Diva-glamour voor elke beurs Mode Zwart blijft de kleur Hak Stam geeft kleding elementen mee MAANDAG 15 DECEMBER 1997 160 REDACTIE CONNY V De kleuren van de nieuwe partymode zijn al even glamorous als de kleding zelf. Wat te denken bijvoor beeld van midnight blue, burgundy red en dark orange. Alleen de namen al lijken een belofte in te houden voor onvergetelijke romantiek. Toch is zwart nog altijd dé kleur voor de feestkleding; ook dit jaar. Zij het dat met name in kanten creaties zwart wordt gecombineerd met een contrasterende kleur. Haast even dominant zijn goud en zilver, letterlijk schitterend in creaües van lurex, zacht glanzend in satijn. Ook in de herenkleding speelt glans een belangrijke rol. En dan hebben we het niet alleen over de satijnen revers en biezen op de klassieke smoking, maar vooral over de glans op de feestelijke kostuums met een korte revers- kraag. En natuurlijk op de glinsterende lurexhemden, die een ideale combinatie vormen met een kleurig vlin derstrikje en - voor wie wil - een klassieke cummerband. KITTY VAN GERVEN Benodigdheden voor een ge slaagd decemberfeest: veel stemmig kaarslicht, wat geu rend dennengroen, een knap pend haardvuur, een spranke lend drankje en... een party outfit. Want als we feesten, dan doen we het goed. In stijl. Of we nu naar een kerstgala gaan, in een chique restaurant dineren of bij moeder thuis achter de kalkoen zitten, voor de decem- berfeesten doffen we ons op als diva's en glamourboys. De partymode maakt ieders illusie waar. Want eruitzien als een filmster hoeft tegenwoordig geen fortuin meer te kosten. Rokken als ruisende waterval len. satijnen japonnen, kanten blouses. Smokings, strikjes en glanzende hemden. Pailletten, boa's, lange handschoenen- Vroeger heette het cocktail- en avondkleding en konden gewo ne stervelingen er alleen maar van dromen. Tegenwoordig noemen we het partymode en meten we ons massaal het imago van een filmster aan. En dat is te zien in de winkels. Wa ren het ooit alleen de chiquere modezaken die een apart hoek je met gelegenheidskleding hadden ingericht, nu verbant elk doorsnee filiaalbedrijf tegen december z'n winterjassen en truien naar het magazijn om de rekken vol te hangen met glitter. Betaalbare glitter welteverstaan. Want wie als ster van de avond het glas wil heffen op het nieu we jaar hoeft niet meer diep in de buidel te tasten. Partymode is binnen ieders bereik geko men. f C r c Om er als een diva uit te zien hoef je tegenwoor dig geen flimster meer te zijn, zoals deze asymme trische jurk van In-Wear bewijst. Weinig verhullende kanten topjes, zoals deze uit de collectie van Foxy Fashion, lijken een garantie voor een opvallende entree op het kerstbal. Op en top vrouwelijk is de partymode voor de komende decemberfees- ten, zoals deze jurk van Foxy Fashion. Toegegeven, een japon met strak fluwelen bovenlijfje en een uitwaaierende rok van vele la gen tule kost nog altijd net iets meer dan een gemiddelde spij kerbroek, maar voor minder dan 250 gulden kun je toch wel als vamp je entree maken. En ook een lurex topje, een kanten jurkje of zelfs een vloeiende sa tijnen japon met bolerootje is belist niet langer een aankoop voor het leven. Voor een paar tientjes al mag je onder de kerstboom gezien worden. En hoe. Dat vrijwel iedere portemonnee tegenwoordig zo n feest-outfit mogelijk maakt is onder meer te danken aan de technische voor uitgang bij de stoffenfabricage. Was de vroegere avond- en cocktailkleding nog gemaakt van kostbare, natuurlijke stoffen als echte zijde, tegenwoordig vermelden de labeltjes vooral polyester of acryl. Goedkoop te produceren synthetische mate rialen, maar wel met een uit straling die niet voor die van de natuurlijke stoffen onderdoet. „En die het voordeel hebben dat ze, behalve betaalbaar, ook nog eens gemakkelijk in het on derhoud zijn", vertelt Jeanine Verburg, communicatiemana ger bij Foxy Fashion. De enorme hausse in feestkle ding verbaast haar dan ook niets. Toch is niet alleen het be trekkelijk lage prijsniveau daar debet aan. Een mogelijk nog be langrijkere oorzaak is de veran dering van de laatste jaren in de wijze waarop Kerstmis wordt gevierd. Wat eens een familie feest bij uitstek was, en dan ook nog eentje dat zich in een wat devote sfeer voltrok, is de laatste jaren uitgegroeid tot een uitbundig festijn, waarbij het vertier grotendeels buitenshuis wordt gezocht. Vooral door jon geren. Bij moeder thuis mag het nog zo gezellig zijn, Kerstmis is pas compleet als het te midden van vrienden en vriendinnen op het galabal van school of van de studentenvereniging wordt ge vierd. Of op het besloten feestje van de plaatselijke discotheek. Dè gelegenheid voor jongeren om eens anders dan anders voor de dag te komen. Wat overigens niet betekent dat de partymode uitsluitend z'n weg zou vinden naar jongeren, al lijken veel van de superslank gesneden japonnen op het eer ste gezicht misschien alleen voor de maatjes 36 en 38 te zijn weggelegd. Ook de volwassenen blazen tegenwoordig aardig hun partijtje mee. Immers, in het verleden hielden veel bedrij ven hun deuren tussen kerst en oud en nieuw nog potdicht, maar nu zwaaien ze vaak weer open voor personeelsfeesten waarop de gasten uiteraard in gepaste kleding worden verwacht. Daar komt nog eens bij dat we ook steeds massaler de traditio nele rollade met het glaasje prikwijn voor gezien houden en ons in een sfeervol restaurant laten onthalen op een vijfgan genmenu. En in zo'n entourage schuif je tegenwoordig ook niet meer in je daagse kloffie aan ta fel. Maar los van al deze verande ringen heeft ook het modebeeld zelf een belangrijk aandeel ge had in de grote vlucht die de partykleding heeft genomen. „Er is de laatste tijd een duide lijke verschuiving te zien in de richtqig van de vrouwlijke belij ning", vertelt Dora Dijkstra, merchandizer bij modeketen Hennes Mauritz. „Na het wat androgyne modebeeld van een paar jaar terug mag het nu alle maal weer heel vrouwelijk ogen. Een beetje in de stijl van de ja ren dertig en veertig." Met lan ge, sluike japonnen van glan zend satijn dus, met verleidelijk diepe decolletés, een asymme trische halslijn of geraffineerde uitsnijdingen. Met kanten handschoenen tot boven de el lebogen en mysterieuze veren boa's... Met de allure kortom van de heldinnen van het witte doek uit een roemrijk verleden. De charme van Mariene Dietrich en Greta Garbo. JOKE KORVING 'Papaver-hoed', heet het joyeuze ontwerp. Hak Stam gebruikte er plastic voor. „Dat heb ik verhit, verkreukeld, gevouwen, geknipt en vervolgens ge verfd. Dan krijg je dit", wijst ze. De paars-lila ge tinte creatie vindt ze typisch iets voor de konin gin. „Het is een echte Beatrix-hoed. Ja, zij heeft een mooi hoofd voor hoeden." Lachend: „Ik zou voor haar graag iets waanzinnigs willen maken. Dat is al heel lang een wens. Op nu naar de in het rood geklede bruid, nog zo'n blikvanger op de expositie van Hak Stam. De stijl van het ontwerp doet denken aan Jacques Fath, befaamd Frans modeman uit eindjaren veertig, begin vijftig. Over het korte jurkje draagt de bruid een lange getailleerde mantel, met hoge kraag en gestileerde sleep. De stoffen van al haar ontwerpen heeft de Voor- burgse geverfd of rijkelijk versierd. 'Kunst in kle ding' heet haar tentoonstelling, die tot eind janu ari is te zien in de Regentenkamer/Galerie Mode vormgeving in Den Haag. Hak Stam: „De titel neem ik heel letterlijk. Kleding is zowel bescher ming als versiering. Beide zijn even belangrijk. Als het koud is, moet je een warme jas aan en die mantel moet dan ook nog mooi zijn." Maar gewaden zijn niet meer van deze tijd. De werkende vrouw kiest voor de nieuwe zakelijk heid. „Daar past mijn kleding heel goed in", rea geert de docente modevormgeving aan de Vrije Academie in Zoetermeer. „Volgend jaar heb ik in België een show die op carrièrevrouwen is ge richt. Daarbij zitten veel mantelpakjes, die vrou welijk en zakelijk zijn. Als kunst erbij draagt ie mand bijvoorbeeld een prachtige hoed, losse manchetten of een losse, bewerkte kraag als or nament. Ga je 's avonds uit eten met een zaken relatie, dan zou je een gedurfd jasje kunnen aan trekken. Dat bedoel ik met kunstelementen in mijn kleding." Haar (veelal) kleurrijke ontwerpen hebben op de expositie een bijzondere omlijsting. De fotografen Jan Mank en Harjo Walvis legden details vast van haar kleding. De intrigerende foto's maken de be zoeker nieuwsgierig. „Mensen willen weten welk detail het is en waar dat zit. Ze gaan daardoor be ter naar je kleding kijken." 'Kunst in kleding' duurt nog tot 30 januari. De Regenten kamer/Galerie Modevormgeving, Laan van Meerdervoort 34 in Den Haag, is van donderdag tot en met zondag ge opend van 13.00 tot 17.00 uur. P u z z E L N A M E G N 0 J N 0 T A B A R E S N A D D R 0 0 K F A B N N S K E L E T A E ij L R 0 L E T 0 H C S S G R D S B T C 0 E L s E L R D N E N E E 1 H T B U H 1 E E 1 S E G R E L X M T L B I T E R E L B E E N E L S R A 0 D S N A 1 E R A R N V C M E T U E 1 E F A S A N 1 L R T L R V R S 0 P M E L A 0 T 0 R 1 E T J E N R P K H 0 u T S N 1 P E E E M N E M 0 K R E D N 0 E 1 0 T H C 1 R E G S D 0 G D c T S M 0 K N E S S u T afrit algebra baton besef boterbiesje complicatie dierenvriend eenmansbedrijf eerder eveneens godsgericht grill houtsnip jongeman kalmoes koorddanser luxeauto naald orgie orient parelhoen remblok rietje schotel skelet stelsel onderkomen tussenkomst OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar bene den, of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De resterende letters vor men dan regel voor regel van bo ven naar beneden nog een woord. CITAAT Krab, krent, spook, haas, kloof, haai, plint, stoof, druk, spaak, mank, spoor, pier, fluit. Het citaat is van Kahlil Gibran: 'Schildpadden kunnen meer over de weg vertellen dan hazen'. HEINZ /-MT A-Q-U-A-R-'- CAM &-/J J-£ <5 £-Z-£-T, W-E-/-S/-Z, /C-tAM J-£ /V-A-A-R \S-/-S'J-E'S R-/J-R-£-N. M-A-A-R M-A-G A/-/'£T-7~ 0-& £-T-£-A/ A/-&-0-/Z AY-£- A/V-Z" TOMPOES Tom Poes en het Kukel De auto van de burgemeester kwam knersend tot stand en heer Ollie keek gestoord om. ,,Dag Bommel", sprak de magistraat droevig. ,,Loop je daar zo onbezorgd te wandelen? Dat is goed, hoor. Ge niet maar naar hartelust; het is mis schien de laatste keer." ,,Ik loop niet onbezorgd!" begon heer Ollie driftig. ,,Ik"... Toen zweeg hij plotseling en er ver scheen een onthutste trek op zijn ge laat. „W-wat bedoelt u?" hernam hij. „Wat is de laatste keer?" ..De toestand is ernstig", verklaarde de ander met toonloze stem. „Ik heb net een onderhoud gehad met een woordvoerder van de Droon - en ik herhaal: de toestand is ernstig!" „O", zei heer Bommel inzakkend, „ik weet nu", zo mompelde de bur gemeester voort, „waarom een kukel gemeten wordt. Het zakt over de hele lijn, Bommel! Dat komt door de wel vaart. Welvaart is stilstand van het kukel - en stilstand is achteruitgang." Hij zweeg en heer Ollie staarde be kommerd naar zijn tenen om het ge hoorde te laten inzinken. „Ja, ja", prevelde hij ten slotte. „Wel vaart werkt verslappend. Ik heb daar óok last van. Als ik maar prettig rus tig bij het haardvuur kan zitten, dacht ik. En daarom heb ik Tom Poes alleen in de modder laten afdalen. Ach, als mijn goede vader nog ge leefd had, zou hij het zeker hebben afgekeurd." „Ach wat, je goede vader!" zei de ma gistraat gemelijk. „Ik zit met heel an dere zorgen! Een bevolking, die niet langer vooruit gaat moet ontbonden worden. Een stad met een zakkend kukel heeft geen reden van bestaan meer. Dat zegt de Droon, wie dat dan ook is." H W DOOR JAN VISSER Onder aanvoering van een bijzonder strek hogedrukgebied ten van Sint Petersburg met een uitloper tot over westelijk Scandi het transport van zeer koude luchtmassa's op gang gekomen, de afgelopen nacht daalde de temperatuur in de Russische hc Moskou tot ruim 27 graden onder nul en in Riga, Letland tot- Verder westwaarts vroor het in Polen matig tot streng en vanav zakt het kwik ook bij ons tot beneden het vriespunt. De komende nacht vriest het in westelijk Nederland 2 tot 4 gr dat zijn meteen ook de waarden die voor dinsdagmiddag word wacht. Door de aanwezigheid van bewolking, waaruit een enki sneeuwbui kan vallen, en de aanvoer van koude lucht blijft de bare dagelijkse temperatuurstijging uit. Overigens voelt het m aan of het 13-15 graden vriest omdat er een straffe oostenwn Deze is boven land matig en aan de kust krachtig. Later op de en tijdens de avonduren trekt de wind nog wat verder aan. Op woensdag blijft het snijdend koud met 's ochtends matige middags lichte vorst in combinatie met een door merg en beei ende oostenwind. Daarna neemt de kou weer af. Het uit de kli wassen hogedrukgebied zakt namelijk naar de Balkan terwijl t kertijd een omvangrijke en diepe oceaandepressie haar invloe tot over West Europa doet gelden. Het gevolg is een zuidelijke ming (aanvankelijk zuidoostelijk) waarmee minder koude luch sa's worden aangevoerd. Bovendien nemen de neerslagkansei Tijdens het afgelopen weekeinde was het vrij zacht. Valkenhui zaterdag nog uit op 9,2 graad. Ook gisteren werden vergelijkb peraturen gemeten. Verder bleef het zaterdag op de meeste pl droog maar gisternacht en ook overdag vielen er enkele buitje (Schiphol 1 mm). KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Vooral morgen ten noor den van Trondheim be wolkt en af en toe regen, in de bergen ook sneeuw Elders veelal droog en wat zon In het binnenland lichte vorst. Langs de kust maxima rond het vries punt, maar in het noorden oplopend tot +6 graden. Zweden: In het zuiden eerst helder weer met maxima iets on der nul. In het noorden en midden overwegend be wolkt en vooral morgen plaatselijk sneeuw, later ook kans op ijzel Woens dag overal meest droog en enkele opklaringen. Maxi ma oplopend tot iets bo ven het vriespunt. Oenemarken: Droog en vrij helder, vrie zend weer. Ér waait.een koude oosten wind Middagtemperatuur dalend tot circa-3 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Droog en zonnige perioden, maar langs de Noordzeekust enkele buien, steeds vaker met sneeuw. Morgen ook in het zuiden meer wolken en kans op een bui. Er waait een stevige oostenwind. Mid dagtemperatuur dalend tot iets boven nul in het oosten en 5 graden in het westen. België en Luxemburg: Zonnige perioden, afgewisseld door en kele wolkenvelden en vrijwel overal droog. Flink kouder met op morgen maxima iets onder nul. Noord- en Midden-Frankrijk: In het westen zonnige perioden en vrij wel overal droog. Elders ook wolkenvel den en plaatselijk wat sneeuw. Er waait een koude oostenwind. Maxima dalend tot rond het vriespunt. Portugal: Toenemende bewolking en vooral in het zuiden enige regen. Tijdelijk vrij veel wind. Middagtemperatuur aan zee rond 16 graden, landinwaarts iets lager. Madeira: Enkele forse regen- en onweersbuien en veel wind. In de loop van morgen droog. Middagtemperatuur dalend naar 18 gra- Spanje: Toenemende bewolking en vooral in het zuiden en oosten morgen plaatselijk re gen Middagtemperatuur landinwaarts ongeveer 8 graden, aan zee van 12 in het noorden tot 18 in het zuiden. Canarjsche Eilanden: Vandaag kans op enkele forse regen- of onweersbuien, morgen waarschijnlijk droog en nu en dan zon. Tamelijk veel wind. Middagtemperatuur dalend naar ongeveer 23 graden. Marokko: Westkust: vandaag nog tamelijk zonnig en maxima rond 20 graden. Morgen meest bewolkt en enkele forse regen- of onweersbuien, ook veel wind en wat la gere temperaturen. Tunesië: Morgenochtend nog kans op een bui. Verder droog en vooral in het zuiden flink wat zon. Middagtemperatuur oplo pend tot 18 graden in het noorden en ruim 20 in het zuiden. Zuid-Frankrijk: In het zuidoosten wolkenvelden en af en toe regen, in de heuvels en bergen sneeuw. In het zuidwesten nu en dan zon en overwegend droog, maar vandaag later op de dag toenemende kans op re gen. Maxima van rond het vriespunt in de heuvels in het oosten tot 10 graden aan de Middellandse Zeekust. Mallorca en Ibiza: Vandaag zonnige perioden en droog. Morgen meer bewolking en toenemende kans op regen. Middagtemperatuur on geveer 15 graden. Italië: Wolkenvelden en op veel plaatsen af en toe regen. In de bergen, en in het noor den ook in de heuvels sneeuw. Vooral morgen waait er een koude oostenwind. Maxima tussen 3 graden in het noorden en 15 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Wolkenvelden en vooral vandaag enige tijd regen, in de bergen sneeuw. Met na me morgen waait een koude oosten wind. Maxima tussen 10 en 14 graden. Malta: Vandaag wisselend bewolkt en kans op een bui Morgen droog en meer zon. Af nemende wind. Middagtemperatuur op lopend naar ongeveer 17 graden. Griekenland en Kreta: Veel wind en regen, soms ook onweer. Vooral in de bergen in het noorden sneeuw. Morgenmiddag in het zuidwes ten droger en rustiger. Middagtempera tuur van 8 graden in het noorden tot 14 langs de kusten in het zuiden en westen. Turkije en Cyprus: Enkele regen- en onweersbuien, ook ta melijk veel wind Middagtemperatuur van 10 graden op de Dardanellen tot 17 op Cyprus. Duitsland: In het midden en zuiden vandaag nog wat sneeuw. Verder nagenoeg droog en van het noorden uit perioden met zon. Kouder; Morgen maxima van -2 graden in het westen tot -6 in het oosten. Bo vendien waait er een snijdende oosten- Zwitserland: Wolkenvelden en vooral mori toe sneeuw. Maxima rond het Oostenrijk: Wolkenvelden en af en toe w Middagtemperatuur enkele f der het vriespunt. Polen: Vandaag in het zuiden nog sneeuw, verder overgang nas helder weer. Zeer koud rond -8 graden, bovendien mK al Vandaag een snijdende oost Tsjechië en Slowakije: Vandaag overwegend bewolk' nog wat sneeuw. Morgen dro klaringen. Koud; maxima c ongeveer -5 graden, bovendie een snijdende oostenwind. Hongarije: Wolkenvelden en plaatscfyf sneeuw. Er gaat een koude a waaien en de middagtemperJ tot enkele graden onder nul. lii DINSDAG 16 DECEMBER 19 Zon- en maanstanden Zon op 08.43 Zon one Maan op 19.21 Maano: Waterstand IJmuiden Katwïji Hoog 04.56 17.05 04.2 e Laag 00.35 12.56 00.li11 )f Weerrapporten 15 december 0/ ei Eindhoven Oen Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Berlijn Bordeaux Dublin halt bew. Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul regenbui Klagenfurt Kopenhagei Las Palmas onbew Lissabon zwaar bew Locarno half bew. Londen licht bew. Luxemburg sneeuwbui Madrid onbew Malaga licht bew. Mallorca half bew Malta licht bew. Moskou onbew Split Stockholm Warschau Wenen Zürich Bangkok Buenos Aires onbew. Casablanca Johannesburg Los Angeles half bew New Orleans onbew. New York onbew. Tel Aviv onbew. i ferl Vancouver half bew.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14