CDA verwerpt deeltijdwet, maar komt met eigen plan Binnenland Kaasvloertje 'Dankert gaf foute informatie EU-geld' Bewijs voor onderhandse veiling van joods bezit )66 houdt bezwaar tegen truc milieuvriendelijk varkensvoer Ter Veer, eigenzinnig politicus PENSDAG 17 DECEMBER 1997 idA blijft eerste partij gmum» De Partij van de Arbeid blijft volgens de jongste pei- Mjvan het bureau Inter/Viewde grootste fractie in de Tweede nier. De PvdA staat op 41 zetels, een winst van vier. De WD unu uitkomen op 38 zetels, een winst van zeven. De derde nstl coalitiePartner' D66, blijft daarentegen op een stevig ver- a( jstaan van 24 naar zestien zetels. Het CDA en de kleine chris- n jjke partijen blijven ongeveer gelijk. Groen Links en de SP ünen fors, terwijl de ouderenpartijen nog maar een zetel over- sen u^en van huidige zeven. ft ampagne voor meer pleeggezinnen .elej uHAAGDe overheid start in februari een grote landelijke r dei mpagne om in een jaar tijd 1600 nieuwe pleeggezinnen te mdt >rven. Er is momenteel een tekort aan pleeggezinnen voor kin- >rtdu ren die door problemen in het eigen gezin uit huis moeten ad. inden geplaatst. Dat tekort manifesteert zich volgens staatsse- snbi ftaris Schmitz van justitie niet alleen in de grote steden maar r als het gehele land. Ongeveer de helft van de kinderen kan mo- ellig enteel binnen een maand worden geplaatst bij een van de »eüjl DO bestaande pleeggezinnen. De overigen worden onderge- e mi acht in een tehuis of komen voor langere tijd op de wachtlijst, ïidit leldpunt tegen Bonte Knaagkever warden Eigenaren van monumentale panden kunnen irtaan via een landelijk meldpunt vragen stellen over de be- jding van de bonte knaagkever. De Stuurgroep Bonte Knaag- icr heeft daartoe een gratis telefoonnummer ingesteld: 0800- 104O4. In veel gemeenten staan panden die favoriet zijn bij de iJeurde tor, die zich van zijn soortgenoten onderscheidt door 1 a' nverwoestende knaagzucht. Volgens de stuurgroep is er in derland geen enkele instantie die eigenaren van monumen- lantwoord kan geven op vragen betreffende het welhaast on- j*2 roeibare ongedierte, dat het vooral heeft gemunt op houten 23 ideringen, palen en stutbalken. Als gevolg daarvan staan som- je monumenten op instorten. n 0 ueu fde üeuw^ alcoholcampagne bikkelhard lerh «drecht Een hevig bloedende, stuiptrekkende jongen met aup ihoofd door een kapotte voorruit van een auto. In de nacht zich igesnelde hulpdiensten komen te laat. De televisiespot van de ie, u luwe alcoholcampagne van Veilig Verkeer Nederland (WN) het Nationaal Instituut voor Gezondheidsbevordering en ilita sktepreventie (NIGZ) is hard. Beide organisaties hebben dins- rkifl gbij de ambulancepost van de GGD in Dordrecht de confron- ebh rende tv-spot van de nieuwe campagne tegen alcoholmisbruik ten or jongeren in het verkeer gepresenteerd. De begeleidende i. Dj gan luidt: Als je drank kunt verdragen, moet je hier ook tegen rdeo anem De tv-spot is tot en met de carnavalsperiode te zien. In nala vïoege avond wordt hij niet vertoond in verband met het vol de n osde WN 'schokkende karakter' van de beelden. 2 [elft homo's wil trouwen KmBijna de helft van de Nederlandse homoseksuele man- rke'1 nen vrouwen wil trouwen. De interesse van homoseksuelen me[ or het Geregistreerd Partnerschap is gering, zo blijkt uit een lom Hing onder 1358 homo's en lesbiennes. Volgens hoofdredac- lirKrol van de Gay Krant zien veel mensen het Geregistreerd jinerschap als een 'tweede-klasregeling' en wachten zij ljever luc ihet moment dat zij echt kunnen trouwen. Vanaf 1 januari men homoparen zich bij de burgerlijke stand als partners la- iregistreren. Echt trouwen zit er voorlopig niet in. Uit het on- iem rzoek blijkt dat ruim 40 procent van alle homoseksuelen een sle monogame relatie heeft. Veertien procent van de onder- heeft een relatie waar ruimte is voor seks met anderen. ederlands bos blijft hard groeien geningen De Nederlandse bossen blijven gestaag groeien. De middelde boom wordt dikker en levert dus ook meer hout op. ids 1992 is de totale voorraad hout gestegen met 7 procent, nel 3,3 miljoen kubieke meter. Met de groei van de houtvoor st id nam ook de houtoogst toe. In 1996 is 14 procent meer hout oogst dan in 1992, en dan vooral van de naaldhoutsoorten weden, douglas en fijnspar. De oogst van loofbomen is afge- ;men, met uitzondering van de eik. Volgens een woordvoerder ode stichting Bosdata is beter bosbeheer de belangrijkste oor hei ik van de gestage groei. Vooral particulieren dunnen de bos- I bel ibeter uit waardoor de bomen beter kunnen groeien. ;r.M ijtil hartinfarct treft veel ouderen :RDam Veel ouderen krijgen een hartaanval die niet wordt tkend. Uit onderzoek van de arts-epidemioloog De Bruyne aworden opgemaakt dat 150.000 mensen van 55 jaar en ou- een infarct hebben gehad zonderdat zij het merkten of een idie diagnose stelde. Dat stelt De Bruyne op grond van een derzoek onder 3200 ouderen in de Rotterdamse wijk Om- jord, waarop ze vandaag is gepromoveerd. Eén op de tien ou- ren heeft wel eens een hartaanval gehad, bij een derde van ngjng het om een zogeheten stil infarct. De kans op overlij- flis bij een stil infarct overigens even groot als bij een gewone lanvaL linde man verongelukt op station !£io« Op het NS-station in Ermelo is gisteren een nog onbe- nde blinde man om het leven gekomen, toen hij door de in- city Groningen-Amsterdam werd aangereden. Volgens een ürdvoerder van de NS is de man vermoedelijk in een onbe- akt ogenblik van het perron gevallen en overreden. De identi- i'van het slachtoffer is nog onbekend. In Ermelo bevindt zich iblindeninstituut Sonneheerdt. De politie in die stad kon gis- fn nog niet zeggen of de man in deze zorginstelling woonde, 'kde precieze toedracht van het ongeval is nog niet bekend. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diei Motorpech treft catamaran Stena naar Engeland hoek van holland gpd De Stena Discovery, de super snelle catamaranferry heeft vanmorgen niet kunnen uitva ren voor de eerste overtocht naar het Engelse Harwich. Juist toen de veerboot wilde wegva ren van de kade in Hoek van Holland werd duidelijk dat er iets mis was met het besturings systeem van de zogeheten wa terjets, de motoren van de cata maran. Het euvel was snel ach terhaald, maar reparatie zou ze ker twee uur vergen. Daarop heeft rederij Stena Line besloten de eerste van de drie dagelijkse retourvaarten te schrappen. Vanmorgen waren zeshon derd passagiers aan boord van de Stena Discovery. Reizigers die via een andere route naar Engeland wilden reizen zijn met behulp van de Stena Lina om- geboekt. Passagiers die van hun reis afzagen hebben hun geld teruggekregen. Andere passa giers zijn overgeboekt naar de middagovertocht. Roze Rosenmöller: Dit is politieke piraterij Tot grote tevredenheid van de werkgevers en met in stemming van de vakbeweging komt er voorlopig geen wettelijk recht op deeltijdarbeid. Het initiatief van Groen- Links-voorman Rosenmöller kreeg geen steun van het CDA. Wel maakten christen-democraten maakten giste ren al tijdens de stemming in de Senaat bekend dat ze met een eigen initiatief komen in vorm van een kader wet. Dit tot grote woede van Rosenmöller, die sprak van 'miezerig en kinderachtig politiek spel.' den haag gpd-anp Tot een minuut voor de stem ming was de opstelling van de christen-democraten nog on duidelijk. Terwijl zij de deeltijd- wet wegstemden, werd op de publieke tribune een persbe richt rondgedeeld, waarin het CDA een eigen plan aankondig de om het wettelijk recht op deeltijdarbeid te regelen. „Blijk baar mocht de wet niet de naam van Groen Links dragen", zei een boze Rosenmöller. „Nu komen ze zelf met een initiatief. Dit is politieke piraterij." De CDA-fractie in de Eerste Kamer lag de laatste dagen on der grote druk van onder ande ren VNO/NCW-voorzitter Blan- kert en CNV-voorzitter Wester- laken tegen het wetsvoorstel te stemmen. Zij benadrukten dat deeltijdarbeid een zaak is van de sociale partners. Dwang van de overheid zou de overlegeco nomie bedreigen. Dit argument werd door CDA-woordvoerder Hofstede aangegrepen om te gen het wetsvoorstel van Rosen möller te stemmen. „We zijn niet tegen een wettelijke rege ling voor deeltijdarbeid, maar het moet de steun krijgen van de sociale partners." De vakcentrale FNV reageer de gisteren lauw op de verwer ping van de wet. Hoewel de FNV een groot voorstander is van deeltijdwerk, stond de vak centrale altijd neutraal tegen over het initiatief van Groen- Links voor een wettelijk recht. De FNV vindt wel dat de werk gevers des te meer verplicht zijn om met vakbonden afspraken te maken nu de deeltijdwet ge sneuveld is. De werkgeversorga nisaties VNO-NCW en MKB- Nederland reageerden meteen verheugd. Zij menen dat rege lingen die zij zelf met de bon den overeenkomen, veel beter werken. Eerder maakten FNV, VNO- NCW en andere organisaties van werkgevers en werknemers onderling afspraken over deel tijdwerk. Momenteel bestaan in 70 procent van de bedrijven vrijwillige regelingen over deel tijd. Zie ook pagina 2: Ook zonder wet deeltijd winnen de werk nemers bodegraven Een lekgeslagen tankwagen met kaascoating heeft in Bodegraven gemeente, brandweer en milieudienst gisteren uren werk bezorgd. De vrachtwagen was door on bekende oorzaak gekanteld, waarna zo'n 16.000 liter coating uit de tank deels het riool instroomde. Coating is de vloeibare buitenlaag van fabriekskazen. Als deze in aan raking komt met zuurstof, stolt de coating. Daarom kostte het de schoonmakers veel moeite om de coating van het wegdek en uit het riool te halen. De 37-jarige bestuurder van de vrachtwagen bleef ongedeerd. FOTO ANP BRAM CEBUYS Pensioenfondsen boeren heel goed den haag gpd De nog altijd hoge prijzen van aandelen en onroerend goed bezorgen de pensioenfondsen opnieuw een uitstekend jaar. De fondsen zien hun reserves dit jaar opnieuw met ongeveer 50 miljard gulden stijgen. Van de meer dan 1.000 miljard gul den die de bezittingen van de fondsen momenteel waard zijn, is 200 miljard gulden niet direct nodig voor de uitbetaling van pensioenen nu en in de toe komst. De pensioenfondsen zijn de afgelopen jaren veel meer gaan beleggen in aandelen ten koste van de aankoop van staatsobli gaties. De sterk gestegen aande lenkoersen verklaren ook gro tendeels de verdere groei van het Vermogen. Tegenvallers zijn er ook. Volgens pensioenfond sen-expert Blom van Financiële Diensten Amsterdam (FDA) hebben de gekelderde beurzen en valuta in Zuidoost-Azië en Japan ongeveer vier miljard gul den aan pensioenvermogen weggevreten. Van de 200 mil jard gulden aan extra reserve nemen het de (semi-)ambtena- renpensioenfondsen ABP en PGGM de helft voor hun reke ning. Britse justitie Iaat Abbas vrij amsterpam-londen anp De kroongetuige in het proces tegen de hasjhandelaar De Hak kelaar en een van zijn compa- nen, Fouad Abbas, is op vrije voeten. De Britse justitie heeft hem na betaling van een borg som laten gaan. Volgens zijn advocaat Pen heeft Abbas zijn paspoort moe ten afgeven en is hij verplicht zich wekelijks te melden bij de Londense politie. De Britse poli tie arresteerde hem in april van dit jaar in Londen op verzoek van de Belgische autoriteiten. In België loopt een strafrechtelijk onderzoek tegen hem wegens vermeende witwaspraktijken. De 59-jarige Abbas werkte naar eigen zeggen vanaf de tweede helft van de jaren tach tig als bemiddelaar tussen Pakistaanse hasjleveranciers en Nederlandse drugshandelaren, onder wie De Hakkelaar. Na de arrestatie van De Hakkelaar, be gin 1996, ontpopte Abbas zich als een van diens voornaamste tegenstanders. Als kroongetuige legde hij gedetailleerde, zeer be lastende verklaringen tegen de Hakkelaar-bende af. Minister Zalm woest op europarlementariër den haag anp Europarlementariër Piet Dankert heeft be wust verkeerde informatie verspreid over de Nederlandse afdrachten aan de Europese Unie. En dat is 'zeer kwalijk', zo heeft mi nister Zalm van financiën hem gisteren voor de voeten geworpen tijdens de finan ciële beschouwingen in de Eerste Kamer. Het gaat om de invoerrechten die in de Rotterdamse haven geheven worden. Ne derland sluist daarvan het grootste deel, ne gen miljard gulden, door naar Brussel. Zalm rekent die hele afdracht als betaling van Nederland aan de EU, maar volgens Dan kert is dat niet terecht omdat een groot deel van de invoer voor andere landen is be stemd, waarmee Nederland de voor dat land aan Brussel betaalde invoerrechten weer verrekent. Per saldo sluist Nederland daardoor maar zeven miljard aan invoer rechte door Brussel, stelt Dankert op grond van een onderzoek van de Europese Com missie. Zalm wees er gisteren op dat de re sultaten van dat onderzoek nooit officieel zijn vrijgegeven, omdat het onderzoek op verkeerde cijfers is gebaseerd. Volgens Zalm drukt de afdracht wel degelijk voor het leeu wendeel op Nederland. „Er is gewoon een fout gemaakt en de onderzoeker heeft dat ook ruiterlijk erkend. De Europese Commissie wist dat en ook de heer Dankert was hiervan op de hoogte. Het toch in omloop brengen van deze cij fers, hoewel het onderzoek niet deugt, al leen om Nederland in Europa een toontje lager te laten zingen en dan nog wel door een Nederlandse europarlementariër, dat vind ik zeer kwalijk, ik ben daar buitenge woon ongelukkig mee." Overigens gaat het Zalm er niet om elke teveel betaalde gulden uit Brussel terug te krijgen. „Het is correct dat Nederland een nettobetaler is. Het gaat om de verhouding. We zijn een middenmoter in welvaart en we zijn nummer één qua financiële bijdra ge aan de Europese Unie. Dat is oneven wichtig en daar willen we wat aan doen. PvdA-europarlementariër Dankert be strijdt dat hij het rapport bewust heeft laten lekken. „Het is door de Europese Commis sie al in oktober verspreid." Commissie ambtenaren hebben Dankert verzekerd dat de aanpassingen in het rappport minimaal zullen zijn. „En misschien pakt dat ook nog wel in Nederlands nadeel uit.'-' Volgens Dankert heeft hij de scherpe uit latingen van Zalm, enkele maanden gele den, over de hoge Nederlandse nettobijdra- ge aan de EU „alleen maar willen nuance ren". Volgens hem wil het WD-Kamerlid Hoogervorst van dit punt een onderwerp voor de verkiezingen maken. „Ik vind dat de nodeloze euroscepsis die hij daarmee creëert enige nuance verdient." den haag anp-gpd men waarschijnlijk vanaf de tweede week van januari vrij voor inzage. Het Rijks Instituut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD) heeft het kaartenbe- stand gisteren naar een bedrijf overgebracht dat ze voor dit doel op microfiche moet zetten. De originele dossierkaarten, waarop nauwgezet is bijgehou den welke sieraden en andere kostbare spullen in de oorlog door joden zijn ingeleverd bij de Liro-bank, gaan straks naar de stichting Joods Maatschappelijk Werk. Daar kunnen overleven den van de holocaust, of hun kinderen, ze inzien. De microfi ches gaan naar het RIOD. Daar kunnen andere belangstellen den ze inzien ten behoeve van wetenschappelijk of journalis tiek onderzoek. Medewerkers van het ministerie van financiën hebben deze week in de kelders van het de partement een schriftelijk be wijsstuk gevonden voor de on derhandse veiling van joods be zit door ambtenaren. De ver koop vond plaats eind jaren zestig bij het Agentschap van Financiën in Amsterdam. Het gevonden stuk is een afrekening van een onbekend aantal spul len, zo meldt de Groene Am sterdammer vandaag. Een woordvoerder van minister Zalm van financiën heeft de vondst bevestigd. Op de gevon den afrekening staat een op brengst van 1500 gulden. De dossierkaarten van de voormalige Duitse roofbank Lippman-Rosenthal Co ko- n Aartsen zoekt compromis om crisis te bezweren minder bezwaren te hebben als minister Van Aartsen van land bouw keiharde garanties kan geven dat boeren ook echt dat milieuvriendelijke voer geven aan hun varkens. Ter Veer somde vijf bezwaren op tegen het 'voerspoor', maar stelde na afloop dat hij het on mogelijk acht dat aan al die be zwaren wordt voldaan. Alleen schrappen van het voerspoor uit de wet biedt volgens hem een oplossing. Hij diende daar toe een wijzigingsvoorstel in. Ter Veer weigerde nu al te zeg gen of zijn partij het wetsvoor stel zal steunen, ook als zijn wij zigingsvoorstel wordt verwor pen. In dat geval is er geen meerderheid voor de wet en lijkt een kabinetscrisis niet meer te vermijden. PvdA en WD zijn niet bereid het voerspoor, dat op hun aandringen en tegen de zin van Van Aartsen in het wets voorstel werd opgenomen, weer te laten vallen. De gedachte aan een kabinet scrisis werd gisteren buiten de vergaderzaal sterk gevoed door uitspraken van prominenten van alle partijen. D66-minister en -lijsttrekker Borst riep haar partijgenoten op vast te houden aan een kwart minder varkens en nam daarmee openlijk af stand van het kabinetsbesluit van afgelopen vrijdag, dat netto neerkomt op tussen de tien en vijftien procent. „Het voerspoor is een dwaalspoor', zo zei ze. Die uitspraken kwamen haar op een felle reactie van WD- partijleider Bolkestein te staan. Hij verweet Borst gebrek aan loyaliteit jegens haar collega's. Volgens hem zou Borst het ka binetsbesluit onverkort moeten steunen en niet moeten oproe pen tot verzet. „Ik wijt het maar aan onervarenheid, maar dit heb ik in mijn twintig jaar in de politiek nog nooit meege maakt", aldus Bolkestein. Het debat over de varkens wordt vanavond voortgezet. D66-landbouwspecialist en veehouder den haag anp Bij gebrek aan tijd om direct goed te reageren, hield minister Van Aarts en van landbouw het gisteravond voor gezien. Hij ging voor overleg naar de ministerskamer (foto) en komt vandaag met zijn antwoord. FOTO ANP ED OUDENAARDEN Eigenzinnig, berijder van stokpaardjes, vasthou dend, niet altijd goed navolgbaar. Zomaar een paar kwalificaties over D66-landbouwwoordvoer- der Pieter Klaas ter Veer, de voor niet-land- bouwingewijden onbekende politicus die dezer dagen het Paarse kabinet voor het eerst serieus over een crisis doet nadenken. Ter Veer werd 52 jaar geleden geboren in het Groningse Zuidhom. Na een studie aan de Land bouwhogeschool in Wageningen werkte hij bij het ministerie van Landbouw als boerenvoorlich- ter. Daarna werd hij melkveehouder. Ter Veer werd in 1979 voorzitter van de werk groep Landbouw van D66 en kwam in 1981 voor die partij in de Tweede Kamer. Maar door de gro te nederlaag van de Democraten bij de verkiezin gen in 1982 duurde het tot 1989 tot Ter Veer weer terugkwam in de Kamer, als lid van de oppositie. Naast landbouwwoordvoerder is hij voorzitter van de commissie voor Europese zaken en lid van de commissie voor rijksuitgaven. Hij zit ook in het fractiebestuur van D66. Tot 1994 is Ter Veer boer gebleven. Als melk veehouder heeft hij een belangrijke rol gespeeld in de Nederlandse veefokkerij. Ter Veer was een van de eersten die sperma van Amerikaanse fok stieren ging gebruiken. Tegenwoordig zijn die stieren niet meer weg te denken uit de moderne veefokkerij. Bij de verkoop van zijn bedrijf wer den topprijzen voor zijn koeien betaald. Zijn achtergrond als boer maakt Ter Veer een deskundig woordvoerder als het gaat om melk veehouderijzaken. Maar volgens zijn collega's van PvdA en WD laat hij zich ook in andere land- bouwkwesties te veel leiden door zijn achter grond als melkveehouder. De PvdA'er Huys: „Hij is te veel gericht op de melkveehouderij. Daardoor vergeet hij wel eens de problemen in een breed kader te zien. Ook is hij soms onnavolgbaar. De ene dag pleit hij voor uitbreiding van Schiphol, de volgende dag moet de varkenssector drastisch ingekrompen worden. Ter Veer is wat selectief in zijn verontwaardi ging", aldus Huys. Tot de politieke perikelen over de varkens be gonnen was het een prettige collega om mee sa men te werken, vindt WD-landbouwwoordvoer- der Blauw. „Redelijk solide, bij tijd en wijle wis pelturig. Goed mee te werken, hoewel hij nu be hoorlijk uit de bocht gevlogen is." Andere ingewijden zien Ter Veer niet als een handige politicus. Hij zou niet het fijne politieke gevoel hebben om op het juiste moment de goe de positie te kiezen. Dat Ter Veer zich nu zo hard opstelt in de var kenskwestie, heeft volgens Huys en Blauw te ma ken met de lage plek die hij op de kandidatenlijst van D66 heeft. Ter Veer zit in een groepje voor de plaatsen 16 tot en met 25. Hij wil zich profileren. Omdat het nu om varkens gaat is dat makkelijker voor hem dan bij voorbeeld in het debat over de mestwetgeving. Ter Veer stelde zich toen zeer ge matigd op, omdat het ook gevolgen had voor melkveehouders. Nu het alleen om varkenshou ders gaat, durft hij zich harder op te stellen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3