PORT fïersman wil meer an alleen diploma 5 Stanley Franker mist het tennisleven niet IrDAG 13 DECEMBER 1997 et is maar weinig sporters gegeven om tijdens de Olympische Spelen te debuteren bij de senioren. Sassenheimer Martin i lersman vormde die uitzondering. „In het vliegtuig op weg naar oorwegen leerde ik Rintje Ritsma en Falko Zandstra pas kennen. ->e 15 0 meter van Hamar was mijn eerste echte wedstrijd bij de enioren." Hersman bereikte in het internationale schaatsgeweld destijds de achtste plek, goed voor een olympisch diploma. Nu tier jaar later doet hij het er niet meer voor. „Een diploma heb ik al, ik wil nu een medaille." q Martin Hersman: „Het is niet één jaar training, maar je hebt hier drie jaar naartoe gewerkt." olympisch ticket moet in de ogen van Hers man een tijd van 1.49 op de klokken ver schijnen. Naast de 1500 meter focust Hersman zich voor olympische kwalificatie op de 1000 meter; de 5 kilometer heeft afgedaan. „Ik ben in één seizoen wel in staat om zes goe de 1000 en 1500 meters te rijden, maar meer dan drie goede vijf kilometers zitten er niet in. Op die afstand is een olympisch diploma voor mij het hoogst haalbare, maar die heb ik al. Ik wil nu een medaille." In be langrijkheid staat de mijl bij hem dan nog voor de kilometer. „De 1500 meter is toch het koningsnummer. Het is een afstand die alles bundelt; snelheid, uithoudingsvermo gen, techniek. Binnen het schaatswereldje zorgt de 1500 meter voor de meeste span ning en levert het de meeste waardering op." Woorden die hij vervolgens zelf bewust logenstraft. Uit waardering voor Gianni Romme. „Zijn wereldrecord op de vijf kilo meter is voor mij dé prestatie van de afgelo pen twee jaar. Met zijn 6.30 heeft hij een nieuwe grens bereikt. De 1500 meter is één groot vuurwerk, maar die ene rit van Gianni is er in lange tijd niet meer geweest. Voor 1992 had je met onder anderen Koss en Veldkamp rijders die de vijf kilometer naar een hoger plan tilden. Daarna brak de pe riode aan met goede rijders op de mijl. De ontwikkeling op de vijf kilometer bleef in tussen stilstaan. Gianni heeft nu in zijn een tje dat gat gedicht. Hij was veel beter dan de rest. Iemand die zó de kar trekt heb je no dig, daardoor kunnen ook de anderen op deze afstand weer beter worden." De prestatie van Romme heeft volgens Hersman maar ten dele te maken met de introductie van de klapschaats. Er zijn ook minder valpartijen waardoor het ijs langer goed blijft. „Bovendien wordt in een olym pisch jaar altijd sneller gereden, alleen viel dat in Hamar minder op omdat Albertville twee jaar daarvoor plaatshad. Tot onzekerheid - niemand weet waar de wereldrecords ophouden - leidt de klap schaats niet, meent Hersman. De Sassen heimer maakt zich veel eerder zorgen over de opstelling van de Internationale Schaats Unie (ISU). „De ISU legt geen beperkende FOTO HENK BOUWMAN maatregelen op voor de introductie van nieuwe klapschaatsen. In elke sport geldt dat een nieuwe vinding die niet voor een bepaalde tijd is aangemeld in een nieuw seizoen niet mag worden gebruikt. Bij ons is dat niet zo. In Japan zijn Mazda en Mitsubishi nu bezig met de ontwikkeling van een nieuwe schaats die bij wijze van spreken twee weken voor de Spelen kan worden geïntroduceerd. Dat is niet alleen de angst van de Nederlanders, maar ook van de Noren, Amerikanen en Canadezen. We weten niet wat er gaat komen. Het zou wel heel frustrerend zijn dat in een jaar waarin Hersman zijn studie op een laag pitje zette de Japanners door een nieu we vinding een voorsprong krijgen. Maar de Sassenheimer moet zich eerst nog voor de Spelen zien te plaatsen alvorens zich daar echt druk om te maken. „Het maakt me niet uit of ik tijdens het NK een binnen- of buitenbaan loot. Al rijd ik wel graag in de eerste rit, dan ben je er maar vanaf. Want er is niets vreselijker dan dat er iemand een wereldrecord rijdt, terwijl jij aan het inrij den bent." Het waren mooie aanbiedingen, maar hij jpng er niet op in. Na zijn laatste klus als van de Davis Cup-ploeg sprak Stan ley Franker met de Oostenrijkse tennisbond met Prime Sports. Voor die Spaanse mocht hij de hele wereld naar loslopend talent dat in Ma- tot proftennisser gekneed wilde wor- Maar er moest veel worden gereisd en wil de oud-bondscoach niet meer. Elf lang was hij zo'n 36 weken per jaar van Nu de directeur sportief van de (52) al drie maanden thuis zit, heeft gemerkt dat hij nog niets van dat leven „Misschien is het nog te kort dag, je komt er pas later achter wat je thuis hebt laten liggen." iommige veranderingen in het leven van Stanley Franker van toen en nu zijn een- C| 'oudig te vertalen. Er lag de afgelopen naanden druis nooit meer een stapel post van een meter hoog op hem te wachten. Dat was vaste prik als hij thuiskwam van n'Jl een paar weken op stap. Nu kan hij iedere lag de post wegwerken. Nog meer meet- )are dingen: in november maakte hij een IW >rivé-tripje van vier dagen naar Lissabon. Verdraaid mooie stad, merkte hij, terwijl hij !r toch al vier keer eerder was geweest, be- oepshalve. Wat hij jammer vindt, is dat hij ~j tooit heeft bijgehouden hoeveel reizen hij naakte en hoeveel kilometers hij aflegde, ^jj -en paar keer de aarde rond was het zeker. .Maar van alle steden waar ik ben geweest, ieb ik er waarschijnlijk niet één goed ge zien." Deze week was hij bij de nationale Mas- ts in Warmond zomaar aan te schieten t Jan en Alleman. Dat kon in het verle- 'n ook wel, maar dan wel op een hard tri- lebankje, nu gewoon in geriefelijke stoe- ;n, een eindje van de baan. „Vroeger zou ik lebben zitten kijken. Als je over spelers 'raat moet je ze ook hebben geobserveerd. kunt niet alleen zeggen: 'Ik heb gehoord lat jij...', je moet dat ook hebben gezien, faak hebben gezien. Ik kan zeggen dat ik die spelers en speelsters van de Davis Cup ln Fed Cup-teams op hun beste en op hun lechtste momenten aanschouwde. Daar- •oor heb ik voor mijn gevoel altijd een ver- Itwoorde keuze kunnen maken en kon ik Stanley Franker: „Als Guus Hiddink naar voetbal de reden voor die keuze ook verwoorden." Wat hij nooit heeft begrepen is waarom hij zo vaak moest lezen dat hij weer 'ergens in de zon' naar tennis zat te kijken. „Ik heb dat nog nooit over Guus Hiddink gelezen. Als die naar voetbal kijkt, vindt iedereen dat werk, als ik keek, zat ik lekker in de zon. Blijkbaar vindt men dat je met een speler moet werken, voordat naar tennis kijken werk is." Stanley Franker trekt vaker parallellen met de voetbalwereld. Binnenkort is hij van plan de elf jaar dat hij de hoogste techni sche baas was samen te vatten. Geen boek, maar gewoon een rapport. De voorlopige conclusie? „Onder meer dat er tussen 1986 en 1997 achttien spelers bij de top honderd zijn gekomen. Niet alleen door mij, maar door de cultuuromslag binnen het Neder landse tennis, door de privé-trainers én door de bond. De veelgeroemde Ajax-oplei- ding levert per jaar anderhalve speler voor Ajax 1 af, wij achttien internationale top- kijkt, vindt iedereen dat werk, als ik keek, zat ik lekker in de zon." spelers in elf jaar, daarmee lopen we aardig parallel." In zijn samenvatting zal ook de malaise in het vrouwentennis aan bod komen. „Waar wij in 1993 dachten dat er proble men bij de jongens aan zouden kunnen ko men, is het precies andersom gegaan. Dat komt omdat jongens als Haarhuis, Eltingh, Siemerink en Krajicek lang doorgaan. En dit jaar zie je toch dat vier Nederlandse jon gens in het Nederlandse Satellite-cicuit de nummers één, twee, drie en vijf worden. En geen van allen begonnen ze geplaatst aan het circuit. Die jongens zijn er nog niet, je kunt ook niet zeggen of ze er komen, maar zelfs in de tijd dat Richard, Jan en Jacco in dat circuit speelden, is dat nooit gebeurd. Het kan dus betekenen dat die jongens goed bezig zijn en het geeft in ieder geval aan dat het systeem heeft gefunctioneerd." „Bij de \TOuwen daarentegen is het an ders gelopen dan werd verwacht: Kamstra en Rottier kregen blessures, Jagerman stop te vrij vroeg, Bollegraf raakte geblesseerd en dubbelt alleen nog maar. De groep was toen groot en daarachter hadden we nog twee meiden die bij het juniorentoemooi van de US Open v.er kwamen, maar die ver wachtingen zijn niet uitgekomen." „Maar je kunt van een Kever ook geen Ferrari maken. Je kunt je alleen wel afvra gen of de trainingen kwalitatief voldoende waren om de kwaliteiten die er waren opti maal te ontwikkelen. Bovendien kun je niet zeggen dat er niks is. Er is wel wat. De Weil- le en Basting spelen nog steeds fulltime, Su zanne Trik heeft toch de finale van de na tionale gehaald. In Jong Oranje zitten Jolan- da Mens en Kim Kilsdonk. We hebben nog wel wat, maar er zal met de privé-coaches samen nog heel hard aan moeten worden getrokken." Dat zal een taak voor anderen worden. Eén dezer dagen zal zijn nieuwe aanspreek titel de wereld worden ingeslingerd. Het zal met relatie-marketing en sponsors te ma ken hebben. Dat hoorde al bij zijn baan, maar daar kwam hij nooit echt aan toe. Als hij terugkijkt op elf jaar bondscoach- schap ziet hij geen redenen voor zelfverwijt. „Dat zou je doen als je zegt: dat waren grote talenten en die hebben het niet gehaald. Je moet het in het tennis hetzelfde zien als na de lichting Kluivert, Davids en Seedorf bij Ajax. Het is als wassend tij: er komt een on gelooflijke golf, die breekt op een gegeven moment, dan duurt het even en komt er weer een nieuwe golf opzetten. Kijk naar de Verenigde Staten: wat hebben die momen teel? We hebben er allemaal mee te maken, omdat het aantal keuzemogelijkheden voor kinderen tegenwoordig enorm is. Ze kun nen uit zoveel dingen kiezen, die ze willen gaan doen. Gelukkig pakt de bond dat op met zaken als straattennis om de spoit toch onder de aandacht van de jeugd te blijven brengen. Maar. je kunt niet zeggen dat er geen talent is. Dat is er nog steeds." Toen Stanley Franker in 1992 zijn con tract met de tennisbond verlengde, zei hij iets waar hij jarenlang mee werd achter volgd. Tot en met zijn laatste duel in april dit jaar in Newport Beach aan toe. „Ik zei in 1992 dat Nederland voor 2000 de Davis Cup zou winnen, maar ook dat de vrouwen in de Fed Cup de halve finale zouden halen. Mar kant is dat iedereen wel die uitspraak over de Davis Cup onthield, maar niemand ooit over die uitspraak voor het Fed Cup-team is begonnen, terwijl we daarin in de finale hebben gestaan." Bij die Fed Cup-finale ontsnapte Franker aan een tweede aanval op zijn haar. Hij schoor zich kaal nadat Krajicek in 1996 Wimbledon won. Dat was een oude wed denschap. „Als de meiden de Fed Cup zou den winnen waren ze van plan mijn haar te blonderen. Betty Stöve had de dames op het idee gebracht dat ze iets van me moes ten eisen als ze zouden winnen. Kaal stond me te goed vonden ze, daarom moest het blond worden." Spijt over de uitspraak die hem vijf jaar achtervolgde, is er nooit geweest.Als je iets wilt bereiken, moet je erover praten, anders is er geen spanning. En om bezieling bij de jongens te kweken, moet je spanning cre- eren. En Zweden wint dit jaar de Davis Cup met Björkman en Frankrijk vorig jaar met Boetsch. Het kan gewoon." Martin Hersman is ontspannen. Hij geniet er zichtbaar van om weer even in Neder land terug te zijn. „We zijn toch gauw zo'n 170 dagen per jaar onderweg. Van de afge- lopen zes weken ben ik maar twee dagen thuis geweest, dat is dan toch wel te veel van het goede. Thuis krijg je de gelegenheid Din weer even de accu op te laden, weer in je eigen ritme te komen. Je hebt contact met je ouders, broer, zus en vrienden, die je anders lange tijd niet ziet. Dinsdagavond heb elfs weer een potje gepokerd, al moest ik er duidelijk weer inkomen, en gis teravond ben ik naar 'De Vliegende Panters' ;evveest. Voor mij is een week thuis, een week vakantie." In de schoot van het thuisfront vindt Her- ;man de ideale omstandigheden om zich voor te kunnen bereiden op NK af- die komende donderdag in van start gaan. „Dit weekeinde ik hier een wedstrijdje waar niets van zegt Hersman in het restaurant op de schaatsbaan van De Uit- „Dat is wat anders dan alle spanning vrijkomt bij de „wedstrijden om de Cup." Het lijkt bijkans een vlucht uit het vaste „Ik kan nu even mijn eigen plan maken. Zo ben ik dinsdag pas om elf met de krachttraining begonnen. Je dan andere mensen in een andere zoals Dave Versteeg." De ge- met de Lissese shorttracker die al van een ticket voor Nagano dan over, hoe kan het anders, Spelen schaatsen. „Het is leuk om zijn program met dat van mij te vergelijken. Hoewel een heel andere sport is, zie je dat de krachttraining bijna gelijk is." Het zijn die kleine dingetjes die ervoor dat Hersman zijn hoofd 'helemaal maken' voor komende week. Dan tijdens het NK zowel op de 1000 meter slechts één kans om zich te voor Nagano. „Je moet dan een concentratieniveau zien te halen, doe ik door de race te visualiseren. Je je dan op een paar factoren, de bocht, rustig houden van het bovenlichaam, de techniek. De overige' factoren moet je Voor de Sassenheimer is dat even gemakkelijk. „Ik raak snel dat zit toch in je karakter. Maar op die dag moet je je wereld nog kleiner zien te maken dan die al is. Je moet je volledig fo cussen op de race en intussen oppassen dat je niet overgeconcentreerd raakt, maar daar heb ik nog nooit last van gehad. Zo'n dag word je ook gek van de spanning. Het is niet één jaar training, maar je hebt hier drie jaar naartoe gewerkt. Als ik tijdens het NK op de 1500 meter niet bij de eerste vier zit, doe ik het gewoon slecht." Rintje Ritsma, Erben Wennemars, Jan Bos, Ids Postma en Jeroen Straathof zijn de concurrenten waarmee Hersman - Falko Zandstra is in zijn ogen afgevallen - op de 1500 meter rekening moet houden. Colle ga's zijn dan voor even concurrenten. „Je hebt elkaar nodig om beter te worden, maar tijdens dergelijke belangrijke competities ga je elkaar geen geheimen meer vertellen. Als ik zie dat een andere rijder een dag voor het NK een technische fout maakt, dan zeg je daar niets meer van, terwijl je dat in de zo mer wel doet." Jarenlang richtte Hersman zich als all- rounder op alle disciplines, in dit olympi sche jaar week hij daarvan af. „Voor mij is dit veel prettiger. Als allrounder heb je veel meer aandachtspunten. Je weet nu waar je de kracht- en duurtraining voor doet. De trainingsschema's zijn ook gemakkelijker op te bouwen." In Berlijn kon hij met een tweede plaats op de 1500 meter daarvan de vruchten plukken, maar het vorige week einde bleef Hersman met een vierde stek (terwijl ook Wennemars buiten mededin ging sneller reed dan zijn 1.51.05) onder de maat. Hij maakt zich er niet onnodig druk over. „Berlijn was goed, maar in Heerenveen reed ik tegen Ids Postma." En dat werd een onberekenbare rit tegen een Fries die door gaans zeer snel opent. „Nu opende ik voor hem en ik dacht daardoor te hard van start te zijn gegaan. Ik hield me daarom in." Maar de tussentijd leerde Hersman dat de opening helemaal niet zo snel was. „Een domme fout die me komende week niet mag overkomen." Een race waarin hij voor al van zijn eigen krachten wil uitgaan. „Al moet je wel bedacht zijn op Wennemars en Postma. Gaan zij snel van start dan kun je problemen bij de kruising krijgen. Ritsma, Bos en Straathof rijden meer hun eigen ra ce." Om in aanmerking te komen voor een 25 Unentschieden Omdat Nederlandse televisie zenders in mijn Bochumse hotelkamer niet waren te ont vangen, restte mij woensdag avond niets anders dan genoe gen te nemen meteen Duits avondje Champions League. RTL+ zond Bayer Leverkusen-AS Monaco uit (Mooi, want eerlijk gezegd was mijn nieuwsgierigheid naar deze wedstrijd groter dan mijn angst later te moeten vernemen een ouderwets van de toren blazende Barcelona-trainer -Ben ik zo slim of zijn jullie zo dom?" - mis te zijn gelopen. Juist als je daar naar verlangt, zul je zien dat hij zijn best doet uit te blinken in voorkomendheden). De wedstrijd begon. Van tevoren stond vast dat een gelijkspel beide elftallen zou ge rieven. Dan was Monaco groeps winnaar en zouden de Duitsers als beste nummer tivee mee naar de kwartfinales gaan. Een 'Unentschieden' stond dus vast. Maar met hoeveel zou het Unentschieden worden? Je denkt aan PEC Zwolle tegen Volendam (de dupe.AZ '67) en houdt het op 0-0. Maar 1-1 (Nederland-Ierland, niet-aanvalsverdrag na de Ierse gelijkmaker, WK 1990) kan ook. Waarom geen 5-5? Twintig minuten waren onder tussen voorbij. Er was nog niet op doel geschoten. De verzorgers lazen de krant. Zou de commentator van de Duitse commerciële zender al een luchtje ruiken? Ja, dat rook hij. Maar hij rook een ander luchtje. Hij wees ons kijkers erop dat de scheidsrechter (die kale Italiaan, Collina) woonachtig is in het zelfde stadje als Marcello Lippi, trainer van Juventus, namelijk Viareggio.Het zal dus wel géén gelijkspel worden", legde de commentator uit, „wantdat komt Juventus niet van pas en de macht van Juve reikt ver. (Een opvallende redenatie - als het gelijk wordt, liebe Zuschauer, dan is dit in geen ge val de schuld van de spelers - die onopvallend de aandacht afleidt van waar het hier om gaat: de clubs betrappen op hun (dat ge loof ik best, desnoods stilzwij gend gemaakte) afspraak gelijk te spelen. De wedstrijd was inmiddels een uur oud. De Franse keeper Barthez had wonderen verricht in het doel van Monaco, want inmiddels werd er wél geschoten, maar ook hij had treffers van Beinlich en Meijer niet kunnen voorkomen. Twee-nul, een stand die AS Monaco hoogst onwelkom was! Een halfuurtje nog maar, maar niemand aan Franse kant maakte zich sappel. Afspraak is afspraak. De Franse coach leun de lui achterover, de verzorgers waren in slaap gedommeld en ja hoor, daar was het al 2-1. Zes Duitse spelers hadden deze goal naar mijn overtuiging kunnen voorkomen (in de herhaling al moest ik mijzelf corrigeren: 9 spelers droegen 'schuld'). Het wachten was nu op 2-2. Even scheen Erik Meijer nog 3-1 te gaan maken. Op het laatste moment hield hij sympathiek in, de keeper kon ter nauwernood een treffer voorkomen. Schalks lachje van Meijer (alsof hij zeg gen wilde: „Geintje!"); eerst nors kijkende, dan lachende keeper („Okay, moet kunnen!"). De Duitsers hielden vanaf nu weergaloos open huis, blonken uit in slechte passes, waren meesters in dekkingsfouten en de Duitse keeper besloot er geen hand meer aan vuil te maken. „Zou Leverkusen zich met de voorsprong geen raad weten?", vroeg de commentator zich be zorgd af. Antwoord: inderdaad, want een deal is een deal en de tijd begon te dringen. .Alsof de Leverkusers door angst zijn overmand", stond het hui len onze commentator nu nader dan het lachen. Antivoord: bang waren ze vooral dat Meijer per ongeluk toch 3-1 maken zou, Meijer kreeg daarom geen bal meer. „Je moet er niet aan denken, lie be Zuschauer, maar als dit zo doorgaat, dan wordt het straks nog Unentschieden. "Antwoord: daar moet je juist wél aan den ken. „Zie je nou wel!", gilde de com mentator her uit in de 81 -ste mi nuut. Antivoord: zie je nou wel.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25