Nieuwe onderhandelingen over MEOB 'Erg als kinderen ook politiek ingaan' Leiden streeft naar compleet streekarchief 'Het gaat mij om het acteren Leiden Regio herplaatsing ïna-station lichterbij Grote zoektocht brandweer naar slachtoffers ongeval RPF Oegstgeest doet niet mee aan verkiezingen [AANDAG 15 DECEMBER 1997 n preenen. 071 -5356414, plv.-chef erna straatsma, 071 -5356437 FOTO DICK HOGEWONINC Bodemsanering weer in volle gang mkfnheim De bodemsanering van de Sassenheimervaart, die uim drie maanden stil gelegen heeft, is weer in volle gang. De verkzaamheden vinden nu plaats bij jachthaven Jonkman. Het laggeren gaat zeker nog tot mei volgend jaar duren. Nieuwe netingen hebben uitgewezen dat er bijna twee keer zoveel vieze grond verwerkt moet worden dan aanvankelijk verondersteld. Het gaat nu om 51.000 kubieke meter bagger. De kosten worden geraamd op zes miljoen gulden. De sanering is een proefproject van de provincie Zuid-Holland en het hoogheemraadschap van tijnland. Met het opruimen van de vervuiling in de provinciale raarweg De Zijl in Leiden wordt volgend jaar een begin gemaakt. Zwaargewonde jongen bij ongeluk ifr.sTGEESTEen 14-jarige scholier uit Rijnsburg is vanmorgen imstig gewond geraakt bij een verkeersongeluk op de Gevers- siraat in Oegstgeest. De jongen stak ter hoogte van de Endegees- erlaan de straat over, gaf daarbij geen voorrang, en werd aange- eden door een 43-jarige automobilist uit Leiden. De scholier is met een hoofdwond naar het Academisch Ziekenhuis Leiden ge nacht. )rie woninginbraken in Oegstgeest jKSTGEESTBij drie woninginbraken in Oegstgeest zijn het afge- ipen weekeinde onder meerwaardepapieren en apparatuur intvreemd. Op zaterdag werd er ingebroken in woningen aan de egentesselaan en de Van Assendelftstraat. Op zondagmiddag jooiden onbekenden een ruit in aan de Piet Heinlaan, zonder :rin te slagen binnen te komen. Ook in Warmond werd ingebro- ;en: in de nacht van vrijdag op zaterdag werd er onder andere en video gestolen uit een woning aan de Narcissenhof. attachékoffers gestolen in Wassenaar [ASSENAARUit een woning aan de Ds. Honderslaan in Wasse- tr is een aantal attachékoffers gestolen. De koffers bevatten inder meer bankcheques en sieraden. Een schuifpui werd open gebroken om de woning binnen te komen. tronken automobilist aangehouden vassenaar De politie in Wassenaar betrapte zaterdagmorgen li 53-jarige Hagenaar met 2,3 promille alcohol in zijn bloed. )e automobilist werd aangehouden op de Landscheidingsweg. leman kan rekenen op een straf van 9 maanden onvoorwaar- lelijke rij-ontzegging en een boete van 2.000 gulden. inelkraak in Schoolstraat Voorschoten etr oorschoten. Bij eensnelkraakin een fotozaak aan de School- oro straat in Voorschoten hebben onbekenden afgelopen nacht voor len onbekend bedrag aan foto-apparatuur buitgemaakt. De die- 'en kwamen binnen door een deur te forceren en vitrines kapot eslaan en gingen ervandoor met een motor. hsburg/sassenheim Defensie en de vakbonden CFO en Abvakabo gaan op nieuw onderhandelen om een oplossing te zoeken voor het arbeidsconflict bij het Marine Elektronisch- en Op tisch Bedrijf (MEOB) in Oegstgeest. oegstgeest maarten keulemans Intussen bezinnen de bonden zich op hardere acties, zoals langere stakingen en betogin gen bij het ministerie van De fensie in Den Haag. Dat zeiden verschillende woordvoerders van het actievoerende perso neel gisteren aan het begin van de tweede volledige stakings dag. Bij de behandeling van de Defensie-begroting liet staatsse cretaris Gmelich Meijling van Defensie doorschemeren dat er wellicht toch weer wat adem- ruimte is ontstaan. De uitspra ken van de bewindsman komen twee weken nadat de directie van het Marinebedrijf naar Den Haag stapte, om op eigen hout je te bemiddelen tussen de MEOB-werknemers en Defensie over het verlammende arbeids conflict in Oegstgeest. Volgens Gmelich Meijling kan er 'iets' worden gesleuteld aan de reisregels voor werknemers die na de verhuizing van het MEOB naar Den Helder tussen hun woon- en werkplaats gaan pendelen. De forenzende MEO- B'ers willen minder werktijd, aangezien de reis naar Den Hel der anderhalf uur duurt. Ook vinden de werknemers het niet eerlijk dat de reiskosten slechts drie jaar worden ver goed. Het ministerie werkt ach ter de schermen immers aan een soepelere reiskostenrege ling voor Defensie-personeel, Leiderdorpse Arlette Adriani in Goudkust leiderdorp j udy nihof 'Je wilt zeker bekend worden'. Dat is wat de Leiderdorpse Ar lette Adriani steevast te horen krijgt als ze vertelt over haar rol in de soap-serie Goudkust bij SBS 6. „Nee", is altijd haar ant woord. „Bekendheid staat bij mij niet voorop. Het gaat mij om het acteren. Ik vind dat werk gewoon leuk." Arlette is vanaf vanavond twee weken lang in Goudkust te zien als Renée Verburg. Over haar rol mag ze niets vertellen. „Dan verklap ik een heel stuk van Goudkust," De aandacht die ze de laatste tijd krijgt vanwege haar optre den in de serie vindt ze aan de ene kant wel spannend. Maar ze staat niet te dringen om inter views te geven. Daarvoor heeft ze nog te weinig bereikt, vindt ze zelf. „Ik kom net kijken." Eigenlijk wilde Arlette hele maal geen actrice worden, maar balletdanseres. Als kleuter be gon ze met klassiek ballet en sindsdien danste ze heel wat af. Maar een carrière zat er niet in. „Daar heb ik het lichaam niet voor." Omdat ze toch graag in de schijnwerpers staat, besloot ze acteerlessen te nemen. Het ac teren beviel zo goed dat ze be sloot om er haar beroep van te maken. Momenteel volgt ze de vooropleiding van de toneel school in Utrecht. Haar ouders stonden aanvan kelijk sceptisch tegenover Arlet- tes acteerambities. „Ze sleepten me van de ene naar de andere opleiding om te proberen me op andere gedachten te bren gen." Maar Arlette hield voet bij stuk. Uiteindelijk gingen haar ouders 'om' en nu volgen ze haar prestaties op de voet. „Ze vinden het nu allemaal heel erg leuk." Toch vraagt ook Arlette zich wel eens af waar ze in hemels naam aan is begonnen. Het werk ligt niet voor het oprapen. En het wereldje waarin ze te recht is gekomen is hard. Het is een leven van auditie doen en vaak afgewezen worden. Vorige week nog overkwam het haar. „Wat ik te horen kreeg? Dat er niks mis was met het acteren. Maar ik was gewoon niet het ty pe dat ze zochten." Toch zit ze niet in de put als ze een rol niet krijgt. „Je leert heel veel van audities. Ik zie het in elk geval niet als verloren tijd. Door al die audities gaat het op een gegeven moment rollen." GTST Arlette deed al ervaring op als figurant in GTST en als stand-in van een hoofdrolspeelster in een Canadese film. Met Goud kust is ze heel erg blij. „Het voordeel van het spelen in een soap is dat je een tijdje werk hebt. Ook is het daardoor mak kelijker om door te stromen naar andere televisie-produkties of films." Arlette Adriani: „Dat vind ik zo irritant aan Nederlandse films: er moet altijd bloot in voorkomen." FOTO MARK LAMER5 Arlette is bereid om elke rol te het onnodig. Dat vind ik ook zo spelen, als ze maar niet uit de irritant aan Nederlandse films: kleren hoeft. „Of het moet héél er moet altijd bloot in voorko- nuttig zijn. Maar meestal vind ik men. PvdA-echtpaar in Voorschoten nenieuwenhuuse iets lijkt de lang gekoesterde ens van rijkswaterstaat en iemaatschappij Fina nog in de !g te staan om het tankstation de A44 bij Sassenheim te rkassen naar Rijnsburg. On- igs is het terrein aan de Vin- mveg in Rijnsburg, waar Fina H tankstation wil gaan inrich- n, in de verkoop gegaan. Op 29 januari 1998 zal het be- w igde terrein per openbare ver- ijg ping worden aangeboden. De ti? jnsburgse zakenman Cor van tyn is de huidige eigenaar. Hij edt het perceel weilanden via akelaar Troostwijk aan. Rijks- Jterstaat, kring Leiden, heeft aangekondigd zijn grondver- trver de komende weken op "i te sturen. Waterstaat is «estal eigenaar van de gron- n langs de snelweg, waar de impstations op staan. Deze terheidsinstantie verhuurt de ond vervolgens weer door aan oliemaatschappijen. Woordvoerder H. Hoeve van «j fewaterstaat: „Wij hebben er slli) les voor over om de situatie in ssenheim op te heffen. Die is, na de nieuwbouw, gevaar- We zullen er alles aan doen het nu aangeboden stuk ond in eigendom te krijgen." Et is jaren onduidelijkheid ge- ifll test over de bestemming aan Vinkenweg. Provincie, ge ënte en omwonenden waren S«n de komst van een pomp- tóon. De Kroon besliste enke maanden geleden echter dat «bezwaren ongegrond waren. Vooruitlopend op de nieuwe ^tie stelt Hoeve dat rijkswa- Btaat, eenmaal in bezit van weilanden aan de Vinken- de huidige vergunning aan 'Rijksstraatweg gaat intrekken als compensatie een nieuw rcontract voor de Vinken- *8zal aanbieden. Fina-woordvoerder C.H. Baan 3S«ert enthousiast: „Met de Uwbouw van het huidige sta- hebben we er al rekening gehouden dat dit gebouw voor de eeuwwigheid zal ön- langer dan tien jaar gaat "Prefab-gebouwtje niet mee." voorschoten dimitri walbeek Het rijtjeshuis in de wijk Noord- Hofland kan gerust het zenuw centrum van de Voorschotense PvdA-afdeling worden ge noemd. Niet alleen de voorzitter woont daar op dat adres, maar ook de secretaris, de penning meester en de nummer drie op de PvdA-verkiezingslijst. En wat nog onwaarschijnlijker is: ze de len 's avonds nog gezamenlijk het bed ook. Leo Maat en Claudia Regoor zijn getrouwd en vormen sa men de helft van het plaatselij ke partijbestuur. Regoor staat ook nog als nieuwkomer op de nominatie raadslid te worden. Op het oog groeien hun twee kinderen, elf en dertien jaar, dan ook op in het prototype van een rood nest. Het kan niet an ders of aan tafel zal het wel PvdA-voor en -na zijn. Maar van 'huize PvdA' aan Het Wedde valt volgens de ou ders toch niet te spreken. Poli tiek gaat volgens hen zo veel mogelijk langs hun kinderen heen. Regoor: „Dat we 's avonds voornamelijk met de partij be zig zijn, valt ze niet op. Laatst zei onze dochter toen we naar de presentatie van het verkie zingsprogramma gingen: Zit hij nou ook al bij PvdA? Dan weet ze niet dat Leo al maandenlang voorzitter is." Maat en Regoor verhuisden twee jaar geleden vanuit Brussel naar Voorschoten, het geboor tedorp van Maat. Hij was in Brussel verslaggever voor het ANP en zij werkte bij de Eu ropese afdeling van de PvdA. In 1995 kon Maat bij de parle- mentsverslaggeving in Den Haag werken. De Europese af deling van Regoor verhuisde even later ook naar de hofstad. Vanaf hun tienerjaren zijn de twee al fanatiek lid van eerst de Jonge Socialisten, en later de PvdA. Ze zijn kind aan huis in de Leidse politiek. Zo was het bijvoorbeeld de overleden Leid se CDA-politicus Joop Walen kamp die hen, tot tweemaal toe, trouwde. 'Politiek' loopt als een rode draad door hun leven. Dus meldden ze zich in Voorschoten meteen aan om wat te beteke nen voor de plaatselijke afde- Leo Maat en Claudia Regoor: politiek loopt als een rode draad door hun leven. ling. Maat werd in februari van dit jaar voorzitter. In februari wilde Regoor wel tijdelijk secre taris en penningmeester wor den: „Totdat iemand anders zich aan zou dienen." Maar dat is tot op heden nog niet ge beurd. Maar hoewel vele avonden aan Het Wedde in het teken staan van de PvdA, hebben de twee kinderen dus nog weinig notie van de 'hobby' van hun ouders. Joppe (11) en Geke (13), weten ook niet anders dan dat Regoor met de PvdA bezig is. „Dat ik rondhobbel bij de PvdA, is geen verrassing. Daar kijken ze niet meer van op." Regoor werkte twaalf jaar als scretares- se van de Tweede Kamerfractie van de PvdA en 'diende' onder Den Uyl, Wöltgens en Kok. De kinderen kunnen dan ook trots zeggen dat ze wel eens op de bureaustoel van de drie partij leiders hebben gezeten. Voor de kinderen zijn 'PvdA' en 'ANP' nu nog dezelfde groot heden: werk van hun ouders. Maar wat gebeurt er als ze wat ouder zijn? Móeten ze dan ook meedoen met de PVDA? „Nee hoor", zegt Regoor, „Ze zijn en worden niet geïndoctrineerd. Ze weten nu wel meer wat we doen dan vroeger. En we hebben wel eens een discussie over al lochtonen en dan wijs ik ze wel eens serieus op hoe Bolkestein daarmee omgaat. Maar daar blijft het bij" En wat zou het betekenen als de oudste op een middag als WD-er thuiskomt? „Het is kin deren eigen om de tegenoverge stelde kant op te gaan. Dat heb ik ook gedaan", zegt Regoor. Maat: „Het is net als ze met een verkeerd vriendje thuiskomt. Het is niet leuk, maar het ge beurt." Terwijl ze hun hele leven bij na obsessief met politiek bezig zijn - Maat liep vroeger op Ko ninginnedag al in pakken ge maakt van verkiezingsposters - FOTO HIELCO KUIPERS zijn hun kinderen tot niets ver plicht. „Ik zou het erg vinden als de kinderen de politiek in gaan", vindt Regoor zelfs. „Ze moeten alleen de politiek in gaan als ze een mening, een vi sie hebben. Maar als Joppe een plaatselijke partij op zou rich ten. Dat zou ik dat wel prachtig vinden", glundert Maat. Maar hoeveel tijd hun ouders ook in de politiek hebben gesto ken, de kinderen lopen er nu in ieder geval nog niet warm voor. Als Regoor even boven naar de kinderen gaat kijken, komt ze glunderend terug. „Weet je wat ze zeggen: Politiek is stom, in gewikkeld en gezeik." maar de MEOB'ert worden daarvan uitgesloten. Wel onder handelt Den Haag nog met Lovers Rail over de inzet van een speciale 'Defensie-trein', die de reis naar Den.Helder moet veraangenamen. Volgens Gmelich Meijling le vert de verhuizing naar Den Helder overigens beduidend minder op dan gedacht. De be sparing, die destijds werd ge raamd op zo'n 20 miljoen gul den per jaar, komt volgens de staatssecretaris uit op 'slechts' 7,7 miljoen. „Dat betekent dat we het steeds bij het rechte eind hebben gehad", zegt CFO-on- derhandelaar M. Oskam. „De bezuiniging die de staatssecre taris aan de Kamer heeft be loofd, wordt bij lange na niet gehaald." Oskam vindt dat de verhuizing van het MEOB daar mee een volstrekt zinloze ope ratie is geworden, die het bedrijf bovendien meer kwaad dan goed doet. i leiden sander becker Het gaat goed met de vorming van een regionaal archief, vindt de Leidse gemeente-archivarus T.N. Schelhaas. „Met enkele ge meenten hebben we al een ak koord bereikt. We hopen dat andere gemeenten zich erbij aansluiten." Daarbij denkt hij bijvoorbeeld aan Oegstgeest, Voorschoten, Valkenburg en Leiderdorp. Buurgemeenten die aan het streekarchief meedoen, moeten het lopende archief, van de laatste 20 jaar, zelf blijven behe ren. Alleen het historische ar chief, waarin zich alle papieren handelingen bevinden die de gemeente tot 20 jaar geleden heeft verricht, wordt in het streekarchief opgenomen. Daarnaast komt ook het betref fende deel van het Rijksarchief uit Den Haag erin terecht. Het Rijksarchief bevat onder meer de doop- en trouwboeken van voor 1811, en rechterlijke, nota riële en weeskamerarchieven. „De vorming van een streekarchief heeft voor Leiden het voordeel dat depotruimte die nu nog leegstaat, in de toe komst kan worden 'verhuurd'", zegt Schelhaas. Het voordeel voor buurgemeenten is volgens hem dat ze zelf geen dure archi varis in dienst hoeven te ne men. „Ze kunnen de zorg voor hun archief volledig uit handen geven aan Leiden. Bovendien beschikt Leiden over een stu diezaal met deskundige mede werkers, die kunnen helpen bij het opzetten van bevolkings- of stamboomonderzoek", aldus de archivaris. Daarnaast is een streekarchief volgens Schelhaas vooral handig voor historici, omdat alle documenten cen traal zijn ondergebracht. „De komende 40 jaar heeft de Leidse archiefkluis voldoende ruimte voor eigen gebruik", al dus Schelhaas. En als meer buurgemeenten hun archief naar Leiden verhuizen, zal het Leidse depot aan de Boisotkade volgens de archivaris nauwelijks sneller volraken. „Leiden heeft van zichzelf zo'n 5 kilometer aan archiefmateriaal, terwijl de archieven van Warmond en Rijnsburg afzonderlijk niet meer dan 50 meter beslaan. Zulke kleine gemeenten kunnen we hier dus gemakkelijk kwijt." Op dit moment is alleen het archief van Zoeterwoude in het streekarchief ondergebracht. Het archief van Warmond wordt begin 1998 naar Leiden verhuisd. Met Rijnsburg komen de onderhandelingen waar schijnlijk in mei 1998 rond. Schelhaas spreekt van een 'mooie prestatie'. „Ik ben er trots op dat we de archieven uit een paar buurgemeenten heb ben overgenomen. We doen het goed", aldus de archivaris. „Leiden is bereid in de toe komst ook de historische ar chieven van andere naburige gemeenten op te nemen in het streekarchief. Oegstgeest en Valkenburg zouden hier bij voorbeeld goed terecht kunnen. Met Leiderdorp heb ik inmid dels contact gehad, maar daar zijn ze nog niet zover." Ook Voorschoten is welkom, maar Schelhaas heeft die gemeente nog niet benaderd. „Leiden gaat niet actief de boer op om gemeenten te wer ven", aldus Schelhaas. In de praktijk geeft de Provinciale Ar chiefinspecteur een seintje aan de beheerder van het streekar chief als hij bij een gemeente de bereidheid bespeurt om mee te werken. Vervolgens gaat Leiden met die gemeente praten, om te zien of ze overeenstemming kunnen bereiken over de ver huizing van het archief. middels al lang en breed thuis te zitten in Katwijk. Uit onder zoek bleek dat de Katwijker niet alleen te hard had gereden, maar ook te diep in het glaasje had gekeken. Waarschijnlijk om dat laatste te maskeren, had hij de plaats van het ongeval verla ten zonder iemand te waar schuwen. Een avond eerder raakte op de Rijnsburgerweg in Voorhout ook al een auto te wa ter. Bij dit ongeluk, dat even eens te wijten was aan te hoge snelheid en drank, raakten de 20-jarige Katwijkse bestuurder en zijn twee passagiers uit Oegstgeest en Voorhout licht gewond aan het hoofd. Met veel mankracht en mate rieel is de brandweer zaterdag avond laat lange tijd op zoek geweest naar de mogelijke slachtoffers van een ongeval op de Rijnsburgerweg in Voorhout. Daar werd een auto in de sloot aangetroffen, maar van de be stuurder was geen spoor. In de vrees dat er mensen in de sloot lagen, werden ambulances ge reed gehouden en zochten dui kers de bodem af. Uiteindelijk kon aan de hand van het kente ken de bestuurder van de auto worden achterhaald. Deze 34-jarige man bleek in- bouwd. „Ik vind het zelf ook wel een beetje jammer dat we niet mèedoen aan de verkiezingen", bekent De Gier. „Maar over vier jaar zullen we sterker voor de dag komen." De Oegstgeestse RPF werd in mei opgericht. Dat was niet voor het eerst: rond 1980 was er ook korte tijd een Oegstgeestse RPF-afdeling actief. Of De Gier en de zijnen voor de verkiezingen een stemadvies uitbrengen, is nog onduidelijk. „Daar moeten we nog eens diep over nadenken." Wat de Oegst geestse RPF betreft, is het daar bij 'niet vanzelfsprekend' dat het CDA de voorkeur krijgt. oegstgeest maarten keulemans De Oegstgeestse afdeling van de Reformatorische Politieke Fede ratie (RPF) doet niet mee aan de verkiezingen voor de gemeente raad. Hoewel de partij heeft be cijferd dat er één zetel in de raad is te verdienen, is de RPF er niet in geslaagd een geschikte lijsttrekker te vinden. „En we willen alleen in zee als we kwali tatief iets kunnen brengen", zegt RPF-voorzitter J. de Gier. Wel wil de RPF de komende vier jaar op de achtergrond poli tiek actief blijven. „Bijvoorbeeld door de beraadslagingen van de gemeenteraad vanaf de publie ke tribune te volgen", zegt De Gier. „Of door brieven te schrij ven aan de raadscommissies." Daarnaast gaat de RPF de ko mende vier jaar op zoek naar nieuwe, actieve leden. Ook moet de samenwerking met de GPV verder worden uitge- ERÏIEZINGEN iemIeenteraad

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9