Pak de fraude aan, niet de kinderbijslag Feiten &Meningen Maarten Biesheuvel Water CDA mag wet op deeltijd niet blokkeren ZATERDAG 13 DECEMBER 1997 Hoe gaat liet toch met Maarten Biesheuvel? Deze vraag wordt mij met grote regelmaat gesteld. Welnu, het gaat heel goed met J.MA Sinds de Biesjes, zoals Karei van het Reve ze altijd noemt, een nieuw huisdier hebben - namelijk Kippie, de hond- is een bezoek voor mij een hachelijke onderneming. Kippie is in zijn vroegste jeugd mishandeld door een kale baas met een rond hoofd en als gevolg daarvan denkt Kippie. als hij mij ziet, dat zijn baas weer op duikt. Blaffend als een bezetene stort hij zich in dolle woede op mij. Derhalve moet Kippie altijd eerst in de keuken worden opgesloten voor ik bij de Biezen de woonkamer kan betreden. Onlangs heb ik het. mede omdat de tuin vol walnoten lag die ik mocht oprapen, echter toch weer aangedurfd om Maarten te bezoeken. Hoe gaat het. \Toeg ik mijn naamgenoot. ..Vroeger schreef ik", zei hij. ..en nu leef ik". Maarten bleek heel vrolijk, zat vol grappen, was een tikkeltje eufoor. en raadde mij aan om 'Mijn leertijd op het land van Fritz Reuter' te lezen. Ik mocht het van hem lenen, en ik moet eerlijk zeggen: in geen tijden heb ik zo'n prachtig boek gelezen. Ook mijn hondje bleek dol op het boek. Het rook zo sterk naar poe zen dat hij er de hele dag met zijn neus bovenop zat. Behalve Kippie, hebben de Biesjes momenteel vijf poezen. Drie hoogbe- l jaard, één poes van twaalf, en één jong poesje. Ook de geit, thans zestien jaar oud, siert nog de tuin van Sunny Ho me. Hij is niet meer zo wel ter been als vroeger, zijn knietjes zijn enigszins versleten, maar. zo vertelde Eva ..on langs liep ik de tuin in om hem wat eten te brengen en toen zag ik hem nergens. Waar was Geitie? Ik keek overal, en zag hem toen opeens in de kamer staan. Ter wijl ik via de voordeur naar buiten was gelopen, was hij via de keukendeur naar binnen gegaan. Je zag hem in de kamer denken: waar is Eva toch? Hij stond door het raam naar buiten te kijken". Uiteraard kwamen Maarten en ik te spreken over de rel rond het letterkundig museum. Onder de titel 'Gaan waar de woorden gaan' is een heel mooie permanente tentoonstelling ingericht, maar helaas was er niet voor alle Nederlandse schrijvers uit heden en verleden een plaatsje in de vitrines. 'Museum verwijdert oudere schrijvers' stond met grote letters op de voorpagina van NRC-Handelsblad op mijn verjaardag. Twee dagen later opende zelfs het Acht uur Journaal ermee. ..Wat vind jij daar nou van", vroeg Biesheuvel mij. ..Ik kreeg een brief', zei ik, ..waarin mij gevraagd werd om een rat op sterk water. Ik ben helemaal verge ten om daarop te reageren". ..Van mij wilden ze het typoscript van 'In de boven kooi tentoonstellen", zei Maarten, „maar dat heeft mijn vader getikt, dus dat is een beetje vreemd." „Ja. maar er staan aantekeningen van jou zelf in de kantlijn", zei Eva. „Weet je wat we kunnen doen", zei Maarten, „we moeten samen een brief schrijven aan Anton Korteweg dat wij onze twee plaatsen in de vitrines volgaarne ter beschikking stellen aan onze bedroefde, noodlijdende, beledigde, gekrenkte collega's die verwijderd zijn". „Wat een fantastisch, menslievend idee", zei ik. „Ja", zei Maarten, „en dan gaan wij samen controle ren of ze het ook echt gedaan hebben. Komt er daar tenminste ook nog eens een keer een bezoeker". „Geen watermeter? Maar hoe doen jul lie dat dan?" Vraag je de gemiddelde Nederlander naar de bekendheid met een watermeter, dan krijg je eerst een glazige blik en vervolgens ongeloof. Het bemeteren van watergebruik in de wo ning is de meest vanzelfsprekende zaak ter wereld. Geen mens die daar nog bij stilstaat. Hoog uit laat je het water niet nutteloos uit de kraan stromen. Als een van de laatste steden hebben Groningen en Rotterdam onlangs besloten watermeters in woningen te plaatsen. Amsterdam moet daarover binnenkort nog een besluit nemen. In 1853 was Amsterdam de eerste stad in het land waar de distributie van water ter hand werd genomen. Van waterleiding was toen nog geen sprake. Het water werd vanuit de duinen nog heel simpel per schuit aan gevoerd. .Amsterdammers konden het water per emmer kopen. Die wijze van distribueren duurde overigens maar enkele jaren. Zo rond 1860 kreeg de hoofdstad een echte waterleiding. Pas een eeuw later, in 1960, was de waterleiding in heel N ederland een feit. Op een enkele uitzondering na, beschikken alle huishoudens tegenwoordig over stro mend water uit de kraan. Dagelijks verbruikt de Neder lander gemiddeld 134 liter water. De Amsterdammer daarentegen verbruikt dagelijks gemiddeld bijna 160 liter water. Deels is dit te wijten aan de wijze van betaling voor het water. Voor de reke ning maakt het niet uit of je al dan niet overvloedig het water laat stromen. Bij de huur van een woning is een vast bedrag inbegrepen voor watergebruik. Huiseigena ren krijgen elk kwartaal een vast bedrag in rekening ge bracht. De waterrekening wordt in Amsterdam becijferd aan de hand van het aantal kamers in een woning. Wie al leen in een kast van een huis woont betaalt dus meer dan een groot gezin in een kleine woning. Hoeveel liter van het kostbarè vocht door de kraan stroomt, speelt geen rol. Al sta je de hele dag onder de douche te poe delen. Er bestaat nogal wat verschil in het waterverbruik van Amsterdammers. Uit een Nipo-onderzoek blijkt dat al lochtone Amsterdammers gemiddeld 25 procent meer water verbruiken dan autochtone. Zo douchen Surina mer* vaker en Marokkanen langer dan autochtone hoofdstedelingen. Daaruit zou je bijna kunnen conclu deren dat de laatsten maar een vies volkje zijn. De discussie over de invoering van de watermeter in Amsterdam is niet nieuw. Al in 1903 debatteerde de ge meenteraad er voor het eerst uitgebreid over. Die dis cussie duurt nog steeds voort: daar is Mokum sterk in. Maar nu lijkt het er toch echt van te komen. Becijferd is dat de meter een daling van twaalf procent van het wa terverbruik tot gevolg heeft. Nu gaat er jaarlijks 44 mil joen kubieke meter water naar alle huishoudens. De watermeter kan zorgen voor een besparing van zon i)l miljoen kubieke meter. En dat staat gelijk aan rbehoefte van 40.000 huizen. Komt dat even mooi uit. De komende dertig jaar wil de hoofdstad na melijk uitbreiden met eenzelfde aantal woningen. Ove rigens duurt het nog wel even tot elke huishouding in Amsterdam over een watermeter beschikt. De invoering wordt gespreid over een periode van dertig jaar. Als eer ste krijgen nieuwbouwwoningen en te renoveren hui- TOM JANSSEN Woonlandbeginsel niet geschikt om fraude te bestrijden Een paar weken geleden werd de samenleving opgeschrikt door berichten dat Turkse ouders tweelingen hebben aangegeven bij de Turkse bevolkingsregisters terwijl ze slechts een 'eenling' hadden gekregen. De in Nederland werkende vader kreeg daardoor voor twee kinderen kinderbij slag. De inkt over deze berichtgeving was nauwelijks droog of in de Tweede Kamer weerklonk de roep om introductie van het zogenaamde woonlandbeginsel, waarbij de kinderbijslag afhankelijk wordt gemaakt van de kosten van levensonderhoud in het land waar een kind worden grootge bracht. Dat is een brug te ver, vindt PvdA-Kamerlid Jan van Zijl. Er kan, voor alle duidelijkheid, geen misver stand over bestaan dat de Partij van de Ar beid vindt dat fraude met harde hand be streden moet worden. Fraude holt ons stel sel van sociale zekerheid uit en tast het draagvlak aan voor het instandhouden van alle voorzieningen in het land, waar de meeste burgers zo zeer aan hechten. Zo bezien mag er ook geen enkel begrip zijn voor deze fraude met de kinderbijslag in Turkije. Terecht heeft de staatssecretaris van sociale zaken onmiddellijk om ophel dering gevraagd bij de Turkse autoriteiten. Daar heeft de regering het echter niet bij gelaten. Binnenkort behandelt de Tweede Kamer een wetsvoorstel dat regelt dat voortaan alleen nog maar 'export' van uit keringen mogelijk is naar landen waarmee een verdrag is gesloten over de aanpak en de bestrijding van fraude. WOONLANDBEGINSEL De vraag is nu of het voor de hand ligt om ook het woonlandbeginsel in te zetten te gen fraude. Naar mijn idee niet. Bij het woonlandbeginsel krijgen kinderen die in het buitenland wonen kinderbijslag. Het meest geëigende middel tegen fraude is echter niet minder kinderbijslag, maar he lemaal geen kinderbijslag, aangevuld met sancties. Bovendien is het niet erg redelijk om de kinderbijslag in Marokko te verlagen, als er in Turkije gefraudeerd wordt. Zijn er dan geen argumenten die pleiten vóór dat woonland-beginsel? Het klinkt toch zo logisch, dat iedereen ongeveer het zelfde moet kunnen doen met het geld van de kinderbijslag. En als het leven in Turkije goedkoper is, waarom dan het niveau van de kinderbijslag niet wat naar beneden aan gepast? Wie echter deze logica consequent toepast, komt er al snel achter dat dit uitgangspunt niet zo eenvoudig en al helemaal niet zon der grote uitvoeringskosten is toe te passen. Als de kinderbijslag volgens deze redene ring in Turkije naar beneden kan, dan geldt natuurlijk hetzelfde voor andere landen met een lagere levensstandaard dan Neder land. Maar aangezien alle landen op dit vlak verschillend zijn, zal dan voor ieder land afzonderlijk moeten worden berekend, hoe de kinderbijslag moet worden aange past. Een hele klus. Maar er zijn niet alleen goedkopere landen, er zijn ook landen met een (aanzienlijk) ho gere levensstandaard. In deze landen moet de kinderbijslag dan omhoog en ook hier geldt weer, dat het precieze bedrag (want daar ging het toch om?) apart berekend moet worden. Het gaat bij het woonlandbe ginsel altijd om kinderen van buitenlandse werknemers in Nederland, maar wie het beginsel een beetje zuiver hanteert, komt natuurlijk ook tot hele andere doelgroepen. Hoe zit het bijvoorbeeld in dit verband met de kinderbijslag van de duizenden diplo maten, die ons land in den vreemde verte genwoordigen? Voor een groot aantal van hen, zal de kinderbijslag eveneens naar be neden moeten, terwijl voor een aanzienlijk kleiner aantal dit bedrag omhoog kan. LAGERE AOW Over deze consequentie heb ik de WD en het CDA, allebei voorstander van het woon landbeginsel nog niet gehoord. Evenmin hebben deze partijen zich nog uitgelaten over een andere logische consequentie van dit woonlandprincipe. Zo bregen veel ge pensioneerden brengen een groot deel van het jaar door in een warm vakantieland, waar de kosten van levensonderhoud lager zijn dan in Nederland. Moeten deze gepen sioneerden nu een deel van hun AOW inle veren, omdat het leven in Spanje iets goed koper is? Wat de PvdA betreft uiteraard niet, maar wij zijn dan ook geen voorstander van het woonlandbeginsel. Ongetwijfeld van WD en CDA ook niet, maar helemaal con sequent is die opstelling natuurlijk niet. Voorstanders van het woonlandbeginsel mogen graag wijzen op de Financiële voor delen die het heeft voor de schatkist. Men becijfert al snel enige tientallen miljoenen guldens. Ook voor dit aspect geldt echter, dat de conclusies bij een beetje doordenken toch een slag anders uitpakken. Kinderen die in Turkije blijven wonen kosten de Ne derlandse samenleving aanzienlijk minder geld, dan wanneer ze, bijvoorbeeld als ge volg van gezinshereniging, naar Nederland komen. Ik zwijg dan nog maar over de toe name van de druk op de spankracht in de Nederlandse samenleving als meer gezin nen dan waar thans sprake van is, zich in Nederland herenigen. HOGERE KOSTEN Tenslotte nog een argument, waarvan ik weet dat het niet iedereen aanspreekt, maar wellicht een aantal lezers wel. Het woon landbeginsel gaat uit van lagere kosten voor het kind. Gezinnen, waarvan de vader in Nederland werkt en de moeder met de kin deren in Turkije of Marokko woont, maken echter ook hele andere kosten, dan normale 'hele' gezinnen. Om te beginnen kost een huishouden dat bestaat uit twee ver uit el kaar gelegen locaties, meer aan woonlasten en andere zaken die men in een gewoon huishouden kan delen. Maar er is meer. In een gezin waarvan de vader in Nederland woont en de rest van de familie ver weg, moeten behoorlijke kosten worden ge maakt. om nog iets van een gezinsleven in stand te kunnen houden. Er wordt eens een keertje extra gebeld met thuis en je gezin een maal per jaar opzoeken is toch ook niet onredelijk. Ik begrijp best dat al deze extra kosten geen onderdeel uitmaken van de grondslag voor de kinderbijslag. Tóch vindt de PvdA het een beetje miezerig wél de lage kosten va levensonderhoud in Turkije te benadrukken en gehéél voorbij te gaan aan de anderen kosten die gemaakt moeten worden als twee ouders op grote afstand van elkaar kinderen moeten grootbrengen. JAN VAN ZUL* TWEEDE-KAMERLID PVDA iJJj lil/iv JJ JJiJJj Jjjf) ijiJi/iJJJV Bent u ook dit jaar weer op zoek naar een leuk kerst cadeau? Dan hebben wij een tip voor u. Wat dacht u van d^ Orlando 90? Een handige draadloze telefoon voor in en om het huis. En nog voordelig ook, want hij kost nu geen f 229,- maar f 179,-. Natuurlijk vindt u bij Primafoon nog veel meer leuke cadeautips. Kom dus snel naar Primafoon of bel gratis 0800-0402. Bestellen op onze website kan ook: www.primafoon.nl Primafoon Talloze mannen schijnen graag een dag in de week te willen thuisblijven om voor hun kindei te zorgen. Maar ze weten niet hoe, stuiten op weerstand bij de werkgever, zien hun carrière naar de filistijnen gaan, vrezen dat machovriei den hen uitlachen of zijn te gehecht aan de hoo te van hun salaris. Bovendien, hoe moet het dan] met de auto van de zaak? Veel van die kerels voelen aan hun water dat de baas en de prestatiemaatschappij nog niet echt toe zijn aan zorgvaders. Ze nemen het risico niet 0( omdat het hen te moeilijk wordt gemaakt. Of w\ ar licht omdat hun wens niet diep genoeg zit. Zowt q de baas als zijzelf hebben een duwtje in de rug nodig. De afgelopen jaren hebben bonden en werkne mers elkaar beloofd werk te maken van deeltijd. In drie van de vijf CAO's is daarover inmiddels iets geregeld. Uit een evaluatie van de Stichting van de Arbeid blijkt dat steeds meer mannen en vrouwen in deeltijd gaan werken, inmiddels zo'i 37 procent. Maar de mannen die er bijkomen, zijn veelal tussen de 15 en 24 jaar en hebben slechts een klein bijbaantje. De groei is vooral sterk op plekken waar deeltijdwerk al vanouds veel voorkwam: in de horeca, de gezondheids zorg of onder schoonmaak- en winkelpersoneel In deeltijd werken is en blijft een vrouwenzaak Natuurlijk, het kan ook anders. Op de vierde eta ge van het kantoorgebouw waar dit artikel is vei vaardigd, lopen drie 'zorgvaders' rond. Zij kun nen werk en zorg combineren, een veldslag mei de baas of collega's was niet nodig en hun loop baanperspectieven zijn nog intact. Bij negen vai de tien andere bedrijven gaat dat zo niet. Daar kan de organisatie het niet aan, is het 'te lastig met terugbellen', is het onhandig dat er steeds meer mensen nodig zijn om hetzelfde werk te doen of hoor je gewoon 24 uur per dag journal#16 stafmedewerker, hulpverlener of adviseur te zijn|e'' Dik anderhalfjaar geleden is met een nipte met derheid in de Tweede Kamer een wetsvoorstel aangenomen van Paul Rosenmöller. Volgens dit voorstel krijgen werknemers het wettelijke rechte'' om maximaal twintig procent minder te gaan werken tegen inlevering van salaris. Als de werk SIT gever kan aantonen dat hij daardoor in de pro blemen komt, kan hij het verzoek afwijzen. ten wilden het sti muleren van deel tijdwerk liever overlaten aan de sociale partners. Pas als die onvol doende vooruit gang boekten, zou een wettelijke re geling in beeld ko men. Daarmee werd de deur opengezet voor hun Senaatsfractie om nu een andere afweging te ma ken. Sinds maart 1996 is er veel veran derd bij de chris ten-democraten. De gedachten over gezinsbeleid ston den destijds in de kinderschoenen, nu is het een van de speerpunten in het nieuw verkiezingsprogramma. Tineke Lodders, voorzi ter van de commissie die het CDA-verkiezings programma heeft geschreven, pleit voor het we telijk recht op deeltijdwerk. Werken in deeltijdi volgens haar „de beste mogelijkheid om zorge fef werk door beide partners te combineren: beide ouders nemen wat gas terug zodat er op die ik en. nier meer tijd kan worden besteed aan zorg". GEZIN 'er i ee De stem van het CDA in de Eerste Kamer is nu doorslaggevend voor het doorgaan van de wet De senatoren moeten dinsdag beslissen wat zwaarder moet wegen: het CDA als partij van gezin of de partij van het maatschappelijk mid denveld die deeltijd overlaat aan werkgevers ec werknemers? Het antwoord is heel helder: het wettelijk recht op deeltijdarbeid moet de voor keur krijgen. Waarom? Ten eerste omdat een wettelijk rechtje het twee-deeltijdbanenmodel stimuleert en vei nieuwe arbeidsplaatsen schept. Ten tweede uit verkiezingsoverwegingen: het gezinsbeleid spreekt meer aan dan de werking van het maat schappelijk middenveld. Ten derde omdat het praktisch is: het CDA spaart zo de kool en De wet maakt immers geen inbreuk op het red van werkgevers en werknemers om in collectie arbeidsovereenkomsten afspraken te maken. ten vierde, omdat toch nog altijd een kwart vi de werknemers niet onder een CAO valt. Tegenstanders veronderstellen dat het wettelijl ent) recht in de praktijk niets verandert. Wie nu niei 50 deeltijd kan werken omdat dat op te grote weel stand stuit bij het bedrijf, zal dat ook met hetw ati telijk recht in de hand niet doen, zo is de reden ach ring. Het wettelijk recht is derhalve 'symboolpo Dai tiek', aldus die critici. Rechtstreeks in tegenspr Klei daarmee stelt een aantal van tegelijkertijd datd ept- het wettelijk recht de werknemer onevenredig veel macht geeft omdat hij of zij eenzijdig zijni beidsovereenkomst kan veranderen. Dit laatste is onzin. Iedereen weet dat het daad werkelijk uitoefenen van een recht (of dat nu voortkomt uit een CAO of uit een wet) op de werkvloer heel wat moeilijker is dan op papier Een werkgever kan het een werknemer heel moeilijk maken als hij dat wil. Maar zal het wettelijk recht dan geen enkel ver schil maken, zoals de tegenstanders beweren? - Nee, de beste manier om werken in deeltijd de J normaalste zaak van de wereld te maken voor^*" le mannen en vrouwen - want ook voor hen lang niet altijd eenvoudig - is een gestage verai dering in maatschappelijke opvattingen. Devi gever kan daaraan bijdragen door de drempel! I verlagen en kerels en bazen dat extra duwtje in m de rug te geven. Maar dan moeten de CDA-sen toren zich volgende week wel in de armen van i Paul Rosenmöller storten. U DEN HAAG ANS BOUWMANS :he ieif dtu

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2