Blackburn bezorgt Arsenal kater Spektakel op WK schaken Sport Mexico zet Saudi-Arabië in klein kwartiertje opzij Krajicek wint in Kaapstad Delibas sterk in Düsseldorf Rik Smits weer sterk op dreef MAANDAG 15 DECEMBER 1997 chef willem spierdijk, 071-5356464. plv.-chef ROB ONDERWATER.! Preud'homme overweegt rentree brussel» Michel Preud'homme overweegt terug te keren in de nationale elf van België. De doelman heeft gezegd dat hij daar over zeer serieus zal nadenken, als bondscoach Leekens een ver zoek indient. Op de WK van komende zomer in Frankrijk is Bel gië één van Oranje s tegenstanders. Op de vorige wereldtitel strijd. in de Verenigde Staten, was Preud'homme de grootste oorzaak van Nederlands verlies in de eerste ronde tegen de Rode Duivels. In Orlando werd het 1-0. dankzij een doelpunt van Ai- bert. Preud'homme stopte alles wat te stoppen viel. Daarna be ëindigde de inmiddels 38-jarige doelman zijn interland-carrière. Momenteel is Filip de Wilde eerste keus. Spaanse eerste vrouw in Faved Stadion riyad Novum bij de Continental Cup in Saudi-Arabië: de eerste \touw heeft het Koning Fayed Stadion in Riyad betreden. De Spaanse journaliste Christina Cubero van El Mundo Deportivo woonde de wedstrijd Saudi-Arabië - Brazilië bij. Zij moest daar voor talloze bureaucratische hindernissen nemen. Door inter ventie van de wereldvoetbalbond FIFA mocht zij het stadion be treden om verslag te doen van de voetbalwedstrijd mits zij zich zou tooien met een zwarte sluier. Zij was de enige vrouw tussen 70.000 mannen. Op grond van culturele en religieuze traditie is het bezoeken van het stadion in Riyad voorbehouden aan man nen. Jubilo kampioen van Japan tokio Jubilo Iwata is zaterdag in Tokio voetbalkampioen van Japan geworden. De club won de tweede Finalewedstrijd van de J-League tegen titelverdediger en bekerwinnaar Kashima Antlers met 1-0. De Japanse international Nakayama maakte het enige doelpunt. Jubilo won vorige week de eerste finalepartij in de ver lenging met 3-2. Met de Japanse titel revancheerde Jubilo zich voor de nederlaag in de bekerfinale. Chelsea komt niet tot scoren tegen negen man Mexico behoudt een kleine kans op het bereiken van de halve eindstrijd van de Confederatie beker. De tegenstander van Ne derland op het komende WK won gisteren in Riyad het twee de groepsduel. Saudi-Arabië werd met 5-0 opgerold, na een sterk kwartiertje in de tweede helft. Australië hield wereld kampioen Brazilië op 0-0. Mexico, vrijdag nog verras send met 3-1 verslagen door Australië, had een uur grote problemen met de Saudies. Aanvaller Palencia opende de score na negentien minuten. Hij zette zijn voet op het juiste mo ment tegen een voorzet van Luna. Voor Palencia was het zijn eerste internationale doel punt. Ruim een kwartier na de rust volgde zijn tweede, tevens het startsein voor een doelpun- tenfestijn. Tussen de 62ste en 78ste mi nuut scoorden de Mexicanen vier keer. Na de derde treffer, van Blanco, zorgde Luna in zijn tweede interland voor 4-0. Blan co bepaalde tegen het gedemo raliseerde gastland de eindstand op 5-0. Australië, als laatste uitge schakeld voor de eindronde van het WK. hield Brazilië op 0-0. Vedette Ronaldo van de Zuid- Amerikanen stuitte twee keer op de uitmundende doelman Bosnich. Conceicao raakte nog de paal. Romario ontbrak in de basis. Bebeto kreeg zijn kans. Zonder succes. Door het gelijke spel moet Mexico in het laatste groepsduel winnen van de we reldkampioen om verder te ko men. kaapstad sid Hij won de tweede ,,set" met 11-9 en de derde met 10-6. De opbrengst van het toer nooi, met verder spelers als An- dré Agassi en MaliVai Washing ton. kwam ten goede aan het Nelson Mandela Childrens Fund. De spelers kwamen niet helemaal voor niets opdraven. Ze zagen weliswaar af van het gebruikelijke startgeld. maar kregen wel een vierdaagse safari door het Krügerpark en een ga la-diner met de president aan geboden. Richard Krajicek heeft gisteren in Kaapstad een tennistoernooi ter ere van de Zuid-Afrikaanse president Mandela gewonnen. In de finale versloeg de Hage naar de Duitser Boris Becker. De slotpartij ging over twee gewonnen tiebreaks, waarin mi nimaal tien punten moesten worden behaald. Becker leek bij de stand 10-3 7-4 regelrecht op de overwinning af te gaan. maar Krajicek achterhaalde hem nog. Mislukte race van Rob Geurts la plagne anp De olympische kwalificatie van bobber Rob Geurts begint in het gedrang te komen. De Neder lander kwam zaterdag in de we reldbekerwedstrijd in La Plagne met zijn remmer Marcel Weiten niet verder dan de 26e plaats. Arend Glas klasseerde zich met Lino Ottenhof als dertigste. Op de baan waar Geurts bijna vier jaar geleden kwalificatie voor de Olympisch Spelen van Lillehammer veiligstelde, liep het zaterdag in beide runs niet. De start viel al tegen, onderweg was het verschil met de top- twintig niet meer goed te ma ken. „Teleurstellend", vond de Utrechter. „Ik had er duidelijk meer van verwacht. Echt top heb ik hier nooit gepresteerd, maar dit had een stuk beter ge kund. Ik heb zelf enkele kleine foutjes gemaakt. De olympische kansen slinken. Er is weer een kwalificatiemogelijkheid weg. Maar ik houd vertrouwen." dusseldorf anp De Nederlandse bokser Orhan Delibas heeft bij een gala in Düsseldorf overtuigend gewon nen van landgenoot Ron Da niels. Na de derde ronde staakte de arbiter de ongelijke strijd in het super-weltergewicht. Het was Delibas' zeventiende partij bij de professionals". Delibas hoefde niets te incas seren. Zijn Amsterdamse tegen stander kon er in elk geval nog prat op gaan op de been te zijn gebleven. Naderhand zei Deli bas er vanuit te gaan binnen zes maanden voor de Europese titel uit te komen, tegen een nog on bekende tegenstander. Chelsea heeft zaterdag ver zuimd koploper Manches ter United te achterhalen. Het slaagde er op eigen veld niet in tegen negen man van Leeds te scoren (0-0). Ook Arsenal liep te gen een kater op. Het ver loor thuis met 3-1 van Blackburn Rovers. londen rtr/anp/sid/ Leeds raakte tegen Chelsea na 24 minuten de Noor Haaland kwijt. Op slag van rust ver dween Kelly. Beide spelers kre gen rood na twee keer geel. In de tweede helft drong Chelsea stevig aan. Maar de ploeg van Ruud Gullit wist het numerieke overwicht niet in doelpunten om te zetten. De Italiaan Zola bediende de Noorse topschutter Flo tevergeefs twee keer op maat. Blackburn Rovers passeerde de ploeg van Gullit door in de tweede helft Arsenal voor eigen publiek te vernederen. Voor de pauze gaf Mare Overmars de thuisclub de leiding. Hij lobde de bal in de 18de minuut fraai over doelman Flowers. 1-0. Na de rust viel Arsenal ver terug. Wilcox (57), Gallacher (64) en Sherwood (89) bogen de achter stand om in 1-3. Spanje Winston Bogarde veroorzaakte zaterdagavond bij zijn debuut tegen stadgenoot Espanyol (3-1) een strafschop. De verdediger haakte Quedec in het straf schopgebied bij een voorsprong van 2-0, waarna Esnaider doel man Hesp van elf meter pas seerde. Barcelona kwam geluk kig op voorsprong. Na een on gelukkige trap van doelman To ni die de bal tegen het scheen been van Luis Enrique schoot, kaatste de bal in het doel. Na rust maakte Giovanni er 2-0 van. Na de tegentreffer bepaal de Sergi de eindstand op 3-1. Hesp, Reiziger en Bogarde ston den in de basis. Van Gaal wis selde Bogarde. belast met de bewaking van Esnaider en be straft met een gele kaart, een minuut voor tijd voor Ferrer. De verdediger kon terugzien op een goed debuut, maar liep wel een lichte teenblessure op. Concurrent voor de titel Real Madrid bleef in het spoor van Bar^a. Thuis won de ploeg met 1-0 van Merida, via een eigen doelpunt van verdediger Maria no. Italië Patrick Kluivert begint los te ko men in Italië. Gisteren maakte hij het winnende doelpunt voor AC Milan in de 57ste minuut in Bergamo tegen Atalanta: 1-2. Kluivert trof in de eerste minuut ook al doel via het lichaam van Antwerp - Lokeren 1-2, Bevs 0-1, Gent - St ruiden 1-1, l, kroen 2-0, RWDM - Charleroi] - Aalst 0-3, Brugge - Lommelj - Standard 1-1, Harelbeke-i 1 Stand aan kop: Brugge 15-41 Lierse Harelbeke 16-31 Lomm» RC Genk 16-30 Anderlj 0-0, Köln - Dcrtmund 4-2, J Duisburg 1-1, Bochum - Stuttgart - Bielefeld 1-0. Stand aan kop: Kaïsersl. 19-42 Schalij Bayern M 19-38 Wolfsbj Stuttgart 19-35 Hertha Leverkusen 19-31 Rostock Arsenal - Blackburn 1-3, Ba castle 2-2. Chelsea - Leeds (T Tottenham 4-0, Crystal Palao 0-3, Everton - Wimbledon 0-fl, ton - Leicester 2-1West Has Wednesday 1-0, Bolton Worn County 3-3. Stand: Man. United 17-37 Wimbij Blackburn 18-36 Aston VI Chelsea 18-35 Shell.» Leeds 18-31 Covenli Arsenal 18-30 Crystall Liverpool 17-28 Boltoni Derby C. 17-27 Souths: Leicester 18-27 Tottent Newcastle 16-25 Everton West Ham 18-25 Barnsla Chat.roux - Bastia 1-1, E 0-1, Guingamp - Auxerre seille 0-1, Monaco - Rennes] Havre 0-1Paris SG - Metz 1. Montpellier 1-1, Nantes -Stn Stand aan kop: Monaco 20-41 Lens Metz 20-39 Bordea Paris SG 20-38 Auxern Marseille 20-37 Bastia Atalanta - Milan 1-2, Ban - V Bologna - Lecce 2-0, Empo 4-1. Inter - Roma 3-0. Lazio Napoli - Parma 0-4. Piacena 1, Vicenza - Fiorentina 1-5 Stand: Inter 12-30 Sarr;; Juventus 12-26 Empoi Udinese 12-23 Bresc: Parma 12-22 Bologs Roma 12-22 Atalana Milan 12-19 Piacen Vicenza 12-18 Ban Lazio 12-18 Lecce Fiorentina 12-17 Napc! Marc Overmars viert samen met Dennis Bergkamp een feestje nadat hij Arsenal op voorsprong heeft gezet, lan BUITENLANDSVOETBAL de Bergamask Lucarelli. De oud-Ajacied kreeg het eerste doelpunt niet op zijn naam. In Italië gaat de treffer naar de speler die de bal het laatste aan raakt, in dit geval Lucarelli in ei gen doel. Hoe dan ook, met de stijgende vorm van Kluivert gaat het ook beter met AC Milan. De club is inmiddels zesde. Lijst aanvoerder Inter had gisteren Ronaldo - met Brazilië in Saudi- Arabië - niet nodig om overtui gend van AS Roma te winnen: 3-0. Edgar Davids maakte in de uitwedstrijd tegen Piacenza zijn debuut voor Juventus. Een groot- succes was het niet. Ju ventus speelde gelijk (1-1) en staat nu vier punten achter op Inter. Duitsland Bavern München heeft zaterdag in de Bundesliga geprofiteerd van de misstap van koploper Kaiserslautern, een dag eerder uit bij Hertha BSC (2-0). De club uit Beieren versloeg thuis Borussia Mönchengladbach met 3-2, waardoor Bayern op vier punten van Kaiserslautern is gekomen. Johan de Koek was succesvol voor Schalke 04, dat thuis niet verder kwam dan 1-1 tegen MSV Duisburg. De verdediger zette de thuisclub al in de vijfde minuut op voorsprong, maar Osthoff maakte voor rust nog gelijk. Eijkelkamp haakte in de warming-up geblesseerd af. Van Hoogdalem stond wel in de ba sis. VfB Stuttgart drukte Arminia Bielefeld, waarbij Maas en Silooy in de basis stonden, die per in degradatiezorgen. De ploeg van Verlaat, die een sterke wedstrijd speelde, kwam pas tien minuten voor tijd op 1-0, via een vrije trap van de Bulgaar Balakov. België Een rode golf, dit weekeinde in de Belgische competitie. De ar biters gaven maar liefst zes rode kaarten. Drie daarvan vielen in het duel RWDM - Charleroi (1- 2). Bij de thuisploeg moesten Sabbadini en Beganovic naar de kant, Charleroi raakte Teklak kwijt. Bij AA Gent - Sint Truiden (1- 1) was er een uitsluiting voor Lenglois van de bezoekers. Doelman Velkeneers van Beve- ren haalde in de thuiswedstrijd tegen Germinal Ekeren (0-1) het einde niet. Pieter Huistra maak te de openingstreffer voor Lierse SK, dat door de zege op Excel sior Moeskroen (2-0) naar de vijfde plaats steeg. Voor de Ne derlander was het zijn zevende goal van het seizoen. Wright wil delen in de vreugde. foto epa De zesde uitsluiting viel giste ren bij Cluh Brugge - Lommei. Lijstaanvoerder Club won met 2-0. Frankrijk Monaco heeft gisteren in de Franse competitie twee punten voorsprong genomen op Metz. De Zuid-Franse club won met moeite van degradatiekandi daat Rennes: 1-0. Metz kwam niet verder dan 1-1 tegen de nummer drie van de ranglijst Paris SG. Gerald Vanenburg hielp Cannes aan de vijfde com petitiezege. Een verrassende, want de hekkensluiter speelde uit tegen subtopper Bordeaux. De Nederlandse veteraan be nutte in de 34ste minuut een strafschop: 1-0. Op doel bij de thuisclub stond zijn oud-ploeg genoot (Ajax) Stanley Menzo. Olympique Marseille versloeg in de subtopper Lens uit met 1-0. Auxerre, dat dinsdag FC Twente uit de UEFA-cup stootte, speel de uit tegen Guingamp 1-1. Academica - Rio Ave 0-0, i Salgueiros 1-2, Campomaio Amadora - Chaves 4-1, Leca Porto - Guimaraes 1-0, Varr 0-0, Setubal - Sporting rr Stand aan kop: Porto 13-31 Benfia Guimaraes 13-25 Amafr RioAve 13-24 Salgui Sporting 12-20 Campe Celtic - Hearts 1-0, Dynferm 0, Hibernian - Aberdeen 2-2, Dundee U. 1-0, Johnstone-I 1. Stand aan k Hearts Rangers Celtic Dundee U, 17-37 Dunlen 17-36 Johns» 17-35 Kilm» 17-21 Mothef FA-CUP. Eerste ronde: Frasec Barcelona - Espanyol 3-1, B'C 1, Deportivo - Sociedad 1-1 Zaragoza 2-3, R. Madrid - Mén lorca - Betis 1-2, Valladolid Gijon - Salamanca 1-1, Tere drid 2-2, Valencia - Compost 11 Stand aan kop: Barcelona 16-37 Sociedi R Madrid 16-35 Celta Atl. Madrid 16-30 Betis Espanyol 16-28 Bilbao new york In de Amerikaanse basketbalcompetitie was er dit weekeinde dubbele winst voor de India na Pacers en in beide gevallen was een groot aandeel weggelegd voor Rik Smits. Tegen Miami Heat (104-89) zorgde de Nederlander met een score van 29 punten zelfs voor een persoonlijk seizoensre cord. Reggie Miller was goed voor 28 punten. Gisteren kwamen 24 punten achter de naam van Smits te staan. Dat gebeurde in de gewonnen wedstrijd tegen Washington Wizards (109-92). De Pacers hebben van de laatste veertien duels er nu elf gewonnen. Smits is bezig met zijn tiende- en laatste seizoen bij de dub. Chicago Bulls versloeg in zijn tweede duel van het weekeinde Toronto Raptors, 97-70. Daar mee werd voorkomen dat de Bulls voor de eerste keer sinds het Jordan in de opstelling heeft (vanaf 1990) een serie van drie opeenvolgende nederlagen leed. Jordan (op de foto in duel met Marcus Cam- by) maakte niet meer dan elf punten, een dieptepunt voor dit seizoen. Zaterdag waren de Bulls versla gen door de Charlotte Hornets, 79-77. foto reuters groningen gpd Wie de Martinihal in Groningen betreedt heeft niet direct het gevoel dat hier een wereldkam pioenschap aan de gang is. Her en der aan de wanden benadrukken bordjes met de simpele tekst 'Stilte' de toch al oorverdovende rust. Maar in de grote zaal tegenover het trappenhuis slaat de sfeer plotseling om. Hier hangt behalve de stil te nog iets anders in de lucht. Het is pure span ning, zo dik dat je haar kunt snijden. Het is de spanning die behoort bij misschien wel het meest spectaculaire schaakkampioenschap dat ooit is gespeeld. Het WK schaken is vernieuwd. De ellenlange kandidatenmatches zijn vervangen door een knock-out systeem met tie-breaks en zelfs een sudden-death. Alsof je het over tennis of voetbal hebt. Honderd van de beste schakers ter wereld kwamen aan de start om zich een weg te banen door dit intellectuele mijnenveld. De laatste die overblijft incasseert een cheque van 1,3 miljoen dollar en mag zich wereldkampioen noemen, al is de echte wereldkampioen natuurlijk Karpov. Maar die doet niet mee. Karpov wacht rustig af tot hij in L.aussanne wordt uitgedaagd door de winnaar van Groningen. Rond de jaarwisseling is het zover. En dan maar zien wie echt de beste is. Toch is het WK ook zonder de aanwezigheid van Karpov (en Kasparov) van zeer hoog niveau. Bij de Stichting Schaak Groningen zijn ze ape trots op het evenement. Een prijzenpot van maar liefst vijf miljoen dollar, een toernooibudget van een miljoen gulden, adembenemende partijen, massale belangstelling van de wereldpers, elke dag driehonderd bezoekers (wat voor schaken best veel is); hier is voorwaar iets bijzonders aan de gang. Het budget van de organisatie is overigens niet helemaal toereikend, zegt bestuurslid Peters. Hij weet niet hoe groot het gat in de begroting zal zijn, maar zeker is dat de stichting een beroep moet doen op een deel van de gemeentegarantie van twee ton. Maar daar heb je dan ook iets voor, \1ndt Peters. „Dit is het sterkste toernooi ooit. Het heeft een gigantische uitstraling. In de hele we reld schrijven schaakbladen nog maanden over Groningen." Er valt genoeg te beleven, want door de nieuwe opzet van het WK gebeuren er de gekste dingen. Iedereen lijkt constant in tijdnood te zitten en corryfeëen die hoog op de wereldranglijst staan buitelden al in de eerste of tweede ronde uit het toernooi. Jan Tim man ging vrijdag ook al kopje onder, hoewel hij naar zijn eigen gevoel een re mise uit het vuur had moeten slepen. Toch \1ndt hij het een heel enerverend toernooi, vertelt de Riyad. Groep A: Mexico-Sai: (1-0). Australië-BrazilièO-O zilië 2-4 (3-0), 2. Australië Mexico 2-3 (6-3). 4. SaudiJ Groep B: Uruguay-Vererup Bi Emiraten 2-0 (1-0). Zuid* 2-2 (1-2). Stand: 1. Urugua, chië en Zuid-Afrika 1-1, bische Emiraten 1-0. De Treffers klazienaveen anp Nederlandse grootmeester terwijl hij vanuit een ooghoek via een monitor de kennelijk nogal ris kante bewegingen van een dame in de gaten houdt. „Door de nieuwe opzet is het allemaal veel spannender. Vandaag ook weer. Dit zijn snelle, r)£)S}|* l33t.St( zenuwslopende gevechten. Een slechte dag en je ligt er uit." Een Indiër en een Rus roepen Tim man omdat de dame op de monitor nu toch wel erg gewaagd bezig is. Wat gebeurt er eigenlijk voor spannends? „Dit is de beslissende fase", ver klaart Timman. Kijk zo'n Nigel Short, de nummer achttien van de wereld. Getergd loopt hij zaterdagmiddag heen en weer. vlak voordat hij zijn tie-break moet spelen tegen Victor Korchnoi. Tegenwoordig staat Korchnoi nummer 67 op de wereldranglijst, maar ooit behoorde hij tot de absolute top. De opening gaat razendsnel, de droge klikjes van de schaakklok tikken onophoudelijk wanneer zwart of wit alweer een zet heeft gedaan. Ook daarna blijft Short snel en aanvallend spelen, maar Korchnoi neemt gas terug, Behoedzaam bouwt de oude meester aan zijn stelling, rustig wach tend op Short die over het bord danst zoals Vir- enque tegen een berg opfietst, op tempo en souplesse. Op de tribune volgt het publiek ademloos de verrichtingen, fluisterend commentaar gevend in het Nederlands, of, nog mooier, in een met Slavi sche tongval doorspekt Duits of Engels. Kan het nog mooier? Toch wel, vindt Jan Tim man. De opzet van het toernooi doet, hoe dyna misch en spectaculair ook, naar zijn idee toch wel enigszins afbreuk aan het intellectuele gehalte van de sport. „Het zou beter zijn om in de voor ronden vier partijen tegen elkaar te spelen in plaats van twee. De meerderheid van de deelne mers vindt dat." In het bestuur van de Stichting Schaak Gronin gen klinken volgens Peters („ik kan zelf niet scha ken") soortgelijke geluiden. „Schakers hebben een iets langere aanloop nodig. Nu is het alsof ze aan een sprint beginnen zonder dat ze zijn opge warmd." Inderdaad, het nieuwe systeem is vatbaar voor kleine verbeteringen, maar over het algemeen is het enthousiasme volgens Peters toch groot. Bij de officials, bij het publiek en bij de spelers zelf. Alle reden van de wereld dus voor de Stichting Groningen Schaak om ook het volgende WK weer naar Groningen te halen? Peters lacht. „Jawel, maar de volgende keer zal het niet zo makkelijk worden. Nu de wereld ziet hoe boeiend het op deze manier kan zijn. weet ik zeker dat er straks heel veel steden in de rij zullen staan die ook een WK schaken willen."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 18