Papegaaienvoer onder de maat Harmonie in bed en bad Consument Geurende badkamer Matras onder de arm Instructrice bemiddelt tussen mens en paard x= DINSDAG 16 DECEMBER 1997 Als badschuim, douche-gel of royaal rondgespoten after shave in de badkamer al niet voor een lekker luchtje hebben gezorgd, dan kan een aangenaam aroma worden rondgestrooid met een speciale geurdispenser. Dorn- bracht, fabrikant van kranen en accessoires voor de badkamer, voegt aan de kranenserie 'Belle de Jour' de geurdispenser als novum toe. Evenals de kranen is deze dis penser ontworpen door Dieter Sieger. Hij bestaat uit een hou der die in verschillende uitvoe ringen leverbaar is (in chroom, platina, messing, zwart/platina en chroom/goud) en die met een houten stop wordt afgeslo ten. Hieronder bevindt zich een flesje met een speciaal voor dit doel ontwikkelde geurende olie. Men laat hieruit enkele drup pels olie op de houten stop val- Pinda 's en zonnebloempitten ondermijnen gezondheid kooivogels M len waarna zich een welrieken de wolk van citroen, lavendel en pepermunt door de badkamer verspreidt. De geurdispenser is verkrijgbaar in de sanitairspeciaalzaak, waar ook de olie kan worden nabe steld. Uiteraard is deze dispen ser even goed elders in huis te gebruiken. Als men bij voor beeld kiest voor een platina uit voering misstaat hij zelfs niet in de vitrine met zilver. De prijs van deze flacon met een luchtje is 180 gulden. Het meeste papegaaienvoer is bijzonder ongezond voor grote kooivogels als valkparkieten en papegaaien. Vooral vette pin da's en zonnebloempitten in zaadmengsels vormen grote boosdoeners en zijn de belang rijkste doodsoorzaak van pape gaaien. Deze conclusie komt van het hoofd van de Afdeling Vogels en Bijzondere Dieren van de Utrechtse Universiteits kliniekvoor Gezelschapsdieren, dr. J.T. Lumeij. Lumeij waarschuwde tien jaar geleden al voor de slechte kwa liteit van papegaaien- en par- kietenvoedsel, maar omdat sindsdien weinig is veranderd, luidt hij opnieuw de noodklok. Dit doet hij in het vakblad voor de huisdieren- en tuincentrum branche Dibevo. Het probleem spitst zich volgens de dierenarts toe op zaadmengsels die grote hoeveelheden pinda's en zon nebloempitten bevatten. Hoe wel vogels dit lekker vinden, hebben ze een groot tekort aan onder meer vitamine A, D3 en calcium. ,,De zaadmengsels zijn een aanfluiting", zegt Lumeij. Hij vervolgt: „Het leidt bij pape gaaien en grote parkieten tot al lerlei ziekten en in veel gevallen de dood. De grijze roodstaart papegaai bijvoorbeeld kan door het eten van puur zaadmengsel levensgevaarlijke krampen krij gen. Daarnaast ontstaan schim melinfecties aan luchtwegen en verminderde weerstand. Dierenwinkels verkopen welis waar vitaminepreparaten die als aanvulling op het eenzijdige voer dienen, maar volgens Lu meij is de juiste dosering daar van een probleem voor vogel houders. Hij zegt: „De meesten weten hiermee geen maat te houden en dan kan snel een hoog vitaminegehalte ontstaan. Beter is wanneer in het gewone voer de juiste samenstelling van mineralen, eiwitten en vitami nen aanwezig is." Lange tijd was het credo voor fabrikanten van vogelvoer: 'u vraagt, wij draaien.' Ze wisten dat zaadmengsels ongezond waren, maar de vogels hielden ervan en baasjes schaften het daarom graag aan. De smullen de papegaaienbek in het voer- bakje was voor de dierenvriend een gezond gezicht. Bang om marktaandeel të verliezen, zijn fabrikanten daarom jarenlang op dezelfde voet doorgegaan met het maken van ongezond voer. Ze hebben echter niet al lemaal de kop in het zand ge stoken. Mondjesmaat komt er de laatste tijd nieuw papegaai envoer op de markt, waarin zo genoemde geëxtrudeerde kor rels zitten. Deze bevatten alle benodigde voedingsstoffen. Ze worden gemaakt door middel van een extrusieproces, waar door korrels als het ware ont ploffen. „Deze productie is ver gelijkbaar met het exploderen van maïs bij het maken van popcorn", zegt Lumeij. „Pape gaaien mogen de korrels mis schien minder lekker vinden, maar na een week zijn ze aan het nieuwe menu gewend en le ven ze een stuk gezonder en langer." Een belangrijk aspect van een harmonieuze inrichting van slaap- en badkamer vormen de textiele accessoires. Fabrikanten bren gen tegenwoordig dikwijls voor beide ver trekken gecoördineerde collecties. Zo treft men in de slaapkamer een zelfde dessin of kleurstelling aan op zowel dekbedovertrek ken, gordijnen en meubelbekleding als op schemerlampen en soms bovendien nog het behang. Het dessin van het bedtextiel is in een an der materiaal en/of kleur terug te vinden in de badkamer: in badjassen, slippers en handdoeken, in de badmat, het douchegor dijn en de waszak en misschien ook nog op de zeepdispenser en het zeepbakje van chic keramiek. De slaapkamer van vandaag - maar hetzelf de geldt voor het badvertrek - valt op door een overdaad aan accessoires. Bedden vol sierkussentjes, sluimerrollen, een sprei en dan ook nog een plaid. Om deze weelde niet tot een chaos te laten verworden is har monie in kleur en dessin een vereiste. Voor de slaapkamer zien we veel bedrukte ka toens, jacquardweefsels en klassieke brode ries, maar daarnaast ook geruite stoffen. De laatste vooral in plaids toegepast en vari ërend van madras tot schotse ruiten. De kleurtrends van het ogenblik voor bed textiel zijn wit/grijs, beige/bruin en blauw. De combinatie beige/bruin en blauw zien we ook veel in de huidige kledingmode. De stoffen worden in veel gevallen tevens toe gepast als bekleding voor het hoofdeinde van het bed of als paneelvulling van een (schuifldeur of kamerscherm. Sommige fabrikanten van bad- en bedtex tiel leveren niet alleen de kant-en-klare pro ducten maar bovendien stoffen per meter - om zelf bijpassende kussenhoezen, een wandbespanning achter het bed, een ka merscherm en een hemeltje voor de wieg of het kinderbedje te kunnen maken. In de badkamer mogen de prachtig op kleur en dessin gekozen handdoeken en was handjes gezien worden. Ze hoeven niet uit het zicht te worden opgeborgen en vinden steeds vaker een plek op open schappen of glazen leggers. De harmonie met badmat, badjassen, douchegordijn en andere acces soires valt daardoor ook beter op. Er is in de afgelopen jaren geleidelijk aan een 'drem pelloze' overgang ontstaan tussen badka mer en slaapsalet. Dat blijkt ook uit de con statering dat meer en meer gekozen wordt voor een open verbinding tussen beide ruimten. Maar dan vooral als de badkamer bedoeld is voor exclusief gebruik door de beslapers van het aangrenzende vertrek. Informatie: Van Loon/Sealskin - tel. 04 16 - 67 26 72; Vandyck Bed- en badtextiel - 033 45 60 09 0. Wie een matras gaat kopen kan het ding niet onder de arm of op de achterbank van de auto meenemen. En als hij wordt thuisbezorgd, wil het nog wel eens problemen geven een ma tras van formaat door een nauw trapgat omhoog te wurmen. Met de nieuwe vinding van Royaal Slapen zijn deze proble men uit de wereld. Uit een nor male vijfien centimeter dikke matras wordt in de fabriek alle lucht geperst zodat een vrij plat geheel overblijft. Dit wordt op gerold en vacuüm verpakt in plastic. Een matras van 90 x 200 cm verandert zo in een rol van 90 cm lang en een doorsnee van ongeveer 25 cm. Een forse tweepersoons maat (180x120 cm) heeft opgerold een diame ter van 32 cm. Volgens deze lucht-uitpers-me- thode worden alle nieuwe Roy- aalflex orthopedische matrassen van de fabrikant - verkrijgbaar van kinderbed - tot lits-jume- aux-formaat - transportklaar bewerkt. Thuisgekomen kan men er ook probleemloos mee de trap op. Men verwijdert de vacuümverpakking en rolt de matras uit. Via vier luchtinlaat openingen iri de zijkanten zuigt hij zich binnen 24 uur vol. In het gebruik doen deze openin gen dienst als ventilatie. Als men gaat liggen wordt een klein beetje van de samenge perste lucht naar buiten afge voerd. Staat men weer op, dan komt er wat verse lucht naar binnen. Het is echter niet mo gelijk de eenmaal gevulde ma tras met handkracht weer sa men te persen. Dus meenemen op vakantie is er niet bij. Deze vinding is niet alleen prak tisch voor het vervoer, maar heeft ook grote voordelen voor de winkelier. Op de ruimte waar je normaal één matras kunt op slaan, kun je er in opgerolde toestand zes kwijt. Veel mensen zoeken een paard, omgekeerd komt min der voor, maar Nanet Vreken, rij-instructrice in een mane ge, ziet er een leuke markt in. Met haar Horse Riding Con sultancy' gaat zij vanuit Aals- meerderbrug landelijk probe ren mensen en paarden te koppelen. In feite gaat het om mensen die voor een eigenaar regelmatig diens paard willen rijden. „In Nederland rijden een half miljoen mensen paard. De meesten rijden op een eigen paard of in een manege. Eige naren die niet elke dag willen rijden, vinden in de tweede groep mensen die vaker wil len dan een keer per week op een huurpaard. Die vragen breng ik bij elkaar. Tot nu toe heb ik er al enkele tientallen geholpen," aldus Nanet. Net als bij huwelijksbureaus kun nen gegadigden zich bij haar inschrijven. Drie maanden voor 25 gulden. Als een paard of eigenaar niet bevalt, volgt een nieuw aanbod. Informatie: 06 529 41 85 4. OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal:1Aanbeden figuur; 5. naast; 10. bladader; 12. be stemming; 13. deel van het li chaam; 14. dierengeluid; 16. hertachtig dier; 17. voegwoord; 18. voordeel; 20. nostro conto; 21. kookstel; 23. lusthof; 25. droogplaats; 27. zero; 28. getal; 30. vordering; 31. sappig en zacht; 32. muziekwerk; 33. slag hout; 34. teer-, 36. bijenprodukt; 38. levenslucht; 40. Schotse rok; 41Viking; 44. onderofficier; 46. gil; 47. meester; 48. gemalin van Aegir; 50. grote bijl; 51. vaat werk; 52. rivier in Duitsland; 54. plag; 55. benodigdheden; 56. aanleggen (v.e. schip). Verticaal:1. Bezetten; 2. Europe aan; 3. zwaardwalvis; 4. voeg woord; 6. jongensnaam; 7. ge vangenis; 8. niet een; 9. louter; 11gevolmachtigd vertegenwoor diger i.h. buitenland; 14. nog maals; 15. Europeaan; 18. koren mand; 19.Trans-Europa-express; 21. lijdzaam; 22. vrouwelijk roof dier; 24. Franse schrijver; 26. bladvezels van de agave; 28. ra- telpopulier; 29. zeil-, 33. geme lijk; 35. uitroep bij een plotseling gedane ontdekking; 37. zeer hard waaien; 39. drinkgerei; 40. huis dier; 42. bid; 43. deel van het be stek; 45. vruchtbaar oord; 47. tij delijk gebruik; 49. clown; 51 mosselnet; 53. muzieknoot; 54. persoonlijk vnw. OPLOSSING WOORDZOEKER De overgebleven letters vormen tezamen het woord: NACHTSLOT HHHHH s HEINZ TOMPOES Tom Poes en het Kukel Heer Bommel richtte zich een weinig op. „Vroeger was ik anders", sprak hij. „Altijd op de bres. Men kon mij vinden waar het gevaar het grootste was. Maar nu ben ik week geworden en gemakzuchtig..." „Het is ernstig", mompelde de burgemeester, zijn ei gen gedachten volgend. „Wij moeten bewijzen dat ook een welvaartsstad een hoog kukel kan voortbrengen. Anders is het afgelopen met Rom meldam." „Ja, ja, de welvaart", her nam heer Ollie. „Die is de schuld van alles. Maar ik ga een kuur volgen en een streng dieet houden. Dan word ik weer de oude, als u begrijpt, wat ik bedoel..." Hij zweeg plotseling. ,,W- wat bedoelt u? hernam hij verble kend. „Hoezo, afgelopen m-met Rommeldam?" „Afgelopen; uit!" ver duidelijkte de heer Dickerdack.,Een afgekuicelde stad steekt het hele land aan, zegt de Droon. Zo'n stad moet ontbonden worden. Daarom moeten wij bewijzen, dat ook Rommeldam nog iemand met een hoog kukel kan voortbrengen. Weet jij zo iemand, Bommel? Eén ogenblik leek het, alsof heer Ollie zich fier wilde oprichten. Maar nee hoor, halverwege zakte hij weer ineen en zuchtte diep. „Vroe ger", prevelde hij. „Toen zou ik wel iemand geweten hebben. Maar nu heb ik Tom Poes alleen in de diepte laten gaan en het is te laat voor mijn kuur. Ach, wat gaat er nu gebeuren?" „Nu wordt de stad met een kwinten- straler ontbonden", sprak de magi straat met doffe stem. „Als ik ten minste niet als de drommel iemand met een plus kukel vind. Rijden, Ber- tus. Naar het gemeentehuis!" De au to zette zich in beweging en liet Bommel in ontzetting en stofwolken achter. REDACTIE SASKIA STOELINGA H E T WEE *~T" V H bewolkt m onweer m -gen 4* sneeuw MÉt opk'armg &a. hagel L H ~*r~zonn,g 19 temperatu 1 -,000-E I2 DOOR JAN VISSER Vanochtend om 8 uur vroor het overal licht. In BloemendaaU 1,6 graden, Valkenburg -1,5 en op Schiphol -1,4. Het middet berwintertje bereikt de komende nacht zijn hoogtepunt. Onde opklarend zwerk vriest het meest matig. In het westen gaatdt ratuur onderuit naar -6 graden, in het noordoosten kan het 9j M vriezen. Voor het gevoel doet het echter aan of het wel zo'n 15 graden en dat heeft te maken met de sterke oostenwind. Die is boven vrij krachtig en aan de kust hard tot stormachtig. De door mei been waaiende wind wordt uitgelokt door een storing boven d van Biskaje. Een bewolkingszone die met dit systeem samenl bereikt woensdagavond ons land. Het is niet uitgesloten date avonds uit het wolkendek wat lichte neerslag valt. Op een bev dergrond heeft dat vrijwel direct ijzel tot gevolg. Hoewel de wind morgen spelbreker zal zijn gaan de temperati langzaam omhoog. Die ontwikkeling zet overigens pas in oph ment dat de bewolking dichterbij komt en dat zal pas laat in o dag of tijdens de avond het geval zijn. Overdag vriest het nogi graden. Op donderdag komt de temperatuur enkele graden boven nul het algemeen is er veel bewolking waaruit wat regen kan valle de dagen daarna is het meestentijds bewolkt met kans op Een grootscheeps kerstoffensief van de depressies is overigen aan de orde. Bovendien wordt het noorden van Europa weerw stouwd met zeer koude luchtmassa's terwijl zich in het weekt weereen nieuw hogedrukgebied boven die streken gaat mam) Of dat in het zicht van de kerstdagen opnieuw uitloopt op een ling is nu nog niet te zeggen. KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met woensdag. Noorwegen: Vooral vandaag ten noor den van Trondheim be wolkt en af en toe regen, in de bergen ook sneeuw. Elders veelal droog en wat zon. In het binnenland lichte vorst. Langs de kust maxima rond het vries punt, maar in het noorden oplopend tot +6 graden Zweden: In het zuiden eerst helder weer met maxima iets on der nul. In het noorden en midden overwegend be wolkt en vooral vandaag plaatselijk sneeuw, later ook kans op ijzel morgen overal meest droog en en kele opklaringen. Maxima oplopend tot iets boven het vriespunt. Denemarken: Droog en vrij helder, vrie zend weer. Er waait een koude oosten wind. Middagtemperatuur dalend tot circa -3 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Droog en zonnige perioden, maar langs de Noordzeekust enkele (sneeuw)buien Vandaag later in het zuidwesten meer wolken en toenemende kans sneeuw, la ter regen. Vooral Morgen waait er een krachtige zuidoostenwind. Middagtem peratuur enkele graden boven nul, in het westen rond 5 graden. België en Luxemburg: Zonnige perioden, afgewisseld door en kele wolkenvelden en in het oosten kans op een sneeuwbuitje. Flink kouder met maxima op beide dagen een paar graden onder nul. Noord- en Midden-Frankrijk: Eerst in het oosten wolkenvelden, plaat selijk wat sneeuw en een koude oosten wind In het westen wat zon morgen in het westen toenemende wolken en neer slagkans, mogelijk ijzel. In het oosten juist meer zon. Maxima vandaag rond of onder het vriespunt, morgen in het wes ten aanmerkelijk zachter Portugal: Toenemende bewolking en vandaag vooral in het zuiden regen. Morgen overal veel bewolking en mogelijk veel neerslag. Bovendien van tijd tot tijd veel wind. Middagtemperatuur rond 15 gra den, vandaag landinwaarts iets lager. Madeira: Eerst enkele forse regen- en onweers buien en veel wind. In de loop van van daag rustiger en droog, maar morgen op nieuw veel wind en regen. Middagtem- peratuu r rond 18 graden. Spanje: Toenemende bewolking en vooral in het zuiden en oosten eerst af en toe regen. Morgen van het westen uit perioden met regen. Toenemende wind. Middagtem peratuur landinwaarts ongeveer 8 gra den, aan zee van 12 in het noorden tot 18 in het zuiden. Canarische Eilanden: Vooral vandaag kans op enkele forse re gen- of onweersbuien. Morgen af en toe zon, maar ook kans op een bui. Soms veel wind Middagtemperatuur dalend naar ongeveer 23 graden. Marokko: Westkust: vandaag meest bewolkt en enkele forse regen- of onweersbuien en veel wind. Morgen in het noorden nog kans op een bui, in het zuiden enkele opklaringen. Maxima rond of net onder de 20 graden. Tunesië: Vooral vandaag in het noorden nog kans op een bui. Verder droog en met name in het zuiden flink wat zon. Middagtempe ratuur rond 18 graden. Zuid-Frankrijk: In het zuidoosten wolkenvelden en af en toe regen, in de heuvels en bergen sneeuw. In het zuidwesten eerst nog wat zon en overwegend droog, maar vandaag geleidelijk toenemende kans op regen. Maxima van rond het vriespunt in de heuvels in het oosten tot 10 graden aan de Middellandse Zeekust en Morgen in het zuidwesten. Mallorca en Ibiza: Op beide dagen kans op een bui. Vooral Morgen ook af en toe zon. Middagtem peratuur ongeveer 15 graden, morgen iets hoger. Italië: Wolkenvelden en op veel plaatsen af en toe regen. In het noorden ook sneeuw en een koude oostenwind. Maxima uiteen lopend van iets boven nul in het noorden tot circa 15 graden op Sicilië. Corsica en Sardinië: Wolkenvelden en op beide dagen kans op een bui, in de bergen mogelijk met sneeuw. Morgen later ook enkele opkla ringen en wat zon. Met name morgen waait een koude zuidoostenwind. Maxi ma tussen 10 en 14 graden. Malta: Vandaag wisselend bewolkt en kans op een bui. Morgen meest droog en perio den met zon. Middagtemperatuur onge veer 17 graden. Griekenland en Kreta: Eerst veel wind en in het noorden en oosten regen, soms ook onweer. Vooral in de bergen in het noorden sneeuw. Vandaagmiddag vanuit het zuidwesten droger, af en toe zon en rustiger. Morgen overal wat zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur van 6 graden in het noorden tot circa 15 langs de kusten in het zuiden en westen. Turkije en Cyprus: Enkele regen- en onweersbuien, ook ta melijk veel wind. Morgen in het zuiden enkele opklaringen en af en dagtemperatuur van circa 1 de Dardanellen tot ongeveei Duitsland: In het midden en zuiden eerst nog kans op wat sm nagenoeg droog en van he perioden met zon. Kouder; circa -2 graden in het weste het oosten. Bovendien waait dende zuidoostenwind. Zwitserland: Wolkenvelden, vooral in het r zon. Morgen in het zuide sneeuw en toenemende wir van enkele graden onder nul den tot een paar graden bover Oostenrijk: Wolkenvelden, soms z> zuiden kans op wat 5 temperatuur rond of onder punt Polen: Eerst nog nog af en toe sneljj delijk meer opklaringen e koud met maxima rond m eerst nog een stevige zuidooS K' Tsjechië en Slowakije: Veel bewolking en in Tsjechi^rai wat sneeuw Geleidelijk v uit opklaringen en droog. Koi |eJ dalend naar ongeveer min een snijdende oostenwind. Hongarije: Wolkenvelden, ook enkele o lei i vrijwel overal droog. Ma*n (gt WOENSDAG 17 DECEMBER 19S Zon- en maanstanden Zon op 08.44 Zon on( :n Maan op 20.24 Maanc-fie Waterstand j IJmuiden Kat* Hoog 05 39 17.47 05 Laag 01.25 «13.41 Ol.O Weerrapporten 16 december 0 station weer wi Eindhoven zwaar bew. Den Helder zwaar bew Rotterdam zw3ar bew. Vlissingen zwaar bew. Maastricht motsneeuw Aberdeen zwaar bew. Athene zwaar bew Barcelona zwaar bew. Boedapest zwaar bew. Bordeaux onbew Brussel zwaar bew. Cyprus regenbui Dublin zwaar bew. Frankfurt poolsneeuw Helsinki zwaar bew Innsbruck zwaar bew. Istanbul regen klagenfurt sneeuw Kopenhagen licht bew Las Palmas half bew Locarno Londen Luxemburg Wenen Bangkok onbew. Buenos Aires onbew. Casablanca half bew Johannesburg licht bew. Los Angeles onbew New Orleans onbew New York onbew Tel Aviv regen Toronto onbew z 3 half bew zw3 Nieuwe 'bath en shower'-serie met een tot in de details doorgevoerde harmonie. foto cpd

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8