PORT Rebel Van Lottum bedwingt zwager Nederlandse grond is vruchtbaar voor Oremans park Wotte: 'Het jkt wel een soap' ine-Oi Van Hanegem wil wel verder bij AZ -oormalig wonderkind Falko Zandstra raakt steeds verder af van de top Slecht begin Heiner 9 iiivert kan er scoren 5 ©AG 15 DECEMBER 1997 nario derde topscorer van Brazilië ;iRO» Door zijn twee doelpunten in Riyad tegen Saudi- is Romano naar de derde plaats opgeklommen van de iaanse topscorerslijst aller tijden. Met 44 doelpunten is hij >ens nog niet eens op de helft van het totaal dat leider Pele de. Braziliës voetballegende maakte 97 doelpunten voor de nale ploeg. Romario passeerde Rivelino maar blijft zeker ■en tijd op de derde plaats. Nummer twee, Zico, scoorde 67 De Braziliaanse topscorerslijst kent aan de kop louter illus- er finamen: 1. Pele 97,2. Zico 67,3. Romario 44,4. Rivelino 43, <foni rzinho 42, 6. Bebeto 41,7. Tostao 36. itse ijshockeyer zwaargewond iningen In de Duitse ijshockeycompetitie is zaterdag- jdde 35-jarige Canadese speler Grant Martin zwaargewond ö"ui ikt. Zijn tegenstander Jörg Handrick trof hem met een elle- stoot. Martin sloeg met zijn hoofd tegen het ijs en bleef he iloos liggen. In het ziekenhuis stelden de artsen een sche- isisfractuur vast. Ook zat er een bloedprop in zijn hoofd, ren was het levensgevaar geweken. Het incident had plaats is de wedstrijd Schwenningen Wild Wings - EV Landshut, lrick kreeg voor zijn harde overtreding een uitsluiting voor ehele duel. n iny de Jong lost Van Gennip af r» Eerder dit jaar veegden Marianne Timmer en Carla Zijl je naam van Yvonne van Gennip uit de Nederlandse re- roeken. Tonny de Jong sloot zich zaterdag tijdens de we- lekeiwedstrijden in het Noorse Hamar bij het tweetal aan. i (1 iezin verbeterde een tien jaar oud nationaal record op de ^eu dlometer en zette de tijd nu ruim een seconde scherper op go. Van Gennip kwam tijdens Winterspelen van Calgary in 'W )t 4.11,98. lve De Jong en Zijlstra (een pesoonlijk record op de 3 kilo- 4.11,92) vielen de prestaties van de overige pupillen van :oach Sijtje Van der Lende zwaar tegen. Annamarie Tho- d een geldig excuus. Ze was ziek geweest en trainde de onrjweek harder dan de rest om een basisconditie op te bou- De wedstrijden in Hamar mochten daarom als training en beschouwd. En De Loor is vreselijk uit vorm, bevestigde 30-iler Lende. O (j r: roor de hand of dit werkelijk de laatste was geweest dat hij als ir op de bank van ADO Haag had gezeten, wilde Wotte na de 2-1 neder- n en tegen Emmen niet twoorden. „Vraag dat aan het bestuur", zei hij t geprikkeld. trainer, die er gebrand om per 1 januari bij FC :ht aan de slag te gaan, t dat de besturen van FC :ht en ADO Den Haag er aag alsnog uit zullen ko- Lukt dat niet, dan over- t hij om aan het eind van de middag weer een spoed-ar- bitragezaak tegen zijn werkge ver aan te spannen. „Ik begrijp best dat ADO Den Haag recht heeft op een afkoopsom en FC Utrecht is het gevraagde bedrag van 450.000 gulden al een eind ge naderd, maar ADO Den Haag blijft volharden in de vraag prijs. Hierdoor wordt het net een soapserie. Als de clubs er vandaag weer niet uit komen, dan zal een nieuwe arbitrage zaak waarschijnlijk de enige oplossing zijn", beweert Wot te. Deze keer zal hij arbitrage aanvragen op grond van een verstoorde arbeidsrelatie. Eindhovenaar wint nationale Masters bij Dekker Warmond In het buitenland kan John van Lottum vrijuit tennissen. De Nederlandse revelatie van het afgelopen jaar voelt daar geen druk en kan alleen maar winnen. Als uitschie ters haalde hij dit jaar op zowel Wimbledon als de US Open de derde ronde. In Nederland is het tegenwoordig een ander verhaal. Gisteren, in de finale van de nationale Masters bij Dekker in Warmond, was hij opeens de favo riet voor de eindzege. Prompt haperde het spel bij Van Lottum, zodat hij een set langer dan verwacht nodig had om Martijn Belgraver te kloppen: 6-3 4-6 6-3. dat de Mastersfinale in eerste instantie licht teleurstelde. Bij komend pikant detail was het dat Belgraver de levensgezel van zijn zus Noëlle is. Het leek op de volle tribune dan ook welhaast een familiereünie van de fami lies Van Lottum en Belgraver. John van Lottum, geboren op Madagascar, is vaak omschre ven als een enfant terrible dat zich behoorlijk kan misdragen op de baan. De Eindhovenaar wil graag van dat keurmerk af, maar zal altijd wel zijn nukken blijven houden. Bij vermeende foute beslissingen van lijnrech ters ontploft hij bijna en bij fou ten van zijn kant zal hij het niet laten om zijn racket flink te la ten stuiteren. Gisteren ging hij uit pure frustratie er zelfs op staan om er nog eens flink op te stampen. Het kwam de rebel vreemd ge noeg niet op een waarschuwing te staan voor 'abuse of racket'. „Ik was heel ontevreden over mijn service", verklaarde Van Lottum na afloop zijn gedrag. „De afgelopen maanden liep hij warmond gertjan van geen Zaterdag nog had Van Lottum nog een staaltje perfect tennis laten zien toen hij Paul Haar huis versloeg (6-4 6-2). Als un derdog stuurde hij Haarhuis rap van de baan. „Vooral in de tweede set ging het bij vlagen super", memoreerde van Lot tum gisteren aan zijn halvefina- lepartij. „Van Haarhuis winnen is gewoon knap, ook als hij slecht speelt. Dus over die wed strijd ben ik het meest tevre den." Kwam de overwinning van Van Lottum als een verrassing, de verlate sinterklaassurprise van Belgraver was mogelijk nog knapper. Ook al klaagde titel verdediger Sjeng Schalken dat hij ziek was, de driesetszege van de Hagenaar (6-3 3-6 6-3) mocht er zijn. Het was dan ook niet vreemd dat ook Belgraver zijn partij van zaterdag als 'bes te van de week' betitelde. Het was niet alleen de plotse linge druk op de schouders van Van Lottum die ervoor zorgde heel goed en zelfs bij het inspe len nog. In de wedstrijd sloeg ik nog geen tien procent van mijn eerste service in. Daar ben ik dan zo mee bezig dat het van invloed is op de rest van mijn spel. Maar ik moet Martijn ook wat credits geven. Hij bewoog goed en blokte de ballen steeds goed met zijn slice backhand." Het explosieve karakter van Van Lottum, die dit jaar tot de 130ste plaats van de wereld ranglijst reikte, draagt er ook toe bij dat hij tot zijn beste tennis komt. In de rommelige wed strijd, die ondanks het super snelle supreme court maar liefst twaalf servicebreaks kende, was het van Lottum die zich het eerst herpakte en naar 6-3 liep. Gek genoeg genoeg maakte hij het niet direct af. De frustratie liep zelfs steeds hoger op en hij liet de toeschouwers dan ook luidkeels weten, dat hij nog nooit zo slecht had getennist. Nadat hij weer gebroken was, tankte Van Lottum op 2-0 zelfs twee games weg. Hoewel het hem de set kostte (6-4), werd hij daardoor wel weer fris in zijn hoofd. Van Lottum: „Eigenlijk was het stom van me, want daardoor werd het weer een wedstrijd. Maar de concentratie was wel weer terug. Hoewel Belgraver - gezegend met een machtige forehand en diep geslicede backhand die Van Lottum regelmatig in de problemen bracht - tot 3-3 in de beslissende set de score in evenwicht hield, was het duide John van Lottum neemt even rust op de stoel van een lijnrechter. lijk dat zijn zwager de beste pa pieren had. Drie breekpunten kon de Hagenaar op 4-3 nog wegwerken, het vierde leverde de beslissende servicedoorbraak op. Van Lottum serveerde de wedstrijd gedecideerd op 'love' Belgraver was laconiek onder zijn verlies. Hij had zelfs een kant van zichzelf ontdekt die hij als tennisser met een voorkeur voor gravel nog niet kende. „Normaal gesproken ben ik een countertennisser. Deze baan dwingt je om naar voren te spe- FOTO WFA len. Ik heb nu gezien dat ik het kan. Dat moet ook wel, want ik heb een keer een wedstrijd ge zien van mezelf op Studio Sport. Ik kwam niet in beeld, omdat ik zo ver achter de base line stond en mijn televisie niet breed genoeg was." warmond gertjan van geen Miriam Oremans dacht gisteren in de finale van de nationale Masters bij Dekker in Warmond even aan opgeven. De Berlicumse tennisster liep al in de beginfase van haar wedstrijd tegen Seda Noorlander een lichte liesblessure op. Toen na een blessurebehandeling en twee pijnstillers de ergste pijn verdween, kwam opgave niet meer in haar woordenboek voor. Oremans maakte tegen de nerveus opererende Noorlander twee setpun- ten ongedaan en finishte alsnog als kampioene: 7-5 6-4. Oremans is een type dat graag in of voor Ne derland speelt. Op eigen bodem komt ze door gaans tot haar beste prestaties. In 1993 won ze al eens de Masters, maar bekender zijn haar zeges in het Fed Cup-duel tegen de Verenigde Staten en Tsjechië. Oremans was tegen de VS door over winningen op Chanda Rubin en Mary Joe Fer nandez bijna in haar eentje verantwoordelijk voor uitschakeling van de tennisgrootmacht, ter wijl ze in Praag met twee zeges op de laatste dag Nederland de weg leidde naar de (verloren) finale tegen Frankrijk. Bovendien bereikte de Brabantse deze zomer de finale van het grastoernooi in Ros malen. Kortom, Nederland is vruchtbare grond voor Oremans. „Deze titel zegt mij heel veel", benadrukte ze dan ook na afloop. „Het is niet zo dat ik hier even heen rijd en het toernooi kom winnen. Ook al zijn Brenda Schultz en Kristie Boogert dit keer niet aanwezig. Ik heb in de loop der jaren met de druk van het spelen in eigen land leren omgaan, dus ben ik extra blij." Oremans speelde als gevolg van de blessure niet best. „Ik heb Seda vorige week in Frankrijk zien spelen en wilde de punten eigenlijk kort houden door haar tweede service aanvallen. Maar ik ben op safe gegaan en wilde de zaak niet verergeren door explosief te spelen. Australië komt eraan en dat is toch belangrijker." Noorlander, spelend met een dubbelhandige forehand én backhand, kwam in eerste instantie sterk uit de startblokken. De schuchtere Haagse tenniste onbevangen, liep uit naar 3-1 en 5-3, maar klapte op de beslissende momenten dicht. Ze kreeg haar service nauwelijks nog over het net. Op 6-5 voor Oremans produceerde Noorlander twee dubbelfouten, waarvan de laatste op set- punt. Ook in de tweede set liet de opslag Noorlander in de steek. Nadat Oremans, sterk serverend op momenten dat ze in de problemen was, op 4-4 de game na acht keer deuce won, kon ze vijf punten later de felicitaties in ontvangst nemen. „Daar moet ik aan gaan werken", verzuchtte Noorlander dan ook. Aan mijn service en het mentale gedeelte." !jenze lolkema shal waar hij i 'leden na een a 11 op de tien kil Olav Koss de v de verkouden ekeinde opnie ivoordig is de 1 reel. Hyperventi terdag in het r de finish. De fremantle De BrU- nelSunergy, de Neder landse deelnemer aan de Whitbread zeilrace om de wereld, is za terdag in de derde etappe met de nieuwe schipper Roy Heiner niet goed gestart Aanvankelijk hand haafden de Nederlan ders zich vooraan, maar bij het eerste meetpunt lag het schip wederom op de negende en laatste positie. De derde etappe, bij Australië, voert van Freemantle naar Sydney. De Zweedse boot EF Lan guage nam de leiding, voor de landgenoten aan boord van de Swedish Match. De BumelSunergy had op dat moment al bijna vijf zeemijlen achter stand op de koploper. Op de foto wordt de Amerikaanse boot Chessie gevolgd door jet jacht Toshiba. Willem van Hanegem is naar alle waarschijnlijkheid ook volgend seizoen de trainer van AZ. Hij heeft zijn contract nog niet verlengd en dat zal voor lopig ook niet gebeuren. Van Hanegem wil in februari pas met voorzitter Dirk Scheringa praten. Maar dét hij wil pra ten, geeft wat hem betreft af doende aan dat hij wil door gaan in Alkmaar. Van Hanegem is een aparte trainer, anders dan alle ande re. Dat hij vóór dit seizoen koos voor AZ, gedegradeerd naar de eerste divisie, was al bijzonder. De eigenzinnige Utrechter liet Everton schieten voor de gevallen Alkmaarse club, zich verheugend op het weerzien met enkele vrienden uit het verleden. Van Hanegem leeft op het trainingsveld, tussen zijn spe lers. Het gaat, op welk niveau dan ook, om het voetbal, hef pure voetbal - de rest kan hem allemaal gestolen worden. Hij koestert zijn ploeg, maar hij keek al naar volgend jaar, naai de eredivisie. Er moeten voor volgend seizoen vier spelers bij, sprak hij begin november al. Dat betekende dat hij zou blijven? „Nee", zei hij dan. „Maar ik ben hier nu in dienst. Het is mijn taak om te inven tariseren." Maar inmiddels is "Scheringa dan toch bij hem geweest. En? „Ik heb verteld dat ik het naar m'n zin heb", zei Van Hane gem zaterdagavond in Deven ter na Go Ahead Eagles - AZ (1-2). Dus? „In februari gaan we praten." Waarom dan pas? „Ach, dan gaat het allemaal weer draaien na de winterstop. Dat is wel een goed moment. Het hoeft niet vroeger. Dat ik wil praten, geeft aan dat ik verder wil. An ders had ik ze wel gezegd dat ze een ander moesten zoe ken." Hij zal het woord nooit gebruiken, maar er ligt dus een heuse intentieverldaring. Er zijn andere aanbiedingen geweest, zei hij ook nog in De venter, maar die zijn 'nu niet belangrijk'. De 53-jarige Van Hanegem was drie seizoenen trainer van Feyenoord. Begin oktober 1995 werd hij ontslagen. Za terdag zei hij: „Als ik het er gens naar m'n zin heb, blijf ik zitten totdat ze zeggen: don ders traal maar op. *3 »cpd fen. Hij produceert dan namelijk his tamine, een stof die in het lichaam wordt aangemaakt bij extreme in spanningen. Een overdosis histami ne veroorzaakt een aanval van hy perventilatie, zoals eergisteren. Hoestend stuiterde hij over de streep. Natuurlijk was zijn verkoudheid ook van invloed op de beroerde pres tatie, maar de vondst van een te gro te hoeveelheid van die gevaarfijke stof in Zandstra's longen werd afge lopen zomer al gedaan in het zieken huis van Heerenveen waar hij toen een uitgebreide medische test onder ging. Artsen schreven hem medicij nen voor. „Waardoor het probleem beheersbaar bleef', zoals Zandstra's trainer Sjoerd de Boer in Hamar ver telde. Dat Zandstra's fysieke ongemak dit jaar pas aan het licht komt na jaren van succes, is opmerkelijk. „Er is vroeger in de kernploeg te weinig aandacht aan mijn lichaam be steed", zei Zandstra voorzichtig. „Pas in een eigen ploeg is daar wel aan dacht voor." Die uitspraak wilde de Fries niet verder onderbouwen. „Hij stond al op jonge leeftijd aan de top", vulde De Boer aan. „Misschien wel te jong. Er is in die tijd misschien wel een te forse aanslag op zijn long capaciteiten gepleegd. Zandstra betreurde het dat de me dia in Hamar zich zo druk maakten om hem. „Terwijl mijn seizoen al leen maar in het teken van de vijf en tien kilometer staat. De 1500 meter was vroeger mijn afstand, nu niet meer. Al mijn trainingen zijn gericht op de vijf kilometer. Er is niets aan de hand." Maar de vijf kilometer van gisteren leverde ook al geen tijd op om over naar huis te schrijven. Zandstra ein digde als dertiende in 6.45,26, een tijd ver verwijderd van zijn persoon lijk record (6.40,01). Ter vergelijking: Rintje Ritsma, die het rustig aan deed, finishte in 6.38,78. Komend weekeinde eindigt Zand stra's seizoen waarschijnlijk voortij dig. Tijdens de nationale afstands kampioenschappen worden de Olympische tickets verdeeld en Zandstra is nog voor geen afstand genomineerd. Kluivert heeft de weg iet doel weer gevonden. zo trefzekere aanvaller, aatste maanden bij AC [hevig onder druk stond, hoogstpersoonlijk it Atalanta Bergamo een lerlaag te slikken kreeg. |ht dit is een hele opluch- or me," zo sprak de oud- 1 na afloop. „Ik heb een beilijke periode achter de bor mezelf wist ik dat ik ^jkon en gelukkig mijn jenoten ook. Ook Capello [erde me dat als ik een- gescoord ik de weg f)g wel weer zou vinden, [hoop dat die nu is inge- lopig is Kluivert de con- jlie van George Weali (te robuuste spits is waar lijk vele weken door een Ie uitgeschakeld. 's werelds grootste talent ooit duurde 1:52,34, goed voor een twaalfde plaats. Die anderhalve kilometer maakte pijnlijk duidelijk dat de we reldtop steeds meer afstand neemt van het voormalige Friese wonder kind. Bovendien gaat de revolutie van de klapschaats grotendeels aan de 25- jarige Jouster voorbij omdat zijn lijf geen hoge snelheden meer aankan, zelfs niet op de nieuwe wonderslof- Kluivert is het vrijwel ze- AC Milan nog zal mee- i de dans om de landsti- •ewel de achterstand op noot Inter nog ruim is, zijn ploeg met de week jaan draaien." Nee Inter nog echt niet uit de len. We komen eraan".

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17