NAVO richt blik al op tweede ronde uitbreiding Algerijnse feministe Ghezali blijft pal staan voor vrijheid van denken Feiten &Meningen Ook zonder wet deeltijd winnen de werknemers Vertrouwen sleutelwoo in relatie Rusland-NAV 'Vogelgriep kan in slechtste geval binnen een maand in Europa zijn' WOENSDAG 17 DECEMBER 1997 Het plan de campagne stond zaterdag al afge drukt in het dagblad Trouw en was ondertekend door twee CDA-prominenten, werkgeversvoor zitter Blankert en CNV-voorzitter Westerlaken. Die wet van Rosenmöller willen we niet, schre ven ze, want 'de kern van de Nederlandse ar beidsverhoudingen is dat de primaire arbeids voorwaarden (zoals het aantal gewerkte uren, red.) een zaak zijn van de sociale partners'. Maar ze wilden 'graag medewerking verlenen' aan een veel algemenere kaderwet 'waarin alle elementen aan de orde komen die met de combinatie van arbeid en zorg te maken hebben'. Paul Rosenmöller zal het met trillende handen gelezen hebben: hier werd het einde van zijn deeltijdwet aangekondigd. Met hun gezamenlij ke verhaal gaven Blankert en Westerlaken de se naatsfractie immers munitie om zijn deeltijdwet af te schieten (tot zaterdag was er vanuit de vak beweging geen duidelijk tegengas gegeven). Ze boden tegelijkertijd een uitweg uit het akelige di lemma dat de christen-democraten straks de kie zers moeten uitleggen waarom ze tegen zo n ge zinsvriendelijke wet hebben gestemd. En dat ter wijl ze de bescherming van het gezin als centraal thema hebben gekozen. En zo gebeurde het. Meteen nadat de CDA- senatoren het wetsvoorstel hadden afgeschoten, presenteerde lijsttrekker De Hoop Scheffer een eigen plan om via zo'n kaderwet deéltijdwerk verder te bevorderen. Handig, maar tegelijkertijd natuurlijk hopeloos doorzichtig. Het CDA kan nu weliswaar claimen dat ze wel degelijk een gezins partij is, maar het neemt niet de vraag weg waar om het CDA nu eigenlijk niet alvast de eerste stap zette en de wet-Rosenmöller steunde. Want ook met eeri zo'n veel ruimere kaderwet is im mers het principe onderschreven dat je deeltijd bij wet kunt of zelfs moet regelen. Een andere vraag is of het uiteindelijke resul taat nu zo negatief is. In de eerste plaats is en blijft het een feit dat ner gens ter wereld zoveel mensen in deeltijd wer ken als in Nederland. Wie in deeltijd wil wer ken, kan dat doorgaans regelen met zijn baas. Dat deeltijdwerk ongelijk is verdeeld over mannen en vrouwen en over de verschillende beroeps groepen is een feit, maar dat komt vooral omdat veel mannen helemaal niet in deeltijd willen werken. Daaraan veran dert de wet-Rosenmöller natuurlijk niets. Wie zich bovendien de situatie voorstelt waarbij een werknemer uiteindelijk met de wet-Rosenmöller in de hand een kortere werkweek moet afdwingen, komt al snel tot een genuanceerd oordeel over het effect van deze wet. Het grote winstpunt van de hele discussie is dat de werkgevers dan wel hun zin hebben ge kregen, maar dat ze daar een prijs voor moeten betalen. Ze kunnen het zich niet meer permitte ren om moeilijk te gaan doen over verdergaande afspraken over mogelijkheden voor deeltijdwerk in de CAO's. Verder heeft Blankert zich zaterdag gebonden aan een kaderwet over zorg en arbeid, waartegen de werkgevers straks dus ook niet meer te hoop kunnen lopen. Doen ze dat wél, dan lopen ze het risico dat verdergaande wetge ving a la de wet-Rosenmöller alsnog in zicht komt. Rosenmöller mag dan zijn geesteskind hebben zien sneuvelen, voor de Nederlandse werknemer levert noeste arbeid de afgelopen vier jaar wel degelijk zijn vruchten af. HAARLEM SJAAK SMAKMAN De NAVO richt de blik verder oostelijk, nu Polen, Hongarije en Tsjechië gisteren in Brussel for meel gereed werden verklaard voor het lidmaatschap van de defensie-organisatie. „Er is een geg ronde reden voor een tweede ronde van NAVO-uitbreiding", zei de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Albright bij de officiële ondertekening van de 'toetredingsprotocollen' voor de drie nieuwe lidstaten. Frankrijk en Italië lobbyden alvast voor het lidmaatschap van Roemenië, Slovenië en Bulgarije. De oostwaartse uitbreiding ver loopt zeer voorspoedig. De on derhandelingen met de drie nieuwe kandidaat-leden wed den binnen een jaar afgerond, de NAVO bereikte een akkoord over modernisering van zijn commandostructuur en bracht bovendien de kosten van de uit breiding in kaart. Volgens secre taris-generaal Solana kunnen de drie nieuwe lidstaten volgens plan in 1999 definitief toetre den, op voorwaarde dat de par lementen in alle betrokken lan den de stap goedkeuren. Tijdens de laatste NAVO-top, in juni in Madrid, kostte het veel moeite overeenstemming te be reiken over de selectie van de eerste toetreders. De VS wilden slechts drie landen toelaten om Rusland niet al te zeer voor het hoofd te stoten. Keerzijde van deze beslissing was echter dat een nieuwe scheidslijn op het Europese continent werd ge trokken. De meeste Europese lidstaten hadden liever een uit breiding met vijf lidstaten in eens gezien. Inmiddels zijn de kansen voor de kandidaten die destijds af vielen aanzienlijk verbeterd. Een hoge NAVO-functionaris benadnrkte dat landen als Roe menië, Slovenië en Bulgarije grote vorderingen hebben ge maakt met de modernisering van hun strijdkrachten. „Deze landen waren er in Madrid al bijna. En ze hebben sindsdien niet stilgezeten." April 1999, tij dens de volgende NAVO-top in Washington, worden de kandi daat-lidstaten opnieuw tegen het licht gehouden. Minister Van Mierlo (buitenlandse za ken) benadrukte dat de Alliantie de deur openhoudt. Wat ook helpt, is het feit dat de relatie tussen de NAVO en Rus land nauwelijks heeft geleden onder de eerste uitbreidings golf. Integendeel: volgens NAVO-zegslieden hebben de aanvankelijk felle Russische protesten plaats gemaakt voor plichtmatige kanttekeningen in de marge van de vergaderingen. Wel klinkt er een duidelijk Rus sisch 'njet' bij de kandidatuur van de drie Baltische staten Est land, Letland en Litouwen. Om de spanningen in dit gebied te verminderen, heeft president Jeltsin onlangs een reductie van de strijdkrachten met veertig procent toegezegd. De ondertekening van de toe tredingsverdragen met Polen, Hongarije en Tsjechië werd gis teren in Brussel door alle aan wezigen besterhpeld als een be langrijk 'historisch moment'. Hoewel de drie pas in 1999 deel mogen nemen aan de NAVO- besluitvorming, neemt de Alli antie in de praktijk reeds alle verplichtingen op zich die ook voor de huidige zestien lidsta ten gelden. „Het artikel vijf, dat onderlinge bijstand regelt bij een vijandige aanval, is al van kracht", aldus een NAVO-diplo- maat. Voor de modernisering van de strijdkrachten in de drie nieuwe lidstaten, heeft de NAVO de ko mende tien jaar drie miljard gulden uitgetrokken, waarvan het merendeel naar Polen gaat, het grootste land. De drie nieu- we leden dragen gezamenlijk bij in 4,03 procent van de kosten van de NAVO-begroting. De discussie over een eventuele verdere uitbreiding van het bondgenootschap ligt zeer ge voelig, omdat andere kandi daat-leden snel het gevoel kun nen krijgen buiten de boot te vallen. Het was daarom opmer kelijk dat juist de VS, in Madrid nog het meest terughoudend, alvast een voorschot namen op een tweede ronde. „Er is net zo veel reden voor een tweede uit breidingsronde als er destijds was voor het begin van de uit breiding. De externe dreiging wordt verminderd, het vergroot het gebied in Europa waar geen oorlogen meer worden gevoerd en het geeft kandidaat-lidstaten een goede reden om hun her vormingen voort te zetten", al dus Albright. Met het akkoord over de finan ciering en hervorming van de NAVO. staat weinig meer de toetreding van Hongarije, Polen en Tsjechië in de weg. Alleen een veto van een van de betrok ken negentien parlementen kan in theorie nog roet in het eten gooien. De meeste zorgen ma ken NAVO-diplomaten zich nog over de goedkeuring door het parlement in Ankara. De Turkse defensieminister Cem verzeker de gisteren dat het verbreken van de dialoog tussen Turkije en de EU geen gevolgen heeft voor de Turkse houding tegen over de NAVO, maar hij zei i Het Westen is na de ondertekening van de overeenkomst!y nership for Peace) tussen Rusland en de NAVO weer watgf meerd. De algemene conclusie die het Westen uit de onde 'i' kening heeft getrokken, is dat Rusland de uitbreiding vani 11 NAVO heeft geaccepteerd, dat de voorwaarden de Russeniu den hebben gesteld en dat alle bezorgheid is weggenomen Niets is echter minder waar. Ik denk dat Rusland uitbreiding van de NAVO niet heeft ge cepteerd en ook nooit zal accepteren, omdat het een helej vergissing is. Rusland probeert met zijn houding louterde in de zo klein mogelijk te houden. Het doet er alles aan omdf ji aansluiting bij Europa niet mis te lopen en zet zich voord te in voor de totstandkoming van een NAVO-Rusland Raad. De meeste westerse leiders zeggen dat ze Rusland willen bi trekken bij alle beslissingen die Europa betreffen. Maar als vraagt hóe zij deze nobele doelstelling willen bewerkstellig zeggen ze dat een dergelijke samenwerking alleen mogelijl door uitbreiding van de NAVO. Als uitbreiding de enige nu ac lijkheid is om een toekomstig Europees veiligheidsbeleid it wikkelen, dan zie ik dat als een teken van onvermogen, mn schien zelfs van onwil, van de westerse leiders het belang e in te zien. De wereld, en zeker Europa, heeft politiek gezien een me tamorfose ondergaan, maar er is nog geen nieuw veiligheii systeem opgezet. Men heeft zelfs nog geen idee hoe dat int kaar moet worden gezet. In deze situatie is het van groot li ij! dat Rusland deelneemt aan het leggen van de fundamente u een nieuw systeem om zich ervan te verzekeren dat ookzii langen niet uit het oog worden verloren. De NAVO-Rusland Raad, die vandaag in Brussel bijeenkonJ heeft legio mogelijkheden. Rusland heeft het recht zijn bez heid uit te spreken en recht op duidelijke antwoorden. Ofd bijeenkomst een succes wordt, hangt vooral af van de vast! dendheid waarmee Rusland vragen stelt en antwoorden eis2' Wat wil Rusland? Rusland wil precies weten wat de vernieu van de NAVO daadwerkelijk betekent. En betrokken worde ji die vernieuwing. Er wordt herhaaldelijk gezegd dat mennii meer bang hoeft te zijn voor de NAVO. Dat het niet meerh I! zelfde machtsblok is dat destijds tegenover het Warschaup n stond. Maar het is onduidelijk hoe en in wat deLNAVO zich ijj transformeren. De NAVO blijft een verdedigingsalliantie,m a het is niet duidelijk wie tegen wie wordt verdedigd. Rusland en de NAVO hebben mogelijkheden om op militaii strategisch gebied te komen tot openheid en samenwerkin g denk dat uitbreiding van de NAVO vooral invloed zal hebbf ie ontwapeningsverdragen en controles. En dan vooral de ten voerlegging en ratificatie van dergelijk overeenkomsten. Di overlegsysteem dat overigens al bestaat moet worden a handhaafd, omdat we alleen op die manier wapenarsenale kunnen vernietigen zonder de stabiliteit in Europa en den a van de wereld te verstoren. We moeten ook nadenken over vredeshandhaving, ookbu het gebied dat traditioneel onder de verantwoordelijkheid! de NAVO valt. We moeten de principes van vresdehandhs uitwerken en daarbij rekening houden met de daadwerkeli oorzaken van conflicten. De ervaringen in Bosnië stemmaE optimistisch wat dat betreft. Vredeshandhaving is niet lom het uit elkaar houden van de strijdende partijen, maar het: u ken van echte politieke oplossingen. n In de NAVO-Rusland Raad moet verder de strategisch nud j afschrikking aan de orde komen. In het verleden was duidt wie moest worden afgeschrikt, maar tegenwoordig niet ma r Dat hebben we dus ook niet meer nodig. Maar de deelnem R aan de bijeenkomst moeten zich allereerst bezighouden mi it het opbouwen van begrip en vertrouwen. Misschien zal d$ voor zorgen dat uitbreiding van de NAVO uiteindelijk helei van de agenda verdwijnt. De uitbreiding staat op z'n vroeg pas over twee jaar op het programma. We hebben dus nogi even. ALEXANDER KONOVALOV geen garanties te kunnen geven over het stemgedrag van het parlement. „Dat kan geen enke le regering", aldus Cem. Van Mierlo had gisteren nog een apart onderhoud met zijn Turkse collega, in een poging de Turkse regering milder te stem men. Volgens Van Mierlo stelt de EU geen keiharde voorwaar den voor Turkse deelname aan een zogeheten Europese Confe rentie, waartoe zaterdag in Luxemburg werd besloten. „Wat in het communiqué staat, is niet wat alle vijftien lidstaten willen zeggen. Je kunt het rf door een zonniger bril bel q ken", aldus de minister.M Cem was vooralsnog niet! op zijn standpunt terug te li men. „De Turkse teleurstd ligt er erg dik bovenop",! Van Mierlo erkennen. BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT Salima Ghezali ziet Algerije als 'één grote begraafplaats, die bol staat van terreur en tegenter- reur, waarin mensen die daarte gen protesteren, worden fijnge malen', zei ze vorige week op de Dag van de Mensenrechten. Ghezali (39) weet waar ze het over heeft. Ze is vanwege haar werk meermaals opgepakt en gevangen gezet. Als een van de weinige Algerijnse journalisten durft ze te vragen wat er is ge beurd met haar verdwenen en vermoorde collega's. Ze levert kritiek op zowel de regering als de moslimfundamentalisten. Vanmiddag werd ze in het Eu ropees Parlement gehuldigd met de Sacharov-prijs voor vrij heid van denken. Het Europarlement noemt haar houding 'bijzonder moedig in een situatie waarin de partijen in het conflict slechts eikaars wandaden onder de aandacht brengen'. Algerije is sinds 1991 in de greep van een bloedige burgeroorlog tussen islamisten en het door militairen gesteun de regime. Sinds vorig jaar wor den er ware slachtpartijen aan gericht onder onschuldige bur gers. Alleen al de afgelopen paar dagen kwamen bij aanslagen rond de hoofdstad Algiers 34 mensen om. Ghezali krijgt de prijs, die is ver noemd naar de Sovjet-dissident Andrej Sacharov, vanwege haar strijd voor de mensenrechten en tegen de censuur. Eerder dit jaar werd ze door het Ameri kaanse blad World Press Review uitgeroepen tot 'internationale journalist van het jaar 1996'. Het Franstalige weekblad La Nation, waarvan ze hoofdredac teur/directeur was, kreeg her haaldelijk een verschijningsver bod opgelegd omdat het opriep tot een vreedzame en democra tische oplossing voor de Alge rijnse crisis. Eind vorig jaar verscheen La Nation voor het laatst. „Het blad werd gedwarsboomd of had te grote schulden", denkt secretaris Verploeg van de jour nalistenvakbond NVJ. „Dat is niet helemaal duidelijk. Maar het monopolie op drukken, ligt in Algerije in elk geval bij de staat." Volgens Verploeg, die zich inzet voor vervolgde jour nalisten in Algerije, ging La Na tion het verst van alle Algerijnse kranten in het bepleiten van een dialoog tussen regime en fundamentalisten. „Als hoofd van het blad heeft ze zeker grote risico's genomen." Ghezali is gescheiden en heeft twee tienerdochters. Ze begon haar carrière als lerares Frans en werd actief in de feministi sche beweging. In 1984 richtte ze een filmclub voor vrouwen op. Vijf jaar later werd ze voor zitter van de Vereniging voor Vrouwenemancipatie. Ghezali leidt het feministische tijdschrift Nyssa en is ondervoorzitster van de vrouwenvereniging 'Vrou wen van Europa en van de Maghreb'. UTRECHT GPD In het meest pessimistische ge val zou de vogelgriep, de nieu we fatale griepvariant uit Hong Kong, Nederland binnen een maand kunnen bereiken. Dat zegt de viroloog E. Claas, werk zaam bij het Nationaal Influen za Centrum in Rotterdam. Vol gens Claas is er nog geen reden om de noodklok te luiden. Daarvpor is de reguliere griepvi rusactiviteit in Hong Kong mo menteel te laag. Een acute, wereldwijde uitbraak van de nieuwe griepvariant be hoort evenwel tot de mogelijk heden omdat het vogelvirus zich in snel tempo kan vermen gen met menselijke virussen. Ook kan het virus vlot van ge daante veranderen en op die manier een mondiale epidemie veroorzaken, met mogelijk vele duizenden slachtoffers als ge volg. Het Nationaal Influenza Cen trum, ondergebracht bij de me dische faculteit van de Erasmus Universiteit, volgt de ontwikke lingen in Hong Kong nauwge zet. In noodgevallen is het cen trum binnen twee maanden in staat om een vaccin tegen de nieuwe griep op de markt te brengen. Een draaiboek waarin productie en distributie van het middel alsmede vaccinatie prioriteiten zijn geregeld, ligt al klaar. Claas: „Normaal kost het uit brengen van een vaccin zo'n zes maanden. Als we bijvoorbeeld in februari beginnen kan het in september op de markt zijn. Dat heeft te maken met de noodzakelijke procedures, zoals de registratie van het middel en de veiligheidsprocedures. Maar als de nood aan de man komt, kunnen we inderdaad over een maand of twee in de productie sfeer iets op de markt brengen. Het Nationaal Influenza Cen trum was het eerste onder zoekscentrum ter wereld dat de nieuwe griepvariant H5N1 iso leerde. Het virus dat in het labo ratorium van het centrum werd onderzocht, was afkomstig van het allereerste dodelijke slacht offer een 5-jarig jongetje uit Hong Kong. Door die 'voor sprong' vormt de mogelijke aanmaak van een vaccin geen probleem meer. De laatste we reldwijde griepepidemie, de Hong Kong-griep, dateert van 1968. Waarom is Hong Kong telkens de bakermat van griepvirussen? „Het gaat niet speciaal om Hong Kong maar om de hele re gio Zuid-Oost-Azië. Er bestaat daar nauw menselijk contact met de dieren: met de eenden in de rijstvelden, de kippen op het erf en met de varkens die door de huizen sjouwen. Var kens treden op als intermediair tussen vogelgriepvirussen en menselijke virussen. Er is tot op heden gedacht dat zoiets on mogelijk was, maar de praktijk wijst kennelijk anders uit. Het blijkt maar weer eens dat virus sen ontzettend veranderlijk zijn. Dat nu zeven mensen deze griepvorm, onder meer via de vogelmarkten in Hong Kong, hebben gekregen is zorgwek kend. Is een betrouwbare voorspelling mogelijk over het verloop van de vogelgriep? „Deze griep is volstrekt onvoor spelbaar. Misschien komen er in Hong Kong nog een aantal dodelijke slachtoffers bij en stopt het daarna. Misschien gaat het virus zich daadwerke lijk op grote schaal van mens tot mens verspreiden. Je weet het niet. Allebei is mogelijk. Meer industrialisatie op het Aziatische platteland betekent op den duur minder griepepide mieën? „Dat kan. Als het Chinese plat teland gaat veranderen, zal in ieder geval de frequentie van het aantal optredende griepvi russen lager worden. ROTTERDAM GPD Denemarken/"* Nederland Duitsland Frankrijk Turkije Griekenland manschappen 49.958 tanks 900 manschappen 242.000 tanks: 1.729 pantser voertuigen 1.442 Navo-leden Ver. Staten, Canada en IJsland De nieuwe Navo-leden Ver. Koninkrijk manschappen 65.000 1^~ tanks 952 pantser voertuigen 1.367 pantser voertuigen 1.300 gevechts- vliegtuigen 384 gevechts vliegtuigen 143 gevechts vliegtuigen 141 helikopters 94 a marineschepen: 69 helikopters 59 f^Enelikopters 36

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2