Van Wely toont zich de koelste Carrière Edmund Vriesde hangt aan zijden draad Sport Afrikanen mengen zich in damstrijd Beerenfenger gaat verder als Bobby Beer Uiltje knappen Warmunda is het boetebeleid KNVB spuugzat Arbiter wil stoppen na Friese 'taalstrijd' OENSDAG 17 DECEMBER 1997 chef willem spierdijk, 071 -5356464. plv -chef rob onderwater, 071-5356463 finale Champions League in ArenA fNEVÉ» De Europese voetbalbond UEFA heeft gisteren de finale an de Champions League, onder voorbehoud, toegewezen aan le ArenA in Amsterdam. De wedstrijd wordt op 20 mei gespeeld. Je UEFA houdt nog een slag om de arm met de definitieve toe- lijzing. De bond wil dat het stadion reclamevrij wordt opgele- Lrd en moet daarover overeenstemming met de KNVB en de IrenA-directie bereiken. Het zou de tweede keer zijn dat de fina- I van de Europa Cup voor landskampioenen in Amsterdam lordt gespeeld. In 1962 versloeg Benfica titelverdediger Real Wadrid met 5-3 in het Olympisch Stadion. (tecord aantal deelnemers Nagano ifiANQ Ruim voor aanvang kan de organisatie van de komen- jeOlympische Winterspelen in Nagano al bogen op een record: iet grootste aantal deelnemers ooit. Tot nu toe hebben al 2593 [tieten uit 67 landen zich aangemeld, waarmee het vorige re- lord ruimschoots wordt verbeterd. In Albertville in 1992 kwa len tot nu toe de meeste deelnemers in actie op een winterse Tditie van de Spelen: 1801. Een verklaring voor het hogere aantal leelnemers van 7 tot en met 22 februari in Japan is de uitbrei- ing van het aantal sporten. 'eyenoord en stadion praten over fusie otterdam De stichting Feyenoord (waarin de profclub is on- lergebracht) en de N.V. Stadion Feijenoord onderzoeken de nogelijkheid om op te gaan in één bedrijf, dat geleid wordt door én Raad van Commissarissen. Behalve de stichting en het sta tion heeft ook de Sportclub Feyenoord, die een meerderheids- ielang heeft in de accommodatie, zijn medewerking aan het on- lerzoek toegezegd. Door de beide takken in één bedrijf te laten pgaan, zou er een oplossing kunnen komen voor het slepende wurconflict in de Kuip. De leiding van de voetbalclub en het tadion zijn het nog altijd niet eens geworden over de huur van- if december 1999. jondscoach Mexico na WK weg iiyad Manuel Lapuente, bondscoach van Mexico, stapt vol- end jaar na het WK in Frankrijk op. De 53-jarige trainer maakte lat gisteren in Riyad bekend. Mexico is in Saoedi-Arabië één van le deelnemers aan het toernooi om de Confederatiebeker, lexico is op het WK in Frankrijk in groep E ingedeeld met Ne- lerland, België en Zuid-Korea. „Voor dat toernooi zijn wij nog ang niet klaar", aldus Lapuente. De 53-jarige Lapuente werd in lovember de opvolger van Bora Milutinovic. 'oprad-Tatry kandiaat voor Spelen ausanne Poprad-Tatry uit Slowakije heeft zich als eerste stad lij het Internationaal Olympisch Comité in Lausanne officieel langemeld om de Olympische Winterspelen in 2006 te organise- en. Over zes weken sluit de inschrijvingstermijn. Naast Poprad- ratry hebben alleen Sion (Zwitserland) en Klagenfurt (Oosten- ijk) serieuze plannen voor 2006. Mogelijk komen daar nog Jaca Spanje) en Zakopane (Polen) bij. De definitieve toewijzing heeft ilaats tijdens de algemene ledenvergadering van het IOC in ""te Seoul. Veldman 2,5 jaar bij Vitesse irnhem Verdediger John 'eldman speelt de komende ,5 jaar bij Vitesse. De Arn- lemse club bereikte gister- niddag een akkoord met Ijax over de overgang van de peler. Veldman en Vitesse varen het al eerder eens ge- vorden. De 29-jarige verde diger verhuisde in april 1996 'oor drie jaar van Sparta 1 laar Ajax, waar hij al snel de I vertrekkende Michael Reizi- jer moest opvolgen. Mede loor blessures wist Veldman Olsen kwam hij dit seizoen iditer nooit een vaste plaats helemaal niet aan spelen toe e veroveren. Onder Morten in het eerste elftal. foto»gpd De voetballoopbaan van FC Lis- se-speler Edmund Vriesde hangt aan een zijden draad. De verdediger is ernstig aan de knie geblesseerd. „Ik kreeg van de arts te horen dat ik over mijn carrière moet nadenken", rea geerde Vriesde gisteravond. Eer der op de dag onderging de spe ler in het ziekenhuis een kijko peratie aan de knie. Daarbij bleek dat het kraakbeen in het gewricht ernstig is aangetast. „Er zijn losse stukjes wegge haald, terwijl de onderkant van het kniegewricht er nogal rom melig uitziet." Ter vergelijking spreekt Vries de over de enkelkwetsuur van Marco van Basten. Bij de ster voetballer van weleer was kraakbeen verdwenen en dat werd door het lichaam niet meer voldoende aangemaakt. Vriesde hoopt volgende week alsnog van de arts groen licht te krijgen. Met aangepaste trai ning - meer krachtoefeningen en minder veldtraining - hoopt de verdediger alsnog zijn voet balloopbaan voort te kunnen zetten. „Volgende week heb ik op nieuw een gesprek met de arts. Ik heb in ieder geval een aantal vragen voor hem op papier staan." Vriesde heeft al lange tijd last van de rechterknie. Hij vermoedt dat de kwetsuur ver band houdt met een scheen beenbreuk die hij zo n elf jaar geleden tijdens een training bij zijn toenmalige club DSO op liep. Mogelijk is bij die breuk ook het onderste deel van zijn knie beschadigd geraakt. In april van dit jaar kreeg hij weer last van het gewricht. Met be hulp van medicijnen heeft hij vervolgens het seizoen bij ARC afgemaakt. Aanvankelijk leek de rust in de zomer hem goed te doen, maar door de intensieve trainingsarbeid kreeg hij toch weer last. In de wedstrijd tegen Groote Lindt werd het pro bleem erger. „Ik maakte een verkeerde beweging en moest worden vervangen." De kijko peratie van gisteren bracht de werkelijke aard van de kwetsuur aan het licht. „Ik word hier niet vrolijk van", aldus Vriesde. Edmund Vriesde. foto archief In barrage langs Piket Fraai was het niet wat grootmeesters Jeroen Piket en Loek van Wely gisteren in de barragepartijen lieten zien. Maar wel zenuwslopend en bloedstollend. Van Wely toonde zich tenslotte de koelste en plaatste zich via een 2,5-1,5 overwinning bij de laatste zestien, waar hij Geor- giev ontmoet. Piket ontving als troost een kleine 20.000 dollar. groningen anp De toon voor het foutenfestival in de vluggermatch Piket-Van Wely werd al in de eerste barra gepartij gezet. In een tamelijk matte stelling gaf de met wit spelende Piket pardoes een pion weg. Van Wely kende geen pardon en trok de partij naar zich toe. De Tilburger bewees in het daaropvolgende potje dat hij ook maar gewoon een mens van vlees en bloed is. Door gaans heeft hij geen last van ze nuwen, maar de manier waarop hij zomaar kwaliteit weggaf, doet anders vermoeden. Piket nam het geschenk dankbaar in ontvangst en trok zo de stand weer gelijk. De derde partij, met vijftien minuten per persoon op de klok, eindigde in een correcte puntendeling. In de vierde con frontatie viel de beslissing. Piket verloor al snel een pion en kwam dat probleem niet meer te boven. Na 27 zetten kon Van Wely de felicitaties van Piket in ontvangst nemen. Onder de geïnteresseerde toe schouwers bij het Nederlandse onderonsje bevond zich ook Kiryl Georgiev, de volgende te genstander van Van Wely. Deze liet weten dat hij vooraf geen enkele voorkeur had voor één van de twee Nederlanders. ..Ach, dat maakt me echt niet zo veel uit. Ze zijn toch ongeveer even sterk", zei de Bulgaarse grootmeester lachend. Tot grote vreugde van de or ganisatie bleef ook favoriet Anand in het toernooi. De top- grootmeester uit India wees Khalifman met 2,5-1,5 terug. In het kandidatentoernooi bij de vrouwen, waar dagelijks felle strijd wordt geleverd, leiden Galliamova, Joseliani en Tsji- boerdanidze. De weg naar de uitdaging van wereldkampioene Zsuzsa Polgar is echter nog lang, want de "vrouwen spelen een hele competitie over 18 ronden. De nummers één en twee spelen vervolgens een match om te bepalen wie Zsuz sa Polgar mag uitdagen. stadskanaal anp In een merkwaardig verlopen tiende ronde van het kandi datentoernooi dammen vie len niet minder dan zeven overwinningen. Twee daar van kwamen op naam van de Senegalese grootmeesters Ba en Samb, die zich daardoor bij de zes koplopers voegden. Ook de twee Nederlandse kandidaten voor één van de zes finaleplaatsen deden van zich spreken. Kees Thijssen kreeg groot positioneel over wicht tegen de jeugdige Domchev, maar moest na ruim vier uur spelen toege ven dat het net niet voldoen de was voor een zege. Johan Krajenbrink speelde even eens remise tegen de 75-jari- ge Koeperman. Van de koplopers baarde Koyfman het meeste opzien. De Israëliër had in deze ron de alleen op kop kunnen ko men. Hij kreeg tegen Mogil- janski veel voordeel en de stelling van de Amerikaan leek onhoudbaar. Koyfman kreeg een eindspel op het bord, waarvan hij de theorie niet bleek te beheersen en liet de Amerikaan met remise ontsnappen. Hoofdtrainer voor de A- en B-selectie op Dinsdag en Donderdagavond en de begeleiding op Zaterdag. Schriftelijke sollicitaties met opgave van referenties te richten aan: v.v. Valken'68 T.a.v. R. v.d. Zwart, secretaris, Postbus 74, 2235 ZH Valkenburg Russische zwemmers twee jaar geschorst moskou rtr m i Europese zwemkampioene Na- talja Mesjerjakova is voor twtèe jaar geschorst. Ze reageerde po sitief bij een dopingcontrole tij dens een trainingskamp op Cy prus. Mesjerjakova, Europees kampioene op de 50 meter vrije slag, mist daardoor de WK, be gin januari in Perth. Vladimir Pisjnenko, lid van de 4x200 me ter vrij die Europees goud ver overde, en Olga Kosjetkova, Eu ropees zilver op de 4x100 wissel, zijn voor hetzelfde vergrijp ge schorst. De drie beweerden het slachtoffer te zijn van een sa menzwering. Een vijand zou een verboden middel hebben toegevoegd aan een cake. Aleks- ei Kolesnikov is voor drie maan den uitgesloten. Hij is schuldig bevonden aan het gebruik van cannabis. Ook hij zal niet aan wezigzijn in Perth. Bijdragen: Rob Onderwater, Lóman Leefmans, Gertlan van Geen VS heeft in navolging van Ajax zijn Bobby Haarms. Al en heet-ie in De Kikkerpolder obby Beer. Volgens de burge- ke stand luistert deze trainer iar de naam Hennie Beeren- nger. ennie Beerenfenger? dat niet dezelfde man die bij edezelfde club vorige maand u ontslag vroeg omdat hij het meer zag zitten bij de zater- iwel, dat is dezelfde Beeren- nger. at schreeuwt om uitleg, eerenfenger: VVS wilde mij op een of andere mier bij de club betrekken, at vond ik best, want thuiszit- 'II is helemaal niks voor mij. let Wim van Zwam (de oefen- leester van de zondag, red) ad ik eerder al eens gesproken i 'er het fenomeen hersteltrai- er. Spelers die terugkomen van 'ii blessure hangen er maar een tetje bij. Ze liggen op de bank j de fysiotherapeut en dan lo- 'ii ze een paar rondjes. Nou. it leek ons een mooie gelegen- id om daarmee te beginnen tndat ik niets meer om handen id." ersteltrainer. Allemaal leuk en ttdig, maar Beerenfenger lijkt "seen man die spanning rond !n wedstrijd niet kan missen. och? eerenfenger: Vuurlijk. Ik ben 45, maar voor wedstrijd moet ik nog steeds Wekeer poepen. Die spanning tb ik nu niet. Het schenkt me wel voldoening. Ik ben vorige week de hele tijd met John Fak kel van zaterdag 1 bezig geweest en hij scoorde tegen De Sleutels toch mooi de winnende. Dan sta ik te glimmen." Maar.. Beerenfenger: „Mciar het is niet te vergelijken met het echte werk. Vandaar dat ik uitkijk naar een ander dup pie. Deze tijd worden de knopen doorgehakt, misschien vind ik wel ergens onderdak. Je hebt niet willen reageren op je vertrek bij UVS-zaterdag. Beerenfenger: „Ach, wat heb ik aan die zottig heid?" Het is toch een mooie reden om de ware reden van je opstappen te vertellen? Beerenfenger: Voor mij hoeft dat niet. Maar nu ik je toch aan de lijn hebt, wil ik wel even reageren op het interview in jullie krant met Hans van Leeuwen, mijn opvol ger bij UVS. Die stelde dat hij al na een week verbetering zag. Na een week! Dan ben je toch een knappe jongen. Dat vond ik een beetje raar. Voor de rest heb ik geen problemen bij (/VS. Alleen kon ik als trainer mijn visie niet meer kwijt. Ik ging met tegenzin naar de training. Dat heb ik nog nooit gehad. Daarom ben ik ge stopt. warmond Scheids- en lijnrechters krijgen bij verkeerde beslissin gen vaak de vraag of er wat aan hun ogen mankeert, of thuis verder alles goed is, of ze een fluit voor hun verjaardag hebben gekregen en wat aan het spelen zijn, of ze de laatste spelregelwijzigingen wel hebben bestudeerd en of ze misschien de slaap al uit hun ogen heb ben gewreven. Maar dat ze nog steeds zitten te pitten tijdens hun werkzaamheden, dat gaat toch wat ver. Wij immers weigeren te ge loven, dat tennis een saai en slaapverwekkend spelletje is. Deze lijn rechter echter kwalificeerde het tennis van Paul Haarhuis afgelopen week in Warmond tijdens de nationale Masters wel als oninteres sant en knapte ongegeneerd een uiltje. Vindt u het gek dat dat regel matig verkeerde beslissingen oplevert. Ons advies: slapen doen we 's nachts. foto loek zuyderduin Bij Warmunda is het (tucht) beleid van de KNVB in het verkeerde keelgat gescho ten. Twee weken achtereen ver schenen in het clubblad van de Warmondse vierdeklasser schrijfsels waarin met name de hoogte van de boetes die de bond uitdeelt aan de kaak werd gesteld. Warmunda-bestuurslid Cor van der Vooren (een volle neef van Jozef van der Vooren, competi tieleider bij de KNVB afdeling West III) bekeek het tweeweke lijkse bondsorgaan Officiële Mededelingen eens door de ogen van een boekhouder. Hij kwam met de zakjapanner in de aanslag tot de conclusie dat de KNVB per halve maand 25.575 gulden aan boetes incasseert, verdeeld over de amateurclubs in de regio Lèiden en Den Haag. Ja u leest het goed. Vijfentwin- tigduizendvijfhonderdenvijfen- zeventig Hollandse florijnen of tewel 12.230 Ecu's. Zo houdt Van der Vooren de le zers van het Warmunda-bulle- tin voor. Natuurlijk willen wij niet voor bij gaan aan het feit dat clubs in eerste instantie moeten zorgen dat het bedrag omlaag gaat. door sportief voetbal te propage ren. Toch lopen de bedragen van de KNVB de spuigaten uit, vindt de columnist. De aanleiding voor het reken werk vormde de straf die War munda 2 en Bernardus 4 kregen omdat hun onderlinge duel we gens een handgemeen tussen de spelers moest worden ge staakt. Drie punten in minde ring en 300 piek per ploeg, luid de het vonnis. En we zijn maar amateurs, reageert Van der Vooren. Bij zowat elke straf die de bond uitdeelt, is het tegenwoordig mode om een vergelijking te maken met het 'geval WM'. Ook Van der Vooren zet het wangedrag vap het tweede elftal van zijn club af tegen wat er zich vorig seizoen bij het duel tussen het Haagse WM en Tey- lingen uit Sassenheim afspeel de. En ook de Warmondse be stuurder vindt dat de tuchtcom- missie met verschillende maten meet. In dat inmiddels beroemde ge val moesten de spelers en begé- leiders van Teylingen vlak voor tijd vluchten voor de aanhang van WM. Er vielen rake klap pen. De Haagse club kreeg voor het incident 1 punt aftrek en honderd gulden boete. Wat daar passeerde, was volgens Van der Vooren vele malen er ger dan wat Warmunda 2 pres teerde en toch pakken de gevol gen voor de Warmondse rksv driemaal zo hoog uit. Wij kunnen er met onze pet niet besluit Van der Vooren. Overigens zijn ze het bij WM aardig zat'om als een soort ijk- punt bij elke tuchtzaak in de re gionale voetballerij te worden gebruikt. Een in Wassenaar woonachtig bestuurslid van Voetbal Vereniging Maasstraat liet zich informeel ontvallen dat hij zinsneden in deze krant zoals 'de politie moest de ver schanste Sassenheimers uit hun kleedkamer ontzetten' en 'ze kwamen en>an af meteen paar tientjes boete'als niet geheel juist beschouwt. Het doet in ieder geval niets af aan het feit dat de 'rechtspraak' van de bond best ter discussie mag staan. Zowel bij Warmun da éls bij WM. Want niet op Studio Sport, maar op de KNVB zou de kreet 'van iedereen, voor iedereen'van toepassing moe ten zijn. Scheidsrechter Gerrit van Dam snapt niets van alle commotie die plotseling rond zijn persoon is ontstaan. Eén berichtje in de Leeuwarder Courant en ineens stond de te lefoon in Emmen roodgloeiend. Van Dam zou tijdens de amateurwedstrijd Smilde '94 - Boornbergum '80 (1-5) een Friese speler hebben bestraft met een gele kaart omdat hij zich laatdunkend in het Fries had uitge laten. Van Dam ontkent dat. en is boos. „Ik denk dat ik ga stoppen met fluiten. Voor aanvang van de wedstrijd had Van Dam de aanvoerder van Boornbergum ge vraagd om in het Nederlands tegen hem te praten. Datzelfde gold ook voor de overige spelers van de Friese ploeg. Zouden ze zich daar niet aan houden, dan zou het worden bestraft met een indirecte vrije trap. Van Dam: „Ik zeg nier dat het correct is, maar als ze voor je gaan staan en tegen je gaan schreeuwen, dan weet je dar ze je beledigen. Alleen versta je het niet. Op een gegeven moment maakte een speler van Smilde een stevige overtreding, die tot een woedeuitbarsting bij zijn Friese tegen stander leidde. De man uitte zijn kritiek te gen scheidsrechter Van Dam in het Fries en kreeg geel. Enkele Friezen namen daarop het woord 'discriminatie' in de mond, ter wijl Van Dam in zijn optiek geel had getrok ken wegens mekkeren. Boornbergum-voorzitter Van Weperen: Dit is een eenmalig incident. Bovendien moet je arbiters is bescherming nemen, want ze zijn broodnodig. Of hij nu geel heeft gege ven voor mekkeren of voor praten in het Fries, dat is een oeverloze discussie. Maar nu praten over discriminatie gaat me veel te ver. Voor Van Dam (48) is de lol er van af. „Ik voetbal zelf ook nog, en ben geen lekkere jongen. Dus als scheidsrechter vind ik dat een speler mag reageren op mijn beslissing, maar hij moet niet blijven doormekkeren. Die Friezen zoeken een zondebok. En ik snap dat niet want ze hebben met 5-1 gewonnen Zo heb ik er geen zin meer in.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21