I eidsch Dagblad Turkije keert EU de rug toe Dode man gevonden in park katwijk winterkampioen eroen Straathof klopt lan deur voor Nagano jeen alcohol bij handbal Koeien weer op stal Japans centrum in kantongerecht Leiden aniek over ziektekostenverzekering AZL TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. EXTRA KOOPAVOND Tuincentrum ©vervecht Bandag 15 december 1997 Binnenland Demonstranten VNN helden op 4 sokken opgericht 1 maart 1860 Buitenland Kerk en Samenleving Nieuwe president Zuid-Korea staat voor grote klus Pax Christi: alleen rj NAVO-uitbreidingals cj lidstaten ontwapenen nr. 41570 losse nummers ƒ1,75 zaterdag ƒ2,25 Cultuur en Kunst Leiden Cultuurstad: afscheid met een traan itari rie Lagendijk (rechts), de trainer van Ter Leede, kijkt somber voor th uit Zijn ploeg leed de elfde nederlaag van de competitie. Lloyd AAesa (links) treurt mee. foto kees van hoogdalem afwijk gaat de winterstop in s koploper in de hoofdklasse van het zaterdagvoetbal. De oeg heeft drie punten voor- Drong op het verrassende IC, dat voor de competitie >n plek in de onderste regio- in van de ranglijst was toe- idacht. Scheveningen heeft jfpunten achterstand op de iploper. Noordwijk staat na 3-0 nederlaag tegen Sche veningen acht punten achter. Onderin wil het maar niet vlotten met Ter Leede. De Sassenheimse ploeg verloor in de eerste competitiehelft negen keer met een doelpunt verschil. Zaterdag was de marge tegen ARC ruimer: 0-3. Ter Leede staat nu op de twaalfde plaats. Pagina 21: Hans Zwaan is de reddende engel voor Katwijk WAAR ANP-GPD roen Straathof liet zaterdag buitenwereld zien ook nog OH it de kanshebbers voor deel- ■ime aan de Olympische 'interspelen te behoren. Zijn :ede plaats op de 1.500 leter bij de wereldbekerwed- Vrijden in Hamar was een ~'M irrassing. 1 e Nederlandse afstands- f irapioenschappen, die vanaf pnderdag worden gehouden het Thialf- theater in eerenveen, staan borg voor lanning. Juist op de mijl Iieft Nederland meer kans- ebbers op olympisch ereme- al dan er naar Nagano mo- en. Straathof meldde zich in e rij, als nummer zes, zeven, :ht misschien wel. Er zijn er plaatsen te vergeven. ,,Je :bt een wereldrecord in je :nen nodig om je te plaat- i idea :n", zei Straathof, nadat hij ge. li eschaatsmijl in 1.50,68 had 'Jvm fgelegd, een persoonlijk re- if gis< ord, beul Mijn race heeft belangrijke waai iformatie opgeleverd voor Twa lezelfvervolgde Straathof, ga deze week achter de vi- ïo zitten om de rit te anaiy- Jten. Mijn laatste rondje was technisch niet goed. En dat ik tweede word, is fijn, maar de top is hier niet. Als alle afwe zigen voor mij eindigen, on danks mijn 1.50 van vandaag, dan haal ik Nagano dus niet." Opvallend was dat Rintje Rits- ma het, net als een dag later op de vijf kilometer, zaterdag rustig aan deed. ,,Maar ik heb deze prikkel nodig", zei Straathof, „Rintje misschien niet. Dit is immers het jaar van de details. Alles moet kloppen dit jaar." De woorden van Straathof klonken gestresst vergeleken bij die van Sondral, de enige Noorse topper op de schaatsmijl (1.49,52). „Ik wil de een keer hard rijden voor de kerst en dat was vandaag. De Nederlanders moeten dat veel vaker doen vanwege de moordende concurrentie Veel mensen denken dat de Nederlanders straks in Japan gaan winnen. Ik denk juist dat ze geen enkele gouden me daille pakken." Pagina 17: Voormalig won derkind Falko Z andstra raakt steeds verder af van de top 'LUNDPA uitse politici hebben een al- ilholverbod bij sportwed- njden geëist na het drama de wereldkampioenschap en handbal voor vrouwen in erlijn. Daar stak een dron- 'n Duitser (48) zaterdag vee Deense supporters (34 39 jaar) dood. e steekpartij had plaats na loop van de halve finale- edstrijd Denemarken-Rus- nd, De dader zocht ruzie en laan trok een knipmes, waarmee hij op de Denen instak. Eén van hen was op slag dood na een steek in de keel. De ander stierf in het ziekenhuis. De meeste toeschouwers had den niet in de gaten wat zich in de sporthal afspeelde. Be veiligingsmedewerkers waren nergens te zien en het duurde even voor de dader kon wor den gearresteerd. Hij is een bekende van de politie in ver band met geweldsmisdrijven en diefstal. Conflict brengt toetreding Cyprus tot Unie in gevaar Turkije staakt voorlopig alle politieke gesprekken met de Europese Unie. De regering van premier Mesut Yilmaz besloot tot deze drastische stap nadat de Europese rege ringsleiders Turkije afgelopen weekeinde afwezen als kandidaat-lid voor de Europese Unie. „Turkije kan haar toekomst niet bouwen op onzekerheid. Er is dan ook geen ruimte voor een politieke dialoog zolang Europa zich bevooroordeeld opstelt." Hij sloeg de uitnodiging af tot deelname aan de speciaal voor Turkije opgezette Europese Conferentie, een halfjaarlijks luxemburg-istanbul gpd Minister Van Mierlo (buiten landse zaken) spreekt van een 'ernstige ontwikkeling' maar is niet verrast door de reactie van Ankara. „We kunnen Europa niet ver trouwen", zei Yilmaz gisteren. overleg. Deze conferentie biedt geen enkele garantie op het uit eindelijke lidmaatschap. Daarbij hebben de EU-leiders de deelname aan het nieuwe overleg met strenge voorwaar den omkleed. Turkije moet be loven de mensenrechten te res pecteren, de vervolging van de Koerdische minderheid te sta ken en de geschillen met buur land Griekenland over Cyprus en een aantal eilandjes in de Egeïsche zee aan het Internatio naal Gerechtshof voor te leggen. Het waren behalve Griekenland met name Duitsland, Oostenrijk en EU-voorzitter Luxemburg die aandrongen op deze zware eisen. Voor de Turkse regering was dit onacceptabel. Ankara vraagt al maanden een gelijke behan deling als de elf andere kandi daatlidstaten voor de EU, die dit weekeinde wél hun toegangsbe wijs kregen uitgereikt. Dat was des te pijnlijker voor Turkije, omdat dit land al in 1987 een aanvraag voor het lidmaatschap indiende. Als gevolg van het stopzetten warmond Het mag nu gaan vriezen. Sneeuwstormen hoeven niet langer uit te blijven. De gebroeders Jan en Kees van Rijn uit Warmond hebben hun koeien weer op stal. Gisteren haalden ze 'de laatste koppel' van het eiland de Zwanburgerpolder. Met de boot voerden ze de dieren via De Leede naar het vaste land, waar de Van Rijns hun boerderij hebben staan. Tot het voorjaar hebben de beesten een dak boven hun hoofd. Zodra de temperaturen weer stijgen, mogen ze de boot in om terug te keren naar de wei. foto henkbouwman van de dialoog kan het EU-lid- maatschap van Cyprus, één van de elf nieuwkomers die wel een uitnodiging kreeg, in gevaar ko men. Dit eiland is deels bezet door Turkije. Yilmaz wil pas weer praten met de EU als de Europese regeringsleiders hun houding veranderen. Die bepa len vermoedelijk deze week nog hun standpunt. Pagina 2: EU-Turkije: 34 jaar gerommel Gewapende overval in Leimuiderbrug leimuiderbrug» Een eethuis op de Leimui- derdijk in Leimuiderbrug is zaterdagavond overvallen door drie mannen. Twee van hen waren gewapend. De eigenaar van de zaak (45) was even na tien uur alleen met een klant in de zaak, toen hij ging kijken waar het geluid uit de keu ken vandaan kwam. Daar kwam hij een man tegen met een bivakmuts op zijn hoofd en een pistool in zijn hand. De eigenaar liep daarop terug naar het restaurant, waar een tweede overvaller stond, met een vuurwapen en een mes. Kort daarop kwam een derde, ongewa pende overvaller de zaak binnen. De drie sloten de klant op in het toilet en dwongen de eigenaar de kluis te openen. Daarna werden de klant en de eigenaar samen in de kelder opgesloten. De eige naar wist echter te ontsnap pen. Eenmaal weer in het restaurant, waren de over vallers weg. Onbekend is hoe zij bij het eethuis kwamen en weer weggingen. Ook is nog onduidelijk hoeveel geld ze hebben bemachtigd. leiderdorp» judy nihof In park De Houtkamp in Leider dorp is zaterdagochtend om ne gen uur het stoffelijk overschot gevonden van een onbekende man van middelbare leeftijd. Hij is waarschijnlijk van Turkse afkomst. De politie gaat er vanuit dat de man het slachtof fer is van een misdrijf. Hij is door schoten om het leven ge komen. Een recherchebij- standsteam onderzoekt de zaak. De man is ergens tussen de 45 en de 60 jaar, heeft een fors postuur, grijzend haar, een volle snor en borstelige wenkbrau wen. Hij droeg een ouderwets bruin kostuum met een groen geruit overhemd en zwarte in stapschoenen van het merk On- cü. Een wandelaar met een hond ontdekte het lichaam en sloeg onmiddellijk alarm bij een me dewerker van de kinderboerde rij. Deze was net bezig met het Informatie over taai en leefwijze Nadat het lijk was ontdekt, zocht de politie het park af met metaalde tectoren. foto hielco kuipers voeren van de dieren. De mede werker waarschuwde de politie, die direct alle toegangspaden afsloot. Met metaaldetectoren is vervolgens het park afgezocht. De politie zoekt degenen die tussen vrijdag 17 en zaterdag 10 uur in het park zijn geweest of iemand die informatie kan ver schaffen. Om achter de identi teit van de man te komen, wordt vanavond of morgen avond na het tv-journaal een opsporingsbericht uitgezonden. leiden caroline van overbeeke Het Kantongerecht aan het Ra penburg in Leiden moet over twee jaar een centrum voor Ja panse cultuur worden. De rech ters in het monumentale pand moeten plaatsmaken voor des kundigen 'die het publiek infor meren over de Japanse taal en leefwijze. „Dat is althans het plan, maar de contracten zijn nog niet getekend", aldus S. En gelsman, directeur van het Rijksmuseum voor Volkenkun de. „Ook waar het Kantonge recht in dat geval heen gaat, is nog niet duidelijk." Het museum, gevestigd aan de Steenstraat, is in 1837 in het huidige Kantongerecht aan Ra penburg 19 'geboren'. Volken kunde heeft bijzondere collec ties uit Japan in huis en sterke HET WOORD IS AAN Anonymus Het geheim van een geluk kig leven is niet te doen wat je plezierig vindt, maar ple zierig te vinden wat je te doen hebt. -67.20 -37.10 °72° neerslag 10% 30% 30% zonneschil! 40% 10% 10% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 14 VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen Kerk en Samenleving Regio RTV/program ma's Schrijvende lezers8 Sport17 t/m 27 Strips14 Uitgaan12 De kortingsbon betreft het concert Familie Bach Plus door Nieuw Sinfonietta Am sterdam in de Stadsgehoor zaal in Leiden. banden met het land. Engels man: „Philip von Siebold, de Duitse bioloog, woonde in het huis aan het Rapenburg, en leg de de basis voor ons museum. Hij was lange tijd in Japan waar hij de flora beschreef. Boven dien nam hij vijfduizend ge bruiksvoorwerpen mee naar Leiden uit de periode 1820- 1830. Dat is een unieke collectie die behalve in ons museum nergens anders te zién is. Een Japans centrum voor taal en cultuur zou daarom in zijn oude woonhuis moeten komen." Pagina 7: Leiden heeft van oudsher banden met Japan de Bijenkorf ERIC-JAN BERENDSEN chte timing is er de oorzaak van dat on- (ex)-werknemers van het Academisch kenhuis Leiden paniek is ontstaan over i ziektekostenverzekering. Het AZL heeft angs de collectieve ziektekostenverzeke- i die het ziekenhuis voor circa 2.500 jknemers (inclusief gepensioneerden) ft afgesloten bij Zilveren Kruis Verzeke ren in Noordwijk opgezegd. Op 31 de- fiber loopt het contract af. 'et AZL-personeel is per 1 januari 1998 'ergebracht bij verzekeraar UAP, Nieuwe terdamse Zorg nv. Het AZL heeft echter verzuimd zijn werknemers tijdig in te lich ten over de wijziging. De brief van het Zil veren Kruis aan het ziekenhuispersoneel dat de verzekering aan het einde van deze maand wordt beëindigd, plofte eerder op de deurmat dan het schrijven waarin het AZL zijn personeel op de hoogte had willen brengen van de verandering van verzeke ringsmaatschappij. „Jammer, dat de zaak nu in feite is omge draaid", zo reageert AZL-voorlichter D. Ket ting op de situatie. „Het Zilveren Kruis is sneller geweest dan wij. Het was uiteraard beter geweest als wij ons personeel eerder op de hoogte hadden kunnen brengen. Wij hebben ons op de handelingssnelheid van die lieve luitjes van het Zilveren Kruis ver keken." Ketting haast zich te zeggen dat de brief, waarin het AZL zijn personeel informeert over de komende wijziging, inmiddels wél de deur uit is. „Uiterlijk vandaag is iedfereen ingelicht. Nogmaals, het is jammer dat het zo gelopen is. Zeker als je bedenkt dat ach ter die 2.500 verzekerden ook nog meever zekerde gezinsleden schuilgaan. Daarom is het begrijpelijk dat onrust is ontstaan. Maar behalve de naam van de verzekeringsmaat schappij, verandert verder helemaal niets." - Plaats: 15,16,17, 18 en 19 december Doorlopend geopend tot 21.00 uur Heereweg 350 Lisse --(I.v.iTi. controle bezorging) 1 J Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: j iDPermaand 13 Per kwartaal O automatisch lf. 94.15) i O acceptgiro (f. 95,15) automatisch (f. 32,70) l Nr. bank/giro: - Handtekening: - Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch ÉS Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 8 "712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1