eiden Regio dreigen net sluiten Haag weg' NA 'We zijn thuis met onderwijs bezig' Pand toelaatbaar Bestuur Samenwerkende Ondernemers stapt op A KEen voor c'e Linden verplaatst Kruispunt Breestraat alternatieve hangplek Scholen geven zwartepiet aan overheid GERECHT ISDAG 16 DECEMBER 1997 JAN PREENEN, 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071 -5356430 lessendief in de kraag gepakt Een 20-jarige Katwijker is gistermorgen aangehoudep, ïdat hij een krat met lege flessen had gestolen bij een winkel ide Raamstraat in Leiden. De man, een bekende van de poli had nog een aantal bonnen openstaan en kreeg een schik- igsvoorstel van 550 gulden. romfïetser en passagiere vallen jen» Een 18-jarige Leidse bromfietser en zijn evenoude duo- ssagiere kwamen gistermiddag op de Telderskade in Leiden or onbekende oorzaak ten val. Het duo is met knieklachten arhetDiaconessenhuis overgebracht. niversiteitsbegroting goedgekeurd den» De universiteitsraad (UR) heeft gistermiddag ingestemd it de conceptbegroting 1998 van de Leidse universiteit. Wel rden kritische opmerkingen gemaakt over 'onduidelijkheid en jblijvendheid' in delen ervan. Zo gaat de faculteit Wiskunde Natuurwetenschappen er van uit dat al haar beurspromoven- j in 1998 worden vervangen door de beter betaalde assistenten ipleiding, aio's. Daarover wordt echter nog volop gebakkeleid rr universiteitsbestuurders. De UR stond er daarom op dat in gewraakte passages van de begroting de termen bursalen en 's worden vervangen door het neutralere 'promovendi'. Nederlandse Spoorwegen zijn niet zonder meer van ruimte te maken voor de minimaal duizend par- rplaatsen die wethouder T. van Rij (ruimtelijke orde al op het Haagwegterrein wil hebben. Mocht de ge- :nte Leiden het bouwplan voor vijfhonderd huizen de NS hierdoor willen dwarsbomen dan heeft R. van «11, van NS-vastgoed, een gemakkelijke oplossing, t huurcontract met de Stichting Stadsparkeerplan len loopt formeel over twee weken af. Als we willen luren we het Haagwegterrein zo aan iemand anders." eens kunnen worden over de invulling ervan. „Wij hebben een mondelinge afspraak met Van Hövell dat we nog twee jaar mogen blijven", zegt Labrujère. Hij geeft wel toe dat het con tract binnenkort afloopt. „Maar ik ga er vanuit dat de NS zich aan hun afspraken houden." Wethouder Van Rij is verrast door de plannenmakerij van de NS. „Waarom overleggen ze niet eerst met de gemeente?" Vraagt hij zich af. Toen afgelo pen vrij"dag bekend werd dat de Spoorwegen hun dochterbedrijf Strukton-vastgoed en Eurowo- ningen opdracht hadden gege ven een bouwplan voor vijfhon derd huizen op de grond te ma ken, eiste hij dat er minimaal duizend parkeerplaatsen zou den komen. Volgens de wet houder is het aantal parkeer plaatsen een jaar geleden vast gesteld. Hij vindt dat de NS hun boekje te buiten gaan. „Ze moe ten zich bezighouden met trei nen en niet met huizenbouw", vindt hij. thomas erdbrink jÉ Hövell denkt aan een nopslagbedrijf, omdat het :mmingsplan daar ruimte biedt. „We mogen niet zo r gaan bouwen op het ter maar er kunnen wel goe- i in worden opgeslagen. Het ons erom dat we winst ma- met de grond." Als voor den noemt de NS-mede- :er een palletbedrijf of een lopslagbedrijf. it hoeft echter niet zo ver te en als de NS en de gemeen- fspraken kunnen maken de invulling van het ter- Zowel Van Rij als Van Hö- benadrukt dat nog moet len overlegd. Verkoop van rond is alleen niet aan de Volgens de NS-medewer- is het bedrijf serieus van mee te bouwen aan de we wijk. „Als de gemeente r een garage wil, moeten ze r deelnemen in het pro- zegt Van Hövell. Het lijkt overigens onwaarschijnlijk isr het parkeerterrein binnen weken zou moeten sluiten, it denkt de voorzitter van Stichting Stadsparkeerplan ïn, P. Labrujère, ook. Hij de NS groot gelijk dat ze willen verdienen met het in. Labrujère denkt echter dat de parkeergelegenheid )ten zal worden, omdat de in de gemeente het niet Illegaal I 3 opening is de nieu we woonboulevard aan de Zijldijk in Leiderdorp al weer onzeker geworden. Asielzoekers yi Het nieuwe asiel- I zoekerscentrum in Alphen komt zo goed als zeker achter de gevange nis De Geniepoort. leiden peter blok „Een ontoelaatbare, ernstige en mogelijk onherstelbare ver waarlozing van een gemeente lijk monument." Een brief van de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden (STIEL) aan het college van B en W laat aan duidelijk heid niets te wensen over. Het voormalige Scheltema-complex aan de Oude Singel/Markst- steeg moet volgens de stichting in ere worden gehouden. De stichting luidt de noodklok en vraagt de gemeente de eigenaar van het pand, Jobo De Bouwers, tot behoorlijk onderhoud op te roepen. Het Scheltema-complex uit 1619 aan de Oude Singel staat sinds 1992 op de lijst van ge meentelijke monumenten. STIEL, die bestudering en be houd van oude fabrieks- en be drijfsgebouwen als belangrijkste doelstelling heeft, laat bij mon de van secretaris Joop Gijsman weten dat de gemeente zo snel mogelijk moet ingrijpen: „Wan neer de gemeente nu geen actie onderneemt, treedt nog meer verval op. Leiden gaat niet altijd even goed met haar oude bezit tingen om. Dat blijkt nu wel weer. Als je ziet hoe het pand, dat symbool staat voor de vroe gere Leidse textielindustrie, in middels is toegetakeld, hou je écht je hart vast. Sommige ra men zijn ingegooid en graffiti heeft de muren ernstig vervuild. Het pand ziet er gewoon niet uit. Maar dit bedrijfspand moet voor Leiden behouden blijven. De voor- en de zijgevel zijn uniek in hun soort. Die stam men nog uit de achttiende eeuw. Zoiets mag je volgens on ze stichting niet zomaar opoffe ren." Het opknappen van oude panden is doorgaans een heel kostbare zaak. „Hergebruik is altijd nog goedkoper dan nieuwbouw", zo meent Gijs man. „Wij stellen daarom voor om de prachtige voorgevel en de originele fabriekswand van het Scheltema-complex in de oorspronkelijke staat te laten. In het voormalige fabriekspand kan in onze ogen een fraai ap partementencomplex komen. Als de gevels maar voor Leiden blijven behouden. Ik denk dan bijvoorbeeld aan het Heringa- complex aan het Rapenburg." „U belt een paar weken te vroeg." Zo reageert directeur A.J> van Dijk van Jobo De Bou wers. „Wij zijn inderdaad de huidige eigenaar van het voor malige Scheltema-complex. We hebben het fabriekspand des tijds overgenomen van De No bel, die in het pand een opslag ruimte heeft gehad. Maar over de bestemming van het Schelte ma-complex doe ik in dit stadi um geen enkele uitspraak. Ik zei al: u belt te vroeg." Er is toch Daarnaast vraagt hij zich af hoe het komt dat de NS nu winst proberen te maken met grond die het bedrijf van de overheid heeft gekregen. „Voor de privatisering is die grond als spoorbestemmihg afgestaan aan de NS. Nu willen ze er winst mee gaan maken. Dat vind ik niet juist." leiden De gemeente is gisteren begonnen met het verplaatsen van een aantal linden aan de Stations weg. De bomen vinden een nieuwe bestemming langs de Haarlemmerweg en de Haven. Door de re constructie van de Stationsweg kunnen de bomen daar niet meer blijven staan. foto mark lamers sprake van dat in het Schelte ma-complex öf een horeca-ge- legenheid èf een appartemen tencomplex zou komen? „De plannen zijn te vers. Ik wil het hierbij laten." Deelt u de zorg van STIEL? „Slechts ten dele. Ik vind dat het pand toelaatbaar is verwaarloosd." Gala-avond voor McDonaldhuis Studenten en medewerkers van de gezondheidszorg-opleidin gen van de Leidse Hogeschool houden donderdag een gala avond voor het Ronald McDo naldhuis aan .de Boerhaavelaan in Leiden. Het feest wordt ge houden aan de Endegeesterwa- tering in Leiden en duurt van half zeven tpt drie uur 's nachts. LU Fietsers worden in Leiden vaak klemgereden. Om hun situatie te verbeteren, heeft de gemeente twee jaar geleden de nota 'Fietsers opstappen!' vastgesteld. Vooralsnog is echter niets verbeterd. In een aantal columns beschrijft verslaggever Jan Preenen de hindernissen waarmee fietsers worden geconfronteerd. Alsof het om een hangplek voor fietsers gaat. Zo wordt het kruispunt Breestraat/Kort Rapenburg/Noordeinde/Rapen burg beschreven in de Fietsnota: 'Het vormt een ontmoe tingsplaats tussen twee hoofdfietsroutes'. Niemand wekt echter de indruk blij te zijn met zoveel lot en soortgenoten op één plek. Het trefpunt is dan ook niet al leen bedoeld voor fietsers. Ook buschauffeurs SS en automobilisten moeten zonodig hier op- 2 duiken. Zelfs voetgangers deinzen er niet voor |2 terug om het kruispunt dwars over te steken, gs Het oogt allemaal zo gevaarlijk dat het vaak 2 veilig is. Toch heeft ten minste één fietsster niet zo'n hang naar deze manier van in con- H tact komen met anderen. Ze loopt uiterst O waakzaam met haar fiets over de zebrapaden Q in de veronderstelling dat die wel veilig zijn. „Ik kom uit Brazilië", verontschuldigt ze zich voor haar gedrag. Ze durft de draai vanaf het Noordeinde linksaf naar het Kort Rapenburg te maken. „Ik ben heel bang. In Brazilië is een fiets nog een soort speelgoed. Als iemand in Nederland wordt geboren, ligt er meteen een fiets in de wieg." Twintig jaar geleden is ze naar Nederland ge komen. Met het vliegtuig. Pas twee jaar gele den durfde ze het aan om te gaan fietsen. Ter wijl we staan te praten, lijkt een jongen, die veel korter in Nederland woont, maar hier wèl is geboren, uit te proberen of hij met zijn fiets onder een bus doorkan. Op het laatste mo ment schiet hij vlak voor de bus langs, waarbij het onduidelijk is of de buschauffeur hem heeft gezien. Studenten lopen met hun huis raad tussen de auto's door en een politieauto zwiept bijna een fietser het trottoir op. Een automobilist legt het begrip 'hangplek' wel erg letterlijk uit. Hij parkeert zijn voertuig min of meer achter op de fiets van een vrouw, die van deze kennismaking bepaald niet ge diend is. Ze leert me en passant wat nieuwe scheldwoorden, die in de Fietsnota niet zijn terug te vinden. Daar wordt de chaos op dit kruispunt in stadhuisstijl samengevat met 'het punt maakt een rommelige indruk'. Jammer dat zo iemand niet even ter plekke is komen kijken. Voor de Braziliaanse hoéf ik de scheldkanonnade niet te vertalen. Ze begrijpt zo ook wel dat hier geen sprake is van liefde op het eerste gezicht. Op hetzelfde moment steekt een buschauffeur zijn grote neus in ons gesprek. Van zijn bus welteverstaan. We deinzen verschrikt achteruit. Als we op deze plek al ergens een hang naar hebben, dan zeker niet naar de dood. „Ik dacht dat bussen hier in Nederland op de weg bleven. Is dat niet zo?" Een meisje heeft ook net een gevecht met een bus achter de rug. „Het scheelde weinig of ik zat eronder. Het verkeer komt hier overal vandaan. Als je dan wordt ingesloten door bussen, zie je echt niets meer. Dan moet je maar gokken op de goede afloop." Van het zelfvertrouwen van de Braziliaanse, voorzover daar van nog sprake was, is nu helemaal niets meer over. Ze durft nog net met de fiets als een soort buffer in de hand het ze brapad over te steken. „Misschien zien we elkaar nog eens", roept ze nog weinig hoopvol. De volgende column Fiets klem verschijnt in de krant van dinsdag 6 januari. regio wim koevoet vervolg van voorpagina Een puinhoop is het niet op hun scholen, zeggen schoollei ders in de Leidse regio. Wel ge ven ze toe dat ze al hun zaakjes op het gebied van veiligheid, ar beidsomstandigheden en wel zijn van het personeel niet op orde hebben. De 'zwartepiet' die ze daarvoor krijgen toege schoven in een alarmerend rap port van de arbeidsinspectie, schuiven ze linea recta door naar 'de overheid'. Die legt steeds meer regels op, zegt directielid H. Lefeber van het Groene Hart, een chris telijke scholengemeenschap met drieduizend leerlingen en driehonderd werknemers en een begroting van 24 miljoen gulden, 'maar heeft er zelf nog geen dubbeltje voor over.' „Als wij ervoor zouden kiezen alle wettelijke regels volledig na te leven dan zou dat ten koste van het onderwijs gaan", zegt hij. Als voorbeeld geeft hij de zogenaamde 'bedrijfshulpverle ners'. Dat zijn functionarissen die scholen uit hun eigen mid den moeten aanwijzen. Zij moeten optreden bij calamitei ten. Hoe groter een school, hoe meer bedrijfshulpverleners er zijn verplicht. Wettelijk moet het Groene Hart er zeventig hebben. „Die moeten allemaal op cursus. Dat kost zevenhon derd gulden per persoon, te be talen uit ons budget. Je kunt je voorstellen dat je dan volstaat met wat minder bedrijfshulp verleners." Dat er veel mis is met het wel zijn van leraren, vindt Lefeber net als zijn collega's in de Leid se regio en de Duin- en Bollen streek, niet alleen maar een probleem van de scholen. „Dat is een maatschappelijk pro bleem. De functie van het gezin verandert. Dat laat de controle over het kind aan de school over. Er bestaat al een school waar leerlingen kunnen over nachten." moeder de kantonrechter giste ren uitleggen, waarom haar dochter, en overigens ook twee jongere kinderen, niet meer in de klas zitten. „We zijn thuis met onderwijs bezig. Dingen als rekenen ko men ook elke dag aan bod", verklaarde de Leidse. „Het meeste doen de kinderen zelf. Je staat er versteld van hoe in telligent ze zijn." Echt les geeft ze overigens niet. „Ik probeer ze te motiveren, maar ik geef geen opdrachten. Het meeste komt uit de kinderen zelf." De kantonrechter krabde zich over het hoofd. „Die kinderen zijn dus bezig met een zelfle rend proces. Hoe moet ik me dat voorstellen?" „Ik schrijf bijvoorbeeld de tafels op papier. Dat laat ik aan mijn dochter zien. En als ze dan zelf vraagt hoe het werkt, dan leg ik het uit. Ik heb ook boekjes met breuken, we zijn bezig met taal, met aardrijkskunde. We leren koken, we leren met gereed schap omgaan, we rijden paard. De kinderen geven zelf aan wat ze willen leren. Mijn kinderen zijn vindingrijke en intelligente mensen. Aan hun sociale en emotionele ontwikkeling wordt veel aandacht besteed. Volgens haar advocaat heeft de vrouw zich de afgelopen jaren een levensstijl aangemeten, die overeenkomt met de visie van het Michaels Genootschap. „Ook bij deze groep mensen staat vrijheid centraal. Weet u dat uw Haagse collega de Mi- chaelische richting heeft aan vaard?" Vroeg hij de kanton rechter. „Mevrouw staat niet al leen in haar bezwaren tegen het reguliere onderwijs. In de le vensbeschouwing van mijn cliënt staat vrijheid centraal. Vrijheid van denken, vrijheid van voelen, vrijheid van ontwik keling. Maar van grenzeloos heid is daarbij geen sprake. De leerplichtwet is één van de meest starre wetten die ik ken, als het gaat om dit soort princi piële aangelegenheden. Die wet stamt nog uit de pruikentijd. Ik zie geen grond om tot een straf over te gaan." De kantonrechter was het met deze redenering niet helemaal eens. Volgens hem had de Leid se een ontheffing moeten aan vragen en dat had ze verzuimd. „De mensen van het Michaeli- sche genootschap hadden nog een eigen school. Zij hadden ook die ontheffing aange vraagd", zei hij. „U sluit zich niet aan. Uw minderjarige kin deren maken uit wat en wan neer ze iets leren. En dat is in strijd met de Nederlandse wet geving. Wij laten onderwijs niet over aan minderjarigen." Met een boete van tweehon derd gulden op zak kon de vrouw de rechtszaal verlaten. Dat was overigens een fors lage re straf dan de officier van justi tie eiste: duizend gulden waar van de helft voorwaardelijk. „Ik ga lager zitten, omdat het voor u een principiële zaak is. En ik ga ervan uit dat u in hoger be roep gaat", legde de rechter uit. Zo coulant was hij niet bij de ouders die hun kinderen om meer praktische redenen (de verhuizing van de stacaravan, de zieke oma) hadden thuisge- laten. Zij krijgen binnenkort een acceptgiro in de bus voor vijf honderd gulden. annetvan aarsen leiden herman joustra Het tweekoppige bestuur van de Samenwerkende Ondernemers Leiden (SOL) is opgestapt. Voorzit ter Chr. Verplancke en secretaris/penningmees ter M. Los hebben dat gedaan uit onvrede met de handelwijze van de grootwinkelbedrijven Hema, Vroom Dreesmann en Blokker. Die pleitten een half jaar geleden voor elke maand een koopzondag, op een vaste dag. SOL en de grootwinkelbedrijven waren een paar maanden daarvoor nog overeengekomen dat de winkels in totaal op zeven zondagen zouden opengaan. „Ons doel is altijd geweest samen op te trekken, de detailhandel bij elkaar te houden. We kunnen dit niet langer verkopen aan onze achterban", zei Verplancke gisteren in een toe lichting op zijn opstappen. De ontevredenheid van de ondernemers is be grijpelijk, vindt Verplancke. „Als we zeven koop zondagen afspreken en een paar winkels zijn in eens open op een zondag die niet van tevoren is overeengekomen, zonder dat vooraf mee te de len, dan is het logisch dat de achterban tegen ons zegt: Joh, wat krijgen we nou? Hoe kan dat?" Het opschroeven van het aantal koopzondagen door sommige winkels, heeft daarnaast nog een nega tief effect. Verplancke: „Je merkt nu, bij elke koopzondag, dat het de zaterdag ervoor stiller is in de stad. Ook op de markt. Het streven was uit eindelijk wel uit te komen op twaalf zondagen per jaar. Alleen hebben we steeds op het stand punt gestaan dat geleidelijk op te bouwen." Nu dat niet is gebeurd, geeft Verplancke er dus nu de brui aan. „Teleurgesteld ben ik niet. Wel verbitterd dat de Raad Nederlandse Detailhandel een eigen koers vaart. Wij probeerden Leiden als eenheid te verkopen. Dat is niet gelukt. Ik vraag me ook af of er nog een nieuw bestuur komt. Ik denk het eerlijk gezegd niet. Ik vrees dat SOL op houdt te bestaan. Het vervelende is nu dat er geen groep meer is die de belangen van de kleine middenstand vertegenwoordigt."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11