i Soek&Zn. r,ir/r,i i A r PTiïi'wrr Rasviolist en aartscharmeur JLÏ L£)£)-ÜJ_E 1/ 7 L ZO MOOI KAN EEN TV ZIJN Bang Olufsen Van Cleef Cultuur Kunst 'Disneyworld als poldermod Biografie is spiegel van het Leidsch Dagblad VOORDEELTJES EXCLUSIEF VOOR LEZERS. Lekker lezen met de kerst Leidse historie voor maar/10r-5 Beperkt aantal plaatsen! Naar Belgische Ardennen tijdens de kerstdagen MAANDAG 15 DECEMBER 1997 975 575 BeoVision MX 70 en 55 cm beeldbuis met Visionclear techniek. Het bijna zwarte contrast- scherm, dat "uit" het toestel en "aan" het beeld mooier maakt. Dat alles in een vormgeving waarvan alleen Bang&Olufsen het geheim kent. Ooit kiest u voor mooist Van Cleef prijs v.a. 3295,- inruil oude k_t.v. mogelijk Bang&Olufsen Center Botermarkt 24-25 2311 EN Leiden Tel. 071-512 26 69 3 jaar garantie Gregor Serban 1909-1997 Alles speelde hij. Of het nu Roemeens was. Hongaars, zi- geunermuziek, Weens, Rus sisch. De Sarasate of Tsjaikovk- si. Gregor Serban bracht het. Met altijd die ondeugende oogjes boven zijn viool. Pri mas. 'Stehgeiger', orkestleider en aartscharmeur. Tot twee weken geleden. 88 jaar oud, nog actief. Daarna werd hij ziek. Gregor Serban leek voor eeu wig bij Den Haag en zijn res taurants te horen. Hij schuifel de nog opgewekt met die klei ne pasjes op het laatste Uit- festival rond. Niet kapot te krij gen, leek het: een muzikant van het soort dat met hem uit gestorven is. Generaties Neder landers kennen hem als de man die de sfeer bracht in res taurants als Old Dutch in Rot terdam, het Kurhaus in Sche- veningen, Royal in Arnhem. En mogelijk nog van vóór en het begin van de Tweede Wereld oorlog in Carlton en Tuschins- ki, Amsterdam. Serbans naam was synoniem voor wat ge makshalve 'zigeunermuziek' werd genoemd, een mengeling van Roemenië, Transsylvanië, Hongarije. Rusland, operette en de salon. Een virtuoos met die meeslepende, emotionele toon die dames aan het zwij melen bracht en die zelfs klas sieke collega's als Theo Olof en Herman Krebbers na hun ei gen concerten vol bewonde ring naar 'L'heure bleu' in Scheveningen trok. 'Extra spe ciaal'. riep Serban dan, en hij liet zijn 'schwarze Kanarie' weer op zijn snaren kwinke leren. Serban werd in 1909 als Vasile Gheorghe Serbanescu geboren in het Roemeense Braila. In 1931 kwam hij na omzwervin gen door Duitsland met het or kest van zijn vader naar Sche veningen, voor een optreden in het Prinsessepaviljoen. En de Serbans bleven in Nederland. In de oorlog dook Serban on der voor de Arbeitseinsatz, na de oorlog kon hij zijn snikken de melodieën, zijn trillers en pizzicato's weer kwijt in wat de gouden tijd voor de 'zigeuner muziek' in ons land werd. Uit gaand Nederland lustte er wel pap van en Serban trad met zijn orkest soms wel twee keer per week op voor een van de omroepen. Toen de belangstel ling minder werd koos hij en kele jaren voor een baan als 'zitviolist' bij het Promenade Orkest. „Ik speel tot ik echt niet meer kan", zei Serban. En hij hield woord. Het vuur van zijn vioolmuziek wordt bran dend gehouden door zijn oud ste zoon, Andrei Serban. Showbizcit}' geopend met onthulling 'André van Duin AALSMEER BERRIT DE LANGE Met de onthulling van het hoofd van André van Duin in brons door burgemeester Hoff- scholte van Aalsmeer is Joop van den Endes uitgaanscen trum ShowBizCity gisteren offi cieel geopend. Het beeld van Nederlandse grootste volksko miek werd vervaardigd door beeldhouwer Kees Verkade. Het nieuwe Aalsmeerse uit gaanscentrum - 'waar de be zoeker zich een avondje de ster kan wanen' - deed gisteravond in ieder geval zijn naam eer aan. Sterren waren er in overvloed: van Katja Schuurman tot Ron Brandsteder, van minister Jorri- tsma en Endemol-compagnon John de Mol tot Mies Bouw man. Zelfs Adam Curry en zijn vrouw Patricia Paay waren uit Amerika overgekomen voor de première van Hollywood in de Hollandse polder. Volgens Joop van den Ende, baas en bedenker van het volle dig op televisie, musical en showbizz geënte entertain- mentcomplex, werd juist Van Duin in brons vereeuwigd 'als voorbeeld van het Nederlands showbizzgevoel.' „Doe maar ge woon, maar doe het wel bijzon der goed." Bovendien is Van André van Duin bestudeert zijn eigen hoofd tijdens de opening Showbizcity. Duin een van de paradepaard- jes uit zijn tv-stal. „Het kunst werk is een eerbetoon aan de lange en creatieve relatie die wij al ruim 25 jaar hebben", zei Van den Ende. Van Duin is trots op 'zijn' kunstwerk. „Waarschijnlijk staat dat beeld er langer dan ik leef, wellicht over honderd jaar nog." Van Duin zal regelmatig in ShowBizCity te vinden zijn voor tv-opnames, maar ook in de Comedy Club, waar opvolgers van de vol hun talenten kunnen to „Disneyworld als p del", noemde directei Moei de nieuwe preth de openingsavond RTL 4-gehalte had. steder, Caroline Tense teurs uit 'Goede Tijdet Tijden', tussen al van nu keek nestor Mi man de ogen uit. UITVAARTVERZORGING Uitvaartcentra: Leiden - Levendaal 103 Begrafenissen Leiderdorp - Van Geerstraat 2a Crematies Koudekerk a/d Rijn - Hoogewaard 60 dag en nacht bereikbaar 071-5128418 Eigen parkeergarage achter Levendaal LEIDEN IVO POMMEREL De biografie is nog nooit zo populair ge weest. Miljoenen exemplaren van Andrew Mortons Diana: Her True Story zijn inmid dels over de toonbank gevlogen. Bovendien, geen ster zo zwak of er is wel een biografie aan gewijd. Het doet het imago van de bio grafie echter geen goed, terwijl het genre veel te bieden heeft. Dat was de kern van het betoog dat Richard Holmes vrijdag avond hield tijdens de jaarlijkse Huizingale- zing in de Pieterskerk. Opdringerig en ongewenst is de heden daagse biografie. Althans zo ervaart het on derwerp van de biografie het meestal. Zo was Heineken absoluut niet gecharmeerd van het boek dat over hem geschreven was. Een grove inbreuk op de privacy noemen de critici een biografie dikwijls en boven dien stelt het literair gezien geen moer voor. Mis, stelt Richard Holmes, de biografie heeft juist de potentie een zeer creatief gen re te zijn dat ook nog eens universele waar den zoals gerechtigheid en verdraagzaam heid kan overbrengen. Dat is wel een leer stoel waard, vindt Holmes. Buitenkant Waarom dan toch die laatdunkendheid? De moderne biografie is het wassenbeeldensta dium reeds ver gepasseerd. Het staren naar de buitenkant heeft plaatsgemaakt voor een kijkje in de gedachten van de persoon. Een opsomming van jaartallen en daden boeit bovendien allang niet meer want het is veel interessanter te weten waarom iemand iets deed. Daarin ligt de toekomst van de bio grafie, of liever, de toekomst ligt in het be schrijven van normen en waarden die door de eeuwen heen onveranderd blijv bij een individu als voorbeeld wordt. Het leven kan van een bijna aantal kanten worden belicht en i een biografie eigenlijk nooit af. EU generatie blijkt bovendien behoeft ben aan een nieuwe biografie die op hun normen en waarden. Sch well, naar het scheen, de eerste en ve biografie van Samuel lohnson, muel Johnson, sindsdien zijn ei nieuwe biografieën geschreven achttiende-eeuwse Engelse schrij zelfde geldt voor elke andere beroi van Erasmus tot aan Marilyn Mon mes' thema 'de biografie en de eigenlijk 'de biografie versus de do ten zijn. Het is namelijk niets mii een tweede leven. Exclusief voor lezers van Leidsch Dagblad heeft Kooyker Ginsberg in de Breestraat in Leiden een speciaal aanbod. Voor maar 10,- (normale prijs 29,95!) kunt u een boek kopen uit de Leidse Historische Reeks. U kunt kiezen uit twee boeken: Van bioscoopkwaad tot cultuurgoed. Honderd jaar film in Leiden, en De stadspoorten van Leiden en stadsbouw meester Willem van der Helm. Leuk als kerst cadeau! Van bioscoopkwaad tot cultuurgoed. Honderd jaar film in Leiden. Leiden kende in de eerste helft van deze eeuw een groot aantal bioscopen. Daar waren kleine achter- afzaaitjes onder, maar ook sierlijk vormgegeven 'film paleizen'. Film was hét venster op de wereld. In dit boek wekken de auteurs de wereld van deze oude Leidse bioscopen weer tot leven Het bevat een over zicht van de filmzalen die Kortingsbon 'Van bioscoopkwaad...' Leiden heeft gekend en toont hoe ze eruit zagen. Welke films populair waren, hoe de bioscopen reclame maakten en de reactie van de overheid op de film (keuring en censuur) komen ook aan bod. Van bioscoopkwaad tot cultuurgoed Honderd jaar film in Leiden De stadspoorten van Leiden en stadsbouwmeester Willem van der Helm Weinig gebouwen zijn zo 'gezichtsbepalend' geweest voor een stad als haar poorten. Veel stadspoorten in Nederland zijn afgebroken, maar Leiden bezit nog twee zeventiende- eeuwse stadspoorten: de Zijlpoort en de Mors- poort. Die poorten geven tot op de dag van vandaag een idee van hoe Leidenaren hun stad aan buitenstaanders wilden presenteren. Het boek gaat uitgebreid in op de geschiedenis van alle stadspoorten die Leiden vanaf de Mid deleeuwen heeft gekend. De zeventiende- eeuwse stadsbouwmeester Willem van der Helm, die vijf stadspoorten bouwde in zeven jaar, wordt uitvoerig uitgelicht. Reserveren Voor reservering o.v.v. 'Lezersaanbie ding Leidsch Dagblad' en extra infor matie kunt u bellen naar Pare la Clusure, Chemin de la Clusure 30, 6927 Bure, België. Telefoonnummer: 0032 - 8436 6080, faxnummer: 0032 - 8436 6777. Een Nederlandstalige medewerker zal u graag van dienst zijn. Boek snel, want er is nog maar een beperkt aan tal Bungalennes beschikbaar. Tegen inlevering van deze bon bij Kooyker Ginsberg, Breestraat 93 in Leiden krijgen lezers van Leidsch Dagblad 19,95 korting bij de aanschaf van het boek Van bioscoopkwaad tot cultuurgoed. Honderd jaar film in Leiden. Zij betalen slechts ƒ10,-. Tegen inlevering van deze bon bij Kooyker Ginsberg, Breestraat 93 in Leiden krijgen lezers van Leidsch Dagblad 19,95 korting bij de aanschaf van het boek De stadspoorten van Leiden en stadsbouwmeester Willem van der Helm. Zij betalen slechts ƒ10,-. Geen zin om de kerstdagen in Nederland door te brengen? Ga naar de Belgische Ardennen! Voor lezers van Leidsch Dagblad zijn' nog enkele Bungalennes vrij in vier sterren ANWB vakantiepark 'Pare la Clusure'. Het park ligt in de buurt van Han in België. Als lezer van Leidsch Dagblad krijgt u een korting van maar liefst ƒ45,- per persoon. Bij deelname vanaf drie personen betaalt u 165,- per persoon (normale prijs 210,-). Bij deelname van 2 personen geldt een toeslag van 25,- per persoon. U verblijft in een com fortabele 4- ot 6-persoons zogeheten Bunga- lenne. Aankomst op dinsdag 23 december, vertrek op zaterdag 27 december. Het arrangement is inclusief een welkomst- winterdrankje in het grand-café, feestelijk kerstontbijt op donderdag 25 december, recreatieprogramma met onder andere een kerststal- lentocht en een bezoek aan de Grotten van Han. Extra mogelijk heden (niet bij de prijs inbe grepen) zijn den feestelijk kerstdiner, skelterhuuren buiten sporten zoals mountainbiken, klimmen abseilen speleologie, buks- en boogschieten. Ook een bezoek aan het plaatsje Roche- fort (10 km) is aan te raden. Het plaatsje is prachtig versierd. Levensgrote kerststallen en giet ijzeren potten met vuur laten de sfeer van vroeger herleven. Lezers van Leidsch Dagblad kun nen ook een andere periode boe- Geen zin om de kerstdagen in Nederland door te brengen? Gc ken. U krijgt dan 20% korting op naar de Belgische Ardennen! Voor lezers van Leidsch Dagblac de normale verblijfsprijs tot 2 zijn nog enkele Bungalennes vrij in vier sterren ANWB vakan- januari 1998. tiepark 'Pare la Clusure'.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10