Eigenaar woonboulevard Leiderdorp naar rechter Leefbaar Oegstgeest haalt bezem door kieslijst Kinkhoest weer flink in opmars Leiden Regio Oegstgeestse belastingtruc metbedrijfsafval9 mist doel Voltallig bestuur CDA Voorschoten vertrekt 'Doorgaande Beweging' verwijderd 1 WOENSDAG 17 DECEMBER 1997 chef jan preenen,071-5356414, plv.-chef ernastraatsma, 071 -5356437 Leiderdorp AQUARELLEN De Leiderdorpse kunstenares Ria Verbeek exposeert tot en met ^9 januari aquarellen in verzorgingshuis Dillenburg. De expositie is te zien van 10.00 tot 16.00 uur. Voorschoten THÉ DANSANT Dansparen kunnen zondagmiddag 21 december te recht in het Voorschotense activiteitencentrum De Boschbloem aan de B.S. van Oyelaan 39. Daar wordt van 14.00 tot 17.00 uur een 'thé dansant' gehouden. Er kan in kerstsfeer worden gedanst op muziek uit de jaren zestig en zeventig. TEKENEN Buurthuis Vlietwijk begint volgende maand met een cur sus tekenen en schilderen. De cursus is vooral bedoeld voor begin ners. Voor meer informatie en aanmeldingen: tel. 5618564. Zoeterwoude EHBO-CURSUS De Leiderdorpse EHBO-vereniging Meerburg be gint dinsdag 13 januari met de opleiding voor het 'eenheidsdiplo ma EHBO'. De cursus wordt van januari tot en met april gegeven in de Zoeterwoudse Bernardusschool aan het Kooikerspad 2. Voor meer informatie: J. Potjes, tel. 5413622 of J. van Vliet, tel. 5897847. Warmond COMPUTERS Ouderen die meer willen weten van het gebruik van computers kunnen zich aanmelden voor de cursus 'Ouderen ma ken kennis met computers' van de Stichting Welzijn Ouderen Sas- senheim/Warmond. Voor aanmeldingen: tel. 0252-231805 (tussen 09.00 en 13.00 uur). KERSTMARKT De Rooms-katholieke basisschool De Waaier houdt vanavond een kerstmarkt. De aula van de school naast de kerk aan het Leerpad staat tussen half zeven en half negen vol met een rom melmarkt en een markt met zelfgemaakte spulletjes. Ook is er een kerstman die tegen betaling met kinderen op de foto gaat. De op? brengst van de kerstmarkt wordt geschonken aan het Ronald McJ- Donaldhuis in Leiden. VOEDSELACTIE De werkgroep Dorkas Hulp, afdeling Delf- en Haag landen, houdt zaterdag 27 december een voedselinzamelactie voor Tsjetsjenië en andere landen in Oost-Europa. In de Trinity Baptist Church aan de Bloemcamplaan in Wassenaar zijn medewerkers van de werkgroep aanwezig om voedsel in te zamelen. Voor nadere informatie: familie Van Dorp, tel. 070-3989489. en de notaris is het allemaal mogelijk", heeft Verkaik de af gelopen maanden geleerd. Maar de gemeente heeft al op voorhand laten weten wat de flatbewoners in zo'n geval bo ven het hoofd hangt. „Welke constructie we ook kiezen:'bij de gemeente blijven ze erbij dat ze verplicht zijn het huisvuil op te halen. Dus of we het nu ials bedrijfsafval aanbieden of niet; de rekening van de gemeente krijgen we sowieso." Daarmee is het idee 'nog niet helemaal van de baan', zegt Verkaik. Voorlopig richt de Oegstgeestenaar zijn pijlen ech ter op iets anders: de forse be lastingverhoging die de ge meente hem en 500 andere fat bewoners heeft aangezegd. „Ik vind niet dat je de reinigingsta rieven zomaar pats-boem met 300 procent mag verhogen. We zijn minimale vervuilers, maar maximale betalers. Daartegen heb ik dan ook bezwaar aange tekend, bij de Nationale Om budsman." oegstgeest maarten keulemans De vuilnisbelasting van Oegst- geest omzeilen? Het kan. Of tenminste: bijna. Tot die con clusie komt Oegstgeestenaar Ton Verkaik na haast twee maanden onderhandelen met de notaris en de Kamer van Koophandel. Verkaik - die behalve inwoner van Oegstgeest, eigenaar is van de naar hem vernoemde interi eurzaak in Warmond - speelde met het idee om samen met zijn 41 buren een bedrijf op te richten. Door zijn flat in te schrijven bij de Kamer van Koophandel zou zijn afval te boek komen te staan als 'be drijfsafval'. En zouden Verkaik en zijn buren niet langer afhan kelijk zijn van de dure Oegst geestse vuilnisdienst. De flatbe woners zouden hun afval kun nen aanbieden aan een particu lier bedrijf - en jaarlijks zo'n 14.000 gulden uitsparen. „Vol gens de Kamer van Koophandel Het CDA in Voorschoten dreigt stuurloos te worden omdat het voltallige bestuur van de partij nog voor de verkiezingen wil af treden. Bestuursleden hebben kritiek op de samenstelling van de kieslijst, waarop volgens hen alleen oudgedienden op ver kiesbare plaatsen staan. Ook zet voorzitter O. Snel vraagtekens bij de wijze waarop de kieslijst totstandkomt. Hij ontkent ech ter dat die kritiek de reden is voor het opstappen van het be stuur. Hoewel de voorzitter zegt op Ie stappen om privé-redenen, heeft hij stevige kritiek op de werkwijze van het CDA. „Het jongerenbeleid bij de CDA in Voorschoten is slapende. Er komt onvoldoende aanwas. Kijk maar naar de lijst: daar staan vooral ouderen en oudgedien den op." Ook betwijfelt hij het democratische gehalte van de kieslijst. „Je ziet dat op de avond dat de lijst wordt vastge steld. Dan zitten er 40 van de 250 leden in de zaal. Daarmee betreedt je toch de grenzen van de democratie. Ik vraag me dan of de lijst wordt gedragen door de rest van de leden." De vijf leden hebben volgens Snel stuk voor stuk aangegeven 'persoonlijke redenen' te willen vertrekken. „We zullen voor ons vertrek nieuwe be stuursleden zoeken onder de andere leden. We dragen het netjes over", zegt de partijvoor zitter. Volgens Snel is het een 'sa menloop van omstandigheden' dat het hele bestuur vrijwel ge lijktijdig vertrekt. „Voor de kan didatenlijst werd opgezet, heb ben de bestuursleden al aange geven te willen stoppen. Ik heb bijvoorbeeld werk gevonden", zegt Snel. Hij heeft aangegeven nog maximaal een half jaartje na de verkiezingen te willen blijven als er tegen die tijd nog geen opvolger is. Fractievoorzitter W. Zoete melk, nummer twee op de kies lijst, maakt zich geen zorgen om de leegloop in het bestuur. „Dat ligt genuanceerder dan het lijkt. Ze gaan pas weg als er vervan ging is. Toen bleek dat iedereen in het bestuur weg wilde, heeft de secretaris bijvoorbeeld ge zegd voorlopig nog te blijven. De continuïteit van het bestuur blijft gewoon gewaarborgd." Met de kanttekeningen die voorzitter Snel bij de kieslijst zet, is Zoetemelk het niet eens. „Alle partijen hebben last van een gebrekkige aanwas. De par tijen die het landelijk goed gaan, hebben nu de wind mee. Voor het CDA wordt het aan trekken van jongeren wel een belangrijke opdracht. oegstgeest maarten keulemans Een totaal- vernieuwde ploeg, die meer vrouwen telt, jonger is, en meer kanten van de sa menleving weerspiegelt. Daar mee wil Leefbaar Oegstgeest - sinds 1994 de grootste politieke partij van Oegstgeest - de ver kiezingen in. De 'nieuwe gene ratie' LO'ers woont in zowel het oude als het nieuwe deel van het dorp, heeft een politieke achtergrond die reikt van libe raal tot klein links en is gemid deld 45 jtjar oud. Dat is zes jaar jonger dan de huidige fractie. De verkiezingslijst die de le den van LO gisteravond vast stelden, markeert een omme keer in de partij. Van de dertig LO'ers die vier jaar geleden op de kieslijst prijkten, zijn er nog maar acht over. Van de huidige raadsleden is alleen Heieen Steens herverkiesbaar. De rest van de fractie komt - op frac tieleider Jan de Soeten na - zelfs in het geheel niet meer op de nieuwe kieslijst voor. Leefbaar Oegstgeest kiest er voor om een aantal relatief on bekende Oegstgeestenaren op verkiesbare plaatsen te zetten. Lijsttrekster wordt de 58-jarige Joke Bouwknecht, die onder meer actief is als bestuurslid bij de Volksuniversiteit K&O. Ze wordt gevolgd door de 52-jari ge Bert van den Broeke, een NAVO-man die politieke erva- erSiezingen ïemëenteraai) ring opdeed bij een Friese D66- afdeling. Na Heieen Steens, die de derde verkiesbare plaats be zet, volgen oud-WD'er Louise van Haeften, accountant Cees Oudendijk, verpleegkundige Fred van den Berg en LO-be- stuurslid Antoinette Hauwert. Op plaats 25 staat de directeur van het Leidse Stedelijk Muse um De Lakenhal, Jetteke Bol- ten. De lijst sluit met LO-pro- minenten Jaap Hartevelt, Jan- Willem in 't Velt en De Soeten, op de onverkiesbare plaatsen 28, 29 en 30. Hoewel Leefbaar Oegstgeest de afgelopen raadsperiode meermalen het verwijt kreeg te weinig politieke ervaring te hebben, is voorzitter F. Lisman van .de kiescommissie niet bang voor het gemis aan erva ring bij de nieuwelingen. „We realiseren ons dat de verkiesba re leden gemiddeld politiek on ervaren zijn. Maar ze zullen in tensieve begeleiding krijgen. En afgezien daarvan: als je de kies lijsten van de andere partijen beziet, kom je daar ook relatief De nieuwe ploeg van liefst tien verkiesbare LO'ers is klaar voor het raads- pluche. Een aantal, dat volgens voorzitter J. in 't Velt best te halen is. Onder, tweede van rechts: lijst trekker Joke Bouwknegt. foto mark weinig mensen tegen die het politieke spel al helemaal mee spelen." „Er staat ons echt een nieu we periode te wachten, met een heel andere sfeer in de raadzaal. Naar mijn mening staat deze* groep mensen dich ter bij de burger. En daar is het onze partij om te doen." Of LO de komende vier jaar een wet houder kan of wil leveren, ligt volgens Lisman 'in de schoot der goden'. Leefbaar Oegstgeest heeft een rotsvast vertrouwen in de toekomst. „De burgers van Oegstgeest willen een groen dorp hebben, waai- ze zich lek ker kunnen voelen en veilig en vertrouwd. Kortom: iedereen wil een leefbaar Oegstgeest", aldus campagneleider D. de Jong gisteravond. Vijf 'illegalewinkels vandaag feestelijk geopend De winkels Bebinella, Sleeptrend, Huigen Tapijt, Novi meubel en Otak op de nieuwe woonboulevard aan de Zijldijk in Leiderdorp hebben hun deuren vandaag ge woon feestelijk geopend. Eigenaar van de panden, W. Re geer, laat zich niet afschrikken door de gemeente, die de zaken wil sluiten omdat ze niet in het bestemmingsplan passen. ,,Dat we opengaan en openblijven is honderd procent zeker", zegt Regeer, die vandaag naar de rechter is gestapt om de beslissing van de gemeente om be stuursdwang toe te passen ongedaan te maken. Als de rechter de gemeente van daag in het gelijk stélt, dan gooit Regeer het over een andere boeg. „Dan gaan we open onder het mom van 'toonzalen'. Dat is binnen twee minuten veran derd. En dan kan het wel." Regeer verwacht dat de rech ter echter 'zijn gezond verstand gebruikt'. „Wat de gemeente nu doet is te stom voor woorden", zegt hij. „We hebben alles open en eerlijk gespeeld. Er zijn zo wel met de provincie als met de gemeente principe-afspraken gemaakt over welke bedrijven zich mogen vestigen. Die af spraken worden nu geëffectu eerd", aldus de ondernemer. Gisteren besloten burgemees ter en wethouders om ervoor te zorgen dat de winkels niet open kunnen gaan yoor het publiek. „Het is niet leuk, maar we heb ben geen keus", zegt wethouder A. van Dijk. „De opening van de winkels komt te vroeg. Ze pas sen niet in het bestemmings plan en het is de vraag of ze gaan passen. Het bestemmings plan was verouderd en is geac tualiseerd, maar ligt nog ter goedkeuring bij de provincie." Volgens Van Dijk had Regeer moeten wachten tot hierover duidelijkheid is. „Ik heb telkens tegen hem gezegd: gooi je gla zen toch niet in. Maar hij heeft willens en wetens een risico ge nomen." Volgens het oude bestem mingsplan mag zich alleen in dustrie vestigen op het Verto- terrein. In de nieuwe versie, die nog bij de provincie ligt, is wel enige ruimte voor detailhandel. Van Dijk heeft 'op zichzelf niets tegen winkels op het voor malige Verto-terrein aan de Zijl- dijk. De wethouder: „Die win kels dragen bij tot de ontwikke ling van het terrein. Maar dat laat onverlet dat het later tegen ons kan worden gebruikt als we dit toestaan. We vrezen prece dentwerking." De eigenaren van het Verto- terrein, Regeer en E. Klinken berg, zijn al enkele jaren bezig om het vervuilde, negen hectare grote gebied te saneren, zonder dat het de provincie of de ge meente geld kost. Ddor steeds een stuk van het gebied schoon te maken en aan bedrijven te verhuren of te verkopen, wor den 'fondsen' gevormd. Daar mee kan het volgende vervuilde stuk grond worden aangepakt. Provincie en de gemeente Leiderdorp zijn van meet af aan nauw betrokken geweest bij de plannen. „Ze wisten precies waar we mee bezig zijn", zegt Regeer. Volgens hem kan de sa nering van de grond alleen maar worden bekostigd door een flink deel van de ruimtes aan winkels te verhuren. Verhu ren aan andersoortige bedrijven levert te weinig op. „Dat weet ook iedereen", aldus Regeer. Laatste poging om in te blijven regio erna straatsma De GGD's constateren dit na jaar weer een toename van het aantal kinkhoestgevallen. „Net als vorig jaar in de winter", zegt S. Koeman, woordvoer ster van de GGD Duin- en Bol lenstreek. „Alleen gebeurt het nu sneller dan vorig jaar." Het is het tweede achtereen volgende jaar dat er sprake is van een stijging van het aantal lcinkhoestpatiënten in Neder land. „Er is een enorme toena me van de ziekte. In heel Ne derland", zegt Koeman. De oorzaak van de toename wordt momenteel onderzocht door het Rijks Instituut voor Volksgezondheid en Milieuhy giëne (RIVM). Het vermoeden is dat de kinkhoestbacterie in de loop der tijden is veranderd waardoor het vaccin minder effectief is. De meeste gevallen van kinkhoest doen zich voor on der kinderen, die overigens worden ingeënt tegen de ziek te. „Er is iets met het vaccin aan de hand", zegt S. Wijn- ands van de GGD Leiden. „Door de vaccinatie heen krij gen ze toch de ziekte, alleen niet zo erg. Alleen voor baby's kan de ziekte gevaarlijk zijn, omdat de vaccinatie soms nog niet goed werkt." Scholen in de Duin- en Bol lenstreek, waar kinkhoest on der leerlingen is geconsta teerd, hebben van de GGD een voorlichtingsfolder over moge lijke gevaren van de ziekte ge kregen. „We hebben nu alleen een brief gestuurd aan scholen waar de ziekte is geconsta teerd", zegt Koeman. „Vorig jaar hebben alle scholen al een uitgebreide folder van ons ge kregen." In de Leidse regio is sprake van een lichte stijging. Wijn- ands: „Maandelijks krijgen we een stuk of tien meldingen, het komt niet in clusters voor, al kan dat wel gebeuren." De kinkhoest-bacterie worden overgebracht via het hoesten. Het aantal meldingen van kinkhoest bereikte Vorige win ter een recordhoogte. De In spectie voor de Gezondheids zorg registreerde de eerste maanden van het jaar 1.665 meldingen. In heel 1996 kwa men 2.771 meldingen binnen. Heeft Slijterij Klerks aan de Sta- tendaalder in Leiderdorp nog toekomst? Het antwoord op die waag komt volgende week dins dag. De ondernemer deed giste ren in hoger beroep bij de Raad van State een laatste poging om de zaak te redden. Dinsdag zal of dat lukt. 12 april 1996 kocht Klerks makelaar Nieboer-Gemako het pand Statendaalder 48. Vol gens het koopcontract kocht Klerks een 'winkel'. Enige tijd daarna werd de voorpui ver- Q |j| bouvvd, waarvoor de gemeente een bouwvergunning verleende. Later constateerde van de gemeente dat het pand helemaal geen winkel is. Volgens het ter plaat se geldende bestemmingsplan zou er zich alleen een kantoor in kunnen vestigen. Klerks werd daarom aangeschreven het ge- bruik van het pand in overeen stemming te brengen met het bestemmingsplan. Dat wekte verbazing bij Öerks. De leiding van de BV zegt, geheel te goeder trouw, af gegaan te zijn op de medede ling van de makelaar dat het hier om een winkel gaat. Ook vindt Klerks het vreemd dat er ivel een bouwvergunning is ver leend voor de verbouwing van de winkel. Klerks heeft zijn ar gumenten eerder ingebracht in een procedure bij de Haagse rechtbank. Daar Heeg het be drijf nul op rekest. Overigens liét advocaat R. van de Wait namens de Leiderdorp se Ondernemers Vereniging (L0V) en de Stichting Winkelhof weten er tegen te zijn dat de vestiging van Klerks mag blijven eurd De voortvarendheid van de gemeente valt de buurtbewo ners alleszins mee. Ze hielden er serieus rekening mee dat het kunstwerk op 1 januari 1998 nog steeds in het Hofdijckplanstoen zou staan. Duyster: „Ja, wat dat be treft is ons wantrouwen diep geworteld. We dachten al aan een vijfde rechtszaak." foto hielco kuipers oegstgeest Het omstreden Oegstgeestse kunstwerk 'Doorgaande Beweging' is verwijderd. Gisteren zijn vier stalen poorten uitgegraven en vandaag de laatste drie. De creatie van de Leidse kunstenaar Frans de Wit krijgt een nieuwe plaats naast het Gorlaeus Laboratorium in Leiden. De gemeente was op grond van een rechterlijke uitspraak verplicht het kunstwerk voor 31 december weg te halen, na jarenlange protesten van omwonenden. „Gisteroch tend kregen we een telefoontje dat ze het zouden gaan uitgraven", zegt M. Duyster, één van de actievoersters tegen het kunstwerk. „En even later stonden ze klaar."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17