Betogingen tegen ETA n Terrorist Carlos de jakhals toont zich een charmeur Netanyahu woest na sappige verhalen over Sara Buitenland Erewacht op Rode Plein vereeuwigd Klaus houdt sleutelrol in Tsjechische politiek Compleet wonen stoutenbeek [ERDAG 13 DECEMBER 1997 nNiNGENDe Duitse plannen om in de Eems een reusachtige m van anderhalve kilometer breed aan te leggen, betekenen "«idood voor het natuurgebied de Dollard en de getijderivier de ms. De dam is niet nodig om dijken en achterland te bescher- en bij hoogwater, want daar zijn alternatieven voor. De dam ent alleen een economisch belang: het behoud van tweedui- nd arbeidsplaatsen bij de Meyer Werf in Papenburg. Dat stel- n Nederlandse en Duitse milieu- en natuurbeschermingsorga- saties. Gisteren gingen ze onder leiding van Neptunes de >ms op om actie te voeren tegen de plannen. foto anp karel zwaneveld )nderzoek naar slachting in Rwanda ;ali» De Verenigde Naties en de Verenigde Staten willen de uvvelijke massamoord op zeker 270 vluchtelingen in het lordwesten van Rwanda onderzoeken. Woensdag vielen gewa mde mannen een kamp bij het plaatsje Mudende aan. De achtoffers zijn naar verluidt overwegend Tutsi's die vanuit ingo naar Rwanda waren gevlucht, maar er zijn tevens berich- j n over talrijke Hutu-slachtoffers. 5 lassale woningbouw op Westoever lem» Een onderzoek van persbureau The Associated Press 5 van de 144 joodse nederzettingen op de Westelijke Jor- inoever, die op termijn Palestijns moet worden, wijst uit dat Imeer dan 7.500 nieuwe woningen in aanbouw zijn. Het Israë- |che ministerie van volkshuisvesting beweert dat er op de hele estoever slechts 280 nieuwe huizen worden gebouwd. De tota- iomvang van de nieuwbouw is waarschijnlijk groter dan 7.500, Jaar de grootste projecten bevinden zich in de nederzettingen |e door AP zijn bezocht. |rappisten stappen naar rechter <m Belgische monniken hebben juridische stappen geno- n tegen bier dat onder de naam 'trappistenbier' in de Vere- __jde Staten wordt verkocht. Een New Yorkse advocate beves- ;de te zijn ingeschakeld door de Belgische trappistenabdij Or- 1, De advocate moet de betreffende Amerikaanse brouwer la- i stoppen met het gebruik van de naam 'trappistenbier' om- t de onderneming niets te maken heeft met de orde. ïx-vrouw liet Gucci vermoorden' De Italiaanse politie beschikt over nieuwe aanwijzingen de ex-vrouw van Maurizio Gucci, lid van de modedynastie ide Gucci's, huurmoordenaars heeft ingeschakeld om hem n zeep te helpen. De 46-jarige zakenman Gucci werd op 27 tart 1995 doodgeschoten in Milaan. Zijn ex-vrouw Patrizia ggiani Martinelli werd verdacht omdat Gucci haar alimentatie d gehalveerd tot ongeveer twee miljoen gulden per jaar. Jnderzoek naar neo-nazi-schandalen )nn De Duitse Bondsdag stelt een parlementair onderzoek in aar de recente serie neo-nazi-schandalen in het leger. Aanlei- ngis de lezing die de beruchte neo-nazi's Manfred Röder, we- »ns bomaanslagen veroordeeld, drie jaar geleden voor de mili- tire academie in Hamburg heeft gehouden. Maar de commissie lzich ook buigen over de incidenten, variërend van video inden met extremistische inhoud tot drinkgelagen ter viering in de verjaardag van de Führer. Ibanezen willen conferentie over Kosovo 101, Ibrahim Rugova, leider vain de Albanese meerderheid Kosovo, heeft gisteren gevraagd om een internationale confe- ntie over deze roerige provincie in het zuiden van Servië. Om- at de stabiliteit op de Balkan staat of valt met de situatie in de ovincie. is Kosovo volgens Rugova een internationaal pro- A/( eerri- De bevolking van Kosovo is voor negentig procent van banese afkomst, maar de Serviërs maken er de dienst uit. 5 cht jaar geëist tegen Jürgen Schneider iankfurt In de grootste fraudezaak in de naoorlogse geschie- inis van Duitsland is gisteren een celstraf geëist van zeven jaar nsi i negen maanden tegen de vroegere vastgoedmagnaat Jürgen )hneider. Het imperium van de 63-jarige Schneider bezweek in 194 onder schulden van ruim vijf miljard mark (5,6 miljard gul- in). De zakenman ontvluchtte Duitsland, maar in mei 1995 erd hij samen met zijn vrouw aangehouden in Miami en na lige tijd uitgeleverd. Sindsdien zit hij vast. iëerstandsbeweging biedt excuses aan apstad De extreem-rechtse Afrikaner Weerstandsbeweging WB) heeft haar excuses aangeboden voor vergrijpen tijdens de ijd voor behoud van de apartheid in Zuid-Afrika. Dit heeft de aarheid- en Verzoeningscommissie (TRC) gisteren meege- rid. De AWB onder leiding van Eugene Terre Blanche was één in de belangrijkste gewapende blanke verzetsgroepen tegen de rergang naar democratie in 1994. erbranding van video's in Vietnam SÜQL* De politie van Ho Chi Minh Stad heeft vijftien ton cd's, deocassettes, tijdschriften en ander gesmokkeld materiaal ver and omdat ze werden gezien als schadelijk voor de cultuur. De houd van de verbrande waar was in de meeste gevallen porno- afisch, gewelddadig of anticommunistisch. De meer dan >000 videocassettes, 6.300 muziekcassettes, 600 laserdiscs en or{ 1.000 compactdiscs waren in beslag genomen door de douane n hi •door inspecteurs van het cultuurministerie bij wankels. .evenslang voor kinderverkrachter Het Filipijnse parlementslid Romeo Jalosjos is gisteren roordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens het twee- aal verkrachten van een elfjarig meisje. De advocaat van de •jarige Jalosjos, eigenaar van een luxueus vakantieoord aan it strand, had op vrijspraak gerekend. De pleegvader van het eisje zou het kind tegen betaling ter beschikking hebben ge- Jrei eld aan de parlementariër en een buitenlander. utokapers zeer actief in Brussel Een ware plaag van autokapingen teistert België en •oral de hoofdstad Brussel. Daarom is deze week een speciale >litie - eenheid opgericht. De dieven sleuren, meestal onder be ziging van een wapen, automobilisten achter het stuur van- •an, Ze slaan toe als de auto even stilstaat, bij de garage van de ./"ling of voor een stoplicht. Sinds het begin van dit jaar von- Tpn er meer dan honderd van deze zogenoemde carjackings in ^üssel plaats, waarvan bijna de helft de laatste drie maanden. j zt verschijnsel is niet nieuw, de omvang wel. Vroeger werden auto's vooral gestolen om misdaden mee te plegen, nu wor- ;nze geëxporteerd. PARUS CEES VAN ZWEEDEN correspondent De man die ooit de 'meest gevreesde terrorist ter wereld' was, slaagde er gisteren in om een bom volle rechtszaal voor zich in te nemen. 'Carlos de jakhals', die in de jaren '70 en '80 een spoor van bloed door de wereld trok, onüokte met een over dreven hoffelijk optreden besmuikt gelach aan de honderden journalisten en belangstellenden op de publieke tribune. En toen de eerste dag van zijn proces in het bombastische Paleis van Justi tie te Parijs voorbij was, bracht hij als een volleerd acteur een groet aan zijn publiek. Carlos was twee decennia geleden een naam die op de lippen van iedere politieman in de Oude Wereld lag. In Londen schoot hij de broer van de eigenaar van Marks Spencer neer, in De Haag liet hij de Franse ambassadeur gijzelen, in Wenen ontvoerde hij de ministers van de Arabische olie landen, in Frankrijk gooide hij een granaat in een overvol café. Maar gisteren stond hij terecht voor slechts één van zijn misdaden, de moord op twee agenten van de Franse geheime dienst en op een Libanese terrorist. Gekleed in een kakikleurig overhemd met beige jasje verscheen rond half één een bijna ondeu gend glimlachende Carlos, een witte plastic zak met documenten in de hand. De glimlach zou hem tijdens deze eerste zitting niet meer verla ten. Zoals in Frankrijk gebruikelijk is werden uit een groep van enkele tientallen kandidaten door mid del van loting achtereenvolgens negen juryleden getrokken. Elke keer als dat een vrouw was, lachte Carlos haar vriendelijk toe en volgde haar met zijn ogen naar haar plaats. Hij lachte zes keer. De eerste dag was voornamelijk aan formaliteiten gewijd. Toen de rechter hem vroeg wat zijn be roep was, antwoordde Carlos: „Internationaal re volutionair, met als werkterrein de hele wereld." Voor zover bekend zat geen van de vele vriendin nen die Carlos in de jaren '70 in Londen en Parijs had op de tribune. Ook zijn voormalige echtge note, de Duitse terroriste Magdelaine Kopp, was afwezig. Zijn broer Lenin en zijn bejaarde ouders waren in Caracas (Venezuela) gebleven, de stad waar Carlos in 1949 als Ilitch Ramirez Sanchez is geboren. Zijn vader, een communistische advocaat, liet echter weten volledig achter zijn zoon te staan. Carlos, zei hij, was 'voorbestemd' een revolutio nair te worden. Hij had 'geen enkel delict' be- gaan. Met dat laatste was Carlos het roerend eens. Hij ontkende niet op 27 juni 1975 twee agenten van de DST (de binnenlandse veiligheidsdienst) te hebben doodgeschoten, maar dat was voor de goede zaak. Zoals hij op 23 september schreef aan president Yves Corneloup van de rechtbank: „Ik vraag u de juridische machine tot stilstand te brengen die bezig is een militante revolutionair te verpletteren die zijn leven heeft gewijd aan de nobelste van alle zaken, de bevrijding van Palesti na." Carlos pleegde de meeste van zijn terreurdaden in opdracht van Wadi Haddad, één van de leiders van het ultralinkse Volksfront voor de Bevrijding van Palestina. Hoewel hij destijds werd afgeschil derd als een agent van de Russische KGB, staat inmiddels vrijwel vast dat hij niets met de Russen van doen had. Sommige misdrijven zou hij echter hebben gepleegd in opdracht van anderen dan Haddad. De ontvoering van de olieministers in Wenen was naar eigen zeggen een klusje voor de Libische leider Khadaffi. In Frankrijk gooide hij een granaat in een café (twee doden, dertig gewonden), deponeerde twee keer een bom in een trein (zeven doden, 38 ge wonden), blies het kantoor van een krant op (één dode, 63 gewonden), bracht een bom op een sta tion tot ontploffing (vijf doden, veertig gewon den) en vermoorde twee geheim agenten. Ponia- towski, de Franse minister van binnenlandse za ken, zei in 1982: „Carlos moeten we niet arreste ren, maar liquideren. Dit is een klus voor de ge heime dienst." Maar drie jaar geleden deed de geheime dienst dat wat Poniatowski niet had gewild: zij arresteer de de man. Carlos werd ontvoerd in de Sudanese hoofdstad Khartoem, waar hij in 1994 woonde, en in een militair vliegtuig naar Parijs gevlogen. Carlos en zijn advocaten verklaarden die arresta tie gisteren onwettig, omdat de geheime dienst geen geldig internationaal arrestatiebevel had op het moment van de aanhouding. Het proces zal naar verwachting een week duren. Spanjaarden zijn terreuraanslagen zat In de Spaanse stad San Sebastian wordt vanmiddag een grote betoging gehouden tegen de Baskische elfschei dingsbeweging ETA. Duizenden Spanjaarden hebben gisteravond in verschillende Spaanse steden al betoogd tegen de terreuraanslagen van deze organisatie. De grootste protestmars werd gehouden in Renteria, onder het motto 'Wij hebben de vrede nodig'. Een lid van de gemeenteraad van die stad in Spaans Baskenland werd donderdagavond in Irün vermoord door een gemaskerde man. MADRID AP-DPA-AFP.Rtr moskou Fotografe de installatie van de Liudmila Pakhomova van het Russische persbureau ITAR-TASS koos gisteren op het Rode Plein een originele positie om erewacht op het graf van de onbekende soldaat te vereeuwigen. foto epa dmitrykhrupov De 64-jarige Jose Luis Caso, lid van de regerende Partido Popu lar (Volkspartij), werd in een bar in het hoofd geschoten. De poli tie vermoedt dat de moord het werk is van de Baskische af scheidingsbeweging ETA, hoe wel de verantwoordelijkheid voor de aanslag nogn iet is op geëist. Caso was al enige malen bedreigd, maar hij weigerde lijf wachten in te schakelen. Hij werd donderdag tijdens het avondeten beschoten en over leed ter plekke. De schutters zijn ontkomen. Het Spaanse koningshuis heeft zijn condoleances overge bracht aan de familie van Caso. De regeringsleiders van de Eu ropese Unie (EU), bijeen in Luxemburg, hebben de moord veroordeeld. „Wanneer zij (de ETA) denken dat ze ons kunnen dwingen ons beled te verande ren, hebben ze het mis", ver klaarde de Spaanse premier Jo sé Maria Aznar tijdens de Eu ropese top in het groothertog dom. De moord op Caso is de der tiende van dit jaar waarvoor de ETA verantwoordelijk wordt ge houden. Hij is bovendien de derde vermoorde politicus van de PP in twee jaar tijd. In janua ri 1995 werd Gregorio Ordenez in San Sebastian doodgescho ten. In juli dit jaar leidde de moord op PP'er Miguel Angel Blanco tot een ongekende golf van beroering in heel Spanje. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT 'Walglijk en lasterlijk' noemt premier Benjamin 'Bibi' Netanyahu de nieuwe serie verhalen in de Israëlische pers over het hysterische gedrag van zijn vrouw Sara. „Alle grenzen zijn over schreden met een mate van kwaadaar digheid die geen reactie verdient", zei hij gisteren in Tel Aviv. Sara stond wat timide naast hem en weigerde te antwoorden op vragen van begerige journalisten. Het populaire dagblad YediotAcharonotpubliceert vandaag een onthullend verhaal van negen tabloid pagina's over haar ge drag. Sara Netanyahu is zelf psycholo ge, maar als Yediot niet liegt levert haar gedrag volop voer voor haar vakgeno ten. Vorig jaar kwam ze in het nieuws door onthullingen van door haar ont slagen kindermeisjes. Ditmaal dienen een ontslagen secretaresse en een huishoudster als bronnen. Beiden hebben gisteravond op de Is raëlische televisie de verhalen die Ye diot vandaag publiceert, bevestigt. De secretaresse, Naomi Igus, is twee we ken geleden ontslagen. Ze zegt dat de verhalen over Sara geen roddel zijn en dat het tijd wordt dat de Rekenkamer een diepgaand onderzoek instelt naar wat er in het huishouden van de minis ter-president voorvalt. De huishoudster, Rachel Yacov (60), werkt al dertig jaar in de residentie. Ze bevestigde dat Sara Netanyahu haar heeft bekogeld met schoenen, die niet goed gepoetst zouden zijn. „Als de mi- nister-president wist wat je met zijn schoenen uitvoerde, zou hij je aan stukken snijden," zou ze daarbij heb ben geschreeuwd. De kop boven het verhaal in Yediot - 'Mevrouw Netanyahu, voor jou!' - slaat op de eis van Sara dat al haar mede werkers haar als 'mevrouw' aanspre ken, wat in Israël volstrekt ongebruike lijk is. Andere 'onthullingen': Sara krijgt graag cadeaus, ook al is dit tegen de regels. Toen ze onlangs twee flessen wijn ontving vertelden haar lijf wachten dat de inhoud eerst moet worden getest, om vergiftiging uit te sluiten. Ze zou daarop de wijn te proe ven hebben aangeboden aan haar me dewerkers. In het bureau van de minister-presi dent is een kantoor ingericht voor Sara, ten onrechte gefinancierd door de Is raëlische belastingbetalers. Er werken twee secretaresses, die weinig anders doen dan knipsels verzamelen uit kranten waarin Sara wordt genoemd. voor gehandicapte kinderen, maar draagt niets bij aan het werk daarvan. Ze bezoekt alleen de gala-bijeenkom sten. Een groot deel van de dag gaat heen met bezoeken door haar kapper, haar schoonheidsspecialiste en haar persoonlijke trainer. Ze is ziekelijk jaloers, wat te maken kan hebben met de buitenechtelijke relatie die haar man een aantal jaren geleden in een televisieoptreden heeft toegegeven. Toen premier Netanyahu onlangs in een televisieprogramma even werd aangeraakt door de aantrek kelijke zangeres Ofra Haza, leidde dat tot een gênant incident. In de pauze maakte Sara een scène en toen haar man haar probeerde te kalmeren dreigde ze naar de politie te stappen om te vertellen dat hij haar slaat. Noa, de volwassen dochter van Benja min uit een eerder huwelijk. Ze heeft haar verteld dat ze Benjamin niet mag aanspreken met 'vader' waar haar ei gen kinderen bij zijn, „omdat die niet weten dat ze een zuster hebben". De weekend-bijlage Yediot, veruit de best verkochte krant in Israël, zal van daag de kiosken uitvliegen, ook al doen veel Israëli's alsof de verhalen over Sa ra hen niet interesseren. Parlementslid Ofer Pines (Arbeiderspartij) heeft aan gekondigd dat hij vragen zal stellen over 'het buitengewone gedrag van mevrouw Netanyahu'. Hij wil met na me weten of Sara's optreden geen ne gatief effect heeft op staatsaangelegen- heden. Sara is voorzitster van een organisatie Ze wil niets te maken hebben met BOEDAPEST HANS GERTSEN CORRESPONDENT Vaclav Klaus blijft de komende jaren een sleutelrol spelen in de Tsjechische politiek, daarover zijn vriend en vijand in politiek Praag het eens. Maar over de vraag of het een positieve of ne gatieve rol zal zijn, verschillen de meningen. De man wiens conservatieve regering twee we ken geleden viel over een finan cieel schandaal, doet dit week einde opnieuw een gooi naar de macht in zijn Democratische Burgerpartij (ODS). Als Klaus, zoals verwacht, tij dens een bijzonder partijcon gres wordt herkozen als voorzit ter van de belangrijkste rege ringspartij, lijkt Tsjechië af te stevenen op vervroegde verkie zingen en de ODS op splitsing en een langdurig verblijf in de oppositiebankjes. President Vaclav Havel zal vol gende week een nieuwe rege ring aanwijzen die tot de ver vroegd uit te schrijven verkie zingen zal functioneren. Het is de zeer vraag of de coalitiepart ners, de conservatieve Demo cratische Burger Alliantie (ODA) en de centrum-rechtse Chris tendemocraten (KDH), dan nog verder willen met de ODS onder leiding van Vaclav Klaus. De de missionaire premier zelfheeft zich de afgelopen dagen boven dien duidelijk uitgesproken voor een 'constructieve opposi tierol'voor de ODS. Het tweedaagse ODS-congres belooft uit te lopen op een kei harde harde botsing tussen Klaus en diens aanhang en een aantal rebellen in de partij, aan gevoerd door de vroegere mi nister van binnenlandse zaken Jan Ruml, die zich als tegenkan didaat voor het partijleider schap heeft opgeworpen. Ruml en enkele geestverwanten gaven twee weken geleden de aanzet tot de val van de regering door publiekelijk het aftreden van Klaus te eisen. De kans dat de rebellen het dit weekeinde winnen, lijkt gering. Ruml en de zijnen hebben weliswaar veel aanhang in de parlementsfractie van de ODS, maar de basis van de partij en de regionale afdelingen staan nog altijd volledig achter Vaclav Klaus. Wij (van Stoutenbeek) zijn altijd vreselijk nieuwsgierig naar hoe u eet, drinkt, slaapt, luiert, leest, luistert. Naar hoe u vrienden ont vangt, studeert, zingt, puzzelt en knutselt. Naar hoe u bezig bent. Omdat we alles in huis hebben om daar het ideale decor voor te bouwen. k imt Wij komen graag bij u thuis.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5