Aandacht voor oplossing waterprobleemDe Zilk' Kerk Samenleving 'Hervormde kerk heeft genoeg aan één predikantsopleiding' Jochemsen aan de vu op de Lindeboomleerstoel Het heidense kerstfeest Schrijvende lezers DONDERDAG 18 DECEMBER 1997 )i> redactie dick van der plas.( Bezinningsviering in Oegstgeest oegstgeest Even stilstaan bij je leven en je geweten, nadenken over datgene wat geweest is en wat komen gaat. Dat kan bij pas tor Van Aarle in de Willibrordkerk in Oegstgeest. Hij gaat van avond voor in een bezinningsviering waarin het licht wordt uit gedeeld aan iedereen die 'hoopvol de toekomst tegemoet wil treden'. De viering begint om 19.00 uur. Op oudejaarsdag is er een avondgebed in de Willibrordkerk waarin Gods zegen over het nieuwe jaar wordt gevraagd. Na afloop zijn er wijn en olie bollen in de kerk. Kerststallen uit de huiskamer heilig landstichting De traditionele kerstkribbenexpositie van het Bijbels Openluchtmuseum is dit jaar gewijd aan de kerststal. De sfeervolle en originele kerststallen uit de hele wereld zijn nog tot 6 januari 1998 te zien. Behalve de stallen die gemaakt zijn van onder meer bananenblad, porselein en pompoen, bevat de tentoonstelling een woonkamer uit de jaren vijftig, geheel in kerstsfeer gehuld. Daarnaast kunnen kinderen in een aparte ruimte hun eigen kerststal inrichten terwijl ouders inkopen doen in een uitgebreide kerstwinkel. Het Bijbels Openluchtmuseum aan de Profetenlaan 2 in Heilig Landstichting is elke dag open van 10.00 tot 17.00 uur. Lezing over de sabbat voorschoten Onder de titel 'De sabbat, wat dacht je wat?' houdt Henk van Pagee vanavond een lezing voor de Evangeli sche Groep Voorschoten. Christenen van verschillende kerken zijn welkom in het Cultureel Centrum in Voorschoten om 20.00 uur. Cubanen vrij met kerst vaticaan De Cubaanse leider Fidel Castro komt tegemoet aan een verzoek van paus Johannes Paulus II om de bewoners van het eiland met de kerst een vrije dag te geven. De paus brengt van 21 tot 25 januari van het volgend jaar een bezoek aan Cuba. De geste van Castro moet worden gezien als een gebaar van goede wil. Het communistische regime op Cuba schrapte in 1969 Kerstmis als een officiële vrije dag. leidschendam anp De Samen op Weg-kerken staan voor de pijnlijke beslissing om het aantal predikantsopleidin gen te verminderen. Volgens een visitatiecommissie die de kwaliteit van de studies theolo gie heeft onderzocht, kan de Hervormde Kerk volstaan met één kerkelijke opleiding, op twee locaties. Nu zijn er nog vierpredikantsopleidingen. Volgens de commissie 'ingrij pende en pijnlijke beslissingen' over de toekomst van haar ambtsopleiding. Ds. J. Rooden- berg, coördinator van het Her vormd Theologisch Weten schappelijk Instituut (HTWI), erkent dit. Het HTWI, koepelor ganisatie van de vier opleidin gen, hanteert dezelfde argu menten, maar stuit volgens hem op gevoeligheden. „Ieder een is het met ons eens, maar de plannen zijn tot dusver niet uitvoerbaar gebleken. HTWI stelde een jaar geleden voor de hervormde predikants opleiding in Amsterdam te slui ten. De hervormde synode nam dat voorstel niet over. maar ad viseerde de haalbaarheid van een oecumenische opleiding in Amsterdam te onderzoeken. Daarin zouden hervormden, ge reformeerden, lutheranen en doopsgezinden samenwerken. Voor 1 april 1998 moet er een plan op tafel liggen. Roodenberg wijst erop dat al in Samen op Weg-verband naar een oplossing wordt gezocht om het aantal opleidingen te re duceren. In het oosten wordt samenwerking tussen Gronin gen, Utrecht en Kampen onder zocht, in het westen die tussen de twee universiteiten in Am sterdam. „Uiteindelijk moeten de SoW-kerken op iets van drie uitkomen." Het aantal studenten aan de vier openbare faculteiten met een hervormde predikantsop leiding (Amsterdam, Gronin gen, Leiden en Utrecht) is tus sen 1991 en 1996 slechts met één gedaald tot 865. Het aantal kerkelijke examens blijft de laatste jaren redelijk stabiel op ongeveer 80. Het feit dat er bijna geen ker kelijke hoogleraren te vinden zijn, is zorgelijk, zegt Rooden berg. Het is daarom noodzake lijk een fors deel van de midde len hiervoor aan te wenden. „Het gaat ons er niet om zoveel mogelijk winkeltjes in stand te houden, maar om de kwaliteit van de opleiding te handha- Gereformeerde Kerken. Van 1992 tot 1994 maakte hij deel uit van de basisprogramma commissie van de RPF. Dr. ir. H. Jochemsen (47) is be noemd tot bijzonder hoogleraar op de Lindeboomleerstoel voor medische ethiek aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Dit heeft het dr.GA. Lindeboom In stituut te Ede, dat de leerstoel heeft ingesteld. bekendge maakt. Jochemsen is sinds 1987 di recteur van dit centrum voor medische ethiek. Na zijn studie in Wageningen en promotie in Leiden was hij van 1980 tot 1986 voor de christelijke stu dentenorganisatie IFES werk zaam in Paraguay, waar hij te vens docent aan de universiteit van Asuncion was. Hij is lid van de Christelijke De instelling van deze 'pro li- fe'-leerstoel in 1992 leidde tot heftige discussies binnen de VU. Ondanks bezwaren van de universiteitsraad, de faculteits raad van de medische faculteit en het bestuur van het VU-zie- kenhuis stemde de Vereniging voor Christelijk Onderwijs, het hoogste bestuursorgaan van de VU. in met de leerstoel. Eerste hoogleraar op de Lin deboomleerstoel werd dr. J. Douma, op dat moment hoog leraar aan de Theologische Uni versiteit van de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt te Kampen. Er zijn theologen die met dédain praten over de mensen die alleen met kerst naar de kerk komen. Die zich afzetten tegen de sfeer van commercie waarin het feest rond de geboorte van Christus verzeild is geraakt. En die vinden dat de kerst in weinig meer verschilt van de heidense lichtfeesten die van oudsher in deze tijd van het jaar werden gehouden. Hoe denken godgeleerden uit deze regio over de huidige betekenis van kerst, welke boodschap brengen zij vanaf de kansel en hoe brengen zij zelf de feestdagen door? Het kerstverhaal is een grijsgedraaide grammofoonplaat vol krassen. Het is de kunst om die ene kras op het spoor te komen die be wijst dat we er toch nog niet mee klaar zijn. Eigenlijk is het een doodgewoon ver haal. Over vrouwen die aan het mutsen zijn over hun zwangerschap. Maar juist het feit dat God kennelijk zo gewoon wil zijn, vind ik zo verrassend. Die herkenbaar heid, over een meisje dat bang is om te bevallen. Jezus betekent in het Hebreeuws niets meer dan 'help'. 'God, help', zegt dat meisje tijdens haar bevalling. En God komt. Ik vind het leuk om men sen die je anders nooit ziet weer eens in de kerk tegen te komen. Het is een uitdaging om voor een volle zaal te preken. Het verhaal een keer niet aan 'professionele' gelo vigen vertellen maar voor een fris gehoor waarvoor het kerstverhaal toch min of meer nieuw is. Helaas kan ik die mensen nier vasthouden, opdat ze vaker naar de kerk komen. Maar mijn idealisme blijft. Ik blijf hopen dat mijn kerstpreek naar meer smaakt. Dat mensen den ken. er gebeurt iets met mij. Diep in hun hart moeten ook zij toch de behoefte heb ben om zich te voegen naar dat verhaal, anders zouden ze niet naar de kerk komen. Maar het zwaan- kl^ef-aan-effect is slecht te realiseren, mensen vinden het moeilijk om die kerkgang een plaats in hun leven te geven. Al dat commerciële gedoe rond kerst heeft de kerk eigenlijk over zichzelf afgeroepen. Het kerst- Dommee Evert-Jan de Wijer viert kerst met zijn familie, zittend als een patriarch aan de maaltijd en napratend over zijn preek als een acteur in de kleedkamer na zijn optreden. De Wijer (1964) is bijna twee jaar predikant van de hervormde gemeente in Zoetervvoude. Als kind wilde hij graag acteur worden en nog steeds verwart hij dit beroep 'graag met het bestaan als dominee. feest loopt namelijk syn chroon met die oude hei dense lichtfeesten en zo werk je het misverstand in de hand. Ik vind het niet zo erg dat mensen uit een gevoel van 'lekker samen zijn' naar de kerk komen, maar ik zet ze dan toch wel even op het verkeerde been. Het gaat namelijk om iets anders. Zodat ze na de kal koen en de kerstnacht dienst toch over iets anders praten dan hun tweede hy potheek. Namelijk over God en hoe verwonderlijk het is dat hij met de men sen wil verkeren. Maar ik ben heiden genoeg om kerst ook gezellig te vinden. Met kerst ben ik lekker in consequent. Wij zijn im mers van nature heidenen maar laten ons graag sto ren door de God van Israël. En die is niet gezellig en niet leuk. Voor mij is kerstvieren de kerstnachtdienst waarin ik voorga. Maar ik zit ook lekker onder de kerstboom. Mensen vieren vaak te wei nig feest in hun leven. Kerst vinden ze kitsch, het is niet nodig om te trou wen en je verjaardag sla je ook maar over. Maar het is belangrijk om bepaalde dagen te markeren, anders zijn alle dagen grijs en grauw. Kerst mag dus ook best ge vierd worden. Ik ga lekker eten en dan naar de kerk. Daarna ga ik met mijn ouders, vrienden en her gezin nog heel lang napraten. Als een patriarch zit ik aan het hoofd van de tafel en leid ik het gesprek. Als de nazit na een optreden van een acteur. ARCHIEFFOTO HIELCO KUIPERS Behoudende gereformeerdL willen orthod hoogleraar m Den Heyer rijswijk anp Behoudende gereforme willen aan de Theolo] Universiteit van de Q meerde Kerken te Ka een bijzonder hoogleraa stellen die de studente belgetrouw onderwijs De hoogleraar moet genwicht bieden tege 'vrijzinnige' opvatting en prof. dr. C. den Heyer. Het Confessioneel Q meerd Beraad (CGB), houdende vleugel in dii i£N genootschap, gaat de ling van een bijzonder h raarschap onderzoeken secretaris ds. A. Rienst ijk' gisteren dat studentt Kampen 'ook confess id theologen moeten kunn luisteren'. De univi ch geeft nu 'puur vrijzinn >r derwijs'. Ook bekijkt het CGB al bijzonder hoogleraai nd aan de Vrije Universt t Amsterdam tot de me iT heden behoort. De wei let de behoudende gerefoi is den is een rechtstreeks van het recente besluit ei gereformeerde svnodf geen maatregelen tege nei Heyer te nemen. Een groep van 92 pre ten van het CGB had o; aie slag van de Kamper h r raar Nieuwe Testamei ag< vraagd omdat zijn boel verzoening in strijd zo met de bijbel en belijde ine schriften. jike BER0EPINGSV 33 NEDERLANDSE HERVORI KERK Bedankt: voor Moerkapei G.S.A. de Knegtte Barne GEREFORMEERDE KERKE Beroepen: te Aalten (bei time): drs. W.A. Andelas drs. M.A. Andela-Hofste Renkum en Heelsum (be parttime) GEREF. KERKEN VRIJGEI Beroepbaarstelling: drs er te Zwolle, tel: 038-42 (alleen 's avonds bereikt GEREFORMEERDEGEMEi Beroepen: te Berkenwoo van Aalst te Ridderkerks dam: P. Mulder te Capell den I Jssel-Middelwaterir Leidsch Dasblad ANN01897 Zaterdag 18 December Advertentiën Gezocht door eene Spoorstudente, in de nabijheid der Aca demie: gelegenheid om bij eene beschaafde familie Koffie te drinken èn, zoo noodig, te eten en te overnachten. Brieven met duidelijke opgave der condities Bureel van dit Blad No. 9813. Kerstboomen en Hulstentakken! Zaterdag op de Bloem- markt uitgepakt met een collectie Kerstboomen. Spoedige be stelling is zeer gewenscht. Aanbevelend: G. v.d. Lee, Bloemist, Haarlemmertrekvaart 21. Te veel Gouda-Kaas vooraad, van af 25 Cents per pond en Komijnekaas van af 15 Cents per pond. Verkrijgbaar bij J. van Hees, Lange Diefsteeg 18. Brusselsch Loof, 12 Cts. per half Kilo, alsmede fijne Sla, groote Kastanjes en alle soorten Groenten en Fruit. Aanbeve lend, C. van der Zeeuw, Varkenmarkt 15. Brood-, Beschuit-, Koek- en Banketfabriek Ceres", Zijd gracht 28, Telephoonnummer 176. Steeds bij bestelling ver krijgbaar: Saucijsjes, Appelbollen, Kerstkransen, Parijsche Roomsoezen, Gebakjes, Taarten, Moscovisch, Leidse Bolus sen, etc. Verhuisd naar Hoogewoerd 35, schuin tegenover de Water- steeg: P. Van Es Lzn., Aanlegger van Gas-, Water-, Stoom- en Bierleiding, Spreekbuizen, Electrische Schellen, enz. Gasgloei- licht-lndustrie. ANNO 1972 maandag 18 december SCHIPHOL De KLM heeft zaterdag de eerste van de zes be stelde DC-10 vliegtuigen op Schiphol kunnen verwelkomen. Dit nieuwe toestel, dat deels dient ter vervanging van een aantal DC-8 machines produceert aanzienlijk minder geluidsoverlast. De drie motoren (twee aan de vleugels, de derde boven de staart) zijn zo goed als rookloos, gemakkelijk in het onderhoud en gebruiken relatief weinig brandstof. Maximum kruissnelheid 980 km per uur. Het kan bijna 300 passagiers vervoeren. Mor gen maakt het zijn eerste vlucht naar New York. WASSENAAR Het raadsel van de doorgesneden autobanden is opgelost. Vorig weekeinde werden bijna 50 banden van ge parkeerde auto's aan flarden gereten met een scherp mes, ogenschijnlijk zonder motief. Na een tip van een bewoner heeft de politie drie Wassenaarse scholieren aangehouden, die de vernieling bekenden. Hun motief was even simpel als ingeni eus, om het nieuwe jaar op luisterrijke wijze in te halen waren zij van plan met oudjaar een gigantische partij banden te ver branden. Zij hadden er reeds 190 bij diverse garages wegge haald, maar vonden dat nog niet genoeg. Onkundig van het feit, dat de politie de bergplaats van hun banden aan de Haven had opgespoord en ontruimd, gingen zij aan de slag met een mes in de zekerheid de kapotgesneden banden later bij de ga rages te zullen terugvinden. De drie jongens zijn 12, 14 en 15 jaar. C O L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) kantoor telefax Rooseveltstraat 82 071-5356356 Advertenties: Postadres Postbus 54, Familieberichten: 2300 AB Leiden In het Leidsch Dagblad van 10 december jl. geeft de heer Jan Heijkoop, gedeputeerde van de provincie Zuid-Holland, aan dat hij zich niet kan vinden in uitla tingen die ik zou hebben ge daan naar aanleiding van het waterprobleem dat een aantal kwekers in De Zilk ondervindt. Hij ziet graag dat goede infor matie wordt weegegeven en wil graag de wateroverlast beheer sen. Ik ben van mening dat Heijkoop in zijn ingezonden brief geen goede informatie weergeeft. Vooropgesteld moet worden dat de heer Heijkoop reageert op een artikel in deze krant, waarin de vergadering van het Samen werkingsorgaan Duin- en Bol lenstreek (SDB) van 26 novem ber jl. werd beschreven. Na mens de gemeente Noordwij- kerhout was ik woordvoerder, ik beweerde dus niets in het Leidsch Dagblad, maar daarin werd iets over mijn bijdrage aan die vergadering beweerd. Zoals inmiddels bekend heeft de (grootst mogelijke meerder heid van de) raad van de ge meente Noordwijkerhout een motie aangenomen. Daarin be sluit zij ondermeer 'met verbijs tering vast te stellen dat vele in stanties al meer dan een jaar bekend zijn met de waterover- lastproblemen bij kwekers uit de omgeving rond De Zilk, met als gevolg een miljoenenschadQ voor de betrokken kwekers, maar dat tot nu toe niets, al thans nauwelijks iets concreets, is ondernomen om een herha ling in het inmiddels begonnen seizoen 1997/1998 te voorko men' (concept notulen openba re vergadering). De gemeente raad van Noordwijkerhout acht het vinden van een oplossing van deze problematiek zo be- Wateroverlast kan voor bollenkwekers tot miljoenenschade leiden. ARCHIEFFOTO DICK HOCEWONINC langrijk, dat is besloten de mo tie ook aan het SDB vo'or te leg gen, met algemene stemmen heeft ook het SDB deze motie omarmd. Het gaat dus inmid- dels niet meer om de mening van een individueel raadslid; overigens sta ik nog steeds vol ledig achter de motie. Vermel denswaard is dat dit politieke besluit ook aan het provinciebe stuur is gezonden. Zoals bij de heer Heijkoop be kend mag worden veronder steld, is gebruikelijk dat de in diener van een motie deze toe licht. Alle SDB-leden beschik ken over een exemplaar. Inder daad heb ik in de SDB-vergade- ring aangegeven dat niets tot nauwelijks iets concreets is on dernomen, niets meer en niets minder dan het verlangde van de motie. Zeker op het moment van aannemen van de motie moest worden vastgesteld dat weliswaar de problemen door de betrokken instanties werden onderkend, maar dat een spoe dige (nood)oplossing voor de kwekers uitbleef! Van harte ben ik het met Heij koop eens dat de bollenkwekers belang hebben bij goede infor matie. Ik zie dan ook graag de formele reactie van het provin ciebestuur op de motie tege moet. Maar vanzelfsprekend ben ik gaarne bereid om door de gedeputeerde te worden ge- informeerd over de concrete, gecoördineerde acties, die in middels zijn ondernomen. Ook indien de motie op onjuiste fei ten berust, dan verneem ik dat graag. Niet deze krant, maar de gemeenteraad van Noordwij kerhout en/of de SDB-vergade ring lijkt me daarvoor de juiste plaats! Natuurlijk worden de bewerin gen hierover in deze krant dan weer met aandacht gelezen. Ron Nulkes, raadslid gemeente Noordwij kerhout, als zodanig lid Samenwerkings orgaan Duin- en Bollenstreek. abonneeservice Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen7 Bel voor nabezorgmg: Ma. t/m/vr 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12 00 uur 071 -5128 030 directie B.M. Essenberg, J. Kiel (adiunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, van Brussel (adiunct) redactie J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J Preenen chef red Groot Leiden A.J B.M Brandenburg, chef eindred. regio F Blok, chef eindredactie algemeen W F Wegman, chef red Duin en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie T Brouwer de Koning chef Rijn- en Veenstreek Redactie Hoofdredactie advertenties Maandag t/m vrijdag van 8 30 tct «ai Maandag t/m vrijdag van 8 30t~ ar 9 lisje ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vb het automatisch afschrijven geld, ontvangen 1,- korting per be'j VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OPCASSi Voor mensen die moeilijk lezen,! hebben of blind zijn (of een arden heli Leidsch Dagblad'c Auteursrechten voorbehoui Dagbladuitgever,) Dams K N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. uitgezonderde lief Academisch Ziekenhuis: zaterdag 13 00 t/m dinsdag 13 00 en vanaf woen 13.00 t/m vrijdag 13 00 u Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord. geen ongevallendienst. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel 071-5178178) dagelijks 14 30-15 15 u en 19 00-19 45 u. Verloskunde en Gynaecologie naast de gewone bezoektijden, voi bovendien van 10 30-11 15en van 19 45-21 OOu Special Care Unit 10.30-11 OOu 15 00-15 30en 19.00-19 30 u Kinderafdeling 10 30-12 OOen 14 00-19.00 u (ouders de gehele dag), m Vee IS. 2 RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel 071-5454545dagelijks 14 00-15.00 u en 18 30-19.30 u klassele daarnaast ook 11.15-12 OOu. Verloskunde en Gynaecologie 14 30-15 30 u en 18 30-19 30 u. (voorpi leze 21 OOu Kinderafdeling 14 30-19 00 u. (voor ouders de gehele dag) Afdeling Hartbewaking (CCU) en intensive care (IC) 14 00-14 30 e RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131) bezoek is bijna de gehele dag welkom, behalve tussen 14^0-u Geopend van maandag 7 00 tot vrijdag 19.00 u e' 1 k; tacl

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10