Pieterburen wildodingsprotocol' Zeearenden komen steeds dichterbij Ledenwinst voor natuurclubs en milieuorganisaties Natuur Milieu WOENSDAG 17 DECEMBER 1997 Conferentie over stranding walvissen PIETERBUREN ANP De Zeehondencrèche Pieterburen houdt begin volgend jaar een internationale conferentie over het stranden van wal vissen op de Noordzeekust. Belangrijkste agendapunt is het opstellen van red- dings- en dodingsprotocollen voor de zeezoogdieren. Dat heeft directeur Lenie 't Hart van de zeehondencrèche meege deeld. Levende walvissen die niet meer te red den zijn, moeten volgens 't Hart zo spoe dig mogelijk uit hun lijden worden ver lost. Dolfijnen en kleinere walvissoorten kunnen met een groot kaliber geweer worden afgeschoten. Bij grote zeezoog dieren. zoals de potvis, komt antitankge- schut van pas. Voornaamste spreker op de conferentie is de dierenarts Rhys Nolan, die veel er varing heeft opgedaan bij massale wal visstrandingen in Nieu w-Zeeland. Een samenwerkingsverband van overheid, universiteit en natuurbeschermers heeft daar protocollen ontwikkeld, die volgens 't Hart ook in Noordwest-Europa toepas baar zijn. Nog levensvatbare walvissen kunnen met een soort van opblaasbaar matras worden vlotgetrokken. De conferentie in Pieterburen moet ie dereen bijeenbrengen die betrokken is bij de problematiek rond gestrande zee- zoogdieren: overheden, politie, brand weer, dierenbescherming, dolfinarium Harderwijk en het leger wegens de beno digde wapens voor het afschieten. Ook Denemarken, Duitsland, Groot-Brittan- nië en België kunnen een uitnodiging te gemoet zien. De conferentie moet in de eerste helft van 1998 plaatshebben, zodat iedereen goed is voorbereid op strandingen tij dens de volgende najaarstrek. Tussen 28 november en 4 december strandden in totaal 25 potvissen op de Noordzeekust: één bij Wassenaar, vier op Ameland en achttien op het Deense eiland Römö. Twee dieren die op een zandbank bij het Duitse eland Sylt vast liepen, kwamen bij hoogwater weer vrij. ".US?! De 'viegendedeur'. Spanwijdte circa 2,5 meter, opgerukt tot en kele honderden kilome ters van ons land. Grauwe ganzen staan hoog op het menu van in Nederland pleiste rende zeearenden. FO- TOS MARTIJ N DE JONGE FLEVOLAND* GPD Doen ze het of doen ze het niet? De zeearend blijft de gemoede ren van vogelend Nederland be zighouden. Komt de 'vliegende deur' spontaan tot broeden in ons land, of moet deze grote roofvogel toch een handje wor den geholpen? De plannen voor het ruggensteuntje, door in ge vangenschap gefokte vogels los te laten in geschikte leefgebie den, zijn naar de achtergrond geraakt. Niet alleen als gevolg van de kritiek die de plannen makers, met name het Wereld Natuurfonds (WNF), oogstten. De zeearenden zelf zorgen ook voor discussie. Het aantal broedparen in Noordwest-Eu ropa neemt jaar na jaar toe. De ontwikkelingen gaan sneller dan venvacht. Hoe moet dat verder? Afgelopen voorjaar waren er broedgevallen pogingen bij Hamburg en Bremerhaven. Nog maar een paar honderd kilome ter van de Nederlandse grens venvijderd. Het aantal in Ne derland overwinterende zee arenden lijkt eveneens toe te nemen. Volgens recente schat tingen zouden er momenteel tien tot vijftien jonge zeearen den in Nederland verblijven. Meer dan in de topwinter 1995/1996. Ze zijn onder andere waargenomen langs de Noord- Hollandse kust, op Texel, Ter schelling en Vlieland, in de Wie- ringermeer, in Flevoland en in Zeeland. Optimisten denken nu dat al binnen een jaar of vijf het eerste Nederlandse broedgeval een feit kan zijn. Zeearenden profiteren van de volledige be scherming die ze tegenwoordig genieten. Daarnaast is de jacht op allerlei soorten waterwild sterk verminderd, hetgeen hun voedselsituatie heeft verbeterd. In Nederland zou de zeearend een rol kunnen gaan spelen bij het langs natuurlijke weg regu leren van broedpopulaties grau we ganzen. Minder lood in drinkwater De Europese milieuraad heeft de drinkwaternormen aangescherpt. Zo mag er over vijftien jaar maar 10 microgram lood in een liter drinkwater zitten, tegen nu 50 microgram. De norm is opgesteld aan de hand van richtsnoeren van de We reldgezondheidsorganisatie (WHO). Om aan deze norm te kun nen voldoen dienen drink waterdistributiebedrijven loden leidingen te vervan gen (saneren). In Neder land gebeurt dat al. Volgens de planning is de operatie in 2005 voltooid. Gelet op de gezondheidsrisico's van lood in drinkwater dringt milieuminister De Boer er op aan de operatie verder te versnellen. In veel oudere woningen zijn binnenshuis ook nog loden drinkwaterleidingen aanwezig, die vervangen moeten worden. Het is dë verantwoordelijkheid van de eigenaren. In huurwo ningen moeten de verhuur ders vóór 2005 de loden pij pen vervangen hebben. Krachtens de nieuwe nor men mag een liter drinkwa ter hooguit 0,5 microgram bestrijdingsmiddelen be vatten. Deze norm geldt te vens voor afbraakproduk- ten van landbouwgif, die soms net zo schadelijk zijn als het oorspronkelijke gif. Probleem voor drinkwater bedrijven is dat sommige bestrijdingsmiddelen niet of heel moeilijk te vinden zijn in het oppervlakte- of grondwater waarvan 'ge meentepils' wordt gemaakt. De drinkwatervoorziening in Nederland staat op een zodanig hoog niveau dat distributiebedrijven zonder veel problemen aan de aan-, gescherpte Europese nor men kunnen voldoen. De nieuwe Europese drinkwa ternormen moeten binnen twee jaar na inwerkingtre ding in nationale regelge ving worden omgezet. Het aantal leden en donateurs van natuur- en milieuorganisa ties in ons land is dit jaar geste gen tot bijna 3,5 miljoen. Dat is de helft meer dan in 1991. Dit blijkt uit de jaarlijkse telling van hetVara-radioprogramma Vroege Vogels. Na een daling vorig jaar zagen de meeste organisaties hun aanhang dit jaar groeien. Van de vijf grootste raakte alleen de Dierenbescherming 9.000 leden kwijt. Mogelijk zijn deze men sen overgestapt naar de nieuwe organisatie Varkens in Nood, ontstaan uit een initiatief van de schrijvers J.J. Voskuil en Koos van Zomeren. Ruim 12.000 mensen hebben zich in enkele maanden tijd bij deze club aan gesloten. De Dierenbescherming gaat bo vendien gebukt onder een rich tingenstrijd. Afgelopen week einde stapten drie bestuursle den op. Ze wilden dat de orga nisatie meer zou doen dan zich bekommeren om het welzijn van honden en katten. Afgelo pen jaar zijn er bijvoorbeeld an- ti-jachtcampagnes en campag nes tegen de bio-industrie ge houden. Voor een meerderheid van de 133 afdelingen hoeft dat niet. Een commissie van goede diensten, onder leiding van ex- minister en thans europarle- menteriër H. Maij-Weggen moet de crisis oplossen. De grootste natuurorganisatie in Nederland blijft Natuurmo numenten met 870.000 le den/donateurs, een winst van 35.000. Het Wereld Natuur Fonds kreeg er duizend nieuwe leden bij en heeft er nu 708.000. Greenpeace zit najaren van te ruggang weer in de lift. De aan hang van deze organisatie groeide met 25.000 tot ruim 610.000. In 1991 was Greenpea ce met 830.000 aanhangers nog veruit de grootste. Ook de Nederlandse tak van In ternational Fund For Animal Welfare deed het goed. Mede dankzij prijzenfestivals haalde deze instelling 26.000 nieuwe donateurs binnen en bezet nu met ruim 219.000 aanhangers de vierde plaats. De Dierenbe scherming is ondanks ledenver lies nog altijd vijfde met ruim 187.000 leden. OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal:3. Alarmnummer? (7); 6. In de huishouding geeft ze weinig steun (6); 8. Hierin gaat de benzine van een gevechtswa gen (4); 11. Wat riskeren door erin te rijden (5); 13. Vogel die z'n eigen naam roept (5); 14. Heeft uitgesproken zot plaats (6). Verticaal:1Was hieraan in het stadion (4); 2. Het is de bedoe ling dat de wind aanwakkert (5); 4. Merken dat bomen hoorbaar zijn (4); 5. Echtgenoot die wat laat zien? (7); 7. Minder soepel vaartuig (6); 9. Hierna volgt 19 (4); 10. Dier van een vogel zon der gebak (3): 12. Maak er een goede eigenschap van! (4). KRUISWOORDRAADSEL NOU MOV INAA& &VAJ /AT p C>/T /£T /-/^Lf- MAAL MIJN NC//S N/VT VA-/S-A-<AO-/V'£> &-A /-AC £.-£•*?- /<-£-& V-O-O/S A/-V-/N-Z N-O-NT-V-N V-N A-AB-N-A <$-A I-N" N-V-M U-00-&/.-V-ZV-N 1/-/-T. TOMPOES Tom Poes en het Kukel De burgemeester toog onmiddellijk aan het werk. Na diepgaande bespre kingen met vooraanstaande figuren van de politie en de wetenschap be legde hij een persconfereïitie.„De toestand is ernstig", zo verklaarde hij van achter de groene tafel. „Welis waar heeft de overheid de zaak vast in de hand en dreigt er geen onmid dellijk gevaar. Maar er moet rekening mee gehouden worden, dat men de stad zal ontbinden." „Waarom gaat men dat doen?" vroeg de journalist Argus, ontdaan dofch ijverig schrij vend. „Omdat men bevreesd is, dat het kukel daalt door de welvaart", verklaarde de spreker. „Een dalend kukel is een rotte appel in de mand. Het steekt de hele bevolking aan, zegt de Droon." „En wie is de Droon? hield de nieuwsjager aan. „Nu nam professor Prlwytzokofsky het woord. „Praw! Der waanzin!" riep hij wal gend uit. „Het is alles gans onweten schappelijk! Der Kukel en der Droon stijgen mij naar der boordenknopfi" „Juist!" riep de commissaris driftig. „Maar we laten het er niet bij zitten! De politie volgt bereids een spoor! Heden nog zullen er strenge maatre gelen genomen worden tegen deze onderwereldfiguren. Ze zijn jaloers op onze welvaart, maar we zullen ze leren! Terug in de modder, waar ze horen!" De krantenman had genoeg gehoord. Verbleekt snelde hij het ge bouw uit, terwijl hij prevelde: „De Droon zal Rommeldam ontbinden. Einde van welvaartsstad. Dat wordt een vet kopje. Het laatste dat ik schrijf, vrees ik." „Nog niet", zei de geleerde, hem naogend. „Der weten schap heeft nog ener verrassing voor de lulms. Wij gaan der Droon ontbin den!" redactie 0ert de jong, W DOOR JAN VISSER Het einde van het pittige mid-decemberwintertje me vanochtend ook in onze streken 6 tot 7 graden vorst alweer nabij. De komende nacht kan het nog wat vrie zen, morgen loopt het kwik op tot boven het vriespui Over die temperatuurstijging zijn de meningen verde Op grond van het Europese atmosfeermodel wordt vq donderdag geen hogere temperatuur verwacht dan het vriespunt terwijl de Duitsers zinspelen op een vee hogere waarde. Zij gaan voor westelijk Nederland al maxima tot 9 graden. Vermoedelijk zal de juiste uit komst wel ergens in het midden liggen. Het oplopen van de temperatuur gaat gepaard met bi wolkingen toenemende neerslagkansen. Vanavond er al wat neerslag kunnen vallen. Op een bevroren on dergrond leidt dat direct tot ijzelvorming. Morgen op nieuw enige tijd regen maar met het oplopen van de temperatuur nemen de ijzelkansen af. De wind waait het zuidoosten en is boven land matig tot vrij krachti en aan de kust hard. Pas tijdens de avonduren gaat wind afnemen. Van vrijdag tot begin volgende week is het zacht wee/ met overwegend veel bewolking en soms regen of een bui. Bepalend voor het weerbeeld is een in betekenis nemende Atlantische depressie met een uitloper tot over West Europa. Ondertussen komt er boven Finlan een nieuw luchtdrukmaximum tot ontwikkeling. Het systeem veroorzaakt in Rusland opnieuw strenge vors maar waarschijnlijk breidt de kou zich niet uit. Op ds Oceaan lijkt zich namelijk de 'echte Kerstdepres^ie' ontwikkelen. Gisteren zijn de temperaturen naarmate de dag vordt de gedaald. Om 19 uur stond de thermometer in Blo mendaal op -4,9 graad. De wind, hard aan de kust, maakte het echter veel kouder. Vanochtend vroor he: overal matig. De minima waren: Bloemendaal -6,8g den en Schiphol en Valkenburg -6,2 graden. u R KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Ten noorden van Trond- heim bewolkt en af en toe regen, in de bergen ook sneeuw. Verder meest droog en wat zon. In het binnenland lichte vorst, verder ongeveer plus 4 graden. Zweden: Enkele brede opklaringen en droog. In het uiterste noorden bewolkt en kans op ijzel of sneeuw. Maxi ma rond het vriespunt. Denemarken: Droog en vrij helder, vrie zend weer. Wel een stevi ge oostenwind. Middag- temperatuur ongeveer -2 graden. Engeland, Schdtland, Wales en Ierland: Veel wolken en van het zuiden uit grote kans op ijzel. Morgen meest regenachtig en van het zuiden uit zacht metaeannrnidsteSwn temperatuur 5 graden in het noorden van Schotland en 11 graden in het zui den van Engeland en Ierland. Beide da gen een stormachtige zuidoostenwind. België en Luxemburg: Bewolkt en toenemende kans op ijzel. Morgen op veel plaatsen glad. Vandaag in het oosten nog zonnige perioden en waarschijnlijk droog. Steeds een sterke zuidoostenwind. Middagtemperatuur oplopend naar ongeveer plus 3 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Veel bewolking en perioden met regen, eerst ook ijzel. Vandaag in het uiterste noordoosten nog droog en wat zon. Eerst nog een stevige, koude zuidenwind. Middagtemperatuur morgen oplopend naar ongeveer 8 graden, vandaag veel kouder. Portugal: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen, soms veel regen, bovendien veel wind. Middagtemperatuur rond 15 graden, morgen in het binnenland veel kouder. Madeira: Vandaag enkele pittige buien. In de loop van morgen iets rustiger en droger. Mid dagtemperatuur rond 18 graden. Spanje: Half tot zwaar bewolkt en soms perioden met flink wat regen. Tamelijk veel wind. Middagtemperatuur landinwaarts onge veer 10 graden, aan zee van 14 graden in het noorden.tot bijna 20 in het zui- Canarische Eilanden: Af en toe zon, maar ook een enkele btu. Soms veel wind. Middagtemperatuur dalend naar ongeveer 24 graden. Marokko: Westkust: Nogal veel wolken en een paar stevige buien. Maxima ongeveer 20 graden. Tunesië: Perioden met zon en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur rond 20 gra- Zuid-Frankrijk: Veel bewolking en perioden met regen. Vandaagochtend eerst nog kans op sneeuwen ijzel. Middagtemperatuur op lopend naar ongeveer 10 graden, aan de Middellandse Zeekust lokaal 15, aan de voet van de Pyreneeën door föhn opkla ringen en 18 graden. Mallorca en Ibiza: Een buiig en winderig weertype met een middagtemperatuur van ongeveer 18 graden. Italië: Wolkenvelden en op veel plaatsen af en toe regen. In het noorden ook sneeuw Vrij veel wind. Maxima uiteenlopend van 4 graden boven nul in het noorden tot circa 15 graden op Sicilië Corsica en Sardinië: Wolkenvelden en een enkele bui. Tus sendoor ook geregeld zon. Wel een stevi ge zuidelijke wind. Middagtemperatuur gaat naar ongeveer 17 graden Malta: Vandaag buiig, morgen opklarend. Mid dagtemperatuur ongeveer 17 graden. Griekenland en Kreta: Veel wind, regen en kou. In de noordelij ke bergen sneeuw. Middagtemperatuur van 4 graden in het noorden tot bijna 15 langs de kusten in het zuiden en westen. Turkije en Cyprus: Aan de buiige kant met een stevige en koude noordelijke wind. Ook wel wat zon tussendoor. Middagtemperatuur van cir ca 8 graden op de Dardanellen tot onge veer 17 op Cyprus. Duitsland: Perioden met zon en nagenoeg droog. Minder koud met morgen een middag temperatuur rond het vriespunt, in het zuiden van Duitsland door föhn lokaal 8 graden. Eerst nog wel een bijtend koude zuidoostenwind. Zwitserland: Wolkenvelden en vooral morgen af en toe toe sneeuw, onder de 1500 meter overgaand in regen. Maxima oplopend en meest tussen 0 en 5 gra Oostenrijk: Wolkenvelden, naar flink wat zon. In het wester kans op sneeuw, verder dc temperatuur ruim onder nt Polen: Zonnig, helder en drooi koud met maxima rond vandaag nog een stevige wind. Morgen minder koud Tsjechië en Slowakije: Perioden met zon en maxima rond min 5 grader een stevige zuidelijke minder koud. Hongarije: Geregeld zon en waarsch Maxima ongeveer min 6 gra DONDERDAG 18 DECEMBER' Zon- en maanstanden Zon op 08.45 Z Maan op 21.28 N Waterstand IJmuiden Hoog 06.22 18.31 Laag 02.16 14.25 01 Weerrapporten 17 december Amsterdam onbew. De Bilt onbew Deelen onbew. Eelde onbew Eindhoven onbew. Den Helder onbew Rotterdam onbew. Twente onbew Vlissingen onbew. Maastricht haltbew. Aberdeen zwaar bei Athene zwaar bei Barcelona zwaar bei Berlijn onbew Boedapest onbew Bordeaux zwaar bei Brussel onbew. Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon onbew. regenbui onbew. Warschau onbew Wenen zwaar beu Zurich half bew Bangkok onbew. Buenos Aires half bew Casablanca licht bew. Johannesburg regen Los Angeles onbew. New Orleans onbew New York onbew. TelAviv half bew. Tokyo zwaar bew. nnvrf Ton Tun half bf

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8