I dreigt Vleesoorlog met VS 'Stille ramp' doodt zeven miljoen kinderen Buitenland EU poogt Turken te kalmeren Koudste december sinds 1882 treft vooral daklozen Moskou Vrees voor epidemie van Hong Kong-griep Clinton ziet dialoog met Iran zitten INSPAG 16 DECEMBER 1997 llNSD Ceh Schandaal besmet bloed breidt zich uit onden Een omstreden Brits bloedproduct, mogelijk besmet met het eivvit dat de ziekte van Creutzfeldt-lakob (CJD) veroor- k zaakt. blijkt ook te zijn toegediend aan 3.000 patiënten in hon- B (jerd Britse ziekenhuizen. Dat onthult The Times vandaag. Zon- dag maakte het Ierse ministerie van volksgezondheid al bekend F jat 268 Ieren het bloedproduct hadden gekregen. Volgens The Times vond het Britse ministerie het niet nodig de patiënten te nformeren. Het risico op besmetting is zó klein dat er geen re ien is om paniek te zaaien, zo citeert de krant de autoriteiten. VI rak laakt vaccinatie Amerikaans leger i^DAD» Irak is verbolgen over de vaccinatie van alle 2,5 miljoen jï^nscïïappen van het Amerikaanse leger tegen miltvuur zet (anthrax), een dodelijk biologisch wapen. Het regime in Bagdad ziet de inenting als deel van een propagandacampagne tegen Irak. Volgens het Iraakse ministerie van informatie probeert /ünerika 'wereldwijd sympathie te wekken voor zijn agressieve houding'. De VS maakten de inenting gisteren bekend. Vooral in Saudi-Arabië gestationeerde manschappen lopen een verhoogd risico, meent Washington. De VN vermoeden dat Irak duizen den kilo's miltvuurbacillen heeft. lassale aidstest op Britse legerbasis onden Soldaten van de grootste Britse legerbasis hebben het idvies gekregen zich op aids te laten testen. De stap volgt op de jntdekking dat twee met het aidsvirus besmette vrouwen uit de buurt bezig waren de soldaten te infecteren, mogelijk met opzet. Iedere soldaat die contact had met de vrouwen, is opgeroepen voor een vertrouwelijke test. Inmiddels hebben zich al zo'n hon derd soldaten gemeld, aldus een legerwoordvoerder gisteravond. Op de betrokken basis Catterick in North Yorkshire zijn in de re gel 5.500 manschappen gelegerd. Parachutist overleeft val van kilometer imcoln Een Britse parachutist die zondag duizend meter viel nadat zijn valscherm niet open was gegaan, heeft de val over- ;efd. Hij ligt wel in een ziekenhuis, maar had slechts wat blau- ie plekken en maagpijn. De val van de 56-jarige zakenman Bren |ones werd vertraagd, doordat zijn parachute op ongeveer 750 meter hoogte verward raakte in de parachute van een andere springer. Die wist zijn parachute los te maken, waarna Jones zijn [al versneld voortzette. Jones, een ervaren parachutist die al 3.500 maal sprong, kwam neer in een modderig veld. Hij is niet van plan te stoppen met zijn hobby. Bosbrand Australië eist twee levens Nieuwe massamoorden in Algerije SÜÜIBi» Bij nieuw geweld in Algerije zijn de afgelopen dagen 34 ïurgers om het leven gekomen. De bloedbaden worden toege schreven aan fundamentalistische moslims. Gewapende man jan doodden zaterdag in een wijk van Algiers veertien mensen. 'J de regio Khemis-Miliana, 120 kilometer ten zuidwesten van "giers, werden zaterdag acht mensen om het leven gebracht, te daders hielden de slachtoffers tegen bij een wegversperring Ite zij eerder hadden opgericht. Bij twee andere aanvallen in Al- prije vonden zeven mensen de dood. Bovendien werden de lij ken van dr ie burgers gevonden bij een busstation in Cheraga. - De Europese Commissie vraagt Turkije terug te komen op zijn besluit alle politieke contacten met de Europese Unie voorlo pig te bevriezen. Turkije besloot daar afgelopen weekeinde toe, nadat het opnieuw werd afge wezen als kandidaatlid voor de EU. Tien Oost-Europese landen en Cyprus kregen wel een uit nodiging om de onderhandelin gen over het lidmaatschap te beginnen, danwel voor te berei den. De Commissie houdt vol dat het Ankara een 'interessant en substantieel' aanbod heeft ge daan. In plaats van het EU-lid- maatschap krijgt Turkije de Eu ropese Conferentie, een specia le praatclub die. over alles spreekt behalve toetreding tot de EU. Deelname aan die Con ferentie is evenwel verbonden aan een serie strikte beloften: het respecteren van de mensen rechten, het niet blokkeren van de toetreding van Cyprus en be tere relaties met buurland Grie kenland. Eurocommissaris Van den Broek (buitenlands beleid) ver scheen gisteren in een Turks te levisieprogramma om uitleg te geven over het Europese aan bod. Het ziet er echter niet naar uit dat de regering van premier Yilmaz daar erg onder de indruk was. Vandaag is minister van buitenlandse zaken Ismail Cem bij de NAVO in Brussel, voor de ondertekening van de verdra gen die het lidmaatschap rege len van de drie nieuwe Navo- landen Hongarije, Tsjechië en Polen. NAVO-diplomaten verwach ten niet dat Cem uit onvrede over het EU-beleid zal weigeren te signeren. Wel houdt men er rekening mee dat de ratificatie volgend jaar van de NAVO-uit- breiding door het Turkse parle ment problemen kan opleveren. De regering in Ankara heeft daarvoor al gewaarschuwd. De zestien NAVO-ambassa- deurs hebben gisteren met ge mengde gevoelens de uitkomst van de EU-top in Luxemburg besproken. Een hoge functiona ris wees er op dat Turkije als NAVO-partner van onschatbaar belang is voor de veiligheid in Europa, en zich jarenlang als een betrouwbare bondgenoot heeft opgesteld: „Zonder de steun 'van Turkije in de Koude Oorlog had de kaart van het Midden-Oosten er anders uitge zien". Het algemene gevoel is dat de EU meer zijn best had moeten doen om Turkije niet uit de boot te laten vallen. „Want wat er nu gebeurt, is niet prettig voor het bondgenoot schap." Gevreesd wordt dat de ge kwetste Turkse gevoelens uit eindelijk gevolgen zullen heb ben voor de samenwerking tus sen Turkije en de Europese partners (met name Grieken land) binnen de NAVO. Begin deze maand werd nog met veel moeite een akkoord tussen Tur kije en Griekenland gesloten over de controle van het lucht ruim boven de Egeïsche zee. Dat akkoord maakte de weg vrij voor een grondige modernise ring van de commandostruc tuur. Ook het invullen van posten, waarover het touwtrekken nog pas begint, kan een stuk inge wikkelder worden. Desondanks wordt niet verwacht dat Turkije de zaak zo hoog zal opspelen dat ook de relaties met haar be langrijkste NAVO-bongenoot de Verenigde Staten worden geschaad. CORRESPONDENT Moskou beleefde vannacht de koudste decern- bernacht sinds meer dan een eeuw. Het kwik daalde in het centrum van de stad tot 30 gra den onder nul, en in de buitenwijken werd zelfs min 35 graden geregistreerd. Het oude record dateerde uit 1882. De koudegolf trekt nu west waarts. Vanaf morgen moet het in Moskou weer iets minder koud worden, maar dat gaat wel gepaard met veel meer wind. Voor de vele tienduizenden daklozen in de hoofdstad zijn het barre tijden. Vele tientallen zwervers zijn met bevriezingsverschijnselen in ziekenhuizen opgenomen. Het is nog niet be kend hoeveel er afgelopen nacht zijn doodge vroren. Op de metrostations en in de laatste metrotreinen was afgelopen nacht meer politie present dan normaal. De agenten probeerden dronken reizigers zo veel mogelijk te ontnuch teren om te voorkomen dat ze in de sneeuw hun roes zouden uitslapen. Dat zou onherroe pelijk hun dood betekenen. Vorig jaar kwamen er door de kou meer dan 300 Moskovieten om het leven. De doorsnee Rus is echter wel gewend aan stevige winters, en daarom ging het leven in de hoofdstad normaal zijn gangetje: wachtenden op straat, bouwvakkers op de steigers en weg-' werkers die asfalt stortten. En ook de duizen den straatverkopers hadden net als anders hun vaste stekjes ingenomen. De verkoop liep nor maal. Alles ging van de hand, van bontmutsen tot een van de favoriete winterlekkernijen van de rechtgeaarde Moskoviet: een ijsje. Op de be sneeuwde hellingen rond de stad was het volop sneeuwpret. Vanwege de kou mochten de kin deren van de basisschool thuis blijven. In november is eigenlijk altijd alles al klaar voor de winter, die meestal tot eind maart duurt. De tochtende ramen worden met kran ten en isolatiemateriaal dichtgeplakt en de ver warming draait op volle toeren. De straten wor den, zeker in Moskou, prima sneeuwvrij gehou den en besprenkeld met een onvoorstelbaar smerig, maar uiterst effectief gladheidsbestrij dingsmiddel. In de bussen, zonder verwarming en met dik ke ijsbloemen op de ruiten, is het gevaarlijk rei zen. De vloeren zijn nu één spiegelende ijsvlak te. Maar over het algemeen passen de Mosko vieten zich zeer snel aan aan de barre omstan digheden. De bontmantels en mutsen zijn dik, de laarzen stevig en wie ergens op bezoek gaat neemt zijn eigen pantoffels mee of pakt er een paar uit de voorraad die in elke Russische flat te vinden is. En met een wodkaatje is het dan best uit te houden. EU immers overweegt op haar beurt al enige tijd een verbod op het gebruik van sommige dierlijke producten uit landen waar BSE voorkomt. Daarbij gaat het onder meer om gelati ne die gemaakt wordt uit been dermeel. Gelatine kent vele toepassin gen, onder andere in medicij nen (capsules) en schoonheids middelen. Een verbod hierop kan de farmaceutische en cos- metica-industrie miljarden kos ten. Omdat de VS volgens de Europese Unie niet BSE-vrij zijn, zou ook de Amerikaanse industrie worden getroffen. De importboycot die de Amerika nen voorlopig hebben afgekon digd, zou vooral als waarschu wing voor Europa bedoeld zijn. De EU heeft haar besluit over het weren van runderprodukten overigens uitgesteld tot 1 april volgend jaar. Dan wordt ook be sloten of het botvlees van run deren (T-bonesteaks, runderko teletten, ossenstaart) nog langer in de winkelschappen mag lig gen. In Groot-Brittannië en Ier land is dit al verboden, België overweegt dit voorbeeld te vol gen. WASHINGTON-HOtjG KONG AP Zeven inwoners van Hong Kong, die griep hebben gekre gen na contact met kippen, zouden de eerste slachtoffers kunnen zijn van een wereldwij de epidemie onder mensen van een influenza-virus dat tot nog toe alleen bij pluimvee werd aangetroffen. Dat zei Robert Webster van het 'griepteam' van de Wereld Gezondheids Or ganisatie (WHO) gisteren in Hong Kong, nadat hij de patiën ten had onderzocht. Volgens Webster is het 'slechts een kwestie van tijd' tot het virus zich van mens tot mens begint te verspreiden. Hij wees erop dat het nu eenmaal eigen is aan een griepvirus dat het zich die eigenschap kan ver werven. Andere deskundigen zijn minder pessimistisch. Zo meent griepexpert Edwin Kil- bourne dat het niet onvermijde lijk is dat het virus zich ontwik kelt tot een griep die overdraag baar is, maar ook hij noemt de ontwikkeling 'zorgwekkend'. Tegen de nieuwe griep be staat nog geen vaccin. Volgens Webster wordt daar in tien WHO-laboratoria over de gehe le wereld hard aan gewerkt. Het virus, dat wetenschappelijk be kend staat als 'H5NI', is het eer ste griepvirus dat de sprong van gevogelte naar de mens maakt. De meeste nieuwe vormen van griep ontwikkelen zich bij var kens en worden vervolgens overgedragen op mensen. Om dat H5N1 een geheel nieuwé variant is, heeft het menselijke immuniteitssysteem er prak tisch geen verweer tegen. De autoriteiten van Hong Kong sloten gisteren een van de grootste pluimveemarkten van de stad voor drie dagen, zodat het terrein kan worden ontsmet. Twee slachtoffers van de nieu- i we griep, beiden inmiddels overleden, hebben de ziekte waarschijnlijk op de markt op gelopen. Op de markt wordt ruim een derde verhandeld van de 80.000 kippen die dagelijks uit China worden geïmporteerd. Marktkooplieden hadden om de ontsmettingsactie gevraagd om het vertrouwen van het pu bliek te herstellen. Volgens de autoriteiten zijn er tot dusver geen besmette kippen op de markt aangetroffen. Intussen worden de inspecties op andere markten in Hong Kong opge voerd, evenals in de aangren zende Chinese provincie Gu angdong. WASHINGTON DPA-AFP-ANP De Amerikaanse president Clin ton staat positief tegenover het aanbod van zijn Iraanse ambt genoot Khatami om een dialoog tussen de twee landen aan te gaan. „Ik heb niets liever dan een dialoog met Iran, zolang we een open discussie over alle be langrijke problemen kunnen voeren", aldus Clinton. „We blijven ons echter zorgen maken over Irans steun aan ter roristen, zijn aanvallen op het vredesproces en zijn verwerving van massavernietigingswa pens", voegde hij er aan toe. Khatami kondigde zondag op een persconferentie aan dat hij een dialoog met de VS wil aan gaan. Hij maakte daarbij een onderscheid tussen 'het grote Amerikaanse volk' en de rege ring in Washington, maar hij beklemtoonde dat die regering door het volk zelf gekozen is. In Israël noemde minister Le vy van buitenlandse zaken het aanbod 'het eerste positieve sig naal van veranderingen' in het fundamentalistische Iran. Wel wees een medewerker van Levy erop dat Khatami Israël een 'ra cistische, terroristische en ex pansionistische staat' noemde. Volgens een anonieme rege ringsfunctionaris in Jeruzalem heeft het Iraanse aanbod Israël volledig overrompeld. Jeruza lem is bang dat het geïsoleerd zal raken door een verzoening tussen Washington en Teheran. Premier Netanyahu heeft de joodse lobby in de VS al inge schakeld om in het Amerikaan se Congres te ijveren tegen toenadering tot Iran, aldus het dagblad Ha'aretz. Volgens de krant hebben Amerikaanse en Iraanse functionarissen elkaar de laatste maanden verscheide ne malen gesproken. Khatami noemde zondag het Franse oliebedrijf Total als mo del voor betere betrekkingen met het Westen. Total kondigde in oktober aan dat het deel neemt aan een project in Iran ter waarde van 2 miljard dollar. Amerikanen dreigen eenzijdig met verdergaande stappen Tussen de Verenigde Sta ten en de Europese Unie dreigt een vleesoorlog, nu de Amerikanen mogelijk nog meer rund- en schaapsvlees uit Europa zullen gaan boycotten. Landbouwdeskundigen van de EU hebben daar voor gewaarschuwd. Een verdere boycot zou volgens hen desastreus zijn voor de veeteelt en de vleesverwer kende industrie. BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT Eurocommissaris Fischler (landbouw) praat volgende maand met de Amerikaanse mi nister van landbouw over de vo rige week al eenzijdig door de VS afgekondigde importboycot. De Europese Commissie is ab soluut niet te spreken over deze maatregel. Niet alleen import van het vlees van runderen en schapen uit Europa is verboden, maar ook de handel in de leven de dieren zelf. Officieel is het verbod inge steld uit vrees voor de import In een slachthuis in het Schotse Stirling hangt inmiddels in vrijwel de hele wereld verboden Brits rundvlees te wachten op kopers. foto reuters jeff mitchell van vlees afkomstig van dieren die lijden aan de gekke-koeien- ziekte (BSE). Eten van met deze ziekte besmet vlees kan bij mensen mogelijk leiden tot een nieuwe variant van de dodelijke hersenaandoening Crèutzfeldt- Jakob (CJD). De handel tussen de VS en de EU in herkauwers en hun pro ducten is beperkt. De omzet be draagt volgens landbouwdes kundigen niet meer dan vier miljoen gulden per jaar. Maar diezelfde deskundigen achten de kans groot dat na de VS an dere landen het Europese vlees in de ban doen, wat de toch al door de BSE getroffen sector een nieuwe dreun zou geven. Dat steekt de EU des te meer, omdat zij vermoedt dat de ware reden voor de importboycot door de VS een politieke is. De Niet acute hongersnood, maar ondervoeding is de belangrijk ste oorzaak van kindersterfte. Van de ruim twaalf miljoen kin deren van vijfjaar of jonger die jaarlijks overlijden, sterven er zeven miljoen aan de gevolgen van slecht en eenzijdig voedsel. Bij naar schatting 226 miljoen kinderen leidt ondervoeding bovendien tot geestelijke en li chamelijke achterstand. „Ondervoeding is niet hetzelfde als honger. Een kind dat genoeg te eten heeft, kan toch onder voed zijn", aldus Unicef-direc- teur Carol Bellamy. Ze zei dat vanochtend bij de presentatie van State of the World's Children, het jaarrapport van Unicef waarin de VN-kinderor- ganisatie wereldwijd aandacht vraagt voor de situatie van kin deren. Volgens het kinderfonds is de hulpverlening te veel gericht op het bestrijden van hongersnood en is er te weinig aandacht voor de samenstelling van het voed sel. Unicef spreekt daarom van een 'stille ramp', die volgens de organisatie met relatief eenvou dige middelen kan worden op gelost. Naast ondervoeding door te weinig calorieën, heb ben de 226 miljoen peuters een tekort aan vitamine A, jodium en ijzer. Een gebrek aan vitamine A leidt onder meer tot blindheid. Ook het afweersysteem wordt zwak ker, waardoor het kind juist weer veel meer kans loopt een ziekte te krijgen en daar vervol gens aan te overlijden. Dit doet zich ook voor bij ijzertekort. Te weinig jodium kan leiden tot geestelijke afwijkingen. Hoewel de kindersterfte met name in Latijns-Amerika en Zuid-Oost Azië aanzienlijk is te ruggebracht, sterft in Zuid-Oost Azië liefst 50 procent van de kinderen onder de vijf aan de gevolgen van ondervoeding. In Afrika ten zuiden van de Sahara verslechtert de situatie. Daar is ondervoedingverantwoordelijk voor 33 procent van de totale kindersterfte. Unicef wijst er op dat niet alleen Een ondervoed Somalisch kind krijgt een injectie tegen mazelen en een vitamine-C-tablet in een Unicef-hulp- post. Zulke bescheiden maatregelen kunnen de kindersterfte al aanzienlijk verminderen. foto gpd/unicef onevenwichtig samengesteld voedsel ondervoeding veroor zaakt. Ook het discrimineren van vrouwen is een belangrijke oorzaak. „Vrouwen in veel lan den hebben een ondergeschikte positie, wat ook tot uiting komt bij de verdeling van het voedsel. Kinderen van ondervoede vrou wen hebben bij de geboorte al een onoverbrugbare achter stand", aldus het rapport. „Een baby met een te laag geboorte gewicht heeft een IQ dat gemid deld vijf punten lager is dan dat van een gezonde baby." Andere oorzaken voor ondervoeding zijn onder meer slechte gezond heidszorg, slechte sanitaire voorzieningen en slecht drink water. Bellamy wees er vanmorgen op dat het probleem van de onder voeding niet onoplosbaar is. In tegendeel. Het gaat om eenvou dige en goedkope aanvullingen op het voedsel, die miljoenen kinderen het leven kunnen red den. Vitamine A bijvoorbeeld zit in eieren, boter, melk en lever. Sterfte door uitdroging als ge volg van diarree, door mazelen en door malaria kan met 40 procent worden teruggedron gen met extra vitamine A. Vol gens Unicef zijn er bovendien aanwijzingen dat vitamine A de overdracht van het HIV-virus remt. Meer jodium in consumptie- zout daarnaast vermindert de geestelijke schade. Het VN-kin- derfonds pleit opnieuw voor borstvoeding in plaats van fles voeding. De borst geeft het bes te voedsel en beschermt de kin deren tegen infecties, aldus Unicef, dat erbij aantekent dat ook borstvoeding moet worden aangevuld met ander voedsel. De 'top tien' van landen met de hoogste kindersterfte wordt aangevoerd door Niger, met 320 sterftegëvallen per duizend kin deren. Hekkensluiters zijn Zwe den, Finland en Singapore met vier sterftegevallen op de dui zend. Nederland staat daar met zes sterfgevallen iets boven, in gezelschap van landen als Noorwegen. Slovenië, Duitsland en Japan. Van de eerste dertig landen zijn er 28 Afrikaans en twee Aziatisch: Afghanistan en Birma. Scherp contrasterend met de ontwilckelingslanden is de situa tie in de geïndustrialiseerde we reld, waar kinderen juist vaak te dik zijn. Voldoende voedsel staat niet altijd gelijk aan goede voeding, stelt Unicef dan ook vast. In de Verenigde Staten is meer dan de helft van de bevol king 'zwaarlijvig'. Onder kinde ren tussen zes en zeventien jaar ligt dat op 25 procent. Te dikke kinderen hebben niet alleen meer problemen met hun cho lesterol- en suikergehalte en hun bloeddruk, ze kunnen er ook trauma's aan overhouden. perth» De aanhoudende bosbranden in Australië hebben twee nieuwe slachtoffers geëist, deze keer in het westen van het conti nent. Een lid van de vrijwillige brandweer overleed aan de zware brandwonden die hij had opgelopen nadat hij tijdens het blus sen van een vrachtwagen was gevallen. Een vrouw kwam om het leven nadat zij haar auto had verlaten uit angst voor de vuurzee. Vijf spuitgasten liggen zwaargewond in het ziekenhuis. Met de ivee recente slachtoffers is het totale aantal doden door de jong ste reeks bosbranden tot vijf gestegen. Eerder deze maand stier- 'en drie brandweerlieden aan de Australische oostkust. Carlos krijgt een nieuwe raadsman Jparus De Franse Orde van Advocaten heeft terrorist Carlos gis- ■eren een nieuwe raadsman toegewezen. Carlos, die terechtstaat ftp verdenking van een drievoudige moord, accepteerde de jurist Olivier Maudret als zijn nieuwe advocaat. De Fransman vroeg de rechter het proces een week op te schorten zodat hij voldoende tijd heeft om zich in de zaak te verdiepen. De rechter schorste de jitting om zich te beraden over het verzoeke Carlos voerde gis- ermiddag nog zijn eigen verdediging. Hij besloot daartoe over te gaan, nadat de advocaten die hem oorspronkelijk bijstonden uit protest tegen een rechterlijke beslissing terugtraden. Resten van tsaar mogen naar Moskou AOSKQuHet Russische hooggerechtshof heeft gisteren bepaald lat de stoffelijke resten van de laatste Russische tsaar en zijn ge mogen worden vervoerd. Dat betekent waarschijnlijk dat de jeenderen naar Moskou zullen worden gestuurd voor een ïatste onderzoek. In een poging elke twijfel over de identiteit Tan de resten te elimineren, wil president Jeltsin de beenderen nog eenmaal in Moskou laten testen, met dure apparatuur die speciaal voor de gelegenheid is aangeschaft. Het idee is om de K resten daarna in Moskou of Sint-Petersburg een nieuw graf te geven. De tsaar en zijn familieleden liggen nu nog in Jekaterin- burg, de stad waar ze in 1918 werden geëxecuteerd. Bron gerucht over Soeharto gezocht akarta De Indonesische inlichtingendienst is een onderzoek legonnen naar de bron van geruchten over de slechte gezond- ïeid van president Soeharto. Het verhaal dat de president ern stig ziek of zelfs al overleden zou zijn, droeg bij aan een recente verdere val van de rupiah. De Indonesische munt is de afgelo- ien week met maar liefst 46 procent in waarde gedaald ten op zichte van de dollar. De waardeduikeling zette begin vorige week in, deels als gevolg van geruchten dat de 76-jarige Soeharto een i lersenbloeding had gehad of zelfs dood zou zijn. Slechts één overlevende bij vliegramp Op één na alle 86 inzittenden van een Tadzjieks vlieg- luig zijn gisteren om het leven gekomen toen het toestel vlak voor de landing neerstortte bij de luchthaven van Sharjah in de Verenigde Arabische Emiraten. Een Russische steward overleef de de ramp en ligt ernstig gewond in een ziekenhuis. De Tupo- ev-154 van Tajik Air stortte door nog onbekende oorzaak op •j dertien kilometer van de luchthaven in de woestijn neer. Vol- r Sens sommige berichten explodeerde het toestel in de lucht. De f'uPolev-154, een driemotorig toestel van Russische makelij, terd in de jaren zestig in gebruik genomen. Dit jaar kwamen al 96 mensen om het leven bij ongelukken met soortgelijke toestel ten.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5