Kerstboom op stam Ook in de winter is er in de tuin nog wat te doen Tuinieren iTERDAG 13 DECEMBER 1997 jkinkels en tuincentra kon- zich Kerstmis al in alle jnaarden aan. Vraagje aan ensen waaraan ze denken bij [naderende feestdagen dan jjjg je uiteenlopende antwoor- tfifl in. Kerstmis? Een kerkelijk est, zegt de een. Neen, is het (cp®5 itwoord van een ander. Kerst- --Ü is is een typisch huiselijk Srees e5t, met de hele familie bij el- |lV. En dan vooral lekker eten, nden de smulpapen. Geef mij aar Kerstmis in de sneeuw, in {J »n of andere wintersportplaats 37,; ook een opvatting en zo zijn 9 hu; wel meer al dan niet met el- lact largecombineerd. aar opmerkelijk bij al die ver- ïntr. i hillende opvattingen is dat er jjwel altijd winters groen, innentakken en als het even ume meen kerstboom bij genoemd irswo ordt. Hoewel sommigen me- >n dat de voorkeur voor een rstboom in huis iets is van de •oorlogse jaren, blijkt de tra- 2i itieom een dennenboom of "Ji6, pz'n minst dennentakken in >252' uis te halen al vele eeuwen id te zijn. Er zijn talloos veel jenden en verhalen over het ïlstaan van deze gewoonte en il hoe en waarom. Veel van e legenden stammen nog uit tijd van de Germanen die sterk verbonden waren met de natuur omdat ze erdoor om ringd waren en erin moesten zien te overleven. De legenden en verhalen wer den mondeling overgeleverd en in later eeuwen op schrift gezet. Zo is er een verhaal dat ons ver telt dat dennengroen rond de kerstdagen in huis gehaald, het geluk in huis garandeert in het komende jaar. Sterker, er zijn ook verhalen die vertellen dat degeen die zich niet aan dit ou de gebruik houdt, kans maakt op veel narigheid in het jaar dat komt. Dus toch maar een kerstboom in huis halen? Maar hoe moet dat als je een piepkleine flatwo ning hebt, waar het al moeite kost om alle toegestroomde ge zinsleden te bergen? De oplos sing voor dit probleem heb ik zelf niet bedacht maar vorig jaar gezien bij klein behuisde vrien den. Ze wilden een kerstboom tot bijna aan het plafond uit nostalgische overwegingen. Maar een dergelijke boom nam met zijn onderste breed uit waaierende takken de halve ka mer in beslag. Geen nood, met de zaag werden de onderste takken keurig recht van de stam afgezaagd. Met de in een met GREET BUCHNER rood papier ingepakte emmer stond daar een fraaie kerst boom op stam met zilveren slingers die ruim konden afhan gen en met kleine glinsterballen die als grote dauwdruppels van de takken afhingen. Het zag er niet alleen feestelijk uit, maar had ook nog het voor deel dat de baby die tot het ge zin behoorde geen kwaad kon bij de boom. Daarom hier het advies aan iedereen die moeite heeft met een goede plaats voor een kerstboom, maar ook aan hen die kleine ldnderen hebben of rond scharrelende huisdieren om de traditionele boom eens op stamhoogte te brengen. Lijkt dat stuk met naalden bezette stam wat saai, wel, daar kunnen gemakkelijk wat slingers rond gedraaid worden. Overigens geldt voor de boom op stam hetzelfde als voor de gewone uitwaaierende kerstboom: wie slim is en er moeite voor over heeft, die gaat nu naar een ech te kweker en zoekt daar een boom uit, zo uit de volle grond. Eenmaal thuis meteen in een of andere container met goede potaarde. Flink gieten en een paar dagen laten wennen aan het barre binnenleven. Dat kan in een garage, schuur of over loop. Pas na die tijd in de ka mer. Tijdens de feestdagen de grond vochtig houden en dan weer wennen aan de buiten lucht, maar bij strenge vorst nog even wachten. Balkonbezitters kunnen op deze manier min stens twee jaar, soms zelfs lan ger plezier hebben van een en dezelfde boom en dat geldt ui teraard ook voor tuinbezitters. Kortom, denk eens na over een andere kerstboom. illustratie han van der ven sde waterlelie niet dieper dan zo'n zestig centimeter staat, kan de J2| ant in een emmer in de garage overwinteren. Wel de wortelkluit goed Vhtig houden. fotogpd Nu het tuinwerk er voor dit seizoen op zit kunnen we het gereedschap opbergen. Maak de spa, bats, hark, schoffel en andere metalen spullen met de staalborstel goed schoon en vet ze in met zuurvrije vaseline of (oude) olie. Geef ze een droge plek, maar niet in de buurt van verwarming. Dat is voor de houten stelen niet goed. De heggen-, snoei- en takkenschaar kunt u nu vakkundig laten slijpen, evenals de mes sen van de maaimachine. Wacht daar niet mee tot in het voorjaar, want dan komt u in de rij te staan. Dat geldt ook voor de diverse zagen die u misschien hanteert. De tanden zullen 'gezet' moeten worden. Bonenstokken mogen gedurende de win termaanden de grond niet raken - gaan ze rotten. Hang ze op. Wat sparrentakken (van de kerstboom) tussen de winterheide gesto ken geeft voldoende bescherming tegen vorst. Houd een rietmat bij de hand om die aan de oostkant van de rododendron te plaatsen als het met de winterwind menens wordt. De bloeiende kerstroos zal u dank baar zijn voor een hoesje van plastic, zodat de fraaie witte bloemen niet lelijk bruin worden. Kijkt u af en toe even of de bollen die u in pot hebt ingegraven al met hun neuzen bo ven de grond komen. Zo ja, dan kunt u ze binnen halen waar ze op een niet warme plek kunnen acclimatiseren. Huisbroei heet dat. De fijne grassoorten in het bijzonder zijn gediend met een laagje compost of stalmest over het gazon. Dat beschermt de wortels tegen bevriezing. Als het gevroren heeft vooral niet op het gazon lopen. Ook niet om een sneeuwpop te maken... De gele plekken in het voorjaar verraden waar u reparaties moet verrichten. Op een dag met lekker, zonnig (windloos!) weer kunt u - als het niet vriest - dode tak ken snoeien of zagen. Bij bottelrozen bij voorbeeld, die straks in maart niet meer ge snoeid hoeven te worden, zoals de theehy briden. Kastanje, eik, linde en els houden niet zo van snoeien. (Berk wil liever in ju ni/juli gecoupeerd worden - als dat nodig is.) Populier en wilg doen niet moeilijk. Op de bodem van de vijver kan nu een flin ke baggerlaag aanwezig zijn. Spreid die bagger in een dunne laag over de tuin, zo dat ze kan bevriezen en tot kruimelige aar de wordt, die heel goed voor de planten is. Geef kikkers die u tegenkomt de kans om een goed heenkomen te vinden. Stengels van gele lis, zwanebloem en lisdodde laat u staan, maar de rottende bladeren haalt u weg. Ze geven een gas af dat dodelijk voor uw vissen is. Het is overigens tóch te overwegen uw vij- vervissen in een aquarium binnenshuis on der te brengen. Al maken ze in een vijver met een diepte van 80 cm een goede over levingskans. Maar dan zult u wel een net te gen de reigers moeten aanbrengen. En een flinke bundel stro van 20 cm dik en 1,5 m hoog rechtop in de vijver moeten zetten om te zorgen voor afvoer van moerasgas en toevoer van zuurstof, als er een ijslaag is ge vormd. Hakken in of stampen op het ijs be tekent de dood van de vissen eronder. Fo lievijvers kunnen door 't ijs worden bescha digd. Er zijn dompelaars en fonteinen in de handel die voorkomen dat zich ijs vormt. 'f' Sierhekwerk Spijlenhekwerk Schuifhekken Plantsoenhekken Gaasafrastering Sportveldafrastering Tennisbaanafrastering Schoorsteenkappen OudhollandseverÜchting 1 K s C R A H I B 2 L K R D E N T P 3 S A P O D O D K 4 H E N A A K S U 5 K N L O N O E F 6 N H A M A I E E 7 P R L I O N V T 8 E S R T O D O F 9 D E R W E U K G 10 S P V E A A R K 11 T M E A L N L K 12 S E P N O O D R 13 P A I N E H A R 14 Z F L E U N I T >PGAVE OPLOSSING IAAT 'eep op elke regel de letters B8. die samen het woord vor- En dat overeenkomt met de Rschrijving. De resterende let 's vormen van boven naar be den en van links naar rechts "citaat. Schaaldier; 2. zuidvrucht; 3. est; 4. knaagdier; 5. spleet; 6. 7. vloerlijst; 8. voetwar- ir; 9. pressie; 10. wielstaaf; 11. supel; 12. voetafdruk; 13. h,"ï 14. muziekinstrument. KRUISWOORDRAADSEL vuur-volt ai-gen-ae a-s-r-k-r leptosoom -nu-s-lr- stip-ooit -eg-v-no- krakeling r-t-t-e-1 ik-per-po baas-krap mmam HEINZ Tom Poes had intussen niet stil geze ten. Met zachte drang had hij Ep-lep van zijn pij ontdaan en nu stond hij naast het gat in de keldervloer, ge reed om af te dalen. „Wat ben je toch van plan, jonge vriend?" vroeg heer Bommel, die zich ongerust achter hem bewoog. „Daar beneden is het gevaarlijk, dat heb ik nu wel begrepen. Er waren al lerlei figuren uit de onderwereld, die ons gade slaan. Laten we ons er toch bij neerleggen, als je begrijpt wat ik bedoel." „Dat wil ik juist niet", zei Tom Poes. „voor die ventjes uit de onderwereld ben ik niet bang; ze doen alleen maar wat de Droon zegt. En daarom ga ik die Droon zoeken, want dat is een kwaaie." Zo sprekende verdween hij in de duister^ opening en nu liet heer Ollie zich moedeloos op een steen zakken. „Wat naar is dit nu allemaal", prevel de hij met bleke lippen. „Waarom kunnen we het niet gewoon prettig hebben, met een knappend haard vuur en een verzetje op zijn tijd? Waarom moet het goede leven van een oppassend heer nu weer be dreigd worden door zo'n droon?" Deze gedachte liet hem geen rust - en een poosje later kon men hem be kommerd over de weg zien lopen, in zijn zorgen verdiept. „Ik had Tom Poes niet moeten laten gaan", zo sprak hij tot zichzelf. „Hij is nog zo jong en onervaren en dit gevaar is veel te groot voor hem. Als er dan iets gedaan moet worden is het door een volwassene met onder scheidingsvermogen. Ach, ik had flinker moeten zijn Op dat moment werd zijn aandacht getrokken door motorgezoem achter hem. Het was burgemeester Dicker- dack, die zich geheel verslagen stad waarts liet rijden. HET WEER DOOR JAN VISSER Het kwik in de thermometers in het noorden van Rusland ging giste ren als een speer naar beneden. Om 13 uur onze tijd vroor het in Cho- sedachard 35,5 graden en in Archangel'sk aan de Witte Zee wees het kwik -16,7 graden aan. Dit weekeinde wordt het heel koud in de Bal- tische staten en zondagmiddag bereiken de troepen van Koning Win ter het oosten van Polen. Wij gaan na het weekeinde voor de bijl. Waarschijnlijk vriest het maandagmiddag al licht. De dagen daarna, dinsdag tot en met donderdag, krijgen we in de nacht en ochtend te maken met matige vorst en 's middags vriest het licht. Voor het gevoel is het echter veel en veel kouder vanwege een aantrekkende wind uit oostelijke richtingen. Langs de kust neemt de wind toe tot krachtig. De aangevoerde lucht is echter wel droog en dat betekent dat we de zon geregeld te zien krijgen. Dit weekeinde is er nog helemaal niets aan de hand. Hooguit een af koelende bovenlucht. Vandaag waait de wind uit westelijke tot noord westelijke richting. Daarmee wordt lucht aangevoerd waarin de tem peraturen uitkomen op circa 8 graden. Verder is het 's ochtends nog droog, daarna nemen de buienkansen toe. Morgen waait de wind uit het noorden en ook dan bepaald geen lage temperaturen. Het wordt omstreeks 7 graden. Het weerbeeld kenmerkt zich door nu en dan zon maar er kan ook nog een bui vallen. Tijdens het afgelopen etmaal zijn er nog vrij veel buien gevallen. Deze vielen vooral gisternacht onder invloed van een passerende depressie. In Santpoort-Noord viel 10 mm en in Bloemendaal 7 mm. Valkenburg bij Leiden kwam echter niet verder dan 3 mm. De temperaturen kwa men overdag uit op maximaal 8-10 graden (Valkenburg 9,7 en Schip hol 9,5). De noordwestenwind was aan de kust enige tijd hard, wind kracht 7. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Wolkenvelden en enkele sneeuwbuien. In het oos ten en zuidoosten steeds meer opklaringen. Mid- dagtemperatuur dalend naar -5 graden in het bin nenland en tot rond het vriespunt langs de kust. Zweden: Wolkenvelden en af en toe wat sneeuw. Maxima vari ërend van -3 in het zuiden tot -10 in het noorden. Oenemarken: Wolkenvelden en in de loop van zondag een kou de oostenwind. Heel af en toe wat regen of sneeuw. Middagtemperatuur zater dag +2 en zondag -2 gra den. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zaterdag wolkenvelden en met name in Ierland soms regen. In En geland meeste kans op zon. Zondag vooral langs de Noordzeekust winterse buien Elders op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur zaterdag rond 10 graden, zondag vooral in het oosten van Engeland en Schotland kou- België en Luxemburg: Zaterdag af en toe zon en een kleine kans op een bui. Zondag meer bewol king en lichte regen, in de Ardennen la ter mogelijk sneeuw. Middagtempera tuur tussen 4 en 7 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Zaterdag van tijd tot tijd zon en op veel plaatsen droog. Zondag later op de dag vooral in het oosten kans op regen of sneeuw. Maxima uiteenlopend van 3 graden Elzas tot 11 in Bretagne. Portugal: Zonnige perioden en droog. Middagtem peratuur rond 16 graden. Madeira: Zaterdag van tijd tot tijd zon. Zondag meer bewolking en kans op wat regen. Middagtemperatuur rond 19 graden. Spanje: Vrij zonnig en droog In de ochtend lo kaal mist. Middagtemperatuur ongeveer 13 graden, in het zuiden oplopend naar 19. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust: vrij zonnig en droog. Middag temperatuur omstreeks 20 graden. Tunesië: Zowel zaterdag als zondag enkele buien, mogelijk met onweer. Middagtempera- tuu rrond 15 graden. Zuid-Frankrijk: Zaterdag behalve wolkenvelden ook zon. Vooral in de Franse Alpen nog kans op regen of sneeuw De Mistral neemt ge leidelijk af. Zondag meer zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtempera tuur tussen 6 en 14 graden Mallorca en Ibiza: Zowel zon als wolken. Vooral zaterdag nog kans op een bui. Middagtempera tuur 15 graden Italië: Perioden met zon, maar in het noorden wat meer bewolking. In de zuidelijke helft van Italië kleine kans op een bui. Middagtemperatuur variërend van 8 gra den in het noorden tot 16 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Wisselend bewolkt en kans op een bui. Vooral zaterdag een frisse noordenwind. Middagtemperatuur ongeveer 14 gra- Malta: Zowel zon als wolken. Op beide dagen kans op een bui. Middagtemperatuur 16 graden. Griekenland en Kreta: Wisselvallig met vooral rond de Egeische Zee veel regen- en onweersbuien. Wei nig ruimte voor de zon. Middagtempera tuur uiteenlopend van 11 graden in het noorden tot rond de 20 op Kreta. Turkije en Cyprus: Zowel zaterdag als zondag langs de Turkse west- en zuidwestkust veel re gen- en onweersbuien. In het zuidoosten en op Cyprus meer zon en minder buien. Maxima van 13 graden op de Dardanel- len tot 18 op Cyprus. Duitsland: Wolkenvelden en met name in de ooste lijke en zuidelijke bergen sneeuw. In het laagland een enkele bui. Zondag ook in het laagland op meer plaatsen wat sneeuwval. Middagtemperatuur zater dag rond 5 graden, zondag tussen -1 en 3. Zwitserland: Aan de noordkant van de Alpen bewolkt en af en toe sneeuw, in de dalen moge lijk regen Middagtemperatuur rond het vriespunt. Aan de zuidzijde meer zon en overwegend droog. Maxima daar rond 8 graden. Oostenrijk: Veel bewolking en van tijd tot tijd sneeuw Zaterdag in de lagere regionen mogelijk eerst nog wat regen. Middag temperatuur zaterdag rond 5 graden, zondag dalend tot rond het vriespunt. Polen: Zaterdag bewolkt en af en toe regen of sneeuw. Middagtemperatuur iets boven het vriespunt. Zondag een koude oos tenwind, opnieuw soms wat sneeuw. Maxima dalend tot -4 graden. Tsjechië en Slowakije: Bewolkt en zaterdag van tijd tot tijd re gen, boven 900 meter sneeuw. Zondag kouder en ook in het laagland kans op sneeuw. Middagtemperatuur zaterdag rond 4 graden, zondag rond het vries- Hongarije: Bewolkt en af en toe regen. Middagtem peratuur omstreeks 4 graden. ZONDAG 14 DECEMBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.41 Zon onder 16.27 Maan op 17.24 Maan onder08.26 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.26 15.39 02.59 15.12 Laag 11.15. 23 35 10.56 23.16 MAANDAG 15 DECEMBER 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08 42 Zon onder 16.27 Maan op 18.20 Maan onder09.23 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.08» 16.22 03 41 15.55 Laag 11 54 24.00 11.35 23.41 Weerrapporten 12 december 19 m station weer wind tem Rotterdam half be Twente zwaar t Vlissmgen regenb Maastricht regenb Aberdeen regen Athene licht b( Barcelona zwaar t Berlijn regen Boedapest zwaar t Bordeaux onbew Brussel zwaar t Cyprus zwaar t Dublin onbew. Innsbruck regen Klagenfurt zwaar bei Kopenhagen zwaar bei Las Palmas onbew. nnw6 10 9 8.0 nnw4 9 8 6.0 rinw7 10 9 1.0 Locarno Londen Luxemburg bew Wenen Zurich Bangkok onbew. Buenos Ai Casablanca onbew. Johannesburg half bew Los Angeles zwaar bei New Orleans regen New York nol 25 17 0.0 n3 18 15 4.0 D3 15 3 0.0 w 1 9 6 0.2 nw3 7 7 6.0 no 3 12 8 5.0 wzw2 21 15 6.0 no 4 18 12 10.0 wzw8 18 11 1.0 nno2 4 -5 0.1 w8 8 6 20.0 nw3 16 9 0.0 nw 1 5 4 0.7 nnw6 10 8 0.1 onbew. wnwlO 10 4 3.0 6 23.0 34 23 00 31 26 0.0 Tel Aviv Tokyo

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9