eiden Regio 'axiritten ^en §enoe§ mensen die wel langs willen rijden' Leiden goedkoper Regionaal akkoord coffeeshops MILJONAIRSDAGEN lerdsesfart olitie lost iraken op Vluchtelingen geven gastlessen Bliksemactie Clean Team '98 moet straten doen glimmen :RDACj 13 DECEMBER 1997 janpreenen. 071-5356414. plv -chef herman joustra, 071-5356430 In de knel y< j" Zolang Leiderdorp I J geen accommoda tie voor de jeugd heeft, kan het jongerenwerk geen kant op. Aquaduct yi "7 Het aquaduct in I rijksweg 11 bij Al phen aan den Rijn gaat la ter open dan aanvankelijk was gepland. jxitarieven in de Leidse regio gaan omlaag. Zeven ie bedrijven doen mee met een pilotproject dat van- januari begint. Gisteren maakte wethouder P. Lan- '"lerg (D66/Verkeer) de bedrijven en de tarieven waar zij gaan rijden bekend. het er nu voorstaat, wordt toenes de goedkoopste in Koenes is de enige die ir per dag voor 80 procent de meterprijs gaat rijden, verige bedrijven hanteren 1 andere tarieven, gaans is dat 90 procent van leterprijs tijdens daguren. Lxibedrijven die niet mee- blijven de huidige prijzen en. ingang van het nieuwe iaat Leiden als proefgebied ren, vooruiüopend op de ilijke plannen van minister sma (Verkeer en Water- om de taxitarieven vrij*te en de taxisector toegan- erte maken voor nieuwko- Om te kijken of deze lemens de juiste uitwer- hebben, namelijk dat er mensen per taxi gaan rei- Leiden met een soort oper van dit plan experi- eren. Bedrijven die mee krijgen de vrijheid om in variërend tussen de 80 0 procent van het wettelijk aide standaardtarief te re- Alle deelne- le bedrijven hebben een roorstel ingediend dat is gekeurd. Dat betekent wel lk bedrijf de eerste drie den van het proefjaar ver is om zijn klanten voor timoteus waarsenburg aandag finale in Leidse Start finale van de onderne- rsvvedstrijd De Leidse wordt aanstaaande ag gehouden in de ouwburg. Vijf beginnen- ondernemers brengen bedrijf tijdens een ndvullend programma, om zeven uur begint, het voetlicht. De win- r krijgt een hoofdprijs van iduizend gulden. De nd wordt gepresenteerd it Felix Meurders. Burge- Kter C. Goekoop treedt tls gastspreker, e vijf deelnemende on- nemingen zijn: CSN Au- latisering van Marco n, Welfare Body Comfort port van infrarood-cabi- van Anita Kooijman- idon, het bureau voor ductontwikkeling Caro- Duterloo Product Inno- ons, adviesbureau Syste- ica van Hans Ranselaar Michel Stigter en Telelea- (verhuur van draagbare foons) van Wil O ver dijk. ivoninginbrakenteam van •olitie Leiden/Voorschoten succes. In de afgelopen maanden heeft het team 65 rijven opgehelderd, die in nn6 en 1997 werden ge- In totaal zijn 28 mensen [•houden. Acht van hen zijn 'ddels voorgeleid aan de [or-commissaris. Twee van bevinden zich nog in voor hechtenis. halve 45 woninginbraken, v°or het merendeel in de mvvijk werden gepleegd, °ok onder meer auto- en terdiefstallen opgelost. Het werd recent opgericht 't or hoge prioriteit is toe- 'd aan de bestrijding van ^inbraken. die tarieven te vervoeren. Na die eerste maanden kunnen de taxi's nieuwe voorstellen indie nen." Als er bedrijven zijn die zich niet aan de regels houden, lo pen ze het risico hun vergun ning kwijt te raken. „Verder kunnen de klanten ook zelf een voudig controleren", zegt Lan- genberg. Want elke taxi moet met een sticker of iets dergelijks aangeven voor welke prijs je vervoerd wordt. En op alle me ters komt een printeitje, zodat de klanten zelf kunnen nakijken of ze niet te veel hebben be taald." Als er dan toch nog klachten zijn, biedt een speciale klachtenlijn uitkomst. ,,Er is in het pilotproject ge noeg ruimte voor concurrentie en daar zullen de verschillende ondernemers zeker gebruik van gaan maken", laat C. van der Meijden van Taxi Schutte we ten. „Je weet niet wat voor een service-er geleverd wordt bij de verschillende prijzen-. Misschien serveert de duurste nachttaxi wel een ontbijtje in de auto. Kijk, voor dat soort verschille tjes willen mensen misschien iets meer betalen." De nieuwe prijzen gelden overigens alleen voor het straat- taxivervoer. De speciale tarie ven volgens de Wet Voorziening Gehandicapten, blijven onge wijzigd. leiden ruud sep en jan preenen vervolg van voorpagina De PvdA'er Dick Wijfje is keu rig, geduldig en deskundig. Ja, zoals de plannen nu zijn, moe ten ook bewoners van de Van Limburg Stirumstraat straks 240 gulden per jaar betalen voor een parkeervergunning. Als het zover komt. Want de PvdA is van plan de bewoners door wijkreferenda zelf te laten bepa len of bij hen voor de deur al dan niet betaald parkeren wordt ingevoerd. Ook als het gaat om het mini mabeleid is een gesprek met Wijfje informatief. Als enige weet hij te vertellen dat Leide- naars vanaf volgend jaar kun nen kiezen. „Je kunt de helft te rug krijgen tot maximaal 150 gulden. Vanaf 1 januari kunt u overigens kiezen: öf het declara tiesysteem, öf 400 gulden plus een bedrag per kind, dat weet ik nu even niet uit mijn hoofd." Als de gemeenteraad instemt met het voorstel van B en W kan de Leidenaar in het vervolg lang in de kroeg blijven zitten, meldt de PvdA'er. „Het voorstel is om doordeweeks tot één uur men sen binnen te laten en in het weekeinde tot twee uur. Daarna kunnen de kroegen onbeperkt openblijven, je kan alleen niet meer van de ene naar de andere kroeg gaan. U kunt dus eventu eel tot vijf uur blijven zitten. Maar het zit nog in de in spraak." Het telefoongesprek met Joke Sorgdrager (D66) is kort. Alsof elk moment een volgende be langstellende burger kan bellen. Op elke vraag antwoordt zij met kordate, zeer beknopte ant woorden. „U zit nog niet in het parkeerrestrictiegebied. Er zijn nu alleen plannen om dat uit te breiden met het gebied rond de Lammenschansweg. En het is nog maar de vraag of dat door gaat in dat gebied." Kun je nog wat extras krijgen van de ge meente? Mijn twee kinderen zit ten op voetbal. „Daar kunt u ge loof ik de helft van terug krijgen, van de sociale dienst. U kunt daarover een folder halen bij de sociale dienst." En hoe zit dat „Goekoop is er op dit moment niet. Volgende week maandag is hij er weer. Probeert u het dan nog eens." met die kroegen, kan ik met de kerst tot vier uur blijven zitten? „Dat weten we nog niet, zo ver zijn we nog niet." De raadsleden van Groen- Links zijn moeilijk te bereiken. Het is rond etenstijd, maar Rianne Peeters, Paul Duijvensz en Mieke Hoogervorst hebben hun antwoordapparaat aan staan. Alleen Yüksel Karakurt is thuis. „Ik zit net te eten. Kan het over een kwartiertje?" De beller legt uit dat hij bij de buren belt, omdat hij zelf geen telefoon heeft. Karakurt twijfelt even, maar besluit tenslotte zijn eten koud te laten worden. Moet ik in de Van Limburg Stirumstraat betalen voor het parkeren? „Dat begrijp ik niet. Het is nu in de inspraak. Buiten de singels hoeft u nu niet te be talen." Straks wel? „Dat is nog niet vastgesteld. U kunt nog in spreken." Het raadslid kan vertellen dat sociale zaken het lidmaatschap van de voetbalclub voor vijftig procent vergoedt, en dat over de sluitingstijden nog wordt ge discussieerd. Margje Vlasveld van Leiden Weer Gezellig/De Groenen rea geert een beetje lacherig op de vraag of ze wat kan vertellen over het parkeerbeleid. „Ja hoor, dat kan. Prima." De Van Limburg Stirumstraat ligt in Lei- den-Noord weet Vlasveld. „Het is volgens mij de bedoeling dat ook daar betaald parkeren wordt ingevoerd." En kan me vrouw Vlasveld daar niet eens wat aan gaan doen? Moeilijk dus. „Ik ben maar één van de 39 raadsleden. Maar als het aan ons ligt, dan gaat iedereen beta len voor parkeren, maar dan niet meer dan tien gulden in de maand." Over het minimabeleid heeft het enige raadslid van LWG/De Groenen weinig te melden. ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN „Dan kan u dacht ik een soort reductie krijgen. Dan moet u contact opnemen met de socia le dienst." En voor informatie over de sluitingstijden verwijst ze naar de krant. „In het Leidsch Dagblad van gisteren staat het allemaal heel goed be schreven." Margje sluit af op de wijze waarop de burgemeester het heel graag ziet. „Als u nog eens iets hebt, dan kunt u gewoon nog een keer bellen hoor." „Hoi!" klinkt het enthousiast aan de andere kant van de lijn. De SP'er Tim van Houten lijkt in Preenen van de Van Limburg Stirumstraat een oude bekende te herkennen. Even blijft het stil, maar nu aan deze kant van de lijn. Moet ik nou straks gaan be talen voor het parkeren van mijn auto? „Voor zover we kun nen inschatten wel, maar het is nog niet helemaal duidelijk. Is dat de enige vraag over het par keerbeleid? Nee? Als u het goed vindt, schrijf ik even een tele foonnummer op. Dit zijn pun ten waar ik niet zo veel van weet." Maar ja, geen telefoon. Van Houten doet zijn best de vragen te beantwoorden. „De Van Lim burg Stirumstraat ligt in een wijk die erbij getrokken wordt. Maar het is nog niet vastgesteld. Wij zijn bezig met een actie om er iets aan te doen." Voor informatie over de bij zondere bijstand kan de beller het beste naar de sociale dienst gaan, en de sluitingstijden van de kroegen zijn zoals ze waren, maar gaan veranderen. Maar wie dacht dat met die medede ling de service van de SP erop zit, heeft het mis. Van Houten probeert het nog een keer. Met of zonder telefoon, het maakt allemaal niet uit. „Ik kan ook een adres opschrijven. Ik ken genoeg mensen die wel even langs willen rijden." Wat heeft ten slotte degene die zo enthousiast oproept om raadsleden thuis lastig te vallen zelf te melden? Helaas, Cees Goekoop thuis bellen is niet zo makkelijk. Het gemeentegidsje meldt slechts zijn nummer op het stadhuis en het telefoon boek kent in Leiden geen mr. C.H. Goekoop. Ten stadhuize neemt een secretaresse op die haar vak goed verstaat. „Goe koop is er op dit moment niet. Volgende week maandag is hij er weer." „Probeert u het maan dag nog eens, dan heeft hij ook een paar vergaderingen." „U kunt het maandag proberen, maar hij heeft wel een heel druk programma, 's Morgens zit hij bij de politie, maar 's middags is hij op het stadhuis." Kan ik hem dan spreken? „Dat kan ik niet beloven. Dat ligt ook een beetje aan wat het programma is." 'We zeggen ja, maar is er een draagvlak? leiderdorp annet van aarsen Op één stem na heeft het regio naal college van burgemeesters gisteren het softdrugsbeleid voor Hollands Midden goedge keurd. Alleen de vertegenwoor diging uit Noordwijk stemde te gen de regels, die moeten gaan gelden voor onder meer de ves tiging en spreiding van cof feeshops. De invoering van het regionaal beleid betekent overi gens niet dat de gemeenten nooit meer zullen ruziën over softdrugs en coffeeshops. Met name gemeenteraden uit de Duin- en Bollenstreek hou den vast aan de 'nul-optie'. Zij willen absoluut geen coffeeshop binnen hun grenzen, ook niet als blijkt dat er een lokale be hoefte is aan een dergelijke voorziening. De burgemeesters stonden daarom gisteren voor een lastige keuze. De nul-optie - waarvoor de gemeenteraden van Noordwijk, Katwijk, Noord- wijkerhout, Rijnsburg, Sassen- heim en Rijnwoude kiezen - kan worden opgevat als afkeu ring van het regionaal beleid. Burgemeester Andel van Noordwijkerhout: „Het kan best zo zijn, dat er, als het er op aan komt, helemaal geen draagvlak is voor regionaal softdrugsbe leid. Mijn gemeenteraad wil Fatemeh vluchtte acht jaar geleden van Iran naar Nederland. „Ik ben geen moslim, ik geloof in Bahai. In Iran wordt dat als verraad beschouwd." foto henk bouwman leiden gerry van bakel „Mijn zoon was twaalf jaar, toen hij op school van de leraar te horen kreeg dat hij mee moest gaan doen in de Heilige Oorlog van Iran tegen Irak. Niet als soldaat, maar om in het mijnenveld de mijnen op te vangen. Die kinderen zou den dan in de hemel komen en snoep.en speelgoed krijgen van de profeet Mohammed." De woorden van Fatemeh (45) maken indruk op de leer lingen van 3 VWO van het dr. WA. Visser f Hooft Lyceum. Negen klassen van de school doen mee aan het project van COS Haaglanden West-Hol land dat heet: 'Leiden, verras send bevolkt'. Er komen vluch telingen naar de school om gastlessen te geven en de leer lingen zijn zelf op bezoek ge weest in het opvangcentrum voor asielzoekers in Leiden. Fatemeh was gistermorgen op bezoek in de school aan de Kagerstraat. Ze kwam al vroeg in aanraking met discriminatie in Iran, omdat zij geen moslim was, maar een aanhanger van het Baha'i-geloof, dat de fun damentalisten als verraad van de islam beschouwen. Na de Islamitische Revolutie in 1979 werd dat steeds erger. Zij en haar man verloren hun baan, hun drie kinderen moesten van school. Eerst probeerden ze een aantal malen in andere delen van Iran een nieuw be staan op te bouwen, maar op een gegeven moment werden zeven geloofsgenoten gearres teerd. Ze zaten twee jaar vast zonder proces en zonder dat hun familieleden hen mochten zien. Uiteindelijk bleken ze ge marteld en vermoord te zijn. Een vriend kwam Fatemeh en haar familie waarschuwen dat zij de volgenden zouden zijn. Toen zijn ze midden in de nacht gevlucht. Acht jaar geleden kwamen ze naar Nederland. „Mijn man en ik hadden allebei een goede baan, een mooi huis en een auto. Net als jullie ouders. Ik heb literatuur gestudeerd, maar hier is dat niets waard. Mijn man heeft wiskunde ge studeerd en was directeur van een Pepsi-fabriek. Hier kon hij enkel aan de slag als plukker bij een paprikateler. Marieke Oudshoorn die Fa- temehs verhaal heeft gehoord vindt het heel dapper van haar, dat ze haar eigen geloof heeft gehouden. „Ik zou eerder mos lim zijn geworden. Ik zou niet kunnen leven met die dreiging en moeten vluchten lijkt me ook niets." Klas 3c van Visser 't Hooft ging afgelopen woensdag naar het opvangcentrum. „Het was een beetje aapjes kijken", vindt Mariana Aparicio. „Ze keken ook heel erg naar ons. Met sommigen kregen we wel con tact. Het heeft me wel aan het denken gezet. Die kleine ka mertjes, kale muren en alleen Ü-balken aan het plafond. Vre selijk. Ik dacht onmiddellijk ik wil iets doen, een huis voor ze kopen met normaal licht en eten." Vier leerlingen hebben die avond gegeten op het centrum. Op het menu stond patat met vis. Niet echt lekker volgens Suzanne Baarda. „Wij vonden er niet veel aan, maar zij von den het eten prima. Je gaat wel beseffen wat je zelf allemaal hebt thuis." Vooroordelen Geschiedenis-docent Erik Heijnis hoopt dat wat vooroor delen en onbegrip zijn wegge nomen. „Sommige leerlingeq zien hun vooroordelen alleen maar bevestigd. Asielzoekers hebben televisie op hun kamel en krijgen dertig gulden zak geld per week. Bovendien mo gen ze dan nog dertig gulden bijverdienen. Dat daar dertig uur voor gewerkt moet wor den, geeft ze wel even te den ken." DE AUTO HEEMSKERK van 8 t/m 31 december fWRPW 14 DECEMBER KOOPZONDAG in ons bedrijf in Leiden Lammenschansweg 128 geen coffeeshop. Op het mo ment dat blijkt dat het gewenst is, in verband met regionale spreiding, om een coffeeshop in Noordwijkerhout te vestigen, hebben we een probleem." Bur gemeester B. van Wouwe van Katwijk: „Wat nu als de burge meester het regionaal beleid onderschrijft, terwijl de raad niet instemt, kiest voor de nul optie?" Volgens burgemeester C. Goekoop van Leiden, de korps beheerder, hoefde dat laatste echter geen probleem te zijn. „We zitten hier als het regionaal college. We stemmen zonder last of ruggespraak van de ge meenteraad. U zit hier met een andere pet op, u zit hier nu na mens de politie en niet namens de gemeente." Hij leek zich te ergeren aan de 'angst' van een aantal gemeenteraden voor het coffeeshopbeleid. „Sommige gemeenteraden kijken er nogal spastisch tegenaan", verzuchtte hij. Volgens de bepalingen in het coffeeshopbeleid mogen er in Hollands Midden maximaal 23 coffeeshops gevestigd zijn. Lei den (vijftien) en Gouda (vijf) ne men daarvan nu al een fors aantal voor hun rekening. Het regionale beleid staat een rede lijke spreiding voor. Een reëel aanwezige lokale behoefte zou daarbij de vestiging van een co ffeeshop rechtvaardigen om il legale circuits te voorkomen. De commissie Schoots, die voor Hollands Midden het regionaal beleid ontwierp, noemt een ge tal van 25.000 inwoners voor het kunnen gedogen van een coffeeshop. Noordwijk, Katwijk, Leiden, en Alphen aan den Rijn voldoen momenteel aan dat cri terium: Leiderdorp net niet. „Wij gaan vooralsnog uit van de nul-optie. Maar we blijven er naar kijken", verklaarde burge meester Zonnevylle van Leider dorp. En burgemeester Van Wouwe van Katwijk? „Ik zal aan mijn gemeenteraad moeten vertellen dat ik vóór heb gestemd. Ik meen dat een regionaal beleid praktische voordelen heeft, ook voor onze gemeente." Dat bete kent overigens nog steeds niet dat Katwijk straks een coffee shop rijker is. „Ik hoop dat we met de omliggende gemeenten en politiedistricten een oplos sing kunnen vinden. We over leggen met de Duin- en Bollen streek-Noord en met het district Leiden Voorschoten. Berisping voor amateurarcheoloog leiden/amsterdam Wegens een illegale opgraving in Haarlem heeft het Amster damse gerechtshof gisteren een Leidse amateurarcheoloog en een kennis uit Haarlem veroor deeld tot een voorwaardelijke boete van 500 gulden. De man was in 1992 in Haarlem betrapt terwijl samen met zijn kennis een beerput uit de 17de eeuw aan het leeggraven was. Aanvankelijk had de Haar lemse kantonrechter de man vrijgesproken. Naderhand ver oordeelde de Haarlemse recht bank de man in hoger beroep alsnog tot een boete van 500 gulden, wegens het graven zon der vergunning. De Hoge Raad bekrachtigde dit later. In over eenstemming met dit oordeel vernietigde het Amsterdamse gerechtshof het vonnis van de kantonrechter gisteren. Gemeente Leiden zoekt jonge reinigers leiden eric-jan berendsen Het is een zooitje in Leiden zo vlak na de jaarwisseling. Elk jaar blijft er een enorme hoe veelheid rotzooi achter als in de oudejaarsnacht de laatste rotjes en vuurpijlen zijn afge stoken. Om de straten van hun rode uiterlijk en lege flessen te ontdoen, richt de gemeente het Clean Team '98 op. De ploeg moet bestaan uit jongeren van 15 of 16 jaar die op 2 januari één dag schoon maakwerk willen verrichten. De sector Wijkbeheer van de dienst Milieu en Beheer zoekt daarvoor 80 tijdelijke krachten. Samen met de professionals van Milieu en Beheer vormen de jongeren het energieke Clean Team '98 dat de bezem door alle Leidse wijken haalt. Onder het motto 'Geld verdie nen? Leiden cleanen' gaan de jeugdige reinigers de rommel te lijf om het straatvuil een ver nietigende slag toe te brengen. Woensdag 17 december van 13-15 uur heeft in het atrium van het Stadsbouwhuis aan de Langegracht de inschrijving plaats voor het Clean Team '98. De deelnemers verdienen vijf gulden per uur. Bij inschrij ving moeten de aspirant-reini gers hun paspoort of identi teitskaart, sofi-nummer en zie kenfondsnummer (indien van toepassing) meenemen. Er wordt op 2 januari ge werkt van 8.30-15 uur. De jon geren krijgen door Wijkbeheer een lunch aangeboden. Ook krijgen ze allemaal de speciale Clean Team '98-cap.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13