Oude stenen noeten in de vijk blijven' Caroline Duterloo winnares met lef en persoonlijkheid Kinderboerderij Zuidsingel mag voorlopig blijven 'Ik kreeg een beetje last van mijn geweten' SP wil 'waterplein' voor Waaggebouw Leiden Regio FELICITEERT Caroline Duterloo !|SDAG 16 DECEMBER 1997 rgadering werkgroep Steenrijk of Straatarm gemeente laat het afweten: ondanks boze brieven van iwonenden, wijkverenigingen en de monumenten- nmissie, heeft ze nog niet concreet gereageerd op de [ven tegen de plannen voor herbestrating van de Pie- swijk. „Wethouder T. van Rij moet zijn mond open- >n." Dat was de algemene stemming tijdens de eerste gadering van de Werkgroep 'Steenrijk of Straatarm' teravond. vergeleken met de prachtige na tuurstenen die er lagen. Dat vind ik zeer bedenkelijk: stenen en monumenten zijn één, die kun je niet los van elkaar zien." Ook de Monumentencom missie wil dat de gemeente de plannen aanpast. R. van Cruij- sen: ,,De binnenstad is een be schermd stadsgezicht. De amb tenaren achter de plannen be grijpen dat niet. De gemeente raad heeft de nota's 'Binnenste Beter' en 'Buitenruimte Binnen stad' goedgekeurd, maar ze we ten niet wat ze in huis halen. Ook wij zijn er ingestonken. We moeten raadsleden bestoken met informatie, want ze zitten te pitten." it is tot hier en niet verder", is Else Kabout, een van de kgroep-oprichters. ',,We eten ons agressiever opstel- Een buurtbewoonster: moeten niet wachten tot shovels de straten in komen péns de bijeenkomst in een id aan het Rapenburg met intruste bewoners, wijkvere- ngen en vertegenwoordigers de Stichting Industieel Erf- d Leiden, Diogenes en de numentencommissie, was delijk dat de 'oude stenen' in >ndf wijk moeten blijven. De ge- jnte mag de straten, pleinen steegjes in de historische jnenstad alleen 'onderhou- igiet i en herstellen met het oude J on teriaal'. de baksteen gemeente wil de straatpro- Wi en in stegen en op het Pie- ziec (kerkplein veranderen en materiaal zoals de inmid- zeldzaam geworden blau- zafc Rijnformaat-klinkers vervan- oi i door nieuwe rode baksteen. rode stenen liggen ook nw gs de Rijn waar al spottend id dt gesproken van 'een ka- verf rbreed tapijt'. Bewoners zijn dat het historische straat- ed ld in de oude binnenstad ïerstelbaar wordt aangetast 'waardevolle oude steen- worden doorverkocht aan nemers. uurtbewoonster Thea Kop- etei iaal ging rond met foto's irop verschillen tussen oude nieuwe stenen her en der in zichtbaar waren. K. Par- ntier, uitbater van Schuitje irt: ,,Ik ken de stad zeer goed, lat ik met mijn rondvaart- it over de grachten vaar. Zo ik dagelijks uit op De Waag: zie welke fout ze daar heb- gemaakt met die nieuwe te- houd ik mijn hart vast. Er en stukje geschiedenis weg. tegels zijn een vervlakking Jik zi o in. caroline van overbeeke chef «jan preenen, 071 -5356414, plv -chef herman joustra, 071-5356430 Er waren ook mildere gelui den. Met name een vertegen woordiger van de Pieters- en Academiewijk stelde zich terug houdend op. „We vertegen woordigen alle wijkbewoners en er zijn nu eenmaal ook mensen die klagen over onbegaanbaar heid van de Pieterswijk met fiets, rolstoel en kinderwagen. Niet iedereen is tégen", aldus F. Hendrikse. Die uitspraak lever de verontwaardigde reacties op. „De wijkvereniging laat het erbij zitten: dat is toch ongelooflijk." Blauwe klinkers v Ook het bedrijfsleven was er gisteravond: het Haagse bouw- materialenbedrijf Elfrings had handig ingespeeld op de com motie. „Wij zijn met de ge meente Utrecht in overleg over nieuwe stenen die lijken op de oude blauwe klinkers. Door twee jaar te experimenteren met het bakproces hebben we nu een steen die een acceptabel alternatief is voor de oude blau we. Is dat interessant voor Lei den? Een voordeel: onze steen heeft een lange levensduur en behoudt zijn waarde: over tien jaar leveren ze nog 65 piek de vierkante meter op. Dat kun je van die rode baksteen niet zeg gen." Winnares Caroline Duterloo (met naast haar nummer twee Marco Buyn): „Ik ga een auto kopen, want die heb ik nog niet." foto marklamers leiden gerry van bakel De minikinderboerderij op de hoek van de Zuidsingel en de Minnebroersgracht, vlakbij de Haven, hoeft voorlopig niet te verdwijnen. Een van de konij nen is zelfs vernoemd naar J. Markus, ambtenaar van Bouw en Woningtoezicht, die eige naar Leo Riethoven eind okto ber nog sommeerde om de kip pen en konijnen elders onder te brengen. Op langere termijn moeten de dieren echter plaats maken voor woningen. Wan neer dat het geval is, is nog niet bekend. Dat bleek gisteravond in het buurthuis Noord-Rijnevest aan de Groenesteeg waar het voor ontwerp-bestemmingsplan voor het gebied Kijfgracht, Ha venkade, Zuidsingel en Minne broersgracht werd gepresen teerd aan de buurtbewoners. In het gebied ligt de Pottenbak kersgang waar begin november de met olie vervuilde grond is gesaneerd. Gisteravond lichtte G. Schramm van de afdeling Ruimtelijke Ordening de plan nen toe. De gemeente wil het karakter van de Pottenbakkers gang herstellen. Kleine wonin gen aan de zuidkant van de steeg, in het midden een speel plek, drie grote bomen en een atelierwoning. Daarnaast zullen drie woningen aan de Zuidsin gel worden gerenoveerd. De mi nikinderboerderij moet uitein delijk wijken voor twee eenge zinswoningen en een hoekpand met drie etagewoningen. Niet alle buurtbewoners zijn gelukkig met die plannen. De bewoners van de Kijfgracht zijn vooral tegen een atelierwoning achter hun tuin. Ze willen daar geen bebouwing en al helemaal geen huis met een puntdak. Zelfs niet als het maar één woonlaag is en het hele gebouw niet hoger wordt dan zes meter. Aantasting van privacy en het wegnemen van zonlicht zijn hun voornaamste bezwaren. Zij vinden de buurt al vol genoeg. Hun voorkeur gaat uit naar een parkje of verdere uitbreiding van hun tuinen dan nu in de plannen is opgenomen. R. Veldhuyzen van Zanten van Volkshuisvesting probeerde zo overtuigend mogelijk te klin ken. „Als je in de binnenstad woont, kun je nu eenmaal niet ruim wonen. We willen graag een puntdak, omdat dat beter past in het stadsbeeld." Hij moest wel toegeven dat de ge meente niet veel aandacht heeft besteed aan alternatieven voor het gebruik van het binnenter rein. „Wij zien het als een mooie gelegenheid om op een kleinschalige manier te bou wen." Op het binnenterrein en on der de huizen op Kijfgracht 15 en 17 zit nog carboleum in de grond. Op enkele plaatsen zes tot acht meter diep. De provin cie Zuid-Holland zal volgend jaar beginnen met schoonma ken. Wat de gevolgen daarvan zullen zijn voor de naaste bewo ners, zal nog nader bekend wor den gemaakt. Vooralsnog gaat de overheid ervan uit dat er geen huizen hoeven worden af gebroken. De komende zes we ken ligt het voorontwerp-be stemmingsplan ter inzage op het Stadsbouwhuis aan de Lan- gegracht 72. leiden arno v „Van het prijzengeld ga ik een auto kopen, want die heb ik nog niet." Caroline Duterloo weet al wat ze met de hoofdprijs van tienduizend gulden van de on dernemerswedstrijd De Leidse Start gaat doen. Gisteravond werd'ze in de Schouwburg door zowel het publiek als de jury verkozen tot de beste startende ondernemer van 1997. „Vooraf had ik al een beetje een idee: of ik of Marco Buyn", zegt Duterloo. „Hij heeft zijn computerbedrijf al echt op de rails en hij draait een flinke om zet. Op die grond gaf ik hem een goede kans. Dat ik ook de publieksprijs heb gewonnen, geeft aan dat ik een abstract plan over productinnovatie goed voor het voetlicht heb kunnen brengen." De jury twijfelde bij de prijs uitreiking tussen Duterloo's be drijf in productinnovatie en Marco Buyns CSN-automatise- ring. „Die twee ondernemers maakten het de jury verdraaid moeilijk", aldus juryvoorzitter E. Karsten tijdens de prijsuitrei king. „Beiden hebben ze lef en persoonlijkheid. Caroline is iets origineler met haar plan, maar doorslaggevend was haar visie op de toekomst van het be drijf." Nadat ze tot winnaar was uit geroepen, merkte Duterloo be scheiden op dat ze 'op meerde re punten de nodige mazzel' heeft gehad. „Mijn huidige werkgever heeft alle mogelijk heden gegeven om een bedrijfs plan te ontwikkelen en De Leid se Start zorgde ervoor dat ik doelgericht ben blijven wer ken." Marco Buyn is ondanks zijn tweede plaats tevreden. „Ik heb vooraf al tegen Caroline gezegd dat ze een heel goede kans maakte. Het nuttigst voor mij is dat je je helemaal kunt laten gaan in het verkopen van je be drijf. En je wordt beoordeeld door deskundige mensen. Ook al heb ik een eigen visie, ik luis ter wel naar kritiek. De eigenzinnigheid bleek bij voorbeeld uit de beantwoording van de vraag die radio- en tele visiepresentator FelLx Meurders aan iedere kandidaat voorlegde: hoe ziet hun bedrijf er ove'r vijf jaar uit. „In mijn branche is die vraag niet te beantwoorden", Leidse vrouw van 79 ruilt Fiat je in voor Alfa Romeo kreeg de verbaasde Meurders van Buyn te horen. „Ik kan wel drie jaar vooruitkijken." In de paar maanden tussen voorronde en finale bleek een aantal bedrijven al flink aan de weg te hebben getimmerd. Ani ta Kooijman heeft met haar Welfare Body Comfort naast in frarood warmtecabines nu ook solaria en bubbelbaden in het productenpakket. Wil Overdijk, die vlak voor de finale hoorde dat hij de plaats van een andere finalist mocht innemen, ver huurt met zijn bedrijf Telelease inmiddels meer telefoons dan verwacht. Het productenpakket zal binnenkort worden uitge breid met Consumer Controlled Reachability (CCR). Overdijks beeldende uitleg leverde hem een derde plaats op bij de uit reiking van de publieksprijs. „Stel, u gaat met uw secretares se gezellig op zakenreis en u wilt 's avonds niet voor uw vrouw bereikbaar zijn, maar wel voor de directeur. Met CCR kan dat dus." leiden eric-jan berendsen De Socialistische Partij in de Leidse gemeenteraad wil boven het water van de Oude Rijn voor De Waag een stadsplein aanleg gen. Dit kan door het water waar nu het podium van Annies Verjaardag ligt te overkluizen. In aansluiting op de Hoogstraat, het Waaghoofd en de Korte Mare ontstaat dan een stads plein dat de functie kan krijgen van hart van de stad. In de detailhandelsnota die vanavond in de gemeenteraad wordt besproken, staat dat Lei den een centraal plein, zoals in Amsterdam, Gouda of Haarlem, mist. Die nota is voor de SP aanleiding met haar voorstel te komen. De fractie stelt voor om onderzoek te doen naar de mo gelijkheden van overkluizing van de Oude Rijn en daar het centrale stadsplein te maken. Bij de uitvoering moet reke ning worden gehouden met het historische karakter van die plek. Uiteraard moet de door- vaarbaarheid intact blijven. Daarnaast denkt de SP dat 'iets moois' kan worden gedaan met de niveauverschillen van Hoogstraat, Waaghoofd en Kor te Mare en dat er een aanslui ting kan komen met de houten terrassen bij de Hoogstraat on der de Visbrug door naar de Nieuwe Rijn. Suggesties voor de naam van het plein heeft de SP ook al: Waterplein, Waagplein of Rijn plein. leiden eric-jan berendsen Ze belde haar vriendin op en zei tri omfantelijk: „Ik zit weer in een Alfa." De 79-jarige mevrouw E. Metz ruilde onlangs haar Fiat Uno in bij garage De Wit aan de Leidse Zijlsingel en stapte weer in een Alfa Romeo. „Leuke auto hoor die Uno, maar meer geschikt als boodschappenwa- gentje, ja toch?" De kwieke Leidse houdt meer van iets pittigers. Tikkel tje wild, amiga? Dertig jaar reed zij in een Alfa, 'on danks het feit dat de eerste Alfa Sud's al in de folder roestten.' Daarvoor bestuurde zij een Peugeot, 'beetje een saaie auto.' Totdat zij twee jaar geleden bij De Wit een Uno kocht. „En dat beviel niet", weet De Wit- verkoper Rob Ommezijn. „Tijdens een Onderhoudsbeurt vertelde zij mij dat de llOOcc motor van de Uno niet voldeed aan haar eisen. Mevrouw wilde iets sportievers. Bovendien miste zij dat specifieke geluid van de boxermotor van de Alfa. Een grotere motor in de Uno plaat sen, bleek een heel gedoe dus keek de bejaarde Leidse eens rond in de showroom. „Toen zag ik die Alfa 145 en dacht ik: dit is 'm." Ze was meteen verknocht aan die rode auto 'want in die truttige Fiat kreeg ik toch een beetje last van mijn gewe ten.' „Lekker sportief zo'n Alfa en met de zwaardere motor (1400cc, red.), kan ik beter inhalen", denkt mevrouw Metz. „Niet dat ik nou zo'n wilde rij der ben hoor, maar wel een sportie ve. Het is toch wel mak kelijk dat je even snel langs een vrachtwagen kunt, als je er al een tijdje achterhangt." Voordat de laatste ver koopformulieren worden ingevuld, wil mevrouw Metz nog wel even weten waar de zekeringen en de reserveband te vinden zijn. Door het verleden wijs geworden. „Jaren geleden reed ik eens in Brussel en toen deden mijn richtingaanwijzers het ineens niet meer. met de prijs van 10.000 gulden. Mevrouw Metz bij haar Alfa: „Toen ik die zag dacht ik meteen: dat is 'm.' Stak ik mijn hand uit het raam, maar toen werd ik door iedereen vreemd aangekeken. Dan is het toch wel handig als je zelf een kapotte zeke ring kunt vervangen." Datzelfde geldt voor een lekke band. Langs de grote weg is er altijd wel een aardige meneer die haar wil helpen. Maar je zal maar ergens op een stil weggetje op de Veluwe staan. Dan is het toch wel makkelijk als je een beetje han dig bent. Zo ver is het gelukkig nog niet. De wereld lonkt, in haar nieuwe auto. „Ik ben net weer door de medische keuring en kan er dus de komende vier jaar tegenaan. Heerlijk, maar op het moment dat ik merk dat mijn re actievermogen minder wordt, stop ik onmiddellijk met autorijden." Dat een 79-jarige nog overstapt op zo'n sportieve auto is volgens andere dealers opvallend. Het Motorhuis aan de Vondellaan in Leiden heeft begin dit jaar een Opel Tigra ver kocht aan een 89-jarige man, meldt verkoper Michiel Bakhoven. t Opmerkelijk natuurlijk dat een hoogbejaarde zo'n sportief scheurij zer koopt. Binnen drie maanden was de auto echter weer terug bij de ga rage. De koper bleek niet meer in staat om het voertuig adequaat te kunnen besturen. „Maar een 79-jari- ge \touw in een Alfa is zeker ook niet alledaags", aldus Bakhoven. TOTO» MARKLAMERS „Dit is heel bijzonder", laat een ver koper van Volkswagen- en Audi-'dea- ler Kamsteeg in Voorschoten weten. „Wij zijn een groot bedrijf met veel klanten, maar een dergelijk iets in overtreffende trap hebben we hier nog nooit meegemaakt. De verkoper van Rob Gorris aan de Hoge Rijndijk is niet erg spraakzaam. Onlangs is nog een BMW 528 ver kocht 'aan iemand van tegen de 80', wil hij nog wel kwijt. Maar een 79-jarige vrouw die komt binnenwandelen met de mededeling 'doet u mij maar een BMW' is ook aan de Hoge Rijndijk een uitzonde ring. Zij is gekozen tot Starter van het jaar 1997. De sponsors van de Leidse Start: Arenthals Chaudron 'i accountants en belastingadviseurs Leidsch Dagblad Leiden

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13