eELeidsch Dagblad 16 19 Schoolleiders Leiden boos na kritiek Het extraatje van Président. 'olitiek zoekt andere naam voor Hoofddorp Schiphol wil geluidszone Eén programma op vijf punten oprekken PvdA in re§io 2.29 Explosie in Katwijks farmaciebedrijf irust bij KLM-personeel 'Geen c in 'de klerikale kopiist kalligrafeert' TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. koAG 16 DECEMBER 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ2,25 Feiten en Meningen D66 vecht niet alleen voor de varkens, maar ook voor zichzelf Buitenland Cultuur en Kunst Stille ramp van gf ondervoeding doodt j zeven miljoen kinderen Stedelijk zit met reclame in zijn maag Sport Wotte en De Jong naar FC Utrecht lOFDDORP RICHARD MOOYMAN Iderdam, Hoofdstad, Meerstad. De Tarlemmermeerse politiek is op zoek een nieuwe naam voor Hoofd- p. De naamsverandering moet defi- ijef een einde maken aan de spruit- ïgeur die nog steeds hangt rond deze p groeiende woonkern met een keur k moderne, internationale onderne- J. van Houwelingen zegde gisteren een serieuze discussie toe over het om dopen van Hoofddorp nadat verschil lende politieke partijen suggesties had den gedaan voor een naamsverande ring. Zij deden dit tijdens een speciale raadsvergadering over het gewenste toekomstscenario voor de Schipholge- meente in het jaar 2015. De gemeenteraad steunde het plan van het college van B en W om Hoofd dorp uit te laten groeien tot een echte stad met een volwaardig centrum en talrijke voorzieningen. Het CDA suggereerde gisteren de nieuwe namen Polderdam of Polder stad, de WD voelt meer voor Hoofd stad. Dit leverde kritiek op van de lokale partij HAP, die betoogde dat Polderdam associaties oproept met 'polderdom' en Hoofdstad niet geschikt is omdat Ne derland reeds een hoofdstad heeft. Groen Links vindt de term Hoofdstad ook verwarrend. D66 pleit voor de naam Meerstad. Wethouder De Pont meldde na een vergadering van 4,5 uur over de toe komst van de polder dat er in de raads commissie algemene bestuurszaken een serieuze discussie over een naams wijziging zal worden gevoerd. Het moet wel goed gebeuren, want wat De Pont betreft is dit de laatste naamswijziging. In de vorige eeuw werd de naam Hoofddorp bedacht ter vervanging van het oorspronkelijke Kruisdorp. 'Welzijn financieel probleem Betere arbeidsomstandigheden en een grotere veiligheid op scholen kan alleen maar als de overheid meer geld in het onderwijs steekt. Dat is de reactie van schoolleiders uit de Leidse regio op een alarmerend rapport van de ar beidsinspectie. Die concludeert na een onderzoek bij 162 scholen in Zuid-Holland, Limburg en Noord-Brabant dat scholen onveilig zijn en dat het welzijn van leraren veel te wensen overlaat. HET WOORD IS AAN Melina Mercouri Wij hebben geen psycho analyse in Griekenland. Wij zijn arme mensen en daarom behelpen wij ons met vrien den. LEIDEN/DEN HAAG» WIM KOEVOET Zo heeft de helft van de scholen geen nooduitgang. Dikwijls is deze geblokkeerd. Bijna de helft van de scholen voldoet niet aan de wettelijk'verplichte admini stratie van gevaarlijke stoffen. De arbeidsinspectie stelt te vens vast dat scholen veel te weinig doen om langdurig thuisblijvende leraren weer voor de klas te krijgen. Ook de stoe len van leraren deugen in zeven van de tien gevallen niet. Vol gens de arbeidsinspectie zijn deze mankementen en tekort komingen niet zozeer 'financië le problemen', maar het gevolg van 'slecht arbobeleid' van de schoolmanagers. J. Lefeber, directielid van het Groene Hart Lyceum, een chris telijke scholengemeenschap met locaties in Alphen en Ha- zerswoude, reageert veront waardigd. „De overheid heeft nieuwe wetgeving over veilig heid en arbeidsomstandighe den in de scholen neergekwakt en tegelijkertijd het bedrag per leerling verminderd. Natuurlijk is dit wél een financieel pro bleem. Alleen al het vervangen van stoelen voor leerkrachten kan, zeker op een grote school als deze, tonnen kosten. Wij worden voor onmogelijke keu zes gesteld: of veiligheid of on derwijs." J. van der Westen, directielid van het Aquino College in Lei den, sluit zich daarbij aan. „Wij hebben onlangs nog gesproken over nieuw meubilair voor de leraren en voor de leerlingen. Wij schrokken van de financiële gevolgen. Het rapport van de arbeidsinspectie is voor mij geen verrassing. Ik denk dat als de brandweer scholen heel se cuur toetst op de regels voor brandveiligheid, de helft van de gebouwen vandaag nog dicht moet. En dat die scholen niet aan alle regels voldoen is ge woon een kwestie van geld." Pagina 11: Scholen geven zwartepiet aan ov.erheid -370° -172° 172° 40% 40% 30% 10% 10% 10% Uitgebreid weeroverzicht op pagina VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Cultuur -5,7 16 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,13,15,17 RTV/programma's9 Schrijvende lezers12 Sport. Strips Uitgaan 18 De kortingsbonnen vermel den een wildmenu bij Shooters in Valkenburg en een optreden van Intermezzo in het Leiderdorpse theater Muzenhof. tankrijk mogen Europarle- ariërs ongelimiteerd het intrappen op weg lof van vergaderingen. Dat Ten ze in Nederland dus Kunnen, betoogde de voor- te CDA-Europarlementari- inssen van Raay gisteren de kantonrechter. Hij lin april een boete van vijf- ulden omdat hij op weg eén vergadering van het )ese Parlement 106 kilo- rreed, waar 100 was toege in zijn eigen partij wegens Dudende fraudegeruchten eide Europarlementariër n beroep omdat de officier justitie had verzuimd het Europèes Parlement te vragen om een opheffing van zijn par lementaire immuniteit. Daar door zou hij niet aangepakt kunnen worden voor de snel heidsovertreding, vond Janssen van Raay, daarin gesteund door zijn als getuige-deskundige meegekomen WD-Eurocollega Wijsenbeek. De officier van justitie be toogde daarentegen dat die on schendbaarheid in Nederland in elk geval voor snelheidsover tredingen niet geldt en dat hij dus ook niet om een opheffing ervan had hoeven vragen. Jans sen van Raay vindt echter dat alle lidstaten de Europarlemen tariërs hetzelfde moeten behan delen en wal daar duidelijkheid over van de kantonrechter. over lijk in De Houtkamp Een politiebericht op de televi sie heeft ruim dertig tips opge leverd in verband met de dood geschoten man die zaterdag in het Leiderdorpse park De Hout kamp is gevonden. De reacties worden vandaag nagetrokken door het recherchebijstands team dat speciaal voor deze zaak is bijeengeroepen. De tips hebben nog geen dui delijkheid verschaft over de identiteit van het slachtoffer, dat vermoedelijk van Turkse af komst is. De politie gaat er vanuit dat de man is vermoord omdat zijn lichaam diverse schotwonden vertoonde. 4 gratis kerstmenukaarten (Inclusief een wedstrijdformulier) én maakt kans op 1 van de 100 koninklijke diners. Brie Président 60+, Q O Q 100 gram -25 SCHIPHOL BILL MEYER/JAN KUYS Schiphol gaat nieuwe geluids contouren berekenen op basis van opmerkingen van de com missie In 't Veld. Deze commis sie adviseert minister Jorritsma van verkeer en waterstaat inza ke de geluidsproblematiek rond Schiphol. De commissie meent dat de huidige geluidszone niet deugt. Op onbewoonde plaat sen wordt te veel lawaai ge maakt. waardoor het luchtver keer noodgedwongen over be woonde gebieden moet vliegen. „Een absurde situatie", con cludeert In 't Veld. Schiphol grijpt dit advies onmiddellijk aan om een aangepaste zone te berekenen. Volgens Schiphol wordt de zone overschreden op vijf locaties op de luchthaven zelf. Behalve geparkeerde auto's heeft niemand daar last van. Met de nieuwe berekeningen wil Schiphol deze 'absurditei ten' uit de geluidszone halen. Daardoor kan volgend jaar meer luchtverkeer worden afge handeld. De milieubeweging wijst de conclusies van In 't Veld veront waardigd van de hand. Zij meent dat het advies doorgesto ken kaart is om de luchtvaart meer ruimte te geven. Schiphol wil in januari de nieuwe zone ter goedkeuring aan de minister voorleggen. Pagina 14: 'Echte geluid Schip hol wordt niet gemeten' KATWU K/REGIO* PAUL VAN DER KOOIJ De PvdA-afdelingen van Kat wijk, Rijnsburg en Valkenburg gaan de gemeenteraadsverkie zingen van maart in met een gezamenlijk verkiezingspro gramma. Ze willen zo de sa menwerking tussen de gemeen ten wat meer vorm geven en hopen dat die betere samen werking de lasten voor de bur gers terugdringt en de dienst verlening verbetert. „We vinden het ook een beetje raar om over dezelfde onderwerpen iets heel anders te vinden vanuit de drie gemeenten", meldt E. Stolk, voorzitter van de PvdA in Kat wijk. Wel hebben de partijen wat plaatselijke items inge bracht. 100 gram -27ST. KATWU K. ERIC DE JAGER Democratisch extraatje van de presi dent van de Franse kazen.- bij 200 gram Brie - met of zonder kruiden - Vers van t mes', krijgt iedereen nu Bij 200 gram: kans op een diner waardebon van 200 gulden én 4 feestelijke kerstmenukaarten GKAI lo. Deze week alleen bij Albert Heijn. oh Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 20 december a s. Een exploderende machine richtte gisteravond aanzienlijke schade aan bij het farmaceu tisch bedrijf Katwijk Chemie aan de Steenbakkersstraat. Dankzij een speciale beveiliging op het apparaat bleef de schade beperkt. Een werknemer die vlak naast de ontploffing stond, bleef ongedeerd. De explosie had rond acht uur gisteravond plaats in een machine waarin farmaceutische grondstoffen worden gedroogd. „Het is theoretisch mogelijk dat er in het apparaat statische elektriciteit ontstaat die een ontploffing veroorzaakt. Dat is hier waarschijnlijk gebeurd. Door het droge weer is de kans daarop groter", zegt een woord voerder van het bedrijf. De machine was uitgerust met een speciaal luik, waardoor de kracht van de explosie naar het dak werd geleid. Een fout in de aarding van de machine zou volgens de woordvoerder wel eens de oorzaak van het ont staan van de statische elektrici teit kunnen zijn. De oude garde is bevreesd dat zij met al haar ervaring aan de kant wordt gezet voor jongeren met een betere oplei ding. Zij wijzen erop dat de KLM bij de reorganisatie van KLM Catering er evenmin in slaagt personeel elders te plaat sen. Ook bij dit bedrijfsonder deel bestaat momenteel veel onrust. Volgens Smeets komt donder dagavond het betrokken perso neel bij elkaar. De onderne mingsraad zal dan uitleggen wat er precies aan de hand is. Smeets verwacht overigens niet dat het tot acties komt, omdat er ook veel misverstanden zijn over de reorganisatie. Maar voor sommige mensen op de werkvloer is de maat vol. Zij zul len donderdag de actiebereid heid onder hun collega's peilen. fr het platformpersoneel Je KLM is onrust ontstaan leen lopende reorganisatie. tweehonderd leidingge- Jeh voldoen niet aan nieu- «unctieomschrijvingen en jen hun baan te verliezen, (ebben er weinig vertrou- n dat de directie voor hen binnen de KLM werk J. De spanning is dermate lopen dat werkonderbre- jn niet worden uitgesloten, ftuurder J. Smeets van de Jersbond FNV is gisteren |e hoogte gebracht van de lemen. Het gaat om ramp- pty officers die leidingge- jan het personeel dat op de Innen vliegtuigen afhan- IZo'n 420 mensen moeten P'n 220 banen solliciteren. Westwoudschool Zoeterwoude stroomt vol voor Groot Dictee der Nederlandse Taal ZOETERWOUDE SUZANNE BARBIER „Masochisten verzamelt u", luidde de op roep van het Zoeterwoudse café 'De Mees ter' vorige week. Hoe anders moeten de deelnemers aan Het Groot Dictee der Ne derlandse Taal worden genoemd, bereid als zij zijn om zich anderhalf uur lang vrijwillig te laten martelen door de trauma's van de nieuwe spelling. En met succes. In de aula van de Westwoudschool verzamelden zich gisteravond ongeveer twintig mensen die aan deze beschrijving voldeden. Gebroe derlijk schaarden de Zoeterwoudenaren zich rond Philip Freriks, de beul der Neder landse taal, die zijn toehoorders een dictee voorspelde dat 'moeilijker dan ooit' zou zijn. Wel of niet een tussenletter bij harte (n)kreet? Hoeveel c's zitten er nu in elektro nica? En waar plaats je ook al weer een kop pelteken en geen trema? In de Westwoud school werd volop 'genoten'. Met dit ver schil dat de Zoeterwoudse taaifreaks het zonder pluchen fauteuils met antimakas- sartjes moeten stellen bij het verrichten van hun spirituele arbeid. In de aula rond de buis, die voor de gele genheid een paar tonen harder werd gezet om vooral geen woord te missen, trof de bezoeker ook geen Thom de Graaff of Hans van Willigenburg, maar de prominenten waar Zoeterwoude trots op is. Met op de achterste rij bijvoorbeeld pastoor Van der Plas en dominee De Mijer. Voor de grap had café-eigenaar Van der Geest ook de enige twee Vlaamse Zoeter woudenaren weten te strikken voor deze avond. „In de landelijke versie, komen de zuiderburen namelijk altijd als winnaar uit de bus. We zijn benieuwd of dat bij ons ook opgaat", aldus zijn dochter Yvonne van der Geest. Het dictee getiteld 'De boekenwurm' zorgde de rest van de avond voor een doodstille aula en vreselijke schrijfkramp: „Die Freriks gaat wel érg snel." Toen de verlossende woorden vielen, was de verba zing, soms niet van de lucht. Vooral het on terechte gebruik van c's zorgt voor op schudding. „Geen c in 'de klerikale kopiist kalligrafeert? vroeg de clerus achterin zich hardop af. „Het is duidelijk dat de klassieke opleiding ons hier parten speelt." Ook de Zoeterwoudse versie kent twee winnaars, José Kouwenhoven, en (jawel) Vlaming Dirk Geirnaert, die gelijk eindigen met 23 fouten. „Over ons aller gemiddelde zullen we het verder niet hebben", maakt Yvonne van der Geest aan het eind van de zit bekend. „Dat ligt ver boven de landelijke uitkomst." Ach, als zelfs Hella Haase preses verkeerd zou schrijven, dan mogen gewone mensen ook wel wat fouten maken. Pagina 3: Groot dictee is weer 'afgrijselijk moeilijk' Ia, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Plaats: - Tel: (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal - Oautomatisch (f 94,15) I automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro (f. 95,15) Nr. bank/giro: Handtekening:i Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau, i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel. Leidsch Dagblad. Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300VB Leiden g ■'7^ 21 41 400T l 4 OF BEL 071-51 28 030

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1