rr r ri T JJ\J Feest rondom SISSI FOR EVER Toerisme 100ste sterfdag van 'jonge keizerin' Wenen en Boedapest herdenken Wandelen in Schotland weet meer haast de beroemdste reis gidsen ter wereld. Sinds kort worden ze in op dracht van uitgeverij Van Reemst in hoog tempo in het Ne derlands vertaald en je kunt je afvragen 'waarom nu pas?' Niet alleen de hotelkamers worden uitvoerig beschreven ('het behang is helaas wat opzichtig'), maar ook of je vanuit het bed het scherm goed kunt zien. De Rough Guides kun nen soms behoorlijk betuttelend zijn. Dat neemt niet weg dat ze zo goed als altijd meer weten dan de juffrouw van de plaatselijke VW en dat ze ondanks de 500 of meer pagina's makkelijk kunnen worden meegenomen. Onlangs versche nen de Nederlandse vertalingen van de titels Noorwegen, Zweden, Parijs, Wales, Vietnam en Bretagne/Normandië. Canada Bij de Canadian Tourism Commission (CTC) verscheen zojuist een aantal nieuwe brochures. Daaronder de Nederlandstalige 'Visitors Guide 1998' (met bijbehorend Info Bulletin, dat naast reistips ook een overzicht geeft van alle Nederlandse reisorganisaties die reizen naar Canada verzorgen), de gids 'Canada Festivals en Evenementen 1998-99' en de 'Canada Winterkrant '97/'98' met beschrijvingen van de wintersport mogelijkheden in voornamelijk British Columbia en Alberta. De brochures kunnen worden aangevraagd bij de CTC, Post bus 30820, 2500 GV, Den Haag, telefoon 070 - 31 11 67 5. Skiën in België Na twee winters met redelijk wat sneeuw en een g toeloop van vooral langlaufers hebben de WV's van de Belgi sche Ardennen hun informatiesysteem uitgebreid. Naast tra ditionele telefoonnummers als Sneeuwinformatie Oostkantons (00 32 80 22 76 64) en de Sneeuwtelefoon (00 32 80 22 74 74, alleen als er sneeuw ligt), is het nu ook mogelijk het Belgisch Verkeersbureau in Haarlem (023 - 53 44 43 4) te bellen. Het bureau wordt per fax dagelijks op de hoogte gehouden van de sneeuwtoestand in de Ardennen. Tevens kan daar het 'Tourist Journal Winter' met daarin aller lei informatie over loipes, afdalingen, verhuuradressen en der gelijke, worden aangevraagd. Sissi houdt op alle van haar gemaakte portretten de mond stijf gesloten. Ze had een slecht gebit. Niets menselijks was haar vreemd. 'Heeft u gezien', fluistert de gids op een niet-verder- vertellen-toontje, 'dat ze op alle schilderijen haar mond stijf dicht houdt? ...(onheilspellende stilte)... Dat komt, ze had een slecht gebit!' De ontluistering van een jonge keizerin. Wat Romy Schneider in drie Sissi-films zo zorgvuldig opbouwde, wordt hier met enkele venijnige onthullingen plompverloren de grond ingeboord. Ga maar na. USA-camperrally's ACSI heeft opnieuw een zogenoemde camperrally in Amerika uitgezet. Het is de 'Noordwest USA/Canada', die de deelne mers door vier Amerikaanse staten en twee Canadese provin cies voert. Bezocht worden onder meer Seattle en Vancouver en het Yellowstone natuurpark. De trip staat onder leiding van ervaren 'captains' (reisleiders) en er wordt gereden in luxueu ze, door ACSI gehuurde en nauwkeurig gecontroleerde cam pers. De trip staat, samen met dertig andere, beschreven in een magazine dat kan worden aangevraagd bij ACSI, telefoon 04 88 - 45 20 55. Swissötel voor vrouwen Het Swissötel in Istanbul gaat speciale zorg besteden aan al- leenreizende vrouwen. Het zogenoemde 'lady-programma' be gint vanaf het moment dat de reservering wordt gemaakt. Zo zal de receptionist onder meer vragen of de gaste er prijs stelt dat inkomende telefoongesprekken vooraf worden gecontro leerd. Ook wordt de hotelstaf geïnstrueerd dat een zekere dis cretie in acht dient te worden genomen bij het doorgeven van kamernummers, hebben de badkamers aparte stopcontacten en behoren speciale aerobiclessen en schoonheidsbehande- lingen tot de opties. Het ligt in de bedoeling deze service ook uit te breiden naar andere Swissötels. Het jachtslot Gödöllö, het Hongaarse kasteeltje waar Sissi zich meerdere maanden schuil hield voor haar familie, werd voor een groot deel gerestaureerd en trekt nu duizenden belangstellenden. foto rob van den dobbelsteen fltt» 3 obvan den dobbelsteen. lel icoon van de 19de eeuw ras - nog steeds volgens de oerlevering - manisch depres- le.j ef, wenste slechts afgebeeld te an^ porden als 30-jarige (ook toen ede 50 al hoog en breed was erd)had - naar het ag« fojnt - een lichte hang naar lardt eiversiteiten en leed aan anor- ria (ze woog 48 kilo bij een van 1.73 meter), erbijsterend? Ze weten het in egrandeurvandeWeense lofburg, in die zinsbegooche- nde bric-a-brac van goudbro- <4 ut> opgeborsteld fluweel en lelt ipolitoerd notenhout nóg veel 00t lerker te vertellen. 'Haardag- ienu bestond uit slechts één Dpje hete soep en een sinaas- ppel. En als ze merkte dat haar uiten 1 millimeter dikker wa in geworden, dan at ze hele- mal niets.' Bovendien was Sissi zo verneemt het door het pa is wandelende gezelschap tot ijn ontsteltenis - nog een ver- id kreng ook. Ze had twee leedsters die elke ochtend vier hit bezig waren met onder leer het insnoeren van haar liddel. Straffer, straffer, schijnt fravissante Duitse stampvoe- H nd te hebben geroepen. Net polang totdat zij haar taille met fur eigen handjes kon omvat- i, lui kan niet anders of er zullen «nnenkort nog wel meer sma- tófelijk-scandaleuze details aan ft licht komen over het leven i eine der schönsten Frauen 3U irerZeit. In 1998 namelijk is ft precies honderd jaar gele- cndat de Keizerin van Oosten- ijk (en Koningin van Honga- ijf) om het leven werd ge- pp "acht. Op 19 september 1898 'eef de Italiaanse anarchist "igi Luceni haar op de oever an het Meer van Genève toch •ugvrij onverwacht een dolk «tor de borst. En dat moet ge- iwd worden. Zowel in Oosten- n* 'ikals Hongarije. Deen Wenen al herdenkt de 9» -ady Di van de vorige eeuw' Kt drie tentoonstellingen. In nf Moss Schönbrunn komen aar eerste, in pracht en praal ^gebrachte huwelijksjaren m bod; in de Hermesvilla (het i?n buiten Wenen staande geeltje waar zij zich schuil fld voor de clan der Habsbur- U its) wordt getracht duidelijk te taken hoe Elisabeth zichzelf |g '8 maar echt spannend dreigt p,n'*~ te worden in de eerder genoemde Hofburg. Daar im mers wordt een expositie inge richt met als thema (vrije verta ling) 'Hoe gedroeg de keizerin zich in het openbaar, maar wie was ze nou eigenlijk werkelijk?' Het antwoord op deze prangen de vraag is al enigszins uitge lekt: Niet zo'n lekkertje! Maar dat maakt de herdenkingsfees ten juist zo leuk. In gepaste stil te afdalen naar haar met verse bloemenruikers afgezette sarco faag in de Kaisergruft aan de Neuer Markt en vervolgens ge nieten van haar amoureuze strapatzen met een overspelige minister in de musical 'Elisa beth' (Theater an der Wien). Je verbazen over de martelwerk tuigen in haar privé-fitness- ruimte (met badkamer) in de Hofburg en tegelijk beseffen dat ze aan haar gemaal natuurlijk niet zoveel lol beleefde. 'Een droge kerel' noemde een treu rende Sissi hem in haar dag boek. Een visie die nog eens wordt onderstreept door de gids. 'Der Franz Joseph at vijf gangen in precies 43 minuten. Dat was bij keizerlijk decreet zo vastgesteld. Tempo, tempo. Ik bedoel: hij was niet erg gezellig.' Voor Elisabeth een goeie reden om veelvuldig - en dan bij voor keur in de herfst - naar Honga rije te vluchten, of beter gezegd, naar het familie-jachtslot Gö döllö. Franz Joseph verbleef er weinig en - wat haar nog het al lerbeste beviel - haar schoon moeder kwam er nóóit. Het kostelijke kasteel, op drie kwar tier autorijden van Boedapest, fungeert nu als middelpunt van de Hongaarse Sissi-festiviteiten. Daarbij hoort natuurlijk een Het feit dat het in 1998 precies honderd jaar geleden is dat Sissi werd vermoord, heeft zowel de VW van Wenen als van Boedapest in het geweer gebracht. Diverse Sissi-tentoonstellingen (alleen de Oostenrijkse hoofdstad telt er al drie), een Sissi-musical (die overi gens reeds vanaf 1992 in het The ater an der Wien in Wenen loopt) en een groot aantal Sissi-evene- menten (concerten vooral) trek- tentoonstelling over (alweer) 'het verborgen leven van Erzsé- bet' (zoals ze hier heet), maar ook zijn er concerten, is er een dressuur-wedstrijd om de 'Erz- sébet-cup' en wordt er eind au gustus zelfs een schoonheids- wedstrijd georganiseerd door de Sissi Friendly Society. Maar of je nou juist op die da gen naar Gödöllö moet reizen...? Veel beter is het waarschijnlijk om op een - zo mogelijk - rustig moment naar het pronte, in de bossen verborgen slot te reizen. Hetgeen al moeilijk genoeg is. Meteen na de heropening op 17 augustus 1996 stroomde het publiek toe en in het eerste vol le jaar al werd Sissi's droomkas teel bezocht door 250.000 nieuwsgierigen. Nog lang niet gereed trouwens, die tot nu toe 18 miljoen gulden kostende res- ken in het zich nog steeds uitbrei dende programma de grootste aandacht. Maar het is natuurlijk ook best mogelijk de gangen van de 'jonge keizerin' in alle rust na te gaan. Sissi ligt - samen met 145 Habsburgers - begraven in de Kai sergruft onder de Kapuzinerkirche op de Neuer Markt in Wenen. De reusachtige, soms op Leopard- tanks lijkende kisten vormen een Het ruim een eeuw oude café New York te Boedapest geeft uitmuntend de sfeer weer waarin de konin gin van Hongarije leefde. foto rob van den dobbelsteen tauratie. Daarvoor hebben de in 1991 vertrokken Russen te veel verwoest/Roze-rood marmer werd door de kameraden weg gemoffeld achter een dikke laag grijze legerverf, kruimelend stucwerk nooit hersteld en deu ren voor het gemak uit hun hengsels gelicht. Er moet nog ontzettend veel gebeuren. Maar het feeërieke hoofdge bouw is klaar. Mét de geheime trappen waarover Sissi naar haar minnaars sloop, mét haar in onschuldig blauw ge houden jonge meisjes-boudoir en mét haar herinneringen aan een kortstondige jeugd (ze trouwde toen ze 17 was). Jawel, misschien wat toeristisch alle maal. Sissi-telefoonkaarten in de Sissi-shop, een als Franz Jo seph verklede fotograaf die be zoeksters in Sissi's lampenkap- drukbezochte bezienswaardig heid. Standbeelden van Elisabeth zijn er in zowel de Oostenrijkse als de Hongaarse hoofdstad. Dat in Wenen staat verborgen in een hoekje van de Rosenvolksgarten (ze kijkt naar de Hofburg) en dat in Boedapest - groen uitgeslagen en nauwelijks te vinden - onder de Erzsébet-brug (Boeda-kant). Te Wenen worden zowel in de luisterrijke Hofburg als in het zo merpaleis Schönbrunn (waar de privé-vertrekken van de keizerin voor het eerst worden openge steld) dagelijks rondleidingen ge houden die het leven van Sissi als thema hebben. Hetzelfde gebeurt in het op 28 kilometer ten oosten van Boedapest gelegen kasteel Grödöllö. Tussen de Hongaarse hoofdstad (station Nyugati) en de koninklijke wachtkamer in Grö döllö loopt een spoorlijntje dat ter gelegenheid van de festiviteiten weer in gebruik zal worden geno men. De wagons worden getrok ken door een stoomlocomotief. Mooi is de Métyèskerk op de kas teelheuvel (met schitterend uit zicht) van Boedapest. Het is de kerk waarin Elisabeth en Franz Jo seph in 1867 trouwden. Hoewel ze met Sissi niet veel te maken heb ben, geven hotel Gellért (met schitterend Jugendstill-badhuis) het operagebouw, de centrale markthal (Központi Vésércsar- nok) en de cafés Gerbeaud en New York uitmuntend de sfeer weer waarin de koningin van Hongarije leefde. jurken laat poseren plus - al waar je kijkt - de onvermijdelij ke Sissi-bonbons, Sissi-broches en wat voor Sissi-prullaria er nog allemaal meer kan worden bedacht. Maar neem alles voor lief en kijk vooral goed naar het in één van de salons hangende schilderij dat Eduard van Eng- hert maakte van de kroning te Boedapest in 1867. Want wie is die man, die (hoed in de hand) zo hartstochtelijk staat te juichen? Juist ja, dat is Graf Andrassy, van wie men fluistert dat hij een meer dan vriendschappelijke relatie on derhield met de stralende bruid. De gids met een dubbelzinnige knipoog: „Maar we weten niets zeker hè, Niets. Je had toen nog geen paparazzi." Waar een herdenkingsfeest al niet goed voor is. Wie geen gebruik maakt van spe cifieke Sissi-reizen (ook een aantal Nederlandse touroperators zal ze voor de komende zomer in zijn programma opnemen) en toch comfortabel en snel van Wenen naar Boedapest wil reizen (of om gekeerd), kan overwegen gebruik te maken van de dagelijkse dienst die in de zomermaanden wordt onderhouden door een draagvleu gelboot van de Erste Donau- Dampfschiffart Gesellschaft (DDSG). De afstand tussen beide hoofdsteden (250 kilometer) legt het schip af in iets meer dan 4 uur, inclusief een stop in Bratisla- Maar uiteraard kan ook de trein (ruim 3 uur) of de auto worden genomen. Houd in het laatste ge val rekening met wachttijden en filevorming bij de grens. Wenen (Vienna Card) en Boedapest (Bu dapest Card) hebben beide een bij de Tourist Office verkrijgbaar stadsticket waarmee voor een vastgestelde periode (1 tot 3 da gen) onbeperkt gebruik kan wor den gemaakt van het openbaar vervoer. Ook verlenen ze aanzien lijke kortingen (in Boedapest op lopend tot 100 procent) op de toe gangsprijzen van musea. Meer informatie: Oostenrijks Toeris- tenburo, Stadhouderskade 2, 1054 ES Amsterdam, telefoon 020 - 61 29 68 2, het Hongaars Verkeersbureau, Post bus 91644, 2509 EE Den Haag, tele foon 070 - 32 09 09 2 en (voor specia le vanuit Nederland georganiseerde Sissi-reizen) het ANVR-Reisbureau. Gouda bij kaarslicht Zoals gewoonlijk omstreeks de kerstdagen wordt de binnen stad van Gouda op 16 december verlicht met kaarsen. Mid delpunt van het evenement vormt uiteraard het stadhuis op de Markt, maar ook in andere panden zal tijdens deze avond de verlichting uitsluitend bestaan uit brandende kaarsen. Ter ver hoging van de feestvreugde zijn er diverse concerten (onder meer met een mobiele beiaard) en vindt er voor de eerste keer een 'Kaarsjesmarkt' plaats. Daarop staan kramen met droog bloemen, kerstkaarten, glaskunst, houtsnijwerken typisch Goudse producten. Informatie: VW Gouda, telefoon 01 82 - 51 36 66. WBBBÊBBStmHÊÊÊÊÊÊÊÊKËÊ REISBOEKEN De reisgidsen die versche nen in de Nederlandse Odyssee-reeks leunden aanvankelijk uitsluitend en alleen op de tomeloze in breng van Bartho Hendrik- sen en Leo Platvoet. Het tweetal schreef ongeveer twee lan- denboekjes per jaar en dat was - gezien het hoge informatie ve gehalte van de inhoud - natuurlijk niet vol te houden. Er werden co-auteurs gezocht, die zich niet alleen met de nor male reeks bezig hielden, maar onder meer ook met de sa menstelling van een nu al bijna klassiek handboek als dat over Indonesië. Tevens verscheen er een charmante reeks stadswandelgidsen over onder meer Dordrecht en Gouda. Met de Odyssee Natuurwandelgids Schotland en Noord-En- geland (geschreven door Doran van Wamel) lijkt Odyssee te zijn begonnen aan een vierde reeks, speciaal bedoeld voor natuurminnende wandelaars. Het is opnieuw een uitne mend boekje. De gedetailleerde routebeschrijvingen van de 22 uitgezette wandelingen gaan vergezeld van kaartjes (met hoogteverschillen)verklaringen over bezienswaardigheden en uiteraard praktische informatie. De op de laatste pagina geplaatste literatuurlijst is handig voor mensen die nóg meer willen weten. Overigens verschenen in de 'gewone' Odyssee reeks kort geleden de delen Wales en Ierland. Uitgeverij Babyion - De Geus, prijs Natuurwandelgids 32,50 gulden. O r-vi i ah f^rl 11H P ^et van honély Planet LLlvlC 2jjn dg boeken uit de Rough Guide-reeks wel- Uitgeverij Van Reemst, prijs 39,95 gulden

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 31