Turkije valt nu Rusland in de armen •"oNarng^ Netanyahu gaat met bijna lege handen naar Albright Europarlement houdt toch vast aan delen persbreidel President Iran neemt risico met toenadering Buitenland Mandela onverzoenlijk tijdens ANC-rede Meer dan 600 Japanse kinderen ziek door film Donaties voor tweede rechtszaal tribunaal n; ijdw en Europese Unie ondersteunt neonazi's uamburg De Europese Unie heeft een Duitse neonazi-bewe ging met een subsidie ondersteund. De omstreden groep van de Hamburgse rechts-extremist Jürgen Rieger kreeg in oktober 1996 een kwart miljoen gulden uit het Europese agrarische fonds, zo meldt het Duitse weekblad Die Woche. De subsidie ging naar het agrarische bedrijf van Rieger in het Zweedse Mo- holm. Zijn zogeheten Maatschappij voor Biologische Antropolo gie, Eugenese en Gedragsonderzoek doet daar aan milieuvrien delijke landbouw. Een EU-woord voerder wijst in een reactie op de verantwoordelijkheid van de Zweedse regering. Britse justitie vervolgt parlementariër ionden De Britse justitie zal Labour-afgevaardigde Mohammed Sarwar vervolgen wegens verkiezingsfraude. Sarwar, de eerste moslim in het Lagerhuis, kocht mogelijk een rivaal om. Daarmee wilde hij zijn eigen kans op verkiezing vergroten. De vervolging is een klap in het gezicht van de regering-Blair, die een campag ne tegen politieke corruptie voert. De eerste verhalen over frau de door Sarwar, verkozen in Schotland, doken al in juni op. Het Lagerhuislid werd toen geschorst. De steenrijke zakenman van Pakistaanse komaf zegt onschuldig te zijn. Clinton noemt zijn hondje Buddy Washington De Amerikaanse president Clinton heeft zijn on langs verworven hondje Buddy genoemd. Met de bekendmaking maakte de trotse baas een einde aan de speculaties over de naam van de labrador-pup. De afgelopen dagen stroomden op het Witte Huis duizenden suggesties binnen voor de naam van de viervoeter. Clinton verklaarde dat hij zijn puppy naar een ge liefde oom had genoemd, die eerder dit jaar overleed. De komst van de First Dog leidde tot angstige momenten voor het andere huisdier in het Witte Huis, de kat Soeks. Het zal nog wel een tijd je duren voordat er vrede is, meende Clinton: „Het is net Noord- lerland of het Midden-Oosten." Butler: Geen compromis Irak-VN Washington Het hoofd van het VN-wapeninspectieteam in Irak, Richard Butler, denkt dat een compromis tussen Irak en de VN over toegang tot de paleizen van president Saddam Hussein on mogelijk is. Bulter concludeerde gisteren dat de Veiligheidsraad weigert in te binden en dat ook Bagdad geen enkele concesssie wil doen. Butler reisde vrijdag naar Bagdad om Saddam over te halen zijn paleizen open te stellen voor de inspecteurs. De wei gering van Saddam zou kunnen leiden tot een nieuwe confron tatie tussen Irak en de Verenigde Staten. Dat zei de Amerikaanse president Clinton gisteren: „Ik wil niets uitsluiten" Hitier na bijna 60 jaar ereburger af praag» Adolf Hitler is geschrapt van de lijst van ereburgers van de Tsjechische badplaats Karlovy Vary, het vroegere Karlsbad. Het gemeentebestuur van de stad heeft alle besluiten ongeldig verklaard die de nazi's na de annexatie van het Sudetenduitse gebied in 1938 namen. Loco-burgemeester Zdenek Musil zei vo rige week nog dat Hitier en de met de nazi's collaborerende lei- te Ls der van de Sudetenduitsers, Konrad Henlein, hun ereburger schap zouden behouden, omdat 'zij deel uitmaakten van de g schiedenis van Karlovy Vary in de twintigste eeuw'. De Duitsers annexeerden het gebied, nadat Engeland enTrankrijkTsjecho- slowakije bij de Conferentie van München hadden gedwongen Ali het gebied af te staan. ~i ZeJ Kim Jong-il promoot zichzelf in vs new york» Het communistische Noord-Korea heeft gisteren een paginagrote advertentie in de Amerikaanse krant The tiew York Times geplaatst om leidetKim Jong-ilmeer naamsbekendheid stvj te bezorgen. In de advertentie zijn onder meer een foto en een levensbeschrijving van de leider opgenomen. Hij werd omschre ven als een 'opmerkelijk wijze man met nobele deugden, die deelt in de goede en slechte tijden van het volk'. De advertentie kostte het land, dat kampt met een ernstige hongersnood, ruim 85.000 dollar. Het is overigens niet de eerste keer dat Noord-Ko- rea via advertenties de publiciteit zoekt. Tosovsky nieuwe Tsjechische premier praag» De president van de Tsjechische nationale bank, Josef Tosovsky, wordt de nieuwe premier van het land. President Va clav Havel maakte dat gisteren bekend. De partijloze Tosovsky (47) moet de eind november afgetreden Vaclav Klaus vervangen. Klaus diende ruim twee weken geleden het ontslag van zijn re gering in na publicaties over de Illegale financiering van zijn par tij. Waarschijnlijk gaat de bankpresident een overgangskabinet leiden, dat het land regeert tot er in de zomer van 1998 vervroeg de verkiezingen worden gehouden. Tosovsky geniet zowel in ei gen land als in het buitenland veel respect. Media, oppositie en niet-regeringsorganisaties moeten het ontgelden kaapstad runa hellinga correspondent In zijn'laatste rede als ANC-leider stelde Nelson Mandela zich gisteren bij het be gin van het 50ste nationale congres op merkelijk hard en onverzoenlijk op te genover media, oppositiepartijen en niet-regeringsorganisaties die kritiek hebben op het ANC. Ook haalde hij uit naar blanken die niet bereid zijn hun voorrechten op te geven. De rond vierduizend gedelegeerden en genodigden op het congres hadden bij tijd en wijle zichtbaar moeite hun aandacht bij de ruim vier uur durende speech te houden. Maar de stemming leefde op toen Mandela, gekleed in een geel ANC T-shirt, de Nationale Partij be kritiseerde. Hij omschreef die als een vos die wel zijn haren, maar niet zijn streken verliest. Zeer positief liet Man dela zich daarentegen uit over de Inka- tha Vrijheidspartij van Zulu-leider But- helezi. Dat is opmerkelijk, want landelijk zitten ANC en Inkatha weliswaar in een regering van nationale eenheid, maar in KwaZulu-Natal zijn ze nog steeds in een halve burgeroorlog verwikkeld. Volgens Mandela volharden de over wegend blanke oppositiepartijen en de media in hun verzet tegen de pogingen om een einde te maken aan de raciale ongelijkheid in Zuid-Afrika. In het amb tenarenapparaat en andere sectoren van de samenleving is volgens hem sprake van 'een contra-revolutionair netwerk dat niet bereid is de realiteit van een meerderheidsregering te accepteren en in staat is tot zeer schadelijke acties'. Verder haalde Mandela uit naar 'op portunisten en ellebogenwerkers' in het ANC, mensen die pas na de val van de apartheid lid zijn geworden en nu ver antwoordelijk zouden zijn voor de cor ruptie en vriendjespolitiek waar het ANC steeds meer van wordt beschul digd. In een zaal waar, in tegenstelling tot het vorige ANC-congres drie jaar gele den, de kleur rood opmerkelijk afwezig was, ging Mandela ook in op de steeds moeizamere relatie met de Zuid-Afri kaanse Communistische Partij en de vakbondsorganisatie Cosatu. Die twee organisaties, die bij de vorige verkiezingen onder de vlag van het ANC meededen, hebben groeiende kritiek op de nieuwe gematigde economische koers van het ANC. Maar hoewel de on derlinge verstandhouding niet meer is wat hij is geweest, benadrukte Mandela dat de samenwerking moet worden 'ver sterkt'. Het congres was 's morgens begonnen met een lange wachttijd voor de veilig heidscontroles. Het enige dat daarin af wisseling bracht, was de aankomst van ANC-topmensen als ïyiandela, diens be oogd opvolger Mbeki en vooral ook Winnie Mandela, die van plan is zich alsnog kandidaat te stellen voor het vice-presidentschap van het ANC. Ze heeft daarvoor de steun van 25 procent van de afgevaardigden nodig. Uit de re acties bij haar aankomst was moeilijk af te leiden of ze uiteindelijk op zoveel steun kan rekenen. Maar toen Nelson Mandela na afloop van zijn toespraak met een omhelzing afscheid nam van alle leden van het ANC-bestuur, was de reactie eenduidig. De zaal ging op zijn kop toen hij zijn ex- echtgenote vier keer op de wangen kuste. Voor veel ANC-leden is de verwij dering tussen de twee grote voorgangers van de anti-apartheidsstrijd nog steeds moeilijk te verteren. 'Een tekenfilm heeft in Japan voor grote ophef gezorgd. Meer dan zeshonderd kinde ren van drie jaar en ouder kregen gisteravond een soort epileptische aanval nadat zij de film Pokemon hadden ge zien, gebaseerd op de figuur tjes van het Nintendo-spelle- tje Pocket Monsters. Een explosie na een vijf se conden lange felrode lichtflits uit de ogen van Pikachu, het populaire ratachtige figuurtje in de film, veroorzaakte bij de kinderen stuiptrekkingen en irritatie aan de ogen. Velen moesten ook overgeven. De meeste slachtoffertjes zijn naar ziekenhuizen gebracht, waar er vandaag nog 120 ver: bleven. De tekenfilmserie Poke mon, die elke dinsdagavond om half zeven wordt uitge zonden, trekt een miljoenen publiek van jonge kijkers. In een Japanse krant van verge lijkt een arts de verschijnselen met de lichamelijke reacties van sommige kinderen op vi deospelletjes. De Japanse re gering heeft gezegd een on derzoek in te stellen naar het incident. 'De kus die ons weer tot leven wekt'. Zo noemde een woordvoerder van het Turkse bedrijfsleven gisteren het tweedaagse bezoek aan Turkije van de Russische premier Viktor Tsjernomyrdin, een bezoek dat samenviel met de aanvang van een ijstijd in de Turkse relatie met Europa. istanbul «jessica lutz Nelson Mandela tijdens zijn laatste toespraak als ANC-leider. FOTO EPA WALTER DHLADHLA correspondent „Vergeet de Europese Unie, of liever de Verenigde Staten van Duitsland, lang leve de samen werking in Eurazië", aldus Ya- vuz Kilig, hoofd van de offciële Russisch-Turkse zakencommis- sie. Voor het eerst sinds dertien jaar zette een Russische hoog waardigheidsbekleder voet op Turkse bodem. Warme woor den wederzijds en de grootste energieovereenkomst in de Turkse geschiedenis waren het resultaat. „Dit is een keerpunt", zei premier Mesut Yilmaz. Nog vóór beide premiers hun handtekeningen zetten onder het akkoord waarmee Turkije de komende kwart eeuw jaar lijks 16 miljard kubieke meter aardgas zal afnemen van zijn noorderbuur, klonken vanuit de Verenigde Staten protesten. De pijpleiding 'Blauwe Stroom', die speciaal hiervoor onder de Zwarte Zee zal worden aange legd, zou Turkije te afhankelijk maken van Rusland. Dat land voer met de VS een keiharde concurrentiestrijd om de gigan tische energiebronnen in de voormalige Sovjet-landen. Turkije speelt hierin een be langrijke rol, omdat het een al ternatieve route kan zijn voor nog aan te leggen pijpleidingen die gas en olie naar het Westen moeten voeren. „Onze bilatera le betrekkingen trekken de aan dacht van de wereld", aldus Tsjernomyrdin gisteren tot Yiimaz, tijdens een lunch met de top van het Turkse bedrijfs leven in Istanbul. „Maar nie mand heeft het recht om tussen ons in te komen. Men wil ons influisteren hoe we moeten handelen, maar dat weten we zelf het best." Tsjernomyrdin balsemde gis teren het door Europa gekwets te Turkse hart: „In Moskou struikel ik over de gebouwen die door Turkse bedrijven zijn neer gezet. Jullie veroveren onze markt, maar er is nog veel te ha len. Onze dialoog zal voortdu ren in de vorm van projectèn. Jullie zijn niet alleen partners, maar ook echte vrienden ge worden." Rusland is op dit moment Turkije's tweede grootste han delspartner. na de EU. De han delsbalans slaat echter ver in het voordeel van Turkije door. Tsjernomyrdin maakte duidelijk dat hij daar graag verandering in ziet. Ook wü Rusland zijn wa pens graag slijten. De Engelsta lige Turkish Daily News meldde gisteren dat het Turkse leger overweegt Europa te 'straffen' voor de weigering het land de EU binnen te loodsen, door het uit te sluiten van miljardenor ders voor de modernisering van de strijdmacht. Andere kranten schreven dat Europese bedrij ven mogelijk ook uitgesloten zullen worden van andere Turk se staatsopdrachten. Regering Israël ruziet over 'rode lijnenWestoever ïlaviv ad bloemendaal remier Netanyahu van Israël reist vandaag naar blo arijs voor overleg met de Amerikaanse minister an buitenlandse zaken Albright. Hij heeft een antal kaarten van de Westelijke Jordaanoever in ,n ijn bagage en een verslag van de zittingen die et Israëlische kabinet de afgelopen weken heeft ewijd aan een militaire terugtrekking uit dat ge- ied. laar hij zal Albright op twee punten teleur moe- tegs in stellen: de regering heeft nog altijd geen he inde luit genomen over de omvang van de terugtrek- ingsoperatie en er is evenmin een uitspraak ge- aan over de door de Amerikanen gewenste time "tvoor wat betreft de bouw in de nederzettin- tn. In Jeruzalem verwacht men geen duidelijk- ?id vóór half januari. iisteravond was de Israëlische ministerraad op- ieuw bijeen om ideeën uit te wisselen over de in mvang van de terugtrekking en over de 'rode lij- en': het deel van de Westoever dat Israël na een efinitieve regeling met de Palestijnen in elk geval tzet wil houden. Wat het laatste betreft, gaat de [qj-c rijd tussen het plan van minister Sharon van in- astructuur en dat van minister van defensie lordechai. Beiden willen stroken aan de west- en ostkant van de Westoever inrichten als 'veilig- eidszones', met elkaar verbonden door drie iharon) of twee (Mordechai) wegen. e veiligheidsstroken van Sharon zijn breder dan ie van Mordechai. In het plan van de eerste zou 'inimaal 63 procent van het gebied in Israëlische anden blijven. Mordechai is bereid genoegen te r v/i ?men met ruim 52 procent. Over het gebied dat iet onder de veiligheidszones valt, zou Israël met f Palestijnen kunnen onderhandelen. Als Mor- echai zijn zin krijgt, zullen 42 Israëlische neder- ettingen buiten de veiligheidszones vallen. Ze 00 'uden 'eilanden' worden in Palestijns gebied, zu' oor zwaar bewaakte wegen verbonden met Is- jèL In het plan van Sharon liggen alle nederzet ten in veiligheidszones. Amerikanen willen dat Israël zo snel mogelijk E tweede van drie in de Oslo-akkoorden over gekomen militaire terugtrekkingsoperaties wvoert. De eerste is er al bij ingeschoten. Al bright zei eerder deze maand dat de omvang van de operatie 'substantieel' moet zijn, volgens haar medewerkers 'een percentage van twee cijfers'. Netanyahu heeft grote moeilijkheden daarvoor een meerderheid in zijn kabinet te vinden, als hij er zelf al voor zou voelen. Niettemin is de ver wachting dat hij uiteindelijk akkoord zal gaan met 10,5 procent. Maar de premier heeft al laten weten dat er geen sprake kan zijn van een onmiddellijke uitvoering. Hij wil vijf maanden wachten, om te zien of de Palestijnen van hun kant hun verplichtingen vol gens Oslo nakomen. Met die voorwaarde wil hij proberen ook uiterst rechts in zijn regering achter zich te krijgen. De Palestijnen hebben laten we ten dat ze niet akkoord gaan met zo'n eis en wil len een terugtrekking vóór medio januari. Ze zijn bang dat Israël de voorwaarde alleen stelt om uit eindelijk een excuus te hebben om de terugtrek king niet uit te voeren. De Israëlische regering eist van de Palestijnse Au toriteit onder meer dat ze de procedure voor het wijzigen van het Palestijnse Handvest (dat op roept tot vernietiging van de staat Israël) afrondt, dat ze van terreur verdachte Palestijnen uitlevert en meer werk maakt van de strijd tegen terreur. Israël eist ook dat er een eind komt aan opruiing tegen Israël en de joden in en door de Palestijnse Autoriteit. Netanyahu overhandigt daarom van daag aan Albright een rappoit met de titel: 'Anti semitisme in de Palestijnse Autoriteit sinds het Hebron-akkoord, een Compendium van Haat'. Daarin is een opsomming te lezen van antisemiti sche uitlatingen door Palestijnse regeringsverte genwoordigers en in de officiële Palestijnse me dia. Een voorbeeld: 'Het is bëkend dat de joden tel kens weer overdrijven wat hen door de nazi's is aangedaan. Ze zeggen dat er zes miljoen zijn ver moord, maar nauwgezet wetenschappelijk onder zoek toont aan dat het er niet meer dan 400.000 zijn geweest'. (Cultureel programma officiële Pa lestijnse televisie, 25 augustus 1997). In het rapport wijst Israël erop dat de Oslo-ak koorden en het Hebron-protocol van de Palestijn se Autoriteit verlangen dat ze afziet van opruiing tegen Israël en maatregelen neemt tegen anderen die zich eraan schuldig maken. brussel paul koopman correspondent Het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag heeft gisteren 7,2 miljoen gulden aan donaties ge kregen voor de bouw en exploi tatie van een tweede rechtszaal. De Verenigde Staten en Canada zegden het tribunaal 3,2 mil joen gulden toe. De Nederland se regering is bereid evenveel in het project te investeren. Noor wegen doneert nog eens 800.000 gulden. Dat bleek gisteren tijdëns de halfjaarlijkse vergadering van de NAVO-ministers van buiten landse zaken in Brussel. Al eer der stelden Groot-Brittannië en Luxemburg geld beschikbaar. Het zowel financieel als ruimte lijk krap zittende tribunaal ver wacht dat de bouw komend voorjaar van start kan gaan. De NAVO-ministers gaven gisteren ook opdracht voor een studie naar de mogelijkheden voor een langer verblijf van de SFOR-vredesmacht in Bosnië. Het mandaat van de huidige 34.000 soldaten loopt af in juni 1998, maar inmiddels erkennen alle deelnemende landen dat de vrede nog te fragiel is om de troepen terug te kunnen trek ken. De optie 'vertrekken' wordt daarom slechts pro forma on derzocht. In alle overige scena rio's wordt er van uitgegaan dat ook de VS militairen voor 'grondtaken' leveren. Hoge NAVO-functionarissen gaan ervan uit dat de opvol gingsmacht kleiner en flexibeler zal zijn dan SFOR, met meer aandacht voor het trainen en steunen van (lokale) politie- eenheden. straatsburg marc peeperkorn correspondent Het Europarlement blijft bij zijn besluit tv-ploe- gen te weren waarvan wordt vermoed dat ze on gewenste opnames maken. Ook voor fotografen geldt dit verbod. De Nederlandse Europarlemen tariërs noemen het besluit 'dom en onhandig' en zullen de kwestie opnieuw aankaarten. De nieuwe regels voor camerateams en foto grafen zijn gisteren bekendgemaakt door Het Bu reau, de club van negentien Europarlementariërs die het huishoudelijk reglement opstelt. Het be sluit is opmerkelijk, omdat de fractievoorzitters van de grote partijen vorige week adviseerden de pers niets meer in de weg te leggen. Het Europarlement kwam de laatste maanden herhaaldelijk zeer negatief in de publiciteit. Eerst was er de uitzending van Netwerk, waaruit bleek dat de parlementariërs zichzelf op kosten van de belastingbetaler van een uiterst riant aanvullend pensioen voorzagen. Tevens werd duidelijk dat misbruik van onkostenvergoeding nog steeds niet tot het verleden behoort. Enkele weken later kwam het parlement opnieuw in opspraak door de peperdure douchecabines (38.000 gulden per stuk) die de werkkamefs in het nieuwe onderko men in Brussel sieren. Het Bureau had inmiddels strenge regels afgekondigd om meer slechte be richtgeving te voorkomen. Die maatregel had evenwel een averechts effect. Het vermoeden dat in het parlement zaken worden geregeld die het daglicht niet kunnen verdragen, werd alleen maar versterkt. De fractievoorzitters zetten daarom vorige week voorzitter Robles die ook Het Bureau leidt onder druk om de maatregelen terug te draaien. Dat is maar deels gelukt. Het is tv-ploe- gen weer toegestaan in de werkkamer van een' parlementariër te filmen, als deze daar zelf mee akkoord gaat. Ook de plicht 24 uur van tevoren toestemming te vragen voor opnames van debat ten is geschrapt. Maar Het Bureau houdt zich het recht voor camera's te weren als zij denkt dat de beelden de reputatie van het parlement kunnen schaden. teheran anwar faruqi Met zijn oproep tot het aanhalen van de betrekkingen met Amerika heeft de Iraanse president Mohammad Khatami zijn politieke toekomst op het spel gezet. De oproep heeft steun onder het volk, maar stuit op verzet van de geestelijken die Iran sinds de islamitische revolutie van 1979 regeren. Het resultaat zou een openlijke machtsstrijd kunnen zijn tus sen de conservatieve en progressieve krachten in Iran. Beide partijen besloten vorige week tij dens de islamitische topconferentie in Teheran stilzwijgend tot een staakt-het- vuren, maar dat werd zondag door de conservatieven verbroken met de arres tatie van Ebrahim Yazdi, de leider van de wettig toegestane oppositie. Yazdi's Vrij heidsbeweging gaf een verklaring uit waarin zij zegt dat Yazdi voor een revo lutionair tribunaal moest verschijnen en vervolgens naar de Evin-gevangenis in het noorden van Teheran was gebracht. Er zijn geen beschuldigingen tegen hem geuit. Khatami heeft opgeroepen tot meer vrij heid van meningsuiting. In de paar maanden dat hij aan de macht is, lijkt de perscensuur ibderdaad verminderd. De partij van Yazdi was actief met steun van de president en Yazdi's arrestatie lijkt een poging het beeld van de regering te besmeuren. De geestelijkheid kreeg vorige maand een herige slag te verwerken toen groot ayatollah Hossein Ali Montazeri de rechtmatigheid in twijfel trok van de machtspositie van de hoogste Iraanse leider, ayatollah Ali Khamenei. Zonder ook maar het minste bewijs hiervan heb ben de conservatieven Yazdi ervan be schuldigd achter Montazeri's optreden te zitten. „Iedereen die de recente ge beurtenissen volgt, weet dat de liberalen, en speciaal de Vrijheidsbeweging, achter deze samenzwering zitten", schreef Re- salat, het orgaan van de conservatieve geestelijken. Moslimactiristen vielen Montazeri's wo ning in de heilige stad Qom aan en de groot-ayatollah werd gedwongen zich onder politiebescherming te stellen. Khamenei, wiens bevoegdheden prak tisch onbeperkt zijn, is het voornaamste obstakel voor Khatami's hervormingen. Hij heeft de zeggenschap over het bui tenlandse beleid, het binnenlandse be leid, de geheime diensten en het leger. Montazeri bracht met zijn uitspraak over Khamenei hij vroeg of een niet-geko- zen leider machtiger mag zijn dan een gekozen leider ernstige schade toe aan het idee dat de ayatollah boven alle kritiek verheven is. Khatami heeft in het openbaar Khamenei gesteund, maar te gelijkertijd enorm van Montazeri's op treden geprofiteerd: Khamenei kan niet langer een veto uitspreken over belang rijke zaken zonder zichzelf bloot te stel len aan kritiek. Khamenei is ongetwijfeld in staat de door Khatami geinitieerde toenadering tot de VS te blokkeren, maar heeft zich opvallend stilgehouden. Khatami geniet brede steun onder de bevolking en de geestelijken vrezen kennelijk voor de mogelijke gevolgen als zij de president zouden aanpakken Inmiddels heeft meer dan de helft van de 60 miljoen Ira- niers het bewind van de sjah niet meer persoonlijk meegemaakt. Voor hen heeft de kreet 'dood aan Amerika', de eeuwige leuze van de revolutie, niet veel inhoud

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5