'Geen cholesterolpil voor hoogbejaarde' 'Je bent te mooi om hier te werken' Wiegendood treft baby ook overdag Vallage wil Kamerleden 1 leer het land in sturen Binnenland Statiegeld op auto omlaag Enka-dorp weer in jaren twintigstijl Vraagtekens Sorgdrager bij arrestaties Eurotop Politiek blijft verdeeld over minder varkens Kamerleden vinden Bolkestein de beste 12 DECEMBER 1997 ^warden De meeste Nederlanders hebben de chocoladelet- ers nog niet eens op en denken vooralsnog alleen maar aan de lanschaf van een kerstboom. Maar bij de vuurwerkfabrikant Schuurmans in Leeuwarden is het al weken superdruk. Alle junkers zitten propvol vuurwerk dat de komende weken alle- naal de deur uit moet. Inpakkers hebben hun handen vol om ille bestellingen op tijd klaar te krijgen. Directeur Oudendag erwacht dat de drukte nog groter wordt dan voorgaande jaren. 1 )e regels rond de verkoop van vuurwerk worden mogelijk ver- oepeld waardoor het kopen van illegaal vuurwerk minder at- ractief wordt. foto anp alex de haan (NMI stapt af van commercie jjSWUKHet Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut KNMI) stoot zijn commerciële activiteiten af. Deze worden on- lergebracht in een apart bedrijf, dat los staat van het KNMI. Het nstituut in De Bilt blijft het nationale kennis- en informatiecen- rurn op het gebied van weerkunde, seismologie en klimaat. De retenschappers zullen zich echter helemaal richten op de pu- lieke taak. Zaken die het KNMI niet meer zal verzorgen zijn on- ler andere het telefonisch weerbericht en de op maat gesneden feersverwachtingen voor specifieke doelgroepen. Ook het per- is oonlijk optreden van weerkundigen in de media is afgelopen, a Koningin naar Doesburg en Zutphen ;nhaag» Koningin Beatrix en prins Claus vieren volgend jaar -oninginnedag in Doesburg en Zutphen in de provincie Gelder- and. Andere leden van de koninklijke familie, onder wie in ieder eval prinses Margriet en haar man, zullen eveneens aanwezig ijnbij de viering op 30 april. Dat heeft de Rijksvoorlichtings- ienst (RVD) gisteren bekendgemaakt. De Oranjeverenigingen laren al begonnen met de voorbereidingen van het feest maar atwordt aangepast nu de koningin komt. Het is wel de bedoe- ngdat Koninginnedag een eigentijds karakter krijgt. De kinder- jelen en folklore zullen niet ontbreken maar minder prominent anwezig zijn. 'elstraf geëist voor dierenkwelling euwarden Kleine, smerige en donkere hokken met een dikke jag urine en uitwerpselen. Beschimmeld brood-als voedsel en erder geen enkele verzorging. De twee Friese broers die hun onden op die manier behandelden hoorden gisteren voor de ichtbank in Leeuwarden gevangenisstraffen en geldboetes te- ;n zich eisen voor dierenmishandeling. Het duo fokte de dieren ie, als ze oud genoeg waren, verhuisden naar een 41-jarige uurvrouw met een officieel erkende hondenfokkerij. In 1996 ^■erden vijftig vermagerde en zieke honden op de boerderij van broers aangetroffen. Ook werden zieke varkens aangetroffen, ïeen container vonden de inspecteurs resten van varkens en onden aan. Hén varken zou door vier honden zijn doodgebe- ongen (14) met pistool in klas 'ard Een 14-jarige jongen uit Geleen is deze week betrapt ;teen pistool in de klas. De leiding van de school in Sittard id gehoord dat de jongen gewapend was. Dè politie werd inge- hakeld die niet alleen een pistool maar ook een vlindermes mtrof. Beide wapens zijn in beslag genomen. De politie zoekt de it hoe de knaap aan de wapens is gekomen. De school heeft de erling onmiddellijk geschorst. Geen gedwongen behandeling patiënt' CTERDAMPsychiatrische ziekenhuizen moeten heel terughou- :nd zijn met gedwongen behandeling van wilsonbekwame pa- enten. Dwangbehandeling van mensen die onvrijwillig zijn op- snomen maar nog wel in staat zijn zelf te oordelen, is helemaal it den boze. Dat schrijft Hanneke van de Klippe in haar proef- iirift, waarop zij promoveert aan de Universiteit van Amster- - im. De wet laat op dit moment dwangbehandeling alleen toe 'psychiatrische patiënten die een gevaar zijn voor zichzelf of omgeving. De regering wil dit criterium verruimen. De pro- renda vindt dat geen goed idee omdat dit in strijd is met het :ht op zelfbeschikking. pnieuw arrestatie voor helierash Hard/tilburg De politie heeft gisteren opnieuw een Tilburger ingehouden die verdacht wordt van betrokkenheid bij de mis- Ihe ontsnapping met een helikopter, in september bij gevan- 'nis de Geerhorst in Sittard. De man (20) is voor nader onder- ek ingesloten. Het is de derde keer dat de politie in deze zaak «arrestaties overgaat in Tilburg. Een man zit nog al een paar igenvast. Baaksbergse' kangoeroe overleden Lsbergen De kangoeroe die in het voorjaar tijdens een show de Duitse dierentuin Exoten Tableau in Haaksbergen ont- ate en afgelopen woensdag werd gevangen, is gestorven, jens Geert Winkelhuis, die zich over het buideldier ontferm- is de kangoeroe overleden aan de gevolgen van stress en uit- ig. Winkelhuis had enkele biggen uit zijn stal gehaald om tgoeroe optimaal te kunnen verzorgen. ,,Ik ben de afgelo- 'n nacht ieder uur uit mijn bed geweest om de kangoeroe te Kden en met warme kruiken op temperatuur te houden. Het eft niet mogen baten." Ook de drie infusen die een dierenarts Jiende, waren tevergeefs. haag gpd t ^fractieleider Wallage wil Z|jn fractie na de verkiezin- iveel meer de regio intrekt, age wil voor elk gewest af- lerlijk groepjes Kamerleden vijzen die de contacten «en onderhouden. De rela- wet de regio moet een ardere rol spelen in de be- leling van Kamerleden dan geval is. „Aan het eind de rit moet je iedereen ook kenen op de vraag of hij jn het district heeft ge- PvdA-voorman reageert zijn ideeën op kritiek uit Medische commissie wil kosten beperken GRONINGEN GPD UTRECHT-GPD Mannen bovèn de 70 jaar en vrouwen boven de 75 moe ten geen cholesterolverlagende behandelingen en medi cijnen krijgen. Andere Nederlanders worden alleen be handeld als zij extra kans lopen op hartproblemen, voor al door dichtslibbende aderen. Deze landelijke richtlijn staat in een voorstel van het gezaghebbende Centraal Be geleidingsorgaan van de Intercollegiale Toetsing (CBO) dat al vijftien jaar landelijke richtlijnen opstelt. pen' een cholesterolbehande- ling voorschrijven, schrijft se cretaris Van Everdingen in het artsenvakblad Medisch Contact. De belangrijkste richtlijn daarbij is dat behandeling wordt be perkt tot mensen die volgens de statistieken nog minstens vijf tot tien jaar te leven hebben. Nu geldt die beperking niet, en wordt de behandeling vooral gegeven aan mensen die een hartinfarct hebben gehad, men sen met dichtslibbende slag aders, mensen met een extreem hoog cholesterolgehalte en bij voorbeeld diabetici. De vraag of rokers, die extra risico lopen op dichtslibbende aders, in aan- Voor het eerst in de geschiede nis van de gezondheidszorg laat een medisch orgaan kosten meewegen bij het bepalen of een behandeling al dan niet moet worden gegeven. Daarbij wordt uitgegaan van statistische gegevens. Aan de hand daarvan worden de kosten van een door medicijnen te 'winnen' extra le vensjaar berekend. Op die ma nier komt de commissie tot het vaststellen van leeftijdsgrenzen voor een behandeling met cho lesterolverlagende middelen. De commissie wil slechts voor een beperkt aantal 'risicogroe- merking komen voor behande ling, wordt door de commissie niet beantwoord. Jaarlijks sterven meer dan 50.000 mensen aan hartziekten, die voor het grootste deel wor den veroorzaakt door dichtslib bende aderen. Daarmee is hij veruit de belangrijkste doodsoorzaak. Cholesterol speelt in dit proces een belang rijke rol. Nieuwe behandelme thoden verbeteren de levens verwachting van de patiënten aanzienlijk. Daardoor is het aantal behandelingen gegroeid en worden de kosten steeds ho ger. Overigens zijn ook op andere medische terreinen discussies mogelijk of de kosten van nieu we behandelingen en medicij nen opwegen tegen de voorde len voor (vaak kleine aantallen) patiënten. De voorstellen van de commissie zullen daarom naar verwachting veel stof doen opwaaien. De huizen zijn niet geschikt voor gezinnen met kinderen. Het voormalige Enka-dorp in Ede is in oude luister hersteld. Bijna honderd woningen, tuinen, straten en pleintjes zijn terugge bracht in de stijl van de jaren twintig. Het dorp is nu een monument. Het voormalige Enka-dorp, dat nu Tuin dorp heet, is in de jaren twintig gebouwd in opdracht van de kunstzijdefabriek Enka. Enka is later opgegaan in het chemiecon cern AkzoNobel. De huizen, ontworpen door Van den Burgh en Eschauzier, waren bestemd voor de fabrieksarbeiders. De ar chitecten ontwierpen de wijk volgens de idealen van die tijd: Veel groen, veel variatie en veel licht en lucht. Omdat de arbeiders een klein loon ont vingen gaven de architecten elk huis een zeer diepe achtertuin. Zo konden de werk nemers een eigen moestuin onderhouden. In die diepe tuinen ontstond in de volgende zestig jaar een woud van aanbouwsels en optrekjes, afgesloten door hoge schuttingen en muren. Ook de huizen zelf ondergingen een gedaantewisseling. De gemeente Ede en woningcorporatie Woonstede, eigenaar van het complex, be sloten twee jaar geleden het zwaar verou derde tuindorp te slopen, maar daartegen kwam veel verzet. Door allerlei geldstromen te combineren kon de woningcorporatie een jaar geleden opdracht geven voor totale renovatie van de wijk. Alle gevels van het oude Enka-dorp zijn teruggebracht in de oorspronkelijke vorm, archieffoto anp tot en met de koperen brievenbussen en bellen toe. Elk huis heeft aan de voorkant de historische ligusterheg teruggekregen. De gemeente heeft leilinden langs de stra ten geplaatst en de asfaltlaag op pleintjes vervangen door rozenperken. Van binnen zijn de kleine huizen aangepast aan de mo derne eisen. Veel van de bewoners zijn teruggekeerd naar de huizen, zegt directeur J. Keijzer van Woonstede. Zij moeten zich vanaf nu hou den aan een aantal voorwaarden. Zo mag er in de achtertuinen niet meer onbeperkt worden gebouwd en zijn verbouwingen aan de buitenzijde van de huizen taboe. De wo ningen zijn niet ruim genoeg voor gezinnen met kinderen. Voor hen worden nieuwe huizen gebouwd. fractie en provincie op de on dervertegenwoordiging van mensen uit de regio op de kan didatenlijst. Van de eerste vijftig plaatsen op de lijst worden er 36 bezet door mensen uit de Randstad. Wallage erkent dat de inbreng vanuit de regio is afge nomen en wil daarom op ande re wijze de banden aanhalen. „Ik wil dat PvdA-Kamerleden gewestvergaderingen bezoeken, de gemeenten afgaan, zich open stellen voor contacten met werkgevers- en werknemersver tegenwoordigers. Je moet de behoefte serieus nemen om vanuit een gewest een Kamerlid als aanspreekpunt te hebben." Motorrijdende vamp niet welkom bij Leeuwardens bedrijf MINNERTSGA ANKE DE JONG Jetty Bosgra uit het Friese Minnertsga wist niet wat ze hoorde. Ze kreeg op staande voet ontslag omdat ze 'te mooi en te spon taan' was om lege inktcassettes van kopi eerapparaten te slopen. Ze voelt zich ver nederd en zoekt haar recht. Twee weken pas was ze aan de slag bij haar nieuwe baas, Tonerfill bv in Leeuwarden. Toen werd ze op het matje geroepen. Bedrijfsleider Rob Aukema had klachten gekregen, over haar gedrag en haar kleding. Hij zocht even naar de goede woorden en daar kwam het dan: Bosgra uit Minnertsga was te spontaan, te mooi. De jongens op het werk werden er 'hanig' van. „Ze geilden erop als ik m'n motorpak uitdeed", vertelt ze. De 38-jarige Bosgra, getrouwd, moeder van twee kinderen, kwam op 16 septem ber vorig jaar door bemiddeling van het Leeuwarder uitzendbureau Manpower te recht bij Tonerfill, onderdeel van Accuto- ne Europe. Het werk zelf ging prima: lege tonercassettes van kopieermachines uit elkaar halen, schoonmaken en weer in el kaar zetten. Meestal ging ze met de motor naar haar werk. Dan liep ze een klein stuk je door de kantine, waar iedereen zat te eten, naar het gangetje van de wc's om het pak uit te trekken. Iedereen keek op als ze binnenkwam. „Zo ging het steeds. 'Goedemorgen, of eet smakelijk', zei ik dan. De meesten zeiden niets terug, maar zo ben ik nu eenmaal. Spontaan." Als ze dan in het gangetje haar pak uittrok kwam haar gewone kleding tevoorschijn: spijker broek, ietwat open bloesje met een hemd je er onder. Niets bijzonders. „Er was niets te zien. Ik stond er heus niet in mijn on derbroek ofzo." Na twee weken moest ze bij bedrijfslei der Aukema op kantoor komen en kreeg ze te horen dat ze te mooi was om in het bedrijf te werken. De vernederde Bosgra wist niet wat ze hoorde. Maar ze nam zich voor zich niet te laten kisten. De knoopjes van de bloes gingen voortaan wat hoger dicht, maar verder veranderde ze niets. Dat werd haar trouwens ook niet opgedra gen. Ze bleef zich opmaken zoals ze ge wend was en bleef motorrijden en zich uit het pak ritsen in het achterafgangetje. Nog op 15 oktober las ze in een beoor deling van uitzendbureau Manpower: „Voldoende op bijna alle punten. Eerste punt is gedrag en kleding, dus goed om denken". Drie dagen later, op vrijdagmid dag 18 oktober, stond ze weer bij Aukema in het kantoor. Deze keer kreeg ze op staande voet ontslag. De argumenten waren weer dezelfde, alleen kwam daar nog bij dat ze het lang zaamst zou werken van de groep. Ineens stond ze op straat, met het gevoel te zijn gediscrimineerd. „Ik voelde me net een hoer, alleen werd ik niet zo betaald", zegt ze zonder glimlach. Bosgra heeft inmiddels juridische hulp gezocht om een schadevergoeding te ei sen voor discriminatie. Maar de bewijslast zal niet eenvoudig zijn, wordt erkend. Er staat immers niets over het hele conflict op papier dus is het Bosgras woord tegen dat van bedrijfsleider Aukema. En die wil geen commentaar geven op de klacht van Bosgra. „Ik heb geen zin in welles-nietes- spelletjes." ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Het statiegeld op nieuwe auto's gaat op 1 januari honderd gul den omlaag, naar 150 gulden. Wie nog dit jaar de weg op wil met zijn nieuwe aanwinst be taalt het oude tarief: 250 gulden. De afgiftedatum van deel 1 van het kentekenbewijs is bepalend voor het tarief. Auto Recycling Nederland BV (ARN), die de afgelopen drie jaar meer dan een half miljoen auto's heeft verwerkt, heeft deze beslissing genomen omdat er op dit moment veel meer auto's worden gekocht dan gesloopt. Bovendien wordt bewust een beetje ingeteerd op de met 180 miljoen gulden gevulde reserve- pot. ARN bestaat uit een lande lijk net van 277 erkende sloop bedrijven. Deze verwerken in middels ruim 90 procent van de sloopauto's in ons land. Het streven was in het jaar 2000 uit te komen op hergebruik van 86 procent van de vrijkomende materialen. Dit doel is nu echter al ruimschoots gehaald. Volgens een woordvoerder van ARN wordt nu al 88 tot 89 procent van de auto opnieuw gebruikt. Dat percentage loopt naar ver wachting nog verder op. DEN HAAG GPD-ANP Anders dan tot nog toe wordt aangenomen blijken baby's in Nederland bijna even vaak overdag het slachtoffer te wor den van wiegendood als 's nachts. Dat is vastgesteld door een werkgroep van ge pensioneerde kinderartsen die in acht maanden tijds 26 mel dingen van wiegendood heeft onderzocht. Daarvan bleek in achttien gevallen inderdaad sprake van wiegendood. Volgens de bevindingen van de werkgroep, waarvan verslag wordt gedaan in het vandaag verschijnende artsenvakblad Medisch Contact, overlijden baby's ook plotseling buiten wieg of bedje, bijvoorbeeld in het bed van de ouders, in de box of in een babydraagzak. Volgens de coördinator van de werkgroep, emeritus hoogle raar kindergeneeskunde G. de Jonge, valt op dat de bewuste kinderen toch vaak op de buik of onder een dekbedje lagen. Soms werd ook in de buurt van de baby gerookt. Allemaal factoren waarvan wordt aan genomen dat die een rol spe len bij wiegendood. Volgens De Jonge blijft voorlichting over wiegendood dan ook noodzakelijk. Wiegendood treft in Neder land nog één op de vierdui zend baby's, bijna vijftig per jaar. In 1995 overleden nog 220 baby's tijdens hun slaap. DEN HAAG GPD Minister Sorgdrager (justitie) vindt dat de massale arrestaties rondom de Eurotop in Amster dam achteraf gezien beter an ders geregeld hadden kunnen worden. Dat gaf ze gisteren schoorvoetend toe nadat de Tweede Kamer forse kritiek had geuit op de gang van zaken. Vo rige maand stelde de minister zich nog onomwonden op ach ter de handelwijze van het be voegd gezag in Amsterdam, burgemeester Patijn, hoofdoffi cier Vrakking en hoofdcommis saris Nordholt. Honderden demonstranten tegen de Eurotop werden in ju ni uit voorzorg vastgezet op ba sis van artikel 140 uit het wet boek van strafrecht, het lid maatschap van een criminele organisatie. Maar deze verden king bleek op geen stukken na hard te maken. Justitie bêsloot in alle gevallen niet tot vervol ging over te gaan wegens ge brek aan bewijs. Tot groot on genoegen van de Kamer, die vermoedde dat dit zware rechtsmiddel was misbruikt om ervoor te zorgen dat het rustig bleef tijdens de prestigieuze top in Amsterdam. Sorgdrager bleef gisteren bij haar standpunt dat de aanhou dingen op grond van artikel 140 op zich niet onrechtmatig zijn geweest. Er was een gerede grond voor verdenking. Ook had het openbaar ministerie (OM) in Amsterdam volgens haar wel degelijk de bedoeling om te vervolgen. „Maar het OM is wat te optimistisch geweest", aldus Sorgdrager. Wel nam ze afstand van uitlatingen van de Amsterdamse hoofdofficier Vrakking, die in een soortgelijke situatie opnieuw artikel 140 zou gebruiken. Volgens haar is het lidmaat schap van een criminele organi satie in dit soort situaties geen probaat rechtsmiddel. Daarom moet cr snel andere wetgeving komen. Beter is het volgens haar een ander wetsartikel, arti kel 141 uit het wetboek van strafrecht, zo aan te passen dat het oppakken van groepen mensen mogelijk wordt die openlijk geweld plegen of daar toe aanzetten en daarmee de openbare orde verstoren. Sorg drager laat nu uitzoeken of dit mogelijk is. „Want we moeten toch kunnen optreden bij groot schalige ordeverstoringen," al dus de minister. DEN HAAG GPD De regeringspartijen WD, PvdA en D66 blijven verdeeld over de verkleining van de varkenssta pel. D66 weigert akkoord te gaan met een compromis van de beide andere partijen, waar minister Van Aartsen zich in middels mee heeft verzoend. Pogingen van premier Kok om de partijen tot elkaar te brengen bleven gisteren zonder resul taat. Het kabinet moet vandaag een besluit nemen, wil het plan nog per 1 januari in werking kunnen treden. In het compromis is de aan vankelijke verkleining in fases van 15 en 10 procent omge draaid tot 10 en 15. Boeren kun nen de eerste 10 procent zonder beperkende voorwaarden terug kopen. Hoewel D66 ook daar problemen mee heeft, toonde de partij zich gisteren bereid daarmee alsnog in te stemmen. Een nieuwe bepaling om boe ren die zich verplichten fosfaat- arm voer te gebruiken, te belo nen met een lagere korting in de tweede fase, stuit echter op een veto van de democraten. „Dat is gewoon volks verlakke- rij", aldus D66-woordvoerder Ter Veer. Volgens hem gebrui ken alle goede boeren dat voer al. Korting in ruil voor onderte kening van een voercontract is volgens hem gewoon een ver kapte tegemoetkoming aan de boeren, waaruit geen enkele winst voor het milieu te halen valt. Als D66 bij zijn bezwaren blijft, lijkt een meerderheid voor het compromis onhaalbaar. Al leen PvdA en WD zijn dan voor. Het CDA^ en de kleine christelijke partijen zien niets in de korting, andere partijen vin den dat door het compromis te weinig milieuwinst te behalen valt. De Tweede Kamer buigt zich volgende week opnieuw over de inkrimping van de var kensstapel. HILVERSUM ANP De Tweede-Ka- rf~L- merleden vinden - hun WD-collega Jt Bolkestein het bes- (V te Kamerlid. Dit \*j blijkt uit een en quête van het ac tualiteitenpro gramma MiddagE- ditie, waarvan de uitslag vanmiddag werd bekendge maakt. De liberale voorman, die 45 punten kreeg, werd vorig jaar ook al eerste. Bolkestein blinkt volgens zijn voor een kleine fractie veel bin- collega's uit door zijn duidelijke nen." taal. „Hij durft het beestje bij de SP-voorman Marijnissen, die naam te noemen, is onver- vorig jaar nog de tweede plaats schrokken en heeft ruggegraat. bezette, moet zich nu tevreden Dualisme in optima forma. Een stellen met een vierde plaats (15 meester in one-liners." punten). Vijfde is eveneens een Fractievoorzitter Rosenmöl- nieuwkomer: D66'er Ter Veer Ier, vorig jaar vijfde, eindigde (12 punten). met 28 punten op de tweede plaats. „Een scherp debater. Hij is to the point, heeft geen last van politie ke slijtage. Als hij de batteert, gebeurt er tenminste wat", oor delen de Kamerle den. Derde is de GPV'er Van Middelkoop met 16 punten. Hij is de hoogste nieuwe ling. „Hij is deskun dig en verrassend. Een gewiekst de bater. Hij is inhou delijk sterk en haalt

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5