Dagblad eidsch LM en Alitalia zijn het eens jpngelofelijk! Jaar cel voor pastoor Rijpwetering Bijna vier jaar cel voor 'Heer Olivier' trooizout tegen gladheid niet overal gratis in regio Helft aantal Nederlanders rijdt te hard Werkloosheid blijft dalen TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Hoe de stervende zon eruit ziet is al bekend Dodelijke aanval winter B/REGIO RUUD SEP HET WOORD IS AAN Gustave Ie Bon Wat wij kinderlijkheid noe men, is vaak een uiting van het volledigste en zuiverste menszijn. Uitgebreid weeroverzicht op pag'na VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland3 Buitenland5 Cultuur7 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio13,15,17,19 RTV/programma's11 Sport21,22,23 Strips8 Uitgaan9 De kortingsbon betreft het optreden van Cappellapro Cantibus met het Weihnachtsoratorium in de OegstgeesterWillibrordus- kerk. Bijna de helft van de Neder landse automobilisten geeft toe te hard te rijden op autosnelwe gen en hoofdwegen. Binnen de bebouwde kom overtreedt tien procent de snelheidslimiet. Een op de drie automobilisten wil dat de maximumsnelheid op snelwegen omhoog gaat. Dit blijkt uit een onderzoek onder duizend automobilisten. VOORBURG ANP Het aantal werklozen is in de periode september-november gedaald tot 349.000. Dat waren er 82.000 minder dan in dezelf de periode vorig jaar. Dat blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het percentage werklozen be droeg eind november 5,2 pro cent van de beroepsbevolking. Bij de peiling in die maand vo rig jaar was dat nog 6,4 procent. Er stonden eind november 182.000 mannen en 167.000 vrouwen bij de arbeidsbureaus ingeschreven. De werkloosheid is het grootst in de leeftijds groep van 35 tot 64 jaar. schenkt Gall Gall per ingestuurde stempel f 4,66. Tijdens De Weken krijgt u bij aankoop van ieder deelnemend merk een stempel op :elnemerskaart De komende week. in de allerlaatste ronde, verdubbelen pot Dan verdelen we maar liefst F 100.000 - naar beter bij zijn' Zie voor meer informa- BQuoSaSiiUS •tentie elders in deze krant Altijd iets bijzonders. Ouders teleurgesteld: 'Onze dochter heeft levenslang' Anderhalf jaar gevangenisstraf waarvan een half jaar voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Dat is de straf die de 68-jarige pastoor van Rijpwetering en Oud Ade gisteren door de Haagse recht bank kreeg opgelegd. De rechtbank acht het bewezen dat de man zich de afgelopen twee jaar diverse keren heeft schuldig ge maakt aan verkrachting van het nu 14-ja- rige meisje uit Naaldwijk. Niet bewezen is, aldus de rechtbank, of de pastoor zich ook vóór haar twaalfde jaar heeft schuldig gemaakt aan seksueel misbruik. De rechter sprak hem daarvan vrij. Verder moet de pastoor zich verplicht onder toezicht stellen van de reclassering en is het hem verboden contact te hebben met het slachtoffer. Officier van justitie M. Horstman eiste twee weken geleden nog drie jaar gevan genisstraf, waarvan een half jaar voor waardelijk- Zij acht verkrachting inclusief bedreiging tussen het negende en dertien de jaar van het slachtoffer, in de periode van begin 1993 tot augustus 1997, bewe zen. De ouders reageerden gistermiddag he vig teleurgesteld nadat de rechter uit spraak had gedaan. De moeder barstte in huilen uit: „Hij is over negen maanden vrij, onze dochter heeft levenslang." Ook de pastoor reageerde teleurgesteld op de uitspraak, aldus zijn advocaat f. Landman. „Hij is het niet eens met wat de rechter al lemaal bewezen heeft verklaard. Mijn cliënt heeft toegegeven dat hij haar onze delijk heeft betast en vindt dat hij alleen daarvoor 'een straf verdient." Landman bespreekt vandaag met zijn cliënt of hij in hoger beroep gaat. Bij het bepalen van de strafmaat, hield de rechter 'in hoge mate' rekening met het feit dat de man ernstig misbruik heeft ge maakt van het overwicht dat hij had op het kind ais pastoor en 'grootvader'. „Met dreigende taal dwong u haar tot seksuele handelingen. Dit kan tot ernstige psychi sche schade bij het slachtoffer leiden sprak de rechter de pastoor gisteren toe. De geestelijke gaf geen kik. Pagina 19: Pastoor mag ambt nooit meer uitoefenen jjelofelijk krokant uit de magnetron. tokante pistolet uit de magnetron, lisschien iets te mmm... van mora? Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-5128030 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Sport Carrière Edmund Vriesde hangt aan een zijden draad Misschien is de Pistolet Saté iets te mmm... van M lora? Die is namelijk bijna op. Wij dóen ons best om de nkels zo snel mogelijk weer te bevoorraden. Maar in de tussentijd kunt u natuurlijk altijd de liet Ham/Cheese of Pizza kopen. Ook die komen Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. i Naam: Voorlettors:M /V Adres: 1 (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: I Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 94,15) I automatisch (f. 32,70) O acceptgiro (f. 95.15) i Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. OPGERICHT 1 MAART 1860 '65° Binnenland jda Bewijs veiling joods bezit J gevonden Buitenland Iraanse president 5 neemt risico met toenadering tot VS Cultuur en Kunst Expositie in 7 Volkenkunde: Tibet door een donkere lens De Leidse sterrenkundige Vincent Icke berekende in 1989 hoe de stervende zon er uit zou moeten zien. Dat mo ment ligt nog zo'n vijf miljard jaar weg, maar die theoreti sche voorspellingen zijn nu al bevestigd door recente waar nemingen met de Hubble-te- lescoop. Wanneer een ster sterft, treedt er een spectacu lair verschijnsel op: er ont staat een langgerekte fel op lichtende nevel, met tal van pastelkleuren. „Een ster kun je opvatten als een kernreactor, waarin energie wordt opgewekt door kernfusie", zegt Icke, die op dit moment in Seattle verblijft voor de presentatie van zijn werk. „In lichte sterren zoals onze zon wordt de fusie brandstof, waterstof, maar spaarzaam gebruikt. Daar door heeft bij ons op aarde het leven de tijd om te evo lueren en te gedijen. Maar over vijf miljard jaar raakt de waterstof op. Wat gebeurt er dan? Hoe loopt het af?" Pagina 13: 'Een vlijmscherp speldenpuntje' RIJSWL)K/MOSKOU ANP-AFP-Rtr In heel Europa rukt de winter op. De kou heeft in Polen en Rusland al zeker zestien doden geëist. In verschillende Poolse steden zijn sinds het begin van de week al elf doden gevallen, voornamelijk daklozen en per sonen onder invloed van alco hol, aldus de staatstelevisie. De koudste decembernacht van de eeuw heeft in Moskou in de nacht van maandag op dinsdag aan zeker vijf mensen het leven gekost. Het kwik daalde tot bij na 29 graden onder nul. Het meeste getroffenen zijn dronkaards, die vaak in portie ken in slaap vallen en dan doodvriezen, en daklozen. Tal loze vluchtelingen uit de voor malige Sovjet-republieken heb ben hun heil gezocht in Mos kou, maar daar zijn helemaal geen opvangfaciliteiten. Boven dien gaan de goedverwarmde metrostations om één uur 's nachts dicht. Zo koud als in Oost-Europa is het in Nederland bij lange na niet. Maar het winterweer be zorgt de Wegenwacht handen vol werk. Sinds middernacht krijgt de ANWB drie keer zoveel telefoontjes van pechmelders als gebruikelijk. Alle beschikba re en reservewachten zitten langs de weg. Ook op de vier meldkamers zijn extra mensen om de telefoon op te nemen. Normaal gesproken telt een nacht rond de 600 pechgeval- len, de afgelopen nacht liep dat aantal op naar 1.800. De kwalen waaraan de auto's lijden zijn bekend: falende ac cu's en bevroren koelsystemen. Elke winter weer, zodra de vorst piept, is het ditzelfde liedje. En elke winter weer lijken automo bilisten overvallen te worden. Speeltuinen opgeknapt door gedetineerden RUSWUK» ANP Gedetineerden gaan helpen bij het opknappen van de toestel len in de speeltuinen. Er zijn ongeveer duizend speeltuinen waarvan er zeshonderd met achterstallig onderhoud kam pen. Nuso, de landelijke organi satie voor speeltuinwerk, heeft een beroep op de gevangenen gedaan omdat zij 30 procent goedkoper werken. Igens Italiaanse persbureau ANSA is samenwerking rond samenwerking tussen KLM en Alitalia is rond. Dit het Italiaanse persbureau ANSA vanmorgen ge- Volgens het persbureau vindt er geen uitwisseling aandelen plaats. LM wil vooral samenwer- jij het uitvoeren van vluch- Dat betekent bijvoorbeeld ifstemmen van vluchten op a en het gezamenlijk uit en van vluchten. Verder er samenwerking op het ed van beloningsprogram ma's voor vaste klanten. Ook samenwerking op het gebied van vrachtvervoer en onder houd van vliegtuigen behoort tot de mogelijkheden. De koers van het aandeel KLM reageerde nauwelijks op de bekendmaking van de sa menwerking. Het aandeel open de 1,30 gulden hoger op 64,30 gulden. Rond elf uur vanoch tend ging daar weer dertig cent vanaf. KLM wil met een nieuwe partner binnen Europa een marktaandeel van minstens 15 procent verwerven. Het Neder landse bedrijf kan een dergelijk marktaandeel nooit op eigen kracht verwerven. Daarom was een Europese partner onvermij- deljk. In de opvattingen van de KLM-directie is een marktaan deel van 15 procent op de Eu ropese thuismarkt nodig om succesvol als „gobal carrier" te kunnen opereren. De eerste indicatie voor de samenwerking was de sterke stijging van de aandelen Alitalia gisteren en vandaag (ruim 2 procent) op de beurs van Mi laan. Analisten menen dat een Nederlands-Italiaanse samen werking commercieel gezien veel gunstiger is en ook meer garanties biedt voor de voltooi ing van de in gang gezette pri vatisering van Alitalia. De Vereniging van Neder landse Verkeersvliegers (VNV) reageert positief op de -samen werking tussen KLM en Alitalia. „In Zuid-Europa moet je toch een partner hebben. Dan is Ali talia de beste i keuze", aldus VNV-voorzitter P. Griffioen. Hij sluit niet uit dat de KLM zal blijven zoeken naar nieuwe partners, bij voorbeeld in Noord-Europa. „Het is niet ge zegd dat met deze deal de con solidatie rond is." De vakbond voor piloten stelt dat de verschillen in arbeids voorwaarden tussen de Neder landse en Italiaanse vliegers klein zijn. flSDAG 17 DECEMBER 1997 De rechtbank in Frankfurt heeft meesteroplichter Arie Olivier gisteren veroordeeld tot drie jaar en tien maanden cel. De Nieuw-Venneper krijgt die straf voor het verkopen van 600.000 valse Amerikaanse dollars. 'Heer Olivier' stond samen met vier medeverdachten te recht, onder wie een andere Ne derlander. Die kregen van de rechtbank gevangenisstraffen van 21 maanden tot twee jaar opgelegd. Olivier ontkende tij dens de behandeling van de zaak. De Nederlander legde de rechtbank uit dat hij alleen heeft deelgenomen aan de han del van valse dollars om opna men te maken voor zijn televi sieprogramma Heer Oliviers Wereld. Dit programma over witteboordencriminaliteit maakte hij destijds in opdracht van Veronica. Olivier verklaarde dat de Ne derlandse politie volledig van zijn handelen op de hoogte was en daarvoor zelfs toestemming zou hebben gegeven. Een hoge Nederlandse politieman zou dit kunnen bevestigen, verzekerde Oliver de rechter. Maar uiteindelijk bleek dat niet het geval te zijn. De recht bank geloofde het betoog van de meesteroplichter dan ook niet, bleek tijdens de uitspraak. Olivier werd in april dit jaar in Duitsland opgepakt. Voor de aanhouding van het vijftal had de Duitse justitie met behulp van undercover-agenten meer dere ontmoetingen met de ver dachten. Zij gaven zich uit voor afnemers van vals geld. Tijdens de bijeenkomsten zouden de verdachten aanbiedingen heb ben gedaan voor het leveren tot een bedrag van ongeveer zes miljoen Amerikaanse valse dol lars. Er hangt Olivier nog meer straf boven zijn hoofd. Hij moet ook nog in Amsterdam terecht staan voor het onttrekken van geld aan zijn faillissement dat voor zijn schuldeisters was be stemd. iners van Noordwijk, Rijn- de en Zoeterwoude zijn licht hun stoepje in de win- 01 ïeeuvv- en ijsvrij te houden, irdorp doet zijn best om te komen dat bewoners in de zelf met zout gaan lien. Mensen die slecht ter izijn kunnen in Alphen aan kostenloos hun strooi- Liis bezorgd krijgen. In hebben de afgelo- cen al 434 mensen hun je met zout laten vullen, adheidsbestrijding, een jrp dat mogelijk van- 1 actueel wordt, is in de gemeenten in de regio rschillend geregeld. Bij- al kunnen inwoners bij een emmertje afhalen. Meestal is gratis, soms moet er- /vl betaald worden, zoals in en Noordwijkerhout een emmertje zout een S| kkost. oon in Leiderdorp (waar de haar burgers liever stróoien) en in Noord- (waar zelf strooien ver is) doen inwoners ver een beroep op de ge- wanneer zij zout willen Een woordvoerder van Leiderdorp meldt gemeente geen strooi- meer beschikbaar stelt, het te duur werd en de te veel strooien, wat voor het milieu', zout slecht is voor het weten ze ook bij de Bo- „Wij adviseren te vegen en strooien", „Als men- willen strooien, dan is fjj üg procent zout en de rest meestal genoeg. Zout is voor de structuur van Deze dakloze in Amsterdam probeerde vanochtend met behulp van een deken enigszins warm te blijven. de bodem en voor de bomen. Je krijgt verdrogingsverschijnselen en soms zie je zelfs dat de bast van bomen verbrandt door de in de Leidse regio gratis zout niet veel gemeenten meer die zoutnevel." Noordman is ver- verstrekken. „Naar onze infor- zout ter beschikking stellen." baasd dat bijna alle gemeenten matie zijn er landelijk gezien FOTOANP JU AN VRIJDAG Pagina 11: Sneeuwruimplicht in strijd met internationale verdragen De Gulle Weken van Gall Gall.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1