Pastoor mag ambt nooit meer uitoefenen Lot Treffers in handen Sportfondsen Rijn Veenstreek cobswoude verbrandt en kerstbomen meer SP stelt weer vragen over Rijnoord Voorkeursbehandeling HSL-gedupeerden Paardebrug ligt weer op zijn plek Kaageiland krijgt geen kabel-tv ING RANK NSPAG 17 DECEMBER 1997 praaktermijn HSL/A4 verlengd De inspraaktermijn voor de hogesnelheidslijn HSL en de jding van de A4 is verlengd tot 27 december. Het inspraak- van Verkeer en Waterstaat heeft hiertoe besloten omdat de ■dure op het ministerie vertraging had opgelopen, idervverd de inspraakprocedure van 5 naar 17 december laatst, omdat het Ontwerp Trace Besluit (OTB) later ter pu tje werd gelegd dan gepland. De 17de werd vervolgens ver ven naar de 22ste omdat het ministerie van Verkeer en Wa- jat het handiger vond om de inspraakprocedure van de «eüjk te trekken met die van de A4. Tot nu toe heeft het in- ipunt ongeveer driehonderd reacties binnen gekregen, ide helft hiervan heeft betrekking op de aanleg van de HSL iderland. Ongeveer veertig bezwaarschriften zijn gericht te- je verbreding van de A4. ;H zet extra bussen in na Kerstmis De NZH zet na de kerstdagen extra Niteliners in. In de [van 26 op 27 december vanaf kwart voor een 's nachts wij- je schema's af van de zondagse dienstregeling die op de dagen geldt. De nachtbussen, die in deze regio Alphen aan Rijn, Leimuiden, Nieuw Vennep en Nieuwveen aandoen, ndan met dezelfde regelmaat als in normale vrijdagnach- Bisdom en kerkbesturen brengen parochianen via brief op de hoogte vervolg van de voorpagina De 68-jarige pastoor van Rijpwetering en Oud Ade die zich enkele jaren schuldig heeft gemaakt aan seksueel misbruik van een nu 14-jarig meisje uit Naaldwijk, mag zijn ambt binnen en buiten het bisdom nooit meer uitoefenen. Dat heeft bis schop van Rotterdam A. van Luyn besloten. Het Bisdom Rotterdam en de parochiebesturen Onze Lieve Vrouwe Geboorte in Rijpwetering en H. Bavo te Oud Ade brachten hiervan de parochia nen gisteravond via een gezamenlijke brief op de hoogte. Daarin vermeldden zij ook de gistermid dag gedane uitspraak van de Haagse rechtbank. Het bisdom en de besturen zoeken nog naar een oplossing voor de pastorale zorg in de overwe gend katholieke dorpen. De briefschrijvers begrijpen dat de parochia nen geschokt zijn en het vertrouwen in de kerk 'op de proef is gesteld'. „Wij realiseren ons dat bij u veel vragen leven, vragen die wij ook niet kun nen beantwoorden", aldus vicaris-generaal W. van Paassen, G. Beelen van het parochiebestuur Rijpwetering en J. van Seggelen van het bestuur van Oud Ade. En tot slot: „Wij vertrouwen erop dat de hoopvolle en troostrijke boodschap van het Evangelie sterker is dan alle menselijk falen en ons de kracht zal geven die wij allen nodig hebben." Als de 68-jarige pastoor niet in beroep gaat, komt hij over negen maanden vrij. Hij heeft er immers al drie maanden voorarrest opzitten. Zijn advocaat J. Landman wist gisteren nog niet of hij de bejaarde man zou adviseren om in beroep te gaan. „De straf qua maat is niet zo vreselijk zwaar." Landman merkte daarbij op dat hij deze zaak 'één van de moeilijkste strafzaken vindt die hij ooit heeft behandeld'. „Waarom? Dat heb ik me ook afgevraagd. Ik denk dat het te maken heeft met het beroep van pastoor, een beroep met een hoge moraal." Volgens Landman is zijn cliënt verward. „Ik sprak mensen die hem van vroeger kenden. Zij zeggen dat hij helemaal zich zelf niet meer is. Hij is helemaal de kluts kwijt." De pastoor bekende twee weken geleden alleen dat hij bij het Naaldwijkse meisje ontuchtige han delingen had verricht, zoals het strelen over haar borsten en eenmaal over haar schaamhaar. Als zij in de pastorie in Rijpwetering kwam logeren, sliep hij bij haar in bed omdat ze - een dochter van vrienden - bang zou zijn. Als 'een opa', zo zei hij, ontfermde hij zich over haar. Het overige waarvan hij werd verdacht: ver krachting onder bedreiging van 'als ik bel kom je, anders vermoord ik je', het vastbinden en blind doeken op bed, ontkende hij tijdens de zitting van twee weken geleden. Eerder had de geestelij ke dit allemaal wel bekend, omdat hij - zo legde hij uit - het slachtoffer wilde beschermen tegen verdere onderzoeken en onbekend was met de seksuele terminologie. schonken automobilist aangehouden maan den rijn Pas in tweede instantie heeft de politie een honken automobilist kunnen aanhouden. Aanvankelijk ne- dede 50-jarige Alphenaar rond middernacht een stopteken de politie. Die hield de man vervolgens aan in de Barnsteen- K De automobilist bleek zo veel alcohol te hebben genut- jat hij zijn rijbewijs moest inleveren en een rijverbod van jen uur kreeg opgelegd. s inbrekers ontglippen Koudekerker kerk aan den run Zes mannen met breekijzers hebben geld eemd uit een woning in de Den Tollstraat in Koudekerk, de bewoner de inbrekers betrapte, gingen zij er in een auto oor in de richting van Alphen aan den Rijn. jmfietser rijdt door na botsing iaan den run» Een Alphens meisje is gewond geraakt toen imfietser tegen haar opbotste. Bij de Marsstraat in haar nplaats stak zij het fietspad van de Kennedylaan over, waar omfietser haar tegemoetkwam. Door de klap kneusde het je haar hand en enkele ribben. De bromfietser reed door Ier te stoppen. Tafeltennissers verliezen geduld Sportfondsen Alkemade bv, beheerder van het sport- en recreatiecentrum De Tweesprong in Alkemade, heeft het lot van tafeltennisvereniging De Treffers in handen. Ver schillende opties voor een nieuw clubgebouw voor de ta feltennissers passeerden de revue, maar stuitten telkens op een veto van Sportfondsen. Binnenkort schuiven ge meente en beheerder aan tafel voor een oplossing. iwoude verbrandt geen lomen meer. De gemeente lil jaar voor het eerst de rerde bomen wegbrengen iroen Recycling in Rijp- ïg. Tegelijk wil Ja- roude voorkómen dat jon- kerstbomen in brand ste- voelen toch de maat- pelijke druk", merkte bur- ester W. van Beek gisteren erschillende Leimuidena- gerden zich afgelopen zo- lijvoorbeeld aan de ver- ran het huttendorp. nvoner stuurde twee foto's bet gemeentehuis waarop rookpluimen waren te „Een kerstbomenverbran- een volksgebruik. Maar andere kant moeten we nze tijd mee." Beek erkent dat een flin ke fik milieu-onvriendelijk is. Volgens hem is een kerstbo menverbranding nog eens extra schadelijk voor het milieu, om dat het hout vaak nat is. Bij nat hout komen meer kwalijke stof fen vrij dan bij droog hout, al dus de burgemeester. Om te zorgen dat inwoners hun bomen inleveren, krijgt ie der dorp een eigen inzamel punt. Om het eventuele pro bleem met de jeugd op te los sen, wil Van Beek voor iedere boom die jongeren inleveren een lootje uitloven. Daarmee kunnen ze bijvoorbeeld een discman, een walkman of een wekkerradio winnen. Aan de verbranding van de huttendorpen in Woubrugge en Leimuiden komt in de toekomst mogelijk ook een eind. Van Beek wil gaan 'afbouwen' en volgend jaar alleen toestem ming geven voor een gedeelte lijke verbranding van het hout. alkemade marcel smeets De Treffers zoekt met hardloop vereniging Plantaris een nieuw eigen clubgebouw. De houten behuizing verkeert in deplora bele staat en bovendien wil de tafeltennisvereniging in de toe komst kunnen beschikken over een 'B-locatie', die geschikt is voor interlands, bondstrainin- gen en instructielessen. Ook re kenen bestuur en leden van bei de verenigingen op een gezellig honk voor na de sportinspan- ningen. „We willen een clubge bouw, geen gymzaal met een koffiezetapparaat en kleedloka len", zegt C. Bakker, voorzitter van De Treffers. „We hoopten op het voorma lige binnenbad De Twee sprong", zegt Bakker. Dat plan haalde het niet vanwege de ge plande kantine, zo meent hij. Het nabijgelegen Sportfondsen vreesde voor de eigen omzet en ging dwarsliggen. Inmiddels heeft fitness-centrum Body Ac tion zijn intrek genomen in het bad aan de Lucas van Leyden- laan. Nu hebben de sportver enigingen hun zinnen gezet op onderdak bij de tennisbanen van De Tweesprong. Ook de ge meente ziet dat wel zitten. Met de geplande uitbreiding van het aantal tennisbanen kan de aan- of nieuwbouw van de. gewenste 'B-locatie' immers prima sa mengaan. Sportfondsen maakt echter weer bezwaren. „Wij raken dan een stuk terrein kwijt dat net gerenoveerd is", zegt manager D. de Kuier. De ligwéide van het zwembad waarop Kuier doelt is pas vorig jaar in gebruik geno men. „We hebben een contract met de gemeente over het be heer van dit complex. Het ver lies aan terrein moet worden gecompenseerd." Binnenkort praten de ge meente en Sportfondsen over de problemen. Wanneer dat ge sprek plaatsheeft, kan een woordvoerder van de gemeente niet zeggen. „De Treffers wil een eigen toko. Sportfondsen wil geen terrein verliezen en wij als gemeente willen dat uitbrei ding van de tennishal samen gaat met het nieuwe onderko men van De Treffers". Bakker heeft er onderhand schoon ge noeg van. „De gemeente moet maar aandringen bij Sportfond sen om ons mee te laten bou wen. Misschien moeten ze de druk maar een beetje opvoeren. Of moeten wij soms op de knie- en voor Sportfondsen?" alphen aan den run r08bert minkhorst De Alphense SP-fractie heeft opnieuw vragen gesteld over ziekenhuis Rijnoord, dit keer aan commissaris van de konin gin Leemhuis. De vorige vragen aan de Alphense wethouder Korver leidden tot zo veel op hef, dat de gemeenteraad dreig de om de SP voortaan buiten informeel overleg te houden. Fractievoorzitter Harmes, sta tenlid voor zijn partij, hekelt het besluit van de voorzitter van de commissie Zorg en Cultuur van afgelopen vrijdag om over Rijnoord in beslotenheid te pra ten. „De vanzelfsprekendheid hiervan staat voor onze fractie allerminst vast", schrijft Har mes. De SP'er wil van Leemhuis een verklaring voor dat besluit. En, „indien u met ons van me ning bent dat een stilzwijgen over de kwestie Rijnoord niet langer noodzakelijk is, wilt u dan de buitenwereld hier mede delingen over doen?" Harmes roept Leemhuis op om, als zij het met de SP'er eens is, alsnog de inhoud van de vergadering bekend te maken. De vorige keer dat de SP-frac tie vragen over Rijnoord stelde, haalde zij zich daarmee de woe de op de hals van zowel de wet houder als de politieke partijen,. Zij vonden dat de socialisten uit de school klapten. Bovendien frustreerde die actie de 'stille di plomatie' van Korver voor een beter ziekenhuis, vonden zij. Van een boycot kwam het net niet: de SP kreeg nog 'een laatste kans'. Wethouder Korver was vanmor gen niet bereikbaar voor com mentaar. hoogmade robbert minkhorst De acht Hoogmadenaars die als gevolg van de aanleg van de ho gesnelheidslijn HSL hun huis uit moeten, verdienen een voor keursbehandeling bij de zoek tocht naar een nieuwe woning. Dat vinden burgemeester en wethouders van de gemeente Jacobswoude. B en W zijn alleen niet bereid om af te wijken van bestem mingsplannen of andere plano logische procedures, waar schuwt burgemeester W. van- Beek. H. Post van de Boskade, die een terrein aan de Wijde Aa bij Ofwegen heeft gekocht, krijgt bijvoorbeeld nog steeds geen toestemming om daar te bouwen. Met de principe-uit spraak van het college wil het 'een politieke discussie' op gang brengen over de vraag of zo'n voorkeursbehandeling gerecht vaardigd is. Jacobswoude wil de bewoners tegemoet komen om zo hun be zorgdheid weg te nemen. Van- Beek: „Er kwamen signalen van mensen, dat het Rijk aan hun huis trok. Ze vroegen ons wat wij voor hen zouden kunnen doen." De burgemeester en ook wet houder C. de Lange van ruimte lijke ordening onderkennen dat het nog een hele toer wordt om de 'HSL-gedupeerden' verge lijkbare woonruimte aan te bie den. Niet zeker is of alle bewo ners in Hoogmade kunnen blij ven wonen. De huizen aan de Boskade die worden gesloopt zijn ruim en liggen bijzonder fraai. In de ogen van Van Beek en De Lange is het daarom bil lijk als daar iets tegenover staat. „Iemand met een vrijstaand huis moeten we ook een vrij perceel aanbieden. Voorstel van gemeentebestuur Jacobswoude Van twee bewoners blijft de woning mogelijk bewaard. Ja cobswoude onderzoeken de mogelijkheid om de 17de eeuw- se monumentale boerderij van C. van Leeuwen en het even eens monumentale zomerhuis je van buurman F. Swarte te verplaatsen. Daarover moeten de gemeente en de twee bewo ners er nog met het projectbu reau HSL-Zuid en de Rijks dienst voor de Monumenten zorg uitkomen. Het Rijk moet in elk geval opdraaien voor de kos ten, vindt De Lange. Juist vanwege die kosten, maar ook vanwege het pro bleem dat niet direct een nieu we plek voorhanden is, heeft mevrouw Swarte er weinig ver trouwen in. Bovendien, zegt ze, is de Boskade nogal smal en is afbreken en verplaatsen daarom technisch gezien misschien on mogelijk. „Het is positief dat we .een voorkeursbehandeling krij gen. Al had ik eerlijk gezegd ook niet anders verwacht." De familie wil de gemeente niet verlaten. „We wonen al 32 jaar in Hoogmade, vlakbij onze kinderen. We zijn in het dorp verankerd. Ons hele sociale le ven ligt hier. Het is al moeilijk genoeg dat we van déze plek weg moeten." rijpwetering» De nieuwe Paardebrug ligt sinds gis teren op zijn plaats. Een enorme hijskraan kwam er aan te pas om het gevaarte in drie delen te monte ren. De brug, die 1,6 miljoen gulden kost, kwam maandag al met een ponton vanuit Gouda in Rijp wetering aan. Het duurt nog wel een maand voor dat het verkeer over de nieuwe brug kan, zo ver wacht ambtenaar Oldenhof. Eerst moet er nog een asfaltlaag op het dek worden aangebracht. Ook de slagbomen worden nog bevestigd. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de brug eind dit jaar al klaar zou zijn. De vertraging is volgens Oldenhof het gevolg van de koude, waardoor asfalteren nu niet mogelijk is. Ook het leggen van kabels van nutsbedrijven duurde langer dan verwacht. De noodbrug verdwijnt zodra het verkeer over de nieu we brug kan. Oldenhof weet nog niet of die dienst gaat doen in Zevenhuizen, waar de Koningsbrug wordt vervangen. De kans op een kabelaanslui ting voor Kaageiland is verke ken nu het Schipholfonds geen financiële steun geeft. "De twee honderd huishoudens in Kaag, het enige dorp op het eiland, hebben door het luchtverkeer al jaren last van storingen in hun televisietoestel. Sinds vorig jaar is het aantal vluchten over het eiland sterk toegenomen. Daar door steeg ook het aantal sto ringen tijdens televisieprogram ma's. Een kabelaansluiting die het probleem zou verhelpen, is te duur voor de inwoners van Kaag. Daarom deed de dorps raad een beroep op de veroor zaker van het probleem, lucht haven Schiphol. Directe buren van de luchthaven kunnen put ten uit het Schipholfonds. Dat fonds biedt Kaageiland echter geen soelaas, omdat de bewo ners buiten het directe grensge bied van de luchthaven vallen, guitenkaag, aan de andere kant van de Ringvaart, valt wél bin nen het werkgebied. De dorpsraad van Kaag is te leurgesteld. „We waren aardig op weg", zegt secretaris Peter Riemen, die vermoedt dat het Schipholfonds niet meebetaalt uit angst voor precedentwer king. „Ik hoopte dat we twee ton uit het fonds zouden krij gen. Met andere donaties en bijdragen zou een kabelaanslui ting dan neerkomen op 1.200 gulden. Van de tweehonderd huishoudens op het eiland wa ren honderdzestig bereid dat te betalen. Zonder geld uit het Schipholfonds loopt de eigen bijdrage op tot 3.500 gulden. Dan er is hier geen toekomst meer voor de kabel." De onderhandelingen van de dorpsraad met Schiphol Airport en het nutsbedrijf Haarlemmer meer, dat had becijferd dat de kabelaansluitingen ongeveer 200.00 gulden zouden kosten, liepen op niets uit. E. Pielken- rood van het Schipholfonds hanteert het formele standpunt, dat de inwoners van Kaag niet in aanmerking komen voor fi nanciële steun, omdat ze buiten het grensgebied vallen. Daar naast vindt hij twee ton veel geld. Pielkenrood: „Het Schip holfonds keert jaarlijks bedra gen uit tussen de -500 en 100.000 gulden per aanvraag. Het hoogste bedrag was dit jaar 30.000 gulden." Ook veel schotelantennes, het alternatief voor kabeltelevisie, zijn sinds vorig jaar onbruik baar. De satelliet-exploitanten gingen toen over op een digitaal signaal. Nieuwe apparatuur om de programma's toch te ont vangen kost 2.000 gulden. ondernemende hypotheek zien als een slimme manier om vermogen op te bouwen, L introduceert de ING Bank nu I; de vernieuwde Effect Hypotheek. I) U combineert lage netto lasten E met.het hoogste fiscale voordeel. w itejOBdiltesal^iDnitiinj ft mp De ING Bank'Effect Hypotheek r bestaat uit een lening voor uw woning BÉs cn een lening voor een effectenporte- Bp feuille. U maakt zelf een keuze uit een aantal door de ING Bank geselecteerde K beursgenoteerde ondernemingen. Met I het gekozen aandelenpakket bouwt u een vermogen op waarmee u straks uw hypotheek aflost De rente van beide leningen is fiscaal aftrekbaar waardoor uw maan delijkse netto lasten laag blijven. Bovendien is de koerswinst op uw aandelen belastingvrij :en extra voordeel is dat cle overwaarde van uw effectenportefeuille vrij opneembaar is. Wilt u meer weten over de Effect Hypotheek van de ING Bank? Bel gratis de ING'Bank: 0800 - 022 08 05 (maandag t/m vrijdag 09.00 - 21 00. zaterdag 10.00 - 16.00 uur). Of kom bij ons langs.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19