UIT Ter Leede is e klein voor geolied ARC Shota Arveladze, van koninklijken bloede Sport GESPROKEN N v Vrouwen Sleutels zien zege in rook opgaan door buitenspelgoal sensationele dnst voor J voetbalsters CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -5356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 071 -5356463 ER TUSSENIN Coach Iran weigert promotie De trainersperikelen bij Iran, dat zich als laatste kwalificeerde voor de eindronde van het WK voetbal in Frankrijk, duren voort. Bondscoach Valdeir Vieira, een Braziliaan, heeft de aanbieding technisch directeur te worden afgeslagen. „Ik wil trainer van de nationale ploeg blijven en anders niets." De Iranese voetbalbond wilde de Bulgaar Dimitar Penev op zijn plaats aanstellen maar heeft nu een probleem. Vieira was aangesteld voor de jeugdploeg die zich voor de Olympische Spelen in Sydney moest plaatsen. Hij nam de coaching van het nationale elftal van Iran op zich na een neder laag tegen Qatar die de kansen op de eindronde van het WK tot bijna nul reduceerden. Vieira volbracht het wonder en wil het karwei afmaken in Frankrijk. FC Twente-trainer Hans Joachim Meyer in Panorama: „In Nederland hebben veel men sen een bepaalde voorstelling van mensen uit de voormalige DDR. Er nooit geweest zijn, maar wel een oordeel hebben. Als jullie aan Oostduitsers den ken, denken jullie aan unifor men. korte haren, gladde kin nen, orde, discipline. Quatsch! Ik vind dat iedereen moet weten wat hij doet. Langhaar, kort haar, wel een stropdas, geen stropdas, lange nagels, korte na gels, wel neusringen, geen neus ringen." Idem: Als ik een Ajacied van 21 de he le tijd tegen de scheidsrech ter en zijn eigen trainer zie mopperen, denk ik: waarom is dat hem doorzijn trainer of ouders niet al veel eerder afgeleerd? Ik zie dat jonge spelers hier door hun omgeving op handen worden gedragen. Ook door hun ouders, zodat ze gaan geloven dat ze ech t geweldig zijn. Idem: Van een jongen als Davids be grijp ik niets! Wat heeft die klei ne Davids in zijn nog korte leven nou helemaal gepresteerd? Maar op het EK is ie al beledigd als ie een keer niet in de basis staat." Ronaldo in Sport Zürich: „De Braziliaanse voetballer is per definitie een meer dan ge middelde voetballer. Maar pas bij een Europese topclub leert hij echt voetballen. In Europa leert de Braziliaan zich in tiuee kam pen te mengen, in een hoog tem po te spelen. Zijn fysiek wordt beter, hij leert wat vechten is en wordt tactisch geschoold. In Eu ropa spelen betekent voor ons Brazilianen een heel belangrijk leerproces ondergaan. Hier ko men we er pas achter wat wer ken betekent." Idem: „Ik heb veel van Romario ge leerd. Ik ben blij dat ik met zo ie mand in hetzelfde team kan spelen. Maar Romario heeft elke keer weer problemen buiten het voetbal. Daar hou ik niet van. De belangrijkste persoonlijkhe den zijn voor mij dan ook Zico ofPelé, die niet alleen op het veld briljant waren, maar ook buiten het veld voorbeelden zijn Danser Ton Greten in de Haag- sche Courant: „Een buikje is taboe in de dans- wereld, netzoals dat het voor mij onbestaanbaar is dat ik mijn baard laat staan. Je moet strak zijn voorde top. De groten in deze sport zijn daarom ook kinderloos. Wie niet esthetisch is, wordt niet bekeken bij de jure ring. Het is een kakkerige sport, hoor!" Ajacied Dean Gorré in de Volkskrant: „Bij een positiespel, met vijf man tegen twee in het midden, krijg je bij Ajax echt de bal niet. Bij Groningen was hetgeen straf om in het midden te staan. Je had de bal zo. Dat is het ver schil." Idem: „Bij Groningen was het in de wedstrijd vaak: hup, weg die bal. Schiet nou weg dat ding. Bij Ajax zit overal een gedachte ach ter, alles is gefocust op gecontro leerd voetballen. Als je zomaar een bal weg knalt, zeggen ze: 'Hé, wat doe jij nou?"' Schrijver Jan Wolkers in "Voet bal': „Ik ben nooit in de Arena ge weest en zal er ook nooit komen. Het oude Ajax-stadion was prach tig, maar de Arena doet mij denken aan een ijzeren long. Voetbal is van oorsprong een smerige sport. Altijd in de regen, in de modder... En dan zitten daar mensen heerlijk op het flu weel oesters te eten. Van mij mo gen ze oesters eten, hoor, maar laten ze dat dan doen in de Oes terbar op hetheidseplein. Ik vind dat je in een voetbalstadion naar voetbal moet kijken." Idem: „Voetbal is brood en spelen. De christenen voorde leeuwen gooi en, zoals de Romeinen tweedui zend jaar geleden deden. Nu zijn dit wel rare christenen, want ze lopen te schoppen, maargoed, op brood en spelen heb ik niets tegen. Het schijnt nodig te zijn, hè!" Hockeycoach Tom van 't Hek in 'Voetbal': „In Nederland kan niks meer ge beuren zonder te analyseren Wat ik nu zeg, klinkt misschien gek uit mijn mond. maar er wordt te veel sport uitgezonden op televisie. Als er dan ook nog eens zo veel over gesproken wordt... En het is altijd gelul achteraf. Makkelijker kan niet. Laten ze eens wat meer voorbe- schouwen." ritelkandidaat met 3-0 te sterk 'tn onbezonnen actie van doelman )an Blankespoor oorde zatermiddag het laatste beetje hoop op een goed isultaat van Ter Leede tegen ARC de grond in. In de 7ste minuut stonden de Sassenheimers al met 0-2 ach- ;r, maar Ter Leede had een veldoverwicht dat uitzicht af op een aansluitingstreffer. Op dat moment trapte gei! lankespoor, die net een voorzet klemvast uit de lucht lad geplukt, de weglopende Ard Blok op de voeten. Arbi- ii Van Haaften reageerde resoluut. Blankespoor kreeg tel en de bal kwam op de stip. De 3-0 van Ruud Bos nam'Ter Leede niet meer te boven. >ei let voert te ver om te zeggen J1 at Ter Leede een gelijkspel ver- iende. ARC was zeker in de ;rste helft en na die derde tref-' ir heer en meester. Met name defensie stond als een huis. Sassenheimse aanvallers Ed orst, Luc van der Hoeven en jloyd de Meza hadden weinig f niets in te brengen tegen Ar- ei iur van Orssagen, Maurice ^'falkhoven en Rob Koster. En als drietal al een steekje liet val- m dan was daar altijd nog de lstH naren Henk Langemaat, die 22 oor rugdekking zorgde en elk naar in de kiem smoorde. ARC was sneller en feller en zoe: t thuisploeg werd met vlotte "llphense combinaties bij vla- .jen overlopen. Alleen in de af- erking haperde het bij de impioenskandidaat. Ard Blok dec locht in de veertiende minuut :n aanval uit het boekje afron- 3 en op aangeven van Ruud Bos, ie een voorzet van Mark Jan- Irj¥ in panklaar verlengde. Maar rJ°! Dordat die treffer viel, hadden nsen, Remco en Ard Blok al rachtige mogelijkheden door lat en Blankespoor gekeerd en worden. Een kwartier later ek alles beslist toen Fabiarr elderblom op links de bal op- w radit en vervolgens inkomen ploeggenoten voor het uit- ezen had. Hij treuzelde wat en ios uiteindelijk voor een balle- e op Remco Blok, die met een w alley de 2-0 aantekende. Het siert Ter Leede dat de ploeg in het tweede bedrijf alles op alles zette om nog een puntje uit het vuur te slepen. Vooral de niet aflatende inzet van Floor van Duyn en Emiel Wajer was prijzenswaardig. Luc van der Hoeven was uiteindelijk de aangewezen persoon om de op dat moment terechte treffer op zijn naam te brengen. Een doorgeschoten voorzet van de rechterkant eindigde bij de tweede paal voor de voeten van Van der Hoeven, die de bal ech ter totaal verkeerd beoordeelde en naast tikte. Door het uitblijven van een goal sloop een lichte irritatie in het Sassenheimse elftal; het duidelijkst merkbaar bij Frank Bloemheuvel. Hij liep eerst over de op de grond liggende Gelder blom heen, vervolgens pleegde hij een mislukte aanslag op de benen van de doorgebroken Mare Meyering om te besluiten met een bodycheck tegen Mark Jansen die met een dikke knie van het veld moest. Tussen deze incidentjes door was ARC al simpel op 3-0 geko men door de domme actie van Blankespoor. „Dat was natuur lijk hét breekpunt", memoreer de een teleurgestelde Arie La gendijk na afloop. Onder regie van de uitblinkende voorstop per Balkhoven speelden de Alp- henaren het duel uit. Alleen de lange Ed Borst kreeg nog een grote kans om de score een vriendelijker aanzicht te geven, Jeffrey Stolk van Ter Leede wint een kopduel van ARC-speler Johan Boer. De Alphenaren maakten indruk met de keurige 3-0 zege op de kwakkelende Sassenheimers. foto kees van hoogdalem maar op enkele meters van het Ter Leede: Blankespoor, De Jong, Diik- ven, Langemaat, Koster, Jansen (81. doel raakte de bal zijn scheen- m?n- Bloemheuvel, Wajer, Stolk, LA- Van Meggelen), Gelderblom (63. hpRrhprmpr Onk ppii prptrpffpr m'« Van Duyn. Borst, Van der Hoeven Meyering), Ard Blok, Bos, Westerberg Descnermer uok een ererrener (76. inimink), DeMeza. (72. Boer), Remco Blok. was Ter Leede met gegeven. ARC: Admiraal, Van Orssagen, Balkho- LEIDEN ANNEKE AMIR MEDEWERKER De Sleutels speelde in de lande lijke eerste klasse A met 3-3 ge lijk tegen koploper Braakhui zen. Trainer Wiffried van der Vorst moest toezien dat een te rechte 3-2 voorsprong op de valreep nog verloren ging door een 'goedgekeurd buiten- speldoelpunt'. „Het zou leuk zijn als het elftal eens loon naar werken kreeg", aldus Van der Vorst, die bij de 3-2 voorsprong zijn team ook nog paal en lat zag raken. Renate Bakker open de de score uit een strafschop, "die was toegekend na een over treding op Isabelle Schuling. Braakhuizen schoot op slag van rust de gelijkmaker binnen. De tweede helft bleef de thuisploeg goed voetballen, maar een fout je achterin zette Braakhuizen op 1-2. Loes Bekkers kopte de 2- 2 binnen uit een voorzet van Schuling, gevolgd door een doelpunt van Sandra Feyt. In de tweede klasse zaterdag blijft Ter Leede 2 de toon zetten na de 3-1 winst in en tegen Vlis- singen. Dorien van Nobelen en Mariska Tukker zorgden voor een 2-0 voorsprong. Toen Vlis- singen tegen de verhouding in tot 2-1 terugkwam, raakten de Sassenheimsen even van slag. Dat duurde tot het moment waarop Tukker met haar twee de treffer, de winst veiligstelde. Quick Boys verliest de aanslui ting met de top drie na een 3-0 verlies van het sterkere Tricht. Met speelster Jacqueline van der Oever onder de lat, wegens een blessure van de vaste keepster, verloren de zwak spe lende Katwijksen alle persoon lijke duels en daarmee ook de wedstrijd. Oegstgeest verloor in de der de klasse nipt met 1 -0 van lijst aanvoerder RWH. Vlak voor tijd verzuimde de thuisploeg grote kansen op de gelijkmaker te verzilveren. UVS miste te veel kansen tegen DONK, waardoor de eindstand op 2-2 bleef ste ken. Tineke Kerseboom en Nancy Knijnenburg (penalty) troffen wel doel. Alkmania kwam na de pauze tegen RVC'33 met 1 -0 achter door een blunder van keepster Saskia van Hameren. De poging om de stand om te buigen resulteerde uiteindelijk in een 3-0 neder laag UDO won in klasse 3 A de derby bij Docos overtuigend met 4-0. Sabine Knetsch scoor de driemaal en een Leidse schoot in eigen doel. Bernardus verraste Scheveningen door al daar met 1-0 te winnen. Kim de Boer was met haar goal match- winner. In klasse 3 B gaf Ca- bauw koploper SJC de 2-0 winst niet cadeau. De Noordwijkse El len van Dijk en Nathalie van der Linden scoorden. Blauw Zwart had een off-day tegen Ammer- stol en verloor met 5-1. Stacey van Barneveld redde de Wasse- naarse eer. tv| zn MELO ANP l! °oii ee der vielen de beste r Huwelijke voetballers uit Ne- ,en erland bij de eindronde van er:n Europese of een wereldtitel- 1 [j lijd te bewonderen. De kans is (J iet zo groot dat de Oranje ouwen er in 1999 wel bij zijn oe- p het WK in de Verenigde Sta mt ïn' aa( Maar wanhopen hoeven de rjj( touwen ook niet. Na de sensa- onele 1-0 winst zaterdagavond i Almelo op Europees kaol in ioen Duitsland dient de naam ow ranje voortaan met respect te 1 (jj orden uitgesproken. lt De reputatie van de gasten is n„e iet gering. Afgelopen zomer -jvi ^ten ze de Europese titel na H inst in de finale op Italië. Om a c indelijk eens een WK mee te rgj taken, moet Oranje het in de aar walificatie ook opnemen tegen jat ereldkampioen Noorwegen en ortj it ook niet misselijke Enge- ,q ind. jeJj Noorwegen blies de Neder ig indse vrouwen in eigen land r(j, [eg met 6-1, Engeland won op 'gen bodem met 1-0. Met res- ijbt 'eet trad Oranje daarom Duits- le t ind in Almelo tegemoet. Maar j-l! ok met sluwheid en intelligen- en ie. Zin in een nieuwe afstraffing m( adden de vrouwen niet. (e Oranje besloot het na de op yj, ieh al knappe 0-0 ruststand 'aar eens zelf te proberen. In e 64ste minuut gaf Shirley mith op links een voorzet, 'vee Duitse vrouwen schoten |e hal tegen elkaar aan, waar oor Miranda Noom plots de kreeg. Ze bedwong haai ze- uwen en scoorde 1-0. Nederland kwam vervolgens 0 "der druk te staan. Duitsland teeg de ene kans na de andere. r volgden bloedstollende mo- ■onten voor het Nederlandse W, maar het scenario voorzag in een Duits doelpunt, tepster Wissink, was onpas- JJ ierbaar en voorkwam zeker vijf odpunten. -We hebben eindelijk laten 'r len dat wij het ook kunnen", 'faalde uitblinkster Noom. Zij 21 esliste Nederland - Duitsland J- o zette haar team op de inter- ■jj 'ationale kaart. tlr Een schande was het, dat een nazaat van de Georgische koning Irakli de Tweede zich bezighield met zoiets banaals als voetbal. Maar inmiddels is de koninklijke familie Arvelad ze, naar alle waarschijnlijkheid tevens afstammelingen van Pe ter de Grote, vervult van trots. Telg Shota is weliswaar geen arts, zoals zijn vader en moe der, maar wel spits en topsco rer van-Ajax. En sinds kort, zoals het een Arveladze be taamt, afgestudeerd aan de universiteit van Tblisi, in de economische wetenschappen. Het zijn niet alleen de frivole acties die Shota Arveladze tot een bijzondere verschijning op de Nederlandse voetbalvelden maken. Wie zijn doopceel licht, komt tot verrassende ontdek kingen. De nakomeling van ko ning Irakli de Tweede, heerser over Georgië in de achttiende eeuw, voelt zich boven niets of niemand verheven, zegt hij stellig. Dat zijn oma lid is van de koninklijke familie Bagratio- ni, zijn opa een vermaard inge nieur is, zijn vader geneesheer directeur van het grootste zie kenhuis van Tblisi, zijn moeder reumatoloog aldaar en zijn vrouw kunsthistoricus met een studie rechten ernaast, dat vindt hij leuk maar meer ook niet. Liever vertelt hij over het con trast tussen zijn adellijke af komst en zijn passie voor voet bal. Shota Arveladze haalt zijn neus op en steekt zijn tong half uit zijn mond, als hij duidelijk wil maken hoe sommige fami lieleden over voetbal dachten. „Dat werd gezien als iets min derwaardigs", vertelt de 24-ja- rige aanvaller. „Een Arveladze hoorde te studeren, niet te voetballen. Gelukkig dachten mijn ouders daar anders over. Die hebben me altijd vrij gela ten in mijn keuzes. Bovendien speelde m'n vader naast zijn werk zelf ook betaald voetbal, bij de reserves van Dynamo Tblisi. Dat vind ik erg grappig, dat wij als eersten gebroken hebben met die anti-voetbal houding in de rest van de fami lie." Er was weinig verbeelding voor nodig om te raden welk toe komstbeeld Shota Arveladze als klein jongetje voor ogen had. Zijn gehele jeugd kleefde er een voetbal aan zijn voeten, net als bij zijn tweelingbroer Archil (nu speler van NAC) en zijn drie jaar oudere broer Revaz (via FC Köln en KV Mechelen bij het Duitse Homburg ge strand). „We hadden tientallen ballen thuis. Alledrie vroegen we ieder jaar voor onze verjaar dag een voetbal. Een ander ca deau wilden we niet, het was elk jaar hetzelfde. Waar we ook waren, we war en altijd aan het voetballen. Ook in huis. Alles ging kapot; de ramen, de gla zen tafels, niets was veilig. Uit eindelijk heeft m'n moeder de meeste ramen laten vervangen door plastic panelen, want ze werd gek van al die glasscher ven in huis." De liefde voor de bal heeft hem geenszins blind gemaakt. De blik van Arveladze reikt verder dan het voetbalveld, verder dan zijn spelersloopbaan ook. Drie jaar voetballen bij het Turkse Trabzonspor en een halfjaar bij Ajax weerhielden hem er niet van onlangs af te studeren aan de universiteit van Tblisi. „Uiteraard niet op de gangbare manier", zegt Arveladze. „Het meeste heb ik thuis gedaan en als ik terug was in Tblisi ging ik naar de universiteit. Net als Ar chil, hij is net afgestudeerd in de scheikunde. Er is ook een le ven na het voetballen en het is goed om je op verschillende terreinen te ontwikkelen. Hoe plichtsgetrouw de gebroe ders Arveladze zijn, bleek ook toen Georgië na de onafhanke lijkheid van 1991 door een wre de burgeroorlog verscheurd dreigde te worden. De Arvelad- zes meldden zich vrijwillig bij het leger, zagen het als hun plicht hun stad te verdedigen. Van hun aanbod werd geen ge bruik gemaakt en niet veel later namen ze de wijk naar Turkije, waar ze een project voor voed selhulp aan de getroffen bevol king van Tblisi opzetten. Nu de rust in Georgië is weer gekeerd, kan Arveladze zijn aandacht onvoorwaardelijk op zijn carrière richten. „Door goed te voetballen kan ik de mensen in Georgië ook vreug de schenken", klinkt het op recht. „Iets om trots op te zijn. Want internationaal stellen we dan wel niet zo veel voor, maar iedereen is er helemaal gek van voetbal. Ook voor al die sup porters was het fijn toen Archil en ik doorbraken. Voetbal is voor veel Georgiërs een manier van leven." Bij Trabzonspor zagen ze de tweeling, na drie succesvolle seizoenen, afgelopen zomer met lede ogen vertrekken. Een jaar eerder al deed Deportiva la Coruna een aanbieding, maar die was alleen voor Shota be stemd. Voor hem reden genoeg om het aanbod af te wimpelen. „Toen ik Archil vertelde dat Ajax me wilde hebben, was zijn eerste reactie: 'Dan ga ik met je mee naar Nederland'. Dat gaf voor mij de doorslag. We zijn onafscheidelijk, ons hele leven al. Het allermooiste was na tuurlijk geweest als hij ook naar Ajax had gekund, maar NAC is ook een goeie oplossing. Een uurtje rijden en dan zijn we bij elkaar. Dat doen we dan ook minimaal drie keer per week." De opzienbarende entree van met name Shota Arveladze in de Nederlandse competitie, heeft ook hemzelf een beetje verrast. De ingecalculeerde aanpassingsperiode besloeg twee, hooguit drie weken. Hij: „Het spel van Ajax oogt heel simpel, dat vond ik zelf ook al tijd. Ik dacht: de bal gaat snel rond, er staat altijd wel iemand vrij en dat is dat. Maar als je er zelf onderdeel van bent, blijkt het ineens een ongelooflijk moeilijk speltype te zijn. Door dat ik meteen begon te scoren, kwam ik echter snel in de spi raal omhoog. Die goede start is cruciaal voor mij geweest. Nu voel ik me echt Ajacied, een onderdeel van een grote ploeg. En het grappige is, er is in de hele familie niemand meer die het over mijn keuze voor voet bal heeft. Zelfs de familieleden die niet van voetbal houden, zijn nu trojs op me. En daar ben ik weer trots op." SIMON ZWARTKRTUIS Shota Arveladze: „Voetbal werd gezien als iets minderwaardigs. Een Arveladze hoorde te studeren, niet te voetballen. Gelukkig dachten mijn ouders daar anders over. Die hebben me altijd vrij gelaten in mijn keu zes- foto gpd

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 23