'Gesol met het Turkse eergevoel' Dienaren Kerk Samenleving Dekenaat Bollenstreek toch samen met Leiden WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊimtÊÊÊÊmÊÊÊml Klankbord WOENSDAG 17 DECEMBER 1997 „Onze koepelkerk is heel apart, je hebt niet veel van dit type kerken. Dit noemen ze 'centraalbouw' omdat alles gecentreerd is rond één punt en je dus geen last hebt van pilaren. Het is oen prachtig gebouw, van binnen nog veel mooier dan van buiten. Tijdens de Open Monumentendagen ko men er altijd veel mensen kijken", vertelt pastoor J.G.J. Straathof trots. De leden van de Engelbewaardersparochie in Lisse voelen zich volgens Straathof be trokken bij hun kerk. „De kerk is altijd goed onderhouden door de mensen. En dat betekent toch wel wat, want het is een vrij kleine gemeenschap en het is een duur gebouw. In de Engelparochie heeft al vanaf haar ohtstaan veel saamhorigheid ge heerst. Dat komt ook door de ligging, tus sen twee dorpen in. Het is een buurtschap, met daaromheen veel tuindersbedrijven en dan nog een stukje van Sassenheim- Noord. De mensen kennen elkaar, gaan gemoedelijk en open met elkaar om. En er is een grote bereidheid om wat voor de pa rochie te doen, met name in dè hand- en spandiensten. We hebben zo'n tweehon derdveertig mensen die op de één of ande re manier in de kerk actief zijn." „Je kunt voor mensen weinig betekenen als je ze niet persoonlijk kent", vindt Straathof. „Ik ben niet iemand die de {iele dag achter mensen aanholt, maar je móet wel met mensen omgaan, ze leren kennen, aanvoelen hoe ze denken. Bij een huwelijk - heb ik bijvoorbeeld vooraf een aantal ge sprekken met het bruidspaar. Als je san» gaat praten, kom je van het één op hetg der, dus dan kom je ook op onderwerpa als de betekenis van het geloof, het huw lijk en de kerkelijke inzegening. Het zijn ■- gesprekken over hun eigen levenssituatin Daar kan ik dan de visie van de kerkns leggen." „Ik ben niet iemand die vindt dat hij paic het kerkelijk standpunt moet verdedig® D Ik kan het wel uitleggen, maar ik vmddi °l mensen ook hun eigen geweten, moetenr kunnen vormen. Normen moetje aanbitr' den, niet opleggen. En zeker niet van'Ê de enige juiste norm', want je kunt ze op91 verschillende manieren interpreteren®13 hanteren. De kerk redeneert vanuit deile gemene ryaarden, vanuit hét leven. Mee sen kijken naar hun éigen leven. Daaroa1 wil ik als pastoor niet met een opgeheva vinger zwaaien. Mensen moeten zelf be seffen dat normen heel belangrijk zija 11 u tdeLeidsch Dagblad ANN01897 Vrijdag 17 December ALKEMADEBij den Burgerlijken Stand alhier, waar gemid deld maandelijks 13 geboorte-aangiften voorkomen, werd van 24 November tot 11 December geen enkele aangifte gedaan. Het cijfer der in 1897 voltrokken huwelijken is ongekend hoog, het bedraagt 46. ZOETERWOUDE Toen hedenmorgen de schipper L. Van Leeuwen wilde gaan varen, sloeg de mast van zijn vaartuig naar beneden en kwam op zijn hoofd terecht, waardoor hij een zware hoofdwond bekwam en hij overboord viel. Na zich van droog goed voorzien te hebben, werd hem in het Ziekenhuis te Leiden zijn hoofd in een verband gelegd. Zijn toestand is tot heden niet gevaarlijk. VOORBURG Daar vele gezinnen door de ziekte der kostwin ners, aangetast door typhus, financieel zeer getroffen waren, was het des te meer verblijdend voor hen, om te hooren, dat door H.M. de Koningin-Regentes aan den burgemeester met een begeleidend schrijven een ruime gift gezonden was, om die te verdeelen onder de behoeftige gezinnen. De ziekte komt ge lukkig meer en meer tot staan. In het geheel hebben zich 32 gevallen voorgedaan, waarvan 4 met döodelijken afloop. De laatste 14 dagen zijn geen nieuwe gevallen meer voorgekomen. ADVERTENTIE Dames! Nieuw! Gebruikt het Krulwatervoor de Ponnie en men heeft de schoonste resultaten. Alleen ver krijgbaar bij B. Piët, Hoogewoerd 20 en C.J. Zindel, Lange Mare 10. ANN01972 maandag 18 december LEIDEN Een uitslaahde brand heeft vanmorgen vroeg het café ,,De Drie Pullekes" in de Jan Vossensteeg in de Leidse binnenstad in as gelegd. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. De omvang van de schade kon nog niet worden vast gesteld. Toen de brandweer om bij half zes arriveerde stond het pand van voor naar achter en van boven naar beneden in vlam men. De vuurzee blakerde de panden aan de overkant van de smalle straat en een daargepakeerde auto. Ruiten sprongen. De bewoners, de heer en mevrouw Van Amsterdam, konden het pand resp. voor en achter verlaten. Er was paniek, omdat zij hun kind misten. De brandweer ging het pand nog in om te zoe ken maar later bleek dat het kind toch door één van de ouders was meegenomen. Het was bij één van de buren. De brandweer had overigens moeite om het brandend pand te bereiken door dat geparkeerde auto's de weg versperden voor de grote auto spuiten. Eén kon de brand tot op 60 meter bereiken, de ander moest op de Oude Vest blijven. Toch was er snel water. Het vuur werd gesmoord en de naaststaande panden, waarin het vuur doorprikte, werden behouden. NOORDWIJK De 16-jarige Harry v/d Meer heeft zich de sterkste getoond van 50.000 voetballertjes, die aan het Adi- das-spel hebben meegedaan. In het KNVB-sportcentrum in Zeist hield de Noordwijker onder meer de bal 1714 maal op. 'Fuseren omdat het moet' monique witteman Het bestuur van het Dekenaat Bollenstreek gaat toch meewer ken aan de voorbereidingen van een fusie met het Dekenaat Lei den. Een half jaar geleden nog besloot het dekenaat zich niet bij de samenvoeging - die 'opgelegd' is door het bisdom Rotterdam - neer te leggen. Voorzitter van het dekenaal be stuur A. van den Anker over de plotselinge ommezwaai: ,Alle parochies waren heel bezorgd over de toekomst en dat heeft de doorslag gegeven." De beide dekenaten zijn in middels druk bezig een speciale stuurgroep te formeren die de fusie moet voorbereiden. Van den Anker hoopt dat volgende maand zo'n zeven leden aan de gang kunnen om met name de structuur en de organisatie van het nieuw te vormen fusie-de kenaat vorm te geven. Overi gens betekent deze stap van het Dekenaat Bollenstreek niet dat het bestuur nu de plannen van het bisdom van harte onder steunt. „Eigenlijk moesten we wel. De laatste tijd werden er twee beleidslijnen gevolgd, na melijk die van de parochies en die van het bisdom. Dat hield echter wel in dat niemand meer wist waar hij aan toe was. Om zo goed mogelijk ons werk te doen, is het gewoon noodzaak dat we één beleid voeren. We maken er nu maar het beste van", aldus Van den Anker. In 1992/1993 kwam het bis dom voor het eerst naar buiten met de fusieplannen. Alle de kenaten moesten worden om gevormd, dus ook dat van de Bollenstreek, hoewel iedereen ervan overtuigd was dat dit de kenaat goed draaide. „Daarom hebben we ons ook zo verzet. Wij willen zo dicht mogelijk bij onze parochies staan en dat is met een groot dekenaat - het aantal groeit van veertien naar dertig parochies - een stuk moeilijker. Voor ons staat wel op de eerste plaats dat we de kwaliteit van onze dienstverle ning willen handhaven. En wat de beste manier is om dat doel te bereiken, daar gaat de stuur groep zich mee bezighouden." Van den Anker gaat er voorals nog van uit dat samenwerkings verbanden van parochies de grootschaligheid moeten tegen gaan. Voordelen ziet hij niet in de fusie. „Misschien komen die over tien jaar naar voren. Op dit moment is het in ieder geval nog zo dat de dekenaten Bol lenstreek met z'n kleine dorpjes en Leiden met een grote stad in haar midden heel verschillend zijn. Daar spelen heel andere problemen." De voorgenomen fusie van de dekenaten Bollenstreek en Lei den heeft er wel toe geleid dat deken J. Straathof, dekenaal op bouwwerker T. Snepvangers en enkele bestuursleden inmiddels hebben afgehaakt. „De naam van de nieuwe deken zal in ja nuari of uiterlijk in februari van het volgend jaar bekend zijn. Overigens gaat het hier om één deken voor twee aparte dekena ten, totdat de fusie rond is. Waarschijnlijk over een jaar moet de samenvoeging officieel een feit zijn. In februari komt de bisschop bij ons op bezoek. Dan zal de fusiedatum bekend zijn. Maar naar elkaar toegroei en, dat zal nog veel langer du ren, aldus Van den Anker. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Hedel: M.M. van Campen te Goudswaard; te Nieuwleusen (Rehoboth): M. van Kooten te Montfoort. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Abcoude (SoW): drs. P.A. Vrijhoff te Mar ken; naar Maassluis: drs. E.H. van der Weide te Nijverdal; naar Nij Beets(SOW): drs. M. Klomp te Minnertsga. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen: naar Gouda: O.W. Bouwsmate Roden. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Papendrecht: S.B. van der Meulen te Nieuw-Am- sterdam. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Naaldwijk: W. Vis- scherte Amersfoort; te Rotter- dam-IJsselmonde: G. Mouw te De Valk-Wekerom; te Rotterdam- Zuid: M. Karens te Werkendam; te Rijssen-Zuid: W. Visscher te Amersfoort. Bedankt: voor Haarlem: A.B. van der Heiden te Utrecht; voor Dordrecht: G.J. van Aalst te Rid derkerk. C O L 0 F O] LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) DIRECTIE B M.Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356 356 REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.Preenen chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning chef Rijn- en Veenstreek INTERNET: www.hdc.nl/ld TELEFAX le Advertenties: 071-51 Familieberichten: 023-51? - 023-5! Redactie: 071-2 Hoofdredactie: 071-31 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30tot 17w 071-53 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30,tot 17ir 071-51 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) I per kwartaal (acceptgiro) j per half jaar (acceptgiro) II per jaar (acceptgiro) j! Abonnees die ons een machtiging verstreU* het automatisch afschrijven van het aborre geld, ontvangen 1,- korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (nl) I. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBW Voormensen die moeilijk lezen, slechlH hebben of blind zijn (of een andereltét hebben), is een samenvatting van hetregcö nieuws uit het Leidsch Dagblad opgelufc beschikbaar. Voor informatie 0486-486$ (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gtztü Auteursrechten voorbehouden? Dagbladuitgeverij Damiale E-MAIL: Leidschdagblad@hdc.nl ZIEKENHUIZE ONGEVALLEN DIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderdfeed^ j Academisch Ziekenhuis, zaterdag 13 00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woensdaf 13.00 t/m vrijdag 13.00 u. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord geen ongevallendienst. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178) dagelijks 14,30-15.15 u. en 19.00-19.45 u. Verloskunde en Gynaecologie: naast de gewone bezoektijden, voor partners bovendien van 10.30-11.15en van 19.45-21.00 u. i Special Care Unit: 10.30-11.00 u., 15.00-15.30 en 19 00-19.30 u. en naovefe- Kinderafdeling 10.30-12.00 en 14.00-19.00 u. (ouders de gehele dag), naov$ RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545) dagelijks 14.00-15.00 u. en 18.30-19.30 u., klasse I enll 1 daarnaast ook 11.15-12.00 u. Verloskunde en Gynaecologie: 14.30-15.30 u en 18.30-19.30 u. (voorpartniï' 21.00 u.). Kinderafdeling. 14,30-19.00 u. (voor ouders de gehele dag). Afdeling Hartbewaking (ccu) en intensive care (ic)\ 14.00-14.30 en 18.30-194 RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131bezoek is bijna de gehele dag welkom, behalve tussen 12®' 14.00 u. Geopend van maandag 7.00 tot vrijdag 19.00 u. ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111). bezoektijden Intensive Care-afdelingen, Beenmerg transplantatie en Neonatologie op aanvraag c q in overleg met de verpleging- overige afdelingen 14.15-15.00 en 18.30-19.30 u., met uitzondering van: - Endocrinologie en Stofwisselingsziekten: 14.00-17.00 en 19.00-21.00 u. Infectieziekten en Interne Geneeskunde: 15.00-19.30 u. Kinderneurologie/Neurochirurgie: 15.30-16.30 en 18.30-19 30 u. s avonds' voor kinderen onder 12 jaar). Klinische Oncologie: 10.30-12.30 en 14.15-20 00 u Maag-, darm- en leverziekten: 14.15-16.00 en 18.30-19.30 u. Neurologie: 14.30-15.15 en 19.00-20.00u. Nierziekten/Niertransplantatie: 14.00-17 00en 19.00-21 OOu. Verloskunde: 14.15-15.00 en 18.15-19,00 u, (voor partners en eigen kinde'W" overleg.) Opposanten: bestuur Bomers faalt haarlem Bisschop Bomers van Haarlem schiet tekort in zijn taak als bruggenbouwer tussen de verschillende groeperingen binnen de Rooms-Katholieke Kerk. Zijn vooitdurende negatieve benadering van andersdenkenden schaadt de dialoog in het kerkgenootschap. Dat zeggen de woordvoerders van de progres sieve Acht Mei Beweging (AMB) en Kerk Hardop, organisator van het kerkelijk referendum voor vernieuwing. Zij reageren op de wens van Bomers om schoon schip te maken onder priesters en pastoraal werkers die oppositie tegen het beleid van de RK Kerk voeren. Zijn opmerkingen in het bisdomblad Samen Kerk van deze maand getuigen van een 'falend bestuur', meent AMB- voorzitter Hedwig Wasser. De bisschop denkt volgens haar al leen maai- in termen van wij en zij en benadert andersdenken den steeds vanuit een negatieve insteek. Ze betreurt het dat Bo mers de 'rijkdom van de pluriformiteit' niet inziet. „Hij schiet te kort in zijn taak als bisschop. Die moet een bruggenbouwer zijn die naar de verschillende geluiden binnen de kerk luistert." Voorzitter Henk Baars van Kerk Hardop vraagt zich af welke drijfveer Bomers heeft om zich te uiten zoals hij heeft gedaan. „Opposanten hoor je niet op een dergelijke manier in de hoek te zetten. Daarmee maak je de dialoog stuk." Platform armoedebestrijding amsterdam De Raad van Kerken, het Humanistisch Verbond, Humanitas en de vakcentrales FNV en CNV zijn verontrust over armoede en sociale uitsluiting. Zij hebben gezamenlijk het Plat form Armoedebestrijding opgericht waarmee de organisaties waarden als rechtvaardigheid, duurzaamheid en zorg voor el kaar willen verwezenlijken. Zij gaan dit doen door gezamenlijk initiatieven te ontplooien, ook op regionaal eri plaatselijk ni veau. f Kerkinformatie op internet leusden Artikelen uit 'Kerkinformatie', het orgaan van de her vormde en gereformeerde kerken en de Evangelisch-Lutherse Kerk in Nederland, zijn nu ook op internet te raadplegen. Onder het adres www.kerknet.smra.nl is de inhoudsopgave en een se lectie van het kerkelijk nieuws te vinden. De reguliere Kerkinfor matie bevat daarnaast ook synodebesluiten, aankondigingen van kerkelijke evenementen, interviews en achtergrondverhalen. Processie naar Geboortekerk bethlehem» Franciscaanse monniken lopen in processie naar de Geboortekerk in Bethlehem, de piekwaar Jezus zou zijn gebo ren. De burgemeester van Bethlehem heeft aan de Palestijnse politie opdracht gegeven er strenger op toe te zien dat voorna melijk pelgrims en plaatselijke christenen in deze periode van het jaar toegang tot de heilige plekken krijgen. Daarmee moet het geboortefeest van Christus in Bethlehem een religieuzer ka- regio wim koevoet/sander becker pablo cabenda Turkije is de 'ballotage' voor de Europese Unie niet doorgekomen. Zo lang Ankara de mensenrechten niet eerbiedigt, grenscon flicten weigert voor te leggen aan het Inter nationaal Hof in Den Haag en een oplos sing blokkeert voor de kwestie-Cyprus, hoeft Turkije zelfs niet te rekenen op een uitnodiging voor de Europese Conferentie. Die conferentie is te beschouwen als een voorportaal voor het lidmaatschap van de Unie. Politieke en economische samenwer king tussen Turkije en Europa lijkt verder weg dan ooit tevoren. Premier Mesut Yilmaz heeft inmiddels laten weten dat hij de voorwaarden die zijn ge steld aan de uitbreiding van de Unie met zijn land niet accepteert. Sterker nog, Tur kije dreigt Europa de rug toe te keren. Jour nalisten, diplomaten, politici en andere deskundigen in Turkije en Europa schrijven en zeggen dat met deze uitkomst van de Europese top in Luxemburg uitsluitend de belangen zijn gediend van Griekenland, in velerlei opzichten de aartsrivaal van Turkije en omgekeerd. Uit de Turkse gemeenschap in Leiden en omgeving klinken de volgende geluiden: Mevrouw E. Güney, adviseur van de Turk se Islamitische Culturele Vereniging, ge vestigd aan de Leidse Cura9aostraat: „De meeste Turken in Nederland hebben de Nederlandse nationaliteit. Ze leven hier, ze werken hier, en ze voelen zich verbonden met de Nederlandse politiek. De problemen tussen de EU en Turkije zijn voor hen een soort 'ver-van-mijn-bed-show'. Op het Journaal horen we weliswaar dingen over mensenrechten en grensgeschillen met Cy prus, maar de precieze toedracht kennen we niet. Nederlandse Turken kiezen nu dus niet voor de EU of voor Turkije. Om kort te gaan: het kan ze niet zo veel schelen." B. Ilkin, ambassadeur van Turkije ii\Ne- derland: „Jk vind de beslissing van de EU discriminerend en teleurstellend. We had den één van de twaalf kandidaat-lidstaten van de Unie willen zijn. De speciale behan deling die we nu krijgen, kunnen we niet accepteren. Vroeger waren we één met Eu ropa in de strijd tegen het communisme. Nu voelen we ons in de marge geplaatst. Toch blijven we proberen om een volledig lidmaatschap te verwerven. Maar we be spreken met Europa voortaan geen irrele vante onderwerpen meer zoals de kwestie Cyprus of de mensenrechten." verdorie, zie je nu wel. Het is allemaal zo dubbel hè?" Een woordvoerder van Meltem, een Turk se delicatessenzaak in de winkelpassage aan de Leidse Breestraat: „Wij en onze klanten zijn teleurgesteld in en kwaad over het standpunt dat de EU-landen hebben in genomen. Wij nemen de Nederlandse rege ring kwalijk dat zij Turkije en de Nederland se Turken in de steek heeft gelaten. Want ook Nederland heeft zich door Griekenland laten overschreeuwen." „Het is absoluut niet uit te leggen dat de deuren gesloten blijven voor Turkije maar wel open gaan voor Oostbloklanden. Hoe lang zijn die nu helemaal democratisch? Sinds wanneer worden daar mensenrech ten nageleefd? Turkije is een moderne, de mocratische welvaartsstaat. Europa solt met het eergevoel van 70 miljoen Turken en laat zich volledig ringeloren door de Grie ken. Die maken dezelfde producten als de Turken. De Grieken zijn door een gemeen politiek spel van de Turkse concurrentie af. Nee, ik denk niet dat de beschadigde ver standhouding tussen Europa en Turkije nog kan worden gerepareerd. Yüksel Karakurt, Leids raadslid namens Groen Links: „Ik ben zelf uit Turkije ge vlucht. Niet dat ik me nu thuis voel in Ne derland want ik word regelmatig telefonisch bedreigd door - vermoedelijk - rechtse ex tremisten. In Turkije was ik lid van linkse instellingen en de secretaris van de vredes beweging en dat waren tot vier jaar geleden verboden organisaties. Je zult mij dus niet horen ontkennen dat er van alles mis is met de mensenrechten in Turkije. Maar ik denk dat de kans op verbetering juist toeneemt als Turkije tot de EU toetreedt. Hetzelfde geldt voor de Koerdische kwestie. In mijn ogen voert Turkije gewoon oorlog en ik be grijp dat het heel moeilijk is om zo'n land toe te laten. Anderzijds wordt het geheel onmogelijk om invloed uit te oefenen als Turkije uit woede de contacten met Europa verbreekt." Een medewerker van de Turkse banket bakker Sahinbey aan de Leidse Heren straat: „Ik vind het schandalig dat de EU Turkije weert. Europa vult wel al jarenlang zijn zakken met de bijdragen aan de econo mie van miljoenen Turkse gastarbeiders. Mensenrechten in Turkije? Laten we het dan ook eens hebben over de mensenrech ten in Duitsland. Rechtse extremisten ste ken daar 's avonds de huizen van Turken in brand. De politie en de Duitse regering la ten dat op zijn beloop." De Turkse premier Mesut Yilmaz dreigt Europa de rug toe te keren. foto epa S. Papageorgiou, eigenaar van het Griekse restaurant Acropolis aan de Prins Hen drikstraat in Alphen aan den Rijn: Als ze maai- rustig blijven, mogen de Tur ken van mij best in de EU. Ik vind het niet leuk als mensen steeds maar aan mij vragen wat ik vind van de Grieken en de Turken. Ik heb ook een heleboel Turkse vrienden, hoor. Geen probleem. Deze kwestie interes seert me niet zo." Mevrouw M. Luttik van Amnesty Interna tional te Alphen aan den Rijn: „In Turkije worden nog steeds Koerden en journalisten vermoord. Mensen die kriti sche geluiden over de regering laten horen, worden gevangen gezet en gemarteld. Daarom vind ik het terecht dat Turkije wordt geweerd uit de EU. Je moet nooit op houden landen erop te wijzen dat ze men senrechten schenden. „Ik betwijfel trouwens of dat wel het be langrijkste argument is geweest om Turkije niet toe te laten. Van Mierlo liet zich on langs kritisch uit over de mensenrechten in China en direct viel iedereen over hem heen. Misschien is het toch zo dat ook in het geval Turkije uiteindelijk economische belangen de doorslag geven. Toen ik hoor de dat de EU-landen hopen dat Turkije weer een beetje bij draait en die anti EU- houding laat varen, had ik gelijk iets van:

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14