sringloop- )edrijf open n 1998 'Jongeren beschouwen seks als privédomein' De maatschappij kan niet zonder accu's' Je bent geen watje als je nee zegt tegen vuurwerk m dreaming... ^zintratuin IANDEL Rfl WANDEL Politie adopteert basisscholen fi t INDERDAG 18 DECEMBER 1997 e",e eerste vestiging van het .kringloopbedrijf voor Leiden VIK regio, in de voormalige Stadswerf op bedrijventerrein Waard, gaat vermoedelijk in het najaar van 1998 'Hgejen- De verbouwing van het pand, waar een reparatie- rkplaats en een winkel komen, begint in februari van tvolgend jaar. ENAAP RIETVELD IQ 3), i n dit de Ier K gemeenten in het gebied kea i de Gevulei (Gemeenschap- ensi ijke vuilverwerking Leiden lenti omgeving) denken dat acht ïfess ide 48 kilo grofvuil die men- per jaar aan de weg zetten, inivi chikt gemaakt kan worden ir hergebruik. Dat zou bete len dat er twee miljoen kilo al per jaar minder de ver draai ndingsoven in gaat. Het le- ersit t de Gevulei een besparing __K |430.000 gulden op. wei iet kringloopbedrijf zou vol- is prognoses in het eerste nog tot een verlies van luit Ier dan een half miljoen gul- iodf i leiden. De deelnemende lege neenten draaien op voor die liezen. Maar al na drie jaar pre i het bedrijf kostendekkend d o: aien. En als de provincie er k r de brug komt met de ge- drie ton subsidie zijn hergebruikers al eerder uit kosten. Volgens de Gevulei lijde men in de werkplaats en de 4ikel in de Stadswerf 41 men- een baan vinden. SU nap De medewerkers van het kringloopbedrijf gaan niet al leen fietsen en huishoudelijke apparaten repareren, kleren wassen en kopjes schoonmaken om ze vervolgens weer aan de man te brengen. Zij moeten ook de spullen die niet meer ge schikt zijn voor hergebruik zo demonteren dat' materialen als ijzer, rubber, kunststof en hout allemaal apart kunnen worden De Stadswerf is volgens voor lichter F. Delemarre van de Ge vulei uitermate geschikt voor vestiging van het bedrijf. In het pand zijn al werkplaatsen en is ook een ruimte die vrij eenvou dig als winkel is in te richten. „En het ligt weliswaar aan de rand van de stad, maar het is zowel met de auto als met de fiets voor Leidenaars en men sen uit de regio toch gemakke lijk te bereiken.'' Als het kring loopbedrijf goed loopt, komen er dependances in de regio, waar alleen spullen worden ver kocht. v>~-, ar - -- VOORSCHOTEN Leidseweg 518 Tel. 071-5322203 30to ar liefst 38 jongens- en 12 isjesteams doen maandag e aan het schoolbasketbal- rnooi voor brugklassers in Universitair Sportcentrum de Einsteinweg in Leiden, opkomst is dit jaar bijzonder "hen V°bg Jaar deden elf teams Onderzoekster Janita Ravesloot over jeugd en seksualiteit: LEIDEN/LEIDERDORP. CAROLINE VAN OVERBEEKE Overal, op televisie, in tijd schriften. in muziek, zelfs op straat - billboards met halfblote vrouwen -, worden jongeren ge confronteerd met seks. Jonge ren hebben ook meer keuzevrij heid dan vroeger als het om seksualiteit gaat, maar dat maakt het tegelijkertijd moeilij ker. Er wordt immers veel van hen verwacht: ze moeten reke ning houden met hun partner, veilig vrijen en vooral niet over grenzen heen gaan. Sommige jongeren vinden dit zoveel 'ge doe' dat ze wachten met het op doen van seksuele ervaring. Jongens en meisjes in de hogere milieus experimenteren nog het meest met s^eks en losse relaties: omdat ze langer doorstuderen, kunnen ze volwassenheid lan ger uitstellen Dat blijkt uit het proefschrift van Janita Ravesloot, 'Seksuali teit in de jeugdfase, ouders en jongeren aan het woord', waar op ze vandaag promoveert aan de Leidse universiteit. De Lei- derdorpse studeerde pedago giek en deed aan de Leide uni versiteit onderzoek naar de ma nier waarop jongeren seksuali teit beleven en naar de steun die zij daarbij van ouders krij gen. Ze ondervroeg ruim hon derd jongeren en hun ouders in de regio Leiden. „De jongeren zaten tijdens de eerste inter views »in de eindexamenklas - 16-18 jaar - en waren bij de laatste gesprekken 19-22 jaar oud.'' „Ondanks seksuele vrijheden verlopen seksuele carrières van jongeren niet altijd even mak kelijk. Jongeren vinden het moeilijk om hun eigen grenzen duidelijk te maken, om te zeg gen wat ze wel of niet prettig vinden en om veilig te vrijen. De eerste seksuele gemeen schap wordt niet altijd als posi tief beleefd, soms zelfs als bij zonder teleurstellend. Daar komt bij dat ouders zich terug houdend opstellen: ouders staan wel open voor een ge sprek maar toch wordt over dit onderwerp thuis niet echt ge praat. Ze zijn meer opvoeders op afstand.'' Maar dat laatste willen jonge ren ook zelf. „Ze beschouwen seks als privédomein waarmee ouders zich niet moeten be moeien. Ook met andere jonge ren praten ze hier liever niet over. Ze hebben het gevoel er alleen voor te staan." Ravesloot vond het opmerke lijk dat naar seksualiteitsbele ving van jongeren weinig on derzoek is gedaan. „Er is wel kwantitatief onderzoek naar de leeftijd waarop jongeren met seks beginnen bijvoorbeeld, maar naar de mening, de sub jectieve ervaring van jongeren, werd niet zozeer gevraagd. Ook over de rol van ouders is niks bekend. Ik ontdekte dat jonge ren best veel tobden, ondanks de toegenomen seksuele vrijhe den, maar daar niet over pra ten." De afgelopen decennia is er veel veranderd: tieners van de jaren vijftig hadden te maken met strenge fatsoensnormen en een grote sociale controle. Seks voor het huwelijk was verwer pelijk. Thuis werd dit onder werp niet of nauwelijks aange roerd. Degenen die wel begon nen met experimenteren, waren vooral jonge mannen uit lagere milieus en meisjes uit hogere klassen. De bevrijding van seksualiteit uit het keurslijf van de traditionele moraal gaf jon geren vanaf de jaren '60 meer mogelijkheden om eigen voor keuren te ontdekken en accep teren. Maar dit verloopt niet zonder problemen. Verschillen tussen de seksen, hoge en lage milieus en tussen gelovigen en niet-gelovigen, be staan nog steeds, aldus Rave sloot. „Lager opgeleide en gelo vige meisjes zien seks nog voor al als iets voor een vaste relatie. Ze hechten aan trouw. Ze zijn bang voor losbol door te gaan. Jongens hebben vaker seksueel losse contacten. Daar heb je weer die dubbele moraal: jon gens krijgen nog steeds meer vrijheden dan meisjes op dit vlak." De eerste kus wisselen jonge ren tegenwoordig uit op 12- a 13-jarige leeftijd, ze gaan met elkaar naar bed als ze een jaar of 17 of 18 zijn. „Hoger opgelei den experimenteren meer. Hun opleiding betekent een verlen ging van de jeugdfase: je kunt langer jong zijn en hebt meer tijd om dingen uit te proberen. "Vast" betekent voor hen: trouw zolang het duurt. Maar er is ook een groep uitstellers: jongeren die liever andere dingen doen. zoals uitgaan met vrienden. Zij, 10 procent van mijn onder zoeksgroep, denken: „Seks komt nog wel, het is zó ingewik keld." „Seksuele vaardigheden heb ben jongeren immers niet ge leerd. Dat krijgen ze niet van huis mee: er wordt niet over ge praat. Ouders steken uren in beroepskeuze, maar over de pil en condooms worden terloopse mededelingen gedaan. Jongens moeten bovendien nog te veel voldoen aan het achterhaalde beeld van de stoere versierder. Ouders zijn vandaag wel meer op de hoogte van het seksuele doen en laten van hun kinderen. „Ze willen het niet verbieden, maar hopen dat hun kinderen niet te snel of te veel experimenteren. Ze zijn bang dat dit schadelijk is. Datzelfde geldt voor pilgebruik. Over het algemeen praten moeders meer met hun ldnderen over dit on derwerp dan vaders: praten over seks is nog steeds een vrouwenzaak." „Ik hoop dat ouders zich meer gaan afvragen: heb ik mijn kind wel voldoende toegerust op dit gebied? Verder moet er meer onderzoek worden ge daan: in mijn groep waren ho moseksuelen en allochtone jon geren niet of nauwelijks verte genwoordigd. Het zou mooi zijn als dit een groot landelijk on derzoek zou worden. Drie droomhyacinten in diverse kleuren. Een mooi geurlijntje voor de kerst. De terrapot krijgt u er als cadeautje bij. Hyacinten in sierpot. Van 7.95 Voorlichting HALT op Aquino College asketbaltoernooi voor scholieren minder mee. Alle teams spelen twaalf minuten per wedstrijd. Het eerste duel begint om half negen. De finale is om half vijf. Een dag later zijn de oudste ba sisschoolleerlingen aan de beurt. Dit toernooi is op dezelf de plaats. Het begint om half negen en duurt tot ongeveer half twee. LEIDEN «SUZANNE BARBIER Vuurpijlen die onverwacht j,e kant op suizen, rotjes die al in je hand ontploffen en illegale mil joenenklappers die op 1 januari per ongeluk afgaan, het zijn al lemaal ongelukken met vuur werk die ieder jaar weer gebeu ren. Ongelukken die met een goede voorlichting misschien te voorkomen waren geweest. Veel jongeren willen bovendien nog wel eens vergeten dat de lonten alleen op oudejaarsdag zélf mo gen worden aangestoken. Alle andere dagen knallen is dus strafbaar. Om scholieren nog eens met de neus op de juiste feiten rond vuurwerk te druk ken, trekken de medewerkers van bureau HALT, de organisa tie die het hele jaar door min derjarige overtreders aanpakt, deze dagen met een preventie- les langs scholen. HALT-medewerkster Els Kooter en Dirk Elissen, agent van bureau Merenwijk, moch ten gisteren aan de tweede klas sen van het Aquino College aan de Eijmerspoelstraat uitleggen wat wel en wat niet is toege staan met vuurwerk. En daar hadden de scholieren wel oren naar. Want alleen, met vriendjes of met pa, iedereen vindt vuur werk eigenlijk wel heel stoer. Dat niet alle verhalen helden verhalen zijn, blijkt echter al gauw. Wat bijvoorbeeld bijna twee weken geleden is gebeurd in Leiderdorp, vindt de klas be hoorlijk schokkend. Je zal je hand maar kwijtraken, omdat je op eigen houtje wil experimen teren. Els Kooter haast zich om de scholieren duidelijk te maken dat het veel vaker voorkomt dat mensen ernstig gewond raken. Mensen die misschien geen he le hand, maar wel twee vingers moeten missen of gedeeltelijk doof worden bijvoorbeeld. Zij wijst erop dat jaarlijks zoveel onschuldige omstanders ge wond raken doordat feestvier ders niet opletten waar het spul terechtkomt. Volgens een van de havo-scholieren hoef je echt geen bommenmaker te zijn om gewond te raken. Het kruit van anderhalve strijker kan al heel wat schade aanrichten. En dat weet hij uit eigen ervaring. Over de vraag wat je dan ei genlijk wel met vuurwerk mag en wanneer hoeft de klas niet lang na te denken. Volgens het boekje komen één voor één de antwoorden: kopen mag alleen op de drie laatste dagen van het jaar en afsteken alleen op 31 de cember tussen tien uur 's och tends en twee uur 's nachts. „Maar wat als je dat nou niet doet meneer de agent, moet je dan naar de gevangenis?" Uit de mond van Dirk Elissen klinkt het resoluut: „Dan pak ik je in je kraag en wordt proces-verbaal opgemaakt. Als het je eerste overtreding is, heb je geluk, want dan mag je naar HALT en dan zien we je op 2 januari de straten schoonmaken Deze snelle aanpak is karak teristiek voor de werkwijze van bureau HALT in de rest van het jaar. Minderjarigen die voor het eerst in de fout gaan met dief stal of vandalisme worden door de politie bij deze organisatie afgeleverd. Na een gesprek met de ouders en een individuele ontmoeting gaat de overtreder voor een aantal uren aan het werk. De jongere die bij de He- ma iets heeft gepikt, gaat daar een week later aan de slag. „Dat is inderdaad confronterend", geeft Kooter toe. „Maar dat is juist onze kracht. Een kwartier tje met de beveiligingsman of de caissière maakt meer indruk dan een preek van een uur. Omdat de meeste pubers die hier met hun ouders binnenko men al veel spijt van hun ge drag .hebben, moeten ze de kans krijgen om het snel weer goed te maken. En dat doen we op deze manier heel effectief. Maar zo'n vijf procent zien we hier een tweede keer terug." Kooter vindt het heel belang rijk dat in reclamecampagnes en op scholen aandacht wordt besteed aan vuurwerk, omdat elk ongeluk dat is voorkomen, telt. Scholieren worden volgens haar van jongs af aan bestookt met waarschuwingen, maar als het erop aankomt, moeten ze toch hun hersens gebruiken en zich niet laten verleiden door 'stoerdoenerij'. Of. zoals één leerling het duidelijk verwoord de: „Je bent geen watje als je niet mee doet met je vrienden, nee zeggen is pas echt stoer." RUBRIEK VOOR ZAKELIJK NIEUWS. TELEFOON 071-535 64 36, FAX 071-532 19 21 'drijf Groenen bestaat vijftig jaar REGIO* MARUN KRAMP DENDORITH LIGTVOET ïlefoons, televisies, compu- video-apparatuur. De msen staan er zelden bij stil, 'ar geen enkel modern appa- functioneert zonder accu. ze maatschappij kan niet 'der." Accuspecialist R. oenen spreekt uit ervaring. Of nu gaat om een oude Rolls n! Vee of om een ziekenhuisin- is. Zijn bedrijf aan de Nieuwe ei« "kan de noodzakelijke accu eren. vp^ezoekers realiseren zich niet achter de eeuwenoude gevel groothandel/importeur ist met een omzet van circa miljoen gulden per jaar. Er volgens Groenen maar een k of tien bedrijven in Neder- 'd die zich geheel richten op erkoop van accu's. „De pief lesm accubedrijven zijn er in loop der jaren wat bij gaan pn: ze leveren banden of au- onderdelen bijvoorbeeld. Ik een van de weinige specia- en. Bedrijven of particulieren ct problemen komen vaak nzelf bij mij terecht." De meeste mensen staan •oir stil bij de functie van een cu, want ze vinden het een vuil en vies ding. Maar ze zijn belangrijk. We leveren bijvoor beeld accu's aan Energiebedrijf Rijnland, maar zorgen ook voor accu's voor de computerge stuurde apparatuur in zieken huizen. Als de stroom uitvalt, zorgen zij ervoor dat de medi sche apparatuur gewoon blijft functioneren." Groenen runt de zaak met zijn vrouw. Het echtpaar heeft één man in dienst. Dat terwijl het bedrijf, dat deze maand vijf tig jaar bestaat, vroeger twaalf man had rondlopen. Tot in de jaren zestig bezat Groenen een fabriekspandje aan de Lange- straat. Maar de grondstof voor accu's veranderde: het harde Accuspecialist R. Groenen: „De meeste mensen vin den een accu een vuil en vies ding." FOTO HENK BOUWMAN rubber moest het veld ruimen voor kunststof die Groenen niet kon fabriceren. „Moderne ac cu's worden in serie gemaakt met duizenden tegelijk. Daar was in Nederland geen afzet voor." Sindsdien legt het bedrijf zich toe op verkoop en repara tie. Groenen maakt nu alleen nog maar bijzondere accu's in de werkplaats achter in zijn zaak. Zo kan het bedrijf de eigenaar van een oude Rolls Royce of een Jaguar gelukkig maken. „Originele accu's Van oldtimers zijn vaak niet meer te krijgen. Maar de eigenaar heeft er geen zin in om die fraaie motorkap open te maken en een moderne accu te tonen. Dus komt hij bij ons terecht." „Soms vragen mensen zich af waar wij van leven, er staan hier zelden bedrijfswagens voor de deur", zegt Groenen met een grijns op zijn gezicht. „De meeste accu's worden namelijk geïmporteerd en direct bij de klant afgeleverd. In de loop der jaren heb ik bijna alle bedrijfjes hier in de omgeving het loodje zien leggen. Maar ik ben geble ven en ik verwacht dat mijn zoons het bedrijf overnemen. Hoe lang dat nog zal duren? De 68-jarige eigenaar haalt zijn schouders op. „Ik heb geen zin om er mee op te houden. Ik heb vier zoons, allen met een tech nische achtergrond. Ze kunnen me opvolgen. Maar ja, het is moeilijk om de leiding uit han den te geven." De politie Hollands Midden gaat basisscholen adopteren. Elke school in de regio krijgt een eigen contactpersoon bij de politie. Deze agent geeft leerlin gen uit groep zeven en acht voorlichting over onder andere winkeldiefstal, pesten, drugs en vandalisme. Voor het einde van dit schooljaar moet in elke ge meente ten minste één school meedoen aan het project, dat de naam 'Doe effe normaal' draagt. Hollands Midden wil met dit project in contact komen met scholieren onder de twaalf jaar, meldt W. Koenen van de jeugd- en zedenpolitie. „We gaan in de klas niet gericht op zoek naar jeugdige crimineeltjes, maar we willen kinderen vertrouwd ma ken met de politie, en ze door goede voorlichting op het rech te pad houden." Het is de be doeling dat met name wijk agenten worden ingezet op de basisscholen. Zij hebben hier voor een opleiding gevolgd en zullen de kinderen twee jaar lang één keer per twee maan den les geven. Cijfers over crimineel gedrag van kinderen in deze leeftijds categorie heeft Koenen niet. „Wel is duidelijk dat volwassen criminelen vaakt al voor hun twaalfde voor het eerst in aan raking kwamen met politie. Dat we niet meer gegevens hebben, geeft eigenlijk het probleem goed weer. Wij hebben namelijk jarenlang niet op deze groep ge let. En dat is zonde, want leer lingen in groep zeven en acht van het basisonderwijs zijn het meest beïnvloedbaar. De groe pen daaronder zijn te jong voor voorlichting over bijvoorbeeld drugs en gokverslaving en op de middelbare school spelen al een hoop problemen." Bang voor een overdaad aan maatschappelijke voorlichting in het basisonderwijs is Koenen niet. „Als de GGD bijvoorbeeld al een project over drugs heeft gedraaid, gaan wij dat op die school niet nog een keer over doen. Dan concentreren wij ons op andere problemen. Daarbij is het de bedoeling dat wij deze instantie en bureau HALT be trekken bij het project." Hollands Midden heeft het af gelopen jaar 'proefgedraaid' in Boskoop en Bodegraven. Bin nen een maand hoopt Koenen ook te beginnen op scholen in de Leidse en Alphense regio en in de Duin- en Bollenstreek. Crisis in de keuken 1 met kerst? 7 A Niet nodig! Maximiliaan Winkelhuis, schrijver van "Flaters Foefjes in de keuken geeft u culinaire oplossingen. Zondag 21 december, 14.00 uur tot 16.00 uur Begane grond, breestraat 93 Kooyker Ginsberg I Leiden

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11