Rellen Londonderry geen gevaar voor vredesproces Italië verliest in Agnelli zijn industriële prins Buitenland ft Eerste sneeuw sinds ruim een eeuw Nieuwe man Zuid-Korea wacht forse klus Nieuwe schandalen over neonazi's in Duitse leger Ieren kregen bloed van Creutzfeldt-Jakob-patiënt Mayatempel Chichen Itza ten prooi aan ernstig verval Maak'ns wat Anders! <PAG 15 DECEMBER 1997 icuatie na vondst bom WOU 9ê jr.sHAFENZo'n 26.000 inwoners van het Duitse Ludwigsha- isd ebben hun huis gisteren moeten verlaten omdat een bom Tweede Wereldoorlog onschadelijk moest worden ge- t.De explosievenopruimingsdienst deed er ongeveer an- df uur over om de tweeduizend kilo zware Britse bom te ere interen. Om de risico's zo veel mogelijk te beperken, ge- iors de dat volledig met de hand. Ook vliegtuigen mochten niet de gevarenzone vliegen. Schepen lagen de hele middag stil )n einen reden niet. De aanwezigheid van de bom was duide- jworden uit onlangs vrijgegeven Amerikaanse verkennings- rankrijk saboteert tribunaal' Hoofdaanklaagster Arbour van het Joegoslavië-Tribunaal "de houding van Frankrijk jegens het VN-hof in Den Haag invaardbaar' genoemd. Op zeker twee punten voert de re- jn Parijs een 'bewust beleid' om niet met het tribunaal sa té werken, aldus de Canadese juriste in interviews met se media. De meeste verdachten van oorlogsmisdaden naar iet W-hof op zoek is, bevinden zich in het deel van Bosnië voor Franse troepen verantwoordelijk zijn. De verdachten en zich momenteel absoluut veilig' omdat de Franse mili- igeen pogingen tot arrestatie doen. Ook de Franse weige- icieren mondeling in Den Haag te laten getuigen is Ar- jinhet verkeerde keelgat geschoten. zabeth opent huishoudboekje en De Britse koningin Elizabeth II gaat voor het eerst par- ntariërs informatie geven over haar financiële handel en del. Dat meldt de Britse krant Times vandaag. De inzage in lekhouding moet een parlementaire commissie de gelegen- geven vast te stellen wat er gebeurt met de ruim zestig mil- die de Britse belastingbetalers vorig jaar neertelden iet koningshuis. De koningin wil daarmee onder meer aan- dat zij geen geld over de balk gooit. lialisten Portugal winnen ion. De regerende Portugese socialisten hebben gisteren imeenteraadsverkiezingen gewonnen. Zij gaan in praktisch «langrijke steden van het land de burgemeesters leveren, lelijk gezien stemde 38 procent op de socialisten, een stij len opzichte van vier jaar geleden. De socialistische min- eidsregering van premier Guterres lijkt daarmee haar eerste ;oed te hebben doorstaan. De partij kwam in oktober 1995 de macht en heeft vier zetels te weinig voor een absolute w rderheid in het parlement. lanse president wil dialoog met VS iah» De Iraanse president Khatami hoopt op een dialoog het 'grote' Amerikaanse volk. Politici in de VS houden dit ertegen, zei de president gisteren tijdens een persconferen- ïTeheran. ..Ik heb veel respect voor het grote Amerikaanse aldus Khatami. „In de nabije toekomst wil ik mij tot hen n." Khatami zei verder dat Iran geen acties zal uitvoeren iet vredesproces tussen Israël en de Arabische wereld te sbomen. Wel blijft hij tegen het proces, omdat de rechten IePalestijnen niet zijn gewaarborgd. :harto: 'Ik voel me goed' IAi De Indonesische president Soeharto heeft gisteren ge- dat hij zich weer goed voelt. Soeharto had eerder af moeten en voor de ASEAN-top in Kuala Lumpur, omdat hij overver- idzou zijn. „De doktoren hebben me rust voorgeschreven, rophet moment voel ikme goed", aldus het 76-jarige tshoofd. Geruchten over gezondheidsproblemen van Soe- o veroorzaken steevast onrust op de financiële markten. gooit granaat op volle markt iQJh In de Russische stad Volgograd zijn twee mensen, on- vieeen 12-jarige jongen, gedood toen een 20-jarige man op 'olie markt een granaat gooide. Dat meldde het persbureau '■Toss gisteren. De man, die onder invloed van drugs ver- Ie, verklaarde de granaat te hebben gegooid omdat hij werd gestuurd nadat hij om een sigaret had gevraagd. aus herkozen als leider ODS IEAdy. De demissionaire Tsjechische premier Klaus is giste- erkozen als leider van de Democratische Burgerpartij j)-Tijdens een speciaal partijcongres in Podebrady kreeg hij ^ande 312 stemmen. Zijn opponent, ex-minister Rumi (bin- ridse zaken) kreeg slechts 72 stemmen. De regering-Klaus n twee weken geleden ten val door een financieel schandaal cndeODS-top. Iward trouwt volgend jaar juli' üii De 34-jarige prins Edward, de jongste zoon van de Brit- hingin, stapt in juli in het huwelijksbootje. Dat schreef het ^boulevardblad Sun zaterdag, verwijzend naar vrienden 'eprins. Edwards ouders zijn het volgens de publicatie eens de keuze van Sophie Rhys-Jones als bruid. Edward en Sop- pnnen elkaar al enige jaren. De 32-jarige is directrice van eigen pr-zaak. a: 'Kerstdag wordt feestdag' De Cubaanse president Castro heeft aangeboden om aarter ere van het bezoek van paus Johannes Paulus II aan oa kerstdag uit te roepen tot nationale feestdag. Het Vaticaan onmiddellijk op het aanbod gereageerd en zijn 'tevreden- uitgesproken over het gebaar van het atheïstische Cuba. ,a's sinds 1962 officieel atheïstisch en kerstdag is er niet ['gevierd sinds 1969. ROME EELCO V CORRESPONDENT Italië rouwt massaal en intens om het heengaan, afgelopen zaterdag, van Giovanni Agnelli junior. De industrië le prins van het land, voorbestemd om de leiding op zich te nemen van het door zijn grootvader Edoardo op gerichte Fiat, nu 's lands grootste particuliere onderneming, stierf op 33-jarige leeftijd aaii een zeldzame vorm van kanker. Op zijn verzoek werd Giovanni gister morgen al, in alle vroegte en in zeer besloten kring, begraven. Dat is illu stratief voor een man die tijdens zijn leven bescheiden was en niet echt wil de toegeven aan de koninklijke status die zijn familie in Italië heeft. Afgezien van de Italiaanse retoriek, is het waar dat met de dood van Gio vanni Agnelli een voor de Italiaanse in- dustrie en natuurlijk met name Fiat, belangrijke figuur en vooral een poten tiële vernieuwer verloren is gegaan. De geheel in de Verenigde Staten ge schoolde Giovanni was voorstander van een op Amerikaanse leest ge schoeid kapitalisme en prefeerde ook de Amerikaanse bedrijfscultuur boven de Italiaanse. Dit was duidelijk een stellingname tegen het typische Itali aanse, archaïsche familiekapitalisme, waarbinnen enkele grote gesloten groepen de dienst uitmaken en elkaar, op weinig duidelijke wijze, de bal toe spelen. Centraal in dit systeem stond veertig jaar lang de oom van 'Giovannino', Giovanni Agnelli, de patriach van de familie en ongekroonde koning van Italië. De nu 77-jarige 'Gianni' of 'l'awocato' (de advocaat), besloot vo rig voorjaar zijn positie van president directeur van de Fiat-groep om te zet ten in die van honorair president. Hij deed de dagelijkse leiding over aan de eveneens bejaarde Cesare Romiti, de cennialang tweede man en bekend staand als de 'ijzeren manager'. Romiti was echter duidelijk een 'tussenpaus' en zou zich volgend jaar juni moeten terugtrekken om plaats te maken voor 'Giovannino'. 'L'awocato', die zelf geen geschikte mannelijke opvolgers heeft, had besloten de zoon van .zijn broer Umberto te adopteren. Hoewel Giovanni voor zijn trouwen, vorig jaar met de Amerikaanse Avery Howe, net als zijn oom bekend stond als een onverzadigbaar versierder, was de jonge Agnelli duidelijk uit een an der soon hout gesneden. Dat de oude Agnelli hem koos, was waarschijnlijk omdat hij had begrepen dat de'tijd rijp was voor een ommekeer, zowel binnen zijn eigen vergrijsde Fiat als binnen de door hem gedomineerde Italiaanse economie. Wat Italië natuurlijk bezighoudt, is wie er straks bij Fiat het roer over neemt. Daarover bestaan alleen maar geruchten. De oude Agnelli is naarstig op zoek naar een geschikt mannelijk familielid. Het is uitgesloten dat zijn eigen zoon, de veel te zweverige filo soof Edoardo, alsnog naar voren wordt geschoven. Een andere kandidaat zou de,zoon van zijn dochter Margherita kunnen zijn, John. Maar die zit nog op school. Gianni Agnelli zocht naar iemand die Giovannino de eerste jaren zou kunnen begeleiden en die zoektocht zal nu een andere dimensie krijgen. Aanvankelijk wilde Gianni de tweede man van General Electric, Paolo Fres co, de rol van begeleider geven, maar die schijnt te hebben geweigerd en nu ook niet staan te springen om echt de eerste man van Fiat te worden. Het zelfde geldt voor de door Agnelli bena derde Renato Ruggiero, momenteel di recteur-generaal van de wereldhan delsorganisatie WTO. Het enige zekere lijkt dat de oude generaal Romiti langer, en dus ook na juni 1998, zal aanblijven. Hiermee wordt gebroken met de traditie dat de baas van Fiat - net als een kardinaal - niet ouder dan 75 jaar mag zijn. Protestantenleider Trimble sluit gesprek met Adams niet uit Protestanten en katholieken lijken vastbesloten door te gaan met het vredesproces in Noord-Ierland, ondanks de zware rellen afgelopen weekeinde in Londonderry. Het waren de ergste ongeregeldheden in Ulster sinds het Iers Republikeinse Leger (IRA) in juli een bestand afkondigde in de strijd tegen de Britten. Tot nog toe heeft Trimble al tijd geweigerd Adams te ont moeten. Afgelopen vrijdag nog wilde hij niet ingaan op een uit nodiging van de Sinn Féin-lei- der. nadat die de Britse premier Blair had ontmoet in diens ambtswoning in Downing Street. In de straten van Noord-Ier- land is echter nog weinig te DUBLIN-LONDONDERRY AFP Rtr Protestantenleider David Trim ble heeft zaterdag voor het eerst gezegd dat hij een ontmoeting met Sinn Féin-leider Gerry Adams niet langer uitsluit. In een interview op de Ierse televi sie zei hij dat zo'n historische ontmoeting met zijn aartsrivaal tot de mogelijkheden behoort. merken van verzoening. Katho lieke jongeren raakten zaterdag in Londonderry slaags met de politie nadat de protestantse Apprentice Boys een mars had den gehouden. De relschoppers staken vijf voertuigen in brand en belaagden de politie met benzinebommen, stokken en stenen. De politie antwoordde met rubberkogels. Het leger keerde voor het eerst sinds au gustus weer terug in de straten van Londonderry. Ook in de nacht van zaterdag op zondag bleef het onrustig in Derry. Katholieke jongeren ver nielden twee auto's en probeer den een winkel in brand te ste- het zuiden van Mexico is voor het eerst sinds 1881 sneeuw gevallen. In het noorden van Mexico, vooral in de stad Chihuahua, hebben sneeuwstormen en bittere koude met temperaturen tot min 15 al zeker twintig levens geëist. De miljoenen inwoners van Mexico-Stad waren wel blij met de weersveranderingen. Harde wind zorgde er namelijk voor dat de smog boven de stad voor een groot deel verdween. Deskundigen wijten het extreme winterweer aan El Nifio, het klimatologische verschijnsel dat eens in de zeven jaar opduikt. FOTO'REUTERS SEOEL* RON MEERHOF De Zuid-Koreanen bepalen donderdag wie de komende vier jaar zijn intrek mag nemen in het Blauwe Huis in Seoul. De keuze is cruciaal. De president heeft in Zuid-Korea zeer veel macht, en die zal hij nodig heb ben, want het land verkeert in een diepe crisis. Het nieuwe staatshoofd moet zijn land praktisch opnieuw uitvinden. Alleerst moet hij de kabel tussen de politiek, het bankwezen en de machtige zakenconcerns chaebol doorsnijden. Decennialang bepaalden politi ci en ambtenaren de strategi sche doelen. De banken leen den dan fortuinen aan de chae bol, om die doelen te verwezen lijken. De zakenconcerns stort ten vervolgens als dank de ver- kiezingskassen van de politici weer vol. Terwijl zo het Wonder van de Han een economi sche groei die de dubbele cijfers naderde zich voltrok, maakte niemand zich druk over de cor ruptie en de inefficiëntie die het systeem met zich meebracht. Maar de crash van vorige maand heeft de zwakke plekken genadeloos blootgelegd. Het In ternationaal Monetair Fonds (IMF) moest inspringen met 117 miljard gulden een abso luut record in de historie van het IMF en een schande voor de trotse Zuid-Koreanen. Toch zal het hen niet meevallen afscheid te nemen van de ver trouwde succesformule. Een topman van een van die chae bol, Samsung, vatte de te ver wachten problemen onlangs in The Far Eastern Economie Re- view kernachtig samen. „Je ver andert niet van model zoals je van kleding verwisselt. Dit is wat we zijn." Terwijl hij de economie her structureert zal een nieuwe pre sident zich tegelijkertijd de machtige vakbonden van het lijf moeten houden zodra de eer ste, onvermijdelijke ontslagen vallen. Dat zal niet zonder pijn gaan. Zuid-Korea'kent nauwe lijks sociale voorzieningen. Werknemers zullen moeten bloeden voor de fouten die de bonzen in de afgelopen jaren hebben gemaakt. Te vrezen valt voor forse sociale onrust. Zelfs toen het in het land nog goed ging, bouwde Zuid-Korea een geduchte repu- I tatie op waar het gaat om ar- beidsonrust. Stakingen liepen regelmatig uit op veldslagen. En dan ging het nog maar om za ken als loonsverhoging. De vraag is nu of er onder de kandidaten wel iemand is die deze zware opgave tot een goed j einde kan brengen. Daar wordt ernstig aan getwijfeld. De belangrijkste kanshebbers zijn oppositieleider Kim Dae- jung en Lee Hoi-chang, ex-pre- mier en leider van de regerende Grote Nationale Partij (GNP). Beiden hebben capaciteiten, maar ook in het oog springende handicaps. Kim Dae-jung (73) is al voor de vierde maal presidentskandi daat. Hij geldt als onverslijtbaar. Zijn probleem is echter dat veel Zuid-Koreanen hem wantrou wen. Hij komt uit de zuidelijke provincie Cholla, waarvan de bevolking geldt als te links en te radicaal. Dat imago is versterkt door Kims jarenlange samen werking met de vaak extremisti- I sche studentenbewegingen, die I het land ieder jaar weer met grof geweld lam leggen. 1 De 62-jarige Lee Hoi-chang j heeft het probleem dat de Ko- reanen hem sterk identificeren met de zittende, falende macht hebbers. Zelfwas hij in 1993 al eens premier. In zijn GNP zitten tientallen mensen die hoge re geringsposten hebben bekleed. Velen twijfelen eraan dat hij het aan zal durven om zich te keren tegen de elite waar hij zelf deel van uitmaakt. In zijn voordeel pleit dat hij in zijn jaren als jurist heeft bewe zen dat hij over moed beschikt. Net als Kim keerde hij zich her haaldelijk tegen de generaals. Verder geniet hij het vertrou wen van de zakengemeenschap. In hun ogen heeft hij de meest realistische ideeën over wat er moet gebeuren moet met de economie. Maar volgens sommigen is dat j laatste minder belangrijk dan l het lijkt. Zo grapte onlangs een parlementariër: „Wie er ook I president wordt, het IMF wordt de vice-premier die belast is met de economie". Legerofficieren vennoeden hetze ken. Toen de oproerpolitie wil de ingrijpen, bekogelden de jongeren de agenten met molo- tov-cocktails. Tijdens het onrus tige weekeinde raakten volgens de autoriteiten zes mensen ge wond, van wie één zwaar. De politie heeft dertien arrestaties verricht. De Ierse premier Ahem op perde gisteren voor de Ierse ra dio de vredesonderhandelingen volgend jaar beurtelings in Lon den en Dublin te houden. Dit om wat afstand te nemen van de spanningen in Noord-Ier land zelf, aldus de politicus. BONN PETER VAN NUIJSENBURG CORRESPONDENT Nieuwe onthullingen over rechts-extremistische inciden ten in het Duitse leger hebben het afgelopen weekeinde op nieuw voor opschudding ge zorgd. Twee weekbladen maken in hun vandaag verschijnende uitgaven melding van voorval len die de door de schandalen al aangeslagen Bundeswehrverder in diskrediet brengen. De meest serieuze van de twee, Der Spiegel, onthult dat de militaire academie in Hamburg in 1990 een groep rechts-extre mistische studenten voor een bezoek heeft uitgenodigd. De zelfde academie kwam vorige week al in opspraak omdat toen bekend werd dat de neonazi Roder er een lezing had gege ven. Bij wijze van toegift meldt het blad ook dat aankomende officieren bij een bezoek aan het voormalige concentratie kamp Neuengamme anti-semi- tische opmerkingen hebben ge maakt. Het andere weekblad, Focus, schrijft dat ongeveer dertig jon- Duitse soldaten van de inter nationale VN-vredesmacht in Kroatië vorig jaar 'Sieg Heil' en 'Heil Hitier' hebben geroepen. Het ministerie van defensie ont kent dit laatste voorval, maar zal een onderzoek instellen naar het bezoek van de rechtse stu denten. Het ministerie van binnen landse zaken zou volgens het boulevardblad Bild am Sonntag in de affaire-Röder ook steken hebben laten vallen. De binnen landse veiligheidsdienst, die Rö- ders 'Duits-Russische Werkge meenschap' (DRW) in het oog moest houden, heeft deze orga nisatie onlangs als 'niet signifi cant extreem-rechts' van de zwarte lijst afgevoerd. De serie onthullingen over in cidenten die voornamelijk in het recente verleden hebben plaatsgehad, hebben bij het le ger het vermoeden doen post vatten dat er een hetze tegen de strijdmachten wordt gevoerd. Tijdens een bijeenkomst van hoge officieren werd defensie minister Rühe vorige week ver weten te weinig te doen tegen de campagne tegen het leger. De Bondsdag besloot eind vo rige week een parlementair on derzoek te houden naar de reeks incidenten, die variëren van video-banden niet neo-na- zistische inhoud tot drinkgela gen om de verjaardag van Hitier te vieren. de donor was overleden aan de ziekte. Die dodelijke hersen ziekte komt bij ongeveer één op de miljoen mensen voor. De besmette bloedproducten zijn op 26 november vernietigd, aldus het Ierse ministerie van volksgezondheid. Begin deze maand meldde een Britse krant dat Groot-Brittannië mogelijk met de ziekte van Creutzfeldt- Jakob besmet bloed heeft uitge voerd naar 46 landen. Het is overigens niet duidelijk of de ziekte ook via bloedproducten kan worden doorgegeven. DUBLIN «AFP-ANP Zo'n 270 Ieren hebben bij trans fusies bloed gekregen van een Britse donor die blijkt te zijn be smet met de nieuwe variant van de hersenziekte Creutzfeldt-Ja- kob, die in verband wordt ge bracht met de gekke-koeien- ziekte BSE. Dit maakte de Ierse minister van volksgezondheid gisteren bekend. Het bloed van de Britse donor is bij patiënten in negen zieken huizen in Ierland toegediend. Pas daarna ontdekte men dat De gebouwen, zuilengangen, reliëfs en beeldhouwwerken zijn er slecht aan toe. Op de muren en plafonds zijn de vochtplek- ken zichtbaar. Nog maar vijf procent van de oorspronkelijke muurschilderingen is intact. De Amerikaanse avonturier en amateurarcheoloog Edward Thompson ontdekte het tem pelcomplex in 1904 aan de hand van een Spaanse beschrij ving uit 1566. Chichen Itza is rond 600 na Christus gesticht en functioneerde tot 1200. Ook na dat de jungle de tempelgebou wen had overwoekerd, bleef het een heilige plek voor de Maya indianen. MERIDA EFE-ANP De tempel van Chichen Itza, een van de belangrijkste monu menten van dé Mayacultuur in Mexico, is in een vergaande staat van verval. Gebrekkig on derhoud is de voornaamste boosdoener, zeggen architec ten. Volgens deskundigen zijn veel gebouwen van het tempelcom plex in het schiereiland Yucatan aan het afbrokkelen. De werken hebben veel te lijden van het klimaat en de constante stroom bezoekers. Het grootste pro bleem is .echter dat de autoritei ten er geen aandacht aan beste den. Doe aardappelschijfjes in een ovenschaal en strooi er rozijnen overheen. Leg er vervolgens halve peertjes uit blik op en schenk over dit alles Aardappel Anders Bacon-Ui. Bereid vol gens de instructie op de pot. Serveren met zuurkool en kalkoenfilet. Is dat even lek ker en feestelijk anders! KAM HET NOG LEKKERDER? ber? w ikomstfeestje voor vredesmacht orst 5n N. Een vals brandalarm heeft vanmorgen voor consterna- tzorgd op de luchthaven Heathrow bij Londen. Het alarm in Terminal 1, waar afgelopen vrijdag een grote brand Ide. Onmiddellijk werden duizenden mensen die zich in het uwbevonden geëvacueerd. Binnen twintig minuten kon- Ie toegesnelde brandweer en politie echter melden dat het als alarm ging. i. Dorpelingen dansen en musiceren ter verwelkoming "nongewapende vredesmacht die in Papoea-Nieuw-Gui- broze vrede moet bewaren. De vredesmacht bestaat uit jiren uit Australië, Nieuw-Zeeland, Fiji en Vanuatu. FOTO REUTERS DAVID GROSLING 'ah s brandalarm op Heathrow

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5