinderen gymles krijgen in Op Dreef. De zaal moet voor hen op loopaf stand van de school liggen. De grootste angst van de bu ren van Op Dreef is dat het straks nog moeilijker wordt om een plekje voor de auto te vin den. „Door de uitbreiding ver dwijnt waarschijnlijk een aantal parkeerplaatsen. Heeft u daar al over nagedacht?" Dat was niet het geval, wat de aanwezigen 'een honend gelach ontlokte. Volgens Kerner was de bijeen komst echter belegd om omwo nenden hun suggesties te laten spuien, waartoe nadrukkelijk ook oplossingen voor de par keerproblemen behoorden. Die lagen echter niet voor het oprapen, omdat nieuwe par keerhavens ten koste gaan van groenvoorzieningen. Veel buurtbewoners willen juist meer groen rond de sportzaal, om jongeren te verhinderen te gen de zaalmuren te voetballen. Ook wil men meer verlichting, zodat donkere hoekjes minder aantrekkelijk worden voor 'hangjongeren'. De gemeente zegde toe de ideeën in de defi nitieve plannen 'mee te ne men', maar wees erop slechts over een beperkte hoeveelheid geld te beschikken. oegstgeest Je hebt kerstballen en je hebt Kerst ballen. En eentje van die laatste categorie, eentje die veel te groot is voor de kerstboom, hangt aan de gevel van café Gouwe aan de Rhijngeester- straatweg in Oegstgeest. Geen wonder dat voor bijgangers er af en toe even blijven stilstaan. Een Kerstbal met hoofdletter K zie je per slot van reke ning niet elke dag. FOTO HENK BOUWMAN Bibliotheek Oegstgeest gaat vernieuwen waarschijnlijk onderdak in het nieuwe bibliotheekpand aan de Lange Voort. Vrijwilligers van de SWOO zouden vanachter de 'echte' bibliotheekbalie van daan ouderen op weg kunnen helpen. Daarnaast wil de bibliotheek zich meer richten op peuters, scholieren, mensen met lees problemen en allochtonen. Vol gend jaar al opent de biblio theek een speciale speelhoek voor peuters, terwijl de maand februari is gebombardeerd tot 'voorleesmaand' voor de klein tjes. Voor de wat verdere toe komst overweegt de bibliotheek speciale leesapparaten uit te le nen aan mensen met lees- en oogproblemen, doe-het-zelf- taallessen te verstrekken aan al lochtonen, of misschien zelfs een uitleenbalie voor speelgoed te openen. De 'bibliotheek van de toe komst' komt bovendien op een andere manier aan zijn geld. Wordt de huidige bieb voorna melijk bekostigd uit subsidie en lidmaatschapsgeld; in de toe komst komt de bibliotheek vooral rond van sponsorcon tracten. De bestuurders van de Oegstgeestse bibliotheek heb ben net de eerste sponsors ge vonden. Zo gaat het energiebe drijf EWR geld naar de biblio theek overmaken in ruil voor re clameboodschappen op de da tumkaartjes, en een EWR-fol- derzuil in de hal. oegstgeest maarten keulemans Tekstverwerkers en computers met Internet. Kopieerappara ten, faxen en printers. Maar ook: een leescafé. En misschien zelfs wel een terras. De bestuur ders van de Oegstgeestse biblio theek zien het er al helemaal van komen. Over één ding is ie dereen het eens: de bibliotheek, nu nog een 'noodbouw-achtig aanhangsel van het Rijnlands Lyceum', zal rond de eeuwwis seling iets totaal anders zijn. Aanleiding is de verhuizing naar de Lange Voort, ergens rond de eeuwwisseling. Behalve een nieuw gebouw krijgt de bi bliotheek meer zelfstandigheid, meer geld, en bijna twee keer zoveel vloeroppervlak. De ope ratie maakt deel uit van de ver nieuwing van het winklecen- trum aan de Lange Voort. Het komt erop neer dat de Oegstgeestse bibliotheek de vol gende eeuw ingaat als 'een weg wijzer voor alle soorten infor matie die mensen nodig heb ben', zo kreeg een afvaardiging van de gemeenteraad gister avond van directeur H. Mennen te horen. Folders van allerlei in stellingen zullen er te vinden zijn. De meest uiteenlopende naslagwerken zijn er te raadple gen, in boekvorm zowel als op cd-rom. Raadsleden en hulp verleners kunnen er ruimte le nen om spreekuur te houden. Allerlei culturele groepen kun nen er activiteiten organiseren. „Er is steeds meer behoefte aan allerlei soorten informatie. Je bent er meer en meer van af hankelijk om te kunnen func tioneren in de maatschappij. We kunnnen ons dan ook voor stellen dat de bibliotheekmede werker van de toekomst actief bezig is mensen door te verwij zen. Zodat de bibliotheek een soort ANWB-wegwijzer wordt, die de mensen de weg wijst in de samenleving." Bovendien krijgt de ouderen- bieb van de Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest (SWOO) Ook komen er volgend jaar televisies met reclamebood schappen in de bibliotheek te hangen. De Rabobank wil de Oegstgeestse bieb steunen door Internetcomputers te verstrek ken, en de 'Vrienden van de Ronde Tafel' willen de op brengst van Koninginnedag aan de bibliotheek schenken. „Het zijn allemaal heel nieuwe ont wikkelingen in de regio", weet voorzitter K. Aalbers van het bi- bliotheekbestuur. „En eigenlijk zijn we er zelf verbaasd over hoe snel we zoveel resultaat hebben geboekt." vervolg van voorpagina Het toedienen van een aids- remmende cocktail aan perso nen die mogelijk zijn besmet met het hiv-virus, zoals bij de Wassenaarse peuter is gebeurd die op het strand in een injec tienaald stapte, is nieuw, zegt een woordvoerster van de GGD Leiden. „Sinds een paar maan den wordt dit gedaan. Zo'n cocktail kan misschien besmet ting voorkomen." De mogelijke nadelige effecten van deze ge neesmiddelen zijn nog onbe kend. Wel is zeker dat de cock tail goed werkt bij mensen van wie wél vaststaat dat ze met het hiv-virus zijn besmet. Grote ziekenhuizen hebben een speciaal 'prikincidenten- protocol' waarin richtlijnen staan voor het al dan niet toe dienen van een cocktail. „Het ligt er bijvoorbeeld aan hoe diep de verwonding van de naald was en of het met een naald is gebeurd die je niet vertrouwt", aldus de GGD-woordvoerster. F. Kroon, internist van de af deling infectieziekten van het AZL, beaamt dat. Zijn afdeling diende de cocktail toe aan de Wassenaarse peuter. Kroon noemt het een 'razend moeilij ke materie'. Als iemand zich prikt aan een naald waarin be smet bloed zit, is de kans op be smetting zes promille. Bij de peuter is die kans dus vele ma len kleiner. „Dit is een van de allermoeilijkste situaties. Als je het nuchter bekijkt, weet je dat de kans ontzettend klein is. Maar het blijft een buitenge woon lastig dilemma. Stel u voor dat u moest kiezen? Daar- om hebben we zekerheidshalve voor de behandeling gekozen." Hoewel na drie maanden al is vast te stellen of iemand sero positief is, kijken de artsen in het AZL zekerheidshalve pas na zes maanden of een patiënt daadwerkelijk is besmet. Vol gens Kroon zijn de bijwerkingen van de hiv-cocktail 'acceptabel.' „Tijdens de behandelingen zijn patiënten misselijk en moeten ze braken. In de toekomst kun nen we nog niet kijken, maar lijkt alsof de cocktail veilig is voor de patiënt." lode man blijkt O-jarige Turk vermoorde man die zater- in park De Houtkamp in iderdorp werd gevonden, is n 60-jarige Turk. Hij woonde in Nederland. Familiele- hebben de man inmiddels identificeerd. Over de toe- icht van de moord is vol- isde politie nog steeds niets tend. Een wandelaar ont- het lijk zaterdagochtend de buurt van de kinderboer- ij- De Turk is door schoten het leven gebracht. rouw rijdt weg i aanrijding •danks eerdere toezeggingen ttn vrouw vanmorgen na een ■tijding op de Lange Voort in ?stgeest doorgereden zonder te melden. Een 62-jarige 311 zag dat de vrouw achteruit !en een geparkeerde auto td. Omdat hij de indruk kreeg ■de bestuurster wilde wegrij- n- sprak hij haar aan. Zij be efde daarop een briefje achter 'aten onder de ruitenwisser n de aangereden auto. Dat zij later niet te hebben ge- an De politie heeft de he rtsier achterhaald. Scepsis bij ondernemers over voorstellen van onderzoeksbureau leiderdorp» Door de plotselinge ijzel is gisteren op de provinciale weg terecht. Ze is met nekklachte ter hoogte van Leiderdorp een 22-jarige Leidse lichtgewond geraakt. De vrouw slipte en kwam met haar Porsche ondersteboven in de sloot Academisch Ziekenhuis in Leiden gebracht. lingsverschijnselen naar het FOTO HIELCO KUIPERS leiderdorp hans versluis Zeven van de tien werknemers in Leiderdorp komt met de au to naar het werk. Dat is een stuk meer dan het landelijk ge middelde van 48 procent. Ge volg: elke ochtend verkeers chaos op de toegangswegen naar Leiderdorp. Tijd om daar iets aan te doen, voordat de overheid ingrijpt met reke ningrijden of spitsvignetten, oordeelde de Leiderdorpse On dernemers Vereniging (LOV). Enige maanden geleden gaf zij opdracht het verkeerspro bleem in kaart te brengen. Het onderzoeksbureau Organiza tional Coaching presenteerde gistermiddag zijn verkennende rapport. Om de forens uit de auto te krijgen beveelt het bureau aan meer aandacht te besteden aan openbaar vervoer en fiets- verbindingen. Bedrijven zou den de fiets zelf moeten stimu leren door vergoedingen aan fietsende werknemers te geven en te zorgen voor goede stal ling en omkleedruimtes. Ook het carpoolen zou moeten worden bevorderd. De ondernemers die aanwe zigwaren bij de presentatie van het rapport - een bescheiden aantal - toonden zich niet bijs ter enthousiast over de voor stellen. Het openbaar vervoer was volgens hen een lachertje. „Die meneer van dat rapport is zeker nog nooit na zessen met de bus van Leiderdorp naar Al phen geweest", aldus één van hen. „En in de spits is het openbaar vervoer meer veever- voer dan personenvervoer. Het is gewoon te gek voor woor den." Ook vonden de onderne mers het niet terecht dat zij mee zouden moeten denken over nieuwe lijnen. Een com mercieel busbedrijf denkt zelf na over rendabele lijnen, was hun oordeel. „Daar zijn wij toch niet voor." Vertegenwoordigers van busbedrijf NZH, Verkeer en Waterstaat en Stichting Rijn land Mobiel denken daar an ders over, zo bleek gisteren. „Juist door middel van samen werking en meedenken moet de oplossing voor het verkeers probleem worden gevonden. Gemeente, openbaarvervoer bedrijven en ondernemers zouden hun inspanningen om het niet noodzakelijke autover keer terug te dringen op elkaar af moeten stellen", betoogden zij. En met succesverhalen uit Haarlem, Katwijk en Alphen werd geprobeerd de Leider dorpse ondernemers te over tuigen. Secretaris van de LOV, R. Slik, toonde zich gematigd op timistisch over de kans van sla gen van de inspanningen. „Het aantal aanwezigen was teleur stellend, maar ik vertrouw erop dat we meer ondernemers warm kunnen maken voor dit initiatief. Nu staat er nog een grote groep uit onwetendheid over de problematiek onver schillig tegenover. Alleen als dat verandert, kunnen we iets bereiken. Dit rapport en deze bijeenkomst zijn een eerste aanzet daartoe", aldus Slik.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13