Kerk Samenleving 9Slechte communicatie deed Nederlands kerkexperiment stranden' Pax Christi: alleen NAVO-uitbreiding als lidstaten ontwapenen Ontbijt op bed van Lucia Een fantastische auto MAANDAG 15 DECEMBER 1997 redactie dick van der plas. o?' Alphense parochiezaal opgeknapt alphen aan den run De St. Bonifaciuskerk heeft gisteren op fees telijke wijze haar parochiehuis aan de Alphense Paradijslaan - de St. Jozefzaal - geopend. Dat gebeurde met een Eucharistie- \iering in de kerk gevolgd door een open huis in de St. Jozefzaal. De zaal. die vooral als repetitielokaal voor de kerkkoren wordt gebruikt, is geheel op kosten van de parochianen gerenoveerd. 'Rondom Kerst' in Dorpskerk voorschoten 'Rondom Kerst' heet de tentoonstelling van oude prenten die van 17 december tot medio januari te zien is in de Dorpskerk in Voorschoten. De gravures bevatten afbeeldingen van onder meer de geboorte van Jezus en de aankondiging aan Maria door de engel. De Dorpskerk heeft de prenten, waarvan sommige uit de vijftiende of zestiende eeuw. in bruikleen gekre gen van het Catharijne Convent in Utrecht. De expositie is ge opend op vrijdag tussen 11.00 en 14.00 uur en op zon- en feest dagen na de kerkdiensten. Ter Schure dankbaar voor 'het bittere' den bosch Bisschop Ter Schure van Den Bosch ziet met grote dankbaarheid op de afgelopen jaren terug. In zijn Kerstbrief dankt hij God zelfs voor 'het pijnlijke en bittere' dat hij heeft meegemaakt. Ter Schure, die wegens het bereiken van de 75-ja- rige leeftijd in juni ontslag aan paus Johannes Paulus II heeft aangeboden, heeft geen ge makkelijke jaren achter de rug. Hij moest als bisschop veel tegenwerking en kritiek van medegelovigen incasse ren. „Voor het vele mooie en goede, maar ook voor het pijnlijke en bittere ben ik God dankbaar, die met alles zijn bedoeling heeft en uit het kwade het goede weet te trekken", aldus Ter Schure. De polarisatie in het Bos sche bisdom leidde tot con flicten met parochies, om- I streden benoemingen van j behoudende priesters en j onenigheid over de rol van pastorale werkers. De kerk is vooral een geestelijke ge meenschap. maar heeft ook een menselijke component i die „door bepaalde groepe- I ringen maar al te graag be nadrukt wordt", schrijft Ter Schure aan alle pastores, diakens en I medewerkers van het bisdom. Over de opvolging van Ter Schure is overigens nog niets bekend. Bisschop Ter Schure. FOTO ARCHIEF Paus begroet protesterende boeren Vaticaanstad» Paus Johannes Paulus 11 heeft gisteren een groep protesterende melkboeren op het Sint Pietersplein begroet. Na zijn wekelijkse angelusgebed wees de kerkleider op de veehou ders die zich met drie tractoren en een melkkoe onder de dui zenden pelgrims hadden gemengd. Het hoofd van de Rooms- Katholieke Kerk vroeg aandacht voor de „ernstige problemen" waar de agrariërs momenteel mee kampen. Hij groette hen en gaf alle Italiaanse boeren zijn zegen. De demonstratie op het Sint Pietersplein maakte onderdeel uit van het aanhoudende protest van boeren tegen de geldboetes die de EU-commissie in Brussel hen wegens meeijarige overschrijding van de melkquota heeft opgelegd. De acties van de boeren hebben in de afgelopen weken meermalen geleid tot blokkades van wegen en de gratis verspreiding van melk in verschillende dorpen. tilburg anp Het zogeheten Nederlandse ex periment, de binnenkerkelijke hervorming van liturgie, oecu mene en catechese, is gestrand door 'miscommunicatie en wantrouwen' tussen Neder landse bisschoppen en Rome. Dat zei de Weense theoloog prof. dr. P. Zulehner in Tilburg. De hoogleraar pastorale theologie sprak over de gevol gen van het Tweede Vaticaans Concilie (1962-1965) in de Ne derlandse kerkprovincie. In de jaren zestjg en zeventig toon den veel bisschoppen zich kri tisch ten opzichte van het cen traal gezag jn Rome. Ze gaven hun eigen invulling aan het Ro meinse streven naar rechtzin nigheid, aldus Zulehner. De 'hervorming van boven', die in plaatselijke kerken ge stalte moest krijgen, botste vol gens hem met een 'hervor mingsbeweging van onderen'. Deze tegenbeweging had 'libe rale wensen': het priesterhuwe lijk, geboorteregeling, homo seksualiteit, meer inspraak bij bisschopsbenoemingen en la ter ook de vrouw in het ambt. Rome en de Nederlandse kerkprovincie groeiden uiteen. Het centraal kerkgezag hield angstvallig vast aan het evange lie, terwijl de Nederlandse gelo vigen zich te veel aan de cul tuur aanpasten, schetste Zuleh ner. Van communicatie en goe de onderlinge verhoudingen was geen sprake. Rome besloot 'de brand te blussen' door autoritair in te grijpen. Dit uitte zich onder meer in omstreden bisschops benoemingen en diverse ver boden. Het Nederlandse expe riment is daardoor volgens Zu lehner - gedeeltelijk - mislukt. De binnenkerkelijke hervor ming heeft in elk geval wel de Nieuwe Katechismus en liturgi sche vernieuwingen opgele verd. Uit het debacle valt te le ren dat het autoritair opleggen van vernieuwingen in plaatse lijke kerken gedoemd is te mis lukken, zei Zulehner. Hij be pleitte daarom een 'regionalisering van de macht van de wereldkerk', zonder het idee van de wereldkerk met een centraal gezag prijs te geven. Door de instelling van een soort regionale kerkenraden onder voorzitterschap van de paus zouden hervormingen meer kans van slageq hebben. Het Nederlandse experiment was een kind van zijn tijd, be nadrukte Zulehner verder. De liberale hervormingsthema's van toen zijn nu bijzaak gaat nu wereldwijd om so onderwerpen zoals blij* werkloosheid, het lot van deren, het milieu en intern nale rechtvaardigheid. B( dien kampt de RK Kerk ti woordig met een vermiiuj van het geloof. Er is sprafc een 'Godscrisis en geenl crisis', aldus de hoogleraai kerk moet zich volgens daarmee bezighouden, en der met binnenkerkelijke houdingen. 41 utrecht» anp De uitbreiding van de NAVO moet gepaard gaan met een ge lijktijdige ontwapening van de lidstaten. Het bondgenootschap vormt dan geen nieuwe bedrei ging voor Rusland. Dat zei prof. dr. A. van Iersel, de nieuwe se cretaris van de rooms-katholie- ke vredesbeweging Pax Christi, afgelopen zaterdag in Utrecht. De discussie over de toekomst van de NAVO mag zich niet be perken tot de vraag of de uit breiding al of niet gewenst is. Het debat moet veel meer gaan over de voorwaarden voor col lectieve veiligheid in Europa, al dus Van Iersel. Duurzame vrede kan daar volgens hem worden bereikt als de NAVO-uitbreiding met ge lijktijdige kemontwapening sa mengaat met de politieke wil om jonge democratieën in Mid den- en Oost-Europa op te bou wen. „Als we inderdaad serieus verder willen met ontwapening, kunnen we dan maar niet beter gelijk afspreken dat Nederland uit de wapenexport stapt", vroeg Van Iersel zich af. De voorman van de vredesbe weging meent dat de vernieuw de NAVO, die volgens hem geen kernwapens meer nodig heeft, de Russische Federatie moet helpen haar 'nucleaire rommel- zondel' op te ruimen. Maar de leden van het bondgenootschap zijn pas geloofwaardig als ze zelf met de kernontwapening doorgaan, zei Van Iersel. In zijn eerste rede als secreta ris van de rk-vredesbeweging constateerde hij verder dat Pax Christi geen protestbeweging meer is zoals ten tijde van de Koude Oorlog. Tegenwoordig werkt de 'projectorganisatie' sa men met de ministeries van ontwikkelingssamenwerking, buitenlandse zaken en zelfs de fensie. De militaire top heeft be hoefte aan adviezen van Pax Christi, weet Van Iersel, die ja renlang in dienst van de krijgs macht was. Van Iersel pleitte voorts voor de oprichting van een Pax Christi ouderenberaad, naast het al bestaande jongerenbe- raad. Daardoor kan de vereni ging meer aandacht geven aan de problematiek van erkenning van oorlogsgetroffenen, vetera nen en voormalige dienstweige- De nieuwe afdeling zou plaat selijke verzoeningsinitiatieven kunnen bundelen. Zo willen sommige ouderen, die lid zijn van Pax Christi, de Tweede We reldoorlog samen met Duitsers gaan herdenken. Anderen stre ven naar een gezamenlijke her denking, met Indonesiërs, van de politionele acties. Van Iersel combineert zijn nieuwe functie met een bijzon der hoogleraarschap geestelijke verzorging bij de krijgsmacht aan de Theologische Faculteit Tilburg. De opvolger van de vo rig jaar plotseling afgetreden Jan ter Laak begint'officieel op 1 januari aan zijn werkzaamhe den. Stockholm In Zweden werd afgelopen zaterdag weer massaal het Luciafeest gevierd. De Italiaanse Nobelprijswinnaar Dario Fo werd holm verrast met een ontbijt op bed door een in Lucia-kledij gestoken Zweedse. Het feest van 'De koningin van het licht' is een Zweedseta ter herinnering aan St. Lucia of Siracuse. Leidsch Daeblad HBS BB L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) ANNO 1897 Woensdag 15 December LEIDEN Het blijft een droevig gezicht, maar het moet er toch eens van komen. De slopers zijn weer druk bezig achter de Meelfabriek, waar de laatste resten van de Waardgracht tegen de vlakte worden gelegd. Een druilerig regenbuitje erover heen, een verloren zwerfkat die tussen de brokstukken zoekt naar z'n verdwenen 'droge' slaapplaats. En bovendien is de lente nog lang niet in zicht. NOORDWIJK Wegens een andere, gelijktijdige vergadering, waaraan eenige raadsleden moeten deelnemen, is de tegen he denavond aangekondigde vergadering van den gemeenteraad uitgesteld tot morgen(Woensdag)avond te 7 uren. NOORDWIJK Een der laatste nachten heeft zich wederom gekenmerkt door allerlei baldadigheden, vernielzucht, stelerij. Zoo werden op het buitengoed „Calorama" van mevr. de wed. Everwijn een dertigtal ruiten van broeikassen ingeworpen, boompjes uit den grond gerukt enz. In de Zeestraat werd een partij turven ontvreemd. Bij zekeren W.H. van den laatsten diefstal verdacht, werd heden huiszoeking gedaan, met het ge volg, dat een dezen zomer, eveneens in de Zeestraat, gestolen karpet op den zolder ontdekt werd. Ook de ontwerpers van een waarschijnlijk voorgenomen diefstal van konijnen meent men herkend te hebben, zoodat de verwachting gekoesterd mag worden, ditmaal de daders van al die onbehoorlijkheden in handen te krijgen. Voorwaar, een hoogst gewenschte zaak: ons dorp zou anders zeer spoedig een reputatie van beruchtheid verkrijgen, die voor het grootste vreedzame deel der bevolking onverdiend is. ANNO 1972 vrijdag 15 december LEIDEN 'Hardstikke Leidenaar' Zirkzee na 25 jaar bus: "Ach. ik ben veel wat er in die 25 jaar gebeurd is vergeten. Maar één voorval zal me altijd bijblijven. Het gebeurde jaren geleden, toen Eltax, waar ik toen buschauffeur was, nog niet door de NZH was overgenomen. In de scherpe bocht bij het huidige burgemeestershuis komt er een tegenligger op me af. Ik moest snel en stevig uitwijken. Een studente, een meisje van een jaar of 22, verloor daarbij haar evenwicht en duikelde par does in de armen van een oude man die in de buurt zat. De re actie van die man: "Dat God er nog aan denkt om me op mijn oude dag zoiets in de armen te sturen...". Het meisje vatte het heel sportief op. "Omdat God daaraan gedacht heeft, krijg je van mij een zoen erbij", lachte ze en ze voegde onmiddellijk dat daad bij het woord. Ik heb toen de bus wel even aan de kant moeten zetten om bij te komen.'" ALPHEN AAN DEN RIJN Deze week werd in de telefooncen trale Alphen-Centrum een belangrijke nummeruitbreiding vol tooid. De capaciteit werd met 2000 nummers uitgebreid tot 8000. Ongeveer 800 op een telefoonaansluiting wachtenden zullen als gevolg van deze uitbreiding hun aansluiting krijgen. LEIDEN - Geboren: Michelle Grace dv. H.J.F. van Velzen en E.G. Hensing Maaike Frank dv. H.J.F. van Velzen en E.G. Hensing Sjors Jacob Antonius zv. J.T.M. van Vugten I.J.J. Driessen He lena Cornelia dv. E.A.M. Minnee en A. Guijt Adriana Colette dv. H.D.E de Jongen A.J. Hazenoot Lizdv. W.P. van Bemmel en E.W Kaup Bram zv. P. Reinders en O.B. Legierse Chafik zv. M Sabegen M. El. Mossati Naomi Ca- therina dv. W.A. van den Bergen E. Tho massen Casper Johannes Antonius zv N.J.M. van der Vlugt en Y.H.E. van den Berg Cynthia dv. D.O.M. Peelen en A.J. Post Amy dv. P. van Gils en M.H.W. IJsselmuiden Hilde Cornelia dv. A S Couperus en C.A. Molenaar* Salina Engelina dv. R. Graadt van Rog gen en A CM van de Wetering Koen zv A.M.P. Olijerhoek en PJ.C E. Staal Justin zv. A. Walraven en M. Blóte Ka rin dv. M. Meijvogel en D.N. van Duijn Savanna dv. W. Dorst en A.A.J. de Visser Carmen Lydia Cornelia dv. C.P. van Velzen en B.H.A. Stijnman Yasmma dv. D. Abdalesen R. Biadoui Maroussha dv. R. Dhalganjansingen C.H.G. Amir Jan Nicolaas zv. J. de Ko ning en A. Messemaker Leendert Rick zv J.'L. de Boer en M.J. Bergman Mi chelle Wilhelmina dv. M.J. van den Heu vel en B.A.M. Rommelswaard Abdel- mounaïm zv. A. Yousfi en A. Bouljalala Laura Martha dv. R.A.M. Faas en M. Gruba Kimberley dv. M. van der Reij- den en S. van Ravens Jimmy Johannes Waarom woont de rector-magnificus niet in Leiden? De rector-magnificus van de Leidse universiteit heeft in het Leidsch Dagblad commentaar op de Nederlandse Spoorwegen geuit. Dit met name over zijn reizen van Zeist naar Leiden v.v. Het verbaast mij in hoge mate dat de rector van de Leidse uni versiteit niet in Leiden woon achtig is. Het zou een beter contact met de universiteit en de studenten geven en de rector een hoop ergernis kunnen be sparen. Overigens moet het mij van het hart dat op de route Utrecht-Leiden v.v. het trein personeel altijd zeer voorko mend is. Over het loketperso- neel van het Leidse station heb ik niets dan de grootste lof. Noah, kleindochter van Loes en Jan Westerlaken. Theodorus zv. T.A. van Paridon en A.W.A Plokker»Guyzv M.F. van Gin- kel en M.B. Klerk Raymond zv. R. van der Leest en V. Hollerman Celal Sadik zv S Durmu§ en A. Durmu§ Ruth Ama dv. G. Opoku en J. Poortvliet Mitchell Jordan zv. A.C. Duyndam en T.G.C. van Dijk Ewout Willem Daniel zv. J.K.T. Haex en T H J. Lasonder Zouhair zv. T Chaibi en Z. Kajia Sonny zv. A. Spek en E. Nonnekes Jelle zv. T.J. Wiltink en A.S.P. Uitendaal Jake zv. P.J.J. Au- gustinus en A.T.M. van Eeden Meivin zv. S.C. van Pelt Mia Irene Annet dv H.C.M. Weerdesteijn en A.C.R. Reijke Erik Alexander zv. E. Kolset en S M. Sundstén Josien dv. G. van Nuffelen en E.J. de Jong Britt Liza dv. G.R.T. van der Poel en C. Hardenbol Yannick zv. B.J.P. Kops en A.J. Lamers. Gehuwd: R. van Kruijssen en C.C.G. van der Slot. Overleden: M.J.A. Bergers, geb. 6 sept 1907, geh. gew. met A.C van Noort C.B. Meegdes, geb. 23 jan 1944, man H. Riboch, geb. 8 april 1947, ev E.W de Bruijn C. Krijgsman, geb. 5 okt 1910, man W.L. Meeuwsen, geb. 3 maart 1934, man J. de Vries, geb. 5 april 1932, man Th. van de Vijver, J. Spierdijk, Leiderdorp. Even wil ik mijn ergenis kwijt over een piepklein, maar zeer treffend stukje in het Leidsch Dagblad van woensdag 3 de cember. Met kleurenfoto erbij werd wederom de Baby Benz van Mercedes de grond ingeboord. Dit stukje vond ik zeer onte recht, zeker omdat dit elke au to was overkomen, zoals u trouwens ook schreef. Waar om was dit nu weer nodig. De A-klasse is al zo de grond inge boord, terwijl het zo'n fantasti sche auto is. Onze zoon werkt bij de LI- AM en zodoende waren wij in de gelegenheid twee avonden de A-klasse uit te proberen. Hij mocht twee avonden twee ver schillende types - de Classic en de Avantgarde - meene men om reclame mee te rijden in onze stad. Zelf heb ik ook hele stukken met de auto's ge reden. Ze liggen, net als de grote Mercedes, zeer vast op de weg en heerlijk comforta bel. Kortom, een geweldige auto. Hij ziet er prachtig uit, zowel de binnen- als de bui tenkant, alles even luxe. Het doet ons echt verdriet dat hij zo wordt afgekeurd door men sen die er waarschijnlijk nog nooit in gereden hebben. En dat deze A-klasse uit de krant dat ongeluk had lag niet aan de auto, maar aan het niet op letten van de bestuurder. Jam mer dat u zoiets plaatst. M. Tiele Leiden geb. 7 sept 1928, ev. A. Wassink M. van Leeuwen, geb 28 jan 1906, geh. gew. met A Jongbloed K.J. van Leeu wen, geb. 20 aug 1946, man J.A. Lu- cassen. geb 14 aug 1928, man R. Noordberg, geb. 21 okt 1930, man G.W. Locher, geb. 23 maart 1908, man F. de Kleer, geb. 13 febr 1940, man IÖzdemir. geb. in het jaar 1932, man G.M. Vink, geb. 23 okt 1936, ev W.P. den Boef A R. Maple, geb. 22 febr. 1950, man J.J. Zitman, geb. 13 juli 1931, man P.H.N. Logterink, geb. 7 mei 1914, ev W. Smit S. Kloots, geb. 29 maart 1926, ev. C.A. den Oude H.A. Chaudron, geb. 29 nov 1911, man C.P.M. van Veldhuizen, geb. 3 april 1909, man J. Naber, geb. 8 nov 1914, man J.G.M. Parson, geb. 17 aug 1920, ev. J Rijbroek J.W. Schuin, geb. 9 dec 1918, man C. de Geus, geb. 7 jan 1918, geh gew. met H.J. Nijhuis. VOORSCHOTEN - Geboren: Jasper Allard zv. J. Peters en M.W. Smits Britt dv P. Verzendaal en S.S. Boll Jip Mar- tien zv. J.C.M. Damen en C.E.M.'Bent- velsen Sarah Theodora Emma dv. R.P. Claproth en M.J.A.A. Nijhuis Jim zv. P. Bouthoorn en M. van Wijk Ailie Anne dv. A. Austin en J.C. Austin. Overleden: A L. Teerink, oud 85 jaar M.C. Leene, oud 90 jaar J. Klaasesz, oud 90 jaar P.P. Schaefers wv Hoff mann, oud 91 jaar B. Douma, oud 74 Maarten 'tHart en de mores van het schaken Eensklaps geeft Maarten 't Hart te kennen waarom hij altijd zo mismoedig is. Neen, het is niet om zijn opvoeding met de bij bel of om zijn angst voor de vrouw. Het is om zijn miserabe le schaakkunde. Over de jaren won hij slechts van zijn blonde jaargenote. Triester kan het niet. Ook ik ver loor in den beginne honderden partijen. Maar ik zette door. En won honderden partijen waar onder tegen een blonde schone en tegen enge mannen. Ik zou Maarten de mores van het scha ken kunnen leren. Dan zou zelfs hij zijn kruis kunnen dragen om de goddelijke weg te bewande len. J. Postma Leiden KANTOOR Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B.M Essenberg, J. Kiel adjunct) HOOFDREDACTIE JG. Majoor, f. van Brussel ad/unct) W.F REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J. Preenen chef red. Groot Leiden A.J B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F, Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning chef Rijn-en Veenstreek Redactie: 0/ Hoofdredactie. Oi ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot Maandag V ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vhsS het automatisch afschrijven van hetata geld, ontvangen 1,- korting per betais VERZENDING PER P0SI per kwartaal (NL) hebben of blind zijn (of een anderelü |P hebben), is een samenvatting van hetrej jr nieuws uit het Leidsch Dagblad op gelui m beschikbaar. Voor informatie 0486-48# (Centrum voor Gesproken Lectuur, Cm Auteursrechten voorbehoudt Dagbladuitgeverij Damiate a KEN H U HM I Z ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderdfed Academisch Ziekenhuis, zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woensft 13 00 t/m vrijdag 13.00 u. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord. geen ongevallendienst. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178) dagelijks 14.30-15.15 u en 19.00-19.45 u. Verloskunde en Gynaecologie naast de gewone bezoektijden, voor partnefi bovendien van 10.30-11 15 en van 19.45-21.00 u. Special Care Unit 10 30-11.00 u.. 15 00-15 30 en 19.00-19.30 u ennaovtf Et Kinderafdeling: 10.30-12.00 en 14.00-19.00 u. (ouders de gehele dag), na» RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 077-5454545Ldagelijks 14.00-15.00 u en 18.30-19.30 u klasse ienl daarnaast ook 11.15-12.00 u Verloskunde en Gynaecologie 14.30-15.30 u en 18.30-19.30 u. (voorp3iff 21.00 u.) Kinderafdeling 14.30-19 00 u (voor ouders de gehele dag) Afdeling Hartbewaking (CCD) en intensive care (IC) 14.00-14.30 en 18 3d' RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel 0172-463131) bezoek is bijna de gehele dag welkom, behalve tussen 12 14 00 u Geopend van maandag 7 00 tot vrijdag 19.00 u

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8