Belasting jaagt op winst uit gokkast Kerst Snelle opmars van mobiele telefoons Meeste ouderen voor euthanasie GT.ATIS DE TELT Oi j Binnenland Justitie onderschepte e-mail Urka 'Aantekening' eerder vertoond Kenteken voor brom- en snorfietsen Olifant past niet in kerk La Place «ami» ®AC 13 DECEMBER 1997 jlosie vernielt panden Amsterdam D,|straf voor Schotse xtc-handelaar ht. De Schotse wetenschapper die in xtc handelde om de vevan een boek te kunnen financieren, is gisteren door de bank in Utrecht veroordeeld tot 3,5 jaar celstraf. De straf le scheikundige, die enkele jaren parapsychologisch on- ;k verrichtte aan de Universiteit in Utrecht, was de helft >t de officier van justitie twee weken geleden had geëist, 'itbank stelde zijn medewerking tijdens het onderzoek recherche op prijs. Wel namen de rechters het hem kwa- ithij zijn kennis als chemicus ter beschikking had gesteld 'Xtc-handelaren. Behalve dat hij grote hoeveelheden itoffen voor xtc-pillen produceerde, was de Schot ook be- |n tweede drugslaboratorium op te zetten in Zwömmer- slag voor Melkertwerkers iDAMTramconducteurs, stadstoezichthouders en flat- jlen in Amsterdam krijgen voortaan een onregelmatigheids- ag. Dat zijn de gemeente en de vakbonden gisteravond 'engekomen. Het gaat hierbij om mensen met een zoge- ïde Melkertbaan. De toeslag kan stapsgewijs over vier itjaren oplopen tot een maximum van 145 procent van het mumloon in het vierde jaar. Afgelopen maandag legden bestuurders en conducteurs het werk korte tijd neer omdat JVVf imeente en de bonden niet tot een akkoord kwamen, jrzi ssf o-kaartenbak komt op microfiche ijdi rdam. De dertienduizend kaarten uit de kaartenbakken :ge le Duitse oorlogsbank Lippmann-Rosenthal worden op mi- :he gezet zodat geïnteresseerden er gemakkelijk inzage in n» en. Ze zullen worden gearchiveerd bij het Rijksinstituut Oorlogsdocumentatie (RIOD) en bij het Algemeen Rijksar- in Den Haag. Hoewel de oorspronkelijke kartotheek als seigendom moet worden beschouwd, blijft zij nog in ieder een jaar bij de Stichting Joods Maatschappelijk Werk in er. Dat is de uitkomst van het overleg dat gisteren is ge nu 1 tussen Justitie, Financiën, het RIOD en vertegenwoordi gt van de joodse gemeenschap. Overigens verwacht de com- e-Kordes pas eind januari met een eerste rapport over de n h iop van joodse bezittingen aan ambtenaren van het minis- lid van financiën te komen, sec or- er geld voor toezicht op verkeer cjlt *agï Een intensiever toezicht en meer lik-op-stukbeleid. VK e manier wil de regering strenger optreden tegen overtre- uj) van de verkeersregels. Het kabinet heeft voor zowel dit als ind jaar 25 miljoen gulden extra uitgetrokken om zo het onëe'uWcen terug te dringen. Vaststaat dat het rijden on- ïvloed, het niet dragen van een autogordel of een brom- e film aandachtpunten worden. Er zullen speciale gebieden en aangewezen waar de controles plaatshebben. eederde wil verbod extreem-rechts van Sdam. Een ruime meerderheid van de Nederlanders (66 slijl int) is voor een verbod op extreem-rechtse partijen. Ook niei 50 procent dat mensen die zijn veroordeeld wegens racisti- /eei misdaden, niet meer mogen stemmen. Aan de andere kant ;tv at in de politiek en onder het grote publiek maar weinig jen acht voor politiek racisme en de multiculturele samenle- >lpc Dat blijkt uit een enquête die de stichting Nederland Be- spfi Kleur heeft laten uitvoeren en uit een eigen analyse van de att ePt-verkiezingsprogramma's van de vijfgrote partijen. lig ■■Hi—mn—ifMiTW Sa ALLEEN A.S. ZONDAG: t z'n tweetjes 3 nachtjes in 'n comfortabel hotel wanneer u zondag 14 december iel® 500,- of meer besteedt, e in Vraag naar dc actievoorwaarden in de winkel set M-voor dichtstbijzijnde filiaal (020) 35' 55 CPD Geassocieerde Pers Diensten Naheffingen van soms enkele tonnen amsterdam gpd De Belastingdienst is bezig met een groot landelijk on derzoek naar inkomsten uit gokkasten. Talloze horecaon dernemers hebben inmiddels navorderingen van soms enkele tonnen ontvangen. In enkele gevallen zijn onder nemers al overstag gegaan en hebben bedragen vari ërend van één tot enkele tonnen betaald. groningen .gpd De aanslagen die nu de deur uit zijn gegaan, hebben betrekking op de laatste vijf jaar. De aan slagen zijn mogelijk doordat be drijven die speelkasten leveren en horecabedrijven zelf een be ter administratief systeem heb ben ingevoerd. Aan de hand daarvan krijgt de Belasting dienst over de laatste twee jaar een beter beeld over de inkom sten uit de gokkasten. Die gege vens zijn naast de belastingge gevens van de drie jaren ervoor gelegd. Uit die vergelijking bleek dat er een fors verschil zit tussen de werkelijke inkomsten van de afgelopen twee jaar en de opgegeven inkomsten uit de jaren ervoor. Het gaat soms om tienduizenden guldens per speelkast. De belasting heeft nu met de gegevens over de laatste twee jaar een schatting gemaakt over de inkomsten van de drie jaar ervoor en vervolgens een nahef- fing de deur uitgedaan. Tot gro te schrik van veel horecaonder nemers. Sommige bedrijven hebben hun speelautomaten inmiddels uitgeschakeld om te voorkomen dat de inkomsten voor dit jaar nog verder oplo pen. Zij denken daarbij nahef fingen over het nog lopende be lastingjaar 1997 te kunnen voor komen. De Belastingdienst rekent jaarlijks op een extra opbrengst van 180 miljoen gulden als ge volg van deze specifieke contro le op speelkasten. De politie heeft de elektroni sche berichten op Internet, de zogenoemde e-mail, van de ver meende drugsbende van Etien- ne Urka afgetapt. Op deze wijze is getracht inzicht te krijgen in de eventuele hasjhandel van de Urka-clan. Het is waarschijnlijk voor het eerst dat Justitie op de ze wijze bewijzen tegen een hasjbende heeft verzameld. Het aftappen van de elektro nische communicatie kwam gisteren aan het licht tijdens een verhoor achter gesloten deuren bij de rechter-commis- saris. De anonieme politie-in- specteur, 'verbalisant 23016' van de speciale recherche-een heid Kernteam Randstad Noord en Midden, erkende in het ver trouwelijke gesprek dat de poli tie onder de 'juridische paraplu' van een telefoontap het com puterverkeer van het verdachte Amsterdamse bendelid met de bijnaam 'de Boekhouder', heeft onderschept. De verdediging van de Urka- amsterdam Hoogtevrees moetje niet hebben om mee te doen aan de World Finals International In-Line Skate Series. Want de wieltjes onder de benen blijven nooit erg lang op de vloer. Het wereldkampioenschap wordt dit weekeinde gehouden in de Amsterdamse Rai. Gisteren hadden de voorrondes plaats. foto vvfa buro 'tsticht D66 houdt vast aan verzet tegen varkensplannen den haag gpd-anp D66 legt zich niet neer bij het kabinetsbesluit om boeren, die hun varkens fosfaatarm voer verstrekken, de komende jaren coulanter te behandelen dan collega's die op de oude weg doorgaan. Fractievoorzitter De Graaf vindt dat alle varkensboe- ren hun veestapel tussen nu en 2000 met 25 procent moeten in krimpen. Uitzonderingen leiden volgens D66 tot onduidelijke si tuaties die de voorgenomen re ductie van de varkensstapel te niet kunnen doen. „Het kabinet wil milieuvrien delijke varkensmesters, dat zijn degenen die hun beesten fos faatarm voedsel geven, met slechts 20 procent korten", legt de D66-landbouwwoordvoerder Ter Veer uit. „Wij zijn het daar niet mee eens. We kunnen niet met vijftien miljoen varkens de 21-ste eeuw in. Zijn we nu al vergeten dat we als samenleving vier miljard gulden kwijt waren aan de varkenspest? De sector is niet goed georganiseerd en moet nodig gesaneerd. Van Aartsen zei na afloop van het kabinetsberaad met 'een ge rust hart' naar de Tweede Ka mer te gaan. Dit ondanks dat drie D66-ministers, Wijers, Borst en Sorgdrager, te kennen hebben gegeven tegen het plan te zijn en dit ook in de notulen wilden vastleggen door middel van een zogenaamde 'aanteke ning'. Ook de in Luxemburg aanwezige minister Van Mierlo sluit zich bij zijn partijgenoten aan. Hij vindt de hele kwestie echter geen kabinetscrisis waard. Hij wil de definitieve be slissing dan ook overlaten aan het parlement. Vice-premier Dijkstal wilde gisteren niet ingaan op de vraag wat het kabinet doet als D66 tot het bittere eind blijft dwarslig gen. ,,Er valt met ons nog best over kleinigheden te praten, maar de hoofdlijnen van het plan staan vast." Overigens is ook het CDA tegen het kabi netsplan. De christen-democra ten zijn tegen een algemene korting van 10 procent. Ook Lubbers klapte uit ministersraad den haag anp De zogeheten aantekening die de D66-ministers Borst, Wijers en Sorgdrager hebben laten op nemen bij het kabinetsbesluit over de varkens is geen politiek unicum. Dergelijke opstellingen lekken echter niet vaak uit, om dat het kabinet wordt geacht met één mond te spreken. Poli tiek gezien stelt de aantekening overigens weinig voor, omdat de betrokken ministers wel ge woon gebonden zijn aan het ak koord. Een opvallende aantekening maakten de PvdA-ministers Al ders (milieu) en D'Ancona (WVC) begin 1994 bij het kabi netsbesluit over de toekomst van luchthaven Zestienhoven. Alders en D'Ancona hadden lie ver niet gezien dat het kabinet een 'bescheiden luchthaven' zou toestaan en lieten dat mid dels een aantekening opnemen in de notulen van het ministers- beraad. Opvallend was dat pre mier Lubbers, geheel tegen de Haagse mores in, melding maaïte van de opstelling van de ministers. Lubbers stelde destijds dat hij geen andere keus had. Alders had zich steeds een verklaard tegenstander getoond van een luchthaven bij Rotterdam. Hij kon er dus ook op rekenen na het besluit flink aan te tand ge voeld te worden. De minister had zich slechts kunnen verde digen door uit de school van de ministerraad te klappen en juist dat mag niet. De beraadslagin gen zijn geheim. Lubbers onthulde dat hij in zijn loopbaan zelf ook een keer of drie een aantekening had la ten maken. Ook verscheidene ministers hadden het vaker ge daan. In fraai Lubberiaans om schreef de premier de aanteke ning als 'een zachte vloek die je in de meeste gevallen achter je tanden houdt'. Vervolgens moet het kabinet weer als een team verder, aldus de minister-presi dent in 1994. De openbaring van Lubbers leidde overigens wel tot een spoeddebat over de vraag of hij wel staatsrechtelijk correct had gehandeld door de aantekenin gen publiek te maken. Volgens artikel 45 van de Grondwet is het kabinet namelijk gehouden de eenheid van het regeringsbe leid uit te dragen. Een motie dat het kabinet opriep dergelijke aantekeningen voortaan niet openbaar te maken, kreeg brede steun. Lubbers zelf had zich al gehaast te zeggen dat hij geen precedent had willen scheppen. den haag gpd Minister Jorritsma van verkeer en waterstaat wil dat per 1 mei van het jaar 2000 alle 600.000 brom- en snorfietsen in ons land zijn geregistreerd en van een kenteken voorzien. Met de afgifte van de kentekens wordt in 1999 begonnen. Het kente ken wordt alleen afgegeven als de brommer niet is opgevoerd. In totaal 55 mobiele controle teams zullen jaarlijks steekproe ven houden om op kenteken en opgevoerd fijden te controleren. Jorritsma schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer. Sinds vier dagen is wettelijk bepaald dat een brom- of snor fiets nooit harder mag rijden dan respectievelijk 45 en 25 ki lometer per uur. Dat betekent dat de politie niet langer de brommer uit elkaar hoeft te ha len om te bewijzen dat deze is opgevoerd. Het constateren van een snelheidsovertreding geldt voortaan als voldoende bewijs. Na 1 mei 2000 zal van brom mers en snorfietsen die te hard rijden het kenteken in beslag worden genomen. De berijder krijgt een maand de tijd om de brommer aan te passen. Lukt dat niet, dan gaat het kenteken naar de rijksdienst wegverkeer. De berijder zou dan een nieuw kenteken moeten aanvragen. Bij extreem hoge snelheden wor den de tweewielers in beslag ge nomen. Psychiatrisch Ziekenhuis Amsterdam bende plaatst vraagtekens bij de wettelijke basis voor het aftap pen van de e-mail. Volgens jus titie Haarlem i§ het opsporings middel legaal. „Het is wettelijk toegestaan en met toestemming van de rechter-commissaris ge beurd", aldus de Haarlemse persofficier van justitie C. Hem mes-Boender. Urka en zes medeverdachten staan momenteel bij de recht bank Amsterdam terecht op verdenking van hasjhandel en lidmaatschap van een criminele organisatie. Justitie raakte onlangs in con flict met één van Nederlands grootste Internet-bedrijven. De Internet-voorziener, 'profider' XS4ALL, weigerde in oktober mee te werken aan het laten af tappen van een Internetlijn van een abonnee. Justitie wilde het computerverkeer in verband met een recherche-onderzoek 'afluisteren'. Dit betrof overi gens niet het onderzoek tegen de Urka-bende. XS4ALL heeft gisteren bij Jus titie Amsterdam aangifte ge daan tegen de officier van justi tie en de rechter-commissaris die getracht hebben de provider te laten meewerken aan het af tappen. „Ze wisten dat er geen wettelijke basis voor was en hebben ons toch onder druk ge zet. Vanwege de dwang hebben we aangifte gedaan van ambts misbruik. En omdat ze het ge zamenlijk hebben gedaan, me nen we ook dat ze een criminele organisatie vormen", aldus woordvoerder M. Wesseling van XS4ALL. Het is nog onduidelijk of er een wettelijke basis is voor het aftappen van het elektronische briefverkeer of dat het valt on der de grondwettelijke bescher ming van het briefgeheim. Het Urka-proces zal wat dat betreft waarschijnlijk een indicatie op leveren. Het parlement buigt zich momenteel over een grondwetswijziging die Het spe cifieke (papieren) 'briefgeheim' moet ombuigen in een meer al gemene bescherming van 'ver trouwelijke communicatie'. rotterdam gpd Het aantal mobiele telefoons in Nederland is gestegen tot 1,8 miljoen, 800.000 meer dan eind vorig jaar. Vooral de laatste maanden van het jaar ging het hard en groeide het aantal met 70.000 per maand. PTT Tele com verwacht volgend jaar een nog grotere toeloop, doordat er twee nieuwe mobiele 'opera tors' op de markt worden toege laten. De vergunningen daar voor worden in januari geveild. Met circa tien procent van de bevolking die over de mobiele telefoon beschikt, bevindt Ne derland zich nu in de midden moot van Europa. Koplopers in mobiel bellen zijn de Finnen met 39 procent en de Zweden met 35 procent. De mobiele te lefoon wordt overigens vooral zakelijk gebruikt. De PTT rekent op vier miljoen mobiele bellers in het jaar 2000 (25 procent van de bevolking), en acht miljoen (50 procent) in 2005. De groei voltrekt zich daarmee volgens de verwach tingen die twee jaar geleden zijn bekend gemaakt bij de intro ductie van Libertel als concur rent van PTT Telecom. De groei is volgens D. Karsten, marketing manager van PTT Telecom, wel afhankelijk van het aantal be schikbare frequenties en de in voering van extra diensten en nieuwe technieken, zoals het betalen met 'smart cards' via Internet. Vooral PTT Telecom kampt met krapte op zijn gsm- frequenties. Ook de sociale acceptatie van het mobiel bellen zal een rol spelen. In Italië accepteert het publiek het volkomen dat er op straat lopend wordt getelefo neerd, in Duitsland wordt dat als heel onfatsoenlijk be schouwd. Nederland is verdeeld over de tolerantie ten opzichte van mobiel bellen. Wel verbie den steeds meer restaurants het telefoneren vanaf de tafels en wordt er in vergader- en con grescentra op aangedrongen de telefoon uit te zetten. amsterdam anp Twee op de drie ouderen zijn voor euthanasie. Eenderde vindt dat zieke ouderen een middel moeten krijgen om een eind aan hun leven te kunnen maken. Als het henzelf betreft wil bijna de helft van de 57- plussers het leven beëindigen als ze dement worden. T. Tijmstra van de Rijksuni versiteit Groningen heeft in 1995 een kleine zeshonderd ou deren naar hun mening ge vraagd over euthanasie. Het gaat om mensen uit de drie noordelijke provincies in de leeftijd van 55 tot 99 jaar met een lichamelijke kwaal. Van de ondervraagden zei de helft niet bang te zijn voor de dood. Eenderde houdt zich nooit bezig met het levensein de. En de meeste ouderen pra ten maar zelden over de dood. Dat staat deze week in het Ne derlands Tijdschrift voor Ge neeskunde. Bij vrouwen komt de dood overigens veel vaker ter sprake dan bij mannen. Uit het onderzoek van Tijm stra blijkt verder dat ouderen zich meer zorgen maken over de last die ze anderen kunnen bezorgen dan over het dood gaan zelf. Ook zijn ze bang om te moeten lijden, anderen niet meer te herkennen of afhanke lijk te worden van apparaten. weert. gpd groep (deels levende) dieren die straks de kerststal moeten op fleuren. De olifant werd gisteren van een vrachtwagen gerold en haalde met moeite de entree van de kerk. De toegangsdeur bleek echter zo'n tien centime ter te laag te zijn om naar bin nen te kunnen. De deken over weegt nu om de ingang van de kerk groter te maken. De Limburgse deken Wim van der Valk van Weert kampt sinds gisteren met een niet alledaags probleem. In het voorportaal van de Martinuskerk in Weert staat een olifant die niet naar binnen kan. Het kunststoffen gevaarte weegt 400 kilogram, kostte 60.000 gulden en behoort tot de Champagne kerstbuffet in La Place. Het nieuwe restaurant La Place, boven de rijksweg A4, zal ook op 1e kerstdag open zijn. Maak uw onbeperkte keuze uit het uitgebreide champagne kerstbuffet. Vroom Óc Dreesmann Kinderen tot 2 jaar gratis, kinderen tot 12 jaar 29.50 Volwassenen 69.50 Reserveer nu telefonisch (0252) 621 808, of vraag de folder aan bij Restaurant La Place, Brugrestaurant A4, Rijksweg A4 No.1B, 2132 MA Hoofddorp. rdam* Een explosie heeft gisteravond in Amsterdam-Oud vernielingen aangericht aan zeker twee panden. Een tstof luifel en een reclamebord werden goeddeels weggesla- iei Ook een gevelruit van een kantoor sneuvelde, evenals de ineen geparkeerde auto. De politie kon gisteravond nog jggen over wat er precies is geëxplodeerd. Straatbewoners oeden dat het geen vuurwerkincident betreft. De explosie irzaakte namelijk een enorme knal, die tot enkele straten ■rop te horen was. De straat was gisteravond wel a erschillende bewoners huis niet konden bereiken. foto anp cor mulder sema verkocht aan France Telecom aag. Kabelexploitant Casema, de grootste in Nederland :abel-tv, gaat voor 1,7 miljard gulden, 1.550 gulden per aan lig, over in handen van France Telecom. Dit heeft KPN, ei- ar van Casema, gisteravond bekendgemaakt. KPN liet eer- it jaar weten de exploitatie van kabel-televisie niet langer :n kernactiviteit te beschouwen. In oktober liet KPN weten rmeer dan drie gegadigden voor Casema waren. Daar zat eta ve France Telecom een combinatie bij van Nuon, Mega ABN-AMRO en UPC (VS). stel van concurrentie streekbus aag* Minister Jorritsma stelt de invoering van concurrentie t streekbus vervoer met zeker een jaar uit. Ze is hiertoe ge- ïgen door een uitspraak van de rechter, zo heeft ze de ide Kamer gisteren in een brief meegedeeld. Jorritsma wilde j^lij nend jaar beginnen met de aanbesteding van buslijnen, zijl lelangrijk stokpaardje voor haar. Door de uitspraak van de me( se rechtbank moet Jorritsma nu wachten tot de nieuwe 'ersonenvervoer klaar is. Dat is waarschijnlijk op zijn s dit Ist °P 1 januari 1999. De minister stelt overigens dat de ge- eiijke uitspraak niet van toepassing is op het spoorvervoer, Dnden hebben desondanks eventuele acties opgeschort tot sma in januari met een nota over concurrentie op het rkomt.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3