Hutu's slachten ruim 200 Tutsi's af in opvangkamp Europese top over uitbreiding begint in mineur Buitenland Chinese Muur valt ten prooi aan hevig dispuut Emotioneel afscheid Nieuwe trend: afwasmiddel of luxe cruise met kerst Feestmaal voor weeskinderen pnRT-AU-PRiNCEEen Pakistaanse officier helpt een Haïtiaans weesmeisje met eten. De Pakistaanse VN-troepen hebben tij dens hun verblijf in Haïti veel voor de kinderen gedaan en gaven gisteren een afscheidsfeestje. Het mandaat van de Pakistani ein digde op 30 november, maar nog steeds zijn de soldaten niet te ruggekeerd naar huis. Dit komt omdat de VN momenteel geen vliegtuigen beschikbaar hebben om de manschappen naar huis ite vliegen. foto ap scottsady Weer Baskisch raadslid vermoord jguNEen gemaskerde man heeft gisteravond een conservatief lid van de gemeenteraad van Renteria, in Spaans Baskenland, doodgeschoten. De 64-jarige Jose Luis Caso, lid van de regeren de Partido Popular, werd in een bar in het hoofd geschoten. De politie vermoedt dat de moord het werk is van de Baskische af scheidingsbeweging ETA. Het is de tweede dodelijke aanslag op een PP-lid in Baskenland in vijf maanden. Op 12 juli werd het gemeenteraadslid Miguel Angel Blanco doodgeschoten door ETA-activisten, hetgeen massale protesten uitlokte. Coalitie Chili behoudt meerderheid Santiago De centrum-linkse coalitie van president Frei heeft in hait de gisteren gehouden Chileense parlementsverkiezingen de ab solute meerderheid nipt behouden. De christen-democraten en socialisten kwamen samen uit op 50,5 procent van de stemmen. (Daarmee is de voorsprong op rechts geslonken ten opzichte van jde gemeenteraadsverkiezingen in 1996. De rechtse partijen, die aanschurken tegen ex-dictator Pinochet, boekten een beschei den winst en kwamen uit op 37 procent. De communisten ble ven steken op 7 procent. In de Senaat behoudt rechts een meer derheid. Hierin zitten vooral niet-gekozen, rechtse senatoren die zijn benoemd in het tijdperk Pinochet (1973-1990). Japanse trein breekt snelheidsrecord Tokyo» Een nieuw prototype van de Japanse magnetische hoge snelheidstrein Maglev heeft tijdens een proefrit 530 kilometer per uur gereden. Het is daarmee verreweg de snelste trein ter wereld. Bij proefritten in Yamanashi wordt de snelheid van het Maglev-type MLX01 opgevoerd. De trein rijdt de komende We ken harder dan 550 kilometer per uur. De Japanse spoorweg maatschappij Tokai neemt de trein aan het begin van de ko- jmende eeuw in gebruik. Egyptische hotels nagenoeg leeg Cairo» De bezettingsgraad van hotels in Egypte is in de afgelo pen weken gedaald van 70 naar 18 procent. De Egyptische mi nister el-Beltagi (toerisme) sprak van de ergste crisis die de toe ristensector ooit heeft gekend. Oorzaak is de aanslag van 17 no vember op toeristen in Luxor. Daarbij kwamen 58 mensen om het leven. De meeste slachtoffers kwamen uit Zwitserland, Duitsland en Japan. Uit die landen komen doorgaans de meeste Studentenrellen op Sulawesi jakarta Op het Indonesische eiland Sulawesi hebben duizen den demonstrerende studenten gisteren drie politiebureaus in brand gestoken uit woede over de vermeende mishandeling van drie studenten door de politie. Het persburau Antara citeerde jstudenten die vertelden dat het ging om een spontane actie naar aanleiding van een incident waarbij leden van de Indonesiche jmobiele brigade woensdag tien studenten zouden hebben afge- Drie van hen moesten in het ziekenhuis worden opgeno- SFOR laat verdachte Kroaat lopen Sarajevo» Een van oorlogsmisdaden verdachte Bosnische jKroaat, die zichzelf kwam melden bij een basis van Nederlandse SFOR-troepen in Bosnië, mocht van de Nederlanders gewoon weerweggaan. Het incident dateert al van juli, maar was nog niet eerder bekend geworden. Volgens woordvoerders van de SFOR-troepenmacht, de door de NAVO geleide vredesmissie in Bosnië, was het een vergissing. Op het moment dat de man, Mi- roslav Bralo, zich meldde, wist niemand op de basis wie hij was. Het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag verdenkt de man ervan |dat hij de plaatsvervangend commandant was van een Kroati sche paramilitaire eenheid die in 1993 107 moslims zóu hebben afgeslacht. Britse Boeing ontsnapt aan botsing inden Een Brits passagiersvliegtuig met 115 mensen aan boord is in juli ternauwernood ontsnapt aan een botsing met drie Russische militaire vliegtuigen. Dat blijkt uit een officieel rapport dat gisteren openbaar is gemaakt. De Boeing 747 moest op 16 juli boven Reading bij Londen plotseling uitwijken voor de Russische formatie. De toestellen twee Soechoj-30 gevechts vliegtuigen en een Iljoesjin tankvliegtuig waren slechts acht honderd meter van de Boeing verwijderd. De bemanning van de Iljoesjin meende dat er geen gevaar voor een botsing was, en achtte het daarom niet nodig koers te wijzigen. De verkeerlei- ding had grote moeite om met de Russische piloten te commu niceren. Italië staat terugkeer koning toe EQMLi Het Italiaanse parlement heeft gisteren toestemming ge- Ioj geven voor terugkeer van de voormalige koninklijke familie. Vol- IJj gens de huidige Grondwet mogen mannelijke leden van het voormalige koningshuis Italië niet in. De Italiaanse monarchie werd in 1946 per referendum afgeschaft. Het koningshuis werd 50: medeverantwoordelijk gehouden voor de fascistische dictatuur van Mussolini. Koning Umberto II verliet Italië en vestigde zich in ballingschap in Portugal. Zijn zoon Victor Emanuel heeft nooit in het openbaar afstand gedaan van zijn aanspraken op de troon. Eerder dit jaar voer een schip met de troonpretendent on danks het 'straatverbod' 772 meter de Italiaanse territoriale wa teren bij Sardinië binnen op weg naar een feestje. Nazi's wilden levensverzekeringen innen J; Houston,. De nazi's hebben tijdens de Tweede Wereldoorlog ge- ïoj probeerd levensverzekeringen uitbetaald te krijgen van ver- Si moorde joden. Dat heeft een Amerikaanse onderzoeker gisteren ""zegd. Hij stuitte tijdens zijn onderzoek op een brief uit 1941. "Ir 1C*er ^et briefri0°fó van de Weense staatspolitie wordt een Ita- jg Jjaanse verzekeringsmaatschappij gesommeerd uit te keren op al de polis van een Weense jood. ,,De opbrengst komt ten goede aan het Duitse Rijk", aldus de brief, onder verwijzing naar een !7i wet uit 1933 die mogelijk maakte dat Duitsland de bezittingen van 'vijanden' in beslag kon nemen. Volgens de brief was de man geëmigreerd. Vermoed wordt echter dat hij in een concen- hatiekamp om het leven is gekomen. Albright: 'Rwanda heeft nog een lange weg te gaan PEKING YVONNE VAN DER HEUDEN KIGALI »AP-AFP-Rtr Bij een aanval op een kamp met Tutsi-vluchtelingen in het noord-westen van Rwanda hebben Hutu-rebellen gisternacht 231 mensen gedood en 227 mensen ver wond. Dat maakte de VN-vluchtelingenorganisatie Unh- cr bekend. De moordpartij had plaats in het kamp Mu- dende. Alle 17.000 mensen die zich in het kamp bevon den, zijn op de vlucht geslagen. De meeste slachtoffers zijn met kapmessen omgebracht. Een regionale commandant van het Rwandese leger ver klaarde dat de aanvallers hand granaten, geweren en kapmes sen gebruikten en na ongeveer een kwartier weer waren ver dwenen richting de Democrati sche Republiek Congo. Hij sprak van 'een voortzetting van de genocide'. Hutu-rebellen richtten dezelf de dag een slachting aan in het dorp Ramba, dat eveneens in het noord-westen van het land ligt. Ze vermoordden de burge meester en elf inwoners. Ook De gewonden zijn overgebracht naai" het ziekenhuis van Gise- nyi, ongeveer honderd kilome ter ten noord-westen van de hoofdstad Kigali. Zo'n honderd tenten zijn door de rebellen in brand gestoken. Functionaris sen van de VN-organisatie be keken gisteren samen met de Rwandese autoriteiten de situa tie in het kamp en beloofden medicijnen, beddegoed en an dere hulpgoederen naar Gisenyi te krijgen. staken ze enkele overheidsge bouwen en de lokale gevange nis in brand. De aanval van gisternacht was de tweede op Mudende sinds augustus. Bij de vorige aanval werden meer dan hon derd vluchtelingen omgebracht. De bewoners van het kamp wa ren medio 1996 uil Masisi ge vlucht om te ontsnappen aan Hutu-rebellen die opereerden vanuit de vluchtelingenkampen in het oosten van het toenmali ge Zaïre. De rebellen, voor een groot deel verantwoordelijk voor de genocide van 1994 op de Rwandese Tutsi-minderheid, hebben zich volgens de autori teiten gemengd onder de ruim een miljoen gevluchte Hutu- burgers die eind vorig jaar naar Rwanda terugkeerden. De door Tutsi's geleide rege ring stelt de rebellen verant woordelijk voor een opleving van het geweld in het uiterste noord-westen van Rwanda. Er gaat bijna geen week vóorbij zonder dat de rebellen een aan val ondernemen of met geweld kameraden uit gevangenissen bevrijden. De berichten over de slach tingen kwamen op de dag dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Albright, een bezoek aan het land bracht. Zij zei dat Rwanda nog een lan ge weg heeft te gaan op het ge bied van de mensenrechten. „Schendingen ervan zijn begrij pelijk gezien de turbulente ge schiedenis van het land", aldus Albright. De VS willen het land helpen bij het verwerken van de volke renmoord. Eerder deze week zegde Albright Rwanda 30 mil joen dollar toe voor de weder opbouw van het justitiële sys teem. Gisteren kondigde zij aan dat het land kon rekenen op nog eens 3,9 miljoen. tiviteiten goed te keuren die lei den tot de vernietiging van de Chinese Muur. Elke belangrijke verandering moet eerst op na tionaal niveau nauwkeurig wor den onderzocht. Wat in de loop der jaren is gebeurd, is volstrekt illegaal", aldus Chai Xiaoming van de Nationale Dienst voor de Bescherming van Culturele Erf goederen. De Muur is een van de meest winstgevende toeristi sche trekpleisters in China. Niet alle Chinezen blijken veel waarde te hechten aan het symbool van nationale trots als het moet concurreren met mo derne tijden. ,,Het gat in de muur was nodig voor de aanleg van een ringweg om de stad heen. Dat is voor het gemak van alle burgers", verdedigde een inwoner van Shanhaiguan de sloop van een stukje Muur. „De Chinese Muur had al lang afge broken moeten zijn. Hij is oud, afgetakeld en ziet er niet uit", zegt een ander. Maar er zijn er ook nog voorstanders van het behoud van het monument. „Het vernietigen van de Chine se Muur staat gelijk aan het ver nietigen van het hart van het Chinese volk", is de overtuiging van een journalist van een plaatselijke krant. CORRESPONDENT De Chinese Muur die eeuwen lang de nukken van de roerige geschiedenis heeft doorstaan, is onderwerp geworden van een stevige discussie. Sommige Chi nezen hebben de euvele moed gehad te pleiten voor sloop van het ruim 6.500 kilometer lange obstakel dat in het verre verle den is opgetrokken om barbaar se volkeren tegen te houden. Anderen menen dat elk voorstel om het nationale symbool bij uitstek te vernietigen, gelijk staat aan heiligschennis. Door de snelle economische groei in China is de Muur in de afgelopen tientallen jaren be hoorlijk toegetakeld. Boeren hebben massaal stenen uit het historische monument gehakt om daarmee onder meer huis jes te bouwen. Onlangs kwam een aantal recente voorbeelden van grove beschadiging aan het licht die tot het huidige openba re debat heeft geleid. Gebleken is dat gemeentes en provincies zelf geen zeggen schap hebben over de aantas ting van culturele en historische monumenten. „Geen enkele lo kale overheid heeft het recht ac- Portsmouth De Britse koningin Elizabeth II pinkt een traantje weg als zij afscheid neemt van het koninklijke jacht Britannia. Het schip, dat de koninklijke familie gedurende 44 jaar van dienst is geweest, liep gisteren de haven van Portsmouth binnen. De vorstin en veertien andere leden van de koninklijke familie woonden gisteren samen met voormalige en huidige be manningsleden een afscheidslunch bij. foto's ap en reuters WASHINGTON» ANP 'Hij heeft alles al', is een veelgehoorde klacht in de maand waarin het geven van geschenken traditie is. In de Verenigde Staten ontwikkelt zich een trend die tal van mogelijkheden biedt om verder te kijken dan de gebruikelijke boeken, ver- zamel-cd's en cosmetica: geef diensten of tegoedbonnen en de ontvanger zal te dere herinneringen aan je koesteren, niet alleen met Kerstmis, maar het hele jaar door. Uit een onderzoek van het bureau Deloitte Touche blijkt dat eenderde van de Amerikaanse consumenten van plan is dit jaar iets anders te geven dan de traditionele cadeaus. „Het is veel be ter en gemakkelijker iets te geven wat de mensen echt gebruiken, zoals een te goedbon voor een restaurant of een be handeling in een kuuroord", zegt Irwin Cohen van Deloitte Touche tegen de krant USA Today. Het nieuwtje is zo in trek dat de Great American Beer Club, die voor 25 dollar per maand een pak van twaalf blikken bier naar abonnees stuurt, zijn diensten heeft uitgebreid met pizza's, sigaren, koffie en wijn. „Een maandelijkse zen ding herinnert iemand er de hele tijd aan dat het van jou komt", aldus Doug Do- retti, voorzitter van de bierclub. Niet al leen luxe consumptiegoederen komen in aanmerking: ook als je je geliefden een maandelijkse zending van tamelijk ba nale goederen als toiletpapier, afwas middel, wasverzachter doet toekomen, denken ze veel aan je. Het verzendbe- drijf Gaiam zegt dat geregelde zendingen van dit soort producten populaire ca deaus zijn voor ouderen en studenten. Natuurlijk kan het ook een stuk duur der. Voor mensen die als gevolg van hun drukke baan altijd in tijdnood zitten, kun je vanaf vijfhonderd dollar certificaten kopen die recht geven op hulp bij tijdop- slorpende activiteiten als het bemachti gen van last minute-theaterkaartjes of het doen van reserveringen in altijd vol geboekte restaurants. Nog weer duurder is een cruise voor het hele gezin. Het echtpaar Storm uit Omaha tellen omgerekend negendui zend gulden neer voor een bootreis met hun zoontjes van 9, 10 en 11 jaar. „Onze kinderen zijn op een leeftijd dat ze om komen in de prullerige speelgoedjes en zo", zegt vader. „We wilden dus eens iets anders." luxemburg paul koopman MARC PEEPERKORN De Europese topconferentie over de uit breiding van de Unie, vandaag en mor gen in Luxemburg, is begonnen in mi neur. De Luxemburgse premier Juncker, dit halfjaar voorzitter van de EU, slaagde er gisteren niet in het belangrijkste strui kelblok voor de vergadering de con troverse tussen Griekenland en Turkije uit de weg te ruimen. Daarmee is vol gens premier Kok en minister Van Mier- lo (buitenlandse zaken) de kans aanwe zig dat de top mislukt. De relatie Griekenland/Turkije vormt een sleutelrol bij de besluitvorming over de uitbreiding van de Unie met maxi maal elf nieuwe lidstaten. Volgens Van Mierlo kan de zaak-Turkije onmogelijk worden losgekoppeld van de discussie over de toetreding van nieuwe lidstaten. Turkije kan immers roet in het eten gooien bij het lidmaatschap van het Grieks-Turkse Cyprus, één van de elf kandidaten. Griekenland dreigt op zijn beurt met een veto over de uitbreiding als Cyprus niet wordt voorgetrokken. Dit kan het hele uitbreidingsproces van de EU in gevaar brengen. „Aan de top kleeft een meer dan ge middeld risico op onvoldoende resultaat. Wij gaan met onbestemde gevoelens naar Luxemburg", zei premier Kok giste ren in de Tweede Kamer. Van Mierlo zei ronduit dat de top kan stuklopen op de kwestie-Turkije. „Dat kan op termijn nog rampzalig uitpakken." Na afloop van een gesprek met zijn Griekse collega Simitis zei Kok afgelopen nacht dat Turkije te leurgesteld heeft gereageerd op de voor stellen die Juncker heeft gedaan. Kok acht de kans klein dat Turkije volgend jaar met andere kandidaat-lidstaten op voet van gelijkheid aan een tafel zal wil len zitten. De Luxemburgse premier heeft deze week alles op alles gezet om de menings verschillen tussen Turkije en Grieken land weg te masseren. Na afloop van een spoedbezoek aan Athene bleek deze week echter al dat Simitis niet van plan is zijn blokkadepolitiek jegens Ankara op te heffen. Griekenland is tegen het aan halen van de banden met Turkije zonder harde voorwaarden vooraf. Griekenland eist van Turkije de belofte dat de toetre ding van Cyprus tot de EU geen stro breed in de weg wordt gelegd. Ook zou Turkije zijn geschillen over eilanden in de Egeïsche Zee aan het Internationaal Hof in Den Haag moeten voorleggen. Een tweede onderhoud tussen Juncker en de Turkse premier Yïlmaz verliep al even stroef. Na afloop van een drie uur durend diner in Luxemburg verklaarde een woordvoerder gisteren dat de lengte van de ontmoeting geen maatstaf was voor de kwaliteit van het gesprek. Junc ker zelf zei dat hij 'optimistisch noch pessimistisch' was over het welslagen van de top. Als gebaar van goede wil had Juncker Yilmaz uitgenodigd voor een diner mor gen na afloop van de top. Die uitnodi ging werd na het onderhoud in Ankara echter verscheurd, omdat was gebleken dat de Turkse regering niet veel trek had in een copieus etentje na twee dagen vergaderen. Europees commissaris Van den Broek zei gisteravond dat Yilmaz te weinig 'politieke eetlust' had om aan het diner deel te nemen. Het annuleren van het diner betekent een nieuwe terugslag in de nog kwetsbare relatie tussen Anka ra en Brussel. Van den Broek benadrukte dat het tijd wordt dat Turkije enkele 'gebaren van goede wil' maakt om de lucht te zuive ren. De kans daarop is echter niet groot. De Turkse delegatie was woedend over een interview van Juncker met een Luxemburgse krant waarin hij vaststelde dat de Europese Unie moeilijk aan één tafel kan zitten met vertegenwoordigers van een land waar wordt gemarteld. Washington stelt de uitvoering van Kyoto uit WASHINGTON Rtr-AFP-DPA-ANP De Amerikaanse regering is blij met het milieucompromis van Kyoto, maar gaat er nog niet mee naar de volksvertegen woordiging. Vice-president Go re zei gisteren dat vooraan staande ontwikkelingslanden eerst ook doelstelingen moeten vastleggen om te komen tot een vermindering van de gassen die het broeikaseffetct zouden ver oorzaken. De Amerikaanse president Clinton noemde het akkoord milieutechnisch gezien 'sterk' en 'economisch onderbouwd'. Hij kan het echter niet aan het Congres voorleggen, want dat gruwt in meerderheid van het compromis. Tal van volksverte genwoordigers hadden al aan gekondigd dat deze 'oneerlijke en strenge' milieu-eisen onaan vaardbaar zijn. Clinton erkende dat hij had gehoopt op meer toezeggingen van ontwikke lingslanden, maar hij verdedig de Kyoto als een goed begin. Politieke leiders in de hele wereld hebben de eerste inter nationale overeenkomst over de reductie van de uitstoot van broeikasgassen geprezen. De 160 delegaties op de klimaat conferentie in Kyoto timmerden op het laatste moment een compromis in elkaar, nadat de tolken al naar huis waren ge gaan omdat hun contracten wa ren verlopen. OIC veroordeelt Israël, VS en moslimterreur TEHERAN Rtr-AFP-DPA De achtste top van de Organisa tie van de Islamitische Confe rentie (OIC) is gisteren geëin digd met een scherpe-veroorde- ling van het Israëlische en het Amerikaanse Midden-Oosten- beleid en van terreurdaden in naam van de islam. De 55 OIC-leden veroordelen in de slotverklaring het expan sionistische beleid en de staats terreur van de joodse staat. In de Verklaring van Teheran on derstrepen de islamitische lan den hun 'vastberadenheid de Heilige Stad Al-Quds (Jeruza lem) en de Al-Aqsa-moskee te herwinnen'. De Amerikaanse pogingen het vredesproces op gang te brengen, worden niet genoemd in de slotverklaring, omdat veel islamitische landen Washington als partijdig beschouwen ten gunste van de Israëlische pre mier Netanyahu. De OIC-siotverklaring veroor deelt terrorisme omdat de islam het doden van onschuldigen verbiedt. De internationale ge meenschap wordt opgeroepen geen politiek asiel te verlenen aan terroristen. De OIC wil dat de Verenigde Naties een confe rentie over terreurbestrijding organiseren. De Iraanse president Khatami had gisteren in de marge van de conferentie overleg met de Iraakse vice-president Taha Yassin Ramadan. Het is de eer ste keer dat de twee voormalige vijanden van de Golfoorlog van 1980-1988 elkaar op zo'n hoog niveau spreken. Ramadan zei dat de ontmoeting hartelijk was verlopen. De twee bewindslie den spraken over onderhande lingen en samenwerking. „Er is veel hoop en vastbeslotenheid om de onderlinge problemen op te lossen", aldus Ramadan.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7