eiden Regio Haagwegplan NS slecht poor Leidse economie' Ijsberen liever dan basketballer' Orks, draken en pubers ten strijde 'Verlicht Nonnenbrug en bomen Rapenburg' Meeuw bevrijd De Zijl Bedrijven de beste oma ICITHÖN <LLL' De Stichting Evenementenfonds Leiden (SEL), de organisatie die onder meer de Lakenfeesten op touw zet, wil van de ge meente toestemming om verlichting aan te brengen in een aantal bomen aan het Rapenburg en de Kaiserstraat. Tevens wil de stichting de Nonnenbrug over het Rapenburg tussen Kloksteeg en Academiegebouw verlichten. Dit schrijft Aad van der Luit, secretaris van de SEL, in een brief aan het college van burgemeester en wethouders. „De aanleiding voor het verzoek vloeit voort uit regelmatig overleg met de onder nemers op en rond het Rapenburg en de Kaiserstraat", aldus Van der Luit. „Dit overleg heeft tot doel om al brainstormend ideeën op te doen om Leiden nog meer naar buiten toe te promoten en wij denken dat het aanbrengen van verlichting hier toe bijdraagt. Gezien de donkere dagen voor kerst zouden wij het op prijs stellen als u in deze snel een beslissing wilt ne men." Van der Luit en de ondernemers reage ren hiermee op het, bij wijze van experi ment, aanbrengen van verlichting in de bomen op de Beestenmarkt door de ge meente zelf. „Vreemd", zegt Van der Luit „want die proef is vorig jaar namelijk al ge houden op de Kaiserstraat en het Rapen burg. Toen is voor Babbels, Het Panacee en 't Keizertje ruim twee maanden een soort verlichtingsactie in de bomen gehou den, maar daarna hebben we nooit meer iets gehoord van de gemeente." BAANDAG 15 DECEMBER 1997 tal» jpijan preenen, 071-5356414, plv -chef herman joustra, 071-5356430 rco Leidenaar mishandeld Een 22-jarige Leidenaar heeft zaterdagmorgen om- alialtrëëks twee uur in een restaurant aan het Noordeinde rake pri lappen gekregen. Hij kreeg ruzie met twee mannen die hem >u i daarop sloegen en schopten. In het ziekenhuis bleek dat de neus et h san de Leidenaar was gebroken, e FrJ 1 jngen dreigt met mes fioENi Een 17-jarige Leidse jongen is zondagmorgen om één lüraangehouden, nadat hij op de Breestraat een groep mensen :een mes had bedreigd. Het mes is in de directe omgeving -jjjan de Breestraat aangetroffen. Auto rijdt water in Aan de Hadewychlaan in de Stevenshof is zaterdagmor- jen om kwart voor elf een 33-jarige Leidenaar met zijn auto het rater ingereden. De bestuurder, die onder invloed van alcohol kon op eigen kracht zijn voertuig verlaten. De man noest zijn rijbewijs inleveren. 'ortemonnee gerold >0ibden Op de Nieuwe Rijn is zaterdagmiddag om kwart voor icu! wee de portemonnee gerold van een 54-jarige Leidse. Ze verzet- in« ezich daarbij hevig. De vrouw greep de dader bij zijn haren. De akkenroller kreeg onverwachte steun van twee andere jongens, tq norzitter Stichting Stadsparkeerplan Leiden P. Labruyère: Leiden heeft van oudsher banden met Japan leiden caroline van overbeeke vervolg van voorpagina Het pand aan het Rapenburg is voor Japanners een soort bede vaartplaats, vertelt Engelsman. „Von Siebold was een heel leiden eric-jan berendsen Niet te zout, niet te laf, niet te dik, niet te dun maar vooral geen pap. Je moet de erwten immers nog kunnen zien. Peter Hoogeveen weet aan welke ei sen een goede kop snert moet voldoen. De Noordwijker, eige naar van Brasserie Bon Bon, was zaterdagmiddag voorzitter van de jury bij de tweede editie van de Leidse kampioenschap pen erwtensoepmaken op het Stadhuisplein. De Zijl Bedrijven ging er met de eerste prijs, de Zilveren Soeplepel, vandoor. De beste exotische erwtensoep werd gemaakt door restaurant De Grote Beer. „Nou zullen we dan maar, de snert wacht", zegt Hoogeveen tegen zijn medejuryleden en de stoet zet zich in beweging. Ge lukkig voor de keurmeesters zijn er maar zes deelnemers bij wie om beurten een kop erw tensoep wordt geproefd. „Ik moet er toch niet aan denken dat er veertig kraampjes hadden gestaan", verzucht Hoogeveen. Die veertig deelnemers had den de organisatoren Chris Ver- plancke en Ron Favier van de Stichting Markt Promotie wèl graag gezien. Ruim tachtig res taurants, zorginstellingen en slagerijen waren aangeschreven om mee te doen maar de op komst was ver beneden de maat. „Volgend jaar gaat het anders", zegt Verplancke. Om dat het Stadhuisplein dan niet beschikbaar is vanwege bouw activiteiten verhuist het 'circus' naai" het pleintje voor de Hoog landse Kerk. „En we organise ren de kampioenschappen dan in oktober", aldus Verplancke. „Uit de slechte opkomst blijkt dat de meeste koks van resta,u- rants het momenteel te druk hebben met de voorbereidingen op de kerst." De jury kwijt zich inmiddels vol overgave van haar taak. Eus Hoogeboom, kok van restaurant Het Prentenkabinet, heeft blijk baar wel tijd en heeft zo zijn ei gen kijk op erwtensoep. „De in grediënten moeten herkenbaar zijn. Wat er in een goede soep hoort te zitten? Wortel, prei, ui, vlees, knolselderij, aardappel, bladselderij en laurier", somt Hoogeboom moeiteloos op. „Daarnaast natuurlijk rogge brood met spek." Als Hoog eboom het voor het zeggen had, zou hij er zelf nog een var kenspoot indoen. „Zo eentje met de haren er nog op, weet je wel' maar die vind je tegen woordig bijna nergens meer. De beste snert? Da's de soep die al leen oma's kunnen maken. Lek ker stevig, erwtensoep is lepeltje recht." Vol overgave is de jury aan het werk tijdens de Leidse kampioenschappen erwtensoepmaken. Eus Hoog eboom, Wim van Duivenbode, Peter Hoogeveen, Froukje Pechtold en Juliette Gilissen (van links naar rechts) laten zich de snert goed smaken. foto henk bouwman Jammer genoeg voor Hoog eboom doen er geen oma's mee. De deelnemers blijven be perkt tot De Zijl Bedrijven, de restaurants Einstein en De Gro te Beer, de Engelse pub North End (voorheen Ruddles, red.) en de slagerijen Koekenbier en Van Schaick. Na een rondje proeven is het een nek-aan-nek race tussen De Zijl Bedrijven en Einstein. De jury keurt nogmaals en de cate ring- en partyservice van De Zijl Bedrijven blijkt de beste oma. „Het niveau was minder dan vorig jaar", zegt Hoogeveen. „De perfecte erwtensoep heb ben we niet gevonden." Chefkok Aad Burgwal van De Zijl Bedrijven ligt daar niet wak ker van. Hij is zaterdag vroeg opgestaan om de kampioens- snertte maken. Moeiteloos dreunt hij het rij tje ingrediënten op. „Prei, ui, vlees, knolselderij, aardappel, bladselderij." Hij lijkt warempel Eus Hoogeboom van Het Pren tenkabinetwei. et plan van de Nederlandse Spoorwegen om 500 wo- i ngen te bouwen op het voormalige van Gend en Loos- 5 rrein brengt de Leidse economie in gevaar. Dat denkt Labruyère, voorzitter van de Stichting Stadsparkeer- 1 an Leiden die het Haagwegparkeerterrein beheert. i 2i e parkeergelegenheid moet sschien verdwijnen omdat S-dochteronderneming Struk- n en het bedrijf Eurowonin- j n er huizen willen bouwen. li j onderzoeken of er een extra 1 irkeergarage voor maximaal 510auto's kan komen. Labruyè- vindt dat echter veel te wei- gen vreest d^t klanten Leiden \LE ïks zullen laten liggen. De voorzitter van de stichting, w aarin vertegenwoordigers van middenstand en de gemeen- zitten, herinnert aan de situa- 40; ivan rijf jaar geleden toen de 650 lidse economie behoorlijk in i slop zat. Ondernemers eigden de stad te ontvluchten legden het af tegen concur - ntie uit andere steden. De malaise kwam volgens Labruyè re gedeeltelijk door het gebrek aan een goede parkeergelegen heid in de stad. Hij is van me ning dat het Haagwegparkeer terrein, waar 900 auto's kunnen staan, dé oplossing is geweest voor dit probleem. „Het terrein is een groot succes en de be langstelling groeit met de dag." Labruyère beweert dat er in 1996 iets meer dan 35.000 au to's parkeerden en dit jaar 90.000. Het plan van de Spoorwegen om een garage voor maximaal 500 auto's te bouwen vindt hij een enorme achteruitgang. „Dat zijn 400 plaatsen minder dan bij het huidige terrein." Hij is daarom tevreden met de eis van de gemeente dat er mini maal 1000 plekken moeten ko men. „Dat zijn er echter nog te weinig, wij denken aan een par keergarage voor 2000 auto's of meer, om de komende 15 jaar bezoekers van de binnenstad een piaats te garanderen." Afgelopen vrijdag hebben le den van de stichting een ge sprek gehad met ambtenaren van de gemeente. Daar werd gekeken naar het plan van de architecten Van Veen en Van Swieten dat in 1996 is gemaakt in opdracht van de stichting. Volgens architect P. Van Veen komt het plan in grote lijnen overeen met de ideeën van de gemeente. „We hebben het ge baseerd op enkele schetsteke- ningen die de stadsarchitect voor het terrein heeft gemaakt." Het meest opvallende idee van het stichtingsplan is de halfondergrondse parkeergara ge die één kilometer lang moet worden. Volgens Van Veen krijgt de garage drie functies: het wordt een geluidswal langs het spoor, waarin de 2000 au to's kunnen parkeren. Daar naast is er een doorgaande weg in de parkeergarage gepland van de Telderskade naar de Haagweg. „De bewoners van de wijk die er moet komen hebben dus absoluut geen last van de garage. Sterker nog: hij dempt zelfs het geluid van de trein", denkt Van Veen. De woningen kunnen naast de geluidswal worden gebouwd. Hoeveel het plan moet kosten weet hij nog niet. De architect vindt het idee van een één kilometer lange ga rage niet te ambitieus omdat volgens hem de afgelopen jaren is gebleken dat het parkeerter rein 'onmisbaar' is voor de stad. „Er doet zich nu een kans voor waarin een grootschalig par keerterrein, waar duidelijk be hoefte aan is, goed kan worden gecombineerd met een nieuwe woonwijk. Dan moet er toch al les aan worden gedaan om dat te realiseren?" De stichting wil eind januari het uitgewerkte plan presenteren. „Zet twee legers tegenover el kaar en blijf vechten totdat je tegenstander compleet is ver nietigd." Dit is geen advies van Norman Schwartzkopf, de Ame rikaanse generaal tijdens de Golfoorlog, maar een uitspraak van een 15-jarige puber over het spel 'Warhammer'. Zaterdag werd in het Antonius Zalencen trum aan de Lange Mare de eer ste Leidse Warhammer-dag ge houden. Meer dan honderd jongens - er waren twee meisjes - zijn de hele dag bezig geweest eikaars legers te verpulveren, vernietigen en op te blazen. De dag was georganiseerd door de Leidse winkel 'The Ma gie Friends', gespecialiseerd in zogeheten 'adventure games'. „Noem het maar fantasiespel len, met een rekensysteem waarmee je elkaar slagen kan toedienen en jezelf verdedi gen", zegt Peter Erades, eige naar van de winkel. Hij legt uit dat Warhammer lijkt op het na spelen van veldslagen met tin nen soldaatjes. De spelers heb ben ieder een eigen leger van miniatuurpoppetjes, die op een groot bord tegenover elkaar worden opgesteld. De dobbel steen en de regels bepalen wie een aanval wint of verliest. Warhammer is volgens hem zo bijzonder, omdat naast het spelen ook moet worden ge verfd. De miniatuurtjes, de meeste niet groter dan één cen timeter, moeten in de juiste oorlogskleuren worden beschil derd wil je een beetje indruk maken op het speelbord. Daar om heeft Erades een 'schilder wedstrijd' georganiseerd, met een wel heel bijzonder jurylid. Chris Smart (24) is helemaal uit Engeland gekomen om het mooiste miniatuurtje te kiezen. Chris is dan ook niet zomaar ie mand, hij is een professionele poppetjesbeschilderaar voor het bedrijf 'Games workshop', dat het spel Warhammer heeft be dacht. Na veel getwijfel - Erades moet de knoop doorhakken omdat Smart er niet uitkomt - wordt de 15-jarige Matthieu Donk gekozen tot opperschil- der. Hij heeft een plastic draak beschilderd van ongeveer vijf centimeter hoog. De paarse draak, die de mysterieuze naam Lord of Chance' heeft, ziet er gevaarlijk genoeg uit om de te genstander te verbranden of op te peuzelen. Matthieu schat dat hij per jaar zo'n vijfhonderd gulden uitgeeft aan zijn hobby, waarin hij bijna al zijn tijd stopt. Samen met zijn vriendje Danny (14) is hij bezig met een gezellig spelletje 'Gor- kamorka'. „Dat is een versie van War hammer waarbij de Orks ieder een op aarde hebben uitge moord", zegt Matthieu. De orks vervelen zich nu en doden de tijd door elkaar plat te rijden met gammele terreinwagens. „Het is inderdaad een beetje moordzuchtig spel", zegt hij. Dat is volgens hem ook de re den dat er weinig meisjes zijn op de Warhammer-dag„Het is veel te ruw voor ze. Mieren in landelijke finale fotowedstrijd groot mens, hij wordt in Japan enorm vereerd. Voor Leiden heeft hij veel gedaan." Het Nederlands Genootschap voor Japanse Studiën bestaat 20 jaar en dat wordt morgen ge vierd met een congres in het Leidse Academiegebouw, vertelt Engelsman. „Ik zal dan ook iets vertellen over onze plannen voor een Japans centrum waar straks informatie kan worden verkregen over museale collec ties, de banden tussen de twee landen, de Japanse taal en cul tuur en studiemogelijkheden in Nederland." Het Rijksmuseum voor Vol kenkunde is bovendien nauw betrokken bij de voorbereidin gen voor de viering in het jaar 2000 als de betrekkingen tussen Nederland en Japan 400 jaar oud zijn. „Daarbij wil Leiden een be langrijke rol spelen vanwege onze Japanse collecties en de banden met de Leidse universi teit met haar Japanse studies. Ook daarom vvillen we dat in 2000 het Kantongerecht plaats maakt voor een Japans cen trum. De rechters zijn gelukkig enthousiast. De Rijksgebouwen dienst wil ook meewerken. Morgenmiddag om 17.00 uur wordt door burgemeester C. Goekoop en de ambassadeur van Japan, T. Ikeda, een Von Siebold-herdenkingsplaat ont huld in de gevel van zijn oude woonhuis, het huidige Kanton gerecht. De viering wordt alge meen beschouwd als een voor proefje op de feestelijkheden in het jaar 2000. leiden Een meeuw ging zaterdag rond het mid daguur kaarsrecht op zijn doel af. Hij wilde dol graag op een schoorsteenpijp gaan zitten om even uit te puffen. Daarbij zag hij een bliksemafleider op het Gerecht over het hoofd. De meeuw werd rond twaalf uur aan de bliksemafleider gespiest. Door zijn gefladder trok hij de aandacht van voorbijgan gers die daarop de brandweer inschakelden. Om kwart over twaalf was de brandweer ter plaatse die de meeuw ruim 25 minuten later uit zijn benarde positie heeft bevrijd. Of de vogel na zijn bevrijding is gevlogen of dat hij met de dierenambulance is afgevoerd, is bij de brandweer niet bekend. foto hielco kuipers maken. „Ik kies voor de foto van die PSV'er die valt, omdat die precies op het goede moment is genomen." Maarten daarentegen heeft helemaal geen moeite om zijn favoriete foto te kiezen. „Ik ga voor de foto van die ijsberen", zegt hij zonder spoortje van twijfel. „Die is leuk en lief tege lijk. En het is een kleurenfoto. Zwart-wit foto's vind ik lelijk." Na de eerste schifting blijven 32 foto's over, acht per catego rie. Hierna volgt de tweede ron de. Per categorie blijven de drie foto's met de meeste stemmen over. De plaat van PSV'er Gilles de Bilde in duikvlucht heeft het niet gehaald, ondanks de stem van Harriët. Daarom heeft ze, na lang aarzelen, in de tweede ronde gekozen voor een foto waarop basketballer Michael Jordan in kenmerkende pose - tong uit de mond - te zien is. „Die is ook wel goed gemaakt, mooier dan die foto van die ijs beren. Maar die zijn weer liever »ICIAL^>DAEWOO DEALER /AIJ 'AUTO LEITHON* vu>wwm MAREDIJK175 LEIDEN 071-5212911 "USING SCHIPHOLWEG - OESTERGEESTERWEG - W. DE ZWIJGERLAAN Maarten Pro per en Harriët Janssen in ac tie als juryle den. foto dick hogewoning De winnende foto van de wed strijd van Krant in de Klas.foto 1 reuters dan die basketballer." Veel juryleden blijken vooral oog te hebben voor grappige en vertederende kiekjes. Van de twaalf foto's die overblijven zijn er zeven van dieren. Het is dan ook niet verassend dat de win nende foto een zwemmende hond laat zien. 01 van der veen D io ai hond die tussen twee hui- I nblokken door zwemt tijden loverstromingen in het oos- in van Duitsland afgelopen zo- ier. Dat was volgens een jury L staande uit veertig basisscho- ioi "en de beste dagbladfoto van k 997. Achttien kranten uit heel ederland hadden foto's, even- ij ms geselecteerd door kinde- i, n, ingestuurd voor deelname ê- in de wedstrijd. Deze werd >or de dertiende maal gehou- m op initiatief van de stich- 'g Krant in de Klas. Harriët n«en van de Sjaloomschool - ".Katwijk en Maarten Proper r de Leidse Hofdijckschool, "den tien jaar, vormden de af- i lediging van deze krant. Een tikkeltje onwennig staan zaterdagochtend tussen de ndere juryleden in de hal van '"Nederlands Foto Instituut in otterdam. Ook de pers is mas- sal opgekomen. Nog voor de s "deren ook maar een blik op foto's hebben geworpen, orden ze al bestookt met vra- fn. Het maakt ze zichtbaar i iveus. Na een kort woord van elkom gaat de groep naar een udio waar de foto's aan de tuur hangen. Ze zijn geordend categorie: binnenland, bui- inland, sport en regionaal. In 5 [QePjes van tien keuren de kin deren de foto's, waarna ze hun voorkeur op een beoordelings formulier aangeven. Harriët heeft de afgelopen weken goed op de foto's in de krant gelet, vertelt ze. „Ik vind het hartstikke leuk om in de ju ry te zitten, maar het is erg moeilijk om te zeggen welke fo to nou de mooiste is." Na een grondige bestudering van de plaatjes kan ze toch een keuze

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7